HOLLAHDSCHZWITSERSCHE REEPEN 'osxbodi Aspirin DONDERDAG 9 OCTOBER 1930 DE REVOLUTIE IN BRAZILIË VEROVERINGEN DER REBELLEN TWINTIG VLIEGERS OVERGELOOPEN De voorhoede der revolutionnairen is tot ïtarae, in den staat Sao Paulo, opgerukt en houdt daar halt. Een flink contingent der federale troepen in Sao Paulo maakt rich -gereed voor den strijd tegen de rebellen. De regeering van Rio de Janeiro heeft 400.000 reservisten opgeroepen, waarvan er 100.000 binnen Veertjcn dagen voldoende zul len zijn uitgerust, om tegen de revolution- jiaire legers op te trekken. De revolutionnairen van Rio Grande schij nen voornemens, een autonome republiek te stichten, indien Rio de Janeiro zich tegen de revolutie blijft verzetten. Het grootste deel der Braziliaansche ma rine is de regeering trouw gebleven. Een afdeeling van 8000 man van het rebel- ïen-leger rukt op ten Noorden van Parana. In een te Porto Allegro door de revolution nairen uitgegeven communiqué wordt beves tigd, dat Pernambuto na een gevecht van 2-1 uur in handen der opstandelingen gevallen is Bij de verovering dezer stad hebben de (volutionnairen zich meester gemaakt van een bedrag van 2 millioen dollars en van d- munitie- en wapenvoorraden. In den staat Bahia hebben de opstandelin gen San Vicente en verscheidene andere steden bezet. In een overwinningscommuniqué van den Rebellenleider wordt gezegd: Aan het hoofd van 800 man heeft gene raal Tavora de stad Pernambuco veroven" Hij werd daarbij gesteund door de dapper bevolking van Parahyba. 'n Afdeeling rukte in 100 auto's en vrachtwagens uit Parahyba ;verder noordwaarts op. De slag om Pernambuco, die zeer hevig was, eindigde na 24 uren met de overwin ning der rebellen. De bevolking trekt zingend en jubelend 'door de straten. Dr. Carlos Lima Cavalcanti heeft het be wind in Pernambuco op rich genomen. De bureaux van de „Jomal" en van het togaan „Provincia", alsmede de fabrieken en woonhuizen van familieleden van de afgevaardigden Pessoa en Gucvïnz, den eige naar van de „Jornal" zijn platgebrand. De president van den staat Pernambuco Estacio Coimbra, is a.an boord van de „Ita- nage" naar bet Noorden gevlucht Ook de president van den staat Rio Grande do Norte is ijlings gevlucht, waarna de ha venstad Natal zonder weerstand te bieden den opstandelingen in handen is gevallen De revolutionnairen hebhen den vice-pre sident van den stmt Parahyba en een i ge aanhangers van de federale regeering te rechtgesteld. De moordenaar van Pessoa, een kleurling werd door de menigte in de gevangenis Vermoord Volgens te New-York ontvangen berich ten uit Buenos Aires en Montevideo zijn 'n 20 Braziliaansche regeeringsvliegtuigen, die uitgezonden wagen om de opstandelingen te bombardeeren in Minas Geraes, niet te Rio de Janeiro teruggekeerd. De bestuur ders zijn naar den vijand overgeloopen. Ook Bahia ingenomen? De laatste berichten uit Brazilië melden dat de regeering te Rio de Janeiro in een benarde positie verkeert, daar het den op standelingen gelukt is, door de bezetting van het knooppunt van spoorwegen Lorena, de hoofdstad van Sao Paula af te snijden. Ver der wordt uit Montevideo gemeld, dat 5e insurgenten de steden Bahia en Alahoas veroverd hebben. De gevangenis te Para hyba werd bestormd. De moordenaars van den vroegeren gouverneur Joao Pessoa cn andere gevangenen zonden door de menigte gelyncht zijn. DE RAMP VAN DE R 101 NOTITIES ONDER DE PUINEN VAN DE R 101 GEVONDEN? Toen mevrouw Thompson, dë echtgenoote van den burgemeester van Chicago, van een autotocht naar huis terugkeerde, werd zij door drie mannen, die den haar begeleiden den politiechauffeur neersloegen v,an alle zaken van waarde beroofd. Daaronder bevon den zich een ring ter waarde