1% Pond-s NU MEER DAN OOIT) ZATERDAG 25 OCTOBER 1930 DERDE BLAD PAG 9 TWEEDE KAMER DE VLOOTVOORSTELLEN MET 61-33 AANGENOMEN DE SOC.-DEM. VERLOOCHENEN HUN REVOLUTIONAIRE TAAL EEN BEWOGEN ZITTING 5e communist De Visser maakt tumult DE VISSER UIT DE KAMER VERWIJDERD Vergadering van 24 October 1930. OVERZICHT De Kamerzitting van gister is een uni cum en we hopen, dat ze dit zal blijven. Wat er dan geschied is? Bij de replieJten over de Vlootvoorstellen maakte de heer De Visser het ten slotte zoo bont met beleedigende taal, dat de voor zitter hem het woord ontnam. Dat is reeds meer voorgekomen, doch ditmaal legde de communistische woordgeweldenaar zich daarbij niet neer. Hij ver wede te groot ka baai en wilde doorspreken. De voorzitter schorste daarop de verga dering voor een kwartier. Dat kwartier werd eohter een uur van be raad, wat wel noodig was, omdat de heer De Visser had aangekondigd het tot het uiterste te zullen laten komen. Art. 79 van het Reglement van Orde zal toen wel eens bekeken zijn. Het luidt al dus: Art. 74. De voorzitter kan aan de Kamer voorstellen aan een lid, die door zijne ge dragingen de geregelde behandeling van zaken belemmert, voor de eerste maal voor den dag, waarop het besluit genomen wordt, en, ibij herhaling, gedurende den loop dei- zitting, voor een bepaalden tijd den toe gang tot het Kamergebouw te ontzeggen. Over dit voorstel wordt niet beraadslaagd. Bij aanneming daarvan is liet lid verplicht het gebouw onmiddellijk te verlaten. De Voorzitter zorgt, dat hij zoo noodig hier toe gedwongen wordt en dat hij, het ge bouw gedurende den gestelden termijn bin nentredende, daaruit wordt verwijderd. Na heropening der vergadering bleken beide partijen hun houding te hebben be paald. De voorzitter kon den heer De Visser niet meer het woord geven cn gaf dit daar om aan den hem opvolgenden spreker. Maar de heer De Visser ging ook staan schreeuwen. Dat ging niet en was belem mering van de behandeling van zaken. Op dat oogenblik kwam de voorzitter met het voorstel om den Moscovict van de verga dering uit te sluiten. Blijkbaar was daar over te voren overlegd. Onder veel tumult werd het voorstel, met alleen Wijnkoop's stem tegen, aangenomen. De heer De Vis ser moest verdwijnen. Tegen dat de opnieuw geschorste vergadering weer beginnen moest, aanvaardde hij de straf en ver dween. Wat gister gebeurd is, is, voor zoover ons bekend, in ons Parlement nog niet voorgekomen. We hebben in den loop der jaren al heel wat tumult beleefd, maar nog nooit was het tot verwijdering uit de vergadering gekomen. Unaniem heeft de Kamer den voorzitter in zijn strijd tegen den weerspannigen re volutionair gesteund. De lieer De Visser, die de dwangvoor stelling aanhangt, als zou de heele wereld zich toerusten tot den strijd tegen zijn gebeden Rusland en dientengevolge telkens weer tot de meest kwetsende kwalificaties voor zijn opponenten komt, moge er een les uit trekken. Hij wordt waarlijk toege vend genoeg behandeld! Voor het Neder- laudsohe Parlement hopen we, dat het ge val zich niet zal herhalen. Misschien wil ook de heer Duys daaraan wel eens den ken, die de niet zeer fraaie rol vi klikker speelde, toen hij meende dat zijn fractie wat hardhandig werd aangepakt, maar die -den avond te voren anderen voor „ploert" had staan schelden en ook iets moet gezegd hebben over den parlementai ren modderpoel, die hem walgen deed. Een ander, die niet zeer eervol uit het debat is te voorschijn getreden, is de heer Albarda, die ter verantwoording was ge roepen over eenigszins duistere revolutio naire taal. Ooh, nee, ik bedoelde dc Nederlandsche Regeering niet; die zal de misdaad van den oorlog niet ontketenen. Tegen haar behoe ven we niet met buiten-wettelijke middelen op te treden. Is deze verklaring eerlijk gemeend, dan staat het echter onomstootelijk vast, dat de heer A lb ar dar zijn gehoor, dat hem bij de