Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEUENTi Par kwartaal ƒ3.25 (Beschikklneskosten f 0.15) )er week t 8-25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6-— Bij dagelij ksche tending «?•- AJlea bil vooruitbetaling Losse nummers S cent met Zondagsblad cent Zondagsblad alet afzonderlijk verkrijgbaar No 3173 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 10 OCTOBER 1930 ADFCRTENTlCNi Van t tot 5 regels ft Like regeJ meer .0^2Vs Inget Hedederllngei. tt- van 1—5 regels *2»30 Elke regel meer „0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang Oil nummer bestaat uit VIER blader f"ie-Er wordt Z6"'6 gcsn pc,sini ONDEMOCRATISCH GEDOE. Volgende week deponeeren de sociaal democraten eenige balen bekrabbend papier met ongeveer anderhalf mill toen handte keningen in de bewaarplaatsen van de Tweede Kamer. Wel ke waarde aan deze hand teekeningen toegekend moet worden, weet ieder, die de propagandisten (de goeden niet te na ge sproken) heeft zien of hooren werken. Daar over thans niet meer. Doen wel een enkel woord over het on democratisch karakter van deze agiatie, zoowel principieel als in de praktijk. Het is nog maar kort geleden dat ons vïlk zich in volle vrijheid bij de stembus kon uitspreken over de vraag: landsverde diging of eenzijdige ontwapening. Een stemming op de basis vain algemeen kies recht» waaraan ieder volwassen Nederlan der kon deelnemen, doch onder gewaar borgde controle. En. mocht mer in ernst willen volhou den dat minister Deckers thans met een novum komt; welnu, over een paar jaar gaat weer de stembus open en als de kiezers het willen van heel het vlootplan komt niets. Het blijft een plan, dat zelfs niet in de wet vastligt. Een referendum kan zijn nut hebben in een land met een beperkt kiezenscorps: ten onzent is het principieel een ondemocra tisch gedoe om een absoluut ongecontro leerde „volksstemming" uit te lokken Er is echter ook een zeer groot practiech' bezwaar en hot is teekenend voor de men taliteit der S.D.A.P., dait ze hierover'zelfs nidt nadenkt Komt dat misschien omdat de partij hoof tzak el ijk steun', op do groote bevolkingscentra, waardoor do leiders gein kijk op het platteland hebben; waar be doeld bezwaar zich veel sterker doet gelden? W^t toch is het geval? Een der grondzuilen van een eerlijke ver kiezing is: de stemming is geheiml /De kiezer» die in welk opzicht ook van een lander afhankelijk is, behoeft niet uit vrees ,Voor de gevolgen zijn geweten geweld aan ifce doen. Niemand mag inzage van zijn fctembiliet vorderen en onder pressie be hoeft dus niemand te stemmen. Is dit ook her», geval bij het petitionne ment? In de groote stad vrijwel, hoewel niet Igeheel. Want wie zal zeggen, hoeveel hand tekeningen 'verzameld zijn in schaftlpka- ilrn en aieliere, waarbij moreele dwang ge oefend werd door overmacht of organisatie? Doch op 1 platteland is het veel erger. ;Niet het minst door de valsche voorstelling, dat wie niet teekent een militairisj en oor logszuchtige is. Indien minister Deckers moordplannen had. gelijk op straat uitgeschreeuwd werd. wip zou daar dan niet tegen zijn? Onder die hypnotische pressie heeft me nigeen geteekend, vooral mot de bijgedach te. Laat ik heit maar doen, kwaad kan het n»-oit en ik moet toch ook van iedereen (leven. Dat het zoo gegaan is» wordt voldoende bewezen door de ervaring, dat zoowel vóór als tegenstanders huiverig zijn om er voor uit te komen, wat gebeurd is. Ieder moet dat maar voor zich zelf uitmaken, zeggen zij; ik bemoei er mij niet mee. Ook daarom is het petitionnement zoo waardeloos, omdat teekenea ofniet-teeke- ncn een publieke dead is, waar iedereen zijn oordeel over geven kan. Een stemming is