van 10.000 dol lar en andere kostbare sieraden. Het woord is nu aan den voormalige cowboy, thans burgemeester van de metro pool aan het meer van Michigan, „Big Bill Thompson". Onder de. overblijfselen van den R. 101 is volgens een bericht in de Berlijnsche bla den een notitieboekje gevonden met teekoningen der ingenieurs over der. ongelukkig verloopcn tocht en de daaraan voorafgegane proeftochten. Volgens deze aanteekeningen zouden de motoren en de smering niet onberispelijk hebben gefunction neerd. Ook zouden bij de proeftochten op den eersten, tweeden en derden October verschei dene malen door warmloopen der motoren kleine brandjes zijn voorgekomen. Het noti tieboekje schijnt op merkwaardige wijze dooi de vlammen gespaard te rijn. Onder de teckeningen bevindt zich o. a. een notitie luidende als volgt: Het schijnt, dat er iets in brand is geraakt, alles rookt. Waar dezo aanteekening echter betrekking op heeft door wien zij gemaakt is, is nog volkomen onbekend. Volgens een ander bericht waren de aan teekeningen met potlood op een tafel gedaan. Een ernstige aanklacht. De Daily Mail citeert uit de Bedford Re cord een artikel, getiteld „Aanklacht" waar in dit blad schrijft dat de ramp de angstige voorgevoelens van velen bevestigd heeft, die zich over de te snelle uitvoering der wijzi gingen en de al te vluchtige voorbereidingen tot den tocht ongerust hadden gemaakt Toen de R 101 van haar onbevredigenden proeftocht terugkeerde, stond één ding vast: n.l. dat de neus gezakt was. Toen het schip Zaterdag vertrok, was iedereen getroffen door de moeilijke stijging, en de hoogte waar op het koerste. Naar het schijnt 'heeft het ook niet aan waarschuwingen aangaande het weer ont broken. Velen wisten dat het schip niet be hoorlijk beproefd was, en dat tenminste één motor niet in orde was. Ook wist men dat het te zwaar geladen was. Tot voor kort ging* men altijd uit van de gedachte, dat de R 101 een experiment en dat er dus niets overhaast mocht worden. Op het critieke moment, toen de voornaam ste proef geschieden moest, heeft men dit echter uit het oog verloren. Blijkbaar vraagt bet blad van de plaats waar de R 101 thuis behoorde, rich af, of Lord Thomson's belofte aan MacDonald om den 20sten terug te zijn, met de overhaasting in verband kan gestaan hebben. Volgens dit blad, is de R 101 onnoodig op geofferd aan gebrek aan voorzorg, zoo al niet aan improvisatie. Het onderzoek. De onderzoekcommissie heeft tot dusver voorts slechts kunnen vaststellen, dat de ge ruchten onjuist zijn, dat het luchtschip nood signalen heeft gegeven of getracht heeft op het vrije veld een noodlanding uit te voeren. Ook zijn er geen aanwijzingen, dat het on geluk hierdoor veroorzaakt is, dat een breuk in het geraamte van het luchtschip is ont staan door het gewicht van de motoren Het onderzoek zal waarschijnlijk nog 4 a 5 dagen duren. Nog een doode. De zwaar gewonde zeilmaker Church, die te Beauvais in een particuliere inrichting van een dokter werd verpleegd, is Woensdag aan zijn verwondingen overleden. Bij de overige drie gewonden, die zich nog in het ziekenhuis van Beauvais bevinden, gaat de toestand bevredigend vooruit. Verschillende lijken herkend. Naar uit Londen nog gemeld wordt, is het gelukt, verschillende lijken nog te identifi- ceeren. Zoo heeft lady Brancker de monocle haar man herkend. Ook het lijk van commandant Irwln, dat van kolonel Rich mond, den constructeur van het luchtschip den meteoroloog Geblett zijn herkend door voorwerpen, die bij de lijken gevonden zijn. Voorts zijn nog 9 lijker^ door familie leden met behulp van de gevonden voorwer pen herkend. De begrafenis. Donderdagnacht zullen de lijkkisten naar de hal van Westminster