DE MIJNRAMP TE ALSDORF Uit Oost-Indië VRIJDAG 24 OCTOBER 1930 EERSTE BLAD PAG. 2 DE OORZAAK NOG DUISTER 255 DOODEN 99 zwaargewonden in de ziekenhuizen De Ongevallencommissie deelt mede: De Ongevallencommissie heeft heden haar onderzoek voortgezet. Ook andere sec toren werden bezocht. Ook hier kan de ex- plosichaard niet worden vastgesteld. Ter wijl Woensdag nog werd aangenomen, dat in het boveiiigrondsche deel van de mijn een benzine- of benzol-explosie kon worden vermoed, blijkt deze opvatting, op grond van de resultaten van het zeer langzaam vorderend opruimingswerk ijl het baven- grondsche, ongegrond, daar de voorraden benzine en benzol onbeschadigd terugge vonden zijn. De omstandigheid, dat in het bovengrondsch gedeelte omvangrijke ver woestingen werden aangericht aan de schachtinstallatie en de bedrijfsgebouwen, benevens de kilometers ver merkbare uit werking van de ontploffing op de bedrijfs- afdeeling in het ondergrondsche deel, be moeilijkt de opheldering van de oorzaak 1 van de ramp aanzienlijk. Het aantal dooden bedraagt thans 255. Dat der zwaargewonden in de ziekenhuizen 99.1 Zaterdag a.s. bijzetting der slachtoffers Naar wij vernemen, zal de bijzetting van de slachtoffers van de mijnramp te Als- dorf Zaterdagmorgen a.s. plaats vinden. Geen redders omgekomen De directie van de groeve Anna II te Als- dorf deelt mede, dat in tegenstelling met hetgeen Dr. Wirth in den Rijksraad heeft verklaard, bij het reddingswerk geen per soneel van de reddingsbrigade om het le ven is gekomen. Wat een geredde vertelde Het ernstigste is het mijnwerkersdorp KeLlersberg II getroffen. Bijna elk huis heeft hier een doode of een gewonde te be treuren. Hier woont ook de mijnwerker Josef Corr, dien men met eenige anderen levend uit de mijn heeft gehaald In zijn woning is het zeer druk; van alle zijden komen familieleden en vrienden om hem geluk te- wenschen. Doch de man zelf kan het niet tot een glimlach brengen. Om trent de ramp verklaarde hij ons het vol gen: „Wij gingen in de mijn en waren om kwart over zeven op onze plaatsen aange komen. Na ons kwamen nog vele andere mijnwerkers. De laatsten deelden reeds mede, dat er iets gebeurd moest zijn, doch zij hadden er nog niets van vernomen. Toen kwam de voorman Voss en zeide: „Wanneer jullie het leven lief hebt, laat dan alles staam en liggen en maakt dat je weg komt". De voorman is later dood ilit de mijn op gehaald". De geredde mijnwerker Corr vertelde ver der: „Wij gingen weg van de plaats en kwa men in de hulpschacht. Hier staat een mar teriaalmagazijn, waardoor men in de mijn Anna 1 kan komen. Doch de deur, die ons redding kon brengen, was reeds versperd. Alles was vol walm en rook. Toen zijn wij weer teruggeloopen. Met hoevelen wij wa ren, weet ik niet. Bij de hulpschacht lag reeds een mijnwerker op den grond, doch hiemand bekomerde zich om hem. Ieder had slechts één gedachte: „Weg, weg!". Toen kwamen wij in een ouden mijngang, die 5 of 6 jaar geleden werd uitgehouwen. Later is deze weer gedeeltelijk ingestort. Er was evenwel nog zooveel ruimte, dat men over de steenliooperi in de oude gang kon kruipen. Dat zou onze redding zijn. Hier begaven ons echter onze krach ten en wij geraakten bewusteloos. Ik was bewusteloos tot des avonds negen uur. Toen ontwaakte plotseling een kameraad en zeide: „Jupp, hoor je mij?" Ik zou graag met hem zijn meegegaan, maar ik kon niet omdat ik te zwak was. Toen ging ook nog de lamp uit. Ik heb den geheelen nacht hij volle bewustzijn ln het donker gelegen. Vele uren later kwam een man, die mij tenslotte hulp bracht. Na nog eenige laat ste moeilijkheden kwam ik eindelijk no 31 uur in het daglicht terug", Menschelijke ellende. Omtrent de oorzaak van het vreeselijlce mijnongeluk is nog steeds niets met zeker heid komen vast te staan. Zoo is het te verklaren, dat er onder de bevolking aller lei wilde geruchten de ronde doen. Door de communisten wordt deze onrust naarstig voor partijdoeleinden uitgebuit Zij hebben réeds een grooté protestdemon stratie aangekondigd, met het gevolg, dat de politiemacht te Alsdorf versterkt is, ten einde onlusten te voorkomen. Nog steeds verdringen zich honderden menschen, die over vermiste bloedverwan ten nog geen nieuws hebben vernomen, rondom de ongeluksgroeve. Gisterochtend werden voor den eersten keer de betrekkingen van de dooden de dooden/hal binnengeleid, alwaar zich hart verscheurende tooneelen afspeelden. Bij al deze menschelijke ellende hoort men gelukkig ook van gelukkige gebeurte nissen. Zoo werd o.m. het geval bekend van den mijnwerker Lütthoff, die twee kin deren heeft en in de kolonie Busch woont, welke in de onmiddellijke nabijheid van de plaats van de ramp gelegen is. Men heeft hem in de groeve aangetroffen en bewuste loos op een baar gelegd. De eerste hulp dienst dacht, dat hij overleden was en bracht hem naar boven, waar hij tusschen een viertal lijken werd neergelegd. Toen men de lijken aan een nader onderzoek on derwierp, bemerkte men, dat Lütthoff nog levensteekenen gaf. Het bericht, dat hij raeds in de lijkenhal opgebaard is geweest, is niet juist. Opwinding en onzekerheid De opwinding onder de bevolking van Alsdorf duurt nog steeds voort en wordt vergroot, doordat het nog steeds niet moge lijk was, een doodenlijst uit te geven en zelfs het getal vonnisten nog niet, bekend is. Deze verlammende onzekerheid werkt natuurlijk verpletterend op de zoo zwaar getroffen bevolking. De dolste geruchten doen dan ook in Alsdorf de ronde. Een communistische betooging De communisten hebben gisteravond op het marktplein van Alsdorf een betooging ge houden, waaraan door ongeveer 350 pereo- nen werd deelgenomen. Voor de bedrijfsge bouwen der mijnen was een groote politie macht samengetrokken. De stoet trachtte door het maken van een omtrekkende bewe ging de gebouwen aan de achterzijde te be reiken, doch de politie was den demonstran ten vóór. Tot incidenten is het nergens ge komen. De communisten hadden reeds getracht op de overige mijnen van de Eohwoiler Berg- wcrkvercin het personeel tot staking te be wegen. doch deze pogingen zijn zonder suc ces gebleven. Zaterdag, den dag van de ter aardebestelling der slachtoffers willen zij wederom probeeren een algemeente staking te organisecron. De laatste vier van de 255 dooden zijn uit het puin nabij de schachtopening te voor schijn gebracht. De dooden zullen Zaterdag op 500 Meter afstand van Alsdorf in de nabijheid van een dennenbosch ter aarde worden besteld in vier lange rijen graven. Deze plek zal het middelpunt worden van het nieuwe Alsdorf- sche kerkhof. Herdenking in den Rijksraad De openbare zitting van den Rijksraad werd aangevangen met een herdenking van de slachtoffers van de mijnramp te Alsdorf. In dc plaats van den Rijksminister van Arbeid, die verhinderd was, werd het woord gevoerd door den Rijksminister van Binnen landsche Zaken Dr. Wirth, die een eenvou dige, gevoelvolle rede uitsprak. RUSLAND'S GRUWELPLANNEN TEGEN EUROPA De opzet van de dumping-politiek. Naar de K. W. P. van vertrouwbare zijde verneemt, hoeft de Russische volkscommis saris van landsverdediging in het Ocralge- bergte meer dan twintig fabrieken laten bouwen, welke thans chemische producten meststoffen vervaardigen, doch in een minimum van lijd omgebouwd kunnen wor den tot inrichtingen voor de bereiding van vergiftige gassen. Ook andere „voorbereidende maatregelen" 'orden genomen, en het heet, dat s<xjet- Rusland binnen enkele jaren reeds in staat zal zijn, een aanvalsoorlog tegen de Wcs- tersche Europcesche staten te ondernemen en op de meest geraffineerde wijze te voeren. Polen is gemakkelijk te overrompelen en oen opmarsch door Duitschland zal geen grooten tegenstand ondervinden, meent men. En intusscben zijn er nog Europcesche