Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. üSONNClflENTl Per kwartaal ƒ523 (Beschlkklngskosten f015) Ier week t U-23 Voor het Buitenland bij Wok® lijksr.he zending .6^- Bil dagelijksche zending Alles bij vooruitbetaling: Losse nummers S cent met Zondagsblad A cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3184 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 23 OCTOBER 1930 advert entiêNï Van 1 tot 5 regels fl.171^ Elke regel meer „0-22V^i Intree. ïededer llngeu ts van 1—5 regels «130 Elke regel meer „0.13 Bij contract belangrijke korting. .Voor het bevragen aan het bureau 1 wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat ui! VIER blader AFGEWEND De staking in het drukkers- en cou- rantenbedrjjf is afgewend. Toen de nood op het hoogst scheen, was de red ding vlak bij. Een danktoon zal uit veler hart oprijzen. De harten zijn geneigd in de goede richting. De spanning, welke zoo langzamer hand een zeer groot gedeelte van het Nederlandsche volk had aangegrepen, kan wijken. Maar de emotie zal nog lang hier en daar natrillen. Het ongedachte scheen te zullen ge beuren. Banden, welke onverbreekbaar leken, waren angstwekkend dun gewor den. Óf zij nu ineens weer kabeldilt zijn? Wij gelooven het niet. Er is een deuk geslagen in het onder ling vertrouwen en een deuk verdwijnt vaak slechts zeer langzaam. Slechts dan, wanneer de gedachte voorgoed postgevat heeft, dat een sta king in een vitaal bedrijf als een dag bladonderneming nooit anders kan wor den geduld, dan wanneer aanwijsbaar door de consciëntie niet te dulden on recht den werkers aangedaan wordt, kunnen deze treurige weken uit het ge heugen als het ware weggewischt zijn. In deze richting gaat vanaf heden ons Streven. Het organisatiewezen is uit niet één bedrijf te bannen. Maar nieuwe pro blemen zijn duidelijk opgetreden. Een der voornaamste is nu wel, hoe de con sciëntie van den Christen gevrijwaard kan worden van dwingelandij bij toepas sing van het verplicht lidmaatschap. Dit laatste verwerpen wij vooralsnog niet, maar de gevaren bij een ongebrei delde toepassing traden benauwend aan den dag. De organisatie moet in het le ven middel bib'ven, mag geen doel worden. De persoonlijkheid loopt ge vaar onder te gaan. Onze persoonlijke studie over dit en andere kanten van het collectief con tract vatten wij weer op en wij hopen te zijner tijd ervan te doen blijken. Gewaarschuwd geldt voor twee. Nóg ligt niet het geheel der samen werking in scherven. Een tweede kracht proef zou den dood ten gevolge hebben. Persoonlijk hebben wij thans extra tot taak onze onderneming, ons blad, te vrij waren voor herhaling. Zooveel mogelijk veiligstellen is vanaf heden de taak. Geen blind vertrouwen alleen in de waarde van een contract Een contract beteekent bitter weinig, als de zedelijke normen zijn gaan wankelen. Onze le zers, maar ook zij, die financieel belang hebben bij onze onderneming, zullen niet anders verwachten, dan dat zulke veiligstelling thans het voorwerp is van onze meest ernstige zorg. Dit is in onzen slappen tijd roeping van Gods wege. Op de talrijke vragen ons gedaan, of ons gansche technische personeel goeds moeds aan den afbraak van ons en ook hun bedrijf zou hebben medegewerkt, kunnen wij gelukkig ontkennend ant woorden. Hier was geen sprake van ge weest, in de verste verte niet. Onze krant zou zijn blijven verschijnen, dat was verzekerdal was de omvang waar schijnlijk den eersten tijd wat kleiner Hartelijk, hartelijk dank aan de velen, welke ons in deze dagen bemoedigden, en ons aanspoorden op de brug van het schip te blijven standhouden. Dat wij gisteravond na terugkomst van de con ferenties met den Rijksbemiddelaar deze belangstelling