DONDERDAG 9 OCTOBER 1930 EERSTE BLAD PAG. 2 INGEZONDEN MEDEDEELING «Jachtluipaard Dit dier, ook chicta ge noemd, wordt in oostcr- sche landen wel voor dc hertenjacht afgericht. Hun vacht valt bijzon der op door de prach tige tcekening en den fhiwecl-zachtcn glans. bruin donker blau- licht grijs donker grijs grijs-blauw in effen en fantasie weef sel, hebben vele der winters toffen, waarvan onze nieuwste modellen winterjassen zijn ge maakt. Vergeet niet deze Kreymborg jassen eens tc zien en dc prijzen te vergelijken. Kreymborg- Coupe 1 Iets bijzonders 1 Kreymborg HAARLEMMERSTRAAT 143 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS OPENBARE KENNISGEVING Keuring voor den Dienstplicht De Burgemeester van Leiden brengt Ier kennis van belanghebbenden, dat in Novem ber en December a.e. de lierkeuringeraad ir eenige gemeenten zitting zal houden. De Voorzitter van den herkeuringeraacl kam aan voor den dienstplicht ingeschreven personen, die nog niet bij de land- of de zee incioht zijn ingelijfd, of die weJ reeds daarbij zijn ingelijfd, docli nog niet als dienstplich tige in werketfiken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij genoemden raad een onderzoek naar hun geschiktheid voor den dienstplicht te ondergaan. Behoudens bijzondere machtiging van den Minister van Defensie wonden tot liet onder zoek niet toegelaten personen: a. die bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn ingelijfd b. die in 193U lijdelijk ongeschikt voor den dienst werden verklaard; c. die als vrijwilliger behooren 'tot de la-ncl madlrl uitgezonderd den vrljwillligen land s to ito lot de zeemacht, of -tot de overzee- schc weermacht. Overigens wordt een hierboven bedoelde persoon tot het onderzoek slechts -toegelaten indien voor liem of te zijnen behoeve daar toe een aanvraag wordt gedaan en ii aanvraag aannemelijk wordt gemaakt: a. zoo liet een persoon geldt, die in 1930 door een dier keuringsraden geschikt werd verklaard: dit hij na de uitspraak van den keuringsraad vermoedelijk ongeschikt voor den dienst is geworden; b. zoo bet een peisoon geldt, omtrent wi-en in 1930 geen der keuringeraden uit spraak deed: dat hij vermoedelijk ongesohik: is voor den dienst. Hij. die de aanvraag doet, moet daarin ten aanzien van den ingeschrevene vermelden: a. zijn geslachtsnaam en voornamen; b. het jaar en 'den datum van geboorte; c. de gemeente- waar hij voor den dienst plicht as iingesdhreven; <cL de diioh'tiuig, voor welke hij is inge- schreven; e. liet korps, korps on derde et of dienstvak waaraan hij is toegewezen of waartoe hij behoort, en het."tijdvak of den datum, vast gesteld voor zijn inlijving of zijn opkomst in werkelijken dienst, een en ander voor zoover het hem bekend is; f. zijn voüledig adres; g. of hij in 1930 voor een dar keurings- raden is vei-schenen en, zoo ja, hoe de uit spraak van den raad luidde. De aanvraag moet worden gericht aan den Voorzitter vaar den keruringsraad en zoo spoedig mogelijk aan dezen worden toege zonden onder het volgende adres: „Aan den Voorzitter van dien Herkeuring raad, gebouw van het Departement van Defensie- Plein 5, Den Haag." De aanvraag behoeft niet op gezegeld papier te worden geschreven, maar moet wel gefrankeerd worden gezonden. Leiden, 8 Oot. 1930 De Burgemeester, A. VAN DE SANDE BAKHUYZF.N ZAKEN-JUBILEUM Hockm 9 Oct. 1930 is het. juist. 85 jaar ge leden dal de heer M. II. 11 oils-wilder een zaak opende aan de I-Iaau'lommeratraat 137 Li Ileeremkleediiing gemaakt en naar maat. Bij 't overlijden van den oