8 WAALS - Haarlemmerstraat 130-136 Extra Reclamedagen VRIJDAG 17 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 6 INGEZONDEN MEDEDEELING Adelaar. Wat een spreiding in die vleugels, hoe krach tig vol zelfvertrouwen en koninklijk die hou ding, hoe doelmatig en schoon dat kleed van Zóó moet ook goede kleeding zijndoelmatig èn schoon. Elk draadje, elk naadje op zijn juiste plaats, elke lijn sluitend om het lichaam en al die fijne lijnen tezamen vor mend een meesterstuk van fijn naaldwerk: dat is Kreymborg-Coupe. Heeft Uw Klecding ook dit persoonlijk cachet der Kreymborg-coupe? Kreymborg HAARLEMMERSTRAAT 143 I Ziet in onze etalages de fijn bewerkte modellen: Mac Donald en Hollywood STADSNIEUWS PRINSES JULIANA. Prinses Juliana zal Zaterdag 25 dezer des toorn. te half vijf ten paleiize Het Loo ontvan gen het comité uit de Leidsche burgerij ter aanbieding aan H. K. H. van een geschenk ter herinnering aan den tijd welke zij aan de Universiteit te Leiden doorbracht. Het comité staat onder eere-voorzi'ttenschap van Mr. Van der Sande Bakhuyzen, burge meester van Leiden, onder voorzitterschap van F. H. de Haan, advocaat en proc. te Lei den, terwijl als secretaris optreedt J. W. Ilen- aiy, directeur van het Leidech Dagblad. LEERSTOEL IN DE PSYCHIATRIE. Benoeming van Dr. E. Carp te wachten, Tot opvolger van Prof. Jelgersma als hoogleeraar in de psychiatrie aan de Leid sche Universiteit zal, naar de „Msb." ver neemt, eerlang worden benoemd Dr. E. A. D. E. Carp. Eugène Antoine Désiré Emile Carp werd geboren te 's-Gravenhage op 4 Juni 1805. Hij bezocht de gymnasia te Gorinchem en Breda, studeerde daarna aan de Universi teit te Leiden in de geneeskunde en ver wierf het artsdiploma in 1921. Carp promoveerde tot doctor in 1923 op liet proefschrift: „Het manische element in de paranaia". Gedurende bijna tien jaar was hij assistent voor de psyohiatrie te Lei den; hij werd in 1926 toegelaten als pri vaat-docent voor de klinische psychiatrie. In dat jaar werkte hij ook ecnigen tijd aan de Kaiser Wilhelm Anstalt te Mün- chen onder leiding van Prof. Spielmeyer. Als leerling van professor Jelgersma be oefende Dr. Carp naast de klinische psy chiatrie en de hersen-anatomie ook de psvcho-analyse. Sinds vijf jaar was hij verbonden als psy chiater aan het observatiehuis voor cri mineel e kinderen te 's-Gravenhage; hij was bovendien practiseerend zenuwarts te Leiden. De jonge geleerde publiceerde talrijke artikelen in binnen- en buitenlandsche vaktijdschriften, zoowel over klinische psy ohiatrie als over hersen-anatomie en psy cho-analyse. Sinds 1922 vindt men zijn naam herhaaldelijk in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde, in het Ned. Maand schrift voor Geneeskunde, in de Psych. en Neur. Bladen, en verder in het internatio naal Zeitschr. f. Psyöho-analyse en in het Zeitschrift f. d. Ges. Neurol, and Psychia trie. Wij noemen daaruit, met voorbijgaan van veel andere bijdragen, de studiën over „Zelfmoord", „Over de waarde der moder ne methoden van psychologisch en biolo gisch onderzoek bij de beoefening der kli nische psychiatrie"; „Over de psychoana lytische behandelingsmethode. getoetst aan eenige gevallen",' „Over de psychische behandeling der perversies van het ge slachtsleven", „Analyse einer besonderen Form von Sadismus", Psycho analyse d'un cas d'exhibitionisme". In 1929 verscheen van Dr. Carp's hand een monographie „Over dwangneurosen", jn 1930 een monographie. getiteld: „Bijdra gen tot de psychologie der schizophrene psychosen". De benoeming van dezen vierden Katho lieken hoogleeraar te Leiden is des te ver heugender, omdat voor enkele maanden bij de bezetting