mochten bespeuren, was meer dan wij mochten verwachten. Terwijl ontegenzeggelijk diepe teleur stelling ons deel was, als wij letten op de houding van zeer enkelen voor wie wij toch ook geworsteld hebben in mate- rieelen en geestelijken zin, zijn de ban den met anderen ervan steviger don ooit geworden. In den nood leert men zijn vrienden kennen. Mijn medewer kers in de bedrijfsleiding breng ik in het publiek wel bijzonder dank, innigen dank toe. Dat ik mr. S. de Vries Czn.. gelukkig kan prijzen voor de keurige wijze, waar op hij zijn taak als Rijksbemiddelaar heeft verricht, is mij een bijzonder groot genoegen. Ten slotte gaat onze allerhoogste dank uit tot God, Die heeft vóórkomen, dat ons Christelijk Dagblad zou worden betrokken in deze staking onder dezs omstandigheden. Blijve de geheele geschiedenis in mi.m herinnering voortleven als een benauw de droom, welke met het heengaan der jaren meer en meer haar schrikbeeld verliest. H. DIEMJER. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is toegekend de bronzen eere-medaille der Oranje Nassau-orde aan A. van der Velden, ketelmaker bij de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit Jr, te Rotterdam. RIJKSINKOOPBUREAU Bij beschikking van den Minister van Financiën is benoemd tot tijdelijk secreta resse der Commissie van Toezicht op het Rijksinkoopbureau mej. Mr. M. G o e d har t. RECHTERLIJKE MACHT Bij Kon. besluit is benoemd tot griffier van het Kantongerecht te Emmen Mr. H. W. N i e u w h u i s, waarnemend griffier bij voormeld Kantongerecht, oud-Oost-Indisch rechterlijk ambtenaar. NOTARIAAT Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris te Haarlem W. H. van Arkel, candidaat- notaris te Bloemendaal. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: le. in de provincie Groningen: a. tot lid van het bestuur van het water schap de Johannes Kerkhovenpolder K. Breebaart Jzn. te Winkel, uiterlijk tot het einde van het zittingsjaar; b. tot voorzitter van het waterschap Ver- eeniging J. F. Grocneveld, te Finsterwolder- polder, gemeente Niewolda; 2e. in de provincie Zeeland: tot voorzitter van het bestuur der waterkeering van den Calamineuzen Nieuw Neuzenpolder C. Wol- fert Hzn., te Neuzen; 3e. in de provincie Noord-Brabant; a. tót vorzitter van het dagelijksch be stuur van het waterschap Polder van Em pel en Meerwijk A, P. M. Godschalx te Empel; b. tot lid van het dagelijksch bestuur van het waterschap Polder van Empel en Meer wijk A. A. H. de Bekker te Empel; is aan P. Couvvenhoven, te Alkmaar, op zijn verzoek eervol ontslag -verleend als dijkgraaf van het waterschap de Schermeer (provincie Npord-Holland). 1 DE MIJNRAMP TE ALSDORF Aan den Nederlandschen zaakgelastigde te Berlijn is .opgedragen, de deelneming der Nederlandsche Regeering te betuigen bij de mijnramp te Alsdorf. DE WAALBRUG HET MINISTERIEEL VOORSTEL AANGENOMEN De gemeenteraad van Nijmegen heeft met algemeene stemmen het aanbod van den minister van Waterstaat betreffende de Waaloverbrugging aanvaard, waardoor Nij megen als schadevergoeding voor de op te heffen pont van het Rijk 425.000 zal ont vangen. Het reusachtige werk, dat rond 5.000 000 zal kosten en binnen drie jaar gereed zou zijn, beteekent een enorme nationale werk verschaffing. Gisterenavond heeft Nijmece.n z'n vreugde geuit door een feestelijke taptoe. BIOSCOOPSLUITING IN GRONINGEN? VERMAKELIJKHEIDSBELASTING TE HOOG De Groningsche bioscoopondernemers had den in verband met de zeer hooge vermake lijkheidsbelasting. die de gemeente Gronin gen legt n 1. 