Ve/vkadoi amandel Gemengd Nieuws. Uit Oost-Indië Radio Nieuws. Uit West-Indië. PIEPNEUS EN BIBBERSNOET HAAR GEHEIM VRIJDAG 17 OCTOBER 1930 DERDE BLAD PAG. 9' CONFESSIONEELE VEREENIGING 'OORSPRONG VAN EN ROEPING TOT HET PREDIKAMBT De discussie over het referaat van Ds. H. Bakker Gister vergaderde te Den Haag de afdee- ling Zuid-Holland der Confessioneel© Ver- eeniging. De voorzitter Ds. W. de Lange van Woerden, hield de openingsrede, die we gister reeds mededeelden. Daarna werden verschillende huishoude lijke zaken afgedaan. De secretaris, Ds. J. J. H. Klomp, van Voorhout, bracht het jaarverslag uit omtrent de werkzaamheden der Prov. Commissie. Zij vergaderde van October 1929 tot October 1930 Sijf maal. 1-Iet werk op Oost-Voorne gaat gelukkig lijk voort. Zelfs Nieuwesluis doet komst gemoedigd tegengaan. De evangelist Godhelp ging heen, een plaatsvervanger werd in den-heer Groenewoud gevonden, die thans als predikant te Gelselaar beroepen is. Te Valkenburg ontstond een nieuwe afdee ling; bij verschillende bestaande afdeelingen was er opleving. Financieele steun zal de Prov. Commissie aangenaam zijn. Zij moet nog een schuld van f 4000 afdoen op het lokaal te Oostvoor- ne rustende. De penningmeester, de heer W. J. Schou ten, van Den Haag, bracht eveneens verslag uit. De uitkomst over het afgeloopen jaar is niet onbevredigend. Giften en collecten brachten f 2210 op; contributie en afdracht der afdeelingen gingen iets achteruit. Alles bij elkaar was er toch reden tot dankbaar heid. Voor afdoening van de eereschuld op het gebouw te Oost-Voorne kwam o. a. een gift in van f 1000. Er moet nu nog ruim f 1000 worden betaald. De penningmeester besloot met een beroep op aller steun en medewer king. God heeft menigmaal verrassend uit geholpen als 't moeilijk was. Met vertrou wen mag de toekomst worden tegengegaan. Over de verslagen werd het woord gevoerd Idoor enkele aanwezigen. De heer H enkemans bepleitte ruimer steun voor den em. evangelist br. Sclialc- kamp. De he'eren v. d. Ven eln v. S t r i e n be spraken de mogelijkheden om meer finan- cieelcn steun te verkrijgen. De Voorzitter wekte op om niet te Verflauwen. Boven alle wolken troont God. Ook Ds. v. Kooten onderstreepte ver schillende opmerkingen inzake propaganda ivoor de Conf. Vereen. De heer Henkemans meende, dat ook Voor den ouden br. v. Drunen iets moet wor den gedaan. Als er maar gebed is, worden de handen vanzelf mild. De verslagen werden goedgekeurd. De bestuursverkiezing had tot resultaat, 'dat herkozen werden de aftredende leden Ds. D. A. v. d. Bosch, Den Haag, Ds. J. J. II. Klomp, Voorhout, J. F. Jansen, Den Haag en W. J. Schouten, Den Haag. Op voorstel van den heer v. d. Ven schiedde deze herkiezing bij acclamatie. De herkozenen namen hun herbenoeming pan. De morgenvergadering werd gesloten met het zingen van Gez. 189 4 en dankgebed door Ds. v. Leeuwen van Den Haag. MIDDAGVERGADERING. De evangelist der vereeniging, de heer 3". de Wilde bracht rapport uit over zijn arbeid op Vooroe en Putten. Daarna refereerde Ds, H. Bakker van [Amsterdam over: Het Predikambt. Spr. begint met den oorsprong van het predikambt aan te wijzen. Christus is de groote Prediker, de voornaamste Ambtsdra ger in Zijn Kerk, en nu Hij gezeten is in heer lijkheid, breekt Hij zijn armeid in en voor Zijn strijdende Kerk hierbeneden niet af; maar Zijn profetischen arbeid zet Hij voort door de ambten welke Hij heeft ingesteld. Onmiddellijk door de apostelen. Daarna door leiders en leeraars; ouderlingen geroepen tot onderwijzing der gemeente. Hierna behandelt Spr. de roeping tot het Pmbt; de uitwendige roeping vanwege de Kerk en de inwendige welke ieder leeraar voor zichzelf met zijn God heeft uit te ma ken. Doch niet slechts roeping, ook gaven en talenten zijn noodig om zich geroepen te weten voor het predikambt, Calvijn en de gereformeerde godgeleerden spraken dan ook van „geleerdheid vergezelschapt met god vruchtigheid". Vervolgens sprak de inleider over de ge bondenheid èn de vrijheid van den prediker. Ten slotte stelde hij nog .de gevaren on het groote doel van het predikambt voor aan zijn hoorders. Nooit mag de preekstoel tot een vrije tribune worden verlaagd. Want rondom don kansel zit niet maar een toevallig bijeengestroomde 'menigte; daar is de gemeente des I-Ieeren Jezus-tegenwoordig. Vandaar ook dat een bedienaar van het god delijke Woord nog wat anders is dan een evangelist onder de afgedoolden of een zen deling onder de heidenen. Deze laatste gaat in de heggen en op de wegen. Naar de uit spraak van den Catechismus heeft echter de prediker in de Christelijke gemeente de sleu telen des Koninkrijks te hanteeren. Den god- cieloozen heeft hij het oordeel aan te zeggen,1 den berouwvollen den eenigen troost te pre diken. Immers, „tot de volmaking der heili gen, tot opbouwing des lichaams van Chris tus" verricht de prediker zijn kanselwerk. Zoo rijst, onder en door de prediking, het ge bouw van 's Ilecrcn gunstbewijzen. Daartoe' maakt hij gebruik van den dienst des predi kers. Totdat eindelijk dat gebouw klaar is. Dan kroont Hij het met de spits. En God de Heere zal tot Zijne Ive/' zeggen: „Dit is Mijn rust tot in eeuwigheid; hier zal Ik wo nen; want Ik heb ze begeerd". Discussie. Op het referaat van Ds. H. B a k k e r volg de eenige discussie. De heer v. d. V e n, van Den Haag, vroeg hoe of een modem predikant tegenover het predikambt staat. De Voorzit te r vroeg of in het zuivert predikambt ook een waarschuwing ligt te gen richtingsprediking? Spr. wees op de uit spraak van Paulus terzake. Dit had in het referaat meer naar voren moeten komen. De Hervormers staan in hun beschouwing over het predikambt zuiverder dan de na-hervor- icrs (de oude schrijvers). Ds. G. Venema, van Loosduinen, wilde iets meer hooren over het recht der Kerk tot het aanstellen van predikers. Is dat recht onbeperkt? Hebben bijv. ook de Geref. en Luth. Kerken dit ejj de kringen en secten? Mevr. L. S. v. H a n i a v. Weidum vroeg of de prediker het recht heeft om bepaalde politieke overtuigingen openlijk of bedekt op den kansel te brengen. Spr. wees op de vele factoren die van den prediker een chine maken. Hierna diende Ds. Bakker van repliek. Den eersten spreker antwoordde referent, dat het jammer is dat geen modern predi kant hier aanwezig ijj. Het gedeelte in spr.'s rede over de gebondenheid van den prediker is op de gestelde vraag een antwoord. Do moderne prediker stelt zich boven het Woord. Hij is voor do vrijheid en kan dan zeggen wat hij naar zijn overtuiging wil. Een modern predikant zou het met spr.'s referaat volkomen oneens zijn. Hier gaapt een diepe klove. Den voorzitter antwoordde spr. dat het 't fatale is van een Herv. predikant dat hij altij^ in den partijstrijd zit Dat komt door de leervrijheid in de Kerk, die de predikers een etiket opplakt en hen in vakjes opsluit. Toch is er ook iets gelukkigs in. Spr. wees op de Geref. Kerken. Daar heeft men Dr, Geelkerken als dissenter er buiten gezet, hoe wel spr. hem een goed confessioneel predi kant acht. Daar is geen strijd en strijd staalt en doet ons altijd op orize tellen passen. We moeten het geloofsleven niet doen op gaan in kenmerken en trappen zooals Theo- dorus El'akel deed. De studie der oude schrijvers heeft spr. altijd geleerd, dat er naast veel taais veel is zooals men tegen woordig niet meer vindt, zelfs niet bij" de Bondsdominees en de nog zwaarderen op de Veluwe. De toepassing is veel beter. Spr. wees op de Catechismusverklaring van v. Kemp, die een duidelijk bewijs is, dat deze zijn tijd en zijn hoorders kende. Spr. wil na tuurlijk geen bevindelijke prediking. Het recht der Kerk wordt door Rome al leen maar voor zichzelf opgeëischt. Daarom wilde de paus aan de Conferentie van Stock holm niet meedoen. Bij de Prot. Kerk wordt de sorteering al rijker. Spr. wees bijv. op de opvatting der Apostolischen. De Kerk is dóór, waar het Woord c-n de Satramenten zuiver bediend worden. De mannen van 1834 zijn een deel van de Ned. Herv. Kerk Kuyper heeft in laatstgenoemd jaar zijn vol