geheim; een lijst waarmee men leurt, be perkt" reeds daardoor de vrijheid. Een zoodanige actie verdient da naam van „ondemocratisch gedoe." EEN BROCHURE, WELKE TE- LEURSTELT We hebben lm die laatste dagen zooveel moeten hooren over de anL-militairistisihe actie van „Kerk en Vrede", welke zich giondit op Gods Woord, dat wij met meer dan gewone belangstelling grepen naar de brochure van Ds. J. J. Buskes Jr. en getitid „Anti-mitlitaiirisme en Nederl Geloofsbelij- j denis". Het.spijt ons te moeiten zeggen» dat deze brochure ons in hooge mate teleurstelt, vooral nu ze komt van de -.and van een begaafd prediiker, die de 6tof beter dan ve len beheerscht, Want, diit zal die schrijver en zijn mede standers ons toch wel willon toegeven: de gangbare opvatting onder hen, die Gods Woord aanvaarden is, dat de Overheid van Godswege tot landsverdediging geroepen is en daarom het zwaard niet te vergeefs draaet. Wie nu meent, dat de satanische wijze, waarop tegen woord de oorlog gevoerd wordt, tot afwijzing van elk verdedigings middel moet leiucn, kan niet volstaan met de eenvoudige verklaring: ik denk er an ders over: doch heeft tot plicht langs Schriftuurlijken weg te bewijzen dat de traditioneele opvatting in strijd komt met Gods Woord en dat zijn overtuiging op dat Woord gegrond is. Dit bewijs, dit betoog zoo men nil - aoekt men geheel tevergeefs bro- De schrijver, die zijn beschouwingen vaM- knoopt aan het ontslag als onderwijzer van :en heer Schuror in De Lemmer, zegt er niet meer van dan dit: „Schurer meent en ik ben het van harte met hem eens, dat de moderne oorlog een zoodanige is, dat hij als middel om inter nationale geschillen 'te beslechten onvoor waardelijk en zoo beslist mogelijk moet worden afgewezen. Evenwel en dit is van zeer groot be lang heeft Schurer zijn eigen beschou wingen over het oorlogsvraagstuk, beschou wingen, welke van die van vele anderen in «neer dan een opzicht afwijken". En verder heet het: „Er is bij hem geen cprake van een principieele verwerping van de verplichting der overheid tot verde diging van eigen land. Hij vraagt alleen, dat lek middel, dat bij de vervuiling van deze verplichting gebruikt wordt, getoetst worde aan het Woord w n God. De moderne oorlog kan z.i. deze toets m- mogelijk doorstaan". Dit is alles, wat wij in de geheele bro chure hebben kunneD vinicn. Een getuigcD *oor do opvatting, welke men is toegedaan, zonder eenige bewijsvoering om te over tuigen, Nu voorzien wij, dat de geachte schrij ver ons zaltegenvoeren: dat was mijn be doeling ook niet, evenmin als het mijn be doeling was vooi de Commissie van Beroep Bovendien, de brochure draagt tot onder titel tusschen haakjes: Het geval Schurer. Dit is natuurlijk volkomen juist en de schrijver heeft het volste recht de kwestie zoo te behandelen. Doch, ondanks ddt, moe ten wij zeggen: net is een brochure, welke teleurstelt. Want. wie een geschrift in het licht geeft ondeT de titel- „Anti-militairisme en Ne dorl. Geloofsbelijdenis", die wekt de ver wachting, dat er een principieel en wel ge fundeerd betoog, zal volgen. En dit nu ontbreekt geheel. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besl. is aan den res. officier van gez. 2e kl. dr. M. Barkey Wolf vergunning verleend tot het dragen van het Herinne- ringskruis van het Roode Kruis van Por tugal; is benoemd tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw G. den Hartogh, hoofdinspec teur der dir. hel. te 's-Gravenhage. CONSULAATWEZEN. Bij Kon. besl. is de heer S. H. Browne Jr. erkend en toegelaten als vice-consul van de Ver. Staten van Amerika te Rotterdam, voor de prov. Zuid-Holland, Zeeland, Noord Brabant en Limburg. DIRECTE BELASTINGEN ENZ. Bij