KOFFIE-SOORTEN haar geheim r DINSDAG 14 OCTOBER 1930 EERSTE BLAD PAG. 2 DE NIEUWE RIJKSDAG GEOPEND EERSTE AANVAL OP DE REGEERING AFGEWEND VERDAGING TOT WOENSDAG De nieuwe Duitsche Rijksdag, resultaat ■van de verkiezingen van 14 September, kwam Maandagmiddag voor het eerst bijeen. Er was buiten het gebouw en in de gangen een enorme mcnschenmemgte. Voor de tribune waren 6lechts 30 biljetten afgegeven. Men zag daar o.a. Prins August Wilhelm van Pruisen zitten. De diplomaten loge was dicht bezet. De nationaal-socialisten droegen bun bruine hemden en om den arm een rooden band met het swastika-teeken. Zij marcheer den in gesloten formatie binnen toen de andere afgevaardigden reeds gezeten waren. Mot gefluit en een levendig „halk>"-geroep worden ze begroet. De regceringsbanken bleven leeg, doch verscheidene ministers waren te vindon op bun plaats als afgevaardigde. De Rijkskan selier, dr. Bruening was bij den aanvang van de zitting niet in de zaal aanwezig. Precies te drie uur begaf de oudste afge vaardigde, de 83-jarige Herold (Centrum) zich naar den prcsidentszetel. Hij opende onmiddellijk de eerste zitting van den nieuwen Rijksdag, terwijl de communisten door geroep eischten, dat de staat van beleg over den Rijksdag, welke tot uiting kwam door een sterke politiebezetting, zou worden opgeheven. De president Herold constateerde vervol gens, dat ihij het oudste Rijksdaglid is, daar hij in 1848 werd geboren. Het appèl-nominaal, waarbij de namen van 536 afgevaardigden werden afgeroepen, duurde een uur. 21 bleken niet aanwezig te Daarop werden de verschillende wetsont werpen voorgelezen, die sedert de ontbinding van den rijksdag ingediend zijn. Daaronder komen o.a. voor velschillende handelsver dragen en de noodverordening van 26 Juli, die volgens de grondwet aan den rijksdag moet worden voorgelegd. Voorts werd mededeeling gedaan van de opheffing van het ministerie voor het be zette gebied en van het nationaal-socialisti- sche voorstel, om de salarissen der afge vaardigden met 20 pet. te verminderen en Diet maximum voor de pensioenen op 1L.000 Mk. vast te stellen. Een communistisch voorstel tot ontslag Uit de 'hechtenis van den oommunistischen afgevaardigde Maddalena werd aangenomen. De president stelt alsdan voor de volgende zitting op Woensdag a.s. te doen houden, ides middags te drie uur. Als voornaamste ipunten zullen op de agenda geplaatst wor den de verkiezing van een voonzitter en de vermindering van de salarissen der afge- De communistische afgevaardigde Torgler verzette zich tegen de verdaging van den rijksdag tot Woensdag en verlangde dat de zitting reeds vandaag zal worden voorgezet, omdat, een verdaging tot Woensdag slechts -ten doel heeft tijd te winnen voor de onder handelingen over de verkiezing van het pre sidium met de rijksregeering. Zoowel deze spreker als de volgende, Dr. Frick, de voorzitter der nationaal-socialisti- sche fractie, waren bijna niet te verstaan ■wegens stormachtige betoogingen, eerst van de nationaal-socialisten en vervolgens van de communisten. Do communistische afgevaardigde steiae voor de motie van wantrouwen tegen de riiksregeerinc reeds morgen te behandelen en 52r3Tt?beraadslagen over 't voorstel om de betalingen volgens het Youngplan ter- - stond te staken. De Duitsch-nationale afgevaardigde Ever- Üing verlangde bespoedigde behandeling van het emncstievoorstel «IJiicr PBTOI- Tenslotte werd de eerstvolgende zitting op Woensdagmiddag 3 uur vastgesteld. Het. voorstel om terstond over de commu nistische motie van wantrouwen en over het amnesticvoorstel te beraadslagen werd vcr- worpen^f (le Zjtting gesloten. De verkiezing van den Rijksdag president. De Rijksdagfracties hebben in den morgen vóór de opening van de zitting van den Rijksdag besprekingen gehouden over de orde voor de komende dagen. Donderdag zal de regeering gelegenheid kriitren haar program toe te liohtcn. Daar de soc.