worden overge bracht. Vrijdag zal de rouwdienst in de St. Paul plaats hebben, welke dienst door geheel Engeland en ook in de dominions gevolgd zal kunnen wogden,daar de plechtigheid draadloos zal worden uitgezonden. Zaterdag vindt de begrafenis plaats op het St. Mary kerkhof bij Cardington. De begrafe nis geschiedt in één groot graf. DE REVOLUTIE IN BRAZILIË De revolutionaire golf die Zuid-Amerika te pakken heeft, rolt mi ook over Brazilië. Hierboven enkele foto's uit deze reusachtige sub-tropische ropubiek. Links boven: de Bra- iriliaansche „koffiostad" Sao Paolo, die Tn hot middelpunt van de revolutionaire be weging ligt. Rechts onder: een kijkje in de voornaamste straat van de hoofdstad Rio de Janeiro met de pompeuse stadsschouwburg. De twee portretten boven zijn die van Dr. de Prestes (links) die in November het pre sidentschap zou ter hand metmen en van Washington Luiz, die op het oogenblik nog president «3. De revolutie is voornamelijk tegen den nieuwgekozen president gericht. De leider der revolutie is senator Da Cunha, wiens portrot men in den linkerbenedenhoek INGEZONDEN MEDEDEELING ONS ALLER VRIEND gaat trouw van deur tot deur in weer en wind vaak slechts voor een onnoozel druk werkje. Hoe licht dreigde iem dan ook niet een ver- coudheid met alle gevolgen, als hij niet bijtijds Aspirin-^ Tabletten zou nemen. f Lal op danoranja band an hal Bayerkrult. Prijs 75 dl. DE BRITSCHE RIJKSCONFERENTIE ONDERLINGE VRIJHANDEL VERWORPEN CANADA EN ZUID-AFRIKA WARS VAN ECONOMISCHE BANDEN De Britsche Rijksconferentie heeft Woens dag beraadslaagd over het vraagstuk der economische betrekkingen tusschen Enj land en de dominions. De idee voor vrijhandel binnen het geheele rijk werd algemeen afgewezen. De minister van Canada verlangde, dat de dominions de vrijheid zullen behouden om hun tarieven van invoerrechten zelf vast te stellen. Engeland en de dominions zullen zich ver plichten, een toeslag van 10 pet. op alle ba- staande of nog in te voeren invoerrechten te leggen en op dezen grondslag zullen dan de dominions onderling en ook in het verkeer met Engeland een rabat tot gelijke hoogte voor de invoerrechten toestaan. De Canadeesche premier legde er den na druk op, dat het tegenwoordige tijdstip wel het minst geschikt is voor een economische aaneensluiting van de verschillende deelen van het wereldrijk. Mochten Engeland en de overige domi nions op dit voorstel niet ingaan, dan zal, aldus voegde hij er aan toe, Canada ver plicht zijn aansluiting te zoeken bij een an dere economische mogendheid. Dit wordt in politieke kringen zoo opgevat dat Canada in dat geval economische aan sluiting bij de V. S. zal zoeken. Na den Canadeeschen minister-president sprak de vertegenwoordiger van Zuid-Afrika die er op wees, dat zijn land iy verband met het steeds verminderende absorptie-vermo- gen van de Engelsche markt, wat Zuid- Afrikaansche artikelen betreft, niet in staat is zijn handelspolitiek uitsluitend te richten op den verkoop in Engeland. Australië verlangde uitbreiding van het systeem van preferentieele invoerrechten. Ook de minister-president van Nieuw Zee land verlangde uitbreiding van dit systeem, hetzij door een algemeene overeenkomst of door overeenkomsten tusschen de dominions onderling. Nadat nog het woord was gevoerd door den premier van New Foundland, Sir Ri chard Squires en den minister voor externe aangelegenheden van den Ierschen Vrijstaat, sprak de Indische gedelegeerde Sir Geoffrey Corbett, die zeide dat Indië bereid was al die plannen in gunstige overweging te ne men, welke de handel met alle andere lan den van het Britsche gemeenebest konden aanmoedigen en ontwikkelen. Zij was echter niet bereid afstand te doen van haar hui dige beschermingspolitiek welke scheen te voldoen aan de voorwaarden van een gera tionaliseerde productie, zoodat Indië niet in staat is zich zelf te binden aan eenig alge meen schema van preferentiëelc tarieven binnen het Rijk en zich algeheele vrijheid moet voorbehouden om in ieder afzonderlijk geval een besjissing te nemen. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND. Het aantal werkloozen in Engeland be droeg op 29 September 2.101.689, dat is het grootste aantal werkloozen, dat Engeland sedert 1921 heeft gehad. Vergeleken bij do vorige weelk is het aantal werkloozen met 52.031 gestegen .Het bedraagt thans 979.827 meer dan verleden jaar. DE OVERSTROOMINGEN IN MEXICO Stijgend aantal slachtoffers Volgens de laatste berichten vreest men, dat het aantal slachtoffers der overstroo ming in Paohuca thans reeds zeventig be draagt. Een aantal licht gebouwde huizen, wertl door het door de straten aanstormende wa ter meegesleurd, de be won era verdronken. De kamer Tan afgevaardigden heeft een bedrag van 20.000 pesos beschikbaar ge steld voor ondersteuning der slachtoffers, daar de schade aan huizen en goederen enorm is. Het slachtoffer begraven. De te Rotterdam wonende Italiaan Auri- lio, op wien onlangs te Brussel door een anti fascistische Sloveen, di Barbora, werd ge- sohoten, is overleden. Bij zijn begrafenis, die Woensdagmiddag plaats vond, waren bloe men van Mussolini, en van de Italiaansche gezanten in Nederland en België. O.a. werd de plechtigheid bijgewoond door delegaties met vaandels van Italiaansche fascistische organisaties. Dr. BöSS KRIJGT VOL PENSIOEN. Naar Wolff meldt, heeft het gemeentebe stuur van Berlijn in zijn gisteren gehouden zitting besloten, aan de door den eorste- burgemeestcr Dr. Böss ingediende ontslag aanvrage per 1 Nov. 1930 met toekenning van het wettelijk vastgestelde pensioen ge- volg tie geyea. INGEZONDEN MEDEDEELING DE AARDBEVING IN ZUID-DUITSCHLAND Wolff meldt uit München d.d. Woensdag: De in den afgeloopen nacht in geheel Zuid Duitschland waargenomen aardbeving, was de herigste, welke ten onze-nt tot dii9ver is voorgekomen. In verscheiden wijken te München vielen de slapenden uit hun bed. Volgens mededeeling van de sterrenwacht te München sprongen de naalden der beide daar opgestelde seismografen reeds bij den eersten schok zoover uit, dat verdere re gistratie niet meer tot stand kwam. Voor zoover uit de thans beschikbare be richten valt op te maken, schijnen de schok ken het hevigst te zijn geweest in het Al pengebied. In Ehrwaldin (Tirol) zijn drie schokken van gelijken duur waargenomen. Men- schen, die zich tijdens de aardbeving op straat bevonden, zeggen een hevig lichtver schijnsel waargenomen te hebben, alsof er een meteoor van den hemel viel. ZooaLs gemeld zijn ook in Garmisch-Par- ten kinchen drie krachtige aardschokken waargenom en. Belangrijke schade is nergens aangericht. Bijzonder sterk voelde men de aardbeving te Faulenbaoh dicht bij Fuessen. Te Augs burg, Neurenberg en UIm werd de aardbe ving slechts zeer licht gevoeld zonder dat zij echter schade aanrichtte. In Oost-Zwitserland waren de schokken tamelijk hevig. Ze duurden verscheiden mi nuten; de bewoners werden uit hun slaap gewekt, maar schade wordt niet gemeld. Het seismografisch Instituut te München deelt nog mede, dat het niet voltooide dia gram van de aardbeving geen nauwkeurige aanwijzing geeft omtrent den haard daarvan Deze moet 110 K.M. van München verwij derd liggen en wel in Zuid-Westelijke rich ting. Deskundigen zijn van meening, dat de aardbeving waarschijnlijk haar oorsprong vindt in een of andere instorting in de Alpen Gemengd Nieuws. NIEUW MINISTERIE IN ROEMENIE Naar van bevoegde zijde