Lef ore £en studie over woninginrichting op Moderne Winkel en Woonhuizen "XPOoouatn^MTOfftn WPJ M6T 5I€RT D6 WONING BOUWBLAD No. 72 (Verschijnt eiken Maandag). Éi MAANDAG 13 OClOBLll 1930 0K]<?gK] wtpcwlë.M ESTSBDBQJJB gj Een ontmoedigend rapport der Commissie van rationeéle Woningbouw IV Ter toelichting van de bedoelingen der Commissie zijn aan dit rapport de ontwer pen van twee keukens toegevoegd. Zooveel mogelijk is met de gangbare maten reke ning gehouden, terwijl bij de eene keuken het kolen- of gasfornuis achter in de ruimte is opgesteld bij de andere uitsluitend voor een gasfornuis is bestemd, geplaatst desge- wenscht zonder wasemkap dicht bij het nrenster. ZOLDER In de woningtypen, waar zolders aanwe zig zijn, moet de kap zijn beschoten, en de ruimte goed verlicht en geventileerd. Het doel van een zolder is deze vrijblij vend te kunnen bestemmen of vervormen tot logeerkamer, dienstbodenkamer, doch tevens als strijkkamer, werkzolder; een en ander met toebehooren. Een hijschbalk is aan te bevelen, waarbij dan de afmetingen der onderliggende ramen zich moeten aan passen. Behalve de normale luchtverversching door ramen en deuren behooren in moderne woningen de navolgende ruimten nog af doende geventileerd te worden.: Gemeenschappelijke gangen, ingesloten portalen, en trappen, badkamers, W.C.'s, keuken, douche- en vergietkasten, provisie kast Een luchtverversching door vensters of kanalen is te verkiezen boven een ventila tie met gebruikmaking van speciale hulp middelen. ELECTRISCHE LEIDINGEN. In alle vertrekken, keukens en gangen behoort een minimum van 1 luchtpunt en 1 stopcontact (stofzuiger) te worden toege past. Bij alle trappen en slaapkamers van eenige afmeting behoort een hotelschakelaar te worden aangebracht. Indien een W.C. geen eigen kunstlicht heeft, moet met de plaatsing van het portaallicht daarmede re kening gehouden worden. Ook hier heeft natuurlijke verlichting verre de voorkeur boven het kunstlicht. Behoudens een huisbel, die wellicht be ter niet electrisch is, zal in het woonhuis met hooge huurwaarde tenminste een clec- tri'sche bel zijn aan te leggen van eetkamer naar keuken en van één der slaapkamers naar de keuken. Bovendien kan electriciteit nog voor ver warmingsdoeleinden worden gebruikt. In de eerste plaats voor het verkrijgen van een zekere hoeveelheid warm water, middels een boiler, waarvan de inhoud met electriciteit. betaald met nachttarief, wordt verhit. Een voordeel is, dat een kwantum warm water beperkt is, hetgeen verkwisting tegengaat. Dit vormt slechts een nadeel voor hen die te allen tijde nagenoeg onbeperkte hoeveelheid warm water eisclien, hetgeen aan huurders, die slechts de hier bespro ken huur betalen, niet veroorloofd kan wor den. Deze voorziening neemt dan ook hand over hand toe daar waar dit nachttarief en deze aanleg van gemeentewege ter be schikking worden gesteld. In de tweede plaats kan electriciteit voor centrale verwarming worden gebezigd. Hoe wel dit zoowel wat ruimte als wat gemak betreft aan te bevelen ware, is het bezwaar, dat er, als bij alle centrale verwarming, geen natuurlijke luchtverversching door den schoorsteen plaats heeft, doch vooral dat de kosten verre die van vaste brand stof overtreffeh en dat krachlleiding er voor noodig is. Deze soort centrale ver warming zou echter voor den bouw geen zware kosten met zich brengen en voorna melijk een zaak der huurders zijn. Krachtleidingen vallen in 't algemeen buiten het hier bedoelde woningtype. G a s. In iedere keuken is een gasaan- sluiting