D C.DESKAIJER Steenfabriek ST. JORIS modern HANG- SLUITWERK W. MOERMAN Vaste Goederen ubbele School voor G.L.O. yentoonstelling Ned. Inst, voor Volkshuisvesting en Stedebouw School Frans Halsplein v.h. J. W. Bronwasser Czn. te Breukelen fall. DEEGELING n.v. Vermeulen Zonen's Bouwmaterialenhandel N.V. Rotterdamsche Glas-Mij. - Aelbrechtskade 163164 - Telefoon 34214 - Het aangewezen adres voor de Bouwvakken. BOUWBLAD No. 72, Pag. 4 MAAND AO 13 OCTOBER 1930 A.S. KEY, ROTTERDAM Specialiteit in LEUVEHAVEN 28-30 TELEFOON 54475 56956 bjhbl! Hl It i, DWU Assurantiën - Hypotheken - Bouwcredieten Lange Kerkstraat 80 Schiedam Telefoon 68315 Beschikbaar: Particulier en Bankkapitaal 5% §g Bouwcrediel 5 U Diverse blokken Panden 9 te koop m WONINGG DS OP AANVRAGE. Fr. Halsplein-v. Ostadelaan, Schiedam (W.) Architectuur: Ir. Alexander, Gemeente-Architect te Schiedam. Uilvoerders: A. de Snayer en P. Eigenraam te Vlaardingen. Opzichter: II. J. Jansen te Schiedam. Herhaalde malen hebben wij reeds in „De Bouwwereld" gewezen op de snelle ontwik keling van Schiedam-West De uitgestrekte •wooncomplexen verrezen aldaar in zeer korten tijd. Doch niet alleen woonhuizen zijn er noodig, ook scholen kerken, winkels, restaurants enz. Woonhuizen voor lagen prijs vindt men 'er te kust en te keur, verder winkels in bescheiden mate, een hyper-modem, keurig ingericht Grand Café Restaurant (Corner House) en thans kunnen wij mededeelen, dat ook de dubbele school aan de Van Ostade laan, Ruysdaellaan en Frans Halsplein ge legen in Schiedam-West, de volgende week opgeleverd wordt."De school is dan gereed gekomen in den zeer korten termijn van nog geen 7 maanden. Het schoolgebouw, dat twee ingangen heeft één aan het Frans Halsplein en één aan de Van Ostadelaan, maakt een rustige aange name indruk; het geboouw lijkt ons een aan winst voor dit nieuwe stadsdeel. Dc verbinding met Schiedam-West is thans uitstekend, met lijn 4 of lijn 8 rijdt men van .uit Rotterdam mede tot aan het einde en stapt aldaar over op de autobus, die naar het Rubensplein gaat. Ook kan men met de Vlaar dinger autobus en met de autobussen van de firma van der Ende mede naar Schiedam- West. I-Iet beginpunt van deze twee laatste autobuslijnen is de Coolsingel bij het Elec- triciteitsgebouw te Rotterdam. De begane grond en de verdieping van dit complex bevatten elk een school bestaande uit G klassescholen en een reservelokaal, welk reservelokaal op den beganen grond eventueel als bibliotheek ingericht kan wor den en op de verdieping als natuurkunde- - lokaal, geschikt voor projectie. liet complex is geprojecteerd als afsluiting van de as in het verlengde van de dc Ge- nestetstraat. De toegang van de benedenschool is aan de zijde van het Frans Halsplein, de toe gang van de bovenscholen met de trappen huizen ligt aan de van Ostadelaan. Tusschen donkenspaarse gevelklinkers van de N.V. Beide uitgangen zijn opgetrokken, van Idonkerpaarsche gevelklinkeï-s van de N. V. Steen fabriek St. Joris te Beesel (Lim burg) evenals de gemetselde gedeelten van bet hek. In elke school Is opgenomen een kamer voor het hoofd, een lokaliteit voor het op bergen van leermiddelen tevens dienend .voor onderwijzerskamer, en een ruimte voor platenberging. In het complex zijn verder opgenomen een gymnastieklokaal, een rijwielbergplaats, een transformatorhuisje en een ruimte voor cle brandweer. Bij het gymnastieklokaal zijn kleedkamers met waschgelegenheid, toilet ten en een ruimte