van de vacnture-Kluyver van de voordracht is afgeweken en Prof. v. d. Corput uit Groningen niet is benoemd, aldus de „Tijd". CHR. "VER. VOOR LICHAM. OPVOEDING. Schermnfdeeling „Willem van Oranje". Gisteravond hield bovengenoemde ver- ecnicing haar eerste onderlinge wedstrijd op sailx l in het gymnastieklokaal Lusthof- laan onder leiding van hun onderwijzer, de heer P. ter Weer. Geschermd werd om 4 treffers: als eers'o kwam uit den spannenden strijd Dreef met 7 gewonnen partijen en li ontvangen treffers. No II Schranvp G gewonnen partij en en 13 ontvangen treffers; no. III. Nol 5 gewonnen partijen en 19 ontvangen tref fers; No IV Volkers 4 gewonnen partijen cn 17 ontvangen treffers. De door de leden bijeen gebrachte prijzen werden door de heer Ter Weer aan win naars ter hand gesteld, met de wenscb dat de overige leden zullen trachten door geregeld de oefeningsavonden bij te wo nen, bun geoefendheid op hoogor peil te brei/i gen. INGEZONDEN MEDEDEELING Onjuiste geruchten. Naar aanleiding van de dazer dagen in enkele bladen vermelde geruchten kunnen wij het volgende mededcelen: Tusschcn de regeering en Mr. A. van de Sande Bakhuyzen zijn geen besprekingen gaande ten aanzien van de bezetting van de door liet vertrek van Mr. J. A. N. Pa ijn ledig gekomen plaats van Burgemeester der Residentie. Het gerucht als zouden door Mr. van de Sande Bakhuyzen voorwaarden voor het aanvaarden van die betrekking zijn gesteld, is dan ook enjuisi, terwijl bo vendien, naar de meening van Mr. van de Sande Bakhuyzen, voor de aanvaarding van deze benoeming geen voorwaarden als de in de dagbladen genoemde, mag worden gesteld. BOUW- EN WONINGDIENST. Verslag over 1929. Aan het jaarverslag over 1929 van hot Gem. Bouw- en Woningtoezicht is het vol gende ontleend: De kosten van den dienst hebben in 1923 bedragen f 19.425. Toen door den brand van het Stadhuis alle gegevens vervat in: archief, administa- tieve bescheiden, kaartenstelsels oaz. waren vernietigd, werd onmiddellijk weder met de wederoprichting daarvan begonnen. Bouwvergunning werd in het verslagjaar verleend niet inbegrepen de werken, uit gevoerd door den dienst van Gemeentewer ken of de Bedrijven voor den bouw van: nieuwbouw: 322 perceelen, o.m. omvattende 3-49 woningen; herbouw: 15 perceelen, om vattende 12 woningen: veranderen, uitbrei den en vernieuwen: 170 perceelen. o.m. om vattende 148 woningen. Het aantal in de gemeente aanwezige woningen vermeerderde in 1929 met 37 per ceelen, omvattende 63 woningen. Ter controle werden 193 sftuks bereke ningen van ijzerconstructies en 117 stuks van gewapend betonconstructies aan den dienst aangeboden. Gedurende 1929 werden 114 vergunningen verleend voor het aanbrengen van erkers, zonneschermen, marquizen, reclameborden, stoepen enz. Er werden 3G6 vergunningbriefjes voor het plaatsen van steigers, schuttingen en het in gebruik nemen van gemeentegrond het neerleggen van bouwmaterialen enz,, afgegeven. In totaal werd voor deze briefjes betaald f 2193.80. Het aantal ingekomen en behandelde klachten over bouw- en onderhoudsgebre- ken bedroog 221. Voorstellen tot onbewoonbaarverklaring van woningen werden ingediend voor 41 ge meentewoningen en 81 woningen in pooilen en sloppen. De verhouding tusschen het bevolkings ijfer en bet aantal woninebehopvende ge zinnen bedroeg op 1 Maart 1926, 31 Decem ber 1927 en 31 Dpcember 1928 resDPi'ieve- lijk 4.32, 4.26 en 4.25. Houdt men deze luat- ste verhouding ook aan voor 31 December 1929, dan moet het aantal woningbohocven- de gezinnen ten naastenbij 165"\> bedragen. Hieruit volgt dan een totaal aard al benoo diede woningen van 16893. De woningvoorraad