Jlirtusr £rihsd)f (imtrwut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT» p» kwartaal 13.25 (Beschikklngskosten 10.15) >er week 1 0-25 Voor tiet Buitenland bij Weke- Ujksche zending Bi] dageltjkscbe zending »'«- Allea bil vooruitbetaling Losse nummer» 5 cent met Zondagsblad 7 k cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3176 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 14 OCTOBER 1930 j *DTEB1ENTie»l Van 1 tot 5 regels f 1-«WS bike regel aieer ,0^2Vf Inge* Sededeclineei. - van 1—5 rcgeLs *£30 Elke regel meer.0.43 Bij contract belangrijke korting. c 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER blade" SCHADUW EN LICHT REVOLUTIONAIRE CELLENBOUW EN GEZEGENDE REACTIE Het is, politiek gesproken, een merk waardig verschijnsel, dat zij, die het dichtst bij de communisten staan en vaak door hen opgestuwd worden, de S.D.A.P. namelijk, het luidruchtigst schimpen op de onbeduidendheid van de communistische beweging. Wij doen daaraan niet mee. Omdat wij een sterk-sprekende tegenstelling tusschen deze twee revolutionnaire groepen zien. Van de S.D.A.P. geldt 't ongetwijfeld, dat haar wezenlijke kracht heel wat geringer is, dan men uit haar grootspraak zou afleiden; waarom zij dan ook bijzonder verzot is op de mee tings, demonstraties en oppervlakkige agitaties. Zij zoekt het meer in uiterlijk vertoon, dan in innerlijke gaafheid en En, zij wordt pas een gevaar voor de rust in de maatschappij als het com munisme tot concurrentie dwingt en de S.D.A.P. de leiding v a n de massa aan vaardt, terwijl ze bluft de massa te leiden. Want het communisme werkt precies anders. Het bouwt cellen in elke organi satie, waarin het kan doordringen, hei volgt een taktiek als aan vrijmetselaars toegeschreven wordt; het wroet onder gronds als de mollen en werpt puin- hoopen op ter plaatse waar en ten tijde wanneer men het niet zou verwachten. Dat is het groote gevaar; want het is nog veiliger te wonen bij een rivier, welke zoo nu en dan neiging heeft buiten de oevers te treden, dan op een kraterkorst, waardoor elk oogenblik, gansch onverwachts, het vuur kan op vlammen. De S.D.A.P. is de grillige rivier sr. het communisme het smeulende, verra derlijke vuur. Het smeult en sist en vreet voort, ook in ons land. Het is moeilijk te zeggen, waar men nog vrij is van de cellenbouw van het communisme. De cellenbouw, dat is 't stichten van geheime corporaties in elk bedrijf en op elke plaats, waar één of meer communisten werkzaam zijn. Die communisten kunnen de beste en soliedste, de eerlijkste en betrouwbaar ste arbeiders, administrateurs en lei ders zijnwant als mensch we weten het bij ervaring zijn ze dikwijls eerlijk als goud; doch, mocht puntje bij paaltje komen, dan stellen ze hun belofte aan het Sovjet-regiem boven maatschappelijke plicht en met gejuich halen ze de vreemde heerschers in. Dat werpt groote moeilijkheden op. Kan, om een voorbeeld te nemen een departements-ambtenaar niet gehand haafd of bevorderd worden, omdat hij een aanhanger van het communisme is? Dit geval hééft zich in de praktijk voorgedaan. We hebben er indertijd op gewezen. Bij het departement van Ko loniën was een communistisch hoofd ambtenaar werkzaam en nog wel belast met het onderzoek naar sollicitanten, die in eenige functie naar Indië gezon den zouden worden. Kon het erger? Op die plaats was zoo'n ambtenaar onmogelijk te hand haven. Men zou karakterloosheid bij hem moeten veronderstellen om te mee- nen, dat hij Indië zou bewaren voor communistische propagandisten. Hij is dan ook overgeplaatst naar een andere afdeeling. Een vrü bevredigende oplossing doch niet altijd toe te passen en niet geheel afdoende. En, hoe te handelen als het iemand betreft, die niet publie kelijk voor zijn beginsel uitkomt? De moeilijkheden