-dom. vinden, dat de grootste fract ies presidenten en vice-presi den ten moe ten leveren, acht men het vnj zeker, dat Loebe als Rijksdagpresident herkozen zal ■worden, ook al zal het voor hein met prettig zijn met een nationaal-socialistisch vice-pre sident samen te werken. De Economische partij tracht ver geefs een crisis te lorceeren Om een reconstructie van het kabinet, met daarmee gepaard gaande bezmnigingen. te iorceoren. heeft de Economische Partij beslo ten Dr. Bredt, minister van justitie, uit het kabinet-Brüning terug te trekken. Zij heeft daarvan mededeeling aan den Rykskanseuer gedaan^n^ zich daarna terstond haar' den Rijkspresident begeven om hem (verslag uit te brengen. De nlkspresidont heeft daarop, op voorstel van den rijkskanselier, dr. Bredt verzocht om, ondanks het besluit van zijn partij, zijn embt te behouden. De rijkspresident wees er daarbij op, dat do tegenwoordige regeering niet op grond van fractiebesluiten van de rijksdagpartijen tot stand is gekomen cn dat hij, de rijkspre sident. daarom ook niet in staat is, een wijziging in de samenstelling van het kabi net op grond van fractiebesluiten te laten intreden. Dr. Bredt beeft zich daarop bereid ver klaard, aan het beroep van den rijkspresi dent gevolg tc geven en er van af gezien, zijn verzoek tot ontslag in te dienen. Terwijl de nieuwe rijksdag zijn eerste zit ting hield, hebben in het centrum van Ber lijn in de omgeving van het rijksdaggebouw cn in het kwartier van den „Tiergartcn" ernstige relletjes plaats gehad. Het betrof hier hoofdzakelijk communieten en nationaal-socialisten, die met uitroejien „Duitschland ontwaakt" demonstraties hiel den. Op tal van plaatsen werden ruiten in geworpen. Politie te voet en te paard trad met be hulp van gummiknuppels handelend op. Tenslotte werd het tumult zoo hinderlijk, dat de politic kort en goed den „Tiergartcn" afzette. Bereden politie zuiverde intusschen de omringende straten en vervolgde de bc- toogers tot op de trottoirs van den Potsdam mer Platz". De onlusten breidden zich steeds verder uit. In de voornaamste winkelstraat van Berlijn werden vrijwel alle ruiten ingegooid. In het groote warenhuis van Wertheim bleei zelfs geen ruit heel. Wie de daders zijn, weet men niet. Zooals het gewoonlijk bij deze gelegenheden gaat, hielden zich in de straten en de gangen van den ondergrondsche allerlei lichtschuwe ele menten op, tegen wie de politie evenwol krachtig optrad. In de Leipzigerstrasse en op den Potsdam mer PJatz werden tien personen gearresteerd. Een warenhuis op den Dönhoffsplatz beeft hetzelfde lot ondergaan als dat van Wert heim. Overal ziet men werklieden de etalages der gebombardeerde winkeLzaken met plan ken barricadeeren. De politie treedt met groote gestrengheid tegen de belhamels op. Een officieel comuniqué van de politie Het officieel communiqué van de politie betreffende de te Berlijn plaats gehad 'heb bende relletjes deelt mede: Nadat voor het gebouw van den Rijksdag groote menschenmassa's door de politie ver spreid waren, spoedde zich eei> groot deel van de aldaar vrijgekomen personen door de Friedrich Ebertstrasee in de riohting van den Potsdanimerplatz en de Leipzigerstrasse. Te 16.10 werd eerst bij café Robrin verschei dene vensters ingeworpen en even later ge schiedde hetzelfde met de etalage van het zakenhuis Wertheim. Ook bij een aantal andere firma's werden de ruiten vernield. Bovendien zijn in de Charlottenstrasse bij de firma Behrends en in de Kronenstrasse bij de Darmstadter Bank verscheiden vensters verbrijzeld. De onmid dellijk derwaarts gezonden politiemacht ver strooide de samenscholingen en nam in to taal 53 personen, welke behoorden tot de nationaal-socialistische arbeiderspartij, in arrest. De arrestanten zijn ter beschikking gesteld van de afdeeling IA, met het oog op in te stellen vervolgingen. Verdere in cidenten hebben niet plaats gehad. WOENSDAG STAKING IN DE BERLIJNSCHE METAALINDUSTRIE? Volgens een bericht in de „Vorwaerts" in verband met de stemming in de bedrijven der Berlijnsche metaalindustrie zal naar al le waarschijnlijkheid de staking a.s. Woens- og beginnen. Prijsdaling na de loonsverlaging. In aansluiting op de scheidsrechterlijke uitspraak, waarbij een loonsverlaging van 6 tot 8 pet. wordt ingesteld, vanaf 4 Nov. a.s. heeft de electrotechnische industrie besloten om bij de doorvoer van deze scheidsrechter lijke uitspraak de prijzen voor machines, motoren enz. met ingang van 1 Nov. a.s. te verlagen met 5 pet. PANIEK IN SPAANSCHE BIOSCOOP. In een bioscoop in Valencia is onder het publiek tengevolge van een ongegrond brand alarm een paniek uitgebroken. In het gedrang aan de uitgangen werden talrijke personen gewond, waaronder vier zwaar. