DINSDAG 14 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 6 INGEZONDEN SEDEDEE1ING Wie zal het winnen de egel of de hond Na tuurlijk de geduldige, goed-beschermdc egel 1 Zoo kunnen ook de felle aanvallen van winter kou en ijzige Oosten wind uwe jongens niet schaden, indien ze maar zulk een natuur-wollen Kr eymb org-Winterj as dragen die als een de kentje zoo warm is 1 Ziet U wel, wat een chic mo del er zit in zoo'n jasje met Kreymborg-coupe 1 Wij noemen geen prij zen hier. U moet onze Kreymborg-kwallteit er bij zian. Dan weet U het: Kreymborg is Waarborg Kreymborg HAARLEMMERSTRAAT 143 STADSNIEUWS GEMEENTEZAKEN BENOEMINGEN. Doordat de heer J. N. van den Ende, we gens zijn benoeming elders, werd ontheven van zijn betrekking van tijdelijk leeraar aan de afd. B. van de Gemeentelijke Kweek school voor Onderwijzers en Onderwijzeres sen, was het in het belang der cursisten noodig een voorloopige voorziening te tref fen met betrekking tot het onderwijs in de natuurkunde en schoolhygiène aan die school. Voorts moest een tijdelijke regeling wor den getroffen met betrekking tot. bet onder wijs in de Engelsche taal aan dezelfde in richting van onderwijs, in verband met de ziekte van den leeraar C. Kok. In afwachting van de beslissing van den Raad hebben B. en W. goed gevonden, dat het onderwijs in natuurkunde en school hygiène aan de Kweekschool voorloopig wordt gegeven door den heer A. van Via- nen, cand. in de wis- en natuurkunde al hier en dat in het Engelsch door den heer Drs. A. A. Prins te Amsterdam. B. en W. geven thans in overweging deze personen tot wederopzeggens toe to benoe- BALANS EN DE VEBLIES- EN WINST REKENING OVER 1929. B. en W. bieden den Raad ter goedkeu ring aan de balans en de verlies- eu winst rekening over 1929 van de Vereen, tot Be vordering van den Boum- van Werkmans woningen. <fV,n Aangezien de rekening over 1929 een voordoelig saldo van f 333.35Vz hoeft opge leverd en voor een uitkeering van 3 pCt dividend een bedrag van f 1G74 wordt ver- eischt, moet de gemeente een som van f 1340.fifyo bijbetalen. Onder verwijding naar het in het voor- stel van B. en W. van het vorig jaar (Ingek. j Stukken No. 136) medegedeelde inzake de rente-rekening van het bouwplan, geven 7.1.1 den Raad in overeenstemming met het advies van de Commissie van Financiën, in overweging: dc balans en verlies- en winst rekening van de Vereeniging tot Bevorde ring van den Bouw van Werkmanswonin gen over 1929 goed te keuren met dien ver stande, dat. oen bedrag van f lSM.öiVé ter 'beschikking van de vereeniging wordt ge steld, ten einde haar in staat te stellen over 1929 3 P°*- dividend over het aantlee- ■lenkapitaal uit te koeren. van opstallen moet worden geleverd. Onder den koopprijs was een bedrag van f 11.370 begrepen als voyoeding voor bedoelde op stallen, welk bedrag door het Grondbedrijf •voor eventueelen herbouw werd gereser veerd. De heer Van Vliet heeft verzocht voor de huur van het overblijvende land, groot pl.ni. 6.80.00 H.A., al of niet met een nieuw te houwen woning en schuur, weder in aan merking te mogen komen. De bouwkosten van een nieuwe woning met schuur worden geraamd op f 12.000, dus slechts weinig meer dan de voor het af te breken huis c.a. ontvangen som. Met de Commissie van Fabricage zijn E en W. van oordeel, dat het aanbeveling verdient tot herbouw over te gaan; ue aan wazigheid van woning en schuur maakt een complex grond, ter grootte van het on derhavige. ongetwijfeld aantrekkelijker en zal dus zeker ook de financieele uitkomsten van dit bezit der gemeente gunstig beïn vloeden. Na met den heer Van Vliet gevoerde on derhandelingen heeft deze zich bereid ver klaard het niet verkochte gedeelte van de meergenoemde perceelen met de te stichten woning en schuur andermaal voor den tijd van vijf jaren, ingaande 1 Januari 1931, te huren en een prijs van f 3500 per jaar to betalen. De prijs is gebaseerd op het ge bruik van den grond als teelland voor groen ten en dergelijke gewassen en niet als bol lenland. Met het oog hierop achten B. en W. het niet gewenscht in te gaan op het tevens door belanghebbende gedaan ver zoek