DINSDAG 14 OCTOBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE ZUIDERZEEVISSCHERS PROTESTVERGADERING TE DEN HAAG GROOTE OPKOMST Groote aantallen Zuiderzeevisschers zijn gisteren naar den Haag getogen om deel te nemen aan een groote protestvergadering, welke in Diligentia is gehouden. De zaal bleek veel te klein. Maar dat hinderde niet: men was er en demonstreerde toch mee- Het was de bedoeling van het Centraal Comité van Zmderzcevisschers, aan den vooravond van de behandeling van het ont werp van wet tot wijziging van de Zuider- zeesteunwet, de visschers bijeen tc brengen om gezamenlijk hun grieven en wen^chen nog eens naar voren tc brengen. Wie niet in Diligentia kon, ging naar een tweede vergadering in Veritas. Toch mooeten veie honderden teleurge steld worden en konden niet toegelaten worden. In Diligentia werden onder de aanwezi gen opgemerkt mr. J. Draayer, referen- daris aan het departement van Waterstaat namens den Minister, de leden der Tweede Kamer mr. Heemskerk, mr- Duys en van Zadelhof, benevens ir. G. F. H. Ho uber, secretaris der genoemde com missie. Opening- De heer B. De mm er, voorzitter van het centraal comité opende de bijeenkomst en wees er op, wat 'tbeteekent voor deze vis schers. wanneer de Zuiderzee droog gelegd zal zijn. Men heeft wel eens gevraagd, waar om de visschers eerst thans beginnen met hun protesten te doen hooren. Maar zij hebben steeds gewacht op de vervulling van de beloften van de regeering. En spr. wil den minister-president er aan herinne ren dat hij zelf gezegd heeft bij een andere gelegenheid, dat een belofte door ccn vorige regeering afgelegd nog royaler gehouden moest worden, dan eene door de huidige regeering gedaan. Maar men is op Waterstaat altijd nog doof geweest voor de stem der visschers- In dit verband wees de heer Demmer op de ervaringen der subcommissie B. Deze commissie, onder presidium van mr. Vissering, stelde een ontwerp vast, dat de visschers bevredigde. Zij hadden dan ook gegronde verwachtingen dat de regeering dit ontwerp zou overnemen. Daar kwam echter niets van. In het ont- werp-Zuiderzeesteunwet was van het advies der subcommissie B niets te vinden. Mocht het thans aanhangig wijzigings- ontwerp onverhoopt worden aangenomen, dan zal de strijd voor recht worden voort gezet Spr. hoopte echter, dat de stem der vis schers heden gehoord en verstaan zal wor den. De visschers spreken. Togn kwamen de visschers zelf los. In ronde, klare taal hebben zij hun grieven ge uit en hun wenschen gemotiveerd. Als eerste spreker trad op de heer Gor ter uit Medemblik. Spr. schetste den toestand, waarin de visschers verkeeren sinds de werkzaam heden voor de drooglegging begonnen zijn en merkte daarbij op dat de Regeerrmg het nog maar steeds bij beloften heeft ge laten wat betreft de vergoeding der ge leden schade en de verzorging der gedu peerde gezinnen. Daarna sprak de visscher Van Doorn uit Elburg, namens de Zuid-Oostkust der Zuiderzee. ..Ook deze spreker wenschte schadevergoeding voor het waardeloos wor den van schuiten en materialen en wees eveneens op het feit dat van de zijde der Regeering nog practisch niets is gedaan, om eenigszins aan de nijpende toestand der visschers tegemoet te komen. Wel zegt de Regeering, dat zij ingeval van vernietiging of onteigening schadevergoeding toekent, maar is de Zuiderzee dan niet onteigend? Voorts sprak de heer Van Doorn over de groote moeilijkheden, waarvoor de vis schers met het oog op hun kinderen zich geplaatst zien. Wij kunnen immers voor hen maar niet plotseling een andere be trekking fabricecren De Zuiderzeesteunwet is geen schadever- goedingswet, doch slechts een Bedeelings- wet. Wij willen geen armenzorg, dat Is goed voor de noodlijdende tuinders uit Noord- Holland, die hebben al grond genoeg zon der de Zuiderzee! Maar de vrije Zuiderzee visschers zullen zich zelf wel redden! Wordt hun echter de zee afgenomen, dan hebben zij ook recht op volledige schade vergoeding. In