MAANDAG 13 OCTOBER 1930 DE RAMP VAN DE R 101 HET ONDERZOEK GEËINDIGD De commissie, ingesteld voor het 'Joon van een technisch onderzoek naar de ramp van de K. 101, heeft haar werkzaamheden beëindigd. Zeven Britsche deskundigen en verscheidene werktuigkundigen van de luchtschepenwerf te Cardingtoor zijn uit Alonne bij Beauvais naar Engeland terug gekeerd. Meer dan ZOO onderdeden van het verongelukte luchtschip werden meegeno men. Een aantal zwaardere stukken van 't luchtschip zullen in het begin van de week per boot naar Engeland worden vervoerd, o.a. een der 3l/z ton wegende motoren, die door middel van steekvlam-apparaten uit het wrak wordt gedemonteerd door Fran- gche metaalarbeiders. De drie gewonde overlevenden, die zich pog in het hospitaal te Beauvais bevin den, maken hel goed. ©e gendarmerie van Beauvais is er Za terdag in geslaagd den eenigen ooggetuige van de ramp van de R. 101, welke in de directe nabijheid.was, toen het ongeluk ge schiedde, op te sporen. Het is een oude man, Rabouillc geheeten, die bij de politie als strooper bekend staat en derhalve ook eerst niet geneigd was een verklaring af te leggen. Ten slotte wist men hem echter tot spreken te brengen. Hij verklaarde het volgende: In den bewusten nacht bevond hij ziel» in het Bois de Fecq. Reeds onderweg had hij opgemerkt, dat het luchtschip op geringe hoogte over Beauvais heen vloog, waarbij het door den storm heftig heen en weer geslingeVl werd. Toen hij op den heuvel geklommen was, kwam het luchtschip naderbij. Alle motoren schenen met groote kracht te werken, hoe wel het luchtschip slechts langzaam voot- waarts kwam. Toen het boven het Bois de Fecq vloog, viel lvet plotseling ongeveer 50 M. omlaag, doch richtte zich weer op. Toen reeds dacht Rabouillé, dat er iets gebeuren ging. Tci wijl de motoren dan ook verder liepen, daalde het luchtschip steeds meer. Op het oogenblik, dat het voorste gedeelte net den grond in aanraking kwam, hoorde hij een vreeslijke ontploffing en zag hij ge weldige vlammen langs het luchtschip om hoog slaan. De luchtdruk wierp hem toen omver. Hij hoorde nog menschen onder de ruïne om hulp schreeuwen, doch rank te toen zijn zelfbeheersching kwijt en ren de zoo hard zijn becnen hem konden dragen weg dwars de velden over. Nog op eenigen afstand van het luchtschip was de hitte onverdraaglijk. Hij kon zich nog herinne ren, dat, toen het voorste gedeelte tegen den grond sloeg, het luchtschip in het mid den scheen door te breken. In totaal heeft hij drie ontploffingen gehoord. De verklaringen van Rabouillé zijn schiit telijk vastgelegd en aan de commissie van onderzoek toegezonden. DE BEGRAFENIS DER DOODEN. De droeve stoet naar Cardington. Londen heeft Zaterdag afscheid genomen van de slachtoffers der een week geleden plaats geliad hen-bende ramp van het lucht schip R. 1U1. Onder hen, die de dooden de laatste eer bewezen, bevonden zich de pre miers van de Dominions, de leden van het parlement en de regeeiing, het voltallige corps diplomatique, vertegenwoordigers van Royal Air Force, leger en vloot, Onder hen bevond zich ook Dr. Hugo Eekener, de com mandant van dc „Gral Zeppelin". Langs den weg naar Euston Station stonden hon derdduizenden belangstellenden, die bij het passeeren van den droeven stoet eerbiedig het hoofd ontblootten. Tijdens de treinreis naar Cardington, waar de ter aarde be stelling plaats had, bracht een negental ge vechtsvliegtuigcn een laatste saluut aan de dooden. Onder de tallooze bloemstukken bevon den zich ook kransen van den koning en den prins van Wales. De plechtigheid op het kerkhof. De teraardebestelling van de dooden van dc R. 101 was 'n plechtigheid, zóó aangrij pend en zóó indrukwekkend, dat vele vrou wen, die de bijzetting op het St. Mary's kerkhof te Cardington hijwoonden, in on macht vielen, zoodat assistentie van Eerste Hulp noodzakelijk was. Toen dc kisten aan de schoot der aarde waren toevertrouwd, wierpen de verwanten als laatste groet bloemen en kransen in de geopende groeve, waarna boven het graf een geweersalvo werd gelost en de „Last Post ten gehoorc werd gebracht. DE REVOLUTIE IN BRAZILIË VERWARDE BERICHTEN De berichten uit de beide Braziliaansche kampen zijn lijnrecht met elkaar in tegen spraak. Zoo beweert thans de regeering, dat de onderwerping der opstandelingen slechts een kwestie van een paar dagen is, terwijl de