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. Botsing met politie nabij Simla. In het wouddistrict Senoi, niet ver van Simla, werd, naar uit Bombay gemeld wordt, een nationalistische beweging ge houden, waarbij niet voldaan werd aan de sommatie der politie, nm uit elkaar te gaan. Er ontstond een handgemeen, waar bij de politie van de vuurwapenen gebruik maakte. Een man en een vrouw werden door de kogels gedood, terwijl negen per sonen gewond werden. RUSLAND EN DE WERKLOOSHEID IN EUROPA DUMPING MET SLAVERNIJ- PRODUCTEN HET VIJFJAARSPLAN EN DE WERELDREVOLUTIE Norges Handels- og Sjöfartstidente schrijft, dot de productie alsmede de arbeiders :n West-Europa in den la als ten tijd op een gevaarlijke wijze worden blootgesteld aan een aanval van de Oo6t-Europecsche landen Het gevaar komt voornamelijk van Rus land, waar de regeering zich van de natuur lijke rijkdommen des lands heeft meester gemaakt, waarvan tot bet uiterste wordt partij getrokken. Daarbij komt, dat. de ar beidskrachten daar zeer goedkoop zijn. De Russische arbeider is óf een strafgevangone, die gedwongen wordt slechte te werken voor voedsel en kleeding, óf hij is een „kame raad". die niet meer ontvangt aan vrijheid en middelen dan juist voldoende is voor zijn behoefte. De producten, die vervaardigd worden onder dergelijke omstandigheden, kunnen tot vrijwel iederen prijs worden ver kocht cn zij worden inderdaad zóó goedkoop aangeboden, dot geen concurrentie moge lijk is. 4 Het resultaat daarvan is- reed6, dat de werkzaamheden in boeschen en zagerijen cu andere houtexporteerende landen hier en daar zijn gestaakt. Ook de graanhandel ondervindt een grooten invloed. De productie en handel van de Sowjet te derhalve een factor, die belangrijk bijdraagt tot de toenemende werkloosheid. Wij staan echter nog maar aan het begin. Het bekende vijfjaarsplan heeft een reus achtige productie op het oog. Met te laag betaalde arbeidskrachten en het onverantwoordelijke gebruik maken van alle productiemiddelen hetgeen de Sow jet kenteekent, is een steeds aanwassende stroom van goederen te verwachten, die op de wereldmarkt worden aangeboden tot een dumpingprijs. Wij gaan een tijd tegemoet, waarin de fa brieken genoodzaakt zullen zijn te sluiten en haar arbeiders op straat te zetten op nog grooter schaal, dan tot nu toe het geval is geweest De kapitalisten krijgen natuurlijk de schuld van de werkloosheid. Geen enkele arbeidcrslcider vertelt zijn kudde, dat de arbeiders op straat komen» omdat te weinig betaalde, hongerende cn geknechte Oost- Europeeschc „kameraden" niet ivoldoende loon voor hun arbeid ontvangen, om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien. Rusland van zijn kant heeft een bepaald dool met. zijn dumpingpolitiek.. Daar bereidt men gedurig de wereldrevolutie voor en het geldt derhalve werkloosheid tc scheppen en daarmede onrust. In Amerika hebben zoowel de arbeiders als de regeering sterk geageerd op het impor teeren van producten van zuivere slaven arbeid. In Europa daarentegen steunen de regee ringen door credietgarnnties en dergelijke de krachten, die hun eigen arbeiders van hun machines willen verdrijven. De machines, die in Rusland worden aan gewend ter vervaardiging van „kameroad"- productcn, zijn ten deele geïmporteerd op lang crediet met staatsgarantie, voor welke de vertegenwoordigers der arbeiders hebben voorgestemd. Zij leggen aldus gewillig het koord om eigen hals. Dr. GOEBBELS EN *T SCHEPENGERECHT Heeft geen tijd om voor te komen. De Berlijnsche leider der Nationaal-So- cialistcn, Dr. Goebbels, die wegens beleedi- glng van den commandant der Schupo, overste Heimannsberg, van den vroegeren Pruisischen minister van binnenlandsche zaken Greszinski en van den politie-com- missaris Bussdorf voor het Berlijnsche Schepengerecht te Charlottenburg was ge daagd cn tegen wien wegens niet-verschij- nen een bevel tot voorgeleiding werd uit gevaardigd, is Maandagmorgen wederom niet voor de rechtbank verschenen. Ook de verdediger van Dr. Goebbels was niet gekomen, doch