voor het gaskomfoor aan te bren gen en wel een 1 dms. hoofdleiding vanaf den meter door huis en dms. nevenaan sluitingen naar de keuken en badkamer (geyser) en als minimum nog een in een der hoofdvertrekken. Alsdan zij de afmeting der hoofdleiding door huis zoodanig, dat de mogelijkheid bestaat hier en daar nog een aftakking voor een gaskachel of komfoor aan te brengen, b.v. in de hoofdslaapkamer. In ieder geval bestaat de mogelijkheid dat de huurder in dien zin aan den huis heer nog wenschen te kennen kan geven, zonder dat de doorsnede-maat der hoofdlei ding te klein zou zijn om die wenschen tc kunnen vervullen. Ook gas kan voor verwarmingsdoeleinden worden gebruikt. Voor warmwater met be hulp van een automatische geyscr, welke echter nog niet zonder regelmatig toezicht betrouwbaar is, doch die vooralsnog zeker buiten den bouw valt en dus hier buiten beschouwing kan blijven. Gas zal voor zui nige centrale verwarming voorloopig niet1 in aanmerking komen, hoewel het wat be knoptheid van aanleg, gemis aan brandstof ruimte, van stof, van contrólq zeker aan beveling zou verdienen, zoolang niet de ge meenten besluiten daarvoor een uitzonder lijk laag tarief toe te staan. Als nadeel geldt dat ook hier geen luchtverversching plaats heeft. Dat er normaal alleen een dagverwarming noodig is, en 's nachts af koeling plaats heeft, noemt de een voor-, de ander een nadeel. Deze verwarming zou, evenals de elcctrische, bovendien het voor deel hebben dat zij niet gemeenschappe lijk voor een geheele blok huizen, doch voor iedere woning afzonderlijk gemakkelijk zou zijn toe te passen. Hot spreekt vanzelf, dat alsdan deze installatie-kosten voor den huurder en niet voor den verhuurder, dus niet voor den bouw zouden zijn. KOUD- EN* WARMWATER Wat betreft het koud- en warmwater en tapplaatsen zij verwezen naar hetgeen bij de behandeling der vertrekken en der warmtebronnen daarover is opgemerkt. Wat het warmwater aangaat, zal dit voorals nog in de behandelde woningtypen door den huurder moeten worden aan go vraagd en betaald. Hiervan is de bijzon dere bouw uitgezonderd, b.v. gemeenschap pelijke woningbouw, flatgebouw en der gelijke. In Amsterdam bestaat bij enkele bouw- tomplexen in de huren van X 50 tot f75 per maand waarover hier sprake is, een ge meenschappelijke warmwatervoorziening naar ingebouwd bad en twee ingebouwde vaste waschtafels, welke voorziening is on dergebracht in een kelder onder de wo ning van den bouwopzichter. die twee ke tels en een reserveketel onderhoudt en stookt. De in de huur opgenomen kosten worden geschat op ruim f 3 per maand, doch het groote verbruik valt den verhuur der tegen. Het is echter duidelijk dat bij zulk een nieuwigheid het evenwicht tus schen verbruik en kosten eerst op den duur kan worden gevonden. Met name zou daar bij een practische, niet kostbare meting van de verbruikte hoeveelheid noodzakelijk zijn. In een andere woninggroep in Amster- rTTTTYTTVTVTVVVTTTTTTr^ US Steeds J uit voorraad leverbaar! geworden, en de aanleg verkwisting van gelden. Een bewijs dat voor lagere huren deze oplossing heden ten dage faalt; en de bouwondernemer huiverig zal zijn voor ver dere proeven. Bij hoogere huren komt in Amsterdam centrale warmtevoorziening voor. veelal met warmwater. Wat hierboven over hel warmwater werd medegedeeld, geldt ook voor centrale verwarming. In de venvach- Dezer dagen werd bovenstaande, eigenaardig geconstrueerde drieklioeks- brui7, lang 78 Meter en ontworpen door Br. Ir. Fils van de Duitsche Jtijksspoorwegen, opengesteld