voor het opbergen van toestellen geprojecteerd. De gymnastiekzaal is vanuit de beneden school bereikbaar en heeft tevens een directe toegang vanuit de v. Ostadelaan, eoodat dit lokaal ook voör scholen of voor vercenigin- gen van buiten af te gebruiken is. De ruime Gymnastiekzaal met bare bij- Jokalen maken een frissche aangename in druk. Als bekleedingsmateriaal van wanden en plafond is gebruikt het artistieke rood bruine (licht en donker) „Masonite" van de N. V. Hollandse he Handel- en Ag e n tu u r M ij. te R'dam, hetwelk een goed effect maakt en hier cccr zeker op zijn plaats is. Uit aesthetische overwegingen zijn in aan sluiting met de bestaande bebouwing rond het Frans Halsplein de leslokalen afgedekt met een kap, de nevenruimten die de ver binding vormen van de lesruimten zijn^ plat afgedekt, De middenas wordt aan het Frans Halsplein geaccentueerd door de ingang, de klok en de schoorsteen van de centrale verwarming, welke schoorsteen in verbin ding met de beide trappenhuizen aan de an dere zijde het overgangsmotief vormt in de geknikte bebouwing aan dc Ruijsdaellaan en de van Ostadelaan. Het complex is ontworpen door Gemeente werken en onder leiding van den opzichter Jansen uitgevoerd door de aannemers de Snayer en Eygenraam. De gebouwen zijn opgetrokken uit gele Friesche steen, afkomstig van de N. V. R. Vermeulen en Zonen's Bouwmate- rialenhandel te Leeuwarden, op een beton- lundeering. Alle betonwerken werden werden uitge voerd door de fa. L. v. E ij k en W. J. Bittter te Rotterdam, ontwerpers en uit voerders van werken in gewapend beton. De beton oplangers zijn natuurlijk van de N. V. Industrieels Mij. v,h. J. W. Bronwasser Czn te Brcukelen, vertegenwoordiger J. d e W 11, Rotterdam. Het moderne hang- en sluitwerk, dat we zagen, is van de fa. A. S. Key te Rotterdam, terwijl het metsel -en tegelwerk (verricht is door de fa. R. ter Haar te Schiedam. De hoofdaannemer is de Vlaardingen Bouwmaterialenhande.l Deegeling leverde de benoodigde bouwmaterialen o.a. de welbekende dubbelgebakken vloertegels en verglaasde wandtegels, afkomstig van G. van Lent Co. te Rotterdam, die tevens de linoleumvloeren legden. De zooveel zorg vereischende electrisdhe installatie heeft de fa. Berg ijk te Schie dam voor hare rekening genomen. Sohiedam gaat met den modernen tijd mede en heeft op dit niéuwe schoolgebouw een des avonds verlichte klok geplaatst wat voor dit westelijk stadsdeel ook meer dan noodig is. Naar wij vernemen had men vroeger in Schiedam scholen die koud en somber waren gebouwd, hier hebben -wij kennis kunnen maken met een gezellig interieur, wat kleur en vorm betreft, ook is zorg gedragen, dat volop licht naar binnen ivalt. De ramen zijn zoodanig geconstrueerd, dat van tocht wei nig te bemerken zal zijn. Elke, school heeltfi OO bij elke trap welbekende fa. A. de Snayer en P. Eigenraam. Het zooveel vertrouwen vergende scliilder- erk is verricht door de fa. J. Smits te Made (N.Br.). De fa I. van Onlangs leverde ook hier al het loodgietersmateriaal, zorgde tevens voor de mastieke dakbedekking voor het opstellen van het sanitair af komstig van de Handelsmij R. S. Stokvis Zonen, terwijl het machinale timmerwerk n de timmerfabriek van C. dc Snayer te Vlaardingen. De Vlaard'ingsche In het midden de ingang t i de Van Ostadelaan Schiedam-West hele school te is een bordes voor een onderwijzer om toe zicht te kunnen houden bij aan- en uitgaan der scholen. Voor het opbergen van de klee- ren