vermeerderde over 1928 met 293 woningen, zoodat op 31 Decem ber 1928 de woningvoorraad bedroeg 16523 en 293 is 16816. Aan heleinde van hst verslagjaar waren in uitvoering 245 woningen door particulie- en 1 woning door het Rijk. EEN ONGEWOON GOUDEN FEEST. Od den 21sten October 1880 bracht een groote Jan-Plezier een gezelschap van ne gen jonge, pas geïnstalleerde studenten uit Leiden naar Noordwijk, waar de jongelui en vurig en luidruchtig feest in den huize Konijnenburg (Ho! van Holland) vierden ter inauguratie van hun club. Deze club heeft den studententijd lang overleefd, aldus leizen we in de „N. R. Crt.". De vriendschapsbanden werden, niet ver broken, toep de leden der club geleidelijk uit de studentenwereld in de groote maat schappij overstapten: het leek integendeel alsof deze hechter werden. Men bleef met elkaar in briefwisseling, zocht elkander zooveel mogelijk op; de echtgenooten wer den. als eereleden, in den vriendmbond op genomen en haast elk jaar had er een fees telijke reünie plaats, waaraan een enkele maal ook de dames deelnamen. Niet steeds waren die reünies voltallig, enkele leden zochten n.l. bun werkkring in Indié. doch de vriendschappelijke gevoelens werden daardoor niet verstoord en bij hun terug keer was de verhouding weer alsof ze niet weg waren geweest Het lot is de club wèl zeer gunstig ge- eest. Er is nu een halve eeuw voorbijge gaan, sinds bet feest te Noordwijk werd gevierd en nog behooren alle leden tot de levenden. lipt zijn in volgorde van leeftijd, ellce overigens onderling niet veel ver schilt, de hoeren Dr. A. van de Willigen, arts, geneesheer te Velp; Mr. G. Kellner, journalist te 's-Gravenhage; Mr. F. E. Pels Rijckcn, advocaat en procureur te Breda; Mr. A. Slotcmaker L.Hzn., vice-president an het gerechtshof te Amsterdam; Mr. H. P. Bordenis van Berlekom, oud-directeur der Rijksverzekeringsbank; Mr. J. Bool. oud-gemeentesescretaris van Utrecht; Mr. R. A. H. M. Romme. lid van den Raad van State; Mr. G. S. Brantsma, oud-secretaris an den Cultuurraad op Deli, en Mr. II. J. Matthes, oud-raadsheer in het Hooggerechts hof van Nederl.-Indië. Op 21 October zal het gouden feest van deze club te Leiden worden gevierd. Het zal allicht wat minder luidruchtig zijn dan de inauguratiedag van 50.jaar geleden; min. der hartelijk zal het er zeker wel niet toe gaan. ZESTIGJARIG JUBILEUM J. W. P. LICHT. De jubilaris geridderd. Nadat de vorige week de heer J. W. P. Licht is gehuldigd ter gelegenheid van zijn 50-jarig jubileum als afslager/in dienst van de Leidsche Notarissen bad hedenmorgen de huldiging plaats ter gelegenheid van zijn 60-jarig jubileum in dienst van het notaris kantoor van Mr. H. M. A. Coobergh. De ju bilaris is vanmorgen met zijn familie op het kantoor ontvangen en door verschillen de personen toegesproken, o.a. door zijn patroon en namens hot personeel door den beer Cranenburg. waarbij hem verschillen de fraaie geschenken en ook het gebruike lijke geschenk onder couvert werden over handigd. Een groote verrassing was liet voor den jubilaris toen hij ook werd toegesproken door den burgemeester Mr. A. v. d. Sande Bakhuyzen, die hem de gouden medaille van Oranje-Nassau kwam overhandigen. De jubilaris dankte voor al de toespraken en geschenken met eenige woorden en is daarna, nadat men nog eenigen tijd onderons was bijeen gebleven, naar huis gegan om den dag verder in liuisclijkcn kring door te brengen. AFSCHEIDSCOLLEGE PROF. JELGERSMA. Op Dinsdag 28 October des middags te half vier uur zul in het Groot Auditorium van de Leidsche Universiteit Prof. G. Jel gersma ziju afscheidscollege houden. INGEZONDEN MEDEDEELIN 1 met Buitengewone lage