rebellen zelf melden, dat zij op alle fron ten met succes strijden en dat zij thans de beschikking hebben over 10 bommenwor- Te Buenos Aires werd Zaterdag de be slissende slag tegen de revolutionnairen binnen 24 uur venvacht. De regeenngstroepen willen zich in het be zit stellen van Bella Horizonte. De opstande lingen hebben bij Belem, de hoofdstad van den staat Para, een nederlaag geleden. In den staat Minas Geraes hebben de re- geeringstroepen het spoorwegcentrum Bar- bacena bezet, waarbij twee leiders van de in- surgenten gewond werden en groote inten dance-voorraden in handen van de regee- ringstroepen vielen. Naar de revolutionnairen mcdedeelen heb ben zich in de nabijheid van Joinvilie in den staat Santa Catherine een batterij, ecu mitrailleurpeleton en 190 manschappen, be nevens twee officieren aan hen overgegeven. In den staat Santa Tome zouden de garni- zoens van twee steden naar den vijand over- geloopen zijn. Naar verder wordt medegedeeld, hebben 3000 man onder leiding van generaal Costa de grens van Sao Paulo overschreden. De Braziliaansche ambassade te Parijs deelt het volgende mede: De federale troepen en de politie van Sao Paulo zijn naar den Staat Minas Geraes ver trokken en hebben Ouro Preto en Itajuba bezet en de rebellen verspreid. Vrijwilligers hebben Monte Sciaros en Man gueira bezet. De minister van Marine heeft twee sche pen van den Braziliaanschen Lloyd in oor logsschepen doen veranderen en onder de bevelen van officieren van de federale ma rine geplaatst. Bias Fortos, gedeputeerde van den staat Minas Geraes, en de vroegere president Car los Antonio hebben zich met de federale re- aeering solidair verklaard. Carlos Antonio heeft een manifest gericht aan de bevolking van Minas Geraes, waarin hij de anti-patriotische beweging bestrijdt. Te Para hebben de districtsbevelhebbers en de commandanten van het flotielje van Amazone den gouverneur van Para geluk- gewcnscht voor de energieke wijze waarop liii de poging tot opstand heeft onderdrukt. De federale troepen hebben Juiz de Fora en Barbacena bezet. Volgens eon telegram uit Porto Allegro is het bij Joinvilie in den staat Santa Catha- riua tot een gevecht tusschen regeeringstroe- pen en opstandelingen gekomen. Gemeld wordt, dat 200 man der regeeringstroepen zich overgegeven hebben. De opstandelingen verloren drie dooden en dertien gewonden Verder wordt gemeld, dat op'^uw 200 marine-soldaten naar de opstandelingen zyn overgeloopen. Ten Zuiden van Panama zou, naar van de zijde der opstandelingen gemeld wordt, nog slechts de stad Florianopolis in handen de regeeringstroepen zijn. Het parlement in Rio Grande do Sul heeft 500 duizend dollar toegestaan voor de voort zetting der revolutionnairc beweging. Volgens een later telegram is de stad Flo rianopolis ook door de opstandelingen bezet. DE REVOLUTIONAIRE BEWEGING IN SPANJE. 31 arrestaties in Barcelona en Sevilla. Naar verluidt heeft de Spaansehe regec ring tegen alle republikcinsche leiders, die op de veertien dagen geleden in de groote j arena van Madrid gehouden massabefoo- j ging tegen de monarchie het woord hebben gevoerd, een bevel tot inhechtenisneming j uitgevaardigd. Te Cordova is de bekende I Spaansehe Oceaanvlieger majoor Franco ge arresteerd, die Ln een redevoering uiting aan zijn republikeinsche gevoelens had gegeven I In verband met een en ander deden geruch ten de ronde, dat de politie een in den nacht van Zaterdag op Zondag beraamden aanslag zou hebben verijdeld. Naar nader uit Madrid gemeld wordt, zijn te Barcelona en Sevilla totaal 31 arrestaties verrjeht. Te Barcelona werd o.a. de direc teur van het Catalaansche dagblad „Opi nion" en de voormalige afgevaardigde Com pany gearresteerd. Te Sevilla zijn de leiders der vakvereenigingsbonden gearresteerd, ter- wijl de bureaux gesloten werden. In schillende Spaansehe provincies wordt de politie in verscherpte alarmverwachting ge houden. De politic te Barcelona is uitgerust met machinegeweren. Generaal Berenguer heeft verklaard, dat de berichten over ont dekking van een uitgebreide samenzwering onjuist zijn. De veiligheidspolitie te Madrid geeft echter toe, dat de toestand in verschei dene provincies onrustig is. Zondag hielden de nationaal-socialisten te Weimar een districtsbetooging, die geheel was gewijd aan de verkiezingsoverwinning die werd bijgewoond door Adolf Hitler. Het