om aan den huurtermijn nog vijf optie jaren toe te voegen. Na afloop van den vijf jarigen termijn dient dc gemeente n.l. vrij te zijn in het nemen van een besluit om trent de verdere verhuring, hetzij als bol lenland, hetzij als teelland voor ander ge bruik. In bovengenoemden geest stellen B. en W. voor te besluiten. OVERNAME STROOKJES GROND. In verband met be- of verbouwing ter plaatse moeten de volgende strookjes grond aan de gemeente worden overgedragen. B. en W. stellen den Raad mitsdien voor te besluiten kosteloos in eigendom en on derhoud bij de gemeente over te nemen: a. van J. O wel het strookje grond, tor grootte van pl.rn. 6 M2., deel uitmakende van het perceel, kadastraal bekend gc meente Leiden, Sectie L, No. 393, gelegen aan den M*iredijk; b. van de N.V. Maatschappij tot Exploita tie van Onroerende Goederen „Brooksloot", gevestigd te 's-Gravenhage, het strookje grond, ter grootte van pl.m. 0.7 M2., deel uitmakende ian het perceel, kadastraal be kend gemeente Lpiden, Spctie I, No. 2G10, gelegen aan den Nieuwen Rijn, hoek Harte- steeg. RIOLEERING. De aanleg van de centrale rioleering, uit gevoerd overeenkomstig het daarvoor op gemaakte werkprogramma, is thans zoo ver gevorderd, dat binnenkort begonnen kan worden imot de aansluiting van wijk IX. welke wijk is gelegen tusschen de Oude Vest en den Ouden Rijn. Dc daartoe uit f"1 voeren werkzaamheden zullen bestaan in 't leggen van een stamriool, wijd 50/75 C.M., in de Oude Vest en de Koestraat, alsmede van een plaatijzeren zinkerbuis, inwendig wijd 600 m.M., in den Ouden Rijn, tegenover de Koestraat. De kosten van dit werk worden geraamd op f 34.000, welk bedrag overeenkomstig het steeds gpvolgde systeem ten optzichte van de aansluiting van wijken aan de centrale rioleering uit geldleening zal kunnen wor den gevonden. Voorts zullen verschillende werkzaamheden aan gasleidingen moeten worden verricht, waarvan de kosten, ge raamd op pl.m. f 1600. gelijk gebruikelijk is, voor rekening van het hedriif der Stede-i lijke Fabrieken van Gas en Electricitei! zul- j len komen. B. en W. geven derhalve den Raad in overeenstempiing met de Commissie van j Fabricage, in overweging, door vaststelling van den overgeleeden begrootingsstaat. mo- del D, dienst 1930. een hedrag van f 34.000 ter beschikking te stellen, ten behoeve van de aansluiting van wijk IX op de centrale rioleerinffl. J. GEMEENTERAAD De Raacl dezer gemeente zal vergaderen op Maandag 20 October a.s., des namid dags te twee uur, in het gebouw „Tot Nut van 't Algemeen". Te behandelen onderwerpen: Benoeming van een tijdelijk leeraar in de natuurkunde en schoolhygiène aan de afd. B der Kweekschool voor «mderwijzers en onderwijzeressen. Benoeming van een tijdelijk leeraar in liet Engelsch aan de Kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen Suppletoire begrooting, dienst 1929, van «le gestichten „Endogccst, Voorgeest en Hhijngeest". Balans en verlies- en winstrekening, dienst 1929, van dc gestichten „Endegeest, Yoorgeest en Rhijngeest". Staat, van af- en overschrijving op dc begroeting, dienst 1920, van het College van Vrouwen-Kraammoeders. Rekening dienst 1929 van het College van van Vrouwen-Kraammoeders. Begrootimg dienst 1931 van het College van Vrouwen-Kraammoeders. Voorstel: a. tot goedkeuring van de ba lans en verlies- en winstrekening, dienst 1929, van de Vereeniging tot Bevordering van den Bouw van Werkmanswoningen; b. tot vaststelling van den desbetrelfenden begrootingsstaat. Voorstel tot verhuring van een gedeelte van den door demping verkregen grond aan de Binnenvestgracht nabij de Zijl poort, aan de firma P. Fontein en Zonen Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden voor den bouw van een nieuwe wo ning met schuur op het sub b genoemde teelland; b. tot verhuring van de percee len teelland met de nieuw tc bouwen wo ning en schuur, nabij Endegeest, kad. be kend gemeente Oegstgeest, Sectie E, Nis 2107. 