INDHOV Bontmantels Maison LOUIS DEVENS V ossen enz. veiUqjz weq0n I HANDEL IN MDUSTOI) Sparen is de bron van Volkswelvaar t De bladeren vallen! Slot- indrukken Lage fabrieksprijzen 3 jaar Garantie Enorme Collectie Elegante Modellen Desgewenscht Termijnbetaling Annex N.V. Handelmaatschappij „SUTURU M" OUDE BOGERT 30 - TEL. 4987 u Veulen, Perslaner, Sealelectric, Nutria, enz. Magazijn eiken dag tot 10.30 irur n.m. isopend Woensdag M October 19S0. Eindhovennummer pag. XII. De groote onbekendheid die bij het mec- rendeel onzer bevolking nog bestaat op het punt van ontwikkeling, werkingssfeer sociale beteekenis van het spaarbankwezen, doet ons gaarne gevolg geven aan de uit Uoodigdng van in zijn Eindhoven-nummer iets over dit onderwerp in het algemeen en o f v de ontwikkeling en •paarsystemen der Eindhovensche Nuts-- •paarbank in het bijzonder te vertellen. Het was in het jaar 1817 dat op initiatief Van eenige departementen der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, hierbij met woord en daad gesteund door Koning Willem I, de eerste spaarbanken in verschillende plaatsen van ons land werden opgericht. Het tijdstip voor oprichting was gunstig geko zen. Na de vele en langdurige troebelen der Revolutie en der Fransche overheersching, was de rust in het land teruggekeerd ei gemeen bestond de verwachting dat men een tijdperk van economische ontwikkeling en welvaart tegemoet ging. De heilzame invloed 'die de sinds de 17e eeuw in Schotland wer kende spaar- en hulpbanken hadden uitge oefend op de bevordering van nijverheid, spaarzaamheid en verbetering der zeden, speciaal onder den z.g. derden stand, werk te de oprichting van spaarbanken hier te lande in de hand. Hoofddoel bij deze oprichting was: de va derlijke zorg voor den minderen man Men wilde den „kleinen luyden" die een spaar duitje bij elkaar hadden gegaard, de gele genheid geven dit duitje op veilige wijze op te bergen, zoodai ze er niet onwillekeurig meer aan zouden komen en wilde hen bo vendien nog een klein voordeel geven in den vorm van rentevergoeding. Aan het groote economische belang wat in de bevor dering van het sparen is gelegen, werd in die dagen nog weinig gedacht. Min of meer waren deze eerste spaarbanken instellingen ,van liefdadigheid. Niet zelden gebeurde het dat dooi de spaarbankbesturen een huogere rente werd vergoed dan door de spaarbank .van ha$r inleggerskapitaal werd gemaakt. Eigen gebouwen hielden deze instellingen er niet op na. In een schoolokaal of koffie huis, liefst in een wat achteraf gelegen loka liteit, zoodat men ongezien kon binnentre den en weer vertrekken, hielden de spaar bankbesturen hun zittingen. Eeens per week, [vaak ook op ongeregelde tijden werd gele genheid geboden spaarpenningen in te leg gen. De terugbetaling der gespaarde geiden wenschte men in die dagen vooral niet te bevorderen, wat sommige spaarbanken trachtten te bereiken door wekelijks gelegen beid te geven voor inlagen, slechts maan delijks voor terugbetalingen. De weigestel- den werden van inleg uitgesloten, dikwijls werd een maximum inleg vastgesteld, ver band houdende met den toenmaligen loon- standaard. Bij het lezen van deze regelen vergete men niet hoe anders de toenmalige levensomstan digheden waren in verhouding tot nu. Het verzekeringswezen was veel minder ontwik keld, de möreele plicht van den werkgever om zijn werknemer, die vaak jarenlang te gen een zeer matig loon zijn diensten had bewezen, op zijn ouden dag of bij invalide worden, niet in den steek te laten, werd nauwelijks erkend. Het spaarbankwezen in de eerste helft der vorige eeuw was min ol meer een armenzorg. Dat de toenmalige spaarbankbesturen, in 'den regel bestaande uit bekende en aanzien lijke familie's ter stede, een zeer groot soci aal nut hebben gesticht, staat vast Te be treuren echter is het, dat zij, toen de sociale omstandigheden zich wijzigden, niet met hun tijd meegingen maar bleven staan op het standpunt van hen die de eerste spaarban ken oprichtten. De Indertijd aan hun doel beantwoorden de instellingen raakten verouderd. Het aan moedigen van het sparen door allerlei daar toe dienstige middelen werd niet of slccin.