Rijksdaglid Goering voerde het woord betoogde, dat de nationaal-socialisten slechts hun intrede in het parlement hadden an om het parlementarisme en het in strument der democratie te vernielen, niet door een putch, maar langs den legalen weg Ee-n andere spreker stelde dc veroordeeling de Umler Rijksweerofficieren door het Staatgereoht te Leipzig tegenover het von nis te-gen den Berlijnsohen burgemeester Boess. Ten slotte voerde Hitier het woord. Hij sprak niet over de actueele politieke problemen, maar over het nationaal-socia- lisme als probleem. De betooging werd besloten met oen pa rade der nationaal-socialisten voor Hitier, die op de Markt het défilé gadesloeg. RAMSAY MAC DONALD 64 JAAR. De Engelsche premier, Ramsay Mac Do nald, vierde Zondag zijn 64sten verjaar- j. Hij bracht het week-end door op de Chequers te midden van familie. HET ROEMEENSCHE PARLEMENT VERDAAGD. Uit Boekarest wordt gemeld: Het parle ment is verdaagd voor den tijd van een maand. DE DUITSCH-NATIONALEN TEGEN DE REGEERING. De Rijksdagfractie der Duitsch-nationa- len heeft Zondagmiddag een korte bijeen komst gehouden. Na afloop werd mede gedeeld, dat de door het fractiebestuur voorgestelde maatregelen zijn goedgekeurd. De fractie besloot o. m. een motie van wantrouwen in te dienen tegen de Rijks- regeering. Dinsdag zal een nieuw bestuur van dc fractie worden gekozen. PRINS BOUDEWIJN GEDOOPT Het Belgische prinsje Boudewijn is Zater dag in de kerk van St. Jacob op Coudenberg met groote plechtigheid en in tegenwoordig heid van 300 genoodigden gedoopt door aarts- sohop kardnaal Van Roey. De kerk prachtig versierd en iedere pilaar was met de Belgische en Zweedsche kleuren omstrengeld. DOUMERGUE NAAR MAROKKO. President Doumergue is vergezeld van de ministers van Oorlog en Marine naar Tou- 'on vertrokken, waar hij zich morgen voor Marokko zal inschepen. BIJ DE FRANSCHE RADICALEN. Dumesnil geroyeerd. llit Grenoble wordt gemeld: Het radicaal- socialistische congres heeft met algcmceno «temmen besloten den minister van Marin- Dumesnil, buiten de partij te sluiten. De bijeenkomst werd daarna gesloten. KONING BORIS NAAR ITALIË. Koning Boris van Bulgarije is Zaterdag naar Italië vertrokken en. volgens de „Mes- sagcro". Zondag to San Rossere aangekomen waar hij door het Italiaansche koningspair werd ontvangen. Dc „Popoio di Rome" meldt daarentegen, dat aan dit bericht geen geloof moet worden gehecht. Het blad geeft echter toe, dat koning Boris reeds herhaaldelijk San Rossore heeft vertoefd en dat zijn ba gage aldaar is aangekomen. EEN AANSLAG OP JACK DIAMOND. De bendeleider ernstig gewond. Jack Diamond, de bekende bendeleider, die onlangs naar het vasteland overstak, doch weer naar Amerika werd uitgewezen, is te New-York in een hotel het slachtoffer gewor den van een aanslag, waarbij hij ernstig ge wond werd. In het hospitaal, waarheen hij werd overgebracht, verklaarde hij, dat drie of vier mannen zijn slaapkamer binnendron gen en op hem schoten. Hij ontkende hun namen te weten, zoodat de politie in het duister tast omtrent hun identiteit. Deze aanslag wijst misschien aan de reden waarom deze bandietenleider zoo graag in Europa wilde zijn! Nader wordt uit New-York gemeld: Men verwacht niet, dat Jack Diamond, op wicn vijf schoten werden gelost, waar door hij in schedel en borst gewond werd, de gevolgen van den aanslag zal te boven komen. De doktoren verklaren hem niet t® kunnen operceren wegens den ernst van zyn toestand. De geheimzinnigheid, die den aanslag op Diamond omhult, is zoo groot, dat men de affaire vergelijkt met den even mysterieus gebleven moord op Rothstein. Het bericht van het gebeurde deed als een loopend vuur tje dc ronde. Een groote menigte verdrong zich voor de ingangen van het ziekenhui Dozijnen rechercheurs spoedden zich naai de plaats van den aanslag en werkten koort: achtig ten einde zooveel mogelijk feitenmater i riaal te verzamelen. AANHANGERS DER MONARCHIE EEN PROPAGANDA-BOEK DE ROL DER OFFICIEREN (Van onzen Duitschen Correspondent) Nog niet heel lang geleden maakte ik kennis met Hans von Sodenstern, een offi cier uit den keizerlijken glanstijd. Wij vergeleken de tegenwoordige verhou dingen in Duitschland met die van vroeger en deze vergelijking viel niet ten gunste van het republikeinsch bewind uit. Ik kan dat wel hegrijpen, want juist de eens zoo hoog aangeschreven