zijn vele. Maar, ze zijn er- Want overal en op elk gebied gaat de cellenbouwerij rustig voort, 't Is als de actie van een geheim genoot schap, dat overal zijn slaafsche agenten heeft, die met dreiging en belooning in 't gareel gehouden worden. De filosofen van de Vereeniging NederlandNieuw Rusland dwepen met alles wat uit Rusland komt en im porteeren het hier met een ijver, elke andere zaak beter waard. Ze brengen het tooneelstuk, de roman en de compo sitie en schijnen te vergeten, dat alles besmet is met de sovjet-tendenz. De Filmliga brengt op het doek van de bioscoop de film van de Russische revolutie en vergiftigt de gedachten van jong en oud. In de kazerne en op de vloot, overal vindt men geheime agenten, die aan de voorbereiding der revolutie hun leven wijden, en in geen land ter wereld kan zoodanige actie zóó ongestoord gedre ven worden als bij ons, waar er (uit gezonderd de Radio-keuringscommissie) bijna het ongelooflijke moet gebeuren vóór iemand veroordeeld wordt wegens, handelingen in strijd met de openbare orde, de veiligheid van de staat en de goede zeden. En wie zal zeggen, hoe de cellenbouw ijverig voortgezet wordt onder het per soneel van groote ondernemingen, waai duizenden arbeiders zijn en de leiders zelfs niet weten, welk nummer ieder heeft Heeft niet elk grootbedrijf zijn com munistische bedrijfskrant met denaam van het meestgebruikte werktuig als symbool? Wordt er voor de scholen zelfs geen krant uitgegeven om ac jeugd de dwaasheden van het commu nisme in te pompen? Zoo dringt het communisme op bevel en volgens het plan van Moskou overal door en het laat geen enkel terrein braak liggen. Tot heden bleven de boe ren buiten schot (het was een onbe doelde hulde van het communisme aan hun nuchter verstand), doch ook dat wordt anders. Er is een Boerencomité gevormd om op dit gebied propaganda te voeren. Voor de curiositeit drukken we hier af een schrijven van dit comité, onder teekend door den bekenden communist H. Koch en versierd met het stempel van het „Secretariaat Comm. Partij Holland, Amsterdam, gezonden aan het Zuid-Holl. districtsbcstuur. Het luidt: „Het Nederlandsch Boerencomité heeft *n kameraad uit 't Westland aangewezen, om, namens het Boerencomité een kort woord te spreken tijdens dc meeting voor den 1 Augustus. Deze medewerking (voor 't eerst) van de plattelandsbevolking aan dezre meeting is van het grootste belang. Derhalve verzoeken wij U, om dezen kameraad daarvoor de ge legenheid te geven 5 minuten). De reden, dat wij dit verzoek met aan drang tot U richten, is natuurlijk in de eerste plaats gelegen in het belang van de zaak, doch ook in de omstandigheid, dat het al eenige malen gebeurd is, dat spre kers namens het Boerencomité wegens ge brek aan tijd of andere verontschuldigingen niet het woord konden voeren en dit geeft dan vanzelfsprekend groote teleurstelling wegens voor niets gemaakte reis. De aangewezen kameraad zal zich bij U aanmelden met een machtiging van ons Comité". Een merkwaardig briefje. Ook het platteland werkt nu voor 't eerst mee. De afgevaardigde mag vijf minuten spreken. Hij heeft een machtiging van 't comité bij zich. Ziedaar hoe alles gaat volgens een systematisch doch geheim plan. Van eenige persoonlijke vrijheid is geen sprake meer. Het geheel wordt 'n mechaniek van niet denkende, doch fa talistisch en fanatiek handelende slaven die zich beheerscht weten door een vreemde macht, welke absolute gehoor zaamheid vordert. Doch daarin ligt dan ook voor ons volk een groote troosi. Ht,t geval-Win koop, zoo schreven wij, kan ons ook bemoedigen. Dit artikel zou te lang worden, als we deze stelling behoorlijk v/'lden toe lichten, doch het feit, dat willooze sla vernij geëischt wordt, vermindert het communistisch gevaar in ons land niei