25 pCt. van de bruto opbrengst, hetgeen 331/3 pCt. van de netto-opbrengst is, waardoor deze bedrijven niet meer ren dabel zijn. besloten om als deze belasting niet aanmerkelijk verlaagd wordt, de Gro ningsche bioscopen te sluiten. De ondernemers hebben een conferentie met den wethouder voor de financiën ge had. Het resultaat is nog niet bekend. DE ..COLOMBIA'* EEN NIEUWE AANWINST VOOR DE K. N. S. M. Gisteren heeft op de Noordzee de officieele proeftocht van de „Colombia" plaatsgehad, waarop de Kon. Ned. Stoomboot Mij. haar nieuwste aanwinst van de bouwers de N.V. Machinefabriek en Scheepswerf P. Smit Jr. te Rotterdam, heeft overgenomen. Met dit schip, dat het vlaggeschip wordt van de Maatschappij, voegt de reederij weer een nieuw zeekasteel toe aan haar vloot van ruim 100 schepen. Den 28en November vangt het schip, dat in. den z.g. Colondienst van de K.N.S.M. komt, onder bevel van kapitein D. Klok, zijn :erstc reis aan. MR. DR. H. W. VAN SANDICK OUD-PRESIDENT HOOG-MILITAIR GERECHTSHOF. Na een kortstondige ongesteldheid is gis ter op ruim 65-jarigen leeftijd overleden Mr. Dr. H. W. van Sandick, oud-president van het Hoog Militair Gerechtshof. De thans ontslapene werd in December 1S64 te Ter Borg geboren, studeerde aan de Rijksuniversiteit te Groningen, waar hij promoveerde tot doctor in de Rechtsweten schappen op een dissertatie getiteld: „Ontei gening par zóne" De overledene is o.m. ge weest gouvernemcntssecre.taris van Suri name en rechter in de arrondissements rechtbank te Den Haag. In 1914 werd Mr. Dr. van Sandick be noemd tot lid van het Hoog Militair Ge rechtshof en in 1922 tot president tot De cember 1924, toen hij aftrad bij de over plaatsing van het Hoog Militair Gerechts hof naar Den Haag. De begrafenis zal- plaats hebben Zaterdag- dagmiddajj a.s. tc ongeveer 3 uur op „Oud Eik en Duinen." HET CONFLICT IN HET BOEK- EN COURANTENBEDRIJF OVEREENSTEMMING BEREIKT Het volgende persbericht is verschenen uit Amsterdam, d.d. gisteravond, hetwelk wij tiog in een groot gedeelte van onze editie in gisteren konden meenemen: Onder leiding van den Rijksbemiddelaar Mr. S. de Vries Czn. heeft eerst een conferentie plaats met de werkgevers, daar na met de werknemers en tenslotte mot bei de partijen. Het resultaat is. dat overeenstemming is bereikt. De vertegenwoordigers van beide partijen hebben Zich verbonden om in hunne on derscheidene organisaties de volgende pun ten te verdedigen. a. De C. A. O. wordt weder aangegaan voor den" tijd van ongeveer 3 jaar, en wel tot de le Zaterdag in October 1933; b. het uurloon van de. volwassen werklie den van 24 jaar wordt verhoogd met ingang 17 November 1930 met 2 cents per uur en met ingang van 17 November 1932 nog eens met 1 cent per uur. Voor de jongere, werknemers zal het bu reau der centrale commissie de daarmede evenredige verhooging vaststellen. Uit het vorenstaande volgt, dat tot den 17den November a.s. de thans bestaande C.A.O. blijft gelden. Ter aanvulling wordt medegedeeld, dal alle overige eischen, die waren gestpld, door beide part ij enz ij n ingetrok- k e n. De overeengekomen verhoogingen be hoeven niet gegeven te worden, wanneer reeds boven het vastgestelde minimum wordt betaald. Achteruitgang mag /liet plaats hebben. Overigens worden de patroons hierin vrij gelaten, om te handelen naar vftit hun het meest gewenscht voorkomt. Hoe de onderhandelingen verliepen De Rijksbemiddelaar, de oud-minister Mr. S. De Vries, heeft eerst ten Stadhuize van 10 uur tot half twaalf vergaderd met het bestuur van de Federatie van boekdrukkers over het conflict in de typografie. Voor de werkgevers waren aanwezig de heeren Kor thuis, Dietper, mr. Ten Hagen, van Éonkhuyzen, Knuttel en mr. Borgt De besprekingen hadden een infor- matorisch karakter. De Rijksbemiddelaar heeft kennis genomen van het standpunt der patroons. Aan het einde der bijeenkomst verzocht hij den bestuurders, of zij bereid zouden zijn zich ter beschikking te houden voor een eventueel in den namiddag te be leggen conferentie met de werknemersverte genwoordigers onder z ij n leiding. De pa troonsdeputatie verklaarde zich daartoe be reid. Te half twaalf begon de conferentie van mr. De Vries met de vertegenwoordigers der arbeidersbonden. Daarvan waren opgekomen voor den Algem. Ned. Typografenbond de heeren: van der Wal, van Haaien. Ponstein, De Munnik, Hippe en Terhuurne; voor den Chr. Typografen bond: Schipper en Hofman; voor den R.