voor het verkeer over de Roer te Düren. dam is, per 10 perceelen, elk van 4 wo ningen. deze warm water voorziening verbon den aan een centrale verwarming, waar voor van huurhuizen van f 75 tot f 100 per maand f20 verplicht inbegrepen is voor beide voorzieningen tezamen. De kosten van den aanleg van centrale verwarming en waimwater waren f 3000 per perceel, in clusief verhoogde bouwkosten, het verbruik per blok 200 ton kolenverbruik a f4000. Stooktijd van 15 October tot 15 April, ter wijl ook de bediening ten laste van den verhuurder komt Speciaal voor het over matig verbruik van warmwater (300 tot 400 L. per dag per gezin; een gemeente-electri- citeitsboiler bevat maximum 225 1.) heeft de exploitant zich verplicht gezien een cir culaire aan de huurders te zenden, aan dringende mede te werken tot zuiniger verbruik, terwijl hij mondeling verklaarde niet op veel resultaat te hopen en bij op nieuw inhuren genoodzaakt te zullen zijn aanmerkelijk meer vergoeding te eischen. Ook hier wreekt zich'voor het verbruik het ontbreken van een geldelijke bereikbare en doelmatige meter, die paal en perk zou stellen aan dit blijk van gemis van gemeen schapsgevoel der bewoners. Alleen bij de allerdunrste huurklasse van dit rapport ware voor den vooruitzienden en stoutmoe- digen huizenbouwer wellicht nog eens een proef te wagen. Voor het geval een huhrder op warm water prijs stelt, komen als bronnen daar voor in aanmerking: spiraal in het fornuis, automatische drukgevser, boiler verwarmd door gemeentelijken electrischen nacht- stroom enz. De keuze hangt te zeer af van de bewoners en den aard van het vraag stuk om algemeen te kunnen wofden be handeld. Het plaatsen van een boiler in de voorgestelde keukens biedt technisch geen bezwaar. Hetzelfde geldt voor de wijze waarop het water wordt betrokken, daar waar geen waterleiding is. daar waar geen motorische kracht is te verkrijgen, en derg. gevallen, die ten plattelandc nog veelvuldig voor komen. CENTRALE VERWARMING In het algemeen zal centrale verwarming bij de hier behandelde woningtypen en huurprijzen niet zijn toe te passen. Slechts wanneer men bij de hoogste huren uiterst kleine woningen zou ontwerpen, ware er wellicht voor zulke installaties geld beschik baar. Daarbij moet in 't oog gehouden wor den, dat het beginsel om verschillende wo ningen vanuit een centraal punt te verwar men nog in een tijdperk van studie ver- Aan systemen en proeven ontbreekt het niet, doch de rentabiliteit is daarbij nog steeds een zeer onzekere factor. Wanneer in enkele gevallen over „afval"-warmto van fabrieken en derg. wordt beschikt dan zal de mogelijkheid zeker meer naderbij komen. Ook wanneer op geldelijk bereikbare wij ze het verbruik aan warmte voor ieder ge zin is te moten wordt de kans grooter, dat bouwondernemers aan deze dringende behoefte voor den modernen tijd trachten te voldoen. Voorloopig zullen deze het ech ter aan de huurders overlaten door een be scheiden verdieping-verwarming (door ex tra fornuis, of keteltje naast het fornuis) aan eigen verlangen tegemoet te komen. Doordat dit in een huurhuis nooit door do bewoners zal geschieden, komt deze wijze van verwarmen in dit rapport niet voor. In Amsterdam bestaat een bouwblok voor pl.m. 40 gezinnen met huren van f40 tol f50 per maand, dat is voorzien van cen trale verwarming, waarbij in iedere kleine woning het ruime woonvertrek (en de beide daarmede samenhangende vertrekken daar door indirect) centraal wordt verwarmd. De verhuurder, die de huur niet hooger wenseh- te dan de naburige blokken, stelde een fa cultatieve huurverhooging voor van f 30.