weinig. Het Nederlandsche volkskarakter, zoo als dat -naar Kuyper's definitie onder leiding van Oranje en onder invloed der Hervorming, (welke vrijheid van ge weten, als het kostelijkste goed prees en begeerde), zijn stempel ontving, reageert, Gode zij dank, nog immer krachtig tegen de vernietiging van de persoonlijkheid en de slavernij van den geest. Daarom is het zoo'n heerlijke en noodzakelijke taak tegen elk revolutio nair beginsel, dat de persoonlijkheid doodt, de gewetensvrijheid aanrandt en de waarheid van Gods Woord veracht, te strijder- Dat is de strijd om de volksziel, waar toe wij allen, ook in de komende winter maanden, door veelsoortigen arbeid voor de komst van Gods Koninkrijk geroepen worden. Mebt U Uzelf al geholpen door ons een nieuwe Bk abonné op te gevenO BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD DE BONTEN WINKEL Wat is het leven in de groote stad ge varieerd. Voor den aandachtigen lezer van onze dagbladpers is er eiken dag opnieuw wel de een of andere sensatie. De prachtige sirene die in een kantoor gebouw haar werk doet, in het cliepe nach telijke duister, de voorbijgangers aan de plek boeit als de metgezellen van den ouden Odysseus, maar die tegelijk de inbrekers verschrikt, het hoofd doet verliezen en ze voert in de armen der wrekende gerechtig heid. Wat is ze besproken in de laatste dagen, wat is ze geroemd, en wat heeft ze reclame gemaakt voor den fabrikant. Het onschuldige A.V.R.O.-vlaggetje op de fiets van een schoolgaand meisje, hoe heeft het de pennen van velen in beweging ge bracht, de tongen van honderden ontboei hoe heeft ze heel het ambtelijke raderwerk van onze ondenvijsafdeeling in beweging ge bracht, van den koppigen bovenmeester af tot den hoogsten chef de Wethouder van Onderwijs toe. Als met een voetbalwedstrijd, zoo leefde het publiek met dezen strijd mee. Voor den onderwijzer was het ondoordachte gebod een zaak van prestige geworden. Voor den vader eveneens een kwestie van beteekenis. Zou hij of de bovenmeester over het kind iets te zeggen hebben? En voor vele ouderen was het weer iets anders. Is nu de neutraliteit van de school in gevaar? Moet de A.V.R O. niet alleen uit de lucht, maar het onnoozele A.V.R.O.- vlaggetje ook van de school geweerd? Moeten de twisten en onderscheidingen uit het groote menschenleven nu ook al in de kinderwereld geplant worden, zei de een. Kunnen, zei de ander, hieruit geen wijze lessen van verdraagzaamheid worden geput. Tot de groote man van onderwijs er zich mee ging bemoeien en ieder wachtte, wat er nu komen zou. Hij deed, het is eerder ge zegd, het handig. Hij handhaafde het .pres tige van de onderwijzer. En hij handhaafde het recht van den vader. Maar hij loste de zaak niet op! Is het in strijd met de neu traliteit, een A.V.R.O.-vlaggetje op de fiets naar school mee te nemen?, 't Is nog wel een „algemeenc" omroep? Is er op de open bare school geen plaats voor het A.V.R.O.- vlaggetje? Kan het hoofd der school be slissen dat kinderen uit een bepaalde gée9- telijken kring, niet op de school worden toegelaten, tenzij zij, die geestelijke kring verloochenen? Wij zullen van deze dingen straks bij de Gemeentebegrooting wel meer hooren, want in onze stad brengen wij graag alle dingen in den Raad. Daar is, het zij'met alle respect gezegd, overigens sensatie genoeg. Daar treft men Christelijk-Historischen die om politieke redenen voor het gemengd baden stemmen. En sociaal-democraten die hoewel voorstan ders van het gemengd baden er tegen stem men. Daar treft men deftige vrijheidsbonders, die nog niet vergeten zijn de dagen, toen de ilberalen zich het denkend deel der natie noemen, en allen die het met hen niet eens zijn, beschouwen als een „kleine generatie" ten achter. Die ook al om de politiek te recht