gelijke geest spraken daarna nog af gevaardigden uit Bunschoten Lemmer en andere plaatsen. Allen waren het er over eens: Deze wet mag nooit tot stand komen. Wil den visschers recht worden gedaan ,dan moet ze in principe worden veranderd. Geen armenzorg, geen steun ver leening maar alleen ,doch ook niets anders, dan een schaderegeling. In allerlei toonaard werd dit betoogd en gewezen werd daarbij met nadruk op het feit, dat zij, die in hun jonge jaren zuinig zijn geweest en wat bijeen hebben ge spaard, dit nu niet hebben gedaan voor zich zeiven en hun gezin doch slechts voor den staat Want de wet zegt, dat de vis scher, als hij wat bezit, weinig krijgt Heeft hij veel, dan krijgt hij heelemaal ïiiets. Zoo worden de luie en de nijvere visschers naast elkaar gezet Alle toespraken vonden luiden bijval in de vergadering en aan het slot kon dan ook de voorzitter met recht getuigen van een wel geslaagden middag. Ook „Amicitia" stampvol. In „Amicitia" het vroegere vereenigings- gebouw „Veritas', wps de toeloop eveneens enorm. De groote bioscoopzaal waar de aan wezigen schouder aan schouder stonden kon alle demonstranten niet bevatten. Een tweede zaal vulde zich dan ook weldra. De vergadering stond hier onder leiding van den heer J. de Veen uit Enkhuizen. Hier traden dezelfde sprekers op als in Diligentia. Na elke redevoering werd luide met het gesprokene bijva.1 betuigd. Het ongewone schouwspel van de talrijke in costuum gekleede visschers trok ook uiteraard veel belangstelling van buiten. Land-en Tuinbouw. DE NEDERLANDSCHE TUINBOUWRAAD Naar we vernemen heeft de Ned. Tum- bouwraad aan do regeering verzocht het bedrag van f 27.500, dat op de Staatsbegroo- ting is uitgetrokken voor vertegenwoordiging van den Nederlandsehen tuinbouw op buiten- londsche tentoonstellingen, aanmerkelijk te yerhoogen. DE VISSCHERSHAVEN VAN VOLENDAM Een kijkje in de Visschershaven van Volendam, die gisteren tjokvol lag, daar alle visschers naar Den Haag gereisd waren om de vergadering inzake de Zuiderzeeiuet bij te wonen. MAALGEBOD INLANDSCHE TARWE BELANGRIJKE CONFERENTIE VAN DE REGEERING PARTICULIER INITIATIEF Gister heeft de minister van Binn. Zaken en Landbouw een bijeenkomst gehad met vele or ganisaties van het meel- en bakkersbedrijf om te beraadslagen over een eventueel maalgebod voor binnenlandsche trawe. Teneinde een zoo vruchtbaar mogelijke be spreking te kunnen voeren had de minister aan de organisaties een nota gezonden waarin de voornaamste punten, waarover de Regeering wilde spreken, waren samengevat. Zoo lezen we in deze nota het volgende. De toestand waarin de landbouw is gekomen verplicht de regeering te overwegen of maat regelen kunnen en dienen te worden genomen om aan de hoogst ernstige gevolgen van deze crisis zooveel doenlijk hunne scherpte te ont- Voor zooveel den tarwebouw betreft is de aandacht der regeering in het bijzonder geves tigd cp de instelling van een verplichting tot vermaling van inlandsche tarwe tot een zeker percentage bij de bereiding van broodbloem ge lijk in eenige andere landen reeds in toepas sing wordt gébracht. De regeering zoude zich de bevoegdheid kun nen assumeeren om te verbieden of al dan niet voorwaardelijk toe te staan het vervoeren, voorhanden hebben of afleveren van tarwe bloem waarvan de samenstelling niet voldoet aan bepaalde eischen. Onder deze eischen zoude de eerste plaats innemen het voorschrift, dat tarwemeel en tarwebloem een bepaald percentage meel of bloem, gemalen van inlandsche tarwe moet bevatten. Aan dit voorschrift kan worden voldaan op twee wyzen: Door vermaling van buitenland- sche met binnenlandsche tarwe in zulk een verhouding, dat de vereischte" samenstelling van het tarwemeel wordt verkregen, of door menging van buitenlandsch met het vereischte percentage binnenlandsch tarwemeel. Men zou dit resp. maalplicht en mengplicht kunnen noemen. De maalplicht drukt dan in het bijzonder op de maalderijen, de mengplicht op de