had een schrijven gezonden, waarin hij zijn afwezigheid verontschuldig de door te wijzen op zijn werkzaamheden bij het proces inzake de bomaanslagen te Altona en waarin 'hij namens Dr Goeb bels verklaarde, dat deze het te druk had met gewichtiger zaken dan zich voor de rechtbank tc komen verantwoorden. LABOUR EN DE VRIJHANDELSPOLITIEK De bekende Engelsche journalist Garvin schrijft in zijn niet minder bekend blaa „Observer" over de door het congres der Britsche Labour Partij aanvaarde vrijhan delspolitiek, die, naar hij schrijft, dooi Philip Snowden gedicteerd werd. Garvin is van meening, dat het Engelsche volk van vrijhandel zooals de Labour Partij die thans voorstaat, waarbij zij gesteund wordt door de liberalen, niet meer gediend ls en dat deze politiek dan ook tengevolge zal hebben, dat de komende verkiezingen een overweldigende overwinning zullen bren gen voor de conservatieven, die het vrij handelsprincipe niet meer aanvaarden. DE ONDERGANG VAN DE R 101 DR. ECKENER OVER DE WEERS- OMSTANDIGHEID OP 5 OCTOBER J.L. In een interview met dc „Times" heeft Dr. Eckcner eenige ervaringen medege deeld, die hij op den vijfden October, den dag van den ondergang van het Britsche luchtschip R. 101, heeft opgedaan tijdens zijn vlucht met de „Graf Zeppelin", die dien dag juist een tocht maakte naar Leipzig en Goerlitz. Op een gegeven oogcnblik wees de hoogtemeter plotseling een hoogte van 400 voet aanterwijl het luchtschip zich, stevig vastgehouden, op den begancn grond bevond. Dit was te verklaren uit een plot selinge verandering van den barometer stand. Dr. Eckcner deelde den „Times"- medewerker mede, dat hij voornemens was over zijn ervaringen, dien dag met de „Graf Zeppelin" opgedaan, het Engelsche Ministerie voor Luchtvaart een uitvoerig rapport aan te bieden. Voorts sprak Dr. Eckener zijn bewondering uit voor 't werk, dat Groot-Brittannië op het gebied van de ontwikkeling der luchtscheepvaart had ge presteerd. Tegelijkertijd deelde Dr. Eckcner iets mede over zijn nieuwe plannen. De L. Z. 128, het nieuwe luchtschip, dat men te Friedrichshafen zal gaan bouwen, zal acht motoren hebben, die tezamen 'n ener gie kunnen ontwikkelen van 4000 P.K.. tegenover 2400 P.K. van de motoren van de „Graf Zeppelin". Deze motoren zullen zoowel met benzine als met het bekende „blauwe gas", dat ook voor dc „Graf Zep pelin" gebruikt wordt, gedreven kunnen worden. Tot besluit verklaarde Dr. Eckener. dat hij niet zou gelooven dat Engeland, dat zooveel voor de ontwikkeling der lucht scheepvaart als internationaal verkeers middel had gedaan, door dit ecne welis waar zeer ernstige ongeluk, dat echter evengoed ieder ander had kunnen overko men, zijn verdere pogingen voor de toe komst zou opgeven. MAC DONALD AAN Dr. ECKENER. De Engelsche Minister- president Mac Do nald heeft aan Dr. Eckener het volgende telegram gezonden: „Alvorens U ons land verlaat, wil ik U en door U het Duitshe volk hartelijk dank zeggen voor de welgemeende deelneming, die U ons in onze droefenis over de ramp van de „R 101" hebt betuigd. Uw tegenwoordigheid en die van kapitein von Schiller bij de rouw plechtigheden in Londen-Bedford zijn een schitterend bewijs voor den onderlingen band, die de lucht- vaarders van alle landen vereenigt". DE BRITSCHE IMPERIALE CONFERENTIE De leiders der delegatie ter Imperiale Conferentie hebben Maandagmorgen hun werkzaamheden hervat, n.l. de beschouwing van de economische politie, die Donderdag was verdaagd Men verwacht dat de discussies nog ge- ruimen tijd in beslag zullen nemen, vooral nu de voorstellen betreffende de methodes voor het bevorderen van den inter-impe- rialen handel in bespreking zijn en een gedetailleerd onderzoek eischen. Naar verluidt, zijn vooral de Dominions voorstanders van een voorkeurspolitiek, en daardoor wordt zeer veel aandacht ge wijd aan het voorstel, daarop betrekking hebbend van den Canadeeschen Eersten rjrMinistcr Bennett. De regeering zou bereid zijn elk redelijk voorstel onder de oogen te zien, mits de levensstandaard van de bevolking van Groot-Brittannië er niet door verlaagd zou kunnen worden en de bestaande handels overeenkomsten er niet door zouden wor den aangetast. Natuurlijk zijn bij de in studie zijnde