te Boekarest ver luidt, heeft Mironescoe den koning een lijst voorgelegd van leden van het nieuwe kabi net, welke de volgende namen bevat: Minister-president: Mironescoe; Buiten- landsche Zaken: Vaida; Binnenlandsche Zalven: Juniau; Indusrie en Handel: Manoi- lescoe; Verkeer: Madearoe of Mirto. Aan de andere departementen blijven de afgetreden ministers van het vorige kabinet in functie. Zooals bij gelegenheid van aftreden van het kabinet-Manioe gemeld, is Mironescoe reeds eenmaal onder de regeering van ko ning Carol minister-president geweest, n.L toen na Carol's terugkeer Manioe aftrad en Mironescoe een nieuw ministerie vormde, uitsluitend om Carol wettelijk tot koning uit te roepen. Zoodra dit „regeeringsprogram'" was af gewerkt, heeft toen Miroenescoe weer voor Manioe plaats gemaakt OOSTENRIJKS HEIMWEHREN Starhemberg weigert geweldsmiddelen De Oostenrijksche minister van binnen landsche zaken, tevens leider van de bur gerwachtbeweging, prins Starhemberg, heeft naar de Weensche avondbladen melden, ver klaard, dat hij, in zijn hoedanigheid van burgerwachtcommandant, op principieele gronden weigert zijn doel met geweld te be reiken, daar zulks met het oog op den eco- nomischen toestand van Oostenrijk onver antwoordelijk zou zijn. De burgerwachten willen daarentegen al hun beschikbare krachten aanwenden ten behoeve van den opbouw van den Oosten- rijkschen staat cn het volkswelzijn. De bur gerwachten willen niets anders zijn dan ren bolwerk tegen het bosjewisme. DE VERKIEZINGEN IN FINLAND De nederlaag der communisten Volgens berichten over den uitslag der- verkiezingen in Finland zal do Uniepartij (conservatieven) 39 mandaten krijgen (te gen 2S in het vorige parlement), de vooruib strevende partij 10 (7), de Zweedsohe partij 22 (23), de socialisten 68 (59), de communis ten 0 (23), de partij der kleine boeren 1 (0). De uitslag in twee districten is nog niet be kend. A De Lappo-is niet met eigen candidaten op getreden. De eenige partij die het geheel met deze beweging eens is, is de Unie-partij (conservatieven). KONING BORIS In tegenstelling tot zekere mededeelin- gen betreffende een a.s. reis van koning Boris van Bulgarije naar Italië verluidt thans van welingeliohte zijde te Rome, dat deze reis voorloopig niet zal plaats vinden. Ten aanzien van de oplossing van de con fessioneel kwestie der huwelijksvoltrek king bestaat nog steeds geen klaarheid. HET AFTREDEN VAN TURATI Woensdag heeft te Rome de aftredende Secr.- Generaal van de Fascistische Partij Turati zijn functie in tegenwoordigheid van Mus solini aan zijn opvolger Giurati overgedra gen. VERMISTE AVIATRICE TERECHT De avdatrice Bruce kwam Dinsdag te Jask aan. In verband met een defect aan den motor was ze gedwongen een noodlanding te maken voor Jask. Mevr. Bruce bekwam een lichte verwonding. DE KARAKORUM-EXPEDITIE. Het echtpaar Visser in Ned.-Indië. BATAVIA, 9 Oct. (Aneta). De heer P. C. isser, de bekende Karakorumbeklim mer, houdt overal op Sumatra en Java zijn bekende lezingen, welke overal zeer druk bezocht worden en zeer veel succes hebben. De gouverneur-generaal, de vice-president en de leden van den Raad van Ned.-Indië, de legercommandant en andere belangrijke autoriteiten schaarden zioh onder zijn ge hoor. De heer Visser ondervindt groote mede werking van de zijde der autoriteiten, ver- eenigingen en particulieren. Het echtpaar Visser vertoefde als gast bij den G. G., en geniet gastvrijheid aan boord van de sche pen van alle stoomvaarimijen. Na zijn be zoek aan Java houdt de heer Visser lezin gen op Bali en vertrekt 22 October naar China, waar hij op uitnoodiging van den Nederiandsclien gezant lezingen te Peking zal houden. Vandaar gaan de heer en me vrouw Visser naar Japan voor hetzelfde doel. 21 December wordt dc terugreis naar Ned.