komen, om nu in den stijl te blijven, in een gemengd bad met de communisten. Daar heeft men toegelaten en nog niet toegelaten en uitgetreden communisten. Die nu eens samenwerken en dan weer elkan der uitschelden. Die het anders doen en anders zeggen dan voorheen, en ronduit ver klaren dat zij het vroeger, dat is bij som migen gister, geheel verkeerd hebben ge zegd en geheel verkeerd hebben gedaan. En die wellicht morgen het weer precies zeggen zullen, zooals zij het eergisteren heb ben gezegd. Maar die gisteren heden en morgen spra ken en spreken en zullen spreken, met de meeste klem, autoriteit en stem verheffing; die hun banbliksems slingeren naar ieder een, en die slechts in één ding consequent blijven, n.l. in haat en vijandschap tegen God en Zijn Christus. En intusschen gaat de stille arbeid der christenen voort Zonder veel ophef en zon der mopperende vanen of sprekende doeken. Sensatie-lievende christenen zullen zich niet bevredigd achten, door het eenvoudig gedenken aan den 40-jarigen ring-arheid, onzer gereformeerde jongelingsvereenigin- gen. Maar wat heeft deze arbeid voor onze stad. voor onze christelijke actie toch een groote beteekenis gehad. Menschen die gaarne hooren van de nachtzijde van het groote stadsleven, zul len geen bevrediging vinden in het een voudig verslag van de oprichting van een informatiebureau aan het Centraal Station. Dat is ook Christelijke arbeid. Uitvloeisel van de Olvmpische Spelen, toen men de beteekenis 'van zulk een informatie-bureau leerde verstaan. Hier komen geen blanke slavinnen of inter nationale beroemdheden. Hier komen een voudige meisjes en jonge mannen uit bin nen- en buitenland, om advies over een kosthuis, een dienst en betrekking. Hier vra gen ze naar Kerk, catechisatie en jeugd- verceniging. Maar welk een bewarenden ar beid, welk een zegen voor de toekomst gaat van dit eenvoudige nederige werk uit. Zelfs het feit, dat twee nieuwe profes soren aan de V. U. op een middag oreeren, beroert de menigte veel minder dan de sirene of het A.V.R.O.-vlaggetje. Toch was er wel belangstelling. En de heide nieuwe Hooggeleerden deden een be slist geluid hooren Ach, wij merkten 't wel toen wij ons zoo onder de belangstellenden bewogen, blijdschap is er wel. Met den groei van dc Gereformeerde Hoogeschool zijn velen wel ingenomen. Wij zagen ditmaal meer Hervormden dan anders. Natuurlijk houdt dat verband met het feit dat Prof. Dr. M. van Haaften tot de Ned. Hervormde Kerk hoort Maar wel licht kan de band tusschen de V.U. en de Hervormde Gereformeerden nu hierdoor krachtiger worden aangehaald. Sensationeel, wij herhalen het was 'deze middag in ..de werkende stand" niet Maar wel betcekenisvol voor de Vrije Universiteit, voor onze stad en voor ons volk. Bij de sensatie leven wij niet, al grijpt ze soms ook de Christenen. Bij het Woord Gods leven wij en bij den stillen arbeid, in gehoorzaamheid verricht. Eenvoudige ar beid dikwijls, klein en gering in de oogen der wereld. Zonder wijde perspectieven dikwijls voor ons zelf. Maar ook voor dezen arbeid geldt dat wij „in hope" zal'" - orden AREND. VAN AMSTEL, BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN DIRECTE BELASTINGEN, ENZ. Bij beschikking van der Minister van Financiën is de hoofdinspecteur dei ditecie belastingen, enz. A. W. Udo verplaatst var: de inspectie der directe belastingen te Rot terdam naar de inspectie dier middelen te 's-Gravenhage; is de inspecteur der directe belastingen, enz. J. P. Huyser (thans met verlof buitc:. bezwaar van den lande) geplaatst te Rotter dam en toegevoegd aan bet hoofd van de inrpectie der directe belastingen aldaar; is de inspecteur der directe belastingen, enz. J. Koldenhof, hoofd \an de inspectie Alkmaar, 1ste afdeeling, verplaatst naar Groningen, en aangewezen