De zuinigheid van den chevrolet truck Chevrolet A. J. STALLINGA A&UOM DINSDAG 14 OCTOBER ia30 DERDE BLAD PAG 9 CENTRAAL VERSLAG ARBEIDSINSPECTIE j FABRIEKSARBEIDSTERS Beflangrijk ie wat in het verslag voorkomt betreffende de zorg voor ontwikkeling cd ontspann'n-g der fabrieksarbeidsters. De aanhef van het hoofd&tuk nemen wij op verkort over. „De toeneming van den fabriekearb ld van vrouwen en meiejee heeft wel ongev .er hnar toppunt bereikt. Vrijwel overal zijn al la beschikbare vrouwelijke arbeidskrachten in het bedrijfsleven opgenomen, zoodat we in de toekomst geen percentsgewijze toene ming ven den vrouwenarbeid meer kunnen verwachten. Zelfs is het mogelijk, dat, ais gevolg van de groote werkloosheid omlev de mannen, bij eenige opleving In het be drijfsleven het aantal mannelijke arbe'ricre verhoudingsgewijs sLijgt en dat der vrouwe lijke weer iets daalt. Met deze opneming van een zeer groot deel der vrouwelijke jeugd dn de industrie gaan allerlei verschijnselen gepaard, die voor de vorming van goede huisvrouwen en moedem tot groote bezorgdheid stemmen. Het leeren van huishoudelijk werk, hetzij bij moeder thuis, hetzij in een betrekking als dienstbode, dat vopr een vorige generatie regel was, is uitzondering geworden. Met di •vakbekwaamheid als huishoudster lijdt ook de zin voor huishoudelijk werk schade, waaruit een ernstige bedreiging voor het gezinsleven van vele Arbeiders voortvloeit. Het huishoudonderw.ijsdat slechts een klein percentage der fabrieksarbeidsters ge niet. is nog lang niet bij machte om in dit tekort te voorzien. Ook op de lagere scho len, zelfs nu zij een 7dè leerjaar rijk zijn, wordt aan dit nuttige practijk-onderwijs nog xnear weinig aandacht besteed. Nog zeldzamer zijn de gelegenheden, waar reeds gehuwde vrouwen een cunsus volgen, om de schade achteraf in te halen Toch is dit van zoo onschatbare waarde. Treffend is het verschil, dat in zoo'n gez'n ontstaat, als de weleer voor haar taak niet- voorbergide huisvrouw heeft geleerd, hoe zij zonder hooger uitgaven, zelfs met besparing op de grondstoffen, de maaltijden sma!" ker, degelijker en met meer verscheiden kan klaar maken; als zij heeft leeren ©tellen en kleedingetukkcn heeft leeren Diaken: als zij besef heeft gekregen om haar huip gezellig in te richten. Het offic'eele nijverheidsonderwijs bereikt 6leohts een zeen- klein deel der fabrieksar beidsters, maar gelukkig neemt op dit ge bied de zorg van werkgevers en particulie ren toe. Daarnaast vragen andere belangen dezer meisjes met minder zorg. In de voor het le ven beslissende jarep van 14 tot 20 jaar zijn velen niet alleen geheel aan zich zelf over gelaten, doch een zekero geldelijke onafhan kelijkheid draagt er toe bij, dat zij bij de ger'nge ontwikkeling, die zij van school en huis hebben meegekregen, sterk aangetrok ken worden door vermaak van niet de edel ste soort en zich verwijderd houden van wet den geest verrijken kan en het gemoed ver- ^Er^vas meer nog te zeggen. Sommige be- dfrijfsleidere hebben voor de nooden dezer arbeidsters wel een open oog. Maar velen zijn <nog niet zoover gekomen, dat ze, hetzij zelf iete doen of het werk van andoren ©leunen, - Hier is nog veel in te heien. Uitnemcawe arbeid woTdit verricht door de Vereenig'ng Ons Hui6" in Amsterdam. Men bereikt daar nu reeds een 700 800 meisjes, terwijl een R.K. organisatie voor ongeveer 300 meis jes heeft kunnen arbeiden. In Rotterdam