sta ten, die zich niet te weer stellen tegen de dumping-politiek der Soviets, een poütiok, die geen ander doel heeft dan de voorberei ding der groote wereld-revolutie. De Euro pcesche markt te overstroomen met allerlei producten, die beneden kostprijs verkocht worden en akllis de economische crisis steeds verder uit te breiden en het leger der werk- loozcn, waaruit de reserves der rovolutkxn- nairen worden gekweekt, aldoor groot er te maken. Inderdaad is de Russische export den laatsten tijd enorm toegenomen, en nog steeds breidt hij zich, ten koste van 't eigen hongerlijdend volk uit. Terwijl bijvoorbeeld de eieren in Rusland den vrijen handel niet meer verkrijgbaar jn, en het maximum aantal eieren, dat por maand per hoofd op de eierkaarten beschik baar wordt gesteld, 15 stuks bedraagt, wor den de markten in Duitschland, Estland en Polen met dit artikel door de sovjets over stroomd, en deze Russische eieren zijn zoo goedkop, dat de binnenlandsche handelaars onmogelijk con curre eren. kunnen en hun waar van de markt terug naar huis kun nen nemen. Op dezelfde wijze gaat het met de Russi sche tame, ofschoon in Rusland al lang weer de broodkaarten moesten worden inge voerd en de sovjets voeren thans ook steen kolen uit naar Engeland, waar geregeld toch al volp werkloosheid Heerscht onder de mijnwerkers. ONMENSCHELIJK OPTREDEN DER COMMUNISTEN IN KIAN. Naar gemeld wordt hebben de Chineesrihe communisten, onder bevel van den beruchten Pang-Teh-Hu-ai. die in Juli j.l. Tschantscha teisterde, onder de bevolking van Kian. dat 15 dagen geleden veroverd werd. een' ver schrikkelijk bloedbad aangericht. Het aantal dooden zou 60.000 bedragen. De Italiaansche bisschop, die vrijgelaten werd om losgeld te gaan vragen voor de gevangen genomen geestelijken, is te Kioekinag aangekomen. Hij verklaarde, dat de gevangenen geboeid de straat op werden gestuurd en met stoksla gen bewerkt. Het losgeld voor hun vrijlating moet 1 millioen Pond Sterling bedragen. BANDIETENLEIDER TE CHICAGO GEARRESTEERD. Dank zij de krachtige wijze, wöarop de strijd tegen het bandietenwezen te Chicago den laatsten tijd wordt aangepakt, is de po litie erin geslaagd, een der voornaamste fi guren uit de onderwereld van Chicago, George Moran, te arresteeren. Moran wei gert echter bij zijn verhoor op de hem ge stelde vragen te antwoorden. BURGERWACHTENOPMARSCH TE WEENEN AFGELAST. De op 2 November vastgestelde groote opnmrsch der Burgerwachten te Weencn is op grond van een besluit van de bijeenkomst van districtscommandanten afgelast. Deze gerte is een gevolg van het feit, dat van linksche zijde allerlei Putsch-geruchten wor den verspreid, waaraan d* burgerwachten geen voedsel willen geven. GESCHENK VAN DEN PAUS AAN HINDENBURG. Rijkspresïdent Hindenburg ontving Woensdag den pausclijk'en nuntius, mgr. Orscnigo, die den president als geschenk van den Paus een in de Vaticaansche druk kerij vervaardigd prachtwerk met repro ducties van pauselijke papyrus oorkonden uit de Duitsche, Spaansche en Italiaansche archieven overhandigde. Het initiatief voor dit werk is afkomstig van de toentertijd koninklijke academie van wetenschappen te Goettingen. Het kostbare kunstwerk zal Hindenburg aan dc maatschappij voor wetenschappen te Goettingen schenken. PRIJSDALING IN DE KOLENINDUSTRIE De Opper-Silezische steenkolenindustrie heeft zich in een mededeeling aan het Rijksministei-ie van Economische Zaken, be reid verklaard, ondanks het feit dat de geldmoeilijkhedcn nog niet zijn opgelost, in het belang van den economischen wederop bouw de prijzen der steenkolen1 met genvddeld 6 proeent te verlagen. Zoo mogelijk zal deze prijsverlaging nog vóór 1 December a.s. wor den ingevoerd. Ook het Rynlandsche Bruinkolensyndicaat te Keulen heeft eveneons aan den Rijksmi nister van Economische Zaken medegedeeld dat tot prijsverlaging zal worden overge gaan. DE BRITSCHE