gewraakte woorden geweldig toejuichte, op de grofste wijze heelt misleid. We durven zeggen, dat wel niemand begrepen zal heb ben, dat hij niet over Nederland sprak toen zijn revolutionair klinkende woorden wer den geuit. „Gij hebt niets verklaard," riep Mr. ITeems kerk terecht uit en de heer v. Dijk trok de eenig juiste conclusie: indien uw verkla ring van nu oprecht is, dan stelt ge u ondanks uw revolutionaire taal voor Ne derland op liet standpunt der landsverde diging. Ook de Minister haalde den strik nog nauwer toe. Als we op Curacao ons verde digen mogen tegen een roofoverval, dan mogen we het ook doen als tegen Neder land zelf de misdaad van dcu oorlog ont ketend wordt. En waarom mogen we dan wel strijden met een gewapend politievaar- tuig, maar niet met een flottillevaartuig? Inderdaad. De consekwentic der S. D. A. P. is enorm. Duidelijker dan ooit is het volksbedrog, waaraan ze zicji met de ont wapening schuldiig maakt, aangetoond. De S. D. A. P. is voor bewapening; zij wil vechten als men ons aanvalt en dc misdaad van den oorlog tegen ons ontke tent. Het gegoochel met do woorden: po- litieleger en politievloot is er uitsluitend op gericht om de weinig critische massa zand in de oogen te strooien. De ontwapeningsactie der S. D. A. P. weinig anders dan politieke sport. Ernst kan er niet veel in ontdekt den door wie de bedoelingen doorziet. Wie goed uit den strijd kwam is Minis ter Deckers. Na zijn knappe verdediging zag hij zijn vlootvoorstellen aangenomen met 61 tegen 33 stemmen. De rechterzijde vormde ditmaal gelukkig een geslo ten front. Den Minister onze hulde voor zijn werk. De Kamer ging na de bewogen uren niet al te laat huiswaarts. Aan de Pachtontwer pen werd niet meer begmnen. Die blever rusten tot a.s. Dinsdag. regeling van werkzaamheden •erd gistermiddag begonnen. De Voorzitter deelde mede, dat de Centrale afdeeling besloten heeft om te ver zenden aan de vaste commissie voor pri vaat- en strafrecht het wetsontwerp, hou dende voorzieningen ter uitvoering van het verdrag nopens de ten uitvoerlegging van het buitenland gewezen scheidsrechter lijke uitspraken van 26 September 1927 en naar de vaste Commissie voor Openbare Werken, Verkeers- en Waterstaatsaangele genheden het wetsontwerp tot wijziging van de artt. 23 en 24 der Wegenbelastingwet. Besloten werd voorts de vergadering van Dinsdag a.s. des avonds voort te zetten en dan verder te gaan met de algemeene be schouwingen over de ontwerpen-pachtwet. Kleine ontwerpen. De navolgende ontwerpen werden daarna z. h. st. aangenomen: 1. Vaststelling van het slot der rekening van de koloniale uitgaven en ontvangsten vor Curacao over 1926; 2. onteigening voor den aanleg van ha- ens met bijkomende werken in den Binck- horstpolder in de gemeente 's-Gravenhage; 3. onteigening voor de verbetering en den aanleg van een gedeelte van den weg van de Meern naar Oudewater in de gemeen ten Linschoten, Montfoort en Willeskop; 4. onteigening voor de verbetering en den aanleg van 'n weg van Weurt naar Druten in de gemeenten Beuningen, Ewijlc en Drutcn. Aan de orde was vervolgens voortzetting van de algemeene beschouwingen over de Vlootvoorstellen. De heer Bra utigam (s.d.) repliceerde. Hij constateerde, dat de Minister toegege ven heeft, dat er meer schepen komen, al ontkende ihij,. dat uitbreiding plaats heeft. De grootte eener vloot moet beoordeeld naar het aantal schepen, dat gevechts- waarde heeft. De heer Mar chant (v.d.) zette uiteen, dat wanneer een gewapend conflict in het verre Oosten uitbreekt, wij partij zullen zijn als wij een vloot erop na houden. Tus- schen een ouden en een nieuwen oorlog zag de heer Marchant groot verschil, der werd geweeklaagd over de Katholieke democraten. De heer v. d. Heide (s.d.) betoogde, dat het karakter van een oorlog niet alleen met het gevoel, maar ook met het geweten iets heeft uit te staan. Hij noemde het voorts