Kon. besl. is aan G. den Hartogh, hoofdinspecteur der dir. bel. te 's-Graven hage, le afd. op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1931, eervol optslag verleend uit 's Rijks dienst BURGEMEESTERSBENOEMING. Bij Kon. besl. is benoemd tot burgemees ter van Drunen en Oudheusden mr R. J. T. van der Heyden. LABORATORIUM VOLKSGEZONDHEID. Bij Kon. besl. is, te rekenen van 1 Sep tember 1930, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan dr. G. Korthof, als bacteri oloog aan het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE. Bij Kon. besl. is, met ingang van 1 Oc tober 1930, de referendaris 2e kl. dér P. T. en T. P. van West benoemd tot referenda ris der P. T. en T. DE KOMENDE VOLKSTELLING VOORBEREIDINGEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft de gemeentebesturen medegedeeld, dat door hem pogingen worden aangewend om personen te vinden, die tegen geringe vergoeding of gratis, genegen zijn bij de aanstaande volkstelling als tellers op te treden. Indien deze pogingen slagen, zul len nadere mededeelingcn volgen. De Mi nister wijst er voorts op, dat onder zijn aandacht is gebracht de wenschelijkheid om in de kerken op de groote waarde van een juiste invulling der kaarten de aan dacht te vestigen. Hoewel hij hieromtrent geen voorschriften vvenscht te geven, meent hij toch dezen maatregel aan de gemeente besturen in overweging te moeten geven. DE AFGEBROKEN V.A.R.A.- UITZENDING ONGEPASTE CRITIEK DE OORZAAK. De redactie van „Het Volk" heeft zich gewend tot den heer E. P. Weber, secre taris der radio-omroep-controlecommisrie, met de vraag de redenen te mogen ver nemen die deze censuurcommissio er toe bewogen hebben, om Woensdagavond de radio-rede van den heer Zwertbrock of te breken. De heer Weber deelde hierop mede aldus „Het Volk" dat de passage in do rede van den Vara-secretaris, waarin hij critielc uitoefende op liet beleid der Regee ring inzake den zenderbouw, tot de afbre king aanleiding had gegeven. Deze critiek werd door de radio-censuur commissie geacht te zijn in strijd met de openbare orde. VEILIGHEID BINNENVAART WETSONTWERP INGEDIEND. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend houdende bepalingen omtienl onder zoek naar scheepsrampen op ie binnen- Aanleiding tot het indienen van dit ont werp heeft de minister gevoraen in di omstandigheid, dat hier te lande een oj a.'Ugddlijk onderzoek berustende statistiek van scheepsrampen, overkomen aan binnen- vaai-tuigen, niet bestaat, zoodat geer, vol doende inzicht kan worden verkregen in cl-: mate van veiligheid in de binnenvaart en ir de van sommige zijden bevestigend beant woorde vraag, of het noodzakelijk is maat regelen te treffen, welke dm veiligheid, meer bepaaldelijk wat de navigatie betreft, lioogen. De minister acht het daarom wenschelijk voor binnenvaartuigen eer. regeling te tref fen, welke, terwijl in groote lijn -liet onder zoek krachtens de schepenwet wordt gevolgd, een deskundig onderzoek naar aard cn oorzaak mogelijk zal maken. Ter veimijiiing van kosten wordt van de diensten der scheepvaartinspectie zoove'ei mogelijk partij getrokken. INVOERRECHTEN NED.-INDIE HEFFING VAN OPCENTEN. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot tijdelijke heffing van opcenten on de invoerrechten in Nea.-Inaië. Ook de tijdelijke heffing van opcenten op de invoerrechten, welke in Indië gevorderd worden, beboert tot de evcnbedoelde voor zieningen. Door het aantal der te heffen opcenten te bepalen op 10 beoogt het onderhavige wets VGorstel uit de invoerrechten een versterking van 's lands middelen met rond f 9 millioen te putten. Hiertoe zullen alle in Ned.