gelingen wederrechtelijk uitgeleid. Waar de Herv. Kerk de ^mirten instelt, daar is zij de zuivere Kerk, ondanks alle geschrijf van Dr. Kuyper. De mannen van 1886 hadden niet mogen wegloopen. Het einde draagt dan ook de last in de toenemende versplintering en verzwakking van het Protestantisme. Politiek behoort niet op den kansel. Spr. behoort niet me'er tot de Chr. Hist. Partij en is thans bij geen enkele partij meer aange sloten. Politiek op den kansel vernielt de Gemeente. Natuurlijk vloeien er uit de pre diking en het Woord consekvventies \oort. Inderdaad moet gewaakt tegen het maken van den predikant tot een preekmachine. INGEZONDEN MEDEDEELING Gorge/ c/roog- met Wyfcert. Dat leunt U overal onbemerkt doen. Wybert weert verkoudheid en besmetting en verkwikt Uw stembanden. Hier hoeft soms de prediker, ook wel de Ge meente schuld. Ecu frissche Gemeente met levende zielen is voor den prediker een daad. Eenvoudige zielen met een goede kijk op de Schrift kunnon mede den predik frisch doen blijven. De Voorzitter dankte den spreker voor zijn referaat eh uitstekende repliek. In een korte dupliek wees Ds. Bakk'ei Ds. Venema op, dat in de Roomsche Kerk ongetwijfeld Christ, elementen gevonden In 1886 stelde Dr. Kuyper de zaak van de ware en valschc Kerk zeer scherp. De Herv. Kerk was clan de valsche. Later deed hij door de leer der pluriformiteit water in zijn wijn. De Herv. Keric heeft nimmer de 'formu lieren van ecnighcid veranderd. We voelen als we met een lid der Geref. Kerken spre ken, boe moeilijk het is ons standpunt te verdedigen, aldus spr. Maar het kan en daarom blijven we in die Kerk. Uit de vergadering werd Ds. Bakker dank gebracht voor zijn persaybeid in „De Geref. Kerk", het orgaan der Conf. Vereenigin; (Applaus). Na het staande zingen van Ps. 72 1 sloot Ds. H. Bakker de jaarvergadering met dankzegging. AMSTERDAM DE MELKVOORZIENING In 1925 werd in den Raad een felle strijd gevoerd over de vraag, of de toestand van de melkvoorziening een zoodanige was dat men zou moeten overgaan tot instel ling van een Gemeentelijk Melkbedrijf. Na langdurige besprekingen is de be slissing uitgesteld. De belanghebbenden hebben zich nader aaneengesloten en wij hebben toen gekre gen een Vereeniging tot bevordering van hygiënische melkwinning, het Melkcon- trole station Amsterdam en Omstreken (Meca) en het Melkcontrole bureau Am sterdam (Meca), welke zich ten doel stel den het peil van het Melkbedrijf over de geheele linie te verhoogën. De eerste vereeniging stelde zich ten doel o.m. het nemen van maatregelen om uit de stallen te weren, vee, lijdende aan tuberculose en andere ziekten, welke op de melk een ongunstigen invloed uitoefe nen. Deze vereeniging is hierin niet ge daagd. De beide andere vereenigingen hebben evenmin bereikt, wat men zich voorstelde en wat bij aanvang werd ge hoopt. Een en ander ligt niet aan gebrek aan medewerking van de overheid en voor een deël ligt hier ook de oorzaak in liet gebrék aan medewerking. Bij de discussies in den Raad had men gerekend met de mogelijkheid, dat er twee prijzen zouden gelden en dat dus de boer die zorgde voor een betere samenstelling van zijn product^.in den prijs zijn moeite en kosten Jzou zién beloond. De Raad heeft daar. niet aan gewild, maar heeft nu ook wel den sterksten prikkel om tot verbete ring te komen, weggenomen. In de tweede plaats heeft het te veel ontbroken aan een goede samenwerking tusschen de Meca-boeren en de Keurings dienst en werden de veehoiiders dio toonden voor verbetering te voelen en die daarvoor belangrijke bedragen voteerden, be handeld 8Is elk ander, behandeld ook als elke knoeier. Dat heeft de animo om zich aan te sluiten niet bepaald bevorderd. De directeur van de Keuringsdienst heeft een rapport laten zien, dat de kwaliteit dei- melk bij de wel- en niet-aangcslotenen maar weinig verschilde. en W. stellen thans voor een commis sie te benoemen, welke tot taak heeft eeu onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid an het oprichten en in stand