DHOW HANDEL IN DNDUSTDD en Oude zaak in een nieuw huis hovennummer pag. XI. llllllBIIUIIIIIIIlilIlllilll|llOIIIHIir,IB!lllllinillllllllllll!II[Illllinill]DllllllllllIlllll!lllOI!l! Woensdag IP October IPSO. Magazijnen der firma Vroom en Dreesmann te Eindhoven. Hjdens ons bezoek aan Eindhoven ont- igen .wij van de firma Vroom en Dreee- >en uitnoodiging om eens haar ge el verbouwde magazijnen te komen be ken, een uitnoodiging waaraan we oa- urlijk gaarne gevolg gaven. En wanneer -ze uitgave onder de oogen van de Eind- •enairen zal zijn gekomen is de nieuw- ivv dezer firma reeds eenige weken ge- end. ïindhoven mag trotsdh zijn op het nieu- gebouw, een modern winkelpaleie van beste soort Het maakt op iederen be- iker van buiten reeds een fonschen, lohtigen indruk. Daardoor is het als het ire een symbool van de twee eigenschap- elke ook de artikelen van deze firma zitten: soliditeit en degelijkheid. Liniks 'Ti rechts boven de hoofdingang is teressant beeldhouwwerk aangebracht, twee bronzen beelden van drie meter ogt-e, voorstellende de Nijverheid en de ndel, terwijl het geheel, een ontwerp van architect Oscar Leeuw uit Nijmegen ais tengewoon geslaagd mag worden aan- Jmerkt. [Niet minder dan 36 etalages met een to- lal oppervlak van ruim 800 M2. telt deze jeuwbouw, waarin de veelheid der artiike- in op overzichtelijke en smaakvolle wijze ordt geëtaleerd. Een wandeling door passage zal menige huisvrouw aarne .ondernemen .Welk een gemak is 'el thans van de Reohteetraat in de Vrij- raat te. kunnen komenen natuurlijk ook ngekeerd, zonder van' het steeds drukker -ordende verkeer op dat punt hinder te idervihden. Binnen gekomen gevoelen we ons wat ein door de geweldige oppervlakte drr irechillende afdeelingen, waarin diverse •tikelen op overzichtelijke wijze, keurig irangsohikt, zijn ondergebracht Vriende- ke verkoopstere geven alle gewenschte m- ïhtingen. Achtereenvolgens bezoeken wij lingerie- en 6toffenafdeeling, staan ver- lasd over de veelheid en verscheidenheid m sportartikelen, heeren regenjassen enz., in parfums en zeepen en ontdekken dat deze firma ook de „heer der schepping" t in de kleinste details kan worden aan kleed. Welk een sorteering overhemden, (orden en dassen. Zelfs de meest verwende Eindhoven ah Woonstad Eindhoven als woonstad met haar ruim 1.000 inwoners vertoont nog wel het karak- ristieke beeld van de samensmelting met vijf industriedorpen, doch dit vervaagt en meer. Naast de smaakvol aangelegde arbeiders- oonvvijken, treft men aan de villawijken, aar de groot-industrieel woont en waar wandeling langs de sierlijk aangelegde linen en villa's in hun verscheidenheid in bouwtrant een genot is. Het centrum der stad met haar aantrek- ilijke winkels, waartusschen door verschil- jnde groote gebouwen voor industrieele en nancieele doeleinden zijn verspreid, trekt aandacht Hét geheel stadsaspect wordt afgewisseld en groot aantal kerken van diverse azindten, waaronder de St. Catharinekerk omineert. Naast de vele kleine plantsoenen, kwistig oor de nieuwe aangelegde woonwijken ver eeld, biedt een tweetal stadsparken, n.l. et stadswandelpark en het Philips de Jongh Wandelpark een heerlijke wandelgelegen- eid. De natuurliefhebber vindt in Eindhoven eel van zijn gading: uitgestrekte bosch- en eidevelden liggen in de onmiddellijke na- ij hei d der stad, waarheen vele rijwielpaden eiden. Als kruispunt van spoorwegen geeft Eind- loven een directe verbinding met Midden- Turopa en de groote plaatsen in Nederland. Ook het onderwijs is bijzonder goed ver- orgd; naast gemeentelijke H B. Scholen net 5- en 2-jarige cursus is nog een 5-jarige -K. H.B.S. aanwezig; verder hoogere en liddel bare Handelsscholen, Gymnasium, wemeontelijke Avondschool voor Theore- isch Nijverheidsonderwijs. Ambachtscholen, Textielschool, Vakschool voor meisjes, In- lustrie- en Huishoudschool. Ook bestaat in >ze gemeente een lagere Landbouwschool, een tweetal kweekscholen en een 50 scholen fnor Lager- en U.L.