meelimporteurs. Het percentage zal moeten worden vastge steld met inachtneming van kwaliteit en hoe veelheid der beschikbare binnenlandsche tarwe. Teneinde te voorkomen, dat het onvermeng de buitenlandsche meel in den handel komt, zal aflevering daarvan slechts moeten kunnen geschieden aan erkende maalderijen en erken de importeurs die, willen zij worden erkend, onder meer aan zekere voorwaarden, wat be- drijfsboekhouding betreft, moeten voldoen. Er is gezegd, dat op bovenomschreven wijze geen ander meel dan dat, waarin mede bin nenlandsche tarwe is verwerkt, in omloop kan komen. Nochtans zijn er bedrijven, die tech nisch en economisch daardoor in moeilijkheden zouden geraken. De mogelijkheid dient daar om te worden geschapen om onder zekere voorwaarden aan die bedrijven vergunning te verleenen voor verwerking van onversneden tarwemeel. Er moet worden voorkomen, dat buitenland sche overeenkomstige tarwe als binnenland sche kan worden aangeboden. Hierin is door een eenvoudig voorschrift betreffende het aan- toonen van de herkomst der tarwe te voorzien. Voor het welslagen van de regeling zoude de regeering zich de medewerking moeten ver zekeren van een bij uitstek deskundig orgaan voor bijstand en advies met ruime bevoegd heden, waarin de dadelijk bij deze aangele genheid betrokkenen hun vertegenwoordiging kunnen vinden. Dit orgaan, ingesteld met het uitsluitend doel om de regeling tot het ge- wenschte nuttig effect te brengen, zou ondc* meer controlebevoegdheden moeten erlangen en zich voorts in het algemeen steeds volledig op de hoogte moeten houden van al hetgeen op de uitvoering der regeling betrekking heeft. Voor de bestaande meelimporteurs zoude, naar bekend is, het meel- en menggebod moei lijklieden baren. De importeurs toch zijn nie ingericht op eenige bewerking of zelfs opslag van de door hen ingevoerde waar. Ook kunnen zij niet meer onvermengd leveren het bepaal de merk meel, waarin zij tot dusver bande dreven. Immers het moet thans voor een be paald percentage uit andere tarwe zijn ge malen. Deze consequentie is inderdaad een be zwaar, aan een maal- en menggebod verbon den, doch zij zou niet mogen leiden tot een afzien van de geheele regeling, in aanmerking genomen het ver-strekkende belang daarvan. Ter vergadering waren vertegenwoordigd de volgende organisaties en lichamen: Bord van Clir. Bakkerspatroons in Nederland, Ned. Bak- kersbond, Ned. R.-K. Bakkersbond, Ned. Ver van Werkgevers in het bakkersbedrijf, Ver. van werkgevers in het Israëlitisch bakkersbe drijf in Nederland, Centrale Bond van Neder- landsche Verbruikscoöperaties. Ned. Ver. van Meelfabrikanten, N.V. Meelfabrieken, Algem. Ned. Molenaarsbond, Ned. Bor.d van Craan- en Meelhandelaren, Ned. R.-K. Bond van Mo lenaars en Graan- en Meelhandelaren, Ned. Ver. van Meelagenten, Bond van Ned. Meel importeurs, Ned. Ver. van Meelimporteurs cn de Nijverheidsraad. Door belanghebbenden werden bezwaren ge opperd tegen en vragen gesteld met betrek king tot de toepassing van een maalgebod, zulks aan de hand van bovenbedoelde nota. Namens de zes organisaties van bakkerspa troons werd aan belanghebbenden voorgesteld alsnog een poging te doen om langs de.i weg van het particulier initiatief te bewerkstelli gen hetgeen men zich voorstelt, dat de regee ring met een maalgebod wil bereiken. BIJENMARKT Zaterdag werd te Eindhov honigmnrkt geopend, die zeer druk bezocht was. Vooral dames schijnen op heid gesteld te zijn, daar deze zeer talrijk waren opgekomen. BLOEMBOLLENTEELT Gezien de goede resultaten zullen in de Kerknieuws. Be epe GEREF. KERKEN. Te Rotterdam, J. Attema te Wolvega. Te Oudega (Small.), W. van der Heide te Zoutkamp. Bedankt: Voor Schiedam (vac.