Pruisische officiers stand heeft onder de omwenteling zwaar geleden. Twaalf jaar in de geschiedenis van een volk zijn slechts een kleine spanne tijds, maar ze kunnen van beslissenden in vloed zijn op het lot van generaties. Ik herinnerde mijn gastheer aan een uit lating van den keizerlijken admiraal a la suite von Schröder, voorzitter van het „Na- tionalverband Deutscher Offiziere". Deze zeide eens „Het Duitsche volk heeft ernst van den tijd, waar het in leeft, nog steeds niet begrepen. Latere geslachten zul len de thans levenden verachten, wanneer zij niet spoedig aan het thans gevolgde systeem een eind maken!" Dat is gemakkelijk gezegd m. wil men doen? Welke middelen staan hun, die 't met den tegenwoordigen gang van zaken niet eens zijn, ter beschikking? Als antwoord op deze vraag werd mij het „Kaiser-Jahrbuch 1930" voorgelegd. Een keizerlijk jaarboek? Ik bladerde het boekje eens aandachtig door. Het bevat een fraai portret van keizer Wilhelm II, zooals deze tegenwoordig teruggetrokken in Doorn leeft Voorts een portret van wijlen keizerin Victoria, van s keizers tweede gemalin, prin ses Hermine. keizer Wilhelm I, diens zoon keizer Friedrich III en andere leden het Huis Hohenzollern. Hieruit blijkt de aanhankelijkheid van vele Duitschers aan een vorstenhuis, het welk vijf eeuwen achtereen de Pruisisch- Duitsche geschiedenis in handen had. Ik ontdekte voorts een lijst van keurvor sten, koningen en keizers, die eenmaal het bewind voerden. Deze lijst begint m?t keur vorst Friedrich I 14151440 en eindigt met keizer en koning Wilhelm II sedert 18S8 tot??? Uit het weglaten van den Novemberda- tum uit miS valt af te leiden, dat voor som migen het heengaan des keizers geen eind mankte aan het regime der Hohenzollern. Het National verband D?utscher Offiziere wenscht den keizer uitsluitend in zijn volle vroegere waardigheid weer in Duitschland terug te zien. Mocht het hiertoe niet komen dan vprwacht men van hem, dat hij tot aan het einde van zijn leven in Nederland al thans in het buitenland blijft wc Majoor von Sodenstern trachtte mij overtuigen, dat dc keizer en daarmede het Duitsche volk het offer is geworden van 's keizers naaste omgeving Deze hem een geheel onjuiste voorstelling van de. feiten hebben gegeven. Zoo gezien, zou zijn vlucht naar Nederland dus het grootste offer zijn geweest, dat door hem voor zijn volk gebracht kon worden. Het is de eerste maal sedert de omwente ling, dat men tot de uitgave van een pro- po trandn*?esehrift als dit is overgegaan. Mannen van naam verklaarden zich bereid een bijdrage te leveren. Kracker von Sch wart zen fel dt sehreef over de „Tank der Duitsche diplomatie, gezien van het stand punt der monarchisten". Een korte inlei ding wordt geboden door admiraal von Schröder en onder den titel „Duitschland!" tracht majoor von Sodenstern zijn landge- nooten voor de monarchie te herwinnen Luitenant-generaal Richard Wapchter stelt de vraag „Republiek of Monarchie?" en houdt een uitvoerig pleidooi ten gunste van de monarchie. Van he' vele, dat in dit op dun papier gedrukte boekje te lezen staat, frappeerde mij een artikel „Huis Doorn", gesJiremi door hofprediker D. Döhring. Ik ontleen aan deie hijdrage van den hof prediker het volgende: In de gansche wereldgeschiedenis zullen er zeer weinig persoonlijkheden aan te wij nen zijn. op wier hoofd en hart een zoo on zegbaar zware tragiek drukt als op Keizer Wilhelm II. De vraag: hoe kan een men- schelijke ziel zulk een last van leed dra gen? zou niet te beantwoorden wezen, wan neer ze niet door den keizer zelf beantwoord werd. Niet. dat hij er veel voor gevoelt, om zijn innerlijk leven in woorden weer te ge ven. Men prees het reeds in vroeger tijden, dat hij zich. wanneer het erop aankwam, volkomen wist te heheerschen." „Het geheim van Huis Doorn is het stille heldendom van het leed. Ik zal het mijn DE NOORDELIJKE CHINEEZEN VERSLAGEN. Door een bericht uit Shanghai wordt be vestigd, dat de Nanking-tro ipen Loyang heb ben bezet en alle Noordelijke troepen, die zich daar bevonden, gevangen hebben geno men. Hierdoor is het einde gekomen van den veldtocht in Honan en zijn van den Zui delijken oever der Gele Rivier alle Noorde lijke troepen verdreven. Van deze Noorde lijke strijdkrachten, die op 250.000 man wer den geschat, zijn er 30.000 gedood of gewond. 