als hoofd van i inspecte der directe belast.ngen, 1ste afd., WATERSCHAPPEN. Bjj Kon. besluit zijn benoemd: le. in de province Gelderland: tot dijk graaf van het poldetdistrict Hattem A. van Kaalte en tot heemraad C. K'cin te Oldebroek; L'e. in de prov. Zeeland: a. tot plaatsver vanger van den rijkgraaf van den BjjleveM- polder, A. C. Nootn te Nieuw en St. J ooi land; b. met ingang van 1 November a.s. tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Zimmermanpoldcr M. Sentse, te Rilland-Bath; c. met ngang van 1 November a.s. tot lid van het bestuur der waterkeering var den calamiteuzen Borsselepolder, C. M. Nfcssen, te Borssel-r.; d. tot 'gezworene van aen polder Onsterbou-Van Schouwen, J. Vier gever, te Renesse; Se. in de prov. Noord-Brabant: a. tot voor zitter van bot waterschap het Laag-Hemaal, Mr. P. J. V. M. Sopers, te St. Michiels gestel tot lid van het dagelijksch bestuur H. G. J. Koopmans te Kessel, gemeente Alem; b. tot heemraad van het waterschap Mars en Wijth, S. J. Zoetemulder to Grave; c. tot heemraad van het dagelijksch bestuur van het waterschap De Hooge Maasdijk van het Benedenland van Heusden J. C. Blankers t* Veen; 4e. in de provinciën Utrecht, Noord-Hol land en Zuid-Holland tot hoogheemraad van h^t hoogheemraadschap Amstelland, Jhr. Mr. M C. van Holthe tot Eelden, te Rhenen; en is aan W. P. van Oeveren te Wolphaaitsdijk op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Zuidvlietpolder (provircie Zeeland). CONSULAATWEZEN. Bij Kon. besluit is de heer P. M. Soetere erkend en toegelaten als consul van Belgiè te Semarang, voor de gewesten Midden-Java, Jogjakarta, Soerakarta en Wester af deeling 'var. Borneo. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in d* Orde van Oranje-Nassau (met de zwaar den) de majoor van de militaire admini- tratie H. Eggink; ie toegekend de aan dc Orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille, in brons, aar: W. de Winter, meesterknecht-lijstenmaker bij de firma J. A. C. van Gotum. te Breda; J Bohle Sr., voorheen ketelmaker bij d* N.:amlooze Vennootschap Fabriek van Stoom- er andere werktuigen Hk. Jonker Zn. to Amsterdam; B. H Tritten, voorheen koffie- brander bij de firma van Houweningen en Visser, te Gorinchem. BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING. Aan Dr. R. de Waard geneesheer te Groningen, is het kruis le klasse van Genees kundige Verdienste van Roemenië verleend. AUDIËNTIES. De Commissaris der Koningin in de proviri cie Zuid-Hclland is verhinderd morgen audiëntie te verleenen. DE PROVINCIALE STATEN VAN FRIESLAND DE VACATURE GEEBRANDY. De voorzitter van het Centraal Stembureau heeft benoemd verklaard tot lid van de Pro'. Staten van Friesland in de vacature ontstaan door het bodanken van den heer Mr. P. S. Gerbrandy. den heer G. Sempionius (A.-R.) tï Lemmer. WIJZIGING ZUIDERZEE- STEUNWET NOTA VERSCHENEN. Verschenen is een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Zui- derzeesteunwet Daarin deelt de Minister van Waterstaat mede, dat het advies van den Zuiderzcevisscherijraad niet werd ge vraagd, omdat dit college reeds meermalen de gelegenheid had gevonden zoowel mon deling als schriftelijk zijn meening ken baar te maken. Omtrent de reorganisatie van de Gene rale Commissie heeft de Kamer zich nog niet een gedetailleerde voorstelling ge vormd. Voor zooveel thans valt te over zien, zal in de omschrijving van de taak der commissie geen verandering behoeven te worden gebracht Art 3 van de Zuider- zeesteunwet kan daarom ongewijzigd blij ven .Hoewel toch de bedoeling is de taak der commissie in hoofdzaak te verlichten door haar te ontlasten van de dagelijkschc beslommeringen, aan de uitvoering van de wet verbonden, wcnscht de Minister geens zins uit te sluiten, dat zij bijstand in de uitvoering