onjuist, dat de oude Christenen het leger niet wilden omdat zij den staat niet er kenden. De heer Albarda (s. d.) zeide, sprekers en de Minister scherpe aanvallen op hem hebben gericht in verband met het door hem gesprokene op 30 September. Hij handhaafde die woorden, zooals hij die ge sproken heeft, maar nam geen verantwoor ding op zich voor de door sommige bla den daaraan vastgeknoopte beschouwin gen. De woorden, die de Minister aanhaal de, heeft hij inderdaad gesproken. De ge wraakte uitlating ging over internationale aangelegenheden. Hieruit kan blijken, dat het niet juist is die woorden op te vatten alsof die gericht waren tot de Nederland sche regeering. „Wanneer de regeeringen de misdaad van den oorlog ontketenen, dan is daartegen elk doelmatig middel ge oorloofd, ook al valt het ver buiten het wet telijk geoorloofde". Als deze Minister niet voornemens is een oorlog te ontketenen, dan behoeft hij zich niet ongerust te maken. Het ontketenen van een oorlog is de grootste misdaad, die denkbaar is. Er zijn middelen besrhikbaai om geschillen zonder oorlog op te lossen. De heer Heemskerk: Dat is geen De heer Albarda: Als de regeeringen zulk een misdaad begaan, moeten do vol ken zich dat dan maar laten aanleunen? Als men iemand ziet, die een misdaad wil begaan, gaat men daneerst een wetboek naslaan om te zien of men dit kan ver hinderen? Neen, dan is ieder doelmatig middel geoorloofd. Zoo is het ook met de volken, die ieder doelmatig middel mogen aanvatten om oorlogen te voorkomen, te meer omdat liet veelal fascistische regee ringen zijn, die oorlogen ontketenen en in fascistische landen de wetten eng zijn. De Nederlandsche regeering heeft zich noode- loos ongerust gemaakt. Intusschen zal Spi. altijd zijn meening blijven verkondigen, die op een diepe overtuiging berust. De heer Heemskerk: Er is nu nog niets geëxpliceerd, totaal nietsl Nadat de heer v. Poll (r.k.) kort ge sproken had, constateerde de heer T i 1 a n u s (c.h,), dat de heer Albarda nog in ge breke gebleven is, om precies te zeggen, wat hij bedoeld heeft. Hij sprak op een Ne- derlandsch congres, voor Nederlandsche arbeiders. De uiting van den heer Albarda had natuurlijk het oog op Nederlandsche toestanden. Zoo hebben zijn hoorders het uit den aard der zaak opgevat. Het staat echter zoo; dat onze Grondwet rechtspraak en arbitrage voorop stelt en dat oorlog slechts met toestemming Staten-Generaal kan worden verklaard. Dat weet de heer Albarda. Maar wat beteekent dan zijn uitlating over gebruik maken van buiten-wettelijke middelen? Een duidelijk antwoord is noodig. Aan den Minister werd gevraagd nog zijn bijzondere aandacht aan het artilleris- tisch vermogen van den kruiser te geven. De heer De Visser (comm.) consta teerde, dat. de gewraakte uitdrukking van den heer Albarda slechts demagogie is. Als het puntje bij paaltje komt capituleeren de soc.-dem. voor militairisme en imperialis me. Net als ovtyal. Ze missen den moed om mee te doen het leger onbetrouwbaar te maken. Daar zitten ze nu de politieke dominees zonder onzen lieven Heer! De heer De Visser sprak deze woorden mot het hoofd gericht naar de soc.-dcm. en afgewend van den voorzitter. Deze liet den heer De Visser doorspreken, maar de heer Duys haastte zich repressieve censuur te oefenen en maakte er den voorzitter op merkzaam op. De Voorzitter maakte den heer De Visser opmerkzaam op het ontoelaatbare der uitdrukking. Goed, zei de heer De Visser, mag ik dat niet zeggen? Dan maar politieke do- iminees zonder onzen Lieven Heer. Daarna vervolgde hij zijn rede met een beschouwing over de miltaire toerusting in* alle landen, I welke uitsluitend tegen sovjet-Rusland ge richt is. Ook onze vloot moet daaraan mee I doen. Er is een oorlogshetze tegen Rusland i van den Paus af tot den rabbi toe IDe Voorzitter hamerde en verklaar de den heer De Visser zoo niet te kunnen laten doorgaan. De