-Indië aasvaardU EEN INSTORTING IN DE ORANJE NASSAU MIJN. Een half uur afgeslo'.en. Maandagochtend heeft in de mijn Oranje Nassau II te Schaesberg een instorting plaats gehad, waardoor drie mijnwerkers btjna een half uur afgesloten zijn geweest. De pogingen, om de mannen te redden, zijn gelukkig geslaagd. Men kon al dien tijd met hen spreken en in den nacht van Maandag op Dinsdag was het opruimings- werk zoover gevorderd, dat men door een luchtkoker een gummislang kon brengen bij de opgeslotenen. Hierdoor heeft men hun toen van melk voorzien. Dinsdagmor gen was het mogelijk door een kleine ope ning een mijnlamp tusschen de steenen door te geven, zoodat zij nu tenminste ook kon den zien en enkele uren daarna wist men hun eveneens boterhammen aan te reiken. Het was nog slechts een kwestie van tijd en om 10 uur 's morgens waren de obsta kels ver genoeg verwijderd om den mannen gelegenheid te geven uit hun gevangenis te kruipen. Toen ze van de emotie in die benauwde uren een weinig waren bekomen en een bad hadden genomen, zijn ze naar hun wonin gen te Spaubeek overgebracht. De bedrijfsingenieur Bianchi hielp van den aanvang af mee aan het reddingswerk. OVERSTROOMINGEN IN GELDERLAND. Het Apeldoornsche kanaal en de Grift zijn buiten hun oevers getreden ert hebbea de landerijen en wegen blank gezet. Develd- geivassen zijn weg en het vee wordt naar hooger gelegen gebied gebracht. DE STORM. Te Wemeldinge (Z.) is behouden binnen gebracht het tjalkscheepje „Dankbaarheid", schipper Boender, van Puttershoek, geladen met suikerbuiten, dat nabij Gorishoek aan lager wal was geraakt en veel water had in gekregen. Door de sleepboot „Adja" werd hulp ver leend aan het beurtschip „Snelvaart II", schipper de Geus, op weg van Rotterdam naar Temeuzen. Het Belgische motorschip „Victor", ver loor even voor het invaren van de sluis zijn roer en beschadigde zijn schroef. Er liggen te IJmuiden veertien schepen te wachten op beter weer, teneinde zee te kun nen kiezen, welk getal onder deze omstan digheden in de hoofdstedelijke voorhaven nog nimmer is bereikt. Alle schepen zijn door de havenautoritei ten vastgemaakt in de binncntoeleidings- kanalen, tot de Zuider- en Middensluis. ERNSTIGE AUTO-ONGELUKKEN. Ten gevolge van slippen reed een particu liere auto waarin een tweetal personen ge zeten was, in de Ringvaart van den Haar lemmermeerpolder. Beide personen konden slechts ten koste van groote moeite met een roeiboot worden gered waarbij de leeren kap van den auto moest worden stukgesne den. Een der geredden had door het breken der voorruit een bloedende verwonding aan de kaak bekomen, die door een geneesheer ter plaatse voorloopig werd verbonden. Te Winsum-Obergum (Gr.) reed v. d. L. met zijn vrachtauto over den ovenveg, zon der den trein op te merken, hoewel het uit zicht zeer goed is. De auto werd in het midden geraakt en totaal vernield. De chauffeur liep wonden aan hoofd en handen op. Hoogstwaarschijnlijk is onoplettendheid van zijn zijde de oorzaak. DE DOODELIJKE DAMP Te Amsterdam heeft een agent, nadat de bewoonster van de tweede etage van een perceel aan den Haarlemmerdijk had kennis gegeven, dat zij van de bewoners van de eerste etage niets had gehoord, zich toegang tot laatstbedoelde etage verschaft. De bewo ners, een 67-jarige man en een 37-jarige vrouw, werden door hem in een der kamers in bewusteloozen toestand aangetroffen. Door een verpleger van den G- G. en G. G. zyn zij weder tot bewustzijn gebracht. De bedwel ming is ontstaan door kolendamp, vermoede lijk in verband met een verstopte rookgelei- WONDERBAAR GERED De motorreddingboot „C. A. den