— tot f50 per jaar indien centrale verwarming werd verlangd, met het resultaat dat slechts een 3-tal huurders daarvan gebruik wensch- te te maken. Hiermede was de toepassing dier centrale watervoorziening onmogelijk ting, dat het sociale gevoel alle geïnteres seerden tot zuinig stoken zou nopen, is men teleurgesteld nu het voordeel dier per soonlijke zuinigheid slechts voor een zeer klein deel aan de beurzen van de spaar zame huurders ten goede komt. Zoolang meetwerktuigen voor de hoeveel heid warmte door iederen radiator af te ge ven, wegens de kosten nog niet voor dit doel geschikt zijn, zal moeilijk bij huur prijzen, hier in bespreking, zulk een overi gens moderne eisch in vervulling gaan. De exploitanten in Amsterdam bouwen in 't algemeen liever arbeiderswoningen dan hui zen voor financieel beter gestelden, daar de eischen dier laatste groep onevenredig stij gen met de betaling van een weinigje meer huur. Deze ietwat bittere ervaring mag in dit rapport niet ontbreken, op straffe van onvolledigheid. Zooals reeds in den aanhef van het rap port is medegedeeld, is de beperking der aan de Commissie opgelegde taak, hoe nut tig wellicht voor de totstandkoming van tenminste enkele verbeteringen, weinig be vredigend wanneer daarbij niet tevens een blik in de toekomst zou mogen worden ge- Daardoor alleen immers kunnen die ver wachtingen worden uitgestippeld, die in de eerste plaats in vervulling moeten gaan, willen de nooit bevredigende woningeischen en de steeds zich vervormende woningbouw leiden tot een nog bruikbaarder peil. Het is niet te ontkennen, dat hiermede een stap in het halfduister wordt gedaan, dat vele wenschen niet direct hun verwe zenlijking kunnen vinden, hetzij door niet geschikte uitbreidingsplannen of door daar aan nog niet aangepaste verordeningen, of een bewoning die zich aan de vervulling dier wenschen nog niet ten volle over de geheele linie heeft willen of kunnen aan-, passen. Van organisatie en mechanisatie mag niet te veel worden verwacht; de vele voordee- len daarmede in de laatste jaren bereikt, doen verwachten dat straks, wanneer het voor de hand liggende zal zijn verkregen, slechts in vertraagde mate kan worden voortgegaan. Doch het gevaar, het evenwicht tusschen eisch en prijs een oogenblik te verstoren, mag naar het oordeel der Commissfie niet beletten, de gedachten te laten gaan over een betere huisvesting en een volmaakter Bij 't verlaten van den vasten bodem van het direct bereikbare, doet zich echter de moeilijkheid voor. de grenzen te bepalen, waar de verbeeldingskracht te groot en de verwezcnlijkingskans te gering wordt, om nog van een geslaagde gedachtenvlucht te mogen spreken. Het zou bijvoorbeeld te ver voeren als de Commissie in haar studie zou betrekken een voor haar doel wenschelijke standsuit- Ijreiding, stratenplan of verkaveling. Met even weinig kans op goeden uitslag zou zij zich tot taak stellen een hoogbouw naar voren* te brengen der allermodernste étage-woningen met gemeenschappelijke voorzieningen van de nieuwste zakelijkheid. Zij zou daarmede voor vraagstukken ko men te staan die ver buiten haar gezichts veld liggen. Toen stelde de Commissie zich de vraag of alle plannen in het rapport genoemd niet zoodanig zijn te verbeteren, dat zij, af gescheiden van de geldelijke gevolgen, aan meerdere eischen voldoen. Of wel resultaat ware te verwachten van een verhooging der bouwsom met 10 pCt. en te zien hoeveel verlangens daardoor zijn te