zijn nissen aangebracht in de gangen, zoodat bij het binnentreden deze er steeds netjes uit kunnen zien. In de nissen is van beneden centrale verwarming aangebracht om zoo noodig de natte kleeren te drogen. Wij eindigen met de mededeeling, dat één der twee scholen reeds in gebruik is genomen en het geheel waarschijnlijk de volgende week officieel geopend zal worden. In het „Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedebouw", orgaan van het Neder land sch Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, troffen wij de volgende mededee ling aan over de in de maand October door dit Instituut te Amsterdam te organiseeren tentoonstelling over de uitvoering van Wo ningwet hier te lande: „Met de voorbereiding van de tentoon stelling in October, welke beoogt een beeld te geven van hetgeen ter uitvoering van de Woningwet is geschied, schiet het flink op. Het is thans mogelijk zich een vrij vol ledig beeld te vormen van wat er zal zijn te zien. De medewerking van de gemeente besturen en van andere organisaties, op wier medewerking een beroep werd ge daan, werd op ruime schaal verleend. De bekende tentoonstellingszalen gelijkvloers in het Stedelijk Museum te Amsterdam zullen goed zijn gevuld. De inrichting der tentoonstelling sluit zich zooveel mogelijk aan bij die van de .Woningwet. In een af deeling, gewijd aan bouwverorde nringen en bouwtoezicht worden enkele van voornaamste punten belicht, waartegen met de bouwverordeningen moest worden opge treden, zooals bedsteden, alcoven, te kleine afstand tusschen woningen. Een onderdeel van deze afdeeling vormt de uitvoering van de Welstandsbepaling door Schoonheidscommissies, Provinciale adviescommissies en den Bond Heem schut. Een kaart van Nederland geeft van dit werk een overzicht. Daarop staan aangege ven de gemeenten, die een Welstandsbepa ling hebben en die een Schoonheidscom missie hebben of aangesloten zijn bij een Provinciale adviescommissie of bij Heem schut. Inzendingen doen zien hoe deze commis- s'ies en die Bond werken. Een andere afdeeling is gewijd aan wo ningtellingen, woningbeurzen en woning- kartotheken. Elders wordt een indruk gegeven van het geen op het gebied van woningverbetering en stadssaneering is geschied .Daar zijn luchtfoto's te zien van dichtbebouwde buur ten in groote steden, worden foto's van krot woningen vertoond.en worden voorbeelden gegeven van krotopruiming ten platteian- de en van stadswijken, welke door sanee ring zijn verbeterd. Een belangrijke afdeeling vormen uit breidingsplannen en gewestelijke plannen. Er zijn voorbeelden aanwezig van een be langrijk aantal uitbreidingsplannen in ver schillende perioden. Van enkele gemeenten zijn uitbreidingsplannen tentoongesteld in erschillende stadia van ontwikkeling. Op een groote kaart van Nederland zijn de omtrekken van de uitbreidingsplannen, welke in de verschillende gemeenten zijn astgesteld, aangegeven. Zij geeft dus een totaal-indruk van de werking van dit on derdeel van de Woningwet. Ook aan grondpolitiek en onteigening is een afdeeling gewijd. Met kaarten en gra fieken wordt aangetoond wat verschillende gemeenten op dit gebied hebben verricht. De Woningwetbouw neemt, zooals van zelf spreekt, een belangrijke plaats op de tentoonstelling in. Door middel van tabellen en grafieken en ook met andere statistische middelen wordt aangetoond wat door middel staats- en gemeentehulp op dit gebied gepresteerd. Op een groote kaart van Nederland