prijzen Gebloemde ilanel, schitterende sorteering 34 cent per el Gestreepte flanel zeer geschikt voo pyama's, per el 15^2 Gestreept flanellen Dames nachthemden 1.65 Dames Pyama's Effen flanel ITni kleuren, alle kleuren voorradig P1Q Uni flanellen Dames nachthemden aardige modellen ^.25 Dames Pyama's Geruite flanel leuke dessins 20 kleurstellingen p. el 26 Geruit flanellen Meisjes nachthemden 85 Dames Pyama's in Umklcuren mooie afwerking 3.75 Ratiné voor peignoirs moo kleuren per el 59 Gestreepte en geruite flanellen Kinderpyama': £.25 Heeren Pyama's streep dessins alle maten 1.95 Smaakvolle sorteering peignoirs van 2.40 tot 2.50 Kindermantels Lamsvel, in Rose en wit, maat -40 3.75 Wollen gebreide Ijsmutsen zeer mooie randen 65 Jongens Bobmutsen met Bor.trand 1.30 Marine Jongensjekkers 1.90 Jongens- en Meisjes Pallovers zware kwaliteit 1.20 Aardige gebreide Jongenspakjes zuiver wol 3.20 Jongens Ulsters ran prima Engelsche stof leeftijd 4 jaar 3.75 Wollen Damesvesten aardige dessins 1.50 Jware kwaliteit Heeren pullovers mooie dessin: 1.95 Manchester Jongens Schoolpakkeu leeftijd 6 jaar 4.9Q Zuiver Wollen Jongedames Deux pièces aardige uitvoering 4.90 Zuiver Wollen Heeren pullovers jaquard dessins 3.40 Dagelijksch ontvangen wij nieuwe modellen Dames* en Hinderhoeden Jaeger tricot Heeren Broeken en Borstrokken 61 Gemoltonneerde Kinderdirectoirs alle kleuren 16 yt Zuiver Wollen Dameskousen alle mode tinten 1.37'A Gemoltonneerde Jaeger tricot Heeren Broeken en Borstrokken 89 Gemoltonneerde Damesdirectoirs 10 diverse kleuren S7>4 Geflatteerde Zijden Dameskousen Punthiel en versterkte voet Gemengde Wollen Heerenpantalons er Borstrokken 185-195 Rose gebreide Kindercorsages aardige afwerking 27 Fijn tricot Damesslobkonsen Goede pasvorn 1.37: i Gemoltonneerde Jongens Broeken en Borstrokken 50 Rose gebreide Dames corsages 80 cM. lanj 48 Geflatteerde Zijden Damesslobkousen 1.75 Bezoekt onze Wol- en Handwerk-afd., zij bevat steeds het nieuwste INGEZONDEN MEDEDEE71NGEN iiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii In October krijgt U op één dag alles gratis miiiiiiiiiiiiiiiiimiiiimimiiiimii Toen we de stampvolle Gehoorzaal bin nentraden, waren reeds drie nummers van het programma gespeeld. Dit was geen be letsel om de kwaliteiten van het Harmonie corps der blinden van Grave tocih nog hoog te leeren waardeeren. Want weldra klonken de eerste maten van de bekende Faust-fan- tasie van Gounod, door M. J. H. Kessels. Onmiddellijk viel op, hoe vroolijk in 't al gemeen deze blinden spelen. Zij gevoelen zich volstrekt niet ongelukkig. Al missen eij 't licht der oogen, daar binnen is hun ziel vol vreugde. Wat onmiddellijk opvalt is de rhythmi- sche zekerheid van hun spel, en dat zon der dirigent. D.w.z. er is vvèl een dirigent, maar diens leiding bepaalt zich in hoofd zaak bij de uitvoering hier toe, dat hij af en toe bij de rusten even halfluid telt. Het lijkt ons een orkest zonder leiding; maar er is een innerlijke leiding bepaald door het gevoelig oor en het gevoel voor rhythme, die alles beheerscht. Zoo kwam deze Faust- fantasic uitstekend tot haar recht. Ons is ongevallen, hoe gevoelig, bij de koperblazers niet het minst, het aanzwellen van den toon is. Zij maken menigeen die meespeelt in een erkend goed delittantenorkest be schaamd. Na deze Fantasie werd op verzoek de „Marchc populaire" van den directeur Van ICalmhout gespeeld. Vrooljjke, bruisende muziek, waarvan het thematisch materiaal uit populaire wijsjes bestaat. De heer Van Kalmthout had een warme ovatie in ont vangst te nemen. Tijdens de pauze werden door den broe der-onderwijzer eenige demonstraties gege ven