2408 en 2409, alle gcd., aan Jac. van Vliet Gzn. Vooi-stel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente: a. van J. Owel, een strookje grond aan den Maredijk, kad bekend Sectie L No. 393 ged.; b. van de N. V. Maatschappij tot Exploitatie van On roerende Goederen „Broeksloot", 'n strookje grond aan den Nieuwen Rijn hoek Harte- steeg, kad. bekend Sectie I No. 2610 ged. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den ten behoeve van de aansluiting van wijk IX op de centrale rioleering. Vottrstel inzake het verstrekken van brand stoffen aan daarvoor in aanmerking ko mende werklooze hoofden van gezinnen cn kostwinners gedurende 't a.s. winterseizoen. Interpellatie van den lieer Van Stralen, inzake de stijgende werkloosheid. VERHURING GROND. In verhand met de verkeersverboteringin de omgeving van de Zijlpoort, zal een ge deelte van de Binnenvastgraoht worden gedempt. Bij B. ell \V. is een verzoek ingekomen van de firma P. Fontein en Zonen, om van den door de demping te verkrijgen grond bet op de overgelegde kaart met roodc kleur aangegeven gedeelte, groot pl.m. 260 M2., grenzende aan haai' opslagplaats bij do Zijlpoort, te mogen huren voor den prijs van f 0.G0 per M2. per jaar. De geboden huurprijs van f 0.60 per M'~. 01 i 156 in totaal, komt B. en W. aannemelijk voor. In overeenstemming met het advies der Commissie van Fabricage en onder verwij zing naar de in de Leeskamer ter visie lig gende stukken geven B. en W. den Raad mitsdien in overweging te besluiten aan do firma P. Fontein en Zonen, te Leiden, met ingang van een nader te bepalen datutn, 1ot wederopzeggens, doch uiterliikt tot 1 Januari 1041, en behoudens rechten van derden tegen den prijs van f 156 per jaartc verhurcrf het terrein, deel uitmakende van den door demping van een gedeelte van de Binnem estgracht te verkrijgen grond, groot pl.m. 260 M2. BOUW VAN EEN WONING. Ingevolge een in 1925 gehouden openbare verpachting werd aan den heer Jar. van Vliet voor den tijd van 5 jaren, ingaande 1 Januari 1926. tegen een prijs van f 3200 per jaar verhuurd het bouwland met schu ren en huis bij „Endegeest", kadastraal be kend gemeente Oegstgeest, sortie E, Nis 2407. 2408 en 2409, groot 8.09.70 II.A.de hur eindigt derhalve op 31 December a.s. Van deze perceelen werd bij raadsbesluit van 30 September 1929 (Ingek. Stukkon No. 161) ten behoeve van de vorbreeding van «len Rijksweg 's-Gravenhage—Haarlem een gedeelte, waarop zich de woning c.a. bevindt, aan het Rijk verkocht, met bepa ling, dat het verkochte op 1 Maart 1931 vrij INGEZONDEN MEDEDEELT" In de laatste jaren wordt aan werklooze hoofden van gezinnen en kostwinners, die hot oordeel van de Gemeentelijke Cam missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon ol den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Za ken daarvoor in aanmerking komen, ge durende het winterseizoen cokes verstrekt. Bovendien komen sedert 1928 eveneens voor een cokesbon in aanmerking, gedurende den tijd, dat zij uitkcering uit hun kas ont vangen, de personen, die op 1 Januari van Maatschappelijk Hulpbetoon of den Dienst voor Sociale Zaken naar hun werklozen kassen overgaan en dientengevolge hun in komsten zien dalen. In voorgaande jaren ontvingen bovenge noemde categorieën in November of Maart ekelijks gedurende 9 weken bons voor H.L. gaseokes, terwijl in December, Januari en Februari wekelijks gedurende 13 weken bons voor 1/1 II L. werden uitgereikt. In de barre wintermaanden van 1929 werd meermalen extra ookes verstrekt en wel parelcokes, die als brandstof goed heeft vol daan. In afwijking van voorgaande jaren besloot de P.aad in liet seizoen 1929—1930 geduren de 22 weken parelcokes te verstrekken eu wol 1 H.L. per week. Daar deze proef ge slaagd mag heeten en de Gasfabriek in den a.s. winter weder over een voldoende hoe veelheid parelcokes van groote afmeting en van zeer goede kwaliteit beschikt, zouden B. en W„ indien tot cokesverstrekking wordt besloten, willen voorstellen ook dit winterseizoen gedurende 22 weken 1 H.L. paralcokes te verstrekken. Gedurende het winterseizoen 1929—1930 zijn door dc Gemeentelijke Commissie voor Maatschappelijk Hulpbetoon 11262 en door den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Za ken 2430 bons voor 1 H.L. parelcokes uitge reikt. Daar te venvachten is, dat