stillen. In beide gevallen echter doet zich de t.vij- fel voor: in het eerste geval hoever met inwilliging der eischen te gaan als nu niet meer op geldelijke gevolgen wordt gele», ten tweede warom de prijsverhooging te stellen op 10 pCt niet op 5 of 15 pCt als toch eenmaal het bereikte einddoel voorloopig niet voor verwezenlijking in aanmerking komt? Bij beide werd bovendien het wederom behandelen van alle gevallen uit het voor afgaande deel van het rapport, beschouwd als een te omvangrijke stof voor een aan hangsel als hier bedoeld. Ten slotte heeft de Commissie ziclï be perkt tot een nadere beschouwing van de drie typen reeds in den aanvang genoemd, n.l.: 1) het ééngezinshuis, 2) de étage- of portiekwoningen. 3) de hoogbouw met gemeenschappelijke trap en lift. Zij heeft aan de te vervullen verlangens slechts de grens gesteld van „redelijkheid". Deze grens is niet scherp te trekken en grensgeschillen zijn daardoor niet uitgeslo- ^repen uit de Kunstgeschiedenis en de Geschiedenis van het Meubel „Zelfs de origineelste zal er niet in slagen een meubelvorm te tee kenen, die iets anders is dan een doorvoering of een ontaarding van van eeuwenoude motievenWilliam Morris 1893. Eenige de aandacht trekkende middeleeuwsche zitmeubelen De geschiedenis van het zitmeubel in het algemeen, kan als een deel der kuituurge schiedenis der menschheid beschouwd wor den, omdat naast de materieele behoefte aan rust, allerlei bijzonderheden betref fende verschillende volks- en standsge- bruiken daarmee zeer nauw verbonden Een interessant voorbeeld was de aan spraak van adellijke dames aan het Fran- sche hof, op een tabouret. Ceremonieel wa ren deze rechten reeds in de 16e eeuw geregeld en voornamelijk de ver doorge voerde hofetiquette onder Lodewijk de XIV gaf op dit punt aanleiding tot de meest bijzondere uitingen. Het zou ons echter te ver voeren, om hier op deze, hoewel belangrijke, zijde van het onderwerp dieper in te gaan. Aan alle middeleeuwsche meubelvormen is duidelijk tc bemerken, dat het ambacht van meubelmaker in de speciale beteeke- nis, die we nu aan het woord hechten, wiet bekend was. De timmerman was de hout bewerker en maakte dus ook meubelen, evengoed als deuren en vensters. Over de scheiding tusschen deze beide ambachten, schrijft Dr. Berlage in: „Over stijl in Bouw- en Meubelkunst" o.a. „Deze scheiding is ook alweer gekomen toen het beginsel niet meer zuiver bleef, voor het maken van het meubel niet meer de bewerking uit liet volle hout werd toe gepast en in een meubel meer een bijzon der teer bewerkt kunststuk werd gezien, dan wel een voorwerp voor aanhoudend gebruik." En verder: „Maar dat niet alleen; het lijmen werd I nu regel, en al moet worden toegegeven, dat de lijm als bindend middel hij het ma ken van een meubel niet altijd kan wor den gemist, toch mag deze niet alleen gel dende worden. Want in dat geval wordt een goede natuurlijke houtbewerking uit zondering. De meubelmakers, en het kwaad is algemeen, hebben het zoover in de tech niek der gelijmde samenstelling gebracht, ook al onder den drang der mededinging, dat zij den houtnaad onzichtbaar kunnen maken." Het laatste vindt Dr. Berlage blijkbaar het toppunt van verwording van het vak van meubelmaker. Inplaats van „vindt", moes ten we eigenlijk schrijven „vond", want het genoemde werk dateert van vóór 1908. Bovendien heeft de scheiding tusschen het ambacht van timmerman en dat van meu belmaker gedurende de laatste 25 jaren zich zoo geintensiveerd, dat van vergelijking moeilijk meer sprake kan zijn. De eenige verwantschap ligt in het ge bezigde materiaal hout doch daarom kan er in verband met het doel, zeer zeker plaats zijn voor verschillende bewerkingen, welke tenslotte zoozeer uiteenloopen, dat van twee afzonderlijke ambachten sprake moet zijn. Een analoog geval treft men aan bij de F 7.50 PER WEEK VULGENS HUURK00PSYS1 EEfft TE KOOP SCHIFBRGEK Vestibule, Trappen- tocialam SfiüJ".,,',1, K. J. BOS ZOON HOUTHANDEL VUREN ROTTERDAM HOUTLAAN 19 TELEF. 