-C. van der Woude), A. J. Bouma te Heerenveen. Voor Harlingen, C. W. Keur te Oudewater. Voor Zuidwolde (Gron.), S. Neerken te NED. HERV. KERK. Beroepen: Te Gouderak, G. C. Seve- rijn te Waarder (by Woerden). Te Nyega en ETahuizen, cand. C. D. Buenk te Zeist. Bedankt: Voor Zeerijp, P. Beijer te Overschild. CHR. GEREF. KERK. Tweetal: Te Ryn^burg, P. J. de Bruin te Veenendaal en D. Driessen te Amsterdam Oost. I Beroepen: Te Lisse, A. H. Hilbers te Enschedé, i AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Cand. F. de Boer te Den Haag, die door de classis Franeker der Geref. Kerken met algemeene stemmen toegelaten werd tot de bediening des Woords en der Sacramenten hoopt Zondag 16 November a.s. zy'n intrede in de Geref. Kerk van Achlum te doen, na be vestigd te zijn door Dr. J. Hoek, van den Haag-West. Ds. C. v. Meyenfeldt van Feyenoord (Rotterdam) gekomen, werd Zondag j.l. bevestigd als predikant der Geref. Kerk van Alkmaar door Ds. J. H. Donner, van Broek op Langendyk met Joh. 1: 6 en 7. Na de be vestiging werd toegeziongen, Morgenzang vers 3. (gewijzigd). Ds. von Meyenfeldt hield des avonds een intreepredikatie over 1 Cor. 3. 22 en 23. «Zyn thema was „de rijkdom van de Gemeente van Christus", waarbij hy wees op le. den omvang, en 2e den grond daarvan. Aan het einde werd de 1 eeraar toegesproken door ouderling D. Kieft namens den Kerkeraad en door Ds. Donner namens de classis Alkmaar. In dezen dienst werd Psalm 132: 6 toegezongen. Burgemeester J. Wendelaar en een tweetal wethouders woon den de intreepleohtigheid by. Ds. Th. J. M u d d e, van Tweede-Ex- loërmond, nam Zondag j.l. afscheid van de Ned. Hervormde Gemeente aldaar met een predikatie over Filipp. 1 27. Onder de aan wezigen bevonden zich de Burgemeester van Odoorn, vertegenwoordigers van Chr. School besturen en Schoolhoofden, van den Chr. Werkmansbond in de provincie Drente, van den Ring en de Prov. Commissie van het Ned. Jongelingsverbond en de ambtgenoot en Kerkeraad van Musselkanaal. Aan het einde werd de naar Brummen vertrekkende leeraar hartelijk toegesproken door verschil lende van bovenaangeduide afgevaardigden en ten slotte door Ds. H. A. ten Hove, van Musselkanatf. De Gemeente zong Ps. 134 3 toe. - Ds. S. J. de Roest, gekomen van Garyp, deed Zondag j.l. intrede by de Ned. Hei-v. Gemeente van Menaldum, die een jaar vacant was geweest. Des morgens had de bevestiging plaats gehad door Ds. C. Kroon van Woudsend, die sprak over Hand. 1: 8b. „En gij zult Mijne getuigen zijn''. Ds. de Hoest hield - een intreepredikatie over Jac. 1 21b: „Ontvangt met zachtmoedigheid het Woord, dat in U geplant wordt, hetwelk uwe zielen kan zalig maken". Na de pre dikatie werd het woord gevoerd door Ds. J. Kramer van Berlikum, die den predikant namens de Gemeente en namens de collega's in den Ring welkom heette. Toegezongen werd Ps. 121:4. Cand. G. F. Voorhoeve, van Nijmegen werd Zondag j.l. by de Ned. Herv. Gemeente van Overdinkel (O.) na een vacature van slechts zes weken, door zijn vader Ds. C. L. Voorhoeve, emeritus-predikant van Vlis- singen, wonende tc Nijmegen, in het ambt bevestigd met Exodus 3: 11, 12a. Des middags verbond Ds. G. F. Voorhoeve zich aan zijn gemeente met een predikatie over Jes. 55: 10 en 11. De gebruikelijke toe spraken tot den jeugdigen predikant volg den. In beide diensten was het kerkgebouw geheel gevuld. HULPPREDIKERS Te Glanerburg is de Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente voornemens over te gaan tot de benoeming van een hulppredi ker, wat beschouwd moet worden als voor bereiding om te komen tot de stichting een tweede predikantsplaats. RECHTS EN LINKS. Te Eindhoven heeft, naar de N.R.Ct. bericht, de Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente besloten, zoo spoedig mogelijk eer vrijzinnig hulpprediker te benoemen. De Ge meente Eindhoven, die zich in de laatste 20 jaar vervijfentwintigvoudigd heeft, had ouds één vrijzinnig uredikant. Thans wordt zy >>ediend door 1 vrijz. predikant en 1 conf. predikant en 1 conf. hulpprediker. PROCES VAN EEN GEKOZEN OUDERLING. Voor de Antwerpsche rechtbank wordt thans, volgens de .Maasbode", een proc< gevoerd, dat in het kleine Protcstantsclie kerkdeel in België groote opschudding