RIJKSCONFERENTIE NAAR DE MISLUKKING? De Zuid-Airikaansche delegatie vervroegt haar vertrek. Naar verluidt, heeft de Zuid-Afrikaansche delegatie ter Britsche rijkèconferentie be sloten den 7en November inplaats van den 14en te vertrekken, wijl zij van oordeel is, dat het geen nut heeft baar visite te Londen langer te doen duren. Voor zoover bekend is er geen enkele vor dering te bespeuren in de situatie van het economisch rijksprobleem, dat de conferen tie bezig houdt. DE DUITSCH-FRANSCHE TOENADERING In opdracht van de Fransche regeering? Naar de Berlijnsche correspondent in het Hbl. meldt, publiceert de bekende Duitsche grootindustrieel Arnold Reohberg in Das Tempo een telegram, dat hij op 19 October aan Hugcnberg, Hitier en den stahlhelm- leider Seldte heeft gezonden en waarin hij mededeelt, dat Gustave Ilervé, de hoofdre dacteur van La Victoire hem heeft verzocht bij de genoemde heeren te informeeren, of zij bereid zouden zijn mede te werken tot een Fransch-Duitsche toenadering, op den grondslag van de volgende voorwaarden: le. annuleering van de Duitsche herstel- verplichtingen, zoodra de Ver. Staten den geallieerden de oorlogsschuldcn mochten kwijtschelden; 2e. teruggave van het Saargebied aan Duitschland zonder volksstemming; 3e. Frankrijk keurt de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland goed; ie. Togo en Kameroen worden aan Duitschland teruggegeven; 5e. Duitschland zal, in ruil voor een Duitsch-Fransch militair bondgenootschap, hetzelfde, militaire statuut als Frankrijk en leger ter sterkte .van de in Frankrijk staande troepen krijgen; 6e. een vriendschappelijke interventie van Frankrijk bij Polen met als doel de terug gave van de Poolsclie corridor aan Duitsch land. Voorts had Hervé telegrafisch aan Rech- berg medegedeeld, dat z.i. het succes van deze toenaderingsactie afhangt van het ant woord dat Hugenberg, Hitier en Seldte zul len geven. Hcrvó heeft, naar Das Tempo hieraan toe voegt, dezen stap niet op eigen gelegenheid ondernemen, maar in opdracht van de Fransche regeering. Indien dit inderdaad juist mocht blijken, zou men hier te doen hebben met een actie van ver-strekkende beteekenis. CRITIEK VAN HERVE OP BRIAND. In de „Victoire" keert de hoofdredacteur Hervé zich tegen de beschuldigingen van de „Action Frangaise", als zou hij één lijn trek ken met Briand. Hervé verklaart, dat hij ervan overtuigd is, dat Briands methode door haar terghoudendheid weinig doel treffend is en Duitschland tot vertwijfeling brengt inplaats van het tevreden te stellen. Tegenover deze methode stelt Hervé een moediger optreden, dat daarin bestaat, al les te probeeren wat in het Verdrag van Versailles niet te verwezenlijken wordt ge noemd, doch wat Frankrijk in werkelijk heid zonder gevaar kan toestaan. Hervé wil al deze mogelijltheden tegelijk aan Duitschland aanbieden, als bewijs, dat Frankrijk den afgeloopen oorlog werkelijk als de laatste beschouwt. DE OPSTAND IN BRAZILIË. De banken te Rio de Janeiro weer geopend. Uit Rio de Janeiro wordt gemeld, dat al daar alle banken, na 15 dagen gesloten te zijn geweest, weer zijn geopend. Direct na de opening werden weer drukke transacties gedaan. De Braziliaansche regeering deelt mede, dat de regeeringstroepen in de provincie Minas Geraes zijn voortgerukt naar Callo- verde en Montebello. Op verscheidene tra jecten in het spoorwegverkeer hervat In de staten Sao Paulo en Bahia zouden zich geen opstandelingen meer bevinden, terwijl in de andere staten de toestand onveranderd is gebleven. AMERIKAANSCH UITVOERVERBOD VAN OORLOGSMATERIAAL NAAR BRAZILIË. Naar uit Washington gemed wordt heeft president Hoover den uitvoer van oorlogsma teriaal uit de Vereenigde Staten naar Bi lie verboden, voor zoover dit niet door de regeering te Rio de Janeiro besteld is. DE ANTI-FASCISTISCHE VLIEGER BASSANESL De anti-tfastistische vlieger Bassanesi, die in