60.000 man hebben d ewapens neergelegd en 100.000 A-ebben zich aan de Nanking-troepen overgegeven. Dat de regeering den toestand veel verb! terd acht, komt tot uiting in de verplaatsing an drie divisies van het front naar elders, oor de operaties tegen de communisten en bandieten in Hoepeh, Hoenan en Kiangsj. Het is hoog tijd, dat er stappen worden ge- laan om den toestand aan den Jangtse tus schen Kioekiang en Itsjang te verbeteren, omdat dc buitenlandschc scheepvaart voort durend jn gevaar wordt gebracht door ge weer- en artillerievuur. De lichten en bakens zijn alle uit de rivier verwijderd en als ge volg hiervan is de scheepvaart dikwijls ge vaarlijk en onzeker geworden. HINDENBURG IN HET RIJNLAND. Rijkspresident van Hindenburg is Zater dag te Trier, Düren en Eurkirchen hartelijk begroet door de bevolking. Weerbericht. BAROMETERSTAND Hoogste stand 769.8 te München. Laagste stand 743.6 te Röst. VERWACHTING Zwakke tot matige later wellicht toenemen, de Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, aanvankelijk nog weinig of geen regen, weinig verandering ia temperatuur. TELEGRAMMEN PARIJS, 13 Oct. Een ernstig autobus- ongeluk heeft plaats gehad bij een spoor weg-overgang niet ver van Grenoble. Een autobus, die den dienst op Grenoble onder houdt, werd bij de-zen spoorwegovergang door een naderenden trein gegrepen en to taal versplinterd. Yier personen werden ge dood en 12 zoo zwaar gewond, dat de toe stand van de meesten levensgevaarlijk is. Er heers oh t in de omgeving van Grenoble een storm, die de hevigheid van een or kaan bereikte en de telefoonverbindingen met Grenoble voor 't grootste deel heeft verbroken, zoodat nadere bijzonderheden omtrent het autobus- ongeluk ontbreken. BOTSINGEN IN CATALONIE. PARIJS, 13 Oct Uit Madrid wordt ge meld, dat het te Lerida in Catalonië tot ernstige botsingen kwam tusschen politie en republikeinen, die een betooging wil den houden naar aanleiding van de aan komst der echtgenoote en dochter van 'len uitgewezen Catalaanschen leider Macia. Toen de betoogers geen gevolg wilden ge ven aan de sommatie van de politie om zich te verspreiden, voerde de politie een charge met de blanke sabel uit. Ongeveer 40 personen werden door sabelhouwen ge« wond, waarvan eenige vrij ernstig. SCHEEPSRAMP BEVESTIGD. PARIJS, 13 October. Reeds Zaterdag was op de Fransche kust bij Duinkerken het lijk aangespoeld van een man, die, naar men meende, deel uitmaakte van de be- manning van het vermiste Belgische s.s. „Tigris", ggkerheid hieromtrent had men echter niet. Totdat gisteren eveneens bij Duinkerken een lijk aanspoelde, dat met stelligheid herkend werd als te zijn van den kapitein van de „Tigris". Het staat thans dus wel vast, dat de „Tigris", die op 17 September met een bemanning van 33 koppen aan boord van Antwerpen vertrok naar Alexandrië. en waarvan men sedert dien niets meer gehoord heeft, in den hevi- gen storm van de afgeloopen weken met man en muis is vergaan. Luchtvaart gansche leven niet vergeten: toen de keizer mij Februari 1914 in zijn dienst als hofpre diker beriep, liep ons eerste gesprek over het ontstaan en de beteekenis van het christelijke kruisteeken. Hoe spoedig zou dit kruis het teeken van zijn eigen leven worden. Door Gods genade droeg hij de kroon zijner vaderen en door diezelfde ge nade draagt hij ook de kroon van het lij den. Huis Doorn bergt een groot geheim." Aldus spreekt en schrijft hofprediker Doéhring. Plaatst men hiernaast het oor deel, dat 's keizers tijdgenoot en rijkskan selier Büluw in zijn zooeven verschenen memoires uitspreekt, dan krijgt men een minder vleienden indruk. BUlow's karakteristiek wint aan beteekenis, wanneer men be denkt'. dat hij vele jaren in 's keizers on middellijke omgeving leefde en dus meer dan hofprediker Doehring het recht heeft zijn zienswijze weer te geven. In dit curieuse keizersboekje ontmoeten we dan nog Oberst von Struensee, die zijn bijdrage „Begin November 1918 in 't Groot-Hoofdkwartier" 's keizers reis naar Nederland te di?ns gunste tracht uiteen te zetten. Herhaaldelijk wisselde de keizer met generaal-veldmaarschalk von Hinden burg van gedachten. Nog op den ochtend van den 9 November rekende de keizer op de trouw van zijn leper. Majoor Niemann is 't met hem eens, dat men naar Berlijn moet maroheeren, om de orde te herstellen. Intusschen beraadslagen Hindenburg, gene raal Groener en de