heef veroorzaakt. Een ouderling heeft namelijk een proces ingespannen tegen den Kerkeraad An t w e r p e n en de Synode, omdat zyn verkiezing tot ouderling door dezen nietig werd verklaard. De betrokken persoon, een Antwerpenaar, werd in Januari 1927 by derde stemmin: met 17 op de 33 stemmen tot ouderling gekozen. Toen de uitslag bekend was, kwa men bij het consistorie talrijke klachten binnen, waarbij den gekozene van een losban dig leven beschuldigd werd. Het consistorie besliste tot uitsluiting. De ouderling ging bij de Synode in beroep, maar oeze handhaafde het besluit, dat in de „Kerkbode" werd afge kondigd. De Antwerpsche Protestant spande daarop een proces in tegen de Piotestantsche Kerk in België wegens laster en eerroof en eischte 300.000 francs schadevergoeding. De Antwer penaar beroept zich op het feit, dat lie twee voornaamste aanklaagsters haar beschuldi gingen hebben ingetrokken. De verdedigers der Pretestantsclie Kerk verklaren, dat, volgens artikel 16 der Belgi sche Grondwet, de Staat zicli niet mengen m ig in kerkelijke benoemingen en dat bt dien de beschuldigingen wel een oogenblik wei-den ingetrokken, dcch later weer krachtig-! De rechtbank zal later uitspraak doen in dit proces, dat zeker zonder precedent is. KERKINSTITUEERING Te Drogeham heeft een bijeenkomst plaats gehad, waarin de Christelijke Gere formeerde Kerk aldaar geïnstitueerd is. Na dat de consulent, Ds. A. Gruppen, van Zwaagwesteinde, een korte predikatie had gehouden, werden ouderlingen en diakenen gekozen. Daarna werd het woord gevoerd door Ds. H. Velema, van Drachten, de nieuwe con sulent der Gemeente, die er zijn blijdschap over uitsprak dat er te Drogeham nog een overblijfsel is dat vasthoudt aan de aloude waarheid. Namens de Classis Leeuwarden sprak Ds. B. Oosthoek, van Dokkum, die de Gemeente verwelkomde in het Kerkverband. HERDENKING Te Dubbeldam is in de Ned. Herv. Ge meente een herdenkingsdienst gehouden verband met het 300-jarig bestaan der Ge meente. Ds. H. Meyer, pahtor loci, die eerst enkele historische herinneringen gaf en daar na de Gemeente bepaalde by den noodzakelij ken dank en ootmoed. Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, ambachtsheer der Gemeente, zei, dat hy een groot deel zijn leven in Indië doorgebracht had en daar door zich weinig met Dubbeldam had kunnen bemoeien. Hy wees op het voorrecht der Ge meente en wenschte dat zy veel zal bydragen voor het werk der Zending. Ds. C. Heemskerk en Ds. R. Torenbeek, beiden van Dordrecht, spraken daarna nog resp. namens het Class. Bestuur en de Gemeente van Dordrecht. Een bariton-zanger en de organist verleenden voorts medewerking. MANNENVEREENIGINGEN - Te Den Ham is, op initiatief van Ds. J. H. Broek Roel of s te Vroomshoop een Geref. Mannenvereeniging opgericht, met aanvanke lijk 31 leden. t NED BIJBELGENOOTSCHAP. Te Apeldoorn hebben vorige week 27 afgevaardigden uit de afdeelingen der pro vincie Gelderland van het N. B. G. verga derd. Het aantal afdeelingen steeg van 26 tot 31 door oprichting van een nieuwe afdeeling te Ede, Putten, Eerbeek, Varsseveld, Ze- De secretaris van het hoofdbestuur, Ds. D. E. Boeke, vertelde dat het totaal aantal le den en begunstigers in Nederland gegroeid was van 18.000 tot 20 000 en wekte Gelder land op hierin niet achter te blijven, maar te zorgen voor evenredigen groei. Nadat verkiezingen hadden plaats gehad, de belangen der afdeelingen en de winter plannen besproken waren, kreeg Ds. W. J. Manger, Luth. predikant te Tiel, het woord voor zyn inleiding: „Bijbeltentoonstelling als propaganda-mogelijkheid. Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Het gouden jubileum. Naar wjj ve.- >men. zal Ds. K. Femhouk, van Vreeland, verhinderd zyn in de ure des gebeds op Maandagavond 20 October a.s. in de Keizers- grachtkerk te Amsterdam voer te gaan. Wie hem nu vervangen zal, is ons momenteel nog niet, bekend. In de vergadering van Woensdagmiddag 22 October a.s. waarin de Minister van Staat A. W. F. Idenburg zou spreken, die echter, gelijk we reeds meldden, eveneens door ziekte verhinderd is. zal nu optreden Ds. T. Ferwerda, van Amsterdam. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Dr. A. Smy?rs, byzonder hocgleeraar in de theorie en do geschiedenis der muziek aan de Universiteit te Utrecht, heeft gister- nuddag zijn ambt aanvaard met een reut, getiteld: „Nederlar.d-che Muziekgeschiedenis UNIVERSITAIR JOURNALISTIEK ONDERWIJS. In de bestuursvergadering van den Neder- landschen Journalisten-Kring heeft de Voor- itter mededeelingcn gedaan omtrent eca conferentie, welke het dagvlijksch bestuur van Kring de vorige week heeft gehad met afgevaardigden van den Raad van Beheer, den Senaat en de hoogleeraren der Neder- landsche Hnndels-TToogesehool te Rotterdam i. zake de mogelijkheid van het openen van onderwijs, de journalistiek betreffend, aan die Hcogeschool. De besprekingen hebben een zeer aangenaam beloop gehad en de zaak if thans verder by de bevoegde colleges de: Hcceeschool in onderzoek. Het Kring-bestuur sprak er zyn groote waa.-- cecring over uit. dat men 'on de zyde der Rotterdamsche Hoogeschool op dc-ze wijze overleg met den Kring heefr gezocht. Voorts werd medegedeeld, dat de Raad van Bestuur van het Leidsche Universiteitsfonds mede ernstig de mogelijkheid overweegt, on; ook te Leiden dergelijk onderwys in eeniger- lei vorm te doen geven. Besloten werd, dat bet Kring-bestuur zich tot het bestuur van het Universteitsfonds zal venden met ver- zeek, omtrent een cn ander samenwerking net den Kring te zoeken. Een bekend ingezetene van Den Haag beeft toezegging van een zeker bedrag, gedurende vijf jaar, gedaan, teneinde de invoering van onderwijs inzake journalistieke onderwerpen te vergemakkelijken. Hut kringbestuur zal nader onderzoeken, of het overeenkomstig den wensch van den schenker is. dat een subsidie eventueel over verschil- lende hoogescholen wordt verdeeld. MIDDELBAAR ONDERWIJS CHR. HUISHOUDONDERWIJS. Te Dokkum is thans c.efinitief besloten tot de oprichting van een Vereer.iging tot fc<vordering van het Chr. Industrie- en Huis- houdonderwijs. Deel is l et stichten en instandhouden van oen schoei voor onderwijs in bet huishouden, landbouw'.aishouden, -,-roa-j weiyke handwerken en maat-.chappelyk werk. De oprichtingsvergadering stond onder lei ding van den heer J. Strikwerila, directeur d?r Chr. Kweekschool te Dokkum. LAGER ONDERWIJS HOOFDBENOEMINGEN Oostvoorne (1 Jan. '31 te openen Chr. Nat. School). Drietal: A. Oudhof, ond. te Am sterdam; P. Verhoeff, hoofd te Berkel (Z.-H.); en A. van Waneren, ond. te Hollandsche Veld. Dongen (Herv. Chr. School), J, J. Anspach, ond. te Eindhoven. Aang. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN j Amsterdam (Dr. A. Kuyperschool, Mos straat 7, hoofd J. J. Oranje), J. B. Wicherts te Bennekom. Breda (Prinses Julianaschool, Van Cooth- plein 56, hoofd W. Bruinzeel), mej. L. O. de oJng te Leiden. Voor tydelyk. Nieuwerkerk a. d. IJssel ('s-Gra- venweg), A. J. van Rutten, aldaar. Voor tijd. 1 Heerjansdam, mej. L. Seehofer, al daar. j Hoofddorp (hoofd J. J. Dengerink)', J. Nydam te Franeker. Terneuzeen Herv. School, hoofd D. .T. van Wyck), mej. N. S. van der Maden te Le- melee (O.). MR. SAMUEL VAN HOUTEN t EEN GROOT. MAAR VERGETEN STAATSMAN OVERLEDEN Hedenmorgen is op 93-jarigen leeftijd overleden Mr. Samuel van Houten. Idet hem is een groot staatsman heenge gaan, die echter in de laatste jaren tevergeefs heeft getracht om met zijn „Staatkundige Brieven" invloed op de Nederlondsche poli tiek uit-te oefenen. Wetenschap. DE REGENPROEVEN VAN DEN HEER VERAART Een deskundig rapport De chef van den Meteorclogischen dienst der Luchtvanrtafdeeling te Soesterberg, le luitenant-vlieger E. Visch, heeft naar leiding van de reger.proeven op 6 Oct j.l. den heer Veraart een rapport ingezonden, waaraan het volgende is ontleend: Het stormachtige weer was niet bepaald gunstig voor het plaatselijk