Juli van Zwitserland uit duizenden anti fascistische strooibiljetten over Milaan strooide en bij terugkeer op de Gottihard een noodlanding moest maken, waarbij hij ge wond werd, zal in Zwitserland slechts ver volgd worden wegens het opstijgen met een vliegtuig vaji een niet daarvoor bestemde plaats en het overschrijden van de grens zonder vergunning. Men hoopt daarmee de politiek buiten het proces te houden. Of het zal gelukken? GELIDINZAMELING NIET GEWENSCHT WEL GIFTEN De Duitsche regeering heeft laten weten, dat zij een internationale geldinzameling vqor de nagelaten betrekkingen niet ge- wenscht acht. Vrijwillige giften kunnen gestort worden op Postrekening 156.000 te Berlijn of op re kening „Deutsche Nothilfe" „Grubenünglück Anna II" Alsdorf, bij dc Centrale der Deut sche Bank und Diskonto-gesellschaft, Ber lijn. Voorts worden in Wcstduitschland gif ten aangenomen door het „Oberbergamt" te Bonn, Postrekening Keulen 87418 en den Re- geeringspresident te Aken (Rcgierungs- hauptkasse Aachen, Postsoheckkonto Köln 10032). Het ligt in de bedoeling alle ingekomen giften, met inbegrip van die van het Rijk en Pruisen, te vereenigen en voor de aanwen ding ervan een speciale commissie te benoe men. Vooratter van deze commissie zal de „Berghauptmann" van Bonn worden. Ecu decreet van Gröner. De Minister' van Rijksweer Gröner heeft, naar het „Bcrl. Tageblatt" meldt, na afloop van het proces tegen de Rijksweerofficiercn een decreet uitgevaardigd, waarin hij de officieren in duidelijke woorden nogmaals herinnert aan de onvoorwaardelijke plicht tot gehoorzaamheid, die van hen y rnagd wordt. UIT DEN VLAAMSCHEN STRIJD Een Fransche les in hoffelijkheid Bij de zeer geestdriftige opening van de Vlaam&ohe universiteit te Gent, werd foo meldt men aan de N .R. C. algemeen op- erkt, dat geen cnkeile militaire autori- en ook niemand uit de hooge magistra tuur van deze stad, waar nochtans o.m. een jf van Beroep is gevestigd, de zitting der erdracht van het rectoraat aan prof. dr. A. Verrneylen bijwoonde. Naar mij verze kerd werd, had het rectoraat, evenals de vo rige jaren trouwens, toen de Gentsche uni versiteit nog geheel of grootendeels Fran6óh was, de daarvoor in aanmerking komende generaals en magistraten, benevens andere officieede personen, tot de plechtige openings zitting van het nieuwe academische jaar uit- genoodigd. De Fransche consul te Gent, de heer Fourmestraux, was hoffelijk genoeg om aan deze uitnoodiging gevolg te geven. De te Gent verblijvende Belgische generaals en hooge magistraten, waarvan bekend is dat zij, op zeer weinige uitzonderingen na, beslist Vlaamsch-vijandig zijn, kwamen dit maal echter niet, aldus openlijk stelling ne mend tegen de toepassing van een door het parlement goedgekeurde wet. welke niet al leen door de ministers maar ook door den koning werd bekraohtigd. RECTOR VERMEYLEN PROTESTEERT De rector der Vlaamsche universiteit te Gent heeft in een publieke verklaring pro test aangeteekend tegen het zingen van de „Vlaamsohe Leeuw" en het „Wilhelmus" bij de opening van de Vlaamsche universiteit. Hij acht de poging (verderfelijk om bij bui tenstaanders den schijn te wekken als zou de hoogesc-hool, dat huis der wetenschap, met de vervlaamsohing een anti-nationaal karakter verkrijgen. Vlaamsche studenten hebben naar aanlei ding daarvan circulaires verspreid met uit treksels uit „De kritiek der Vlaamsche be weging" door professor Verweijlen jaren gel éden geschreven en waarin hij heel wat dicale dingen heeft gezegd aan het adres m het officieele België, die hij later niet heeft gehandhaafd. Het was, om den gewezen liberaal, die so cialist geworden is en om den gewezen maximalist, die minimalist geworden is, aan zijn vroegere opinie te herinneren, dat de studenten deze circulaire hebben laten drukken. „De boodschap van rector Vermeijlen aan het Vlaamsche volk", had men de