IIMDIHIOV HANDI De Industrieele Ontwikkeling van Eindhoven Vele ups en downs Nog enkele indrukken DE VOORNAAMSTE TAALKUNDIGEN VAN EUROPA IN UW HUIS LINGUAPHONE INSTITUTE Een Groot-Stad in wording //r Woensdag 29. Oct.#) door C. F. J. SCHELLENS, Voorzitter der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Oostelijk Noord-Brabant te Eindhoven. Stadsbestuur en gemeenschap hebben zich met een bewonderinqswaardige kloekheid uan de zware eischen van de zich zoo snel gewijzigde omstandigheden aangepast. Waken voor de Zedelijke belangen Het behoeft geen verwondering te wekken, dat Eindhoven de laatste jaren meer en meer in het teeken der belangstelling is ko men te staan. De ontwikkeling nam hier in korten tijd ongewone verhoudingen aan en het ongewone trekt gemakkelijk onze aan dacht. In de 1860er ja ren was het 56 Hectaren omvat tende grondgebied van Eindhoven be volkt met 3200 zie len. Na een grens wijziging in 1874, waardoor aan dit grondgebied 23 Hectaren werden toegevoegd, volg de in 1920 de an nexatie van de vijf mgt de stad geheel saamge- bouwde dorpen Gestel, Stratum en Tongelre, waar door de opper vlakte tot 64-11 Hectaren werd vergroot met een inwonergetal van 45624. Thans, na «zen, jo jaren js dit getal tot 94161 gestegen, en is en Eindhoven de zevende gemeente des lands j geworden, de grootste in de Zuidelijke Pro vinciën. Eindhoven en zijn omgeving bezat van iwei oud3 een veo'zijdige industrie. De vestiging der Kamer van Koophandel dagteekent van ■Jtpn ^aar uitbreiding tot de bovengenoemde omringende gemeenten van 1900. Van het tak tijdstip der vestiging dezer Kamer kan de hoo- ontwikkeling van het bedrijfsleven van jaar eele tot jaar worden nagegaan. De voornaamste ïini- van nijverheid werd toen gevormd door [rijf, de weverijen van wollen-, halfwpllen-, lin ing, nen- en katoenen stoffen. Het weven gc- j schiedde nagenoeg uitsluitend als buis- foor arbeid. In de elf stoffenfabrieken vonden de voorbereidende bewerkingen der garens Iho- P'aats, benevens de nabewerkingen, nadat rat0 deze garens in huisarbeid tot weefsel waren ene- verwerkt. 'iool ver- De sigarenindustne, die in latere jaren de da feerste plaats zou innemen, stak toen nog in en de kinderschoenen. Zij nam echter snel toe het j en telde in 1867 reeds 24 fabrieken te zamen aan 773 personen werk verschaffende met 1929 een productie van 35.000.000 sigaren en inde I 300.000 ponden gekorven tabak, welke pro- voe- ductie voor wat de sigarenfabricage betreft, be- I in 1874 reeds tot 50.000.000 was gestegen. I Heden zijn in deze gemeente niet minder BNt- dan 77 sigarenfabrieken gevestigd zijn Naast beide voorgenoemde bedrijfstakken Qm- nam de vervaardiging van vilten en vooral zijden hoeden een voorname plaats in. zelf- Voorts waren er verschillende leerlooierijen, ond bierbrouwerijen, zoutziederijen, een fabriek illli- van harde zeep, een draadnagelfabriek en M2 I tal van vormen van kleinindustrie. waarin gul- behalve de ingezetene vau Eindhoven bet too overgroot deel der bevolking van de ook •°e| toen reeds de stad omknellende dorpen haar rde bestaan vond- Hoe dat bestaan er uit zag? Hef loon van ijke mannen en vrouwen bewoog zich van f 3 sch tot f 9, van jongens en meisjes van f 1 tot han f 3.50 per week. Hoeveel uren een week toen niet telde, zeggen de verslagen met, maar wel be roer vatten zij het merkwaardig getuigenis, dat ZU „tot de aanzienlijke stijging van den ac- t"50" „cijns op bier, veel bijbracht de welvaart on- v.on I bder de werkende klas, die ook het accijns „op het geslacht aanzienlijk en wel bijna ,jnet een vierde deed stijgen, daar tenge- e.