houden van een centraal gemengd melkbedrijf met al wat daaraan vast zit. Voor dat onderzoek deze commissie wil men een crediet van f 3000 beschikbaar stellen. Ongetwijfeld is de mogelijkheid wel aan wezig en zal het straks hiertoe wel komen. Dat beteekpnt o.i., dat de monopolie-gedach te toch zal worden losgelaten, een zaak, over wij ons slechts kunnen verblijden. VERKEERSTELLING. Herhaling. Ter controle van de 'cijfers, welke bij de eerste verkeerstelling zijn verkregen, is gister deze telling herhaald. Jammer dat het weer nog niet wat gunstiger was. BRANDEN Te Hypolitushoef op Wieringen brak brand uit in de groote boerderij van J. Doves. Huis, inboedel, ongeveer 40 wagens liooi, een groo te partij geciorschte granen en eenig land bouwgereedschap gingen in de vlammen op. De varkens konden m veiligheid worden ge steld. Oorzaak van den brand onbekend. V er zekering dekt cle schade. Er. kwamen geeu persoonlijke ongevallen voor. Tc Sittard ontstond brand in de sigarenfa briek van Peeters, in een der droogkamers. Voorbijgangers hebben clen brand opgemeik. en waarschuwden. Men werd spoedig het vuur meesteri De droogkamers zijn echter totaal uitge brand, terwijl de fabriek waterschade leed. De schade wordt op f 10.000 geschat; zij wordt door verzekering gedekt. Te Beverwijk brandden een bloembollen- schuur en een hooischuur aan den Munni- kenweg af. Met groote moeite bleven de be lendende woningen behouden. Een voor raad bloembollen alsmede 65 voer hooi werd een prooi der vlammen. Alles was laag ver zekerd. De oorzaak van den brand is oube- Te Siddeburen (Gr.) is de boerderij van J. Huisman door onbekende oorzaak afgebrand Ook een groote dorschmachine ging in de vlammen verloren. De bewoners waren niet thuis. Verzekering dekt de schade. Te Herpen bij Ravestein (N.-Br.) is een oude korenmolen geheel afgebrand. DIPHTERITIS-EPIDEMIE. Te Scheemda heerscht op het oogenblik de diphterie van een zeer kwaadaardig ka rakter. Er zijn reeds twee kinderen uit één gezin aan deze ziekte overleden. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Te Eindhoven is de 49-jarige wielrijder L. uit de Tongelresohestraat, nachtportier van Philips-fabrieken, door een auto aangereden Dc man werd naar het Gasthuis vervoerd, waar hij aan de bekomen verwondingen is overleden. Hij laat een vrouw en 9 kinderen achter. IN EEN TEIL VERDRONKEN. Te Eindhoven is een kindje van 11 maan den van de familie C. M. uit de Hofstraat in een teil water gevallen en verdronken. In aansluiting met het bericht omtrent de aanhouding van twee personen, die te Renkum drie valsche bankbiljetten van f 10 in een cafe en twee verschillende winkels te Renkum in be taling hadden gegeven, kan nader worden me degedeeld, dat de Renkumsche politie hiermede m goede vangt heeft gedaan. Bij de Nederlandsehe Centrale inzake Falsi- ficaten te Amsterdam toch was sedert medio Juli een onderzoek aanhangig in verband met de aanmaak en uitgifte van valsche bankbiljet ten van f 20, welk onderzoek zoover was ge vorderd, dat tegen de beide te Renkum aange houden personen, een caféhouder uit Dordrecht en een steendrukker uit Arnhem, ernstige ver denking was gerezen. Door het door de Renkumsche politie te za- men met de Centrale ingesteld onderzoek, hier in krachtig bijgestaan door de politie te Am- hém en te Dordrecht, is inderdaad komen vast te staan, dat beide personen, zoowel bankbil jetten van f 10 als van f 20 hadden vervaar digd en die in vrij groot aantal in verschillen de steden en dorpen hadden uitgegeven. Hoe wel beide verdachten aanvankelijk hardnekkig ontkenden, bleek het verzamelde bewijsmate riaal zoo overstelpend te zijn, dat zij na een langdurig verhoor tenslotte een volledige be kentenis aflegden. Beide verdachten zyn ter beschikking ge steld van den Officier van Justitie te Dor drecht, aangezien de valschemunterswerkplaats zich daar bevond. De steendrukpers, alsmede het daarbij behoorend materiaal, waarmede de valsche bankbiljetten werden vervaardigd, zijn door de recherche te