is het werk ook uitgebreid. Men heeft daar 13 gvninaetiekgroepen, 17 cursussen in het costuumniaaiien en verstel len, 19 kookcursussen, een zangkoor en nog enk le gelegenheden om nuttige kundighe den te vergaderen. Ook heeft men het naar buiten zaan gedurende de vacawtie bevor derd. Men tracht hier te komen tot een eigen clubhuis. tt Ia Rijssen heeft de firma Ter Horst een huishoud- en huisvlijtschool geopend, vooi- loopig nog slechts voor de meisjes die op haar fabrieken werken. In Brabant heeft men den laatsien tijd van Katholieke zijde nog al wat 'n deze richting gedaan en de meeste fabrikanten laten het werk over aan de hiervoor opge richte organisatie. Enkele werkgevers denken hierover wat anders en hebben het werk ze.f aangepakt, in het bijzonder moet worden gewezen op hetgeen door de Directie der Hollandaohe Kunstzijde Industrie Wordt verricht, waar thans ongeveer 1200 meisjes werkzaam zijn Aan de door deze d'rechie georganiseerde cursussen wordt door ongeveer 700 meisjes deelgenomen. Ook wordt toezicht geoefend op de meis jes tijdens het vervoer per omnibus of tram an «veneens in de schaftlokalen. Op het specifiek R.K. werk in Brabant ko men wij nog wel eens terug. Het is wel de moeite waard dat eens wat naar voren te breruren. Van Prat, Christ, zijde wordt op eenigeaine groote schaal en meer opzettelijk voor de fabrieksmeisjes, blijkbaar nog we'nig ge daan. Voor een deel mag dit worden ver klaard uit het bestaan van sterke jeugdorga nisaties in die kringen, voor een ander deel uit het betrekkelijk gering percentage ar beidsters uit positief galoov'g protestantsche krtngen. Echter meenen wij, dat de toestanden be- ©ig zijn zich te wijzigen en thans oen geheel gndere laag naar de fabrieken trekt den yroeger liet geval was. Bovendien leven er zoo velen op de gren6, die hulp en steun noodiig hebben. Hier ie zeker ook voor onze Christelijk Soc'ale Be weging een zich steeds sterker opdringende taak. Het echtste stuk stond In ons blad ven 9 Oetoberr. INGEZONDEN MEDELEELINGEN ....aanschouwelijk gemaakt Een Chevrolet Truck met volle lading zal per iooo Kg. en per i Km. bij een snelheid van 40 Km. slechts 0.087 Liter benzine verbruiken Om de waarde van de Chevrolet punt voor punt na te gaan, moet U den bekenden Chevrolet waardemeter raadplegen. De dealer kan dezen meter verschaffen, die zal overtuigen, dat Chevrolet U inderdaad de hoogste waarde voor Uw geld biedt. GENERAL MOTORS CONTINENTAL S. A. "y^ij bewijzen U, dat de Chevrolet zuinig is. Een speciaal toestel op onze demonstratiewagens toont U dui delijk, hoe gering het benzineverbruik is. Chevrolet eigenaars weten, dat de Chevrolet zuinig is met dit glazen benzinereservoir hebben wij de zuinig heid ook voor toekomstige eigenaars aanschouwelijk gemaakt. Een proefrit zal U overtuigen. Het G. M. A. C. termijnbetalingssysteem maakt het U mogelijk een Chevrolet aan te schaf fen en uit Uw inkomen te betalen. PERSONEN- VRACHTAUTO'S Kunst en Letteren. DE DOOD VAN YPEREN Naar wij vernemen zal binnenkort bij' den uitgever J. H. Kok te Kampen een boek verschijnen, dat zeker in bijzondere mate de algemeene aandacht zal trekken, niet alleen in onze christelijke kringen, maar ook ver daarbuiten. Het boek heet: „De Dood van Yperen" en ïs geschreven door den bekenden Duitschen auteur Pastor Wilhelm Schreiner. In Duitschland werd de publicatie van dit Eoek een tijdlang door de rensuur tegen