staatssecretarissen von Hintze en Grünau met elkaar en Groener deelt om 10 uur den keizer mede, dat op de hulp der soldaten niet meer gerekend kan worden. De keizer verlangt, dat met uitge zochte troepen Veniers, Aken en Keulen weer veroverd zullen worden. Groener acht dit ondoenlijk. Wel onder von Hindenburg en zijn commandeerende generaals wil het leger naar Duitschland terug maar niet meer onder keizer Wilhelm II. Met het ge voel, dat hij door zijn leger in den steek werd gelaten, aanvaardde keizer Wilhelm II de reis naar Nederlaiyl. Hindenburg bracht het leger wel behouden naar Duitsch land terug, niet wetende, dat hij eenmaal geroepen zou worden, om op hoogen leeftijd het Duitsche rijk en volk als hoogste staats burger te dienen in tijden van nood en binncnlandsche verwarring. BOYD EN CONNER TE CROYDON AANGEKOMEN. >e oceaanvliegers Boyd en Conner zyn Zaterdag tegen den middag te Tresco opge stegen en te ongeveer 16 uur te Croydon aangekomen. Een groote merigte was by dt> aankomst tegenwoordig. Levine, die in 1?27 :n met Chamberlin der. tocht over den Oceaan naar Duitschland maakte, begroette de vliegers. Boyd verklaarde, dat zy even voor zy op het eiland Tresco landden, eer defect benzint- •eivoir met 100 gallon inhoud, omdat het gevaar opleverde, in zee helben laten vollen. Wij hadden zei hi.i het defect onreveer vijf minuten voor dien opgemerkt en ik ver zeker u, dat het benr.uwde oogt nblikke»; voor ons geweest zyn. Wij hadden toen practisch gesproken geen druppel benzine meer en wy moesten landen op een strand dat cle'hts eenige meters breed was. Volgens den navigator was de te volgen route zeer nauwkeurig u'tges!ippeld, doch door den storm was men oon:ge honderden mylen naar liet Zuiden afgedreven. Uit Oost-lndie DE VOORZITTER VAN DEN LANDRAAD TE MEDAN VERMIST MEDAN, 11 October. (Aneta). Mr. A. Sik kel, voorzitter van den Landraad van Medan, die met zyn gezin logeerde in het gouverne ment Passangrahan te Brastagi, is Donder dagmorgen alleen voor een wandeling uitge gaan en tot dusver niet teruggekeerd. De veld politie heeft zonder resultaat de omgeving afgezocht. Aangezien de heer Sikkel een zwak hart heeft, wordt vermoedt dat hem een onge luk is overkomen. Nader wordt gemeld: De heer Sikkel was hedenmorgen te 11 uur nog niet gevonden. Een detachement van 24 militairen is van Brastage vertrokken, waar het onderzoek met man en macht wordt voort- 60.— 60 4® ISO 19 45 107 iel (Geref. Kerk). i in If»;» Ook t WAT TE DENKEN OVER DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE? Wie over de groote gebeurtenissen in Britsch-Indië lees), erkeert altijd in hot onzekere of hetgeen hij voor zich lipeft nog wel klopt op dc huidige situatie. Alles wis selt er zoo snel. Er is een beweging gaande, die met telkens nieuwe verrassingen komt. ai jet alleen, maar elk oogenblik brengt nieuwe gezichtspunten over de beteekenis pn dc oorzaken van den strijd en over zijn mogelijke gevolgen. Het is o, zoo moeilijk party te ktcccn tusschen Engeland en de Indische nationa listen. tusschen het Britsche Bestuur en Gandhi. Merkwaardig is het daarom eens a«s stem te vernemen van een man. die sinds vele jaren in Britsch-Indië do \olksbewe- g.ng heeft kunnen gadeslaan, die de toe standen door en door kent; een man. die eener/.ijds een Kngolsehman is. maar an derzijds zijn leven gewijd heeft aan de re liuipuse en zedelijke belangen van ne» Indische volk, Reverend (Ds.) John Me Kenzie. In de „International Review of Missi ons" schrijft hij een artikel, gedateerd hall Juli Kr zijn dus ail weer eenige maanden verloopen, doch de hoofdpunten van znn betoog zijn nog onaangetast en zullen wol van blijvende beteekenis zyn voor een goede beschouwing van de Indische kwes tie uit liet oogpunt van een Christen. Het voornaamste geven we hier weer, otn de lezers te doen gevoelen hoe we als Christen rieee kwestie hebben te benade ren en zuiver oordeel te vellen. Mc. Kenzie heeft zeker zijn vaderland lief, maar het bmvustzijn van het burgerschap van het Koninkrijk der Hemelen heeft hem er toe gebracht te erkennen dat de zede lijke belangen en nooden van het Indisch? volk niet mogen worden opgeofferd aan de machtspolitiek van Engeland. Het Britscli- Indische volk is een broedervolk van het Engelsche. En hij, als zendeling, staat niet in dienst van het Britsche Koninkrijk, maar van het Koninkrijk