- in geringe mate als taak der spaarbank be schouwd. De Hollandsche spaarzin dreigde te gronde te gaan wegens gebrek aan ecu krachtige geest die haar leidde en ontwik kelde. Qnder deze omstandigheden was het in grijpen van den Staat der Nederlanden tnet de oprichting van de Rijkspostspaarbank in 18S0 alleszins toe te juichen. Een merk waardig feit is het, dat tegen veler ver wachtingen, met het in het leven roepen van deze instelling, voor vele spaarbanken een tijdperk van nieuwen bloei begon. De Rijkspostspaarbank met haar tallooze kan toren, welke spaargelegenheid boden, maak te een schitterende reclame voor het sparen in het algemeen, waarvan ook de particu liere spaarbanken profijt trokken. Naast de door de oprichting der Rijkspost spaarbank voor het sparen in het algemeen gemaakte reclame, komen nog eenige fac toren voor vermelding in aanmerking, lef verklaring van de groote ontwikkeling van hot particuliere spaarbankwezen in de laat ste vijftig jaar. In de eerste plaats de giuo te verbetering in de sociale en economische omstandigheden onzer arbeidersbevolking en van drie caitagoriën welke wat hun inkom ;n betreft, aan de arbeidersgroepen grenzen, ais lagere ambtenaren, kleine middenstanders, enz. Als tweede factor moet hier genoemd worden het verblijdend feit dat vele spaar bankbesturen tot het inzicht zijn gekomen dat de ideeën van de oprichters hunner spaarbanken langzamerhand verouderd raak ten, dat de taak van een goed beheerde spaarbank een andere was geworden dan honderd jaar geleden, dat niet langer kon worden volstaan met het nu en dan gele genheid geven tot inleg en terugbetaling, den zich in den loop der jaren de voor naamste particuliere spaarbanken in Neder land. Uitdrukkelijk zij hier vermeld dat door den Nederlandschen Spaarbankbond als eisch voor toetreding wordt gesteld, dat de zich Spaarbank noemende instelling zich als uitsluitend doel stelt de bevordering van het sparen, en winstbejag uitsluit. In 1924 werd door den Nederlandschen Spaarbank- bond opgericht „Het Nederlandsche Spaar bankbureau", een bureau van advies cn controle voor Nederlandsche spaarbanken. Alle spaarbanken wedke bij cLlt bureau zijn aangesloten, voeren aan haar gevel een zwart marmeren bord, waarop in gouden letters staat geschreven: „Aangesloten hij het Nederlandsch Spaarbankbureau". Dit bord geeft den spaarders de zekerheid dat zij te doen hebben met een instelling die geen winstbejag beoogt, en die bij de be Ieg;f ïg van de haar toevertrouwde gelden, elk risico tracht uit te sluiten. Een derge ren te worden gesteld, en tallooze kleine spaarders zijn in den loop der jaren van dit misbruik het slachtoffer geworden. Wij meenden goed te doen in dit verband de aandacht te vestigen op de zekerheid welke het bord „Aangesloten bij het Nederlandsch Spaarhankbureau" den spaarders geeft. Wij noemden als een der factoren van de ontwikkeling van het bijzondere spaarbank wezen in Nederland de moderniseering van verouderde instellingen. Op welke wijze werkt nu een moderne spaarpank en welke spaarsystemen worden door haar toege past? Deze vraag kan niet gemakkelijke.* he antwoord worden dan door te voldoen aan de toezegging, door ons in den aanvang van dit artikel gedaan, een en ander te ver tellen'over de wijze waarop de Eindhoven schen Nutsspaarbank haar doel, dit is de bevordering van het sparen onder alle be volkingsgroepen, tracht te bereiken. Waneer men deze instelling vergelijkt met Een gevaarlijke tijd, die herfsttijd! Vallende bladeren verhoogen in niet geringe mate het slipgevaar onzer wegen. Maar juist nü - in den herfst bij nat weer - kunnen wegen bewijzen wat ze waard zijn! Let eens op, hoe veilig zelfs in deze „ongunstige" maanden een goed aangelegde Hollandsche klinkerweg is. Hoe hecht het wiel zich vastgrijpt aan het klinkerdek en hoe snel en veilig U rijden kunt! Holland is een land van veel regen helaas! Maar juist nü - in den herfst bij nat weer - kunnen wegen bewijzen, wat ze waard zijn! Op klinker-wegen rijdt U veilig altijd Daarom moeten Hollandsche wegen: „Klinker-wegen" zijn! maar