gehouden; toen het eindelijk verscheen, greep men allerwege naar dit boek, zoodnt in korten tijd herdruk op herdruk werd uitverkocht. De tiende druk is reeds ver' schenen. Dit boek is de terwille van de waarheid noodzakelijke tegenhanger :van Remarque's „lm Westen nichts neues". Remarque is eenzijdig, geeft slechts een halve waarheid. „De Dood van Yperep" laat de andere zijde zien. „De Dood van Yperen" is het boek van het welbewuste zelf-offer, van ziele-gront. heid; een boek, waarin het idecele zicht baar en tastbaar is. Man ziet, met beleeft HOOGEWOERD 56 LEIDEN TELEFOON 361 Chevrolet - Pontiac - Oakland - G.M.C.Trucks hier, dat, sterker dan alle misère, machti ger dan alle onheil, geweldiger dan de dood, liet ideaal is, dat, zelfs, ja juist in den per soonlijken ondergang, overwint. JOANNES REDDINGIUS heeft een nieuw epos geschreven: „Tus- schen twee werelden". De eerste vier zan gen ervan zullen binnenkort in „De Nieu we Gids" worden gepubliceerd. NIEUWE POEZIE. Uitgeversmaatschappij „Holland" kondigt als pjeuwe bundels aan: „Willem de Mé ro de: „De Steile bocht". Martin Leopold: „Hunkering". G. Kamphuis: „Het duistere Licht". En voorts een Nederlandsche bewol king van Leo van Breen: „De Ballade van Reading Gaol" door Oscar Wilde. OPWAARTSCHE WEGEN. 1 October 1930. Verzen van: W. Hessels, G. J. Pcclen, D. Ictswaart, Roel Houwink, G. Achterberg, John Ictswaart, A. Wapenaar, Jan de Groot, Leo van Breen. Proza van: Wilma en N. Van Ham stelt en beantwoordt de vraag of de redaklie van Opw. Wegen als ketter meester gaat optreden? Dr. ,T. Haantjes be licht Nijhoff's Vliegende Hollander psychau- alytisch. De schrijver besluit zijn studie: „Zal Nijhoff nog eens, zooals Bonifacius dit van «ie Hollander verlangde, zich aan sluiten bij de stoet van bevrijden? De oni ge, maar ook absolute, voorwaarde daar voor is, dat hij zijn schip, en met zijn schip ook zijn zee, vaarwel zegt. Doet hij dit, dan zal ook aan hem vervuld worden, dal wie zijn lijf verliest, zijn leven wint. Slaagt hij daarin echter niet, dan blijft hem alléén dat andere: het lot van de Vlie gende Hollander, die, met de woorden uit de Inleiding, „een opgaaf onderneemt die onuitvoerbaar blijkt", ^n dat „ten koste zijner ziel". Tot slot kroniek en boekbespre king. NOG EENS: MULTATULI EN WIJ Beantwoording van een vraag Naar aanleiding van een tweetal artikelen over Multatuli, die onlangs in ons blad een plaats vonden, werd mij een vraag ge steld, die ik gaarne zal trachten te beant woorden. In 't kort geformuleerd, luidt de vraag als volgt: „Als Multatuli zegt: Wanneer ik de naam God gebruik, doe ik dat bij wijze van spreken, hoe kunt ge dan veroordeelen wat hij ergens anders zegt: O God, er is geen God?" We willen beginnen met op te merken, dat de vraag zwaarder lijkt dan ze is. Haast zouden we zeggen, de vraag is oppervlak kig. Want wie Multatuli ernstig leest, be merkt aldra dat hij inconsequent is. Een logische gedachtengang vinden we bij hem zelden. Dat is bij revolutionaire figuren als Multatuli vrijwel regel An psychologisch zeer wel te verklaren. Multatuli gebruikt in woord en geschrift meer dan eens den naam van God. „Bij wijze van spreken" zoo zegt hij dan, „omdat ik niet weet wie God is". De uitdrukking „Bij wijze van spreken" gebruikt men doorgaans om aan te duiden wat men bedoelt, bijv. wanneer men geen juiste definitie weet. Maar wat bedoelt Multatuli dan als