-Indië aan een invoerrecht onderworpen artikelen bijdragen met uitzondering slechts van de ai+ikelen gambir, gedistilleerd, zoutgeest en wijn. Daar de heffing van opcenten op de invoerrechten als een tijdelijke maatregoi bedeeld is, zou bet wijders in het voome- -n van den minister liggen haar voorshands tot één jaar te beperken en nader van jaar tot jaar te doen beslissen of en ir. hoeverre het financiële aspect medebrengt, dat zij bestendigd worde. Deze regeling treedt 1 Januari 1931 in werking. DIPLOMATIE NED. GEZANT TE ROME. Onze gezant te Rome, jhr. mr. A. van der Goes, met verlof hier te lande, is voor be langhebbenden bij zaken in Italië te spreken in een lokaliteit van het Ministerie van bui- tenlandsche zaken te 's-Gravenhage, Plein 23, op Zaterdag 11 October a.s. des v.m. van 10 tot 12 uur. CHRISTENDOM EN ONTWAPENING VOOR HEN DIE TWIJFELEN. Nu nog slechts een zw&kke echo aan het bombastische anti-vlootplan-geschreeuw her innert, achten wij het nog juist vroeg ge noeg, om eens de aandacht te vestigen op het geschriftje: Christendom en Ontwape ning van den Leidschen hoogleeraar B. D. Eerdmans. Aanvankelijk bedoeld als 'n wederwoord op de anti-militairistische beschouwingen van prof. H e e r i n g, stonden de verdiensten van dit kleine werkje bij voorbaat vast. doch eveneens staat het vast, dat de mislei dende actie, welke gedurende de laatste we ken tegen het „monsterachtige" vlootplan van minister Deckers is gevoerd, in niet ge ringe mate tot vergrooting der beteekenis van de vastberaden woorden heeft bijge dragen. Om eenigszins een idee te geven van de wijze, vaarop de Kerk en Vrede-man zijn kortzichtige denkbeelden moet zien wanke len meenen wij goed te doen, enkele der voor ons meestzeggende argumenten te ci- teeren. „Wij aanvaarden, zoo zegt Prof. Eerd mans, de maatschappij met het privaatbezit hoewel het Evangelie voorschrijft: Verkoop al Uw bezit, en geef het als aalmoes weg (Luc. 12 33). Zou dal ook niet een goed mid del zijn om de oorlog met wortel en tak uit te roeien? Wij dulden onze maatschappelijke organi satie met werkloozenkassen, verzekering tegen ouderdom, invaliditeit, ziekte, brand enz. enz., hoewel we in Matth. 625-33 lezen: Wees niet bezorgd voor Uw leven, uw lichaam en Uw toekomst. Wij waardeeren de beveiliging, die politie en justitie ons willen verzekeren, door het kwaad te keeren en te straffen, alsof daar niet geschreven staat: „Wederstaat den booze niet (Matth. 5:39). Zelfs in het bock van Heering („De Zondeval van het Chris tendom") heb ik geen voorstel aangetroffen, om de gewapende politie af te schaffen als eisch van het Chr. geweten. Doch t.o.v. de internationale vrede meent Heering nu op eenmaa' dat er geen andere weg is, dan die der volstrekte dienstweigering. Thans wordt het voorgesteld, alsof liefde voor onze onaf hankelijkheid, gehechtheid aan óns vader land, eerbied voor ons veelbewogen natio naal verleden behooren tot het minderwaar dige. I-Iet wordt daarbij voorgesteld, of vvaardeering van het huis van Oranje ken merk is van een akelig conservatisme. Een Christen, zooals Heering zich die denkt, houdt bij het zingen van het Wilhelmus zijn mond gaarne dicht." Tot zoover Prof. Eerdman. Wij behoeven daar eigenlijk niet veel meer aan toe te voe gen. Het absurde van de gcdachtengang van Prof. Heering ligt er dik boven qp. Wij beve len deze bescheiden brochure dan ook van harte in ieders belangstelling aan, maar met name in die van hen, welke nog moch ten twijfelen, want deze sobere bladzijden zeggen toch altijd nog iets meer dan felge kleurde fladderende dundoeken in straat demonstraties! GEREF. TRAKTAATGENOOT SCHAP „FILIPPUS" JAARVERGADERING TE ALMELO Gister hield het Geref. Traktaatgenoot schap „Filippus" te