voorstellen verscheidene voorstellen van de Engelsche regeering De ingewikkelde technische vraagstuk ken, die bij de béstudeering aan de orde komen, doen verwachten dat dc gedelegeer den nog wel eenige weken werk zullen hebben. De gedelegeerden die ook de vorige im periale conferentie, thans vier jaar geleden, hebben bijgewoond, zijn verrast over de vloette wijze, warop de werkzaamheden worden verricht. Zij verklaren, dat thans in veertien da gen tijds meer wordt afgedaan dan bij de vorige conferentie in een maand DE TOESTAND VAN JACK DIAMOND. De toestand van den beruchtcn „gang ster" Jack Diamond, die Zaterdagavond in zijn (hotelkamer door onbekenden ernstig werd gewond, was Zondagavond iets be ter. De doktoren gelooven, dat het moge lijk is. hem in leven te houden, wanneer bij de gevaarlijke schotwond in het onder lijf geen complicaties komen. Alle bezoekers van het ziekenhuis, waar Diamond verpleegd wordt, worden gevisi teerd of zij in het bezit van wapens zijn, aangezien men nieuwe aanslagen vreest. In de „onderwereld" van New-York cn Chicago is het een publiek geheim, dat Jack Diamond sedert zijn terugkeer uit Europa door zijn tegenstandors ter dood veroordeeld is. Bij zijn verhoor door den politie-commis- saris van New-York, nadat de aanslag op hem gepleegd was, beantwoordde Diamond, die zeer zwak was, alle vragen met 'n licht hoofdschudden of met de opmerking, dat hij niet de geringste vermoedens had. Uit Moskou wordt gemeld: Na lange voor-onderhandelingen is einde lijk een begin gemaakt met de Russisch- Cliineesche conferentie, voortvloeiend uit de in December van het vorige jaar gesloten overeenkomst van Habarovsk, ter definitie ve likwideering van het conflict om den Chineeschcn Oosterspoorweg. Do conferentie werd geopend door den Russischen gedelegeerde Leo Karakhan, die het doel der conferentie uiteen zette en ver klaarde, dat deze besprekingen moesten bij dragen tot versterking van de vriend schappelijke relaties tusschcn de beide lan den. tot (ie stabilisatie van den vrede In het Verre Oosten. Karakhan herinnerde aan de sympathie, die de Sovjet-Unie China altijd had betuigd en aan het feit, dat het Sovjet-Rusland was, dat met China de eerste verdragen op voet van volkomen gelijkberechtigdhcid had ge sloten en dat het eerst de exterritoriale rechten had afgeschaft. Karakhan betreurde de gewapende inci denten van verleden jaar en zeide dat de overeenkomsten van Peking, Moekden en Habarovsk do basis voor de komende be sprekingen en voor het uit den weg ruimen van alle nog hangende moeilijkheden moes ten zijn. De Sovjetregeering stelt prijs op nauwkeurige uitvoering van deze overeen komsten. De leider der Chineesche delegatie, Mo Ten Hoei, verklaarde, dat China zeker reke ning zou houden met de op wettige wijze tot stand gekomen verdragen en sprak de hoop uit, dat de huidige besprekingen tot een goed einde gevoerd zouden worden en zou den mogen bijdragen tot grooteren voor spoed van beide landen. HET JONGSTE BLOEDBAD IN CHINA. 150.000 opstandelingen gedood of gewond? President Tsjang Kai Shek deelt mede. dat vierhonderd duizend soldaten van den Kocominsjoen en twee honderd duizend sol daten te Shansi deelnamen aan den op stand, die onlangs uitbrak, em dat er 150.000 personen gedood of gewond werden, terwijl er aan dc zijde der nationalisten 35.000 per sonen sneuvelden en 60.000 personen ge wond werden. Nader wordt nog medegedeeld, dat dit zware offer gebracht werd om den vrede en de eenheid te behouden. Toch zal iedere groep, die militaire macht wenscht te gebruiken, ten strengste onder drukt worden. DE TOESTAND IN BRAZILIË Nog steeds tegensprekende berichten. Naar uit Pernambuco gemeld wordt, zou den zich de staten Para en Alagaos in han den van de opstandelingen bevinden. Het schip, waarmee dc afgezette gouverneur van den staat Ceara met zijn familie wilde vluch ten, zou door bewapende sleepbooten met opstandelingen zijn aangehouden en naar Pernambuco gesleept zijn, waar de gouver neur met zijn familie in een hotel onder be waking is gesteld. In het Noorden van Bra zilië zou de toestand weinig veranderd zijn. Nog steeds blijven de berióhten van de óp sta n delingen en die der regeerimg in lijn- reohte