Dordrecht in beslag ge nomen. VALSCHE MUNT Niet alleen te Renkum, ook te Nijmegen zijn door twee Dordrechtenaren valsche bil jetten van tien gulden uitgegeven. EEN SMOKKELDRAMA De leider van de smokkelbende, die op den weg tusschen Puffendorf en Aldenho- ven door beambten werd aangeschoten en zwaar gewond werd, is naar het ziekenhuis te Linnich overgebracht Dinsdag wtird de smokkelaar, zekere P., wonende te Vaals, geopereerd. De man was buitengewoon zwak. Echter bestond geen levensgevaar. P.verzocht, nadat hij van zijn in Vaals wonende vrouw een brief had ont vangen, om met een advocaat in Dussel- dorf te mogèn telefoneeren. Mgt groote moeite kon hij zich naar hot bureau van het ziekenhuis begeven. Eenige oogenblikken later was hij spoor loos verdwenen. Hij was gekleed in de klee ding van de zieken, zonder hoed of schoe nen. Of iemand hem bij zijn vlucht behulp zaam is geweest, kan niet gezegd worden. Nasporingen bleven vruchteloos. Het blijkt echter, dat hij erin is geslaagd over de grens te komen. De man bevindt zich thans weer rustig bij zijn vrouw. VADER STAAT HET EERST OP. „Mijn gezin bestaat uit zes personen vier jongens en twee meisjes tusschen 23 en 12 jaar, en een zwakke vrouw en toen ze vier jaar geleden allen onwel waren, nam ik de teugels zelf in handen. Het eten smaakte hun niet en medicijnen te geven stond gelijk met straf uitdeelen. Gedurende vier jaren gebruik ik nu geregeld Kruschen vier of vijf maal per week, tot op heden buiten medeweten van mijn vrouw en mijn kinderen. Ik sta altijd 't eerst op en doe een halven theelepel Kruschen in de theepot, waaruit ieder zijn eersten kop krijgt. Zoodat wat vier jaar geleden een ziekelijk huishou den was, nu tot mijn vreugde een gezonde en flinke familie is. Zij hebben altijd eetlust en genieten van hun maaltijd. Altijd opge wekt, vlug en actief en nooit vermoeid, alles dank zij mijn geheim, om in de morgenthee een half theelepeltje Kruschen Salts te doen." C. D. Als slechts alle ouders zoo waakten voor de innerlijke reinheid hunner kinderen als voor de uiterlijke zou er heel wat minder hoofdpijn worden geleden, er zou niet meer met lange tanden worden gegoten en er zou niet meer worden gepruild en de bleeke gezichtjes zouden verdwijnen. Kruschen Salts laat het lichaam dagelijks zijn belangrijkste plicht doen. Zijn zacht-purgeerende werking verzekert het goed functioneeren van lever cn nieren, zoodat deze afvoerorganen het lichaam van alle belemmerende afvalstoffen zuiveren. Kruschen zorgt zoo voor een zui veren bloedstroom, die gezondheid en kracht door het geheele lichaam voert. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) IN EEN VIJVER VERDRONKEN. Te Heerlen is de 13-jarige E. Prange bij het spelevaren op een vlot in de vijver van Benzeraderhof verdronken. Pogingen om de jongen nog te redden mochten niet baten. De politie heeft na een half uur dreggen het lijk opgehaald. OPLICHTING De directeur van de to Amersfoort geves tigde „Vertrouwensveehandel" O.H., die evenals de vennootschap in staat van fail lissement is verklaard is gearresteerd als verdacht van oplichting. Hij is onderge bracht in de marechaussekazerne te Leus den en ter beschikking gesteld van den offi cier van justitie te Utrecht HET KERMISZWIJN Op de kermis te Dinther (N. Br.) zijn twee personen door v. D. plotseling aangevallen en met een-mes ernstig gewond. Bij T. v. W. uit Rosmalen werd een slagader door gesneden. In levensgevaarlijken toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. De dader is aangehouden en heeft bekend. DE VOLKSTELLING. BATAVIA, 15 Oct. (Aneta). De volkstel ling van de Buitengewesten uitgezonderd het binnenihart van Borneo, Celehes en de kusten van N.-Guinea heeft de volgende cijfers opgeleverd, waarhij de resultaten van 1920 tusschen haakjes zijn geplaatst. Bali en Lombok 1.200.172 (1.725.014); Su matra 8.100.300 (6.297.980); Borneo 2.100.000 (1.626.001); Celebes 4.000.000 (3.108.337); Ti mor archipel 1.400.000 (1.113.689); Molukken 700.000 (666.042). Totaal 18.102.172 (14.366.663). Zoodat het zielental van geheel Ned. Oost-Indië ongeveer 60.000.000 bedraagt (49.350.000). (1875 M.» KRO. 3—1.10 Kir C. 15 Sporti halfuurtje. 