-K. Typografenbond: van Eyndtho- ven, v. d. Dries en Hooghiemstra; voor den Ned. Grafischen Bond: van R h e e en Sandts; voor den Photo-Lithografen- bond: Lindeman. Een gecombineerde beraadslaging. gelegenheid te stellen zich onderling te hera den over de vraag, of zij bereid zouden zijn alsnog met de werkgevers, onder zijn leiding te confereeren. Na een beraadslaging, die ruim een kwar tier heeft geduurd, deetde de deputatie der gezellen mede, daartoe bereid te zijn. De conferentie van werkgevers en werk nemers werd hierna bepaald op 's middags half drie. In deze conferentie gaf de heer de Vrios eerst een hoogst ernstige inleiding, welke niet naliet indruk te maken. Ook nu hebben patroons cn werknemers nog weer afzonder lijk zich beraden. De patroons meer dan eens zelfs. Mr. tj e V r ie s zorgde zelf voor de communicatie tusschon de groepen. Te kwart voor vier is opnieuw een gemeenschappelijke vergade ring gehouden. Na een kwartier was de zaak in gunstigen zin beslist Nu hebben nog de Algemeene Vergaderin gen der partijen de eindbeslissing te nemen, inaar de vertegenwoordigers meenen zich daar voldoende sterk voor te kunnen mken. Het lag in mijn bedoeling om na de bo s' .ósing van den Rijksbemiddelaar op enkele artikelen over het conflict nader in te gaan en dan de redactie van dit blad te verzoeken de opmerkingen, die als verweer waren be doeld, te plaatsen. Eén zoo'n artikel lag al in copy gereed. Nu het werk van den Rijksbemiddelaar tot gevolg had, dat de strijdende partijen verzoend zijn en de vrede in het bedrijf be stendigd blijft zie ik van boven aangeduid voornemen af. De reden ligt voor de hand. Een zoo nabij dreigend conflict brengt na tuurlijk reeds schade. Nu wij tot onze vreugde aan de staking ontkomen zijn dienen alle krachten ingespannen te worden om geleden schade te herstellen en de zoo jarenlang met zegen werkende bedrijfsge- meenschap tc versterken. Strijd in de pers zou het tegendeel bewerken van hetgeen onze wcnsch en een niet gering stuk van onze levenstaak is. Zoodat wij, in samen werking onze kracht zoekende, verweer laten varen en hopen dat binnen den kortst mogelijken tijd ieder spoor van verwijdering en bestrijding volledig uitgewischt is en pb.ats gemaakt heeft voor vertrouwen en vruchtdragende, samenwerking. Naschrift. Zeer gaarne verleenon wij plaats aan dit schrijven van don heer Hofman. Vanzelf sprekend hadden wij, indien hij gekomen was tot uitvoering van zijn voornemen, breedere artikelen te schrijven, deze ook op genomen. Van ons uime standpunt zouden wij ook dan niet afgeweken zijn. 't 16 beter zoo. De heer Hofman en wij dachten niet gelijk in ,deze hoogst ernstige zaak. Ons blad had. als sommige andere kunnen doen, en uit vrees voor verlies van een paar lezers, zorgvuldig op kunnen pas sen, eigen meening ie zeggen Dat vind m wij flauw, kinderachtig, ^verdedigbaar, als het de hoogste belangen geldt. Onze lezers zouden dat niet van hun blad verwacht hebben. Onze tijd heeft behoefte, niet aan schuilevinkje 6_pelen. maar aan het ver- toonen van ruggëgraat. Al heb ik dus zter groote bezworen te gen de tactiek van den heer Hofman, e"n deze natuurlijk