Almelo de algemeene vergadering. Na de opening door den voor zitter, Prof. D r. T. Hoekstra, bracht de secretaris, de heer A. Boot, van Gro ningen, verslag uit over de jaren 1928—'29. In de laatstgehouden bestuursvergadering werd Prof. Dr. T. Hoekstra tot le voor zitter gekozen, Ds. J. Gispen tot 2e voor zitter, A. Boot tot le secretaris, Ds. J J. Berends tot 2e secretaris, Ds, I. Mulder, tot le penningmeester, Mr. L. Stadig tot 2e penningmeester. Als reizend agent werd de heer A. J. ter Hoeve te Arnhem benoemd. Aan de G.E.R.K.O.S. werd niet alleen f 100 gezonden, doch werden ook 210.000 traktaten gratis afgestaan voor de Olym piade te Amsterdam. Slechts één schrijver gaf gehoor aan het verzoek, om zijn pen in dienst van „Filip pus" te stellen. Aan de bespreking van dit verslag wordt door verschillende heeren deelgenomen. Den secretaris wordt dank gebracht voor zijn veelvuldigen arbeid. De penningmeester, D s. J. Mulder, van Leeuwarden, geeft een overzicht van hel getal leden over de jaren 192G—'29. In 1929 was dit aantal 4121 en 4021 op 1 Jan. 1930 Op 1 October jl. was dit 3975. Het aantal corporatiën was 203 in 1928 en 210 in 1929 en op 1 Jan. 1930 was dit aantal 216. Op 1 Oct jl. bedroeg dit 220. De kleine achteruitgang in ledental wordt hoofdzakelijk veroorzaakt door overlijden, malaise enz. Het financieel verslag wijst voor 192S aan als eindcijfers: inkomsten f 16.276.11, uitgaven f 15.4S6.S0, batig saldo f 789.31; voor 1929: inkomsten f 17.217.77. uitgaven f 1G.967.33, batig saldo f 250.44. Den penningmeester wordt dank gezegd en gedechargeerd. Verder brengt Ds. Mulder verslag uit over de gratisverspreiding; in 192S bedroeg het aantal tractaten 252.275 (dit aantal was zoo groot in verband met den arbeid van de Gerkos), in 1929 52.925. In 1929 werd voor dit doel ontvangen f 826.S6 en uitgegeven f 729.48, batig saldo f 97.38. Op de vraag of op deze gratis-versprei ding wel eens vrucht wordt gezien, kan ge zegd worden, dat ze niet ijdel is, hartelijke dank wordt meermalen en van verschillen de zijden ontvangen. De vrucht zal gezien worden. De tractaatverspreiding onder de hoogere standen zal ter hand worden genomen. Namens het hoofdbestuur van „Jachin" spreekt de heer P. Koster, van Valther- mond, de vergadering toe. In de middagbijeenkomst wordt meege deeld, dat als hoofdbestuursleden herkozen zijn Ds. J. Gispen en A. Boot, beiden vaD Groningen, en gekozen de heer J van Dijk. an Leeuwarden. D r. C. B o u m a, van Den Haag, spreekt hierna over: „Huisbezoek, gesteund door lectuurverspreiding", welk referaat reeds werd opgenomen. De heeren Ds .W. de Jong, em.-predikant, Ds. J. J. Bouwman, Ds. J. Mulder, J. Mo- harh, van Amsterdam, en B. Westera, van Nijverdal, vragen welk karakter het huis bezoek, de lectuurverspreiding e.d.g. moe ten dragen. D r. B o u m a merkt op, dat geen alge meene regel is te stellen hoe het bezoek aan te vangen, men moet aanvangen met de menschen zooals ze zijn; men richte zich op het hart, doch tracht© ook verkeerde gedachten weg te nemen, al mag het geen doel zijn om reeds met 5 minuten een hef tig debat te hebben. Rcf. acht het beter lectuurverspreiding in te krimpen en huisbezoek uit te breiden- Ecri t'urkrvrps" voor de hoogere kringen acht Kof. zeer goed. Ook na de samenkom sten blijft huisbezoek noodig. De voorzitter dankt den referent, spreekt een slotwoord, laat zingen Ps. 84 vs. 6 en sluit de vergadering, nadat Ds. Bouwman in dankzegging is voorgegaan. RAAD VAN STATE De eerstvolgende openbare vergadering van de afd. van den Raad van State voor de geschillen van bestuur zal worden ge houden op Woensdag 15 October a.s. des '"""to. te 10.30 uur. DE SLACHTOFFERS DER R 101 