der wet zal kunnen blijven co- ven. Tiet initiatief tot deze reorganisatie heeft de Minister genomen. NEDERLAND— TSJECHOSLOWAKIJE Dr. DE VISSER EERE-VOORZITTER. Dr. J. Th. de Visser, oud-minister ven Orderwys, K. cn W., die sedert eenigen tijd ceel uitmaakt van het bestuur van de Ver eeniging Nederland Tsjechosiowakye, is dcx.r 'dit bestuur beopemd tot eerevoorzitter. EEN KWARTEEUW KINDER WETTEN DE HERDENKING. Ter gelegenheid van het feit, dat op 1 December a.s. het een kwarteeuw geleden zal zijn, dat de Kinderwetten ingevoerd worden, dat te Den Hang op 29 November een groote vergadering gehouden worden, waarvoor de regeering de Ridderzaal be schikbaar gesteld heeft. Dp commissie vun voorbereiding bestaat uit Mr. H. de B i e, Mr. J. TI. Kesslcr, Mr. G. T. J. d e J O n g h en de lieer G. II Honing, resp. namens den Nederl. Bond van Kinderbescherming, de Vereen, van Secretarissen van Voogdij raden, de Vereeniging voor hef Strafrecht en de Vereeniging van Directoreun cn Di rectrices van Rijks- cn Particuliere Opvoe dingsgestichten. De vergadering wordt gehouden des mid dags van 3 tot 5 uur. terwijl om 6 uur in dc groote zaal van don Dierentuin oen een voudige feestmaaltijd zal plaats vinden. In de herdenkinzssamenkomst zullen spreken: Mr. Dr J Don n er. minister van Justitie; Staatsraad Prof. Mr. P W. A Cortvan der Linden, «lie als minister van Justitie de Kinderwetten indiende, oud-minister Dr J. Th. de Visser en Mr Dr. D. A. P. Kooien, die in dc particuliere kinderbescherming een groote rol gespeeld hebben. Verder zullen spreken mej Mr. H. G. Vet h, secretaresse van den Voogdij raad in Almelo welke ook spreken zal na mens de tallooze vrouwen, welke zich op dit gebied bewogen hebben en de heer G. H. Honing als oud-directeur van een Rijks- en dienstdoend directeur van een particu lier opvoedingsgesticht en Mr. H. de B i e- Jkvr. Jacoba van Repelaer van D r i e 1 zal enkele liederen ten gehoorc brengen. GEMEENTERAADSCONFLICT RAAD TEGEN DE DICTATUUR VAN DEN BURGEMEESTER. De meerderheid van den gemeenteraad te Oud- en Nieuw-Gastel (N.Br.) heeft een strijd aangebonden met het college van B. en W., welke strijd voornamelijk gericht is tegen het beleid van den burgemeester, die zooals een der leden zich uitdrukte in de jongst gehouden raadsvergadering alles alleen wil doen wat in strijd is met de wet en de belangen der gemeente. EEN NIEUW GENOOTSCHAP TEGEN VERPOLITIEKING! Wij rezen in het Utr. Dagbl.: Zaterdagmiddag heeft ten kantore van Mr. Van Doorne te Utrecht een vergadering plsats gehad, waaraan heeren uit verschillen de deelen van het land en van verschillende levensrichting hebben deelgenomen, ter be spreking van de middelen, die kunnen worden aangewend om de verpolitieking van ons land tegen te gaan. Deze vergadering besloot tot het oprichten van een genootschap, dat m?t kracht zal optreden tegen verschillende misstanden in ons maatschappelijk '.even, di» een gevolg zjjn van de dictatuur der politieke partijen. Een voorloepig comité zal de sta tuten opstellen, waarna een uitgebreider ver gadering zal wordcu belegd. MINIMUM-LOONEN ADRES HOOFDBESTUUR N.V.V. Het hoofdbestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen heeft aan de Tweade Kamer een adres gericht aan gaande het wetsontwerp tot voorbehoud der bevoegdheid tot toetreding tot het ontwerp verdrag betreffende de invoering of hand having der methoden voor vaststelling van minimum-loonen. Het dringt er bij de Ka mer op aan, het door het Verhond van Nederl. Werkgevers ingediende adres, waar in uitstel van de behandeling van dit wets ontwerp verzocht wordt, niet op te volgen. Het ontwerp-verdrag, waartoe ons land door de aanneming van dit wetsontwerp zou toetreden, is op de elfde Internationale Ar- beidsconferentie, welke