13 Tüu- le. 6.15—üa'j Uramofoon. 6.45— eranlo XI. 7.15—7.45 Spreker. ïteti. S Tijdsein. HIRO. S—9 L-it- H1KO. S Korte inleidlncr. 8.16 HILVERSUM 238 M na 12.15 uur 1071 SI.) 7ARA. S Orgelspel. 9 Gramofoon. VPRO. 10 Jorgenwijdlng. VARA. 10.15 Voordrncht. 10.30 llekenuurtje. 11.30 Gramofoon. 12 Middagconcert •ió VARA-liedjes voor VAKA-kindertn. 2.45 drt)f. 8.10 Populair concert. 8.40 Toespraak. 8-50 V AR A-Vurla. 9 RU de pomp 9.15 Concert. 9.S0 Persberichten van Var Dlas. 10 Operette-Uitzen ding. 11,30 Gramofoon. 12 Sluiting. PROIJFUITZENDINGEN VAN P. C. J. De Philips kortegolfzender P. G J. zendt proef met verschillende antenne-systemen. De binnengekomen rapporten overtreffen alle verwachtingen. O. m. heeft het Hein- rich Hertz Instituut te Berlijn een interes sant rapport ingestuurd, terwijl de radjah van Secunderabad, de Engelsch-Indische vorsten vertegenwoordigt. De belangstelling voor deze experimenten in Engelsch-Indië vooral is zeer giroot, wat blijkt uit een brief van het bureau van den onderkoning van Engelsch-Indië. Men hoopt de ont vangst in verschillende landen op deze wijze nog veel te verbeteren. DEENSCHE VEREN MET RADIO UITGERUST. De Deensche veerbooten, die van groot belang zijn voor het Deensche en interna tionale verkeer, hebben nog al eens met dikke mist te kampen. Deze moeilijkheid is, door het aanbrengen van radio-peil- inrichtingen, practisch opgeheven. ARUBA KRIJGT ELECTRISCH LICHT. Dezer dagen is het contract afgesloten tussohen den heer J, Eman en het gouver nement voor de explodtatie van het electri- citeitsbedrijf op Aruba. Zooals bekend, zal de Arend Petroleum Maatschappij stroom leveren aan het gouvernement. CURASAO. Nieuwe publieke werken en Nederlandsche vaklieden. Heeft men zich bekocht? Bestuur en Koloniale Raad hebben on langs bij suppletoire begrooting millioeïicn voor onvermijdelijke nieuwe werken toege staan, welke volgens de plannen niet in eigen beheer, doch door soliede firma's in aanneming zullen worden uitgevoerd. Hoe wel tevreden over de besteding der gelden, merkt de „Amigoe die Curacao" op, dat deze plannen een aanzienlijke schadepost met zich mee zullen brengen, ontstaan door het contract, gesloten door het bestuur met prima Nederl. vaklui, welke bij par ticuliere aanneming overbodig worden. Als eenigste oplossing der moeilijkheid geeft het blad in overweging deze arbei ders in bruikleen aan de aannemers af te staan, totdat hun contracttijd om is. Nadruk verboden, j Maat Stippeljas was niet van giste- Hij wist precies, hoe je groote menSchen klein moet krijgen. Z'n staart wak lang ge noeg, en dus kroop hij één, twéé, drie in mijn heer Dikkerdaks mouw." Dan zul je me wel loslaten!" dacht hij. Maar dat zat hem niet gladl 34. Want meneer Dikkerdak trok hem er met z'n linkerhand uit, liep naar 't open tuinraam, zette eioh schrap, hield eerst z'n arm flink achteruit en toen hopla: slinger de hij den armen Stippeljas zoover hij kon den tuin lil.... We konden hem nog net over de heg zien verdwijnen. (Wordt Maandag vervolgd). FEUILLETON Uit het Engelsch van DORA OLIVE THOMPSON Boven In de ziekenzaal, at Tdny Tim zijn Kerstmaaltijd alleen, dat wil zeggen, met juffrouw Joslyn, die hem toelachte van de andere zijde van zijn ledikant. Er stond een plant bij zijn bed, „met bloemen die konden groeien", vertelde Juni hem. Zij wa6 hem toeeezonden door alle jon gens van beneden. Het maakte hem heel blij zóó blij, dat hij zijn kleine, magere handjes in elkaar klapte en zei evenals de andere ,Tiny Tim: „God zeeeme ons. allemaal!" Beneden in de leskamer kwamen de jon gens bijeen rondom den boom dien Kerst boom, die zoo héél, heel alleen van hen zelf was. Het was juiist, alles wat het hart van een kleinen jongen kon wenschon. Hij flon kerde en schitterde. IliJ boog en beefde, zoo wel door het gewicht van de stevig dicht geknoopte