circuai- res betiteld en als vroegere uitspraken van Vermeijlen kon men er o.m. in lezen, dat „alles wat de Vlaamsche leiders vergen, voert tot het vervangen van het tegenwoor dige koninkrijk door een staten verbond- Vlaanderen, dat voelen ze, dat willen ze; België laat hen koud. Wij konden het heu gelijk feit beleven, dat de Brabangonne werd uitgeflotenAldus sprak Vermeijlen jaren geleden. Door den Antwerpschen provincieraad. De Antwerpsche provincieraad heeft het jaarlijksch subsidie van 75.000 francs voor Vlaamsche leergangen aan de Leuvensohe universiteit verworpen met 51 tegen 38 stem men. De katholieke Vlamingen hebben het subsidie krachtig verdedigd, maar de Vlaamsch-nationale provincieraadsleden be toogden dat de Leuvensohe rectorale overheid geholpen door een deel van het professoren- korps, de vernederlandsohing van het uni versitaire onderwijs tegenwerkt. De leiders der Vlaamsohe studentenorganisaties worden systematisch vervolgd. De geest der univer siteit is en blijft anli-Vlaamsch en het is niet te voorzien, dat zulks gau\V zal veran deren. DE PRESIDENT VAN 0ZILIE. De president van Ozilië heeft een edict uitgevaardigd dat in elk huisgezin van deze nieuwe zindelijkhcidsrepubliek „Ozil" aan wezig moet zijn. Hij wil dat de huisvrouw het in zijn rijk gemakkelijker zal hebben clan vroeger. De zeeppoeder die den naam draagt van president Ozil, bespaart de huis vrouw veel moeite, is goedkoop. (10 ct. per pakje) en doet het goed niet slijten. POOLSCHE „PACIFICATIE"-METHODEN. Canadeesch Journalist gearresteerd. Uit Lemberg wordt gemeld, dat de corres pondent van de „Canadian Times" in Polen, William Dey, toen hij in het Oost-Galiclsche dorp Horodyslowice een onderzoek naar den algemeenen toestand der bevolking instelde en informaties trachtte in te winnen, teza men met een hem begeleidenden arts, een advocaat en twee studenten, allen Oekrai- ners, werd gearresteerd. Dc „Express Poranny" weet dienaangaan de mee te deelen, dat Dey in Holodyslowice was aangekomen, even nadat door een es- cadron uhlanen een „pacificatie-actie" was uitgevoerd. De politie was de boerenhut binnenge drongen, waar Dey juist met zijn begelei ders informaties trachtte in te winnen. Zij werden gearresteerd en naar Lemberg ver voerd. Toen Dey aldaar zich telefonisch met den Engelschen consul in verbinding wilde stel len, werd hem dit door de politie belet. HET CONFLICT IN DE BERLIJNSCHE METAALINDUSTRIE Werkgevers en arbeiders bij Dr. Brüning In verband met de staking der metaal bewerkers te Berlijn heeft Rijkskanselier Dr. Brüning gistermiddag vertegenwoordi gers der werkgevers- cn arbeiders-organisa ties ontvangen voor een bespreking, die verscheidene uren duurde. CENTRUM EN BEIERSCHE VOLKSPARTIJ Naar vereeniging? Centrum en Beiersche Volkspartij in de Palts hebben zich uitgesproken voor ver eeniging van deze beide r. kath. partijen. Men zal trachten naar onderhandelingen tusschen de beide hoofdbesturen. TSJANG KAI SJEK WORDT CHRISTEN. Dit kan groote gevolgen hebben. Volgens een bericht uit Nanking moet maarschalk Tsjang Kai Sjek, het hoofd der Chineesche regeering, tot het christendom overgegaan en Donderdagmiddag gedoopt zijn. Een Rcuter-telegram bevestigt boven staande mededeeling. Tsjang werd gedoopt door dominee Kuang, in tegenwoordigheid van zijn vrouw, twee zwagers cn den minis ter van huitcnlandsche zaken, Wang, die allen reeds christen zijn. De overgang van Tsjang Kai Sjek tot het christendom heeft te Sjanghai en Nanking groot opzien verwekt. Na do laatste veld tochten, waarvan de maarsohalk als over winnaar is teruggekeerd, moet deze mani festatie beschouwd worden als tegen de communisten gericht te zijn, die in het Jangtse-dal de christenen vervólgen. De daad van Tsjang Kai Sjek is een pre cedent, dat vergaande gevolgen kan hebben ten aanzien van de politieke betrekkingen in China. BRIAND ZIEK