neerslaan van wolken en het niet gelijktijdig starten der drie vliegtuigen maakte hel moeilyk oi voldoen aan den wenschelyken factor, het gelijktijdig uitwerpen van ondergekoeld ys, want de geweldige hooge stapelwolken, welke op verscliillende punten hooger dan 4000 met*r reikten, belemmerden een goed horizontaal uitzicht. Na ruim 10 minuten rondgevlogen en wacht te hebben, besloot ik het ijsgruis te werpen, daar zich toen juist in my'n nabyheid een gunstige wolkenformatie, zeer gcichikt voor ons doel, vooraefd. Voor zoover ik dat kon nagaan, was dit net een wolken formatie waaruit op natuurlijke wyze reg< alt. Evenals bij my'n vorige waarneming zag ik de wolkentopper, snel stijgen, terwijl de bewolking een donkerder kleur aannam. De hc-ogte, waarop wij ons bevonden, liet niet toe, dat wy' nog tijdig tot onder het wolke konden dalen om aldaar plaatselijk neerslag waar te nemen. De regenbui, welke door kapt. van Weerden Poelman is waargenomen onder de wolken waarop wy het ijsgruis hebben uitgeworpen, is later ook door my waargenomen, toen vqj beneden het wolkendek gedaald waren. Zy" erplaatste zich snel landwaarts in O.N.O. De stormachtige wind zal volgens my'n meening een nadeeligen invloed uitgeoefend hebben op het zich terstond ontlasten van de wolken. De door my waargenomen regenhui reikte verder landwaarts in, tot op den grond en heeft ongeveer tien minuten geduurd. Rapporteur merkt voorts nog op, dat de groote snelheid der vliegtuigen een nadeel is om plaatselijk groote hoeveelheden ijsgruis uit te werpen en dat daarom de uitwerp- inrichting moet verbeterd worden, b.v. ooor een houten kist met schuif in den bodem, terwijl thans telkens geringe hoe veelheden uit de raampjes moeten worden geworpen. Gemengd Nieuws. DE ONTSNAPTE GEVANGENEN BIJ LEIDEN GESNAPT DOOR ZIJN HAREN VERRADEN. Maandagmiddag werd de Leidsche politie uit het café „Het Haagsche Schouw" bij Leiden, telefonisch gewaarschuwd, dat 4e twee gevangenon, die Zondag uit de straf gevangenis te Schevcningen waren ont vlucht. zich in een weiland in de buurt van dit café ophielden. Morgens had een landhouwersknech: te Wassenaar in de hooischuur twee vei (lachte personen ontdekt. Zij bedreigden den knecht en zeiden, dat het hem niet goed zon vergaan, indien hij hen verraadde. De knecht vertelde zijn patroon van het geen hij ondervonden had. Deze, inplaats van do politie op te bellen, joeg ze uit de schuur en het erf af. Toen de politic dit ter oore kwam, waren de beido mannen verdwenen. In de schuur werden door de politic ver schillende achtergelaten voorwerpen ge vonden, zoodat men vrij zeker wist met de Sclieveningsche uitbrekers tevens do da ders van een inbraak te Wassenaar, op het spoor te zijn. Zij hadden ook een bezoek gebracht b!j 'n boter- cn kaashandelaar aan den Schouwweg waar zij door het kelderraam ien broodje met kaas hebben weggehaald. 's Middags zag een jongen, op een ituk land bij „Het Haagsche Schouw" bij Leiden twee mannen, die gevangeniskle ren droegen. Mij bad reeds \an de ontsnut.- ping uit de strafgevangenis te Sclieveniu- n geboord, cn dacht dadelijk dat de man nen, die hij gezien had. do twee ontsnapte:, wel eens konden zijn. Hij begaf zich zoo spoedig mogelijk naar genoemd eafr en dan; belde men. zoonis gezegd, de Leidsche nv litie op. Eenige Leidsche rechercheurs hesn ii zich onmiddellijk daarheen, u -vol..i door een politieauto, waarin eer inspect-» n eenige rechercheurs hadden plaats gen. Mr. S. ven Houten werd 17 Februari 1837 ale zoon van een Groninger houtkoop?:-, Doojjegezind van godsdienst en eciit liberaal in de politiek, geboren. Na de gewone school opleiding te Hoogezand, studeerde hij aan de Groninger Universiteit, promoveerde in 1859 en vestigde zich als advocaat te Groningen. Spoedig'werd hij lid van de Raad en Wet houder. Twee en dertig jaar oud voor het dertigste jaar ging het niet werd hij lid der Kamer en bleef dat vijf en twin tig jaar. In een veelbewogen tijd