hij „God" zegt? Iemand anders? Wie dan? Neen, als Multatuli Gods naam gebruikt dat hij dat niet bij wijze van spreken; maar dan bedoelt hij nok inderdaad den God van hemel en aarde. Ik ga verder: als Multatuli Gods Naam noemt, dan doet hij dat alleen om te spot ten. En omdat hij zulks doet om te spotten, daarom had ik tiet recht om op de laatste woorden van zijn „Gebed eens Onwetende" critiek te oefenen. Ik zou den vrager in overweging willen geven: lees dit Gebed van een Onwetende eens ernstig en voorzichtig. Dan zal het m.i. duidelijk worden, dat Multatuli Gods Naam niet bij wijze van spreken noemt, maar dat hij die naam alleen gebruikt om dat hij God haat! De grootste leugen die in dat gebed voorkomt is wel het woord: „Er is geën God", want Multatuli Is geen onwetende maar iemand die willen en we tens kermt aan zijn zelfgekozen kruis Mul tatuli weet dat er een God is en daarom gaat hij tegen hem te keer. Als men God haat zooals Multatuli dat deed. dan is de grootste leugen die men uitspreken kan. het Godsbestaan te ontkennen. Multatuli stond eenmaal in de keus tus schen: ja en neen. Hij zeide hardop „neen", tegen God en dat „neen" bevredigende hem niet en zal niemand kunnen bevredigen. Vandaar de strijd in de wereld tegen God en godsdienst. Vandaar de haat in de we reld tegen God en het Christendom De namen van God en Jezus worden door Multatuli-figuren gebruikt „bij wijze van spreken", omdat ze niet weten wie God is. Jazeker! Wie 't maar acceptecren wil. Het is een hardop: „neon" zegg n tegen God, Wiens bestaan men ontkent en tegen Wien men wonderlijke inconsequentie niettemin den strijd voert. Hoe kan men strijden tegen iets, dat niet bestaat? Tenslotte: die strijd toont de realiteit van het Christendom, Iets wat zóó gehaat wordt als hel Chris tendom, moet werkelijkheid zijn! W. A. J. D. Wetenschap. Dr. MOESVELD NAAR CANADA. Dr. A. L. Th. Moesveld zal opnieuw naar Canada worden uitgezonden ter bcstudee- ring van de ijsbestrijdingsmethoden van prof dr. H. T. Barnes te Montreal. EEN HALO. Zondagjniddag omstreeks kwart voor vin werd te Hillegersberg een fraaie halo gezien (kring om de zon met z.g. bijzonnen enz.) Gemengd Nieuws. Radio Nieuws. uocoiwt korkti. j Tua»Vm ttden' dU" LTT ingw v. Muil-r. èltj C i .„.tentn: AleJ. Arinu Muscn. aopraan: Mej. Tonny van i'elt viool: J. Veeiwctireuuer H. Kruithof orgel. 10.15—lu 25 r.r,h.r. 11.30 HILVEK (305 M. na 6 uur 1071 M.) VARA 'foon. V i'Ku. 10 iIorgenwl)dlnK. VAKA. prdracht. 10.30 Ziekcnuurtje. 11.30 Ura- 12 Middagconcert. 30 Onderbreking 3 Maak het zelf. Cursus, -j Vrang.ialfuurtle Orgelspel. 5.is Kindervertelling. DOODELIJKE AANRIJDING De 40-jarige Br. uit Nordhorn, die Vrijdag bij Almelo tegen de vrachauto van Jan A.B.T.B. is gereden, en daarbij zwaar werd verwond is Maandag in het R.K. Ziekenhuis U Almelo overleden. Men meldt ons uit Terneuzen: Het Engelsche ba. „Ilelmwood" is op de ebdeuren van de sluiswerken geloopcn. De beschadiging is groot De kosten bedragen minstens ƒ15.000 voor herstel. Dit heretel werk zal minstens 4 weken duren. De stag natie in de scheepvaart is groot voor wat door het kanaal tiaar en van Gent moet. INBRAAK Men meldt ons uit Wassenaar: Bij het ontwaken 's morgens bemerkte de heer O. dat bij hem in den afgeloopen nacht was ingebroken. Door het bovenlicht van een der ramen in zijn winkel naar beneden te schuiven, is men zijn woning binnenge drongen, waar, voor