de werkloos heid gedurende het a.s. winterseizoen aan merkelijk prooter zal zijn, dan in het voor gaande. zullen de kosten berekend naar pl.m. 11.000 H.L. voor Maatschappelijk Hulp betoon en pl.m. 7000 H.L. voor don Socialen Dienst vermoedelijk bedragen pl.m. f 16.800 Waar B. cn W. van meening zijn. dat de economische toestand aanleiding geeft om ook gedurende het a.s. winterseizoen dezen hijzonderen steun te verstrekken en wel van Zaterdag 1 November 1930 tot pii met Maandag 30 Maart 1031, geven zij den Raad in overweging te besluiten aan werklooze hoofden van gezinnen e«n kostwinners, die naar het oordeel vin de Gemeentelijke Com missie voor Maatschappelijk Hulpbetoon of den Gemeentelijken Dienst voor Sociale Za ken daarvoor in aanmerking komen, van gemeentewege wekelijks een bon to doen uitreiken, waarop hun gedurende het tijd vak van 1 November 1930 tot en met 30 Maart 1931 door de Stedelijke Lichtfabrieken 1 H.L. parelcokes zal worden verstrekt VAN HET STADHUIS OVERTREDING VERORDENING OP DEN KEURINGSDIENST VAN VEE EN VLEESCH. Burgemeester en Wethouders van Leiden; gezien artikel 44 der Verordening van den 27en Maart 1922 (Gemeenteblad No. 13), laatstelijk gewijzigd bij Verordening van den Oen Juli 1928 (Gemeenteblad No. 23), op den Keuringsdienst van Vee en Vleesch, brengen ter openbare kennis, dat: le. Johannes Dubbeldedaim, wonende Hee rensteeg 39, te Leiden, op den lOen Januari 1930 werd bekeurd wegens het dragen van vleesch op hoofd en schouder, zonder dat rleze met zindelijke doeken bedekt waren (art. 17 der Verordening), en dat hij des wege op den 5en Februari 1930 werd ver oordeeld tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 2e. Johannes Jacobus van Tongeren, wo nende Haarlemmerweg 38, te Leiden, op den 13en Januari 1930 werd bekeurd wegens het dragen van vleesch op hoofd en schouder, zonder dat deze met zindelijke doeken be dekt waren (art 17 der Verordening), en dat hij deswege op den 5en Februari 1930 werd veroordeeld tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 3e. Herman Teyn .wonende Lombokstraat 13, tc Leiden, op den 29en Januari 1930 werd bekeurd wegens liet dragen van vleesch op hoofd en schouder zonder dat deze met zindelijke doeken bedekt waren (art. 17 der Verordening), en dat hij des wege op den 19cn Februari 1930 werd ver oordeeld tot f 3 boete of 2 dagen hechtenis. 4e. Willem van den Berg, wonende te Zegwaart, op den 21en Maart 1930 werd bekeurd wegens het invoeren van vleesch in strijd met art. 11, 14 cn 16 der Verordening, en dat hij deswege op den 5cn Mei 1930 werd veroordeeld tot f 20 boete of 10 dagen hechtenis. 5c. Louis Cornell's Noordermeer, wonende v. Naaldwijkstraat 79, tc Voorburg, op den 15en April 1930 werd bekeurd wegens het niet onmiddellijk overbrengen van inge voerde vleeschwaren naar het openbaar slachthuis (art 10 der Verordening), cn dat hij deswege op den 5en Mei 1930 werd ver oordeeld tot f 5.boete of 3 dagen hech- 60. Enpelbertha Cornelia v. d. Voort, geh. Raaphorst, wonende Haarlemmerstraat 56, te Leiden, op den 30en Mei 1930 werd be keurd wegens het in voorraad hebben van ongekeurde ingevoerde vleeschwaren (art 16 der Verordening), en dat zij deswege op den 7cn Juli 1930 werd veroordeeld tot f 5 boete of 3 dagen hechtenis. Leiden, 14 October 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat in ver band met het leggen van een rioolzinker in de Maresingelgracht nabij het terrein der Gemeentereiniging, het scheepvaartverkeer aldaar op Donderdag 16 October a.s. gedu rende vermoedelijk één uur, waarschijnlijk van des v.m. 11 tot 12 uur, gestremd zal zijn. Leiden, 14 October 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN. Secretaris. HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat door hen de beslissing op het verzoek van: a. A. M. van Noort, om vergunning tot het oprichten van een banketbakkerij in hol perceel Doeza- straat No. 19, Sectie E. No. 1667 ein b. A. van Hulsteyn om vergunning tot het oprichten van een zetterij, drukkerij 011 binderij in de perceelen Morsclisingel Nos. 14 en 15, Sectie L No. 1220, is verdaagd. Leidein, 14 October 1930. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. AANHOUDING. Aangehouden is de 23-jarige los werkman Naar de „H. Crt." verneemt, staat de be noeming van mr. A. v. d. Sande Bakhuizen, burgemeester van Leiden, tot burgemeester van de residentie, vrijwel vast. Aan den Gemeenteraad zal, zoo het blad juist is ingelicht een voorstel tot verhooging van de Gemeentebegrooting niet f 5000 worden gedaan, welk bedrag bestemd is als vergoeding voor representatie-kosten van den nieuwen burgemeester. Zoo de gemeenteraad dit voorstel aan neemt en de aldus gewijzigde begrooting geen bezwaar ontmoet bij Ged. Staten, kan verwacht worden, dat mr. v. d. Sande Bak huizen de aan hem gerichte uitnoodiging om de plaats van mr. Patijn in te nemen, aanvaarden zal. Installatie der nieuwe leden In het clubgebouw aan liet Rapenburg heeft gisteravond de plechtige installatie plaats gehad van de nieuwe leden van Unitas Studiosorum Lugduno Batava. De praeses ivan deze vereeniging heeft daarbij een rede gehouden waaraan we het volgende ontleenen. Na eerst eenige woorden gesproken te heb ben tot de oudere Jaarsstudenten, waarbij spr. hen aanspoorde om de vertraging die ontstaan is in dc totstandkoming van een Vereenigingslevcn evenredig aan ledental en sociëteit, te trachten spoedig te overwinnen, sprak hij dc novieten toe. Spr. wilde volstaan mte de lijn aan te wijzen, waarlangs een behoorlijk studentenleven zich behoort te ontwikkelen en aan de studenten zelf over te laten de keuze welke der plichten, die zij op hun weg tegenkomen, zij op zich willen Alvorens deze weg aan te wijzen beschouw de spr. echter eerst nader de gebieden, door welke hij zal gaan, waarbij spr. i,n de eerste plaats wees op het groote gebied der studie, waarop de student zelf zijn studieplan moet maken en denken leeren studeeren. Het twee de gebied waarmee de student in aanraking behoort te komen is dat der algemeene ont wikkeling, de vorming tot een algemeen ont wikkeld mensch. Algemeene ontwikkeling is de ontwikkeling van het zelfstandig den ken in meerdere richtingen, terwijl dc basis van algemeene kennisverkrijglng berekend is op de mogelijkheid van ontwikkeling in steeds andere richtingen. Uit deze zelfstan dige gedachtewvorming vloeien als vanzelf vele andere eigenschappen voort. Als spr. thans de lijn wilde bepalen, die door de beide genoemde gebieden leiden zal, dan is het duidelijk dat deze lijn noodwen dig de grens tusschen beide gebieden moet zijn. Maar de student is nu eenmaal niet steeds bereid juist langs een keurig uitgestip peld lijntje te gaan en de eene helft van den dag te besteden aan de studie cn de andere aan algem. ontwikkeling, hij berekent zijn richting niet mathematisch maar zal de eene maal lange tochten ondernemen op het eene gebied om daarna weer tot het andere tc komen. Het nut van de grenslijn is dan ook slechts daarin gelegen dat zij dc gemiddelde richting aangeeft. Spr. wees daarna nog op de invloeden die bij dit alles een rol spelen om tenslotte hier in 't bijzonder stil te staan bij liet doel en de werkwijze van dc Unitas. Hierna ging spr. tot de inauguratie over. BELANGRIJKE AANWINSTEN. De directie van het Rijks Etnografisch Museum te Leiden meldt ons, dat zij ge slaagd is in den aankoop van eenige Graeco Boeddhistische sculpturen, afkom stig uit de Noord-Westelijke provincies van Britsch-Indië. De aankoop werd haar mogelijk gemaakt door de bijzonder gtr waardeerde medewerking van de Vereeni ging „Rembrandt" cn met financieele steun van particuliere zijde. Tot de aangekochte stukken behooren een staand Boeddhabeeld en een zittende Maitreafiguur, benevens een relief, waarop zese staande offerdragend prinsen zijn afgebeeld. Aangezien de Grielt- schc Boeddhistische beeldhouwkunst tot nu toe in geen enkel Nederl. Museum gepresen teerd werd, en de aangebrachte stukken be langrijke kunsthistorische waarde hebben, beteekenen zij een groote aanwinst voor het museum. De stukken zijn opgesteld in een zaaltje van de Jap.