in 1928 te Genëve gehouden werd, aangenomen met de stem men van de geheele Nederlandsche delegatie voor. Indien dit wetsontwerp thans niet werd afgehandeld, zou de volksvertegen woordiging het werk van de Nederlandsche delegatie ongedaan maken. Hoewel het ontwerp-verdrag in het alge meen handelt over do vaststelling van mi nimum-loonen, is bij de totstandkoming van het verdrag uitdrukkelijk uitgesproken, dat ratificatie ervan slechts medebrengt de verplichting tot vaststelling van minimum- loonen voor industrieën, waarin, door het ontbreken van een goede vakorgnnisatie der arbeiders, do loonen buitengewoon lang zijn. In het hijzonder geldt dit voor de huis industrie. Gezien het feit, dat ook reeds een aantal andere landen, n.l. China, Duitschland, Groot Brit*annië, de Ionsche Vrijtaat en Spanje, deze conventie hebben geratificeerd, terwijl in Frankrijk de bevoegde instanties de ratificaties reeds hebben goedgekeurd, mennen wij. dat het thans noodig is dat ook Nederland zoo spoedig mogelijk die verdrag bekrachtigt LICHAMELIJK GEBREKKIGEN SAMENWERKING. Op de te Den Haag gehouden vergade ring, uitgaande van de Bond van Invali den, gevestigd te Amsterdam, secretaris de heer R. Sakes, Nachtgualstraat 90; «ie Alp. Ilaagsche Invalidenbond, gevestigd te Dcu Haag, secretaris de heer J. Stuivinga, Loos- duinscheweg 847; en de Vereeniging voor Lichamelijk Gebrekkigen, gevestigd te 15->t terdam, secretaris de heer A. v. d. iïeyden. Sneeuwbalstraat 9n, is samengesteld een commissie voor samenwerking van Ronden voor Invaliden, welke zich ten doel stelt in nauwere samenwerking de belangen der invaliden te behartigen. Lichamelijk ge brekkigen worden namens bedoelde com missie beleefd doch dringend uitgonoo.iig<! zich zoo sjvedig mogelijk van één der or ganisaties als lid op te geven. Het secretariaat «Ier commissie is ge los tigd; Sneeuwbalstraat 9a, Rotterdam. AANNEMEN, JAN! VAN JE VRIENDEN MOET JE 'T HEBBEN De heer Roodhuyzcn, de politieke hoofd redacteur van „Het Vaderland" heeft ons de redactie een hart onder de riem of als ge wilt een riem onder het hart gestoken; want de geleerden zijn het er, gelijk vanzelf spreekt, niet over eens, wat er het eerst was, de riem of het hart. Voor mij in 't bijzonder waren het woor den van troost, want 't ging mij in de laatste dagen met de anti-vloot-actie precies als de heer Roodhuyzcn met de openbare school: er vielen booze woorden en het re gende ingezonden stukken. En al wer den ze tot op de kern bekort, ze bleven, in lood gestold, dagen lang op de steen Vrienden, heb eenig geduld, zoo werd er meer dan eens gevraagd aan inzenders, die aan „verduistering" van hun stuk dachten. Aan niemand echter is een briefje ge schreven, als waarop de heer R. de Hang- sche Bonds-Onderwijzers trakteerde en dat deze heeren in een booze, maar domme bui, zonder eenig commentaar hebben gepubli- Wat zal dc schrijver in zijn vuistje lachen om deze onpaedagogische daad. Immers geldt steeds de vermaning: stel een kind, dat gestraft wordt, niet te pronk. En dat doen de heeren nu zichzelf. De schrijver in 't V a d. had de houding der openbare onderwijzers bij 't Konincinne feest zeer juist en zeer scherp gekwalifi- ceerd. Daarop was een ingezonden stuk ge volgd met een onderschrift Vervolgens stuurden de heeren weer een ingezonden stuk. doch dit werd niet geplaatst en op de vraag waarom kregen ze een particulier schrijven terugneen. maar zoo 'n brief heb ik nog nooit geschreven. Eerst zegt de schrijver: Ik had afscheid van u genomen, dus uw stuk kreeg geen plaats. „Voorts bewijzen de verschillende scheldwoorden aan mijn adres, dat gij niet de menschen zijt aan wie ik gaarne de op voeding van mijn kinderen zou toever trouwen". Aannemen, Jani Wat het aandringen op plaatsing betreft: „tot nu toe heeft niemand ooit de pedan* erie gehad te eischen dat een omvangrijk ingezonden stuk direct geplaatst werd". Echter neemt de heer Roodhuyzen gaarne aan, „dat verregaande onwetendheid om trent de moeilijkheden van een blad, om door dc gereedliggende copie heen te komen, een verzachtende omstandigheid kan ge- noemd worden". Hieruit put ik de troost, dat men ook bij andere bladen wel eens tobt om iets in de krant te krijgen. Ten slotte geeft de schrijver de Bonds- onderwijzers een veeg uit de pan. welke zc nooit zullen vergeten: „Het stuk is niet geplaatst, omdat het heter is niet in wijden kring te verbreiden, dat de Openbare School leerkrachten telt van een mentaliteit als de uwe. „De wereld toch pleegt meer notitie te nemen van de verkeerde elementen in een corps, al zijn die in de minderheid, dan van de groote meerderheid, die een hooge opvatting van haar taak heeft". Hier ben ik het hartelijk mee eeo9 en wanneer ik op deze plaats eens de uiting of het optreden van een of meer leden uwer groep becritiseer (bijv. om binnen het ka der van dit stukje te blijven) van Christe lijke onderwijzers, dan denke niemand, dat zulks voor allen bedoeld is. VERKEERSVERBETERING ZUID-KOLLANDSCHE EN ZEEUWSCHE EILANDEN. Het comité voor verbeteringen van hef verkeer van en naar de ZuidholIandsHte en Zeeuwsche eilanden en West Brabant, heeft aan den Minister van Waterstaat ge schreven. dat het met groote belangstel ling heeft kennis genomen van het rapporf van de Staatscommissie-Van Rijckevorsel, voor de verhetering van het verkeer tus schen de Zuidhollandsche en Zeeuwsrh® eilanden met Zuid-Holland en Noord-Bra bant: dat het zich met de voorstellen tot verbetering van dat rapport als overgangs maatregelen naar een bevredigende oplos sing van de verkeershezwaren in de be trokken gewesten, geheel kan vereenigen; dat het zich veroorlooft, aan te dringen np uitvoering van de voorstellen mpt den 'spoed, die gewenscht, zelfs geboden is; dat biertoe eerst kan worden geraakt. Indien de noodige middelen daartoe beschik bah r worden gesteld; redenen, waarom roqr.es- tranten tot den Minister het verzoek rich ten, medewerking te verleenen, door op do begrooting van het Jaar 1931 een memorie- post op te nemen. Aan gemeentebesturen cn vereenlglngcn heeft het comité verzocht, instemming met zijn adres aan den Minister te betuigen. CHR. COMITÉ VOOR INOIE JURISTEN VOOR DE RECHTERLIJKE SI ACHT. „Het Christelijk Comité voor Indië"* vestig€ de aandacht van belanghebbenden er op. o:«t voor jonge juristen rr studerten in de rechts wetenschap de gelegenheid bestaat om met steun van den lar.de te worder. opgeleid ten einde na behoorlijk volbracht*- studiën naar Nederlandsch- Indië te worr'on uit ge zenden, om daar t» land» te wbrrien geplaatst In re«'hterlijke betrekkingen^ Voor aanwijzing 'bedoelde opleiding kpnen achtereenvolgens in aanmerking: 3. zij. die geslaarzijn voor hot doctoraal examen in het Nederlandsch recht; b. zij. die geslaagd rijn voor het eandi- cpitsexamen in het Nodurlnndach-IndUch recht; c. zij. die gesl.ir.ed zijn voor het candl- daitseximon in het Nederlandsch recht. De opleiding zal rinvatten» voor do doctorandi in lift Nederlatid.vcK recht en de candidal on in het Nederlandsch- Indisch recht <ic studie voor het doctoraal examen ;n h*t Nederlandsch Indisch recht; b. voor de mrulidsten in het Nederlandsen recht de studie v#»or dc doctorale examens achtereenvolgens in het Ned«rlandsch- cr. het Noderlandsch-lndisuli recht. Aan de aanwijzing is een studietoelage va»: f 100 's maarrW verhonden. Verdere inlichtm-en weiden gaarne ver strekt door het Informatiebureau van voor noemd ComiV. «dros: den heer J. J. Kraai., ,L«.osduinsche kade JU, Den Haag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1