heer De Visser wil doorspreken en •herhaalt dezelfde uitdrukkingen. De Voorzitter hamert en roept den heer De Visser tot de orde. De heer D°e Visser windt zich gewel dig op, slaat met de vuisten op tafel en schreeuwt als een razende met alle kracht: Laat je me doorspreken De Voorzitter zegt: U kunt doorspre ken als u zich van in het parlement on toelaatbare uitdrukkingen onthoudt. Wilt u zich niet aan mijn leiding onderwerpen, dan ontneem ik u het woord. De heer De Visser: Dat moet je eens probeeren. Dan laat ik het tot het uiterste komen. Op deze wijze raast hij nog even door. IL De Voorzi tter: Ik ontneem u t woord Het woord is aan den heer Slotemaker de Bruine. Dr. Slotemaker de Bruine wil gaan spre ken, maar de heer De Visser blijft met ge weldig geluid doorpro testeeren en herrie maken. De Voorzitter: Ik schors de'vergade ring voor een- kwartier. De heer 'De Visser: En dan spreek ik! Hij loopt vloekend heen en weer. De vergadering wordt geschorst, maar de schorsing duurt niet een kwartier, maar een uur en 5 minuten. In dien tijd is het seniorenconvent bijeen gekomen en is overlegd over de situatie. De lieer De Visser werd bij den voorzitter geroepen.' Te half 4 rinkelt het belletje. De verga dering wordt heropend. De Voorzitter: Het woord is aan den heer Slotemaker de Bruine. De heer De Visser staat dan ook op en begint: Mijnheer de voorzitter De Voorzitter hamert en zegt daar na den heer De Visser het woord te hebben ontnomen, omdat deze bij herhaling den Paus, een staatshoofd, op ontoelaatbare wijze in het debat heeft betrokken, hoewel de heer De Visser herhaaldelijk gewaar schuwd was. Dc heer De Visser: Teri onrechte. Hij blijft, onder gehamer van den voorzitter, doorschreeuwen. De Voorzitter stelt voor, nu de heer De Visser den gang van zaken onmogelijk blijft maken, hem uit de vergadering te verwijderen en hem den toegang tot het Kamergebouw voor een dag te ontzeggen. Van alle zijden applaus. De Voorzitter: Mijn voorstel komt in stemming. De commies-griffier gaat de na men oplezen De heer De Visser, schreeuwend zoo hard hij kan: Ik laat niet toe Undertusschen gaat, onder geweldig ru moer, de stemming voort cn klinken af en toe uitroepen van :„voor" hoven het tumult uit. De heer De Visser schreeuwt cn beukt onderwijl zijn tafel en mooie leeren tasch en roept: Ik laat niet tóedat op deze man Arrechtenparlementge schonden. Ik vraag het woordmijnheel de Voorzitter't Zal niet gaan. Onrecht j zal nietJullie liberalen moest uit je vel springenKatholiek terrorismeon rechtvaardig Dan zinkt hij uitgeput even neer, maar begint even later weer: ik wil nogmaals ten sterkste tegen dit terrarisme protcstee- ren. Mijnheer de voorzitter. U moest U schamenDan is het uit. Alle krachten zijn verbruikt, slap en grauw van woede gaat de Communist zitten. De voorzitter. Mijn voorstel is met 91 tegen 1 stem (Wijnkoop) aangenomen. Ik schors de vergadering voor een half uur. Weer moesten we weg. De heer De Visser bleef in zijn bank zitten. Intusschen had de Voorzitter de politie doen waarschuwen. Met het oog op even- tueele strubbelingen was tijdens de behan deling van de marinczaken reeds recherche in het gebouw. Per auto kwamen nog enkele rechercheurs. Ondertusschen zat de heer de Visser nog steeds op z'n plaats. Tegen 4 uur ging een rijksveldwachter hem er opmerkzaam op maken, dat hij moest vertrekken. Langzaam stond hij op, ging naar de ves tiaire pet en jas halen cn verliet met loomen gang, gevolgd door de rechercheurs het Kamergebouw. De executie van het Kamer votum was in kalmte voltooid. Met de hou ding van een soort overwinnaar verliet de heer de Visser het Binnenhof tusschen de belangstellenden door. Te 4 uur kon de vergadering weer wor den heropend. Dr. Slotemaker de Bruine (C.H.) verklaarde met het oog op de omstandig heden te zullen volstaan met de verkla ring, dat hij niet in elk opzicht door de heeren v. d. Heide en Marchant was over tuigd. De heer v. D ij k (A.R.) vroeg den heer Albarda, waar zijn redevoering voor ge diend heeft, nu hij in zijn verklaring om trent de gewraakte uitdrukking heeft ge zegd, niet op Nederland het oog te hebben gehad. Als tegen het Nederlandsche volk de mis* daad van den oorlog ontketend wordt, mag onze overheid dus in verzet komen. Maar dan is door de soc.