£ „volge dier welvaart de ambachtsman meer eert iiRobruik van vleesch kon maken." Inderdaad een puzzle, die wij in onzen tijd niet meer weten op te losscni lat- Intusgchen werden voortdurend nieuwe Industrieën in en om Eindhoven gevestigd, waartoe de aansluiting aan het spoorwegnet in 1866 ongetwijfeld veel heeft bijgedragen. Zon ontstond onder meer in 1869 de Luci fersfabriek, die in 1881 aan niet minder dan i 600. in 1884 zelfs aan 900 personen werk ver schafte. Een belangrijke sigarenkistenfabrlek voorzag in dit voor de sigarenindustrie on- t misbare hulpmateriaal; zij nam later bnven- dien op groote schaal de vervaardiging van triplex-platen ter hand. In 1887 herleefde j hier de trijpindustrie, die toen in Nederland geheel was uitgestorven. Toch ging het ook toen niet altijd voor den wind en talrijk waren in die jaren de klachten over buitenlandsche concurrentie, zoodat reeds in 1883 de Kamer een adres aan den Koning richtte om reciproci- teitsrechten te bepleiten. I De hierop volgende jaren zijn nagenoeg I een aaneengesloten jammerklacht en wijzen op achteruitgang over de geheele lijn. zoo- I dat de economische toestand der bevolking omstreeks 1890 alles behalve rooskleurig was. Juist in dien tijd, in 1891. werd in een j voormalige wollenstoffenfabriek. die ten i deele tot heden met prijzenswaardige piëteit voor den niets ontzienden Phlllps-moker ge spaard bleef, begonnen met de vervaardi ging van gloeilampen. Het zou nochtans nog jaren duren, vooraleer dit thans machtige bedrijf aan Eindhoven een geheel ander aan zien zou geven. In 1897 telde het 153 arbei ders en de zorgen en kwalen der kinder jaren zijn ook aan dit bedrijf niet voorbij n-gaan. Nog geruimen tijd was de groei een zeer geleidelijke. De laatste jaren echter was de expansie geweldig. In October 1927 trad de 10.000e arbeider in de Philipsfabrieken te Eindhoven in dienst, om reeds in het eerste kwartaal 1929 door den 20.000e te worden ge volgd, welk getal intusschen nog tot ruim 23000 klom, om in den loop van dit jaar weer op circa 20 000 terug te komen, die on der de veilige leiding van een der machtig ste laboratoria der wereld, de nieuwste vin dingen van het menschelijk vernuft over den aardbol verspreiden. Het is inderdaad een verbazingwekkende prestatie geweest hel bedrijf in een zoo snel tempo tot dezen omvang uit te bouwen. Maar het getuigt evenzeer van een bewon derenswaardige kloekheid, dat stadsbestuur en gemeenschap zich met een hieraan even redige voortvarendheid aan de zware eischen van de zoo snel gewijzigde omstandigheden hebben weten aan te passen. Geen mecnings- verschil over details staat de erkenning in den weg, dat een complex van problemen van allerlei aard met onbevangenheid is on der het oog gezien en met doortastendheid aangepakt Het woningvraagstuk, dat eenige jaren niet te verzadigen scheen, gaat in de om standigheden van dit oogenblik zijn scherp- sten kant verliezen; de middenstands- bedrijven hebben zich in weinig jaren ge heel weten te moderniseeren en aan te pas sen aan den nieuwen tijd; aan de eischen van het intehse verkeer zijn zware offers ge bracht; weldra zullen twee moderne scheepvaartwegen onze indrustrie ten dien ste staan: Nog dringt het spoorwegvraag- stuk om een oplossing. Wanneer onze voor gangers reeds