van Christus. Dat maakt de positie der Engelsche zen delingen trouwens die van alle blanke zendelingen in Britsch-Indië zeer moei lijk. Ze worden aangezien voor propagan disten van het blanke ras, van het Engel sriie regiem, van het kapitalisme. Ver loochenen zij hun vaderlandsliefde, dan gaan ze tegen hun consciëntie in; steunen ze niet in alles de Indiërs, dan boeten z° hun invloed in. Het komt mij voor, d«-t Mc Kenzie een zui ver standpunt inneemt. Hij erkent dat er een groote breuk tus schen 't Britsche gouvernement en het volk van Indiië is ontstaan. Er heerecht tusschen die twee een groot misverstand. Men be grijpt elkaar niet. Men wantrouwt eikaars bedoelingen. Gedeeltelijk onopzettelijk, b:j gebrek aan de juiste kenns en de beteekenis van de feiten. Maar voor een ander deel ook met boos opzet: soms listig vermomd als de deugd, soms brutaal, graf- vol berekening. Indiië en het Westen hebben het innerlijk eontaot verloren. Niet alleen geldt dat van Engeland, maar ook van 't vasteland van Europa en Amerika. Het Westen begrijpt de volksgeest van het Oosten niet, voelt niet wat er gist en bruist in de Indische volksziel. Dat blijkt het best uit de dagbla den. En de Indisohe leiders verstaan even min. die ven het Westen, 't Ï6 tragisch. De mannen der Zending staan daar alle dagen tusschen in en hun taak wordt zeer bemoeilijkt door de grqpte kloof tusschen blank en bruin. Het volk van Indië wil maair niet met ge-, latenheid dragen wat zij besohouwen als een brandmerk, een schandvlek: nd. om behan deld te worden a.ls een onderworpen volk. Het is merkwaardig, -dat daar in Engeland zoo weinig aan gedacht wordt. Men zou het in een vrijheidlievende natie als de Britsche juist andersom verwachten. Men zou denken dat zij zoudien kunnen hegrijpen, dat een volk van zoodanige ontwikkeling en zoo groote gevoeligheid als het Indische veront waardigd is tot over de laatste sporen van een vreemde overlveersching, al is die ook nog zoo welwillend. Uitingen van het Gou vernement als in 1919: ,-Tijd en wijze van elke vooruitgang en hervorming wordt ad leen door het Parlement bepaoïd, dat ver antwoord-olijk is voor de welvaart van de Indische volken", hebben scherp d-e onzelf standigheid van het onderworpen ras be licht en aanleiding tot verbittering ge geven. Bij de wrok over het voortduren van deze politieke afhankelijkheid van een vreemd ras, komt dan nog de wijd-verbreide en steeds groeiende mecnimg, dat Engeland Indiië houdt en houden wil uit economische overwegingen 'en dat beloften tot verande ring onbetrouwbaar zijn. Steekt er waarheid in deze beweringen? Ecnerzijds beschuldigen slechts zeer wei nigen, zelfs van de bitterste tegenstanders van het Engelsche gouvernement, den of- ficieelen vertegenwoordiger van Groot- Brittannië, den Onderkoning, van onbe trouwbaarheid of van zelfzuchtige motieven Maar anderzijds ds het maar ail te waar, dat tal van leidende personen in Engeland zich uitgelaten hebben op een wijze- dii-e on anist ootel ijk reden geeft tot de booze ver moedens, dii-e de extremistische Indische partijgangers koesterden. O.a. tail van arti kelen in de Daily Mail. Die artikelen wor den overal in Indië gretig gelezen. In een dezer schrijft Lord Rothermere: „Geven on ze kiezers, d-i-e de beheenschens van Indië zijn. zich er wel voldoende rekensohap van. dat zonder d-e Indische handed hert onmoge lijk zaïl zijn de jaargelden en pensioenen in Engeland te handhaven?" „De belofte van d-e vorming von een Indisohen Statenbond moet vernietigd, niet bevestigd worden Geen artikel was meer geschikt a.ls pro paganda voor de Indische partij dan dat. En Lord Ro-thermere as maar één stem uit vele. Pas heeft Ghurchiilil gezegd, dat de ■.Dominion Sta-tuB" voor Indië nog i-n geen menedhen-leeftijd mogelijk was. Geen won der. -dat men in Indië dan gaat twijfelen aan de ernst van de beloften der regeering; het is missohien verkeerd, maar begrijp? lijk. Er komt nog -iets -bij. Het Bri-tsohe Gouvernement heeft rust en orde voor het volk van Indiië bedoeld. Dat zijn zegeningen. Maar er as een schaduw zijde. Algemeen hoort men in Br.