dat door moderniseering van verouder de instellingen in ruime mate kon worden bijgedragen aan do verbetering der econo mische positie der bevolking. De opichting van den Nederlandschen Spaanbankbond in 1907, die zich ten doel stelt de behartiging der gemeenschappelijke belangen der particuliere spaarbanken cn de verbetering en uitbreiding van het bij zondere spaarbankwezen in Nederland, kan verder als een der belangrijke momenten in de ontwikkeling van het spaarbankwezen genoemd worden. In d<?zuu bond vereenig- lijke instelling kent geen aandeelhouders, haar bestuursleden zijn niet gesalarieerd, doch verrichten hun werkzaamheden uit sluitend uit sociale overwegingen, en de go maakte winsten gaan naar de reserve tot meerdere zekerheid voor de spaarders. De naam „Spaarbank" is in Nederland, anders dan in verschillende andere landen waar zij wettelijk is beschermd, vrij, en aan door ieder worden gebruikt. Helaas is van deze naam dikwijls misbruik gemaakt door instellingen die niet voldoen aan de eischen welke aan een bona-fide spaarbank behoo de hierboven beschreven spaarbanken der vorige eeuw, blijkt al dadelijk dat men is afgestapt van hpt oude idee dat sparen iets is wat liefst in het geheim moet geschieden in een achteraf gelegen buurt pf verborgen lokaliteit, In plaats van een enkel uur per week, staat het kantoor der Snaarhank uoor- loopend den geheelen dag voor het publiek open op een voor allen gemakkelijk te be reiken plaats. Waar eertijds de te verrich ten werkzaamheden uitsluitend door belang- looze spaarbankbestuurders werden ver richt, eischte de moderniseering aanstelling van bezoldigd personeel. De verhoogde on kosten welke hieruit voortvloeien, blijlcn ruimschoots te worden goedgemaakt door de vergrooting der resultaten. Het in de vorige eeuw algemeen tngeno- men standpunt dat men de terugbetaling van ingelegde gelden zoo moeilijk mogelijk moest maken, is geheel verlaten. In de prac- tijk blijkt dat meer menschen er toe over gaan hun gelden op de spaarbank te bron gen, naar mate de terugbetaling der ge brachte gelden ruimer is geregeld. Boven dien is het aantal manieren waarop Qen spaarder over zijn saldo kan beschikken uit gebreid. Spaarders hebben de gelegenheid uit hun saldo te gireeren naar andere reke ningen. Velen, wier financieele zaken niet zoo omvangrijk zijn dat zij er een eigen postrekening op na houden, vinden in d«ze geboden p genheid een middel om pree tisch hetzelule te bereiken wat rekeninghou ders der postgiro kunnen doen. Tlhurie aan geboden quitantie's kunnen bij de spaarbank betaalbaar worden gesteld, welke regeling het den menschen mogelijk maakt thuis uiet een klein bedrag aan contanten te volstaan. De voordeelen hiervan zijn duidelijk: kans op diefstal of verlies wordt uitgesloten, boven dien wordt een rentevergoeding genoten over de gelden die voorheen renteloos thuis gen. Spaarders die door gestadig bijbrengen een dergelijk saldo hebben weten te verkrij gen dat door hen een grootere rente kan worden gekweekt door belegging in een so- lied effect, biedt de spaarbank haar koste- looze bemiddeling bij het aankoopon van een effect en al onthoudt zij zich hierbij van het geven van een bepaald advies, toch kan zij voorkomen dat een onerva i inlegger door aankoop van minderwaardige fondsen schade lijdt. Heeft een spaarder op bepaalde tijden vervallende, regelmatig terugkeerènde schul den te voldoen als hypotheekrente, huis huur of levensverzekeringpremie, dan kan hij door regelmatig op de spaarbank te ko men storten, er voor zorg dragen dat op de bepaalde datum voldoende saldo aanwezig is, waarbij de spaarbank automatisch voor de voldoening der vervallen schuld zorg draagt Ter bevordering van het sparen in de ge zinnen, vooral ook onder de jeugd worden door de Spaarbank aan haar inleggers gra tis spaarbusjes uitgereikt, waarvan de sleutel op de spaarbank blijft berusten, een methode die in het huisgezin den grondslag voor spaarzaamheid tracht te leggen. Het gebrek aan gelegenheid in vele ge zinnen tot het opbergen van papieren en voorwerpen van waarde, deed het spaar- bankbestuur