tegen mijn stelling i.emen. thans zullen wij als mannen aan den op bouw ons zetten. Misschien zullen wij ni*ri precies dezelfde middelen kiezen, om herha ling te vnorkomen Dat nindert niet. Ook hier zij ieder ten volle in zijn#eigen gemoed verzekerd. De bedrijfsr u s t is er nu weer. De bed rij fs- vrede nog mi et. Bij.den Rijksbemiddelaar hebben wij toch eigenlijk stilzwijgend be loofd, door de bedrijfsr us t de bedrijfs yrede weder te benaderen. Tk gevoel, dat ik hieraan weer moet mee werken, al zou men nu wel w'den eindigen. Pr moet eerst 6lijtage intreden. Slijtage, om, 't lijkt vreemd, weer te komen tot goed, vlot loopen der machinerie. God geve, dat de toekomst het goede weer in zijn schoot berge! H. DIEMER. Hoewel de staking in de typografie thans niet doorgaat, komt het ons gewenscht voor, toch het slot van het artikel van den heer Hofma n uit het Grafisch Or gaan nog te plaatsen-. soodai Ti Iet sten nog besproken worden. }VÜ wat de inhoud van die punten is. heel .moeilük is dai gefundeerde meening uit te spreken- WU weten ook niet of de werkgeverswenschen over die punten van zoodanige vastheid zb'n, dat er desnoods een mlsloopen der ondbrhan- delingen voor aanvaard zou worden. Doch om to voorkomen, dat de indruk zich zou zetten. taot uitsluitend het loöh de oorzaak is van liet "niet tot elkaar komen, wijzen wij er mot na druk op, dat die punten nog moesten worden behandeld. Of zü gevaar voor stranden Inhiel den kunnen wü thans niet beoordeelen. al is de mogeltJkheid daarvan niet buitengesloten. In der geval beschouwde de arbeldersdelegatr )118_ de'hand, dat tocl rechtspositie in gevaar zou worden gebracht toch nog het groepsloon een ernstig punt van beraadslaging zou moeten eün en dat toch nog gehandhaafd bleef een ploegendienst van 5 tot 22 uur, terwjjl de talrijke andere mogelijkheden, die de C-A.O. openlaat, niet weggenomen zou den worden. Aan de werknemerszUde stonden nog. behalve de klip die het onderhandelingsschip deed ver gaan: uitbreiding der vacantia en nachtarbeid in het dagblad bedrijf. Het is niet uitgesloten, dat oolc die punten nog moeilijkheden zouden opleveren. Zoodat ook daaromtrent te zeggen valt: zelfs al was de overeenstemming omtrent het loon vraagstuk gekomen, dan nog waren wij. niet binnen geweest. De vraag Is nu: wat gaat er geschieden? Op het oogenblik waarop dit geschreven wordt is dat niet met volkomen zekerheid te zeggen. In de eersto plaats is daar de waarschijnlijkheid, dat de rijksbemiddelaar de partijen bü zich laat komen en inlichtingen vraagt. Naar dat optreden van den rijksbemiddelaar werd reeds door enkele loden gevraagd. Nu moeten onze leden begrllpen, dat In deze da gen ook nog iets anders te doen is, dan brie ven „omgaand" te beantwoorden. Er zijn ook nu nog leden, die meenen, dat het hoofdbestuur zit te wachten op èen brief, en dan verheugd zjjn als er een komt. omdat zl1 met het be antwoorden wat te doen hebben. Een viertal briefschrijvers gelieven dus hier hot antwoord te vindon op de vragen. Tot nu toe heeft geen der rijksbemiddelaars zich tot de arbeidersorga nisaties officieel gewend. Wel is door een dor secretarissen één der werkliedenorganisaties op gebeld om te informeeren of de arbeiders bereid zijn nadere inlichtingen te geven. Op die vraag is toen geantwoord, dat nog niet alle mogelijk heden om met do werkgevers zonder Inmenging van derden tot overeenstemming te komen uit geput waren. Immers was toen het schrtjven- Lonkhuyzen binnen. Later heeft dezelfde secre taris denzelfden bond nog eens opgebeld, en Is hem geantwoord, dat de arbeiders bereid wa ren die inlichtingen te geven, waartoe de wet letterlijk en moreel verplichtte. Een verdere stap ia niet