Briand ie etyde eenige dagen ziek. De on gesteldheid, due officieel een zware koude genoemd wordt en in medische kringen een aanval van congestie in de longen, bleek gieter ernstiger, dan verwacht wae. DE PRUISISCHE LANDDAG. De oppositie tegen Severing. In den Pruisischen landdag is door de communisten een votum van wantrouwen tegen den nieuwen Pruisischen minister van binnenlandsche zaken, Severing, ingediend. Daar volgens de grondwet een motie van ■antrouwen binnen twee weken na de in diening in behandeling moet komen, is onmiddellijk na de heiWatting der pleuuni- zitting op 4 November a.s. eeir groot politiek debat te wachten. AUTOMATISCHE SEINDIENST VOOR SPOORTREINEN. Uit Londen wordt gemeld: De Great Western Railway besloot 175S mijl spoorbaan en 2000 locomotieven uit te rusten met een automatisch stelsel, waarbij dc bestuurders een hoorbare waarschuwing krijgen van den stand van het signaal cn de treinen automatisch stoppen, wanneer zij door een onveilig sein heenrijden. BURGEMEESTER BOSS. De Berlijnsche Gemeenteraad heeft een voorstel van de D. Nationalen met 101 tegen 95 stemmen aangenomen, waarin het Ge meentebestuur verzocht wordt eerst op reglementaire wijze een voorstel in dienen, nopens het door den Eersten Burge meester Böss gevraagde pensioen. Een voorstel der communisten, vragende ontslag van Böss zonder pensioen werd te voren verworpen. KORT NIEUWS verkiezingen in Sp uitgesteld, van 22 Dec. lot tweede helft iri. Men zegt: omdat ds koning weigerde het decreet ervoor te onderteckenen. De koningin van Spanje, met haar twee dcchters, de princessen Bea'ri Mnia Christina, zijn gisteravond te Londen aangekomen. Zij werden begroet dior den prins van Wales, prins George en prinses Beatrice. In de buurt van Lodz zijn enkele boeren blind geworden door het gebruik van clandestien uit rogge gestcokten alcohol, die tegen een billijken prijs verkocht wr,id. De vervaardiger van de alcohol is gearresteerd. Te Warschau is een militair vliegtuig op een fabrieksgebouw neergestort. Het Washington heeft via Berlijn gedeeltelijk per draad en gedeeltelijk draadloos met Siam gesproken. Binnenkort wordt de verbinding regelmatig. Het zal de langste tele foonverbinding tear wereld zijn. De Paus beeft een nuntius benoemd in H at i en een nieuwe nuntiatuur opge richt in San Domingo. Tengevolge van een orkaan ir (Mexico, met hevigen regenval, zijn 25 menschen verdronken. De steden Tuxpan, Bayona, San Filipo en Cerrobola hadden het meest te lijden. Het aantal werkloozen ir ^uitschland is in de eerste helft var October met 112.000 gestegen tot 3.116.090. De Pruisische regeering overweegt: uit breiding der verplichte schooljaren, verkorting van den arbeidsduur, ontslag van vreemdelin gen en ontginning van woeste gronden. Te Sydney viel een man v a n e e n 60 M. hooge brug te water. Er schoot een waterzuil van 20 voet omhoog, doch tot hun verbazing zagen de toeschouwers den weer aan de oppervlakte komen en naar 'aartuig zwemmen. Flij had slechts een rib Weerbericht BAROMETERSTAND VERWACHTING Matige wellicht tijdelijk krachtige Weste lijke wind, zwaar bewolkt of betrokken, enkele regenbuien, aanvankelijk zelfde tem peratuur, later iets kouder. FIETSERS LICHT OP: 25—26 Oct. van 5.15 nara. tot 6.15 vm. Luchtvaart DE INDIE-VLUCHTEN. Het derde postvliegtuig is gistermorgen uit Karachi vertrokken en 's middags te Al ah aba d geland. Het eerste retourvliegtuig vertrok gisterochtend uit Caïro en landde des mid dags te Athene. Het eerste postvliegtuig, bemanning Van Dijk, Wiersma en Buitenhuis, zal morgen middag op Schiphol aankomen. Op het passagekantoor der K. L. M., Leid- scheplcin, Amsterdam, zal op den dag van aankomst bekend gemaakt worden tegen welk uur het vliegtuig verwacht kan wor den. Op Schiphol zal voor de wachtenden ge legenheid bestaan tot het maken van ple- ziervluchten. Wat er aan boord