1302-1303 GESCHAAFD Zoekt U een woning wendt U dan tot Woningbureau SCHIEDAM WEST" Van Ruysdaellaan 4a - Schiedam Telejoon 69529 i i Met lijn 2 tot aan de Beetsstraat naar de Goeverneur- en van Zcg- gelenlaan, met zijn bevattende 4 a 6 kamers, met vol ledig ingerichte badkamer. Huur- T prijs van f30.— tot f75per maand. Te bevragen: N.V. Administratie-Maatschappij „AMSTERDAM" Goeverneurlaan 626, Den Haag, Telefoon 19116 ten, doch, waar deze in de Commissie zelve uitbleven, verwacht zij deze evenmin bij beoordeling door anderen. Immers het is niet moeilijk deze grondtypen met 10-tallen andere te vermeerderen, die elk, volgens het standpunt van den enkeling, evenzeer hun vóór en tegen zouden hebben. Een enkel woord nog over net standpunt, ingenomen door den vertegenwoordiger der bouwbedrijven in de Commissie. Deze gaat principieel en daardoor meer dan de an- dere leden, van de stelling uit. dat dit aan hangsel niet anders dan zéér theoretische waarde heeft, omdat de toepassing van de resultaten in de naaste toekomst immers niet mogelijk is. Eenmaal dit standpunt ingenomen, heeft hij het zich nietemin tot een eer gerekend toch zijn kennis en ervaring ten beste te geven voor deze plannen, hetgeen door dè overige commissieleden ten zeerste is ge waardeerd. Wordt vervolgd. metaalbewerking. Ook hier was het aan vankelijk de smid die kunststukjes van middeleeuwsch drijfwerk wist te vervaar digen, doch ook hier kwam spoedig split sing en de edelsmeedkunst zal men toch geen ontaarding kunnen noemen van het smidsvak, omdat hierbij vaak verschillen de deelen met elkaar gesoldeerd worden „zonder dat men den naad kan zien." Ontstaan uit het ambacht van timmer man. die voornamelijk verbindingen maakt, welke bestand moeten zijn tegen invloeden van weer en wind daardoor moeilijk ge lijmd zouden kunnen worden is het lo gisch, dat ook de middeleeuwsche meube len, die door den timmerman werden ver vaardigd, onder toepassing van dezelfde constructies als gebezigd bij buitenwerk, werden samengesteld. Inplaats van een beginsel, zouden we hier liever willen spreken van een sleur, want toen eenmaal bleek, dat met lijmen veel meer bereikt kon worden, en dat de con- ventioneele timmermans houtverbindingen, berekend op weersinvloeden, winddruk, enz. bij de vervaardiging van meubelen niet noodig waren, werd deze constructie-me thode grootendeels verlaten. Overigens wordt en terecht het be zigen van bouwkundige constructievormen als: kroonlijsten en kolommen voor meu beldetails veroordeeld; het willen toepas sen van verbindingen, ontleend aan de bouwkunde, is hiermede in strijd. Dat het toepassen van lijmverbindingen wel eens tot exressen aanleiding heeft ge gevenvooraanstaande vereerders van het constructie-dogma lieten wel de kop pen der eiken lazijden niet-verdekt, door een mahonie la-voorstuk zichtbaar Het leven en daarmede de opvattingen, J.v. KON. VEREEN IGDE T API JTF A BRIEKEN ROTTERDAM Mu. „NIEUW-EIGENHUIS" N.V. II J. Pzn. Coenstraat 21, 's-Gravenhage. Voor alle plaatsen des lands gelden beschikbaar voor b le Hypotheek. Rente