wordt met blokken, in verhouding tot het aantal gebouwde woningen en geteekend binnen de gemeentegrenzen van verschil lende gemeenten, aangetoond wat in de ge meenten is geschied. Een 70-tal inzendin gen uit ongeveer evenzoovele gemeenten geven een indruk van hetgeen is gebouwd. schillende perioden in een vijftiental ge meenten gebouwd. Ook aan de architectuur van den Wo ningwetbouw is een afdeeling gewijd Ten slotte wordt nog iets getoond van enkele onderwerpen, die met de Woning wet verband houden nl. de Landarbeiders- wet, de wet op de woonwagens en de woon schepen en het Ketenbesluit De inzendingen zullen zooveel mogelijk van bijschriften en verklaringen worden voorzien met de bedoeling de tentoonstel ling instructief te doen zijn. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft zich bereid verklaard de tcn- tdonstelling op Zaterdag 18 October des namiddags te openen. De tentoonstelling zal kosteloos toegan kelijk zijn en op werkdagen ook 's avonds geopend zijn met uitzondering van Vrij- ïg 24 October. Er zal getracht worden zooveel mogelijk een of meer personen aanwezig te doen zijn die over de tentoonstelling inlichtingen kunnen verschaffen. Op twee middagen tusschen 2 en 3 uur op 21 en 24 October en op twee avonden tusschen 8 eri 9 uur op 20 en 22 October zullen rondgangen onder leiding plaats hebben. De datum voor de jaarvergadering is be paald op Donderdag 23 October a.s. Ons bestuurslid, Mr. J. Kruseman, heeft zich bereid verklaard een lezing over de Wo ningwet te houden. Na afloop daarvan zal een bezoek aan de tentoonstelling worden gebracht. ^Meubelkunst op de Jaarbeurs Eigenlijk is dit opschrift foutief. Immers, een jaarbeurs is allerminst een expositie van meubelkunst, waar men laat zien wat men presteeren kan. Evenals op elke beurs concentreert zich alles om de financieel? zijde van het vak; men toont wel wat men presteeren kan, doch met betrekking tol het bedrag waarvoor de producten te leve ren zijn. Deze twee zijden der zaak zijn op de jaarbeurs niet van elkaar te scheiden Men kan de kwestie keeren en wenden zooals men wil, in het zakenleven draait nu eenmaal alles daarom, dat altijd getracht zal worden, om onder den invloed van concur rentie zooveel mogelijk te leveren voor een zoo laag mogelijk bedrag. Dat schijn en wer kelijkheid hier goed onderscheiden moeten worden, is iets waar de smaak van de massa niet op berekend is en dat met name een meubel zioh voor deze krachtproef niet leent., uit artistiek oogpunt kan men hierover lang filosofeeren, praktisch staat men voor de fei ten, dat een goed meubel nooit tegen lagen prijs geleverd kan worden, dat de groote massa alleen maar een lagen prijs kan be steden, dat de meeste meubelen aan de groo te massa geleverd worden, dat de het groot der meubelindustrie dus op fabri cage van het massaproduct is aangewezen en dat dus ook op de Nederlandsche Jaarbeurs de meeste stands het karakter en het gevolg in deze feiten moeten dragen. De. eene in meerdere en de andere in min- dere mate. Dit neemt echter niet weg, dat die fabrikanten, welke soberheid in het uiterlijk van het product te goede doen ko men aan degelijkheid van materiaal, en uit voering, op de jaarbeurs de besté kern van onze, op zichzelf belangrijke, meubelindustrie vormen. Zij leveren de bewijzen, aldus Onze Gids. dat wel degelijk goede massaproducten met intensief toegepaste machinale productie te vervaardigen zijn. Hier is echter een te waar- deeren