Aan Hr. Ms. gezant te Londen, Jhr. Mr. de Marees van Swinderen, is opgedragen, de Nederlandsche regeering te vertegen woordigen bij de begrafenis van de slacht offers van dc ramp met de R 101. EEN NIEUWE BOND In een gisteravond in Den Haag gehou den bijeenkomst is de Nederlandsche ver- eeniging van pensionhouders en kamerver huurders opgericht Het. doel is, de belan gen der leden op economisch en maat schappelijk terrein te behartigen. DE RUDOLPHSTICHTING EN DE KINDERPOSTZEGELS. Het bestuur dezer Stichting ontving de verblijdende mededeeling, dat haar als aandeel in de opbrengst van de kinderpret zegels was toegewezen de som van f 888.67. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM INAUGURATIE VAN TWEE HOOGLEERAREN Een gewoon en een buitengewoon hoogleeraar Prof. Dr. J. F. Koksma aanvaardde hedenmiddag het ambt van gewoon hoog leeraar in de Faculteit dor Wis- en Natuur kunde om het vak Wiskunde te doceeren. Daarbij hield hij een inaugiireole rede over: ,J3enaderinc/sproblcv,cn bij irralioneele ge- De vraag naar de natuur der irrationale getallen heeft van Pythagoras af tot in moderne getallenleer toe, een groote a aantrekkingskracht op dc wiskundigen uitgeoefend. Ook vele phantasten, aange trokken door hef probleem in den beken den vorm van kubusverdubbeling en cirkel- quadratuur trachtten het met elementaire hulpmiddelen op te lossen. Reeds vroeg trachtte men het irrationale getal bij benadering voor te stellen door een rationaal; ook in de moderne theorieën neemt deze vraag een belangrijke plaats in. Huiwitz bewees, dat ieder irrationaal ge tal a bij benadering is voor te stellen door oneindig veel breuken zoodanig, dat deze minder van a verschillen dan V y1 Hier naast stelt spreker de resultaten van Lionville. Thue en Siegel, die voor een algebraïsch irrationaal getal de benadering aangeven, die met oneindig veel rationale getallen ten hoogste mogelijk is. Het begrip transcendent getal besprekend, komt spreker tot de publicaties van J. Pop ken in 1928, die een positieve ondergrens afleidde voor de verschillen van de getal len e en s" met een willekeurig algebraïsch getal. Hierbij aansluiten de onderzoekingen van C. F. Siegel in 1930 gepubliceerd, die het transcendentiebewijs een positieve wen ding geven. Siegel geeft methoden om voor de abso lute waarde van lineaire combinaties van een aantal irrationeele grootheden een posi tieve ondergrens af te leiden. Deze lineaire combinaties spelen in de theorieën der Diophantische approximates van H. Weyl over do gelijkverdecling van getallen mo dulo 1, welke methode spreker aan voor beelden toelicht. Belangrijk zijn de toe passingen op meetkunde, astronomie en physica. De gedachtengang van Weyl vonden we in sommige problemen van de theorie der Diophantische ongelijkheden terug, die door J. G. van der Corput, te Groningen is op gesteld. Spr. staat hier uitvoerig bij stil en schetst de beteekenis van een drietal daarbij optredende methoden om uit te ma ken of een stelsel ongelijkheden oneindig veel geheele oplossingen bezit. Uit al deze theorieën blijkt, hoe al onze kennis van het irrationale getal in den grond bestaat uit de kennis van ongelijk heden tusschen rationale getallen. De meetkunde werpt hierop een ander licht In de rekenkunde is het irrationale getal te benaderen, in de meetkunde te bereiken, soms te construeeren. Als eenvoudigste eigenschap der dingen kunnen we beschouwen de telbaarheid, die een eigenschap van alle dingen is. Een hoogere rang neemt de ruimtelijke eigen schap in. In het irrationale getal zien we hoe de arithmctische functie vooruitgrijpt op de hoogere, de ruimtelijke. We zien dit overal ook bij de hoogere eigenschappen, die