-Chin. afdeeling van het museum, Rapenburg 67, in welk zaaltje te vens werden ondergebracht de beste tot de verzameling behoorende Boeddhistische kunstvoorwerpen afkomstig van Java, Chi na, Japan, Br. Indië e-n Thibet. Ook zijn daar te bezichtigen eenige afgietsels van zeer belangrijke Grieksch Boeddhistische beeldhouwwerken waarvan de origineelen zich in het Britsch museum bevinden, wel ke afgietsels tijdelijk in bruikleen werden afgestaan door het Instituut Kern. VAN EEN TRAPJE GEVALLEN. In het woonschip „Corrie" liggende in het Galgenwatcr is de 3-jarige J. E. van een trapje gevallen en daarbij met het hoofd op een kolenemmer terecht gekomen. Bloedend in het gezicht gewond is het kind door den E. H. D. naar het Acad. Ziekenhuis ge bracht. EIGEN ONVOORZICHTIGHEID. Gistermiddag is de 14-jarige J. v. d. B., die op de hok van een rijdende wagen wil de stappen daarbij misgestapt, waardoor hij met een des wielen in aanraking kwam en vrij ernstig aan het been word gewond. Hij is door den E. H. D. naar liet Acad. Zie kenhuis gebracht. KAMER VAN KOOPHANDEL WIJZIGING. 13 Oct „Onderling Hulpbe toon", Nieuwveen, Dorpsstraat 123, Zieken verzorging. N. 2e Voorz., P. Sprey, Nieuw veen; N. le Comm. C. R. de Groot, Nieuw veen; N. 2e Comm. M. Notenboom, Lcimuiden. OPHEFFING. 13 Oct. P. J. A. van Ocrlc, Leiden, Haarlemmerstraat 95. Handel luxe en toiletartikelen. BURGERLIJKE STAND i 28 J. - .1 HU i J M l a j j S Mleremet 26 j. H*j A Henalnff 22 J. en H J P Hermans 21 j. h v tienen 28 J. on J Valk 23 J. P PUnnaken 28 j. en g Hurtevelt 24 J. M v 't Zelfde 23 J. en J E v Blezen 22 J. N J van Berge Henegouwen 34 j. en E McU 24 j. M tagendük 27 j. en H M Kroon 20 J. H V Venctlcn 29 J. en M H Sommellng 23 J. K W Werkman 28 j. en H A Pastoor 23 J. S Ossc- voort 22 J. en J 8 v d Voa 23 J. C G Juffer- nvins 25 j. cn Th J Vreeswijk 21 J. J Snijder* 25 J. eu G Lubberta 21 j. INDISCHE VOORDRACHTEN Gedurende den acaclemischen cursus 1930 1931 zullen er op 18 achtereenvolgende Woensdagen, met uitzondering van de Kerstvacantie, door een aantal docenten der Lcidsche Universiteit voordrachten gehou den worden over Nederlandsch-Indië. De onderwerpen zijn gekozen uit verschil lende gebieden van wetenschap. Zij zullen betrekking hebben op het land en zijn fauna en flora, de geschiedenis, de kunst en de literamus der Indonesische volkeren, de positie der Chineezen, de verspreiding en de heteeker.is van den Islam en het Christen dom, de vestiging cn de ontwikkeling van het N'ederlandsche gezag, de staatsinstellin gen en de rechtspraak, economische toestan den en maatschappelijke en hygiënische problemen. Daar het de bedoeling is om in ruimeren kring belangstelling voor Indië op te wekken en kennis van Indië aan te kweeken, zullen er gratis toegangsbewijzen verstrekt worden aan allen, die zich daar toe schriftelijk of mondeling wenden tot het Bureau der Universiteit, afd. inlich tingen cn inschrijvingen, Rapenburg 71 (ge opend van 912 en van 1.304 uur; 's-Zater- dags 9—12 uur). De voordrachten, die om 8 uur n.m. zullen aanvangen en uiterlijk om 19 uur aïgeloo- Dcn zullen zijn, zullen gehouden worden in de zaal van het Botanisch Laboratorium, Nonnensteeg 3, met uitzondering van de voordracht van S-' November, die in de Collegezaal van het Ethnographisch Muse um. Hoogerwoerd 108. gehouden zal wor den. Indien de voordrachten voldoende belang stelling wekken, zal in de toekomst elk win terseizoen een soortgelijk Indische cursus georganiseerd worden. Voor dit seizoen zijn de volgende voor drachten vastgesteld: 22 October 1930: prof. dr. B. G. Escher, Ne- derlandsch Indië »ls aardbevingsland: 24 October: dr. I. Kamerlingh: „De Indische Plantenwereld in beeld." 5 November: dr. H. Boschma: „De biologie der zeeën van Nederlandsch-Indië'. 12 November: „Een en ander over de bevol king van Ned.-Indië." 19 November: prof. dr. N. J. Krom: „Dc ou.de geschiedenis cn de archaeologie van Indië." 26 November: prof. dr. C. C. Berg: „Letter kundig leven op Java en Bali." 3 December: prof. dr. J. J. L. Duyvendak: „De Csineezen in Nederlandsch-Indië." 14 Januari 1931: Prof. Dr. Ph. S. van Ron- kel: „Iets over de Malcische litteratuur'. 21 Januari: Prof. Dr. C. Snoeck Horgron- je: „Een onderwerp betreffende den Islam in Nederl .