-dem. het standpunt der landsverdediging aanvaard, zij het verbor gen in revolutionaire woorden. Een duide lijk, onomwonden antwoord blijft noodig. Aan den heer Marchant werci nog opge merkt, dat hij in tegenspraak was met een redo van hem van nog geen jaar geleden over de toepassingen der sancties krachtens art. 16 van het pact van den Volkenbond. Ten slotte werd den minister verzocht nog eens ernstig te willen nagaan of de kruiser niet iets grooter kon worden en met S inplaats van met 6 kanonnen kon worden uitgerust. Dc heer Wijnkoop begon met tc herin neren, dat de heer De Visser het had ovhtr de hetze, die tegen de sovjef-unïo wordt ont ketend, van den paus af tot den rabbi toe en door alle Kerken. Een R. K. geeste lijke sprak van de sovjet-unie als van een sntansnest. Alle kerken en geestelijke auto riteiten zijn in denzelfden geest bezig. De Voorzitter: Laat de lieer Wijn koop nu niet in herhaling treden van din gen, die ik van den heer De Visser niet heb toeigelaten. De lieer Wijnkoop: Men is bang v het communisme. Ook de Vlootwet moet daartegen dienen. De Indische Vlootwet eenvoudig een voorpost tegen China. Daarna had de heer Wijnkoop het oi do manoeuvre der Katholieken om voor de Vlootwet te kunnen stemmen. Versterking van de vloot in Indië is toe gegeven door den Minister, zoowol als dooi den heer v. Poll, die de arbeiders heeft staan te bedotten. De Voorzitter verzoekt geen woorden te gebruiken, waarvan de heer Wijnkoop weet, dat ze niet toegelaten zijn. De lieer Wijnkoop; U behoeft mij niet te hinderen, ik ga door. Het Ministerie trekt zich van dit parle ment niets aan. Als de kapitalistische be langen het noodig maken, komt van de goedkeuring van een oorlog door het Par lement niets terecht. Indonesië moet los van Holland. De heer Wijnkoop werd verder nog eeni- ge keeren gewaarschuwd door den Voorzit- INSTELLING BEDRIJFSRADEN VOORONTWERP WET AAN HOOGE RAAD III. (Slot) Werkwijze bedrijfsraad. Omtrent de werkwijze van den bedrijfs- raad kan zooveel mogelijk aan het inzicht in den raad zelf worden overgelaten. Het is gewenscht, dat een geregeld samen komen der bedrijfsraden is verzekerd. Daar om zijn d'e raden vea-pl)ichit tenminste zee maal per jaar te vergaderen, zoo mogelijk, met een lusschenruimte van ongeveer twee maanden. Het is verder in het belang van een goe de samenwerking in den bedrijfsraad, dat niet op een bepaald oogenblik meer werkge vers dan arbeiders of omgekeerd, aan een beslissing deelnemen. De paritetiscbe iver- houding moet zooveel mogelijk worden ge handhaafd naar aanleiding waarvan een en ander is bepaald. Staken de stemmen bij het nemen van een besluit, dan bestaat de mogelijkheid, dat de bedrijfsraad in een volgende vergadering tot een gunstiger resultaat komt. Ten slotte is in verband met de werkwijze van den raad nog van belang dat de raad uit zijn midden commissies kan instellen voor het uitbrengen van praeadvies of ter afdoening van bepaalde door den raad aan gewezen zaken. Werkkring bedrijfsraad. De raad zal optreden als orgaan van overleg om wrijving tusschen werlcgejver en werknemer te voorkomen en de voor het bedrijf gewenschte regelingen te bevorderen. In het wetsontwerp worden aangegeven de onderwerpen, welke in dit overleg kunnen worden betrokken, b.v. het ontwerpen van arbeidsvoorwaarden, zoo mogelijk in den vorm eener collectieve arbeidsovereenkomst Verder kan de bedrijfsraad zijn aandacht wijden aan de vakopleiding. Ook buiten de vakopleiding om kunnen