dosis moed voor noodig, daar het veel gemakkelijker is om naar den smaak van Jan en alleman, met een spiegeltje hier en een lijstje daar, bij het groote puibliek in het gevlei te komen en daardoor zijn verkoop kansen te vergrooten. Wanneer men op de Jaarbeurs bedenkt, dat bij de beoordeeling van een en ander in de eerste plaats echter een commercieele maat staf moet worden aangelegd, dan zal men in de meubelbranche zeer zeker veel hebben aangetroffen dat waardeering verdient School Frans Halsplein Schiedam Her Loodgieterswerk werd geleverd en uitgevoerd door I. van Onlangs Loodgieter Electricien Sckietbaanlaan 35 Rotterdam Telet. 32795 G. VAN LENT Co. Nieuwehaven 37 Metsel- en Tegelwerk R. TER HAAR Vlaard. dijk 149. SCHIEDAM SCHIEDAM Het machinale Timmerwerk werd geleverd door Fabrikant v. Mach. Timmer werk en Bouwondernemer Callenburgstraat 48/50 VLAARDINGEN. Frans Halsschool te Schiedam geleverd en 'uit gevoerd door ROTTERDAM Telefoon 12820 Monsters en prijs op aanvraag SCHOOL FRANS HALSPLEEN Het schilderwerk werd uitgevoerd door J. SMITS Schildor Aannemer MADE (N.B.) - Telefoon 25 SCHIEDAM - Telefoon 68992 Betonwerk Frans Halsschool werd uitgevoerd door da fa. L. VAN EYK en W. J. BITTER ONTWERPEN EN UITVOEREN VAN WERKEN IN GEWAPEND BETON Schiedamscheweg 265 Tel. 30939 - ROTTERDAM SCHIEDAM TEL. 68413 ke Betonoplangers voor de FRANS HALSSCHOOL werden geleverd door de Industrieele Maatschappij Vertegenwoordiger: J DE WIT Schledamsche Weg 117b i Rotterdam - Tel. 34771 GEWAPEND BETON ZWAANSHALS 126. «'DAM IEL 4282! nastiekzaal in de dubbele school Frans Halsplein-van Ostadelaan, Schiedam-West werden bekleed met l houtvezelplaten. Decoratief, geluid dempend en isoleerend. Monsters en attesten zenden gaarne op verzoek de, EENIQE IMPORTEURS: N.V. H0LLANDSCHE HANDEL AGENTUUR MIJ. Postbus 491, ROTTERDAM. Tel. 56488/56888. Qeref. Kerk te Apeldoorn De Kerkeraad der Geref. Kerk te Apeldoorn heeft in verband met den bouw van de derde kerk de architecten Plooy te Amersfoort en Rothuizen te Arnhem opgedragen teekening en begrooting aan te bieden. Nieuw Slachthuis te Zaandam 5. en W. van Zaandam hebben bij den Ge- omeenteraad een voorstel ingediend eer Van de ontwikkeling van het '"woning-1 nieuw slachthuis te bouwen, waarvan df type wordt een denkbeeld gegeven door I kosten zijn begroot op f 377.500 benevens ecnige reeksen van woningtypen in ver- If 96.500 wegens de kosten der installatie. FRANS HALSSCHOOL, SCHIEDAM Het geheele werk werd uitgevoerd door de Aannemers C. de Snaiier en P. Eigenraam Vlaardingen - Telefooon 290 N.V. Vlaardingsche Bouwmaterialenhandel Hoflaan Telefoon 81 i VLAARDINGEN Telefoon 541 School Frans Halsplein Dakpannen, Wand en Vloertegels be nevens diverse andere materialen werden door ons geleverd In het midden de ingang aan het Frans Halsplein van Schiedam-West dubbele school te Gedeelte van den platten grond van dc dubbele school aan het Frans Halsplein en Van Ostadelaan te Schiedam-West. Links onder bij A vindt men den ingang aan de Van Ostadelaan, links boven den ingang aan het Frans Halsplein. De Gymnastiekzaal ligt rechts. Leeuwarden - Telefoon 107 Leveranciers van Friesche gele en genuanceerde gevel- steenen en Friesche verglaasde steenen N.V. SBB BEESEL CL) - Telefoon No. 1 NM Fabrieken te Beesel en Kessel WÊÊ Specialiteit: Donker paarsche en blauw gesinterde plintsteenen in handvorm en 'machinaal j

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 12