zoover voorloopig kon worden vastgesteld, ongeveer 15 aan geld is ontvreemd. De politie, dii direct gewaar schuwd werd, stelde een nauwkqurig onder zoek in. Van de dader of daders is echter nog geen spoor ontdekt VERDRONKEN Men meldt ons uit Spakenburg: Zaterdagavond geraakte een tienjarig meisje, dat voor hanr ouders een boodschap deed, hoe, dat is onbekend, in de haven. Toen de oudere, ongerust geworden, gingen zien waar hun kind was, vond de vader zijn dochtertje verdronken in de haven. Nadat de kleine was opgehaald werd vergeefs be proefd de levensgeesten op te wekken. BLOEMBOLLENDIEF OPGESPOORD De dader van de laatste nog niet opgehel derde bloembollendiefstal in Roelofaronde»- cen is gevat, dank zij het ijverige werk der politie. Het betreft de diefstal bij den heer J. v. d. M., ter waarde van ƒ590. Gearres teerd is T. T. aldaar, die een volledige be kentenis aflegde. EEN ONTZETTENDE REIS. De groote Duitsche viermaf tbark „Padua" kwam te Delfzijl binnen van Iquiqae in Chili (Zuid-Amerika), geladen met 5000 ton salpeter. Het sch'p heeft een reis van 90 dagen achter den rug. waarn het vfjf iedt'. van de bemanning v«.-rloor en zware s. h.ido aan de tuigage opliep. EEN RARE KOSTGANGER. In de tweede helft van Sei tember kwam in de woning van een v.inkelier te Sluisku (Z.) •n onbekend persoon, die vroeg of hjj aldaar j in den kost kon komen. Hij gaf zich uit a!s monteur, werkzaam zijnde l ij een bekende motorenfabriek. Vanwege die fabriek zoudta diverse motoren worden geplaatst in de Ammoniakfabriek, en over eenige dagen kwamen nog een tweetal monteurs, die even eens bij den winkelier in don kost zouden i. Men ram den onbekende, die boven dien gezegd had. dat h(j aan de Philips- fabrieken ook werkzaam was geweest, in huis. Een dezer dagen echter was hij spoor loos verdwenen zonder betalüig van kostgeld. Bij de politie werd van een en ander aan gifte gedaan. ^"Ig. o.«o aiarschen. 7 "Toespraak0 °7.io .cilnp. 7.30 Jood*ch Uurtje. 5.30 Voordracht 10 'oncert 10.30 Persberichten 10.15 Concert. 11.15 raruofoon. 12 Sluiting. KRACHTZENDER STRAATSBURG. De krachtzender Straatsburg zal 15 Nov. i s. geopend worden. EEN VECHTPARTIJ OM MUSSOLINI. In een kroeg in de Krommestraat te Amersfoort ontstond twist tusschen een'ge bezoekers, waaronder enkele Italiaanscbe graniet werkers. Toen de bezoekers wegens sluitingsuur naar buiten moesten, werd op straat dë twist voortgezet. De Amersfoortcrs vertelden niet veel goeds van Mussolini en dat lieten de Italianen zich niet gezeggen. Op het hoogtepunt van den twist kreeg dei Ttaliaan M. B. drie zeer ernstige messteken. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar dr. Aghina eerste hulp ver leende. Als verdacht is aangehouden zekere J.. die reeds een gedeeltelijke bekentenis 6f- gelegd heeft DOODELIJKE VAL. In het ziekenhuis te Terneuzen ls over leden de 41-jarige metselaar W., die enkele dagen geleden van een hoogte van H» M. viel en daarbij een metselbak op het lichaam Uit Oost-Indië VOLKSTELLING MAKASSAR, 11 Oct (Aneta). Het resul taat der hier gehouden volkstelling bedraagt 86856 personen, waarvan 3600 Europeanen. MED AN, 11 Oct. (Aneta). De alhier ge houden volkstelling heeft een aantal van 61711 personen uitgewezen, waaronder 4260 Europeanen. Mr. SIKKEL GEVONDEN. MEDAN, 13 October. (Aneta). De „Suma- trapost" verneemt uit Brastagi dat Mr. Sikkel voorzitter van den Landraad te