we ruwweg kunnen indeelen als phy- sisch, biotisch, psychisch enz. Steeds grijpt een lagere eigenschap vooruit naar die van hoogeren rang, studie der hoogere functies is zonder kennis der lagere onmogelijk. Zoo blijkt ook hier de eenheid der Schep ping. doch tevens het belang van de wis kunde voor het geheel der wetenschap. Zij onderzoekt immers de fundamenteel ste eigenschappen door God in den kosmos gelegd: getal en ruimte. Prof. Dr. M. van Haaf ten, directeur van de Hollandsche Societiet van Levens verzekeringen, heeft het ambt van oui- tengewoon hoogleeraar in de Verzekerings- wiskunde aanvaard met het uitsproken van een rede over: „Notatie en metho de in de elementaire verzeke- ringswiskund e". Het karakter van de Vrije Universiteit brengt op zich zelf niet mede, dat het hqo ger Onderwijs aan deze instelling een ande re richting zou moeten inslaan dan aan de openbare universiteiten. In hoofdzaak is het naar immers niet te doen om de richting, waarin de wetenschappelijke arbeid gaat, maar om den Gereformeerden grondslag., waarop die arbeid staat Voor den invloed naar huiten is het echter noodig, dat do Universiteit haar naam weet hoog te houden door de wijze, waarop zij medewerkt aan den algemeenen ophouw der wetenschap, en een van de middelen daartoe is, om naast het gewone onderwijs ook aandacht te besteden aan die gebieden ■an zuivere of toegepaste wetenschap, welke de andere universiteiten tot dusverre braak lieten liggen. Uit dit oogpunt beschouwd was liet in stellen van een leerstoel voor vei-zekerings- •iskunde een gelukkige gedachte; want in Nederland bestond deze tot dusverre nog niet. Wel bezit de Rotterdamsche Handels- hoogescliool een buitengewoon leeraar, die 2vens wiskundig adviseur ecner levens- erzekeringsmaatschnppij is, maar deze heeft officieel niet de verzekeringswiskun- de, maar de verzekeringswetenschap te do ceeren, en zijn onderwijs kan slechts in be perkte mate een wiskundig karakter dra gen. Leerstoelen in de verzekcringswiskun de heeft men echter reeds in alle met Ne derland vergelijkbare landen als Noorwe gen. Zweden, Denemarken, Zwitserland en België, om van de groolero rijken niet eens te spreken. Alleen Nederland ontbrak in deze rij. F.n toeli is de verzekeringswiskunde juist in Nederland geboren. Haar vader is Jobon EEN ENGELSCH PRINSESJE EN KRUIPENDE INTRIGANTEN In een „Oproerige Krabbel" vertelt de schrijver van een F.ngelsch prinsesje, dat in 't geboorteboek op no. 13 zju komen te staan; doch welk „ongeluk" werd afge wend» door de inschrijving uit te 6tellen, zoodot een arbeiderekind bij bet „ongeluks getal" werd ingeschreven. Daarop schrijft hij: „Intusschen zoude ik liegen als ik ont kende, dat ik mij verheug, nu het prin sesje aan het dertien-ge va ar is ontsnapt. Met wurm staat al op veertien ongeluk ken genoeg. 16 er op zichzelf een grooter ramp denkbaar dan geboren te worden met het noodlot als speelpop te dienen voor een volk. en bij voortduring te wor den gebruikt voor de ophitsing der me nigte door de kruipende intriganten, dia haar e.xploiteeren? Al6 i k het althans voor het kiezen had» ware ik liever o 13 dan no. 11 in dat En- gelsche dorp! Ja, het is zeker verechikkelijk om als speelpop te dienen en te worden gebruikt voor de ophitsing der menigte door de kruipende intriganten, die haar exploiteeren. Doch, waarom spreekt de Hollandsche sociaal-democraat toch zoo bitter en hate lijk over zijn Engelsche partijgenooten, die aan het hof des Konings logeeren? De sociaal-democra tie ie toch intennatio- de Witt Op grond van zijn één jaar voor zijn dood uitgegeven verhandeling, getiteld „De Waerdye van Lyfrenten naer Propor tie van Losrenten", wordt hij