-Indië". 2S Januari: Prof. Dr. H. T. Colenbrander: „De Oost-Indische Compagnie". 4 Februari: Prof. Dr. L. Knappert: „De Chr. Zending in Nederl. Oost-Indië voor heen en thans". 11 Februari: Prof. Dr. J. H. Boeke: „Volks- crediet en coöperatie in Nederl.-Indië". 18 Februari: Prof. Mr. C. van Vollenho ven: .Groei van den Indischen regeerings vorm" (1602—1931). 25 Februari Prof. Dr. H. F. Colenbrander „Indië sedert 1816". 4 Maart: Prof. Mr. G. André de la Porte „Rechterlijke organisatie en rechtspraak in Nederlandse!) Indië". 11 Maart: Prof. P. C. Flu: „Het weten schappelijk malaria-onderzoek in Neier- landsch-Indië" 18 Maart: Prof. Dr. W. A. Kuenen: „De gezondheid in de tropen". 25 Maart Ir. R. A. Kern „Westersche LEGATUM VISSERIANUM Op Woensdag 22 October te half vier, Donderdag 23 October te 3.15 uur cn Vrijdag 24 October 3.15 uur, zal de heer Th. van Weideren baron Renjers in het Klein-Auditorium van het Academiegebouw, Rapenburg 73, drie voordrachten houden over: „De Nederlandsch-Belgische betrekkin gen beschouwd in het kader van de inter naal-politieke positie van België als geheel. De colleges zijn kosteloos toegankelijk voor alle belangstellenden, voor zoover de ruimte zal toelaten. SCHOENMAKERS-CURSUS Gisteravond opende de Schoenmakers Patroons-Vereeniging „Nieuw Leven", onder afdeeling van den Ned. Bond van Schoen makers Patroons haar vierde wintercursus ter voorbereiding van Diploma A. Gediplo meerd Schoenhersteller onder Rijkstoezicht, in een der lokalen van de voormalige Ge meente School aan do Mare. De leiding van dezen cursus is wederom opgedragen aan den heer I. de Moed, Maat schoenmaker, alhier. Deze opende den cur sus met een overzicht van de practische cn theoretische lessen. Het diploma is niet gejnakkelijk te ver krijgen. De meeste kans van slagen hebben zij die de lessen getrouw en met ijver volgen. Hiermede was de cursus geopend en werd met de lessen een aanvang gemaakt. Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RUN GEMEENTERAAD Vergadering van den Raad deT gemeente van Maandag 13 October, dee nam. te 7 uur. Afwezig met kennisgeving P. van Dijk G Bergëhoeiff. Van Ged. Staten is de goedkeuring van enkele raadsbesluiten ingekomen. Benoem de leden Armbestuur hebben hun benoeming aangenomen. De heer J. L. H. Boeren geeft verslag omtrent onderzoek Ziekenhuisje, iJe heer Boeren zag gaarne een reorganisatie, inzonderheid betreffende het schoonhouden en doet dienaangaande enkele opmerkingen die onderzocht zullen worden. Deze heer wordt omtrent verzekering van storing van de electrische laadinriching aan de Gem. Bedrijven door w tthouder G. M. Hengreen gezegd, dat sinds 26 Juli een gasmotor is ge niaalst voor eventueele storing. Ingekomen stukken. Van de Vereen, tot bestrijding van Tuber culose alhier een verzoek om subsidie van f 1500 en voor extra eubsidi> in het tekort van 2600. Naar B. en W. voor praeadvies. Van de Vereen, voor Tuinbouwondcrwijs alhier voor subsidie. Toegestaan. Van de Konijnonfokvereen, te Aarlander- veen voor bcschikbaanstellcn medaille, wat toegestaan wordt. Schrijven van T\ on W. waarbij de begroo ting voor 1931 wordt aangeboden, met de eindcijfers 826.000 van de gewone dienst en nndeelig saldo van ƒ34.000 voor de kapi taal dienst. 1. Voorstel van B. en W. inzake verhuring van perceelen weiland aan den heer W. d Wel. Aangenomen. 2. Voorstel van B. en W. tot weder verhu ring van een perceeltje weiland achter de Algemeene Begraafplaats te AarUindervecn, aan P. van Leeuwen Rzn. alhier. Aangenomen. 3. Voorstel van B. en W. tot wedervwhn- Voornaamste Nieuws. BINNENLAND Te Den Haag zal een groote vergadering gehouden worden ter gelegenheid van bet feit, dat 25 jaar geleden de kinderwetten werden ingevoerd. Verschenen is de nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het ont werp tot wijziging der Zuiderzcesteunwet. Te Den Haag in een belangrijke conferer tie gehouden inzake een eventueel maalgi bod van inlondsche tarwe. ag der Arbeidsint 'ledisch feuilleton. Door een Amerikaan6ch bankcon6ortlui% is besloten aan Duitschland een belangrijk crediet te verleenen. (Blz. 13.) Het wezen van het katholicisme, I, dooi; BUITENLAND (Blz. 2) De Duitsche Rijksdag in nieuwe samen-i stelling geopend. Ernstige reletjes te Berlijn. De dreigende staking in de Duitsche mei taai-industrie. De Chinee6ch-Ru66i6che conferentie te Moskou geopend. Dr. Eckener over de ramp an de R 10L I)e moordaanslag op Jack Diamond. AGENDA Woensdag 15 October. Stadsgehoorzaal, 8 Vertooning Borneofilm. Woensdag 15 October. Pieterskerk 8V4 uuij Orgelivoordracht Ilenri Schouten. Donderdag 15 Octoger. Stadsgehoorzaal, Blindenconcert 8*4 uur. Donderdag 15 October. Luthersche Keilt, Orgelconcert Jan Zwart 8*4 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdiensten der apoUhokcn wordt van Maandag 13 tot en met Zondag 19 October a.s. waargenomen door apotheek M. Boekwijt, Vischmarkt 8, Tel. 552. De 'heer M. Meijer en W. J. den Hertog epreken over het verschil van prij6 in ver-, gelijking met verhuring aan v. d. Wel. Wethouder van Leeuwen antwoordt, dat dit verschil komt door de afschutting. Aangenomen. 4. Voorstel van B. en W. tot verhuring van het pand Prins Hendrikstraat 100 en een ge- deelte pakhuis, aan L. F. Sclieeuers. Aa ngenomen. 5. Voorstel van B. en W. inzake het beroep schrift van H. va nden Beig alhier, tegen de btölising van D. en W., waarbij hein een bouwvergunning werd geweigerd. Aangenomen. 6. Voorstel van B. en W. inzake afbraak van de gemeentewoningen Schoolstraat nos. 24 26 28 30 32 34 en 36. Na een opmerking van den heer A. den Ouden over schadeloosstel ling aan Grond-i bedrijf, en den heer- C. den Uijl, die danki baar is dat deze krotten worden afgebroken, wordt het voorstel aangenomen. 7. Voorstel van B. en W. tot aankoop van de panden Hooftslraat nos. 260 262 264 en 266 van H. Hu lecher alhier en tot gedeelteilijke verhuring ervan ar. den verkooper. Aangenomen. 8. Voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel bouwgrond aan de Goeman Bor- gesiusstraat van het bestuur der Nutsstich- ing tot verbetering van de Volkhuisvesting aliiier en tot overdracht van den benoodig- den grond voor den bouw van een bijz. la gere school ter plaatse, aan de Vereen, tot bevordering van lager en meer uitgebreid Chr. schoolonderwijs te Alphen aan den Rijn Waarom is het Grondbeilrijf niet om een oordeel gevraagd, nu wordt er te veel grond gekucht, twee straten te veel aangelegd, zoodat de kosten te hoog worden, aldus ie heer D. ton Ca te Brouwer. De heer C. Koren vraagt of de moddersloot bij de Jan van Nieuwenhuizenstraat nu ook gedempt wordt. De Voorzitter merkt op, dat na veel over leg de voorgestelde oplossing de beste is, hier is een prijs van ƒ8.80 per M.2 voor bouwgrond teruggebracht op 6 per M2. le vens is de totale prijs van ƒ97.000 terugge bracht od ƒ83.000, voorts wordt voor goede rioleering gezorgd, inzonderheid bij de sloot door den heer Koren bedoeld. Na opmerkingen van W. J. den Hertog en D. ten Cate Brouwer, wordt hot voorstel z. h. st. aangenomen. 9. Voorstel van B. en W. om gelden toe te staan ten behoeve van de aanschaffing van schoolmeubelen voor de büz. lagere school aan de Hooftslraat. Aangenomen. 10. Voorstel van B. en W. om medewerking te verleenen tot uitbreiding van de Oranje- school. Aangenomen. 11. Voorstel van B en W. inzake het ont heffen van schoo'schoonmaak en onder- ha ndsche gunning daarvan voor 1931. Aangenomen. 12. Voo'stel van B. en W. inzake belooning van don deurwaarder der Plaatselijke Be lastingen voor de jaren 1931 en 1932. Aangenomen. 13. Voorstel van B. en W. lot goedkeuring van de rekeningen van het Algemeen Arm bestuur over 1928 en 1929 Aangenomen. 14. Vaststelling van den Staat van onin bare posten der rekening 1929. De heer W. J. Spreij doet een opmerking aangaande inning achterstallig schoolgeld, waarbij de Voorziter zegt, dat we 'n goeden deurwaarder hebben die daar zorg voor draagt. 15. Voorloopige vaststelling van de reke ningen over 1929 van; a. de water- en licht- bedrijven; b. het Grondbedrijf; c, het Waar borgfonds inzake woningbouw; d. de ge meente. Na een opmerking van ten Cate Brou-.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6