met een drietal jeugdige leerlingen, die moesten lezen uit boeken van verschillende moeilijkheid. De oudste dezer leerlingen toonde vervol gens zijn bedrevenheid in het lezen van Fransch, Duitsch en Engelsch on Esperan to. Hij gaf een verbluffend staaltje van re kenen op het reltenbord, tikte een hem ge- dieteerden brief cn toonde zich zeldzaam goed thuis op de aardglobe. En dit alles was geen parade, maar zuiver kennen, kun nen en slagvaardigheid. Voor monschen met gezonde oogen is het bijna onbegrijpelijk, dat deze knaap in .verschillende vakken niet minder bedreven was, bedrevener zelfs was, dan de goedziende leerlingen van zijn leeftijd. Zou het missen van het gezichts vermogen wellicht ooi-zaak zijn dat de kin deren zich anderzijds meer concentreeren? In ieder geval moet warme hulde worden gebracht aan Frater Aurelius en cijn staf van Broeders, die hun leven wijden aan de blinden en hen als volwaardige menschen in de wereld brengen. Na de pauze hoorden we het Strijkorkest, versterkt met piano en een paar klarinet ten. Weer trof de zonnige, opgewekte wijze, waarop de nummers ten gehoore werden gebracht, de rhythmische zekerheid, de kleurigheid van het instrumentaal coloriet. Na de briiisende Aurelius-marsch, van S. Spiers, de vroolijke ouverture: „Der Calif van Bagdad" en toen „Ein kleine Nacht- musik" van Mozart. Van beide werken heb ben we zeer genoten, niet het minst van het laatste. Aan Mozart mag niets mankee- ren, geen noot mag verongelukken of te vroeg of te laat komen. De bouw van zijn werk is zoo subtiel, dat er bij de minste weifeling of fout kans is op verongelukken. Welnu, deze fijne Mozartmuzick werd keu rig gespeeld en was al weer een bewijs voor het feilloos rhythmisch gevoel en de muzikaliteit der blinden. Het concert ein digde met de masch „Feuert Los", van A. Holmmans. Het publiek was over een en an der terecht opgetogen. TOONKUNST. Het bestuur van de afdeeling Leiden van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst be richt ons, dat in dit komend seizoen we derom twee groote uitvoeringen zullen worJ den gegeven, en wel op 5 November Die Jahreszeiten van Jos. Haydn, en op 14 April La Damnation de Faust van Hector Berlioz. Als solisten zullen o.a. optraden Louis van Tulder en mevr. Jo Vincent. Het bestuur stelt zich voor beide uitvoe ringen zoo belangrijk mogelijk te doen zijn, opdat het afscheid van. Anton Tierie in overeenstemming zij met de groote ver diensten van den artistieken leider. Ten einde de belangstelling zoo algemeen mogelijk óp te wekken, besloot het bestuur tevens de voorwaarden van het lidmaat schap belangrijk te verlagen cn te vereen voudigen, o.a. door het diploma niet per soonlijk te houden. Inlichtingen omtrent deze verlaging worden op aanvraag gaarne verstrakt door den secretaris, den heer Kortmann, Oegst- geest, Tel. 1153. De President tüd gestand kon Door oen storing aan den Huizer-zender op Zaterdag 4 October 1.1. kon de uitzending van de H.I.R.O., waarbij mej. Groshans zou smeken over „Dierenbescherming", niet door gaan. Met toestemming van Z. Exc. van den Minister van Waterstaat en door welwillen de medewerking van het bestuur van den K.R.O. zal deze uitzending thans plaats heb ben op Zaterdag 18 October a.s., des avonds van 8—9 uur over Huizen, op golflengte 1875 meter. ORGELCONCERT JAN ZWART. In de Luthersche Kerk. Jan Zwart, orgelist te Amsterdam, gaf gis teravond in de Luthersche Kerk een concert, dat tamelijk veel publiek had getrokken. En het is zeer zeker dc moeite waard dozen organist te hooren. Hij beschikt n.l. over oen zeer vergevorderde orgeltechniek, verstaat de kunst van registreeren en