in 1883 „andermaal vergeefs bij den Minister klaagden" over het pro bleem der spoorwegovergangen, dan moge dit ter verklaring strekken van het onge duld, waarmede in 1930 nog steeds naar de oplossing van datzelfde probleem wordt uit- Op het gebied van het onderwijs Uitbreiding van industrie, als gevolg van een natuurlijken drang tot uitzetting zal in het algemeen ten gevolg hebben meerdere arbeidsgelegenheid. Het probleem der industrieele vestiging treedt hierbij op den voorgrond. Wil ons land niet achter geraken, dan zal op indus trieel gebied een frissche bries steeds de zeilen moeten stijven; nieuwe industrieën zullen zich hier moeten vestigen, reeds be- ooral het Ambachts- en Nijverheidsonder-1 wijs, dat met klem om uitbreiding vraagt Voor Eindhoven met zijn enormen bevol kingsaanwas is het stopwetje wel bijzonder een stropwetje geweest. Het ontbreekt ons niet aan vertrouwen, dat ook aan deze en andere wensc.hen recht zal wedervaren, maar ook dan nog zullen talrijke vraagstukken het voorwerp blijven van onverminderde zorg. waaronder die j voor de zedelijke belangen der hier van heinde en ver saarpgevloeide bevolking wel de eerste plaats verdient, omdat Oostelijk Noord-Brabant met het nijvere gebied, waar van deze stad het centrum is, in zijn onge- evenaarden groei de cultureele goederen uit een eerbiedwaardig verleden moge weten te bewaren en tot evenredige ontwikkeling te brengen, zijn bevolking en geheel het vader land ten zegen. staande fabrieken zullen geen kapitaal mo gen ontzien om zich, zoo noodig, moderne productiewijze aan te passen. Voor bij is de tijd dat de gehechtheid aan een plaats mag bepalen waar men zich vestigen zal. Voorbij is de tijd, dat men zelfs de ge ringste kostprijs voordeelen, die aan een be paalde plaats verbonden zijn mag negeeren. Het kiezen van de juiste plaats waar men zijn fabriek denkt neer te zetten, is één van de eerste stappen die gedaan dienen te wor- Nu blijkt Eindhoven aan al deze voor waarden te kunnen voldoen. Haar ligging aan de groote spoorwegverbindingen is goed te noemen. De locale-, zoowel als de buiten landsche spoorwegverbindingen laten noch in snelheid, noch in aantal iets te wenschen Naast goede verkeerswegen speelt zeker de grond, de eigenlijke vestigingsplaats, een niet minder belangrijken rol voor den fa brikant. Eindhoven nu heeft in het uitbrei dingsplan groote terreinen gereserveerd de industrie, uitmuntend gelegen aan water en niet te ver van den spoorweg, zoo dat men zoowel van H vervoer te water als per as gebruik kan maken. Door vestiging van nieuwe bedrijven en uitbreiding van de bestaande, heeft zich te Eindhoven een kern van arbeiders gevormd Waar eenmaal een centrum van arbeiders aanwezig is, vormt zich automatisch een grootere arbeidersbevolking, terwijl zoowel het particulier initiatief als de gemeente Uwe leeraren: LEERAREN IN DE ENGELSCHE TAAL. Van I.n.r.: Professor in de Phonetiek aan de Universiteit te Londen: Dr. Daniel Jonas, cn de Secretaris van het „Broadcasting Committee", Docent ann de Universiteit te Londen: Dr. A. Lloyd James. Voorts: Prof. J. R. Tolkien. Prof. H. C. Wyld, Doc. D. Arundell, Doc. J. R. Firth, Dr. V. C. Cllnton-Baddeloy, Doe. Mist K. Forde. e.n. LEERAREN IN DE FRANSCHE TAAL. Van l.n.r.: Prof. Paul Passy, Voorzitter van het Internat. Ver bond voor Phonetiek. en Professor in de Phonetiek aan de Universiteit te Ovford: H. E. Berton. Voorts: Prof. A. Desseignet. Prof. D. Saurat, Prof. Daniel