gedaan. De andere bonden zün niet opgebeld en hebben ook geen schrijven of Iets dergelijks ontvangen. Of het nog komt wetén wö niet, dat dienon wü af te wachten. Na deze uiteenzetting zal het duldelük zün. dat allo „geruchten" omtrent het afwtjzen van den rljkr bemlddelaai door de arbeidersbonden op fantas berusten. Laten wij meteen herhalen .dat me geon enkel „gerucht" gelooven moet. De mee: dwaze dingen worden ons verteld, alsof feiter ongeloovig ieds ziet ÖPen. hoe men tegenover minder ingewüden doet Doch kalmte is heel veel waard, ook als het gaat om een loos gerucht te beoordeelen! Nog een opmerking: Het kan in onze bedrij ven niet zoo, dat een eventueel conflict niet vooraf aan do werkgevers wordt bekond ge maakt Aangezien de onderhandelingscommissie van werkgevorszüde zich thans teruggetrokken heeft en we nog één week voor het afloopen der C.A.O. hebben, zal waarschünlUk nog di de >rder srkgex medegedeeld, dat er na 25 October staking I het bedrlif komt Er is dus zoo goed als geen kaï lossing vóór 2' hebben tot nu reden om aan te nemen dat daarin verandering zal komen. Van alle zijden doet men z'n best om met de vVcderzüdscho gevoelens en Inzichten rekening to houden. En als die wil voorzit, dan is het uitgesloten, dat de breuk komt. Er ls ook geen aanleiding toe een breuk te verwachten. Alle arbeiders uit allo bonden heb ben hun verlangens Ingediend. Nu zün et. waarschünlük in alle bonden, die. ziende hoe zouden willen, ngediend. Het zijn Zü komen echtei leiding do zaak ter hnn selfstandlghcid itandigheid één dor organisaties gebruik zal maken om zelfstandig te handelen. Want bü ons geldt precies hetzelfde als bij de werkge vers: de leiding heeft nu de zaak In handen Aan beldo züdcn. bü patroons en bü arbei ders. overweegt de leiding wat zal gaan ge schieden. Bü do patroons: eensgezind. Bü de ar beiders: eensgezind. BU de werkgevers wordt In de bestuurskamer overleg gepleegd. Mannen van verschillend Inzicht geven hun argumenten GOUDEN JUBILEUM VRIJE UNIVERSITEIT De feestvierende menigte had gisteren de morgenuren vrij. Er was gelegenheid de gebouwen der V. U. te bezichtigen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt; anderen brachten een visite aan het Laboratorium van de professoren Watrrink en Van der Horst; terwijl weer anderen langs winkel galerijen en grachten doolden. In het prachtige gebouw der A. M. V. J. werd een groote Reünie gehouden voor stu denten en reünisten. Des middags echter moesten allen weer in het Concertgebouw wezen en dat het Cal vinisme zich wel met de kunst verdraagt, heeft de immer overweldigende opkomst, zoodat het gebouw van raenschcn dreunde. De laatste bijeenkomst De slotvergadering werd gepresidieerd door Prof. M r. A. Anema. Deze d^ed, na opening met psalmgezang en gebed enkele mededeelingen, o.a. dat er nog verdere jubileumgiften zijn ingekomen, o.a. een van 750.—, een van 144 dollar van Ds. Burg- graaff, nog 2 giften uit Amerika, resp. van 100 dollar en 10 dollar cn nog twee giften van f 20.—. (Daverend aplaus). Besloten werd aan Ds. Fernhout te Vree land, die door ziekte verhinderd was als spreker op te treden, een telegram te zen den (dat in den lop van den dag beant woord werd); de heer F. L. v. d. Bom. die als voorzitter der Regelingscommissie zioh zoo druk geweerd had, werd even gehul digd; en oud-minister Idenburg, ook door ziekte verhinderd, werd per radio Psalm 134 3 toegezongen. Wel een merkwaardige gebeurtenis! Daarna kreeg Ds. T. F-erwerda van Amsterdam het woord, wiens rede wij gis teren reeds plaatsten. Gelukwenschen. Prof. Anema, die den spreker dank zei. deed tevens voorlezing van de schriftelijke gelukwenschen, welke nog van de Acade mische senaten