pa-kjes, ale uit pure sympathie met de kloppende en bevende harten van de kinderen zelf. Apenootje staarde naar den boom, en bleef maar staren, zonder er genoeg van te krijgen. Nooit, tot op dat oogenblik, was het hem duidelijk geweest hoe sterk, hoe wan hopig 6terk hij er naar een verlangd had. Iemand gaf hem een stoot in de ribben. „Is het niet fijn?" zed hij. Maar Apenootje hoor de niets; voelde niets. Alleen dien boom, in al zijn glinsterende schoonheid wonder baarlijk, bijna ongelooflijk. Sinterklaas1) versoheen een dikke, vroolijke Sint, met een stem die dreunend den naam van iederen jongen oplas als hij de pakjes van den boom haalde. Niet één jongen was vergeten niet één. Die boom was niet zooals elke jóngen al heel gau\y wiet te waardeeren beladen met nuttig heden ad6 wanten of dassen of mutsen. In tegendeel, daar waren heel andere dingen, o, heerlijke, onbeschrijfbaar heerlijke din gen! Dingen, waarnaar ze gekeken baddert door de winkelruiten met verlangende, be- geerlge blikken. En half verborgen onder de stralende glinstering van den wonderboom stonden drie sleden: „Voor de jongens, van Dr. Jim", luidde de kaart, die er bij hing. „Wie is Dr. Jim?" vroeg Sinterklaas, met klaarblijkelijke belangstelling, on iets, dat op een vroolijk knipoogje leek, naar Juni. „O, die," David was de spreker. ,dat is de fijnste kerel die er bestaat; we houden allen veel van hem is het niet, juffrouw Joslyn?" „Ja..a," antwoordde Juni, met plotseling rood geworden wangen. Ten slotte was het voorbij met verbazing wekkende snelheid natuurlijk. Niet zonder moeite werden de tegensparteleride jongens naar bed gebracht „Het hoeft heelemaal nog niet over te wezön," verklaarden ze telkens Opnieuw. Het was twee uur later dan, gewoonlijk, l) M«n weet, dat In Engeland do Kerst- feestviering gepaard gaat met de gebruiken van ons St. Nicolaasfeest dat Juni, die zacht door de slaapzalen liep, plotseling stil hield bij het bed van Ape- Het bedje was leeg. Als door een nevel van vrees 6taarde Juni naaf het ledige ledikantje en toen, zich om- keerende, rende ze de gang af naar de ka mer van Mary O'Neil. Sajnen zochten ze do gangen af, op de 'trappen, in de slaapzalen, maar in geen en kel bed was meer dan één hoofd neergevlijd in de kussens. „Misschien," zei Juni, terwijl een plotse linge vrees haar hart deed bonzen, „mis schien is hij wel uit zijn bed geloopen in ?ijn slaap, door de opwinding; wie weet!" Plotseling schoot Mary O'Neil in een lach het was een vreemd, mager geluidje, in cle stil'le, hooge gang. „Ik weet al, waar hij is," zei ze. „Waarom heb-ik daar ndet eer der aan gedacht!" Juni volgde haar met verwondering naar beneden. „Het echoot me jui6t te binnen," zei Mary O'Neil nu, heel rustig. „Ik herin nerde me juist het gezicht van dien jongen, toen hij den boom zag!" In de donkere leskamer stond nog steeds de boom, ontdaan van zijn glorie van zilver en rood. Maar onder zijn wijd-uitgeepreide takken, met zijn arm dicht omknellend den slanken stam, daar lag de kleine verloren gewaande jongen onder den Kerstboom, vast in slaap! Het was een heldere, koude avond om streeks het midden van Januari een avond van stralende pracht en schoonheid, als het maanlicht blauw-zwarte schaduwen op de sneeuwbedekte aarde werpt. Het „Weeshuis" keerde terug van een sledevaart, die een heerlijke, blijde, nooit- te-veirgeten gebeurtenis wa6 geworden. Zij hadden vroolijk getoeterd op de horens, waarvoor Dr. Jim gezorgd had. En Dr. Jim zelf was er ook bij, achter in den bak, net een groote, leuke jongen, die eens echt uit is Het was alles toch ook zoo grappig. David, die altoos stil werd bij opwinden de gelegenheden, raakte buiten zich zelf. „O, ik denk," zoo verkneuterde hij zich stil voor zichzelf, zonder dat hij iemand in 't bijzonder aansprak, „ik geloof dat het, dat het judst het prettigste leventje is in een weeshuis." Het wa6 een volle halve minuut later dat hij er, nog altoos heel zachtjes aan toevoegde: „met juffrouw Joslyn!" Juni had hun gevraagd, niet