Michenot, Doc. Mile. Noel-Vildé, Mile. B. Coustenoble, e a. LEERAREN IN DE DUITSCHE TAAL. Van i.n. r.: Professor in de DuH- =ehe de Univ Dr. Paol Menzerath, en Docent in de Phonetiek aan da Universiteit te Göttingen: Dr. W. Gerlach. Voorts: Prof. Dr. Karl Niessen, Prof. Dr. K. Slebs, Doe. Erich Drach. Doe. F. Funke, Doe. Frao E. Hernnstadt-Oettingen, c.a. WIJ ZIJN HET ER ALLEN OVER EENS, DAT DE LINGU APHONE-METHODE GENIAAL EN HEEL EENVOUDIG IS OM TALEN TE LEEREN. De Linguaphcme-Methode is door enkele der voornaamste taalkundigen van ons werelddeel samengesteld. De verschillende lessen zijn op een serie gramofoonplaten ingesproken, waarbij de laatste verbeteringen op het gebied der gramofoontechniek zijn toegepast. W\ De Linguaphone-Methode maakt het voor iedereen mogeljjk om thuis vreemde talen te leeren. Ja, en wel met het typische accent en de zins melodie, den buitenlander eigen. Juist hierdoor leert men de taal zonder eenige inspanning. i U vóór een 20-tal jaren terug had gezegd, dat U in 1930 naar een voordracht of een concert te Londen, Parjjs of Berljjn zou kunnen luisteren, dan zou U, meewarig glim lachend, Uw schouders hebben opgehaald Daarom mag U niet de Lin guaphone-Methode met eenzelfden glimlach veroordeelen! Methode gebruik zult maken, dan hebt U van de 8760 uren, die een jaar telt, slechts 60 tot 100 uren noodig om een nieuwe taal U kunt dus den Linguaphone- leeraar, uit het land, waarvan U de taal wenscht te leeren, bjj U thuis hebben en les van hem dit zelf verkiest. Alle lessen der Linguaphone-Cursussen zijn soa uitstekend samengesteld, dat zü zoowel voor eerst- beginnenden als voor diegenen, die op school of door zelfstudie talen hebben geleerd, maar deze kennis perfectionneeren willen, even interessant en leerzaam zijn. U door deze methode met organen leert, krijgt U een veelzijdig en zeer effectief on derwijs. Hierbjj komt nog, dat U er altijd zeker van bent, dat Uw leeraar U de beste uitspraak leert. 5 Dagen een cursus op proef (zie brochure). DE LINGUAPHONE IS DE BESTE EN GOEDKOOPSTE TAALLEERAAR! HOLLANDSCHE PROFESSOREN BEVELEN DEZE METHODE TEN ZEERSTE AAN. INDIEN U THANS BIJ HET BEGIN VAN HET NIEUWE JAAR zich een cursus aanschaft, dan kunt U reeds vóór dezen zomer klaar zijn. U kunt dan een nieuwe taal vloeiend spreken en ver staan. Het eenige, wat hiervoor noodig Is, is te beslissen om met de studies te beginnen en dan volgens het studieplan methodisch te werken. Wat het meest den eerstbeginnende aantrekt Ie, dat hij oenoegen In de studies zal vinden en om reeds na de eerste les In de vreemde taal te kunnen converseeren! Natuurlijk met een zeer beperkten woordenvoorraad, maar met een perfecte uitspraak en zinsmelodie. Vanzelfsprekend spoort dit tot verdere Inspanning aan. Als drie of vier personen een cursus tezamen koopen ea de Linguaphone verschaft hun een honderdtal lesuren, zijn de kost*-n al zeer gering. Complete cursussen zijn verkrijgbaar op gunstige voorwaarden, met maandelijksche afbetalingen van fl. 7.of Fl. 13. THE LINGUAPHONE INSTITUTE, Postbus 135 - A'dam-C. THE Kalverstraat 149, Amsterdam Bijkantoor: DEN HAAG PLAATS 27a Moderne Parkaanleg in de Industriestad Eindhoven. niet te vergeten Philips' woningbouw alles doen om Eindhoven ook den arbeiders tot een aangename woonplaats te maken. Wanneer we hier in 't kort de factoren hebben nagegaan die een stad tot industrie plaats stempelen, dan kunnen we niet an ders