tegenspraak met elkaar. Terwijl vol gens de berichten ui het Zuiden de opstand zich steeds verder verbreidt, melden de be richten uit Rio de Joneiro en de thans weer namens de Bnaziliaansche regeering door de Braziliaansohe legaties te Parijs en Londen verspreide officieels verklaringen, verdere successen der regeeringstroepen aan alle fronten. Naar uit Bueaios Aires g meld wordt, heb ben de Braziliaansohe opstandelingen, blij kens een van hun zijde ontvangen mededee ling, heden de hoofdstad van den Staat San ta Satharina, Elorianopolis veroverd. HET ISERE-DAL DOOR EEN WERVEL STORM GETEISTERD. Groote schade Volgens berichten uit Lyon is het dal van de Isère door een wervelstorm ernstig ge teisterd. In drie minuten tijds werd een materiecle schade van zeker 10 millioen francs aangericht. Daken werden afgerukt, huizen stortten in en telegrafische cn an dere verbindingen werden totaal verbroken. In een dorp stortte de kerktoren in. Een jongeman werd gedood. Tallooze boomen werden ontworteld. Het treinverkeer met Grenoble en Lyon is gestagneerd, daar de rails bedekt zijn met omgevallen telegraaf palen. OPSTAND OP EEN STRAFGEVANGENEN- EILAND? Volgens een draadloos bericht, is er op het etrafgevangeneneiland San Fernando de Noronha opstand uitgebrokon onder de ge vangenen. Er werd dringend om hulp ver zocht. Het eiland ligt voor de Braziliaansohe kust. HET HUWELIJK VAN KONING BORIS. Het huwelijk tusschen Koning Boris van Bulgarije en Prinses Giovanna, de derde dochter van de Koning en en de Koningin van Italië, zal op 2-4 October a.s. te Assisi worden voltrokken. In den loop van de week zal koning Boris met den Paus een bespreking hebben over de dispensatie in verhand met het kerkelijk huwelijk. De volgende week zal koning Boris zijn officieelen intocht in Italië doen. Weerbericht. VERWACHTING BAROMETERSTAND Matige tot krachtige Zuidoostelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt, met tij delijke opklaring, waarschijnlijk regdn, aau- vankelijk zachter. FIETSERS LICHT OP: Van 1516 Oct. van 5.36 nam. tot 5.57 vm, DE STAKING IN SPANJE Te Murcia in Spanje is het in den loop van Maandag herhaaldelijk tot botsingen gekomen tusschen stakers en politie, welke van de vuurwapenen gebruik moest maken. Een student en twee arbeiders zijn gedood. De minister van justitie heeft in een pens- onderhoud verklaard, dat zeer krachig in grijpen absoluut noodzakelijk is, teneinde de orde te handhaven. De Europeesche Commissie, die als gevolg van he' Fransclie Pan-Europaplan is inge steld door de Assemblee van September, is tegen 19 Januari, dus na de zitting van den Volkenbondsraad die 12 Januari bijeen komt, bijeengeroepen. HENRY FORD BIJ RAMSAY MAC DONALD Maandagmorgen bracht de Amerikaansche autokoning Henry Ford een bezoek aan den Britschen Eersten Minister in diens ambtswoning, Downingstreet 10. Ruim een half uur was Ford dc gast van Ramsay Mac Donald. Luchtvaart DE INDIE-VLUCHTEN. De P.H.A.E.0 te Jask aangekomen. Het tweede postvliegtuig is gisterochtend 4.30 uit Bagdad vertrokken en te 13.10 te Jask geland. Alles was wel aan boord. Het derde postvliegtuig. Het derde postvliegtuig, de P.H.—A.E.N., bemanning Duimelaar, Parmentier en Kotte, hetwelk 16 dezer van Schiphol vertrekt, zal eveneens de route via Griekenland en Egypte volgen. Voor deze vlucht, evenals voor de volgende, zijn de noodige toestem-' mingen verkregen. Deze route is 1100 K.M. langer dan die over Tyrkije, maar de organisatie is zoo danig, dat venvacht wordt, dat de reisduur vergeleken bij dien van de oorspronkelijke route, niet zal worden verlengd. RECORDVLUCHT LONDEN—KAAPSTAD R. F. CaspareutJhus, de Zuid-Afrikaanedhe vlieger, die den 5den October te Croydon startte voor een vlucht naar Kaapstad is al daar hedenmorgen aangekomen, biermede het record van den Hertogin® Bedford van 9x/z dag, slaande. Rechtzaken. DE OVERVAL OP. CURACAO KAPITEIN BORREN VEROORDEELD Het Hoog 'Militair Gerechtehof te Den Haag heeft heden kapitein Borren, gewezen commandant van de troepen op Curasao, veroordeeld tot gevangenisstraf van één dag, wegens bet fedt, dat bet aan hem als militair bevelhebber te wij ten is geweest, dat een bezette plaats door de vijand overvallen le. DE MOORD TE WADDINXVEEN De 36-jarige houtbewerker A. M. is door het Gerechtshof ter zake van doodslag tö Waddinxvéen in cassatie veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. DE MEEST GANGBARE bij Uw kruidenier zijn: V. ROSSEM's STER zacht, geurig, krachtig 65 et. No. 1 geurig, zwaar 55 et No. 3 geurig, zuiver 45 ct No. 4 goed, zuiverfJ 40 ct. per half pond FEUILLETON Uit hat Etiftelsch van DORA OLIVE THOMPSON korte iniioup ynnt on7.e nieuwe D. tamme woonde reed, l.