combinceren, dat al zijn voodrachten kleurig en voorzich tig zijn. Hij houdt van gemarkeerde rhyth- men niet zeuren! Het wil ons zelfs voor komen, dat een zekere nerveusiteit hem in zijn rhythmiok een enkele keer wat gejaagd maakt. Wij voor ons zouden hier cn daar de tempi wat rustiger en gelijkmatiger willen hebben. Niettemin is zijn spel vol levci gloed, men voelt dat er een bezielde achter de speeltafel zit. Bezield op tweeërlei manier, niet alleen als reproduceerend, maar ook als scheppend kunstenaar. Als inleiding speelde hij „Zoud' ik mijnen God niet zingen", waarbij hij aan het eigen lijke koraal een breed preludium vooraf laat gaan, waarin al het thematische materiaal verwerkt is en rijk omvlochten met versie ringen en meiismen. Na de gloedvolle voor dracht van deze compositie van hem zelf speelde hij twee orgelkoralen van Bach: „Ich i-ufe dir Herr Jesu an" en „Wachet auf, ruft uns die Stimme". 't Eerste gehouden in een sfeer van meditatie met gebruikmaking va de zachtere registers werd fijntjes gespeeld on deed ons Bacli weer aanvoelen als een laten Middeleeuwer vol weemoed on hemcl- i erlangen, 'j Tweede zoo nobel geregistreerd, zoo warm en klaar gespeeld, kent evenals 't vorige de echo's van het vreleden, maar een andere klank zingt er als goud doorheen. Zulke melodieën omzongen door fijne contra ountiek zijn onvergankelijk en Jan Zwart heeft ons dat doen gevoelen. Toen kwam liet machtige Concert in F dur van Handel in zijn pralende schoonheid. Handel is wereldscher dan Bach, zonder dat dit wereldschc evenwel een schijn van op pervlakkigheid aan zich heeft. Hij was als natuur misschien even diep, maar hij was meer praclitlievend. wat ook al weer voort kwam uit zijn geheel andere levensomstan digheden, gevierd en geëerd als hij werd, terwiil Bach met een schamele erkenning tevreden moest zijn. Krachtig en frisch zet het Allegro in, muziek, rijk aan inhoud en tevens rijk aan uiterlijk schoon. Levensvolle baroh. die zich uit in bruisende versierin gen. Minder extatisch maar ten slotte niet minder schoon dan die van Bach. Dan een prachtig aangestemd Aandantc. waarvan het motief weldra opgelost wordt in fijne figura- site om aan het einde in eenigszins pasto ralen glans terug'te keeren. Een keer Ada gio, dat o.i naar het slot eenigszins leed door onrust cn ten slotte de stuwing van een feestelijke Finale. De organist vertoonde vervolgens zijn eigen compositietalent weer, door fantasie- en over een drietal Valeria's liederen: „O. Heer, die daar des Hemels tente spreidt' „Wilt heden nu traden" en „Gelukkig is het land, dat God de lieer beschermt". Met veel fantasie heeft Jan Zwart de lied-thema's bewerkt en om vlochten met versieringen. Zeer sterk maakt hij gebruik van canonl- sche imitatievormen. Deze werken zijn zeer knap geschreven en werden elk in eigen sfeer voorgedragen. De slotnummers van het Programma heb ben we niet kunnen hooren, omdat een ander concert ook nog onze aandacht vroeg. Afd. Leiden en Omstreken. In de gisterenavond in één der bovenzalen van het Café-Restaurant „de Harmonie' houden vergadering van den Nederland- schen Bond van Gemeente-Ambtenaren fonderafdeeling Leiden e.o.) hield de heer Mr. J. B. Sens, gemeente-secretaris van Hil- legom, ecne lezing over de verhouding van de administratie tot het privaatrecht. De vergadering was druk bezocht Spreker, die een diepgaande studie van dit moeilijke onderwerp heeft gemaakt en de stof volkomen beheerschte. wist in een betrekkelijk kort tijdsbestek een duidelijke uitlegging te geven. Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door verschillende genoodigden en le den gebruik gemaakt Dat het gesprokene in den smaak viel ge tuigde liet applaus van de aanwezigen na afloop van dc lezing, toen de voorzitter, de heer A. P. Tolk, spreker dank bracht voor zijne keurige uiteenzetting. POLSADER DOORGESNEDEN. In de meubelwerkplaats van v. D. in de Clarasteeg heeft gistermiddag de 18-jarige F. B. zich door het uitschieten van een bei tel de linkerpolsader doorgesneden. Naar floor den E. II. D. to zijn verbonden is hij naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. POLITIEAUTO AANGEREDEN. Op den hoek van het Rapenburg en de Kloksteee heeft gisteren een aanrijding plaats gehad tusschen een auto, bestuurd door Mevr. W. C de B. G. en de politie-auto, bestuurd door M. De politieauto reed in ver boden richting op hc-t Rapenburg Mevr. de B. G. kwam uit de Klokstecg en meende, ge dachtig aan de verkeersregeling op liet Ra penburg, dat dc politie-auto, waarvan ze signalen hoorde aan den anderen kant het Rapenburg zou rijden, Dit was evenwel niet het geval, zoodat de aanrijding onver mijdelijk was. De politieauto was vrij ern stig beschadigd cn moest met een kraanwa gen worden weggesleept. De andere auto liep slechts een lichte beschadiging op. BURGERLIJKE STAND GEHUWD: C Slernt en A E Smlttenaar N Dorrepaal en I v d Woerd J J Glasborgc W Boerhoef A Greesle en M v d NieuwendUk R Lok." de Beer en A Warmond A v f ten en W Filippo P de Tombe wednr. e A Koekkoek JJ Uiterdijk en W M Alt D Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN INZET VERKOOPING Gisteren is in de „Vergulde Wagen" irigc- zet dc Hofstede „Bleiijcnbergliggende Hoofdstraat 42, alhier. Perc I. Boerderij J. de Kroes, Overschie f 19000: Perc. la Weiland 354.76 II.A J de Kroes Overschie f 14000; Perc. II Weiland 5.25.25 H.A. J. de Kroes, Overschie f 13.600; Perc III Weiland 3.33.63 H.A. C. P. v d_An- ker, Uithoorn f 7300; Perc IV Weiland 4.38.84 H.A. S. Visser, Mr. Bakker, alhier f 9700; Perc V Weiland 5.15.98 Il.A. W. Ver geer, alhier f 14.200; Perc VI Weiland 4,31.60 H.A., J Mulder, Huzerswoude f 9900; Perc. VII Weiland 5.85.72 H.A, J de Kroes, Over schie f 1G000 Perc VIII Weiland. 5.61.70; H.A. W. Visser, alhier f 12400 Totale inzet l 116.700. Notaris R, y d Berg, Hier, Voornaamste Nieuws, (Blz. 1) De Tweede Kamer is voortgegaan met da behandeling van de Zuidcrzcesteunwet, De opbrengst van de Rijksmiddelen over da maand September jl. bedroeg f 40.808.257 tegen f 40.041.039 in September 1929. De opbrengst van de wegenbelasting be droeg in de maand September f 449.926.71; de rijwielbelasting bracht f 105.532.50 op. fblz. 9) De afdeeling Zuid-Holland der Confessio- neele Vereeniging heeft gister te Den Haag vergaderd. BUITENLAND (Blz. 2) De Duitsche regeeringsverklaring. Nationaal-socialist gekozen tot voorzitter dercommissie voor de buitenlandsche poli tiek. De Engelsche liberalen bijeen. Het Engelsche conservatieve verkiezings program. Polen herdenkt de overwinning op het bolsjewisme vóór tien jaren. POGING TOT INBRAAK. Door J. G, wonende aan de Vijverstraat is bij de politie aangifte gedaan, dat de poort- deur hedenmorgen opengebroken was. Niets is vermist. »N KRAKENDE WAGEN Gistermiddag moest een jongmaatje K. van 14 jaar, wonende in Aarlanderveen. voor zijn broer, die een graanwinkel in Zwam- merdam heeft, per fiets naar Lcï-len. „Kra kende wagens duren het langst zegt men, echter niet met het karretje van K. Da politie in Leiden zag K. staan met fiets zonder bel, zonder rem, zonder belasting plaatje en'n lekke band. Hij is op trans port naar hier gesteld, terwijl de politie al hier hem gisteravond thuis heeft gebracht, HAZERSWOUDE LANDBOUWCURSUS Alhier is in den Groenendijk een