-Indié de klacht, dat de Engelechen hen hebben „ontmand". En die klacht is veretaanhajr Alle moeilijke pasten warden door Engel- schen bezet, alle gevoel van zelfstandig heid, van eigen kunnen en vermogen hun ontzegd. Hel is niet te -verwonderen, dart (het ontwakend zelfgevoel zich openbaart in een krachtigen geest van onderneming en eel f opoffering. Men will nu de vrijheid winnen, niet aannemen als een gift. Sla gen en gevangenis hebben de extremisten er voor over i-n het fier gevoel de strijder? wor de vrijheid te zijn. De psychologische beteekenis daarvan is niet te onderschatten Mc Kenzie ie overtuigd, dot langs de weg van co-nstd-tuLianeel-e hervorming aan het Inidiische volk niets mag onthouden worden- wat zijn vertegenwoordigers gezamenlijk vragen. Er is iets verkeerds, iets on-Christelijks in de tegenwoordige politieke betrekking tusschen» Groot-Brittannië en Indië. Het ware aangenoam geweest, als de Engelsche controle stap voor 6tap z-ioh zou hebben kunnen terugtrekken, maar de hoop op cod dergelijke gelukkige oplossing bestaat n-iet meer. De Siman-commissie heeft met be kveamheid en eerlijkheid haar werk ge daan, maar het rapport had veer de groote fout, dat het. een absoluut gebrek aan be grijpen van de Indisohe volksgeest toonde. Er zou da-n ook Ln de practijk niets van te recht komen. Maar de vraag riiet, of or kans op zou zijn, dat een of e-nder plan van zelf bes-tuur (in bond met Engeland) zou worden aan- Ilet is heel moeilijk dit 1e zeggen. Wel gelooft Mc Kenzie niet dat d-e Indiërs, urtgezond-erd dan de heftigste extremisten, d-e samenwerking met Engeland absoluut willen verbreken. Maar wat zij allen verlangen i6, dat de ,-co-opération" op voet van gelijkheid zal zijn. Men behoeft over de oo-operation niet te gaan praten, advorens het vertrouwen op de een of andere wijze is hersteld. Dat wed-erzijdsch vertrouwen kan niet alleen gebouwd zijn op handels- of militaJ re belangen. Integendeel, d-e kwestie zaïl er nog erger door worden. Zal het Westen nog invloed hebben in Indië, dan moet het zich ontdoen van alle onwaardige gedachten en minderwaardige motie-ven, a-rs zou Indie leu. Als de geest van Rothermere zegeviert, zal het Engeland het verlies van allen in- °en gelegenheid zijn om zich te hevoogbv vloed in Indië kosten. En dot moet dan ook maar. Het is verdiend. Gandhi heeft steeds geroepen, dait het hart van d-e regeerders en van het Britsche volk moee-t veranderen. Nu lijkt dat senti menteel' en daar houden we niet van. Toch '6 het juist. Engeland moet andere gaan denken over Indiië. Er zijn zeer zeker onredelijke men schen onder de Indische leiders, (evenzoo goed a.ls onder de Engelsche) maar het meerenilecl is eerlijk en redelijk. Als het vertrouwen heivteld was- zou de bespreking van hervormingsplannen ongetwijfeld heel wat violier gaan, i Hoe het vertrouwen te herstellen, is moei lijk aan te geven, maar op Cén punt moet de nadruk wo-rden gelegd. Wij in hert, Westen letten meest op de po litieke maatregelen; d-e personen ko men pas daarna in aanmerking. Maar !n Indné is dat omgekeerd. Allereerst word't gelet op d-e personen; d-e maatregelen zijn van ondergeschikt belang. Wordt hiermee geen rekening gehouden, dan zal men niets bereiken. De Engelsohen heoordeelen de plannen, d-e wetsontwerpen, maar de Indiër onderzoekt de motieven en beoordeelt de persoonlijkheden. En als Gandhi vraagt om een ander hart, dan be doelt hij: edeler, hooger motieven in de houding tegenover Indiiè. Is het niet tijd, dat mannen van invloed in Engeland ophouden met de regeering en heel het volk te compromitteeren door de Engelsche plannen in Indië verdacht te En is het ten slotte niet onze plicht, zoo vraagt Mc Kenzie. dat wij ons zelf los ma ken van alle beschouwingen over Indië- di® ons brengen tot een gevoel van meerder heid, het rij we dit ui-ten door trotschheid of door een beschermende houding. Het nieuwe nationale zelfbewustzijn der In dn ér® verdenkt, en terecht, beide. Ze moeten nie-t6 hebben van onze mooie woorden over „een hei-lige taak on6 in Indië toevertrouwd", wanneer die komen van menschen, die door egoïsme worden gedreven. Als het volk van Indië weer kon gaan geiooven, dart het Britsche volk werkelijk verlangde naar samenwerk ine. niet afa overheenschers maar els geliil -n, dan was een gezegende oplossing naierb-j gekomen. Trots alles is het Indische volk niet blind voor de weldaden van het Bri-tsch bestuur en i-n de grond van hun hart zijn Indiërs niet afkeeri.g van een in vrijheid gesloten bondgenootschap v. d. H. v. G.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6