Medan, die met zijn gezin te Brastagi ver toeft en Donderdag 1.1. spoorloos verdween, op den Sibajak door zes Batakkers werd aangetroffen. De controleur, een dokter en militairen begaven zich 's avonds om 9 uur naar den Sibajak, waar de heer Sikkel in zwakken toestand werd aangetroffen. Hij vertelde verdwaald te zijn geraakt, waarop hij drie dagen heeft rondgezworven. Nader wordt gemeld, dat de heer Sikkel verklaarde Donderdagochtend plotseling lust te hebben gekregen om den Sibajak te bestijgen. Hij verdwaalde in het ravijn en heeft daar gedurende drie dagen pogingen gedaan den top te bereiken waarin hij Zon dag slaagde. Bij het doorwaden van een bergstroom waren zijn kousen en schoenen verloren ge- Toen de Batakkers hem otitdekten, heb ben zij getracht den lieer Sikkel in hun kains naar Tongkoli te pikollen. doch zij zijn daarin niet geslaagd. De Ratakkcrs gaven den heer Sikkel rijst en pisangs. vanavond niet geschreven? Dan hebben wij mor gen Uw proefadressen MEDISCH FEUILLETON ZIELSZIEKEN en hunne verpleging door H. J. SCHIM VAN DER LOEFE en J. A. J. BARNHOORN. Uitgave: J. J. Romen Zn., Roermond. Al is het hier niet de plaats om uitvoe rig en critisch een boek over zielszieken te bespreken, toch vestig ik gaarne de aan dacht op dit juist verschenen werk. Het is geschreven door 2 bekende Direc teuren van R.K. Krankzinnigcngcschichten en dit kenmerk blijft niet verborgen. Toch behoeft dit voor den Protestant geen bezwaar te zijn, omdat ten slotte het stand punt, waarvan dc schrijvers uitgaan voor een groot deel ook het zijne is. Als het boek begint met den zin: „De mensoh bestaat uit een onsterfelijke ziel en een sterfelijk lichaam", dan bemerkt men dadelijk dat men te doen heeft met een werk, dat ile geestelijke realiteiten ten volle erkent en deze zelfs voorop stelt. En dat dit vooral van beteekenis is op 't gebied der zielsziek ten behoef' nauwelijks betoog. In de moderne boeken over de psychiatrie zal men zelden of nooit het woord „onstere- lijke ziel" aantreffen. Voor 'n „wetenschap pelijk gevormd" mensch is dit dan ook een begrip, dat hem op het gebied van zijn we tenschap een huivering aanjaagt. Stel U voor, «lat de exacte denker in zijn laborato rium of aan het ziekbed werken moest mei het begrip „ziel", waarbij bovendien het ad jectief onsterfelijk gevoegd wordt Ziel en onsterfelijkheid, wat zal de wetenschap daar mee beginnen. Beide zijn oncontroleerbare grootheden, boido vallen ze buiten het ter rein van het denkbare en meetbare en daar om: Weg er mee! Voor den opbouw der psychiatrische wetenschap hebben deze ter men geen zin. Maar toch, bevredigen kan zulk een houding dep Christen zeker niet, en ik zou haast zeggen, zelfs ook den on- geloovigen denker niet. Stel ik mij een oogenblik op het standpunt van den laatste, dan zou ik nog wel eens op deze wijze kunnen redeneeren: „Stel een oogenblik, dat de mensch inder daad uit een onsterfelijke ziel en een ster felijk lichaam bestaat, iets wat door de wetenschap nog bewezen, noch als onjuist verklaard kan worden, dan zouden als dit werkelijk het geval was do vragen voor de psychiatrische wetenschap inderdaad anders georiënteerd moeten worden. Men zou toch allicht andere factoren in zijn wetenschap halen dan waaraan men thans gewoon is. Vanuit dit licht bezien zou de psychiatrie zeer eenzijdig zijn, zou ze teveel haar sfeer beperken, zou ze tekort doen aan de Waar heid, die een