de bedrijfsraden een nuttige taak (vervullen door het overwegen \an maatregelen ter voorkoming en bestrijding van werkloos heid en ter verruiming der werkgelegen heid. Hierbij kan worden gedacht aan be palingen, die de toelating van het aantal leerlingen tot het bedrijf regelen, om voorkomen, dat een groot deel hunner als volwassenen geen plaats in het bedrijf kan vinden. In die bedrijven, waarin de orders zich op bepaalde tijden van het jaar plegen op te hoopen, kan worden getracht een meer gelijkmatige werkgelegenheid te bevorde Voorts is nader geformuleerd hoe den be drijfsraad de bevoegdheid zou moeten den toegekend, om de totstandkoming van ondernemingsraden in de hand te werken. De bedrijfsraad kan bevorderen het overleg tusschen den werkgever en de arbeiders ir de afzonderlijke ondernemingen door mid del van een 'daartoe strekkend orgaan. Een dwang tot het instellen van een dergelijk orgaan wordt derhalve niet opgelegd. Ook op het terrein van het instellen van kindertoeslagfondsen enz. kan de bedrijfs raad een vruchtbare werkzaamheid ont plooien. Al behooren beslissingen van tech- nischen en commercieelen aard in het be drijfsleven door de werkgevers te worden genomen, dat neemt niet weg, dat het over leg tusschen de groepen der werkgevers en arbeiders, ook in verband met het daarvan uitgaande psychologische effect zoo ruim mogelijk moet worden opgeivat Daarmede is de productie gebaat. Ook dit is nader aan gegeven. Voor zoover de statuten der vakvereeni- gingen in het bedrijf niet anders bepalen, heeft de bedrijfsraad niet de bevoegdheid aan de leden der vakvereenigingen binden de bedrijfsregelingen op te leggen. Deze tre den eerst in werking, wanneer zij door de vakvereenigingen zelve zijn goedgekeurd. INGEZONDEN MEDEDEELING hebt U POND'S Creams noodig. Weer en wind vormen een voortdurende bedreiging voor Uw teint> Volg Pond's 5-minuten-be« handeling. Masseer Uw ge laat, hals en armen iederen avond 2 minuten met Pond's Cold Creamlaat ze 3 minu ten inwerken en veeg ze dan af met Pond's Cleansing Tissue. Dit is de methode om jong en mooi te blijven.! Overdag beschermt Pond's Vanishing Cream Uw huid tegen de steeds «wisselende invloeden van weer en wind. Bovendien geeft deze droge crème U een prachtig-mat teint en vormt zij een ideale basis voor poeder.. VERZORGT UW TEINT POND'S CPE A MS in potten van ft.- en V/O sn 2.- en in tuben van o**>.'040 "/oso i Af/ \%v 'VV* V o VANISHING EN COLD CREAM ter, o.m. als hij zegt, dat de regeering zich niet houdt aan de Grondwet. Minister Deckers kon het kort maken. De Nederlandsche Regeering, merkte hij den heer Brautigam op, wenscht, evenals Mac Donald, door internationaal overleg, tot vermindering van bewapening te komen. Zij spant zich voor dit doel voortdurend in. Willen we neutraliteit kunnen handha ven, dan moeten we daartoe ook een insti tuut hebben. Daarna kwam de heer Albarda aan de beurt. De Minister merkte hem op, dat boven het heele Congresverslag met koeien van letters te lezen stond: Tegen den oorlog ia 'k middel geoorloofd! Als die uitdrukking niet tegen de Neder landsche Regeering gericht is, waarom zei- dë heer Albarda dat dan niet op het Congres? En waarom vertelde bij niet, dat Nederland nooit sprake kan zijn van „ontketening van een oorlog?" Waarom werd de juiste interpretatie der woorden achterwege gelaten, terwijl de heer Albarda zich meende te moeten behlagen over een verkeerde uitlegging van zijn woorden? Moeten we ons volk de misdaad van oorlog laten aandoen? De heer Albarda geeft toe dat we ons verweren mogen als bij overval op Curasao. Maar mag dat alleen met een gawapend politievaartuig en niet met een flottillevaartuig? Na zijn nu gegeven „uitleg" weten we nog niet of de soc.