Tex" ge- stationneerd te Harlingen, is op het zien van noodseinen, gegeven door een klein visschers- vaartuig, dat gestrand was op de Ballast- plaat, uitgevaren. Er stond een holle zee. Het vaartuig de H. A. 8 (schipper K. Tot,) was met pompen niet te behouden. Er stond reeds 1 Meter water in en de schipper had alles gereed gemankt om in den mast te vluchten. De hC. A. den Tex" bracht den schipper behouden terug. De H. A. 8 is gezonken en moet als verloren beschouwd worden. EEN MISLUKTE INBRAAK 's Nachts zijn twee mannen de woning van den 72-jarigen landbouwer Hinfert te Albergen (Ov.) binnengedrongen. De in brekers hebben getracht een groote goldkist open te maken. Hierbij werd vrij veel lawaai gemaakt, zoocfat H. wakker werd. Hij begaf zich naar de kamer erï werd hier overvallen door de beide mannen, die hem zoodanig mis handelden, dat hij bewusteloos neervieJ. Hij had nog gelegenheid gehad om hulp te roe pen, waardoor een knecht en een dienstbode toeschoten. De inbrekers namen toen de vlucht. Er is niets gestolen. Naar nader hand bleek is de oude man niet ernstig ge wond. Men heeft eerst in den loop van den morgen de politie gewaarschuwd, die een uitgebreid onderzoek instelt, DOODSLAG OP ZIJN VROUW. Op Maandag a.9. zal voor het gerechtshof te Den Bosch, na verwijzing door den Hoogen Raad, worden behandeld de strafzaak tegen M. B., koopman te Den Haag, wegens dood slag, gepleegd op zyn echtgenoote, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. HET AUTO-DRAMA TE RIEN Voor de rechtbank te Leeuwarden heeft te rechtgestaan de 27-jarige chauffeur en gara gehouder K. W., te Franeker, verdacht van dood door schuld. Hij zou als bestuurder van een autobus te Rlen (Fr.) zeer onvoorzichtig, onoplettend en onoordeelkundig gereden en die autobus niet tijdig tot stilstand hebben ge bracht, toen hy de brug naderde, welke werd geopend. De autobus reed te water, tengevolge waarvan drie slagers uit Franeker zijn ver dronken. Volgens deskundigen zou bij gelijk tijdig gebruik van hand- en voetrem op tjjd gestopt kunnen zijn. Het O.M. eischte een faand voorwaardelijke 'hechtenis tnet een proef t\jd van drie jaren. Weerbericht. BAROMETERSTAND Hoogste stand 764.4 te La Coruna. laagste stand 725.3 te Stockholm en Karlstadt. VERWACHTING Tijdelijk nog krachtige, overigens matige meest Westelijke wind, aanvankelijk nog zwaar bewolkt, met nog kans op regen- of hagelbuitjes, later afnemende bewolking, iets kouder vooral dee nachts. STORMSEIN Ontvangen 9 Oct. 9.05 Attenticsein O, d.ï. TVeest op uw hoede. FIETSERS LICHT OP: Van 1011 Oct. van 5.47 nam. tot 5.48 voorm. ifl» DOODELIJKE AANRIJDING In de Fockemalaan te Amersfoort is de 50-jarige winkelier B. van den Soesterweg door een luxe auto aangereden en gedood. De chauffeur zag B. voor zich uit fietsen. Ter hoogte van de Prins Frederiklaan wilde B. naar links oversteken en toen volgde de aan rijding met het gevolg, dat B. van de fiets viel en overreden werd. Volgen3 den be stuurder van den auto heeft B. verzuimd de verandering van zijn richting aan te geven. OPSPORING GEVRAAGD. In een buitengewoon Politieblad verzoekt de burgemeester van Berkhout opsporing en in beslagneming van de in den nanacht van 2 op 3 October ontvreemde voorwerpen, te weten: 1 zware gouden schakelarmband met knipsluiting, 1 gouden armband met platte schakels en knipsluiting, 1 gouden dames horloge met beige riempje, model achtkant met witte wijzerplaat, 1 gouden damesrin getje met S diamantjes en 2 ontbrekende, alzoo plaats voor 10 steentjes, 1 gouden rin getje met diamantjes, z.g. markies, 1 bijzon der kleine gouden trouwring, 1 gouden col lier met verschillende kettingtjes met dia mantjes bezet, 1 juweel en broche