en ondeelbaar ls en zich niet in hokjes splitsen laat, maar geest en stof, leven en dood, ziel en lichaam als één geheel beschouwt, zoodat slechts ten koste van het ware inzicht in de verhoudingen van het leven de eene factor ten koste van den an dere wordt verwaarloosd. Ik wij hiermede niet zeggen, dat het daar om direct mogelijk zou zijn op de begrippen onsterfelijkheid en ziel een eigen psvchiatr te bouwon. die in alle opzichten ande wegen gaat dan die, waartoe men langs dt weg van onderen op en niet langs den weg van de Bijzondere Openbaring gekomen is. Maar men kan dan toch in dit verband tweeërlei standpunt innemen, liet oeno, het ongeloovige, erkent, doorvoelt de gebrekkig heid van zijn wetenschap, omdat men het punt, dat hij zich als ideaal stelde nog niet bereikt heeft. Ten slotte is men tevreden met het torrein, dat men «elf beperkt heeft, zonder zich te bekommeren over de vraag, of deze beperking het inzicht in het grooto onderlinge verband van alle ook niet psy chiatrische verschijnselen verwart of op een verkeerd spoor brengt. Ook dc Christen zal zich steeds onbevre digd in zijn wetenschap blijven voelen en voor een deel ook om dezelfde redenen, maar daarbij komt een andore onbevredigdheid, n.l. deze. «lat het juiste inzicht in de be staande orde en in den samenhang der ver schijnselen hein ten slotte ontgaat. Bij Jen eerste gaat liet om de wetenschap, bij den ander is zijn wetenschap slechts een heel gebrekkig middel om «Ie gedachten Goils te doorgronden en na te gaan. Het besef dal zijn analyse hem «loor zijn beperkt verstand nimmer tot de volledige synthese van Gods plan met «le wereld brongpn kan, dat zijn werk altijd 9tnk werk blijft, maakt hem bescheiden en ootmoedig. En zoo vertoont ook hot hier aangekon digde boo1 in velerlei opzicht niet het minste verschil met con werk. dat cr niet \an weten wil voor op te stellen, dat de mensch uit een onsterfelijke ziel en oen on sterfelijk lichaam bestaat Toch blijkt her haaldelijk dat de waardeering van verschil lende verschijnselen een eigen karakter ver toont. Dit kan men b.v. zien uit een passage als deze: „Want naast de opvoedkundige maatrege len naast arbeid en ontspanning staat do godsdienst vooraan in de rij der hulpmidde len ter verbetering en heropvoeding, door d n sterken invloed, welke hij op geloovige patiënten uitoefent. Het treft steeds weer, hoe godsdienstige j>atientep zich veel beter beheerschen en zich veoLxustiger en orde lijker gedragen. wannee|%ij geregeld de godsdienstoefeningen bijwonen en do H. Sa cramenten ontvangen. Met het opvoeren van het godsdienstige peil en het steeds meer op wekken van de hoogere religicuso gevoelens worden de motieven voor een rustig, ge ordend en tevreden gedrag omr^twijfeld ver meerderd en versterkt. Bovendien weten wij uit ervaring, hoevctc patiënten het op prijs stellen, «lat zij in het gesticht de bekende spreuk „bid en werk" in vervulling kunnen doen gaan en hoe zij troost en opbeuring in hun lot vinden bij de dngelijksche godsdienst oefeningen cn gebeden." Het boek is bestemd voor leerting-verple- genden, maar ik geloof, dat ook oen ont- wikkel«le leek. die zich voor de zielsziekten interesseert veel aan het bock hebben kan. De stof is streng systematisch behandeld, overzichtelijk en duidelijk. Het papier is fraai cn de platen zijn goed en Icci^.aam. G. K. S.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9