land, bouwcursus geopend onder leiding van den heer Ir. Schrijnc, gediplomeerd landbouw- leeraar met aanvankelijk 15 leerlingen. Da cursus zal gedurende twee winters worden gehouden in de R.K. school aan den Groe nendijk op iederen Maandag- en Donderdag avond van 7 tot 10 uur. RIJKSTELEFOON. Als nieuwe abonné aan het Rijkstelefoon net is onder no. 32 aangesloten de heer R. van 't Riet, en onder no. 34 de heer P. Brug man. TWEEDE BLOEI. Als een bijzonderheid meldt men, dat bij den gemeenteveldwachter, 'de heer A. Plai- zier- voor de tweede maal in dit jaar eer* seringenboom in volle bloei staat. ZONNEGLOREN-SPELDJES. In den loop der volgende week zullen doofl enkele jonge meisjes speldjes ten verkoup worden aangeboden, waarvan de opbrengst strekken zal voor een suppletiefonds voor Hervormde T.B.C-lijders en lijderassen, dia genezing willen zoeken in het Sanatorium „Zonnegloren" te Soest, en financieel daar toe niet krachtig genoeg zijn. Moge ook deze speldjesdag een succes worden. AANGEREDEN. De heer C v. E. stond met zijn patroon, den heer H. B. aan den Kruisweg te wachten op een autobus, toen hij door een wielrijder werd aangereden en tegen den grond ge worpen. Met een bloedende hoofdw,\id werd hij opgenomen en per auto naar zijn woning in het Westeinde gebracht. BOTSING. Een vrachtauto van Gebr. v. R. kwam op den Middelweg in botsing met een dienst wagen van den heer v. V. De wagen ka,ntel- de en werd beschadigd. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. KATWIJK AUTOBUS-ONGEVAL. De machinist A. v. d. M. uit Katwijk heeft voor de Haagsche Rechtbank terecht ge staan in hooger beroep van een vonnis van den Kantonrechter te Leiden, waarbij hij was veroordeeld tot een geldboete wegens overtreding van art. 22a der motor- en rij- wielwet. Op Zaterdag 26 October 1929 was liij 's avonds als bestuurder van een auto bus, waarin een elftal van dc Quick Boys te Katwijk was gezeten, uit Alphcn komen rijden, waar de inzittenden een voetbalwed strijd hadden gehouden. Bij aankomst te Katwijk is verdachte toen in de Adrianastraat eerst tegen een stil staan-den, met paard bespannen melkwagen aangeraden en daarna tegen een aan dc an dere zijde van den weg staand huis, waar door wagen en huis werden beschadigd. Ook kantelde de autobus. Verdachte had zich nu te verantwoorden wegens het op zoodanige wijze rijden, dat daardoor de vrijheid en vei ligheid van het verkeer in gevaar wei-den gebracht. Verschillende getuigen werden in dezo zaak gehoord. Verdachte beweerde het ongeval niet te hebben kunnen voorkomen, doordat hij ver blind werd door dc lichten van een hem te gemoet rijdende auto. Hierdoor kon hij den melkwagen niet zien. Mr. Blok, het O. M. waarnemend, op de ve- dediging anticipeerend, wees er op, dat men hier niet te doen heeft met een schulddelict, maar met een overtreding \an de Motor- en Rij wielwet, zoodat hetgeen door den verdedi ger in eerste instantie is aangevoerd, dat hier geen veroordeeling kan volgen, omdat niet de wijze, waarop verdachte heeft gere den, in de dagvaarding nader aangeduid, onjuist is. Al zou verdachte verblind zijn geworden door het licht van de andere auto, dan had hij, niets meer ziende, direct moeten stoppen. De zeer geringe schuld, die bij overtreding meet worden aangetoond, is hier aanwezig. Derhalve meende het O. M. dat het vonnis a quo moet worden bevestigd. Mr. L. Weyl, advocaat te Leiden, betoog de als verdediger, dat op deze dagvaarding geen verocdeeling kan volgen. Immers niet de wijze van rijden heeft bier de aanrijding veroorzaakt. Er zijn allerlei mogelijkhede-u^

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6