met groote diamanten steenen, 1 diamanten sierspeld, 1 gouden damesringetje met roode steen. De broche is ruim 4 c.M. lang, model taks- vorm, waar onderaan nog een hangertje ver bonden is. VERDRONKEN De 26-jarige Mej. W. de Jong te Noordeloos is bij het water scheppen in den polder te water geraakt en verdronken. Pogingen- om de levensgeesten weer op te wekken bleven zonder resultaat. DRIE HUWELIJKEN IN EEN GEZIN Te Hoensbroek (L.) zyn drie leden uit een gezin n.l. twee zusters en een broer, te gelijkertijd in ondertrouw opgenomen. Zij zullen over 14 dagen op denzelfden dag in den echt worden verbonden. SCHIP IN NOOD_ Men meldt ons uit Hellevoetsluis: Hedenmorgen werden alhier noodseinen ontvangen, afkomstig van den Nederland- schen schoener „Albion". Het sohip bevindt zich in het „Soldatengat" te Brouwershaven Sleepbooten zullen uitvaren ter verlee ning van assistentie. DE KINDERVERLAMMING. DUITSCH STOOMSCHIP MET ZIEKEN AAN BOORD Te Amsterdam heeft in de Coenhaven lig plaats genomen het Duitsche stoomschip „Ernst Brockelmann'. Toen dit schip te Lissabon arriveerde bleken verschillende le den van de bemanning ernstig ziek t© syn« Het gevolg was, dat tien opvarenden aan den wal moesten worden gebracht van wie er vier in het ziekenhuis zyn overleden. De zes overigen kwamen weer aan boord en maak ten de verdere reis mede met dien verstande echter, dat te Duinkerken weer een dezer opvarenden wegens ziekte moest achterblijven Daar het schip te Lissabon en Duinkerken een z.g.n. schoone gezondheidspas was mee» gegeven liep het schip te IJmuiden binnen zoiv- der dat door den gezagvoerder vanuit zee vanl het voorgevallene mededeeling was gedaan. Na ingeklaard te zijn stoomde het schip dan ook naar Amsterdam op. Noch te IJmuiden, noch in de hoofdstad werd aan de autoriteiten mededeeling gedaan van hetgeen een deel der bemanning was overkomen. Door een toeval werd pas laat in den mid dag bekend, dat twee zieken aan boord waren. Het gevolg was, dat Dr. H. Peeters van den G.G.G.D. zich aan boord begaf en volledig vart het voorgevallene op de hoogte is gesteld. Da patiënten, beiden leden der bemanning, bleken! 40 en 38 graden koorts te hebben. Zij zijn over gebracht naar het Wilhelminagasthuis. Wat zjj mankeeren staat nog niet vast. Van het nadere onderzoek zal afhangen at voor het schip, (jat heden om 12 uur weer go- reed zal zyn voor vertrek naar zee een go. zondheidspas zal worden afgegeven. BRAND AAN BOORD Op liet motorschip „Maaabod^I\ van del reedery Van de Boom, liggend^Suiten d« Oranjesluizen in het Buiten-I.T te Amsterdam, is brand uitgebroken in een lading onge- bluschte kalk. De lading werd over boord ge worpen. Hulp van de brandweer was niet meer noodig. Er is slechts weinig materieels schade. Het motorschip dat bestemd was voot Deventer is daarheen vertrokken. EEN LEVENDE FAKKEL Na afloop van den fakkripptocht te Oost burg (Z.) op 5 September*!, ter gelegenheid van de Oranjefeesten zag het aanwezig» pu bliek plotseling op de Markt een kat loopeU in vlammen gehuld. Het dier werd afgemaakt- Wegens dierenmishandeling had zich vooa den politierechter te Middelburg te verant woorden A. K., 44 jaar, schoenmaker te Oost- burg. Een tweetal getuigen verklaarde, dat d« brandende fakkel aan verdachte was gegeven. In de nabyheid van hen was een kolenhok waarin een kat lag. Verdachte was al roe pende „poesje poesje'- naar hot dier gegaad en wierp dc fakkel daarop. De politierechter veroordeelde K. tot 14 da gen gevangenisstraf. IN HAAR BED GESTIKT. Te "Eindhoven woelde een 2-jarig meisjd van 1^, dat zlok was, zich zoodanig in bed om, dat het den verstikkingsdood gestorvea

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7