der Technische Hoogeschool te Delft, der Gem. Universiteit van Amster dam, der Keizer Karei Universiteit te Nij megen en der Rijksuniversiteiten te Leiden. Groningen en Utrecht waren ingekomen. Redo J. Schouten. Laatste spreker was de heer J. Schou ten van Rotterdam. In zijn rede wees hij er allereerst op, hoe de actie voor de Vrije Universiteit en het werk dier Universiteit hehben gevormd het Geref. volksdeel met vasten wü en rustige kracht. De V. U. heeft dit volksdeel zijn roeping doen verstaan en zij heeft niet alleen haar leerlingen gevormd; doch dit geheele Geref. volksdeel, dat een zoo belangrijk stuk volks kracht vormt. De actie voor de V. U. heeft een band ge legd tusschen het eenvoudige volk en de geleerden en dit is voor beiden tot grooten zegen geworden. De professoren weten zich gedragen door het gebed en de liefde des volks en dit Geref. volk mag het vertrou wen koesteren, dat door de V. U., de man nen die er arbeiden en de gestudeerden, dia in 't leven leiding geven, de Geref. Waar heid al meer tot ontplooiing en invloed zal komen. In verband daarmee besloot Spr. met den wensch, welke in zooveler harte leeft, dat prof. Anema aan het Geref. volksdeel zal willen schenken een boekwerk, waarin hij zijn beschouwingen over het calvinistisch Staatsrecht zal geven, het boekwerk, waar naar door duizenden wordt uitgezien. De voorzitter dankte den heer Schou ten voor zijn rede. Wat diens verzoek be treft, kan spr. nog geen definitieve belofte Nadat vervolgens de heer Jac. Ph. Caro enkele liederen had gezongen, sprak. prof. Anema een slotwoord. Slotwoord Prof. Anema. Het menschelijk leven, aldus de laatste spreker op het Gouden Jubileum, zoowel als dat der gemeenschap, wordt beheerscht door drie groote factoren: het hart, de hand en het hoofd. Uit het hart zijn de uitgangen des levens, van de hand gaat de actie uit, doch zal dat alles blijvend zijn, dan moet het overleg, het peinzen, het zinnen erbij komen. Dit geldt zeker in volle mate voor de Geref. levensgemeenschap. De Kerk is daar het hart; de leidslieden op kerkelijk, staatkundig en maatschappe lijk gebied vormen de hand en de Univer siteit ziet zich de taak toebedeeld van het hoofd, n.l. om door beoefening der weten schap op den grondslag van Gocls Woord de vaste normen te preciseeren, die regel maat, samenhang en welgegrondheid van den bouw van het geheel hebben te waar borgen en te verzekeren. Zoo hebben de stichters de taak der Vrije gezien, als onmisbaar voor de grdei cn bloei der Calvinistische beweging. Daarom ook thans alom zoo groote dank baarheid vor het vijftigjarig bestaan; een dankbare herdenking van wat de Vrije ge weest is en wezen wil voor het Geref. volk in deze èn andere landen. En wat haar toekomst betreft, als bij al len onverdeelde toewijding en ingrijpende zelfverloochening blijft bestaan, dan zal on danks allen tegenstand van vijandige mach ten het geloofswerk der V. U. kunnen wor den voortgezet. Spr. beslont met den wensch, dat God de Vrije Universiteit zal zegenen, tot in leng te van dagen. Het was een waardig slot van de schlt terende, enthousiaste feesten, welke jube lend en met blijdschap, doch ook met een grondtoon van grooten ernst gevierd zijn en die de liefde van liet Geref. volksdeel voor de Vrije Universiteit ongemeen heb ben versterkt. Dan wordt er be sloten en het besluit tr*ldt voor allen Bü de nrhelders wordt In de boatunrekamei "'"i-"""'- mist slechts één mogelükhefd: Het bealnlt geldt INGEZONDEN MEDEDEELING V" LEEUWARDEN- Leger en Vloot. Hr. Ms. „VULCANUS". Hr. Ms. politiekruiser Vulcanus is, onder bevel van luitenant ter zee le kl. der marine reserve J. M. Moerdijk, van Nieuwediep naai de Noordzee vertrokken tot het