-dem. den defensieven oorlog, raartoe op wettelijke wijze wordt besloten, met alle, ook nict-wettelijke, middelen zul len bestrijden. Dat is om meer dan één re den te betreuren. Ten slotte verklaarde de Minister dat, in dien wijzigingen van zijn plannen op onder- deelen noodig zijn en mogelijk blijken, deze zullen worden aangebracht. Daarna worden de beraadslagingen geslo- I-Iet wetsontwerp komt in stemming. De heer A1 b a rd a (s.d.) stelde voor de stemming a.s Dinsdag te houden, nu de Kamer in de treurige noodzakelijkheid geweest een lid uit haar midden uit te sluiten. De V o o r z i t te r zag geen enkele reden Het voorstel van den voorzitter werd met 70 tegen 24 stemmen aangenomen. Te gen de soc-dem. plus Wijnkoop. Het wetsontwerp zelf werd daarna goed gekeurd met 01 tegen 33 stemmen. Tegen soc.-dem., vrijz.-dem. en de heeren FlorisVos, Bra at en Wijnkoop. Vele leden wenschten den Minister geluk met de aanneming van zijn wetsontwerp. Interpollatie-aanvraag-W ijnkoop. De heer W ij n k o o p (c.p.) vroeg verlof do minister van Justitie en van Binnenland- sche Zaken te interpelleeren over de vrij waring van de rechten der parlementsleden Op dit verzoek zal Dinsdag worden beslist De vergadering werd daarna verdaagd tot Dinsdag. Wanneer de bedrijfsraad den Minister, ook ongevraagd, bij de toepassing der sociale wetgeving kan adviseeren een bepaalde re geling goed te keuren en de Minister kan daartoe in den regel ook overgaan, dan is datgene wat formeel advies heet, in wezen uitvoering geworden. De bedrijfsraad kan er als orgaan van ad-: vies en uitvoering toe bijdragen, dat de taak der Overheid wordt verlicht, dat de te maken bedrijfsregelingen met meer deskundigheid worden samengesteld en meer aanpassen hij de behoeften van ieder bedrijf en dat het verantwoordelijkheidsgevoel van werkgevers en arbeiders voor een goede toepassing der sociale wetgeving wordt (versterkt De gedachte regeling onderscheidt een al gemeene en een bijzondere bevoegdheid. Een algemeene bevoegdheid tot het uitbrengen van advies is in art 16 van het wetsontwerp neergelegd. Krachtens dit artikel adviseert de bedrijfsraad aan overheidsorganen, par ticuliere lichamen en personen en aan den Minister in geval deze moet beslissen over een hooger beroep, ingesteld tegen een be slissing van den ambtenaar, belast met de toepassing van verschillende sociale wetten. Daarentegen brengen de artt 1720 een bij zondere bevoegdheid, door den bedrijfsraad ook in bepaalde artikelen van bepaalde wet ten een taak van adviseerenden en uitvoe renden aard toe te kennen. Op één punt moet hierbij nog zeer in het bijzonder dc aandacht worden gevestigd. Met de advisecrende en uitvoerende taak van bedrijfsraden kan hier slechts een begin worden gemaakt. Komt het onderhavige wetsontwerp tot stand, dan zal, zoowel bij het ontwerpen van nieuwe sociale wetten als bij het aanbrengen van veranderingen in de bestaande, rekening moeten worden gehouden met het feit, dat er bedrijfsraden zijn, die een grooter of kleiner gedeelte van hetgeen vroeger de taak der Overheid werd geacht, kunnen overnemen. Ook zonder na dere wettelijke voorziening kunnen in ver schillende gevallen de bedrijferaden bij de uitvoering der sociale wetgeving worden in geschakeld. Als orgaan beslechting geschillen. De Minister meent, dat het mogelijk moet worden gemaakt, dat partijen bij een col lectieve arbeidsovereenkomst of bij andere regelingen die in het bedrijf tot stand ko men, de beslissing van dc daaruit voort vloeiende geschillen, die mot betrekking tot den arbeid in het bedrijf ontstaan, bij een overigens volgens het gemeene recht gelden de regeling omtrent arbitrage of bindend advies aan den bedrijfsraad opdragen. Hier toe strekt de bepaling van het eerste lid van artikel 21. Als orgaan Van bemiddeling De bedrijfsraad kan eveneens dienon om door bemiddeling die geschillen, welke als arbeidsconflicten worden aangeduid, uit den weg te ruimen. Radio Nieuws. Tegemoetkoming kosten. Het is gewenscht de mogelijkheid te ope nen dat