trad hij daarna op als Minister van Binnenland sche Zaken en bracht als zoodanig tot stand de Kieswet-Van Houten, die hij zelf als mcnschelijk volmaakt prees. Hij was een echte Groninger niet alleen, maar hij was vooral een echte type van den Groninger liberaal, die van den gods dienst niet wil weten en als hoogste doel van den Staat zich stelt: stoffelijke wel vaart, rijkdom, geld verdienen. Mr. S. van Houten is daarom altijd ge weest een strijdbaar atheïst, een vurig ver dediger van het Nieuw Malthusianisme en radicaal op zijn manier. Bij zijn intrede in de Kamer gold hij voor dc roodste van alle rooden In 1871 werd zijn geloofsbelij denis in de Kamer gekarakteriseerd als een verheerlijking der commune. Twee jaren tevoren, heel kort na zijn in trede in de Kamer, stemde hij echter tegen een amendement van den heer Heemskerk Azn., om in alle gemeenten, met uitzonde ring van de 23 meest bevolkte den kies- recht-census op het minimum te bepalen. In 1874 bracht zijn particulier initiatief de eerste sociale wet. dc wet-Van Houten, houdende maatregelen tot het tegetóaan van overmatige arbeid en verwaarloöxing van kinderen. De stemming over dat door hem uitnemend voorbereid en knap verde digd wetsontwerp toonde, dat de Kamer ook toen reeds niet bang was voor een wet van deze aard, zelfs waar zij uit deze toen zeer roodc hoek kwam. Het wetsontwerp werd aangenomen met 04 tegen 6 stemmen. Bij de C tegenstan ders ging het niet tegen de zaak. maar tegen de manier waarop zij werd geregeld. Dr. Kuyper, die hun woordvoerder was, erkende uitdrukkelijk liet kwaad en be voegdheid van den Staat om daartegen maatregelen te nemen. Berucht is zijn geschrift: „Bijdragen lot den strijd over God, Eigendom en Familie". Voorts schreef hij „De staatsleer van Mr. Thorbeck»5*' eo „Staats- on Strafrechterlijke Opstellen". Ongeveer 25 jaar was hij lid der Tweede Kamer Van 19011907 had hij voor Friesland zitting in de Ee; to Kamer. In laatstgenoemd jaar werd zijn mandaat niet hernieuwd, omdat de sociaal-democra ten dezen „aartsconservatief" niet meer bo- geerden In 1923 trad hij nogmanls op met een nieuwe partij en gelukte het hem Mej. Mr. E. C. van Dorp als zijn ortegenwoordigstcr de Tweede Kamer te krijgen Doch reeds spoedig loste de trroep-Van Houten zich op in den Vrijheidshond. De heer Van Houten, die als vergaande radicaal in de Kamer kwam, verbet het polïlieke tooneel ale een starre conservatief. >vas niet veranderd, doch de toestanden hadden zich gewijzigd. Hij. de type van den liberalen individualist, die er zijn eigen catechismus op nahoudt on op anderen hoog neerziende, zijn politieke meening als de onfeilbare beschouwt, is op zijn plek blijven staan. En, werd toen onder den voet gcloopen. Hij was een groot staatsman; hij is als een vergeten burger gestorven. non. Bij aankomst bleek, dat de ontvluchte :e van oenen reeds verderop waren gegaan, vaarom de Lejdsrho recherche haar tocht oortzette. F.enige agenten volgden den auto per rijwiel. Toen de Leidsche recherche on- ler Valkenburg gekomen was. zag een hun- ier, die achter den nut<Mar«-d een haarbos can een manspersoon l»(^n een boschie uitsteken, in een laantje, dat toegang gat tot een boerderij. Hij begaf zich daarheen cn toen bleek het dat de beide gevangenen zich in dtt boschje verschol'»:i hadden. Zonder ecn'.g verzet gaven zij zich over Zij zijn toen in Jen Leidschen politieauto gebracht om naar Den Haag te worden vervoerd, waar dc cnra lissaris van politic hun aunhouding had Bij den tol onder Valkenburg kwam ech ter de auto van de politie uit Wassenaar aan. waar inmiddels ook bericht van de aan gheid der gevangenen was gekom<>o. Men liet hen toen. omdat de Wassenaarsrlia politieauto grooter is daarin overstappen. Zo ron nog in hun gevangenisonderkleeren hadden du« blijkbaar geen bovenkloeren i.»»i to verkr.icen. 't Is dus nog de vraag «ij wel hulp van Luiten hebben gehad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5