« crans/sss?r!. s - ret'l"VoT/o"nnSw»rdonPVe.<Seonl°d. Moïlle. m.l.» »-><v™ ter vim den predikant, over. Deze (solliciteerde near dc betrekklnE leerllng-vcrpleopr kinderziekenhuis, werd i Po Toen met goed gevolg het verpleeg (xtmen gedaan had. werd zij aangesteld Anrirr-dlroctrice van het Terhune-Woeshu— kon uitnemend met do klnderen ^opschieten; Pat juf- *rou idemlng, toen deze dame voor eenigen tijd mot '*0Jun'l had*do Jongens zoover weten te krflgon, dat ze b[\ hot vertrek van Juffrouw WUkens In de kudk KMch&ard Blonden om haar goedendag te zeggen, 't Was een gedwongen hartelijkheid van de Jongens cn z|j wachtten rustig en stil, onderwijl Juni Juffrouw Wllkens ln de wach tende auto hielp. „Zeiden we het netjes?" vroegen ze ang- ötUv „Fijn!" verzekerde Juni hun. „Zeg Dikkie, ik zal je op het bureau wachten; er zijn aanvragen gekomen „Om te worden „aangenomen"? De Dikke ging tegen den muur staan. „Ik wil niet weggaan, juffrouw Joslyn! Het is niets aar dig, juist nu ij wag is, mij ook uit le stu ren. Ik wil niet ik wil niet!" Juni nöm hem mee naar het bureau en praal te er rustig met hem over. „Wij moeion jou laten gaan, om plaate te maken voor anderen," zei ze, cn ten slotte werd de Dikke onderworpen. Daar de inlichtingen omtrent het huis be vredigend bleken te zijn, maakte hij, of schoon bedroefd van hart, toebereidselen voor zijn vertrek, terwijl de anderen opge wekt. verzekerden, dat het „best zou gaan!" „En juiist nu, terwijl zij weg is!" herhaal de de Dikke telkens weer. Eindelijk werd hij gehaald en vertrok. Juni had een instinctmatiger) afkeer van den man, die hery haalde, cn was verbaasd Ie zien, dat er in juffrouw Mary's blauwe oogen haJf-ingehouden tranen blonken. „O, voel u dat ook?" vroeg ze, doelende op dat gevoel, alsof er iets in de keel zit; „het ;s natuurlijk oiuioodig zoo kinderachtig te zijn, maar ik vind het toch zoo akelig, ze te zien gaan; ofschoon de kleine Tony An tonio, die ik plaatste kort nadat ik hier kwam, toch bijzonder gelukkig leek. Ik krijg de meest opgewekte brieven ivan hem. Hij «zegt, dat hij het zoo prettig vindt een moe der te hebben Zij hield plotseling op, want Mary O'Neil had zich omgedraaid en liep ©nel de lange gang door. „Daar is iets vreeands," dacht Juni ver baasd. „Ik ben nieuwsgierig...." HOODSTUK VI. „Ik en Muggs." Mary O'Neil beantwoordde op voortreffe lijke wijze aan Jiuni'shalf-uitg esproken wensdhon inzake de maaltijden. Zij bestelde meel, hetgeen op zichzelf maar al te be kend was bij al de jongens. Doch zelf ging z.e naar de keuken en maakte een chocolade saus om er bij te eten. En de eerste maal dat er chocoladesus op tafel kwam in het Tcrhune Weeshuis was een gedenkwaardige gelegenheid. Aardappel was de eenste, die zioh zelf uit de vreemde kleine kom bediende. Hij nam een beetje op zijn bord, proefde het, en toen zooals David zei: „Voordat zelfs juffrouw Joslyn kon zeggen: „Niet alles," had Aard appel de kom in zijn beker geledigd en al les opgedronken bijna in één teug. Natuurlijk ontstond er zoo ongeveer een oproer, althans een „institutioneele omwen teling" of te wel een algemeen gevecht daar in de eetzaal van het Terhune Weeshuis. Aardappel werd door Juni meegenomen naar het bureau, waar hij al spoedig tot tranen toe bewogen was, al was het ware berouw niet groot. „Ik zal het nooit weer doen," beloofde hij, „neen, dat zal ik niet! Maar, o, juffrouw Joslyn, begrijp toch eens, ik had nooit te voren iets geproefd zooals dat, nooit!" „Maar begrijp jij dan tooh eens, Aardap- dl «dgMÜM pel," antwoordde Juni vrie n d el ij k-streng, „dat we zooiets niet kunnen hebben, als de jongens zich gedragen zooals nu. Het heele Weeshuis zal er onder lijden, alleen omdat jij je niet weet te baheersdhenl" Ondanks