internationaal als de grondlegger van de levensverzeke ring erkend. Getogen is de verzekeringswiskunde ech ter in hoofdzaak in Engeland. Hier waren het vooral Halley, De Moivre en Simpson, die een grooten invloed op haar ontwikke ling hebben gehad. De sterke band, welke wij op dit terrein steeds met Engeland gevoelen, ligt echter ook in niet geringe mate in de omstandig heid, dat in 1898 op het Tweede Interna tionale Congres van Verzekeringswiskundi gen is overeengekomen om voor het verze- keringswiskundige teekenschrift als schrijf wijze of notatie algemeen de Engelsche no tatie te gaan gebruiken, behoudens eenige wijzigingen. Deze universeel© notatie, zooals zij thans wordt genoemd, omvat de intrestrekening en de eigenlijke verzekeringswiskunde, wel ke nauw met elkander samenhangen. De moderniseering, welke de Intrestrekening sedert 1898 heeft ondergaan, maakt op dit gebied een uitbreiding en herziening der notatie noodzakelijk, zooals door Spr. is uiteengezet in zijn „Leerboek der Intrest- rekening" van 1929. Doel van zijn rede is thans om na te gaan, welke consekwenties hieruit voortvloeien voor de verzekerings wiskunde in engeren zin. Het blijkt, dat de naar analogie van de Intrestsymbolen nieuw te vormen verzekeringssymbolen grootheden voorstellen, welker gebruik zoo wel de berekening van tarieven als de uit eenzetting van de grondbeginselen verge makkelijkt Spr. hoopte, dat de stoot tot een met dit alles verband houdende her ziening der universeele notatie ven Neder land zou uitgaan, en meonde, dat in den kring der Vrije Universiteit, waarvan zoo- velen verdienstelijken arbeid op het gebied van internationale samenwerking verrich ten, wel eenige belangstelling voor een der gelijk voornemen zou bestaan. In de gebruikelijke toespraken, welke de rede besloten, kondigde de hoogleeraar de opening van een avondcollege in de begin selen der verzekeringswiskunde aan öp 5 November. IN DRIFT ZICHZELF VERGETEN Men meldit one ui* Rotterdam: Woensdagavo id heeft in een pand aan de Mart Stevrustront zich een vreeselijk drama afgespeeld. Omstreeks kwart voor tien was het gezin K. aldaar in de huiskamer bijeen, toen plotseling de drie zoons met elkaar aan het stoeien gingen. Ze gedroegen zich hier bij nogal luidruchtig, en draafden hard om de tafel heen. Ondanks herhaald verbou van den vader, werd hieraan geen gevolg gegeven. Toen de vader» de 56-jarige schilder J. G, K., zijn zoons nogmaals verbood, en men nog niet naar hem luisterde, ontstak deze daarover zoo in woede, dat hij plotseling een broodmes nam, dat op tafel lag, en het op een afstand van anderhalve Meter met volle, krocht naar zijn stoeiende zoons wierp De uitwerking was verschrikkelijk. De 20 j'arige M. J. K. kveeg het mee in den buik, Gezondheidsdienst gewaarschuwd, welke de jongeman in levensgevaarlijken toestand naar het ziekenhuis aan don Cooleingel ver voerde. Daar bleek, dat hij reeds zooveel van bloedverlies had geleden, dat onverwijld moest worden overgevaan Int bloedtransfu sie. (liet overbrengen van bloed van iemand andere in de bloedvaten van een gewonde of ziek»;). De moeder van den getroffene 6telde zich hiervoor onmiddellijk beschik baar. Zij heeft een groote hoeveelheid 1/oed moeten afstaan» waarom ook zij in het zie kenhuis werd opgenomen. Hoewel de vader aanvankelijk ontkende, met een mes te hebben gegooid, on het deed voorkomen, alsof de jongeman er per once- luk was ingevallen, bleek dit later onju.s;. Vannacht om 3 uur is hij gearresteerd on in bewaring gestold. Hot mes cn de kleeron van don jongeman zijn in beslag genomen. De toestand van dón jongeman is zeer zorgwekkend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1