de Overheid een tegemoetkoming verleent in de kosten van den bedrijfsraad. Deze zullen kunnen wisselen tusschen 500 en 2000 guldens. Het ontwerp brengt overigens de kosten van den bedrijfsraad ten laste van de werk gevers- en arbeidersorganisaties, zulks in evenredigheid van het aantal leden, dat ieder harer benoemt. Vermoedelijk zal in de praktijk de Hooge Raad meer adviseeren over algemeene on derworpen den arbeid betreffende en de be drijfsraad meer over bijzondere ondenver pen, van belang voor een bepaald bedrijf. In tusschen ontmoet het ook geen bezwaar, in dien zoowel door den Hoogen Raad var beid als door den bedrijfsraad een a< wordt uitgebracht. Dan kan de Minister van bcido adviezen gebruik maken. Leger en Vloot. smaldeel australie. Het smaldeel-Australië is op zijn vertoon reis 17 dezer te Wellington komen. De twee toipedobootjager. „I tet" en „Evertsen" rijn den 21en dc7u* daar vertrokken. Hr. Ms. kruiser den 22en vandaar vertrokken. ZONDAG 26 OCTOUER HUIZEN. (1S75 M.). N.C.R.V. 8.25—9.: jnwijdlng. to leiden door den Redact. Set Zoeklicht", den heer Joh.mnes de Rijsenbury. Onderwerp: „Hoe 4000 jaar een bruid haar Ja-woord gaf". 1. Gem-- pellJR jbêd. 3. "Solozang. -1. Toespi 6. Solozang. 7. Gemei appelljk zingei 6.20 Kerkdlei 5. 8. Sluiting. 5.15—5.20 Klokgelui. s Geref. Kerk aan de Stationsstraat te fiuwiv. oorgangen Ds. B. van Halaema, Goref. Tred. daar. Organist: H. Li-ene Jzn. 1. Orgelspel. 2. slegenheld tot stil gebed. 3. Votum en Zegen- -oet. 4. Noodzakelijke mededeellngen van den ÏCorkeraad. 6. Zingen: Psalm 138 - 1. 6. Rezen: Apostolische Geloofsbelijdenis. 7. Zin Am 118:14. 8. Lezen: Jacobi Gebed. 10. Zingen: Psalm 116 ;atie over Zondag 32 Catechismus. Onderv Chrl 2 14—26. 9. 7 en 9. 11. den Heidelberg- ..Het lei S; Psalm 86 6. is. Zegen. 16. Orgelspel. MAANDAG 27 OCTOBER HUIZEN. (1875 M-). N.C.R.V. 8.16 Tijdsein. 8.15 -9.30 Morgenconcert. 10.30 Tijdsein. 10.3011 lorte Ziekendlenst, te lelden door Ds. N. P, G van Uchelen. Ned. Herv. Pred. te Hilver- Chr. Lectuur dooi lofoonplatencc Hllvt 12— Polltleboi 12.30 Tijdsein. 12.301 46 91e Orgelcon. uit de Horst. Evong. Luth. Kerk aan venlersburgwal r Jan Zw inmuzlek. 2.Tijdsein. 2- Scholen. Spreker: Zendoll n door Ds. G. i te Bussum mej. C. de mcrlnk te 's het Oude Testament. 3. Zingen. Nieuwe Testnmc l^VzTngon: Ps het 5.' Tijdse en plano: 1 J. L. D. van Teling". 2.Sa- Cursus KniD- het Instltu I/Lr-: Tijdsein. •cht. 3 IS —5 Zlo- an Deth, - Hllvef- „Hot Zoeklicht", dei Uitgevoerd zal worden C. Saint SoióiH. 10 30— —11.30 Gramofoonplatc LVERSUM. (Vóór 6.45—7.15 Bo» A. van Eek. lenlie Orkest, t Dnllla" vin wichten. 10.10 10.— Tijdsein. 12.— Tijdsein, -oneer t. 3 30— -tje 5 30—6 46 ur. 7.15—7 45 •nering. 8.15— Gemengd Nieuws. DE AANRIJDING BIJ ST. MICHIELSGESTEL De chauffeur uit Vught. die in verhand met bet vinden van hot lijk tc 's-Hortogen- bosch tijdelijk in arrest was, is gisteren op last van den officier van justitie in vrijheid gesteld. VAN EEN STEIGER GEVALLEN Tc Noordwijkorhout is eon metselaar van een steiger van de in aanbouw zijnde villa „Paridon" gevallen. Ilij kwam op een broei kas terecht en werd niet zware verwondin gen in zorgwekkenden toestand naar het academisch ziekenhuis te Leiden overge bracht. HIJ SLOEG ZIJN SLAG Te I.orhem heeft men tijdens afwezigheid van de bewoners, die ter kermis waren ge togen, ingebroken in een meubelzaak aan den Postel weg. Toen de kennisgangers 's avonds t li nis kwamen, bemerkten zij, dat ongewen&chtc gasteu door opschuiving van een zijraam d« woning waren binnengekomen, waar alios I overhoop was gehaald. Bii onderzoek bleek, dat spaarpotten van de kinderen cn een kist, waarin ongeveer f 50 en de koopmans boeken waren geborgen, mee waren geno men. Do politie heeft den politiehond uit Vorden laten komen, maar nog geen resul- itaat bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9