hervatten van het toezicht op de visscherij. Luchtvaart DE INDIE-VLUCHTEN Het eerste retourvliegtuig is gisteren te Cairo aangekomen. I-Iet derde postvlieg- ig is gisteren te Karatsji aangekomen. VAN TIJEN TE BELGRADO. De heer Van Tyen, is met zijn vliegtuig gis termiddag te Belgrado geland. Hij was des morgens van Weenen vertrokken, arriveerde om 11 uur te Boedapest en startte een uur later naar Belgrado. Dit gedeelte van den tocht bleek door de buitengewoon slechte weersom standigheden, nl. mist, zware regens en krachtigen tegenwind, bizonder moeilijk. ZEPPELINWERF IN ROTTERDAM? HOOGST ONWAARSCHIJNLIJK Naar het Hbld. verneemt worden sedert, eenigen tijd besprekingen gevoerd tusschen Nederlandsche en Duitsche vertegenwoordi gers van financieele en industrieele kringen over de mogelijke inrichting van een werf voor den bouw van luchtschepen in ons land. De daartoe op te richten maatschappij ZQit in zekeren zin beschouwd kunnen worden -als een doohtermaatschappij van de Zeppelin- werf te Friedrichshafon. Zij zal naar alle waarschijnlijkheid haar constructiewerk plaatsen vestigen te Rotterdam. Volgens dezen zegsman valt te verwach ten, cfat men binnen betrekkelijk korten tijd tot definitieve resultaten zal komen. Naar aanleiding van dit bericht hebben wij ons orl! informatie gericht tot kringen, die doorgaans goed omtrent luohtvaartaange- legenheden zijn ingelicht. Van deze zijde werd het bericht in het Hbld hoogst onwaarschijnlijk genoemd. Wel iswaar zijn er reeds jarenlang besprekingen gevoerd over de mogelijkheid Hollandsch ka pitaal te interesseeren bij den Zeppelinbouw, dooh bij den huidigen stand der conjunctuur kan er van uitvoering van de toch reeds zeer vage plannen zeker niets komen. DE DO X KOMT NIET OP ZONDAG OOK Dr. DORNIER NAAR HOLLAND? Naar wij vernomen zal de Do X, de groot* ste vliegboot ter wereld met 12 motoren, in. den loop van de volgende week een bezoek, brengen aan on6 land. Lag het aanvankelijk in de bedoeling, dat de Do X op Zondag zou komen, evenals de Zeppelin, door h t verkrijgen van een betec inzicht in de wenschen van eon groot deel van het Nederlandsche ^rolk is men van dit plan terug gekomen. De Do X wordt thans op Maandag or Dinsdag o.6. te Schellingwoude bij Amstert» dam verwacht Naar wij verder vernemen ligt het in da bedoeling van Dr. Dornier, de ontwerper van de vliegboot, zelf mee te komen nnnr ons land, om aan de autoriteiten inlichting gen te verschaffen. Waarschijnlijk zullen met genoodigden eenige korte vluchten worden gemaakt bo. ven de Zuideizee. Uit het Sociale Leven. BEDRIJF SSLAPTE. Men meldt ons uit Moerdijk: Op de scheepswerf „Moeruijks Welvaren* zijn tegen a.s. Zaterdag weer een aantal arbeiders ontslagen wegens slapte in het seheepsbouwhedrij f. Rechtzaken. HET AUTODRAMA BIJ RIEN. De Rechtbank tc Leouttardcn deed uit spraak in de zaak t.gW den 27-jarigen chauffeur cn garagehouder K. W. te Frone- ker, die terecht heeft gestaan terzake dat het aan zijn schuld te wijten zou zijn ge weest dat een drietal personen den derden Juni j.l. het leven verloor, toen verdacht® met zijn autobus bij een openstaande brug te Rien (Fr.) te water is gereden. Dc Officier van Justitie had een maand voorwaardelijke hechtenis gevraagd. De rechtbank heeft verdachte vrijgespro ken van hetgeen hem ten laste was gelegd. DE ZONDACSLUITING TE VRIEZENVEEN De caféhouders te Vriezenveon die door den Kantonrechter te Almelo zijn veroordeeld wegens het open hebben van hun cafés op Zondag, zulks In strijd met de plaatselijke Politieverordening, gaan van dit vonnis in hooger beroep zoodat deze zaak nu voor dó Arr. Rechtbank te Almelo wordt behandeld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1