-onderwij^ met ongeveer 15000 leerlingen. heer kan hier volop keuze maken. Is het eigenlijk geen dwaasheid hier de verschil lende etages er zijn er vier 6tuk voor Het kapitale gebouw van Vroom en Dreesmann te Eindhoven. stuk aan een bespreking te onderwerpen? Koopt niet elke practisohe huisvrouw bij V. en D.? Daarom volstaan wé "met nog enkele bij zonderheden van dit moderne winkelpaleie te memoreeren. Bezoekers, die geen tijd of lust hebben trappen te klimmen kunnen De Af deeling Tricotages, Lingeries enz. van Vroom en Dreesmann. per Lift naar elke gewenschte etage worden gevoerd. Een vriendelijke liftboy brengt U waar U moet zijn; natuurlijk vergeet u niet een bezoek te brengen aan de confectie af- deeling op de eerste etage. Kolossaal, wat een voorraa! De firma is in staat heel Eind hoven te kleeden. We vernamen dat de om zet der confectie afdeeling de laatste jaren geweldig was gestegen, met als gevolg steed6 grootere sorteering, terwijl bij een nieuwe mantel of japon ook een bijpassende hoed geleverd kan worden. De afdeeling meubelen had onze volle in- tresse en we kunnen u werkelijk advi6eeren bij de firma V. cn D. eens op dat gebied een kijkje te gaan nemen. Ge zult dan ook mer ken dat de firma veel zorg heeft besteed aan de inrichting van de afdeeling kinder- confectie .Wat u ook voor uw jongens of meisjes noodig heeft, jasjes, mantels, regen- goed, voor al die kleedingstukken kunt u in deze n.fdeeling terecht. Ook de tapij taf deeling is een bezoek over waard. U vindt hier niet alleen de prachtige Perzische tapijten, maar ook Bouclé, Smyr na, Wilton, Tapis Beige enz. Bovendien zijn op dezelfde afdeeling een groote linoleum-, matten-, en tafelkleedenafdeeling. De illustraties in dit korte overzicht af gedrukt geven een beeld van het inwendige van het gebouw en wij willen besluiten met. u aan te raden zelf ecn6 een kijkje te gaan I peinen. I) werkzaamheid van Philips op het gebied van de Volkshuisvesting door Ir. F. BAKKER SCHUT, Secretariaat Afdeeling Woningbouw N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven. Slichting Eindhmensche Woningbouw „Thuis Best" Vrijgezellen-Tehuizen El'entpark te Eindhoven. Met opzet kies ik het woord volkshuis vesting en niet het woord volkswoningbouw, omdat het eerste meer omvat dan het ver schaffen van een passende woning alleen. Juist in deze stad, waar de nieuwe wijken als paddestoelen uit den grond verrezen, is de noodzakelijkheid gebleken van een gelijk tijdige verzorging met scholen, ontspannings lokalen, parken en speelterreinen, etc. Hoe- De Amsterdamsche Bank Bijbankte Eindhoven. wel de meeste van dergelijke voorzieningen in den regel geacht worden te behooren tot de gemeentetaak, werd van de werkzaamheid van het gemeentebestuur in deze tijden het uiterste gevergd, waaraan het vermoedelijk te wijten is, dat zijnerzijde voor de voorzie ning in bovengenoemden zin van de geeste lijke en lichamelijke belangen van de bewo ners van zulk een nieuwe wijk niet in vol-, doende mate werd zorg gedragen. Het gevolg hiervan was, dat die behoeften, waarin ook de confessioneele vereenigingen, aan wie in elk onzer woningcomplexen