voor Landerijen vanat 4^ o/0 I en voor Huizen vanal 43.j' 2e Hypotheek en Bouwcrediet vanal o/0. - Inlichtingen en opname der onderpanden gratis. WEGENBOUW.MATERIAAL Belgisch Quarziet. Ook voor Tegelfabrikatle N.V. SILICA en OVENBOUW MIJ. Raamweg 17 - 's-GRAVENHAGE - Teleloon 17733' H.H. Automobilisten!' Gaat U naar Den Haag? j ban naar Hötel KUYS WITSENBURG Voor logeergasten gratis Garage aan huis beschikbaa- f Parkeerplaats voor minstens 20 wagens. i LOGIES MET ONTBIJT vanal 3 Old. Hotel KUY3 WITSENBURG HAAGWEG - RIJSWIJK-DEN HA* uit zich nu eenmaal in beweging en do slinger gaat altijd van het eene uiterste naar het andere door den gemiddelden stand, door het nulpunt. Zoowel in den uitersten als in den ge middelden stand is de slinger maar een ondeelbaar oogenblik, veel langer daaren tegen in de tusschenstanden evenzoo de opvattingen. Ook de Gothischc periode kent tegen het einde haar buitensporigheden. Men denkc hierbij slechts aan den taber nakel van Adam Kraft (pl.m. 1507) in de I/>renzikerk te Neurenberg, welk kerkmeu- bel een hoogte van 64 voet bereikt. Intussehcn dient er bii het hestudceren van middeleeuwsche meubelvormen dus rekening mede gehouden te worden, zoo als trouwens uit bovenstaande wel duide lijk zal zijn. dat zij meer producten zijn van den timmerman, dan van wat we nu zouden noemen een meubelmaker. Dit vak bestond aanvankelijk niet, om dat het meubel als zoodanig niet bestond, vooral in de vroegere middeleeuwen ston den de behoeften o( het gebied van com fort in 't algemeen nog op een zeer inag peil: de inrichting der woningen was hier mede in overeenstemming en bijgevolg ook het meubilair. Afgezien van de zeer eenvoudige tafels, kisten en banken, die in de woningen voorkwamen, lca.j van eigenlijke meube len. waaraan me* kunstzin en kunstvaar digheid gearbeid is. eerst alleen bij de kerk- mventaris gesproken worden. Evenals de doorvoering der constructies en verbindingen uit de architectuur, bij net vervaardigen dier middeleeuwsche meu belen zeer logisch verklaard kan worden, even logisch is het, dat ook de kunstvor men der architectuur in het middeleeuw sche meubel tem gevonden worden. Te gemakkelijker is dit te verklaren, omdat juist in de Gothiek, vorm en con structie nauw met elkaar in verband ston den. De monumentaliteit der kerkmeube- len was geheel in overeeenstemming met het grootsche kathedraal-interieur. Hoewel de Gothiek bij uitstek een ker kelijke stijl was. -kon de invloed op de cc- wone gehruiksmeubelun niet eerder merk baar worden, voor dat do opkomst van den derden stand meer een feit geworden was. In de houten huizen, ook in de steden vaak met riet gedokt, bestond slechts wei nig luxe en comfort. Het verdwijnen dezer primitieve behui zingen en he» plaats maken voor steenen huizen, gepaard met den ufcpven genoem den opkomst van den derflh stand, ont staan der gilden en nog verschillende an dere welvaartsfactoren, waren aanleiding t"t het steeds smaakvoller inrichten der woningen. In deze periode moest de Gothi schc stijlopvatting echter reeds langzamer hand wijken voor die der Renaissance Demping van de Vijzelgracht Door eenige soc.-dem. AmstenJamsche raadsleden wordt den Raad voorgesteld ,1e behandeling van het voorstel tot demping I van de Vijzelgracht aan te houden, totdat het schemaplan tot verbetering van de ver- I keerstoestanden in de omgeving van de Vij- zelgrncht. tot verbreeding van de brug over Ide buit'n Singelgracht aan den raad zal zija 1 voorgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9