zeggen, dan dat Eindhoven alle voor deelen van een dergelijke stad biedt. Algemeene beschouwingen. Bedroeg het bevolkingscijfer einde 1928 77547, ultimo December 1929 was dit cijfer reeds tot S9619 eestegen en zooals men uit het voorwoord van den burgemeester kan lezen telt Eindhoven thans reeds 94350 in woners. De groote toename der bevolking in 1929 vond hoofdfzakelijk haar oorzaak in de uitbreiding der Philipsfabrieken en der si garenindustrie met daaruit voortvloeiende toeneming der werkzaamheden in de bouw bedrijven. In Eindhoven wonen ongeveer 4000 mannen meer dan vrouwen. Kerkelijke zaken a. Het dekenaat Eindhoven omvat 18 parochiën, waarin een vijftigtal geesteltj- ken werkzaam zijn. In de Ned. Herv. Gemeente zijn werk zaam 2 predikanten, welke met zeven ouderlingen en vier diakenen de geeste lijke belangen behartigen. c. Ook de Gereformeerde Kerk heeft twee d. Israëlietische kerk, omvattende de bur gerlijke gemeenten Eindhoven, Helmond en Oirschot. Nu heeft geen onzer die toekomst in de hand, maar iets anders Is het of men met de factoren, welke die toekomst bepalen kunnen, rekening houdt dan wel ze ver waarloost. En dan is het ons eon groote voldoening hier te mogen neerschrijven dat oi. het Gemeentebestuur alle krachten inspant om de moeilijkheden die in het verschiet liggen op te lossen. We geven toe, dat het uit den aard der zaak moeilijk is in eenige dagen een beeld van Eindhoven te krijgen Maar de eerste indrukken zijn in den regel de beste en gaarne verklaren wij dat het Onbekend maakt onbemind, na ons bezoek aan Eindhoven voor de zooveelste maal bewaarheid is. door E. A. WIJSMULLER, Gemeenteraadslid van Eindhoven, nilllllllllllDllillllllllllllllllllllllllflll Toen ondergeteekende zich voor ongeveer 18 jaren te Eindhoven vestigde, was het een klein, hoewel nijver stadje van ongeveer G0O0 inwoners, welke grenspalen zich maar weinig buiten de voormalige, eerst voor kort gedempte stadsgracht uitstrekten. Toch was toen reeds te zien. dat voor Eindhoven groo tere dagen zouden aanbreken. Of vermoed den dat ook niet reeds de vaderen van het tegenwoordige geslacht toen zij hun gemeen te met eenige gebouwen verrijkten, die ook heden nog in het zooveel grootere stadsbeeld waardig pareeren? De plaats lag als het ware in knellende banden door de vijf uitgestrekte dorpen welke haar in een kring omsloten en di<; zelf, elk op z'n eigen wijze, naar vooruitgang streefden. Doch toen deze dorpen, Woensel, Tongelre, Stratum, Gestel en Strijp waren rpannexeerd en de omklemming was opge heven, kon Eindhoven zich vrij ontwikkelen n volgens een vast systeem verder uitbou- ven. Een krachtige, energiek geleide industrie ïi een nijvere bevolking, onder het wijze be stuur van bekwame overheden, hielpen daar toe mede. De sigaren-, textiel- en houtindu strie, de gloeilumpen- en later de radio- industrie, om van andere niet te spreken, verschaffen aan duizenden arbeid en brood. Het zielental steeg op Inderdaad wonder baarlijke wijze, in de laatste jaren aanmer kelijk opgevoerd vooral door vestiging van elders. En wanneer deze vooruitgang op de zelfde wijze blijft voortduren, is de tijd niet verre meer dat het stadje aan de samen vloeiing van Dommel en Gen.ler zal zijn uit gegroeid tot een plaats van 10U.000 inwoners! De opkomst van Eindhoven is waarlijk Wnig hl (Ie geschiedenis der vaderlandsche to" een^aneduri. sleden, waaronder er weinige zijn aan te langdurig v werd inmiddels besloten. Verwacht