met sneeuw ballen te gooien. „Laten wij nu eens juist pleizier hebben, zonder dat te doen," had ze gezegd. Aardappels oogjes hadden geschit terd bij dat verzoek. Aardappel, die iet6 oudei was dan de anderen, dappcT en wak ker, kon, zooals hij het uitdrukte, „goed met juffrouw Joslyn opschieten!" Hij had opge merkt, dat zij zelden hun gebood iets te In den regel kleedde zij haar geboden in d-n vorm van Ti verzoek. „En wij doen het," ha.d Aardappel zeer logisch verder gedacht. ,.Ik denk, dat zij er alles van weet. Als ze me gelast iels te doen, krijg ik juist lust om het niet te doen. Maar als ze me wat v r g t ja, dat i6 een heel andere zaak" En toon terwijl ze allemaal in de groote leerkamer zaten, de jongens stil, bijna sla pend na dien tocht in dc open lucht en de heete chocolade die Mary O'Neil uit de keu ken had gehaald in vervaarlijke, dampende ködmen toon vertelde Juni hun allen haar groote njemvs. „Ik ga jullie verlaten voor ongeveeT een week in liet laatst van de maand," zei ze. „Mijn broer, die nog thuis i6 gaat trouwen, en hij wil graag hebben dat ik voor die ge legenheid overkom." „En wat," het was Apenootjes 6tem, die 6oherp klonk door den angst die zich van hem had meester gemaakt „en wal zal er dan met óns gebeuren?" Het was de vraag, waarvoor Juni had ge vreesd. „Juffrouw O'Neil blijft hier," zei ze langzaam, „enen, toen juffrouw Wil- kins die nog in de 6lad is, hoorde, hoe graag ik zou gaan, bood ze me aan voor die week terug te komen. Het wa6 erg vriende lijk van haar." Er heerschte een vreemde, zware stilte in do kamer, die plotseling door Davids stem gebroken werd. „U zult nooit terug komen,' zei hij treurig; „u zult nooit terug komen! Dat was een verschrikkelijke gedachte, di. snel bij de anderen insloeg; Apenootje brak in heftig huilen uit. en het zwol aan van een solo tot een vol koor: „U zult nooit, u zult nooit terugkomen!" Plotseling stond Juni op. „Jongens," ze, „kijk eens hier. Je weet allemaal - dat ik een hui6 heb in Cherryvalc. Ik heb er Jullie vam verteld. Ik heb een broer, die gaat trouwen en die het heel erg prettig zou vinden als ik daarbij tegenwoordig zou zijn. En ik wil er ook graag hij zijn, o zoo erg graag. Morgen is er een bestuursverga dering, en als de heeren mij verlof willen geven, wel, dan zullen jullie me toch niet rast willen houden, is 't wel?" Daar was opnieuw het verzoek het be roep op hen. En het was Aardappel, die het beantwoordde. „Natuurlijk willen we dat niet," antwoordde hij haar. „U hebt ons hier een goeden tijd gegeven. Wij willen graag, dat u ook eens een goeden tijd hebt!" Natuurlijk konden niet allen de zaak op die wijze bezien. Maar zij verhielen óf in een droevige, óf in een knorrige berusting. Apenootje alleen bleef zich heftig verzet ten. „Ik zal de deur afsluiten," verklaarde hij. .,lk zal er haar niet uitlaten! Ik zalik zal pokken krijgen en mazelen en de bof, cn nog een heeleboel andere dingen meer, dan kan ze niet gaan!" Het bestuur gaf Juni ten slotte, ofschoon niet grif, zeven dagen verlof. Het was niet gebruikelijk, zette mijnheer Brown uiteen. Maar mijnheer Harding antwoordde, dat, waar juffrouw Wilkins bereid wos dien tijd in te vallen en juffrouw O'Neil bewezen had zoo goed te voldoen, er geen enkele goede reden scheen te bestaan om de toestemming te weigeren. „En ik mag er bij voqpn," merkte Dr. Jirn vroolijk op, „dat Wze opmerkelijk selioone ziektestaat naar ik veronderstel uitsluitend te danken 16 aan de goede be handeling en de voorzorgen van juffrouw Joslvn", Mijnheer Brown mompelde zacht iets om trent de overgevoeligheid van Jonge men- schon. Juni braoht een tweede verzoek voor: dat ze kleinen David mot haar mee naar huis zou mogen nemen. ..Het zal geheel voor mijn r"i""""" ol succce: Je Dei ader erd nd. O'Neil mei nmm Tim aan jouw zorg overlaten,'" zei ze.",'.Ik heb het idee dat hi| |ou prettiger zal vin den dan juffrouw Wilkins. Je hebt 'l kleine vendjc nog nooit gezien Mary!" (Wordt olgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9