grond voor kerk en scholenbouw ter beschikking werd ge steld, niet konden voorzien, zooveel mogelijk door de N.V., door harerzijds gesteunde ver eenigingen of door Dr. Philips persoonlijk, werden gedekt. Zoo kwamen tot stand neu trale soholen, buurthuizen, parken, speel- en sportterreinen en zijn een tweetal vrijgezel len tehuizen in aanbouw. Alvorens een kort overzicht te geven van wat op het gebied van den woningbouw tot stand is gekomen, wil ik even nagaan, hoe de noodzakelijkheid ontstond, dat de N.V. zelf de huisvesting van haar werknemers ter hand nam. Tot voor eenige jaren was de ontwikkeling van het bedrijf en daarmede de vermeerde ring van het aantal arbeiders in zijn dienst wel zeer snel, doch regelmatig te noemen. Hoewel er steeds een woningtekort hcerschte en dit, vooral in de crisisjaren door do eigen houwers bij geen benadering kon worden ge dekt, was de activiteit vtn de woningbouw- vereenigingen hier ter stede toch zoo groot, dat door regelmatigen nieuwbouw in het tekort kon worden voorzien. Dat de N.V. ook reeds in die jaren kleinere complexen woningen tot stand heeft gebracht, was dan ook niet zoo zeer het gevolg van de noodza kelijkheid hiervan, dan wel van den wensch om sociale redenen een eigen dorp te stich ten, waar de bewoners tegen een normale 1 huur een betere woning dan elders ter I plaatse ter beschikking gesteld kregen. Als Ieen min of meer op zichzelf staande vesti ging bood op deze wijze het z.g. Philipsdorp in een aangename omgeving goede woon- Het Philipsdorp. Sinds 1910 verrees- geleidelijk, onder archi- Het moderne kantoorgebouw van de Rotterdamsche Bankvereeniging aan dé Groote Markt te Eindhoven tectüur sranéwijlcn den heer de Bazel en den heer Smit, het Philipsdorp. Het straten plan werd ontwórpen vanwege de N.V., de straatnamen, vastgesteld door de familie Phi lips, de straten in eigendom, beheer en on derhoud bij de N.V, en als afsluiting van het geheel twee zware hekpalen, die aan geven: hier houdt Eindhoven op en begint het Philips territorium. Sindsdien zijn de tijd veranderd: het stadje met dorpsche allu res werd de zetel van een wereldconcern en daarmede veranderden de toestanden. Nieuwe uitbreidingen vonden plaats, waarbij de straataanleg echter door de gemeente ge schiedde. In de eerste oorlogsjaren werden glasblazers uit het buitenland naar Eindho ven gehaald en hun woningen verstrekt, werkloozen met groote gezinnen uit Drente en omgeving verhuisden naar Eindhoven en verwisselden dikwerf krotwoningen voor goe de arbeidershuizen. Als uitbreiding van hot Philipsdorp ontstond zoodoende het z.g. Drentsche dorp. Dooh eerst in 1928 begon plotseling de koortsachtige uitbreiding van de fabriek. Uit alle deelen des lands werden arbeiders ge haald: geschoolde vaklieden en groote gezin nen, waarvan vooral de meisjes gevraagd waren. En nu was er geen kwestie van, dat de gemeente, woningbouwvoreenigingen of particuliere bouwers in den nood voorzagen. De gemeente vond het niet verantwoord, het risico op zich te nemen, dat bouw op groote schaal bij een mogelijke industrieele malaise in de toekomst zou bieden, welke haar op groot kapitaalverlies zou komen te staan. Eerst den laatsten tijd heeft de gemeente weer op ruimere schaal woningen gebouwd. Gevolgen van den woningnood De gevolgen Vein den woningnood waren drieledig en alle drie bleken deze nadeelig voor de werknemers en dus indirect voor de fabriek, die noodgedwongen tot woningbouw op grootsohe schaal werd overgegaan. lo. werden de woningtoestanden zeer slecht, waardoo gevaar