mag worden dat de moeilijkheden bij de spoor- overgangen op de voorname lijnen die in het hart der stad samenkomen, eerlang door ingrijpende maatregelen zullen worden op geheven. Een lang en moeilijk programma moet nog worden afgewerkt, doch hij die van nabij de activiteit hierbij tentoongespreid gadeslaat, zal moeten erkennen, dat de afwikkeling plaats heeft met de noodige bekwaamheid en een snelheid, die aan het ongelooflijke grenst. Eindhoven ia volstrekt niet arm aan schoon. En ongetwijfeld mag tot dat schoone gerekend worden de binnenstad met haar smalle, veelal gebogen, oude straten, die wellicht juist daarom voor veler oog aantrek kelijk zijn en waar prachtige zaken met rui me winkel-galerijen van den durf en do voortvarendheid van den Eindhovenschen Middenstand getuigen. Waarlijk imponee rend voor hem die Eindhoven bezoekt zijn de kolossale Philipsfabrieken, die op den Emmasingel, waar deze industrie haar ba kermat had, hun hooge gebouwen-massa's wigvormig in de stad vooruitschuiven. Langs groote stadsgedeelten, zooals Elzent- en Villa-park met fraalen Villa-bouw. slin gert zich de oude Dommel door het Oostelijk deel der plaats. Tegen haar zacht glooiende oevers werden op sommige gedeelten reeds aardige plantsoenen aangelegd en kloeke bruggen beginnen hier en daar de rivier te overwelven. Eindhoven is een Groot-Stad in wording. Met kracht wordt het aanleggen van ring banen en wegen ter hand genomen cn met zulk een snelheid ontstaan in alle deelen der stad nieuwe, uitgestrekte wijken met breede straten en ruime pleinen dut ook de geboren Eindhovcnnar moeite heeft er weg wijs in te worden. Reeds kruipen de lange huizenrijen naar de thans niet meer vèr- venvijderde dorpskommen van Aalst, Meer- veldhoven, Zeist, Nuenen e. a. Rijks- en Ge meenteinrichtingen en instellingen, vereni gingsgebouwen en andere komen als uit den grond te voorschijn; allerwegen worden scholen gebouwd voor lager- en mlddelhaar- onderwijs. F.n dan te weten dat Eindhoven tot voor pl.m. 18 jaren b.v. voor H. B.-onder- wijs nog op Helmond was aangewezen, welks 3-jarige Rijks-H.B.S. de eenige in verren om trek wasl Met koortsachtigen ijver wordt gearbeid aan belangrijke werken, zooals het groote nieuwe Ziekenhuis, de Verbindingsvaart met het Wilhelminakanaal. de verbetering ven het zeer drukke Elndhovensche kanaal, langt welks boorden vooral tlch bloeiende fabrieken verheffen. Tot den bouw van een nieuw stadhuis, Eindhoven waardig, Twee gemeentelijke wandelparken L w. het loofboomige Stadswandel park en het don- nenrijke Philips-de Jongh-park noodigen uit i vertoeven Van de schitterende wegen die te Elndh®. ven samenkomen noem ik slechts den b»iis weg naar 's-Hertogenbosch, den schoonen Roschdijk, bijna geheel gebetonneerd, wanr- lungs de gebouwen en paviljoens van hel Rijkskrankzinnigengesticht temidden van gezonde dennenbosschen oprijzen en de voortzetting van dezen weg naar het nijvere Valkenswaard, door een omgeving rijk aan natuurschoon. tige industrie waarop Eindhoven in hoofd zaak drijft, zich ondanks in dezen tijd over al opdoemende moeilijkheden zal weten t« handhaven en verder ontwikkelen en dat da bestuurderen der stad, die in het verleden toonden hun zware verantwoordelijkhetd ten volle te begrijpen, hun moeilijke laak niet vreugde zullen voortzetten, met de hulp van God en tot heil van het volk en van de stad Eindhovenl

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 15