is. Het eerste retourvliegtuig heeft ruim 200 K.G. post aan boord. Hiervan is 138.45 K.G. bestemd voor Amsterdam (stad en verdere verzending), 45.94 K.G. voor 'sGravenhage en 11.55 K.G. voor Rotterdam. Voor tusschen liggende landen is 2.42 K.G. bestemd. Te Medan is nog 3.36 K.G. post, ingeladen, terwijl te Bangkok de depeches uit Saijon aan boord zijn genomen, bestemd voor Parijs en voor Amsterdam. DE GRAF ZEPPELIN Ingevolge mededeelirigen van de Directie der Luchtschepenwerf te Friedrichshafen, zal het luchtschip „Graaf Zeppelin" mid den November een postvluoht naar Neder land maken. Te Venlo zal post worden af gegeven cn opgenomen. Tot/in den avond van 10 November kunnen aan het post kantoor te Friedrichshafen bestellingen worden afgegeven. DE ZAKENVLUCHT VAN TYEN. De heer Van Tyen is op zijn zakenvlucht naar Nederlandsoh Ijndië gistermorgen uit Belgrado vertrokken en in den. middag te Sofia aangekomen. President Doumergue is uit Marokko teruggekeerd met den kruiser „Colbert", die hem te Toulon aanbracht. In een kleine gemeente, niet ver var Marseille, is gisterenmiddag een twee verdie pingen hoog huis ingestort. Vijf perso nen werden onder de puinhoopen bedolven er bleken, toen zij van onder de resten van het huis bevrijd waren, reeds te zijn overleden. Uit Cleveland (Vereen. Staten) word', gemeld, dat zich wederom zeven vakvereenl- gingen, vakbonden van spoorwegpersoneel uit de Vereenigde Staten en Canada, hebben uitgesproken voor de invoering van een arbeidsdag van zes uur. De actie in arbeiderskringen voor den zes-urigen arbeidsdag wordt steeds grooter._ Het motorschip „Ameta" is in zinkenden toestand door een Duitschen traw'er op sleeptouw genomen om het naar Reykjavik te sleepen. Het schip raakte echter door de woeste zeeën weer los. Men vreest, dat de drie opvarenden verloren zijn. Te Nanking wordt meegedeeld,dat de Chineesch-Russische conferentie definitief VREESELIJKE DOOD. SOERABAYA, 22 October. (Aneta). Het 8-jarige meisje Clazina Ebeling, afkomstig uit Pekalongan, dochter van den admini strateur der onderneming Siloewok Sawan- gan, gelegen in de onderafdeeling Batang, afdeeling Pekalongan, provincie Midden- Java, ir. J. F. Ebeling, reed Dinsdagmorgen met haar moeder te paard naar de onder neming Wonodjatie, toen zij ln een onbe waakt oogenblik op bet paard van haar moeder klom, dat op hol sloeg. Het kind werd uit het zadel geworpen, doc-h bleef met één voet in den stijgbeugel hangen, en werd over den grond meegesleurd. De dood is ingetreden als gevolg van een ernstige wonde aan het hoofd. ZWARE GOUDKLOMP. PARAMARIBO, 23 October. (Aneta). Naar wij vernemen hebben gouddelvers in het gebied van Boven Saramacca een steen ge vonden, die opvallend zwaar bleek te zijn. De steen werd opengeslagen en bleek een goudklomp te bevatten, die ruim 7% K.G. zwaar was. Deze senshtioneele vondst be treft dus een der grootste nuggets, die ooit in Suriname gevonden zijn. BATAVIA, 24 October (Anet). De G.-G. Jhr. de Graeff, is hedenmorgen in gezelschap van freule dc Graeff aan boord van de gou- vernementsstoomer „Zuiderkruis" vertrok ken voor een langdurig bezoek aan Indo- China en Siam. Om 10 uur vertrok de „Zui derkruis" met het hooge gezelschap. Het schip was geëscorteerd door Hr. Ms. Florcs. BEELDTELEGRAFIE BANDOENG, 23 October. In aansluiting van ons eerder berichtt omtrent het ge slaagd overseinen van het beeldtelegram van Nederlandsch-Indië naar Nederland kan nog worden gemeld, dat thans ook de-zonder ia Nederland gereed is. In den nacht van Dins dag op Woensdag jl. is het beeldtelegram van ir. Tours, hoofdingenieur in algemeenen dienst van het hoofdbureau van P.T.T. to Den Haag, gericht aan ir. Keukenmeester te Bandoeng, goed overgebrachtt, zoodat de beeldtelegramverbinding thans is tot stand gebracht. TE ALSDORF De droeve tijding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2