voor de moreel en physiek van den arbeider ontstond wat natuurlijk op den duur in de arbeids praestatie een terugslag moet vinden. Het teel weer de normale hoogte gaan berei ken, er vele gevallen voorkomen, waar deze met 40 verminderd worden. Niet alleen in Eindhoven, doch ook in de omringende dorpen werden hu ren voor gewone arbeiderswoningen van f 8 f 9 per week regel, een prijs, die in Noord- en Zuid-Holland misschien niet hoog moge lijken, maar die aanzienlijk uitgaat wat boven wat te Eindhovee met de vreoger zoo lage grondprijzen en de goedkoope fundeering betaald behoefde te worden. 3o. moest een zeer groot gedeelte van de werkkrachten uit de omliggende plaatsen worden gerecruteerd (zelfs uit België werden autobussen en treinen met arbei ders heen en weer vervoerd), met natuur lijk als gevolg: hooge transportkosten. Een ander bezwaar werd gevoeld door die arbeiders, die niet in schafttijd naar huis konden gaan, nl. het ongemak niet warm te kunnen eten in de middaguren. Ook de herwaren van een ver vervoer per fiets konden duidelijk worden gecon stateerd: vermoeidheid en verlet maak ten, gevoegd bij de slijtage van fiets en kleeding, het fietsvervoer niet veel min der kostbaar dan bus en trein. De eenige uitkomst bleek dus: het bouwen van woningen. Dit had evenwel het bezwaar, dat voor 't bopwen op groote schaal bedui dende kapitalen rouden moeten worden vast gelegd, waartoe de N.V. niet genegen was. Rijksvoorschot De oplossing werd gevonden door de op richting van een stichting in het belang van .de volkshuisvesting „Thuis Best",, die tegen een rentevoet van 4% Rijksvoorschot ont ving tegen eerste hypotheek, voor 80 van de bouwsom, waartegenover de N.V. 20 voorschoot. Het Rijk werd hiertoe bereid ge vonden, omdat hierdoor aan tallooze werk loozen uit andere streken van ons land in Eindhoven werk kon worden verschaft. Im mers de eerste voorwaarde voor het te werk stellen van deze werkloozen was het ter be schikking kunnen stellen van een woning. De exploitatiekosten van de woningen worden lypt'ib ftltl/IE A0ftft7CP?W(yil>1Q. Koanr oftOT VcMr0/ia Philips' Bouw bij een afschrijving in 50 jaar van de wo ningen en in 75 jaar van den grond volledig gedekt door de huuropbrengst. Op behoorlijke bewoning wordt toezicht gehouden door in- spectricee, die ieder een 900-tal woningen te controleeren hebben. Wat betreft de woningen zelf, een gedeelte van don ouderen bouw is zeer ruim opgevat De Keuterijtjes te Son. Philips' bouw. aantal bewoners per huis werd onrust barend hoog in verhouding tot andere plaatsen, hetgeen het gevolg was van een groot aantal kostgangers en tallooze ge vallen van duhbelwoning (twee gezin nen in één huis), heide verschijnselen, die voor een behoorlijke bewoning niet doel matig zijn; Ien zelfs gedeeltelijk voorzien van een inge richte badkamer. Deze woningen, die oor spronkelijk werkelijk voor arbeiderswoning j bedoeld waren, werden later meest aan la gere beambten verhuurd. De later gebouwde woningen zijn ook zeer ruim (zij hebben alle woonkamer, „mooie" kamer, keuken en 3 of 4 slaapkamers hoven) doch proeven met een badkamec zijn niet meer genomen, Wal is box-en een stortbak met kraan aangebracht en zijn de woningen van vele kasten en andere gerieflijkheden voorzien, die bij de moderne volkshuisvesting ook in arbeiders woningen geboden worden. In totaal worden 6 verschillende typen door Thuis Best gebouwd: 2 typen voor groo te gezinnen met weekhuren van f 7.25 en f 6.65, een type voor vaklieden met een weeskhuur van =fc f 6.25, twee typen voor