er toe besluiten over te gaan tot het verhuren van .kluislokeiten. Dén inleggers wordt tegen een zeer matige ver goeding de gelegenheid geboden tot het veilig opbergen van allee!ei zaken die voor hem waarde hebben.. Wanneer men de verhuurde loketten zou openen, zou men daaruit te voorschijn zien komen spaar bankboekjes, trouwboekjes, contracten, po lissen, pensioenacten, effecten en andere voorwerpen die veilig opgeborgen dienen te worden. Door deze gelegenheid te bie den tracht de Spaarbank den zin voor orde en regelmaat te bevorderen. De vele moeilijkheden die er vooral voor arbeidersgezinnen aan het op tijd betalen van 'belastingschulden zijn verbonden, deed het Spaarbankbestuur er toe over gaan ook op dit punt den spaarder een helpende hand te bieden. Zij die van de geboden be middeling vvenschen gebruik te maken le veren hun biljetten in bij de Spaarbank, storten regelmatig op hun spaarbankboek jes, zoodat de Spaarbank, wanneer de ver valdag der ingeleverde biljetten is versche nen, de biljetten kan betalen. Gezien het zeer groote arbeiderscontin gent onder de Eindhovensche bevolking, zocht de Nutsspaarbank samenwerking met diverse industrieën. Het mag een verblij dend feit genoemd worden dat verschillen de industrieele ondernemingen doordrongen zijn van het groote belang wat er gelegen is in de bevordering der spaarzaamheid onder haar personeel. Een regeling kwam tot stand waarbij op diverse fabrieken op verzoek van den werknemer bij de uitbe taling der loonen en salarissen wekelijks of maandelijks een bepaald bedrag wordt ingehouden, wat op de spaarbank wordt gestort. Op deze wijze worden de werkne mers in de gelegenheid gesteld op een voor hen zeer gemakkelijke manier langzamer hand een saldo te vormen, waaruit desge- wensoht huur, belastingen en andere perio diek vervallende schulden kunnen w )r l n voildaan. Dat er tusschen spaarbanken en gewone bankinstellingen, ook al bewegen zij zich op enkele punten op eenzelfde terrein, een principieel verschil blijft bestaan, zal na het bovenstaande duidelijk zijn. Waar een gewone bankinstelling er in de eerste plaats is om handel, industrie en kapitaal bezit haar diensten te bewijzen, is het de taak der spaarbanken de kleine bezitters bij hun financieel beheer ter zijde te staan en hen die zich zelfs geen klein bezitter kunnen noemen, te helpen dit te worden. Tenslotte nog eenige cijfers en data de Eindhovensche Nutsspaarbank betreffende, welke mogen aantoonen welk een ruim arbeidsveld deze instelling in een snel groeiende fabrieksstad als Eindhoven heeft gevonden. De Eindhovensche Nutsspaar bank werd opgericht bij notarieele acte d.d. 12 September 1924. Gedurende de eerste jaren van haar bestaan hield zij alleen des Zaterdagsavonds zitting in bepaalde hier voor aangewezen lokaliteiten. Eind 1927 kreeg zij de beschikking over een eigen zeer gunstig gelegen bankgebouw en ging zij over tot dagelijksche openstelling en moderniseering van haar bedrijf. Bedroeg de totale omzet van spaargelden, dit is de "sgggp N fia BH B H BH lll'llllllillllllllillllllllllllllllllllllllllllll111111111111111111111111^ som van inlagen en terugbetalingen, over 1927 ruim f 100.000—, in 1929 werd reeds meer dan 4 millioen gulden omgezfet ter wijl de omzet over 1930 vermoedelijk de 6 millioen gulden zal overtreffen. Sinds de dagelijksche openstelling steeg het aantal spaarders van ongeveer 1500 tol bijna 8000, terwijl jaarlijks ongeveer f 400.000,— meer werd ingelegd dan terugbetaald. „Men wordt jiiet rijk van wat men ver dient doch van wat men overhoudt." Het stemt tot vreugde uit bovenstaande cijfers de conclusie te mogen trekken dat er in Eindhoven reeds velen zijn die van de waarheid van dit gezegde zijn doordrongen en de spaarzaamheid betrachten. Immers de voordeelen die het sparen met zich brengt zijn niet uitsluitend materieele. Hiernaast staan geestelijke. Sparen voor komt wroeging over nutteloos verkwist geld, het maakt, de menschen economisch OTjaifhankelijk, het verlicht de zorg voor den ouden dag, leert zelfbeheersching en voedt op tot orde en matigheid. Alle begin is echter moeilijk en dit geldt vooral bij sparen. Is eenmaal een begin gemaakt, dan wordt het steeds gemakkelijker daar men al sparende doordrongen wordt van de groote resultaten welke men kan bereiken. Steeds meer menschen van het belang van sparen voor maatschappij en individu te doordringen is het uitsluitend doel wat de Eindhovensche Nutsspaarbank zich stelt, overtuigd als zij is dat i Sparen is de bron van volles-welvaart. De taakverdeelingvan dé leden van het Gemeentebestuur. College van Burgemeester en Wethouders ia als volgt: 1. Wethouder voor financiën en water-, gas- en electriciteitsbedrijven. 2. Wethouder voor arbeidsbemiddeling, werkloozenzorg en andere sociale aangele genheden, niet onder andere 'volgnummers vallende en keuringsdienst voor waren. 3. Wethouder voor publieke werken, rei- njgings- en ontsmettingsdienst, straten-, woning-, ontginnings-, kanaal-, waag- en weegbedrijven, bad- en zweminrichting en' keuringsdienst voor vee en vleesch. 4. Wethouder voor onderwijs, armwezen, geneeskundigen dienst, volkshuisvesting en grondbedrijf. 5. Burgemeester: al het overige. Moeilijk is het in een kort bestek al de ge meentebedrijven afzonderlijk te memoree- ren. Een uitzondering willen we evenwél maken voor Gemeentewerken o. i. op hét ©ogenblik de meest drukke tak van dienst. Tot dezen dienst immers behoo- ren de volgende bedrijven met financieele zelfstandigheid: Gemeentewerken, Reini gingsdienst en Brandweer, Stratenbednjf, Kanaal bedrijf, Bad- en Zweminrichting, Marktbedrijf en Waag- en Weegbedrijf. Enorm druk mag het afgeloopen jaar voor dezen dienst genoemd worden. Het wil voor een gemeente als Eindho ven wat zeggen in één jaar het bestrate oppervlak met 255.138 M2 te zien toene men en het rioolnet met 17.024 M riool waarvan belangrijke stamriolen en over kluizingen. Vooral de verbetering van de straatverlichting is een voornaam punt en dankbaar kan men constateeren dat het lichtnet zich steeds uitbreidt. De woningvoorraad vermeerderde in 1929 met 2144 woningen, terwijl aan het einde van dat jaar nog 1737 woningen in uitvoe ring waren. Het tekort aan woningen be droeg op dat moment zonder reserve, be rekend A'olgens do gemiddelde gezinssterk te in 1929, 1598 woningen. Dat de particu liere bouwnijverheid er eveneens mag zijn moge blijken uit de legesbouwvergunnin gen welke ruim f 84.000 opbrachten. Ook het grondbedrijf floreert; in hetzelf de jaar werden ongeveer 145 H. A. grond aangekocht ter waarde van plm. 3% milli oen gulden; verkocht werden 138.812 M2 bouwrijpe grond voor bijna 1 millioen gul den. Het totale bezit der gemeente voorzoo ver ingebracht in het grondbedrijf, bedroeg op het einde van het jaar ruim 987 H. A waarop 1459 woningen met een boekwaarde van ruim 10 millioen gulden. Met opzet hebben wij deze belangrijke gemeentedienst genoemd. Ons economisch leven zal zich niet kunnen ontplooien, han del en industrie kunnen, hun vleugels niet uitslaan bij gebrek aan woningen. Nimmer zullen de bronnen van welvaart, welke zij vormen, kunnen vloeien, indien het perso neel, indien de arbeiders in die bedrijven werkzaam geen gelegenheid kunnen vin den zich te vestigen. Naast meerdere gemeenten is het zeker Eindhoven wel geweest, dat gezien heeft op het gebied van Volkshuisvesting eeri belangrijke verplichting en taak voor de gemeenschap te vervullen te hebben Meer dere arbeiderswoningen zijn hier de laat ste tijd verrezen, waarop de stad met vol doening kan neerzien. Naast de strenger» voarwaarden vai. hygiëne en zedelijkheid welke het gezinsleven toch als eisch stelt zijn ook de voorwaarden van welstand ea raiioneele bcbouwinigswijze niet verwaar loosd, strenge eenvoud in den opbouw wordt verzacht door een levendige groe- peëring, welke veroorloofde aardige in kijkjes te vormen. Het devies van het ge meentebestuur is dan ook steeds geweest bouwt goede woningen, waar het zonlicht in- en uitwendig kan toetreden en de ze genrijke gevolgen zullen niet uitblijven. Illlllllllllllilllllllll Bij den Overweg Oud huis Schetske Vraagt zonder verplichting zichtzending

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 14