de profetiën en vurige wenschen van de anderen, werd Aardappel niet ziek van zijn chocoladeroes. Maar hij had een les geleerd. Den eerstrvolgenden keer dat er weer cho colade-saus op tafel kwam liet Aardappel ze voorbijgaan, maar zóó opvallend, dat Ju ni zijn heldhaftige opoffering goed zou mer ken. „Den volgenden keer zal ik een.beetje nemen, maar nu niet!" zei hij. Voor den Zondag had Mary O'Neil een appel-taart klaargemaakt, met een duryie» knappende korst en van binnen iets, wat Apenootje noemde: „koopen en loopen op vulsel!" Het was zóó bijzonder lekker, dat David verklaarde, met zijn oogen welspre kend op de taart gericht, dat (hij „nu toóh heel veel van den Zondag hieild!" En 's Woensdagsavonds was er bij den avondmaaltijd een „broeder-in-don-zak" Niet alleen dat deze „broeder" er op zichzelf al smakelijk genoeg uitzag, maar hoe zou een gebak met zulk een naam niet voldoen aan de gastronomische wonsohen van eiken nor- maten kleien jongen! Het was ongeveer em week vóór Kerst mis, kort nadat 1e Dikke tvertrokken was, dat een der dienstboden op een morgen met grooe, verwonderde oogen in Juni's kamer verscheen. „Daar is een kleine jongen in de ontvang kamer, juffrouw," zei ze. „Hij kwam zoo maar naar binnen en zei, dat hij u wilde spreken. Het is een kleine iongen met een pakje bij zich en een hond!" Er kwam een breede, vriendelijke glim lach over het gelaat van het kereltje, dat beleefd opstond toen Juni de kamer binnen kwam. „Dat zijn ik en Muggs," en hij wees op een wriemelenden, zwarten hond, aan het eind van een lang touw. „Wij zagen den Dikke, die hier geweest is, zooals u weet. Hij vertelde ons van u en nu komen we hier om aangenomen te worden ik en Muggs." Na verloop van een nauwgezet verhoor van een kwartier-lang, was Juni nog niets verder. Zij hadden van den Dikke gehoord over juffrouw Joslyn, van haar vertellingen van den voetbal. Het scheen een geschikte plaats en zoo' waren „i'k en Muggs" her waarts gekomen. „Maar waar kwam je vandaan?" vroeg Juni. „Waar woont je familie? Waar hoor je eigenlijk thuis?" „Nergens cn familie heb ik niet," verze kerde hij haar opgewekt; „alleen Muggs!" Juni zond ze naar de keuken, onderwijl zij niet Mary O'Neil raadpleegde. „Ik kan den jongen onmogelijk wegsturen," zei ze, „en u kent de voorschriften omtrent hon den Maar ik ben blij, dat er bestuursver gadering is morgenmiddag." Er gingen andere dingen voor, in die be stuursvergadering. Aan de orde kwam on der rneer het gewone bedrag „dat werd toe gestaan aan de waarnemende directrice, juffrouw Joslyn, voor de viering van het jaarlijksche kerstfeest." Mijnheer Harding was van meening, dat het bedrag verhoogd moest worden, aange zien er meer jongens in het weeshuis wa ren en de prijzen hoog. Na deze opmerking stond de heer Brown op. „Mij dunkt," zei hij met nadruk, „dat het bedrag niet ver hoogd moet worden. Ten slotte is onze waarnueanende directrice onervaren, en eh mogelijk behept met jeugdig entheu-t siasme. Ik vertrouw, dat zij zelf wel zal wil len erkennen, dat het noodzakelijk is, den teugel heel strak te houden, om onnoodige uitgaven te voorkomen." „O zeker, zeker!" zei Juni, met een goede dosis van dat gevreesde jeugdige enthou-* 6ia6me in haar stem. „Maar werkelijk, ik zou mijn hart niet graag willen verliezen, door mijn hoofd. Werkelijk, dat wil ik niet, mijnheer Brown!" En onder dion stralenden, veelbelovendcn glimlach van Juni, vlijde de heer Brown zich weer in zijn armstoel, en zijn gouden bril afnemend, beigon hij de glazen heftig met zijn zijdon zakdoek te wrijven. Inwendig was hij geheel van streek door dien glim lach. Het was niet gewoon, voor een direc trice. aldus voelde hij het, te glimlachen zooals zij deed. En dan moest de moeilijkheid geregeld worden van „ik en Muggs." Teretond werd bepaald, dat. de jongen zou worden aangen nomen, hangend het onderzoek, cn dat de hond naar een 06yl zou worden gezonden. Dadelijk stond Juni op. „Dat te onmoge-. lijk," zei ze, ietwat vurig, dat moet erkend, „Ziet u niet dat het besle in dien kleinen jongen tot uiting komt door dion hond? Ze hebben hun laatste stuk brood samen gc-i deeld. Neen, Muggs mag niet weg!" (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2