kleine gezinnen van ongeschoolde arbeiders met weekhuren van 5.30 en f 5 en ten slotte een type kleine boerderijtjes voor zeer groote gezinnen, die van elders geïmporteerd werden, waarvan de vader niet bij de fa briek te werk gesteld is, doch het land, groot V2 K.A., beweriit en waarvan de kinderen op de fabriek arbeiden, niet een weekhuur van f 7.50. Proeven zijn genomen met het verkoopen van huizen aan de arbeiders, waarbij slechts een kleine som gestort behoefde te worden cn de rest als hypothecaire leening werd af gelost, doch dit systeem voldeed toentertijd niet: er waren weinig liefhebbers en het komt mij voor, dat het doel: de arbeider zijn eigen huis te gevein, er sleohts zelden door bereikt zal worden. Bij dit systeem kunnen tegen verhuizing en wederverkoop moeilijk maatregelen geno men worden, waardoor het althans voor fa- briekswoningbouw niet geschikt is, omdat het daarbij juist begonnen is om de eigen arbeiders te huisvesten. Verder werden woningen voor lagere en hoogere beambten gebouwd in de meest ver schillende huurwaarden en steeds in afzon derlijke, op eenigen afstand van de arbeiders wijken liggende complexen. Hieronder volgt een staaltje, betreffende de gebouwde aan tallen woningen: Arbeiders-won. 1359 1953 3312 Be ambtenwon. 12-1 177 301 Villa's 219 219 Totaal 1702 2130 3S32 Gezellen-tehuizenm De 2 geaellentehuizen, die in aanbouw zijn en waarvan een afbeelding 'hiernevens, wor den gebouwd ieder voor 50 man met ge meenschappelijke woon-eetzaal, leeshoekjes eti biljartkamer, terwijl het de bedoeling is, dat de bewoners ook overdag, in den regel in de zit-slaapkamers verblijf houden, waar aan door de ruime afmetingen (3.08 X 3.40 M.) het divanbed, de boekenrekken, hanglegkast, ingebouwde vaste waschtafel, centrale verwarming, schemerlampjes, vloer kleed volkomen het interieur vam oen zitka mer is gegeven. De architecten, aan wie grootere opdrach ten voor onzen woningbouw werden ver strekt zijn de heeren: wijlen de Bazel, voor arbeiderswoning- cn villabouw; Smit, te Eindhoven, voor arbeiders- en middenstandswoningen; Architectenbureau Hanrath te Hilversum, voor villabouw; Ingwersen, te Amsterdam, voor den bouw van tehuizen en een buurthuis; Roosenburg, te Den Haag, voor den bouw van scholen; Tersteeg te Naarden, voor tuinarchitectuur. Tenslotte nog eenige opmerkingen over de keuze van de terreinen voor de woningcom plexen. Na de oorspronkelijke centralisti sche wijze van bouwen, waarvan PJiilipsdorp het typeerend gevolg is, werd het heter ge acht bij de latere uitbreidingen de woning bouw te verspreiden. Welke factoren ertoe geleid hebben een gedeelte van den woning bouw buiten de gemeentegrenzen te ver plaatsen ,kan hier buiten beschouwing gela ten worden. Genoeg zij, dat de lagere grond prijzen te zamen met de veel lagere kosten van bouwrijp maken van de terreinen (dus van het aanloggen van bestrating cn rio- leering) in de buitengemeenten, bleken op ie wegen togen de iets hoogere kosten van ver voer, die door den grooteren afstand werden veroorzaakt. Ik meen te mogen constateeren, dat niet het scheppen van 'n grootq^kvoorrand >o.l- afgewerkte, ruime woningen en bijbehoon n- de sociale gebouwen de N.V. Philips e>-u groot deel van de stof geleverd heeft voor het nieuwe gewaad, waarmee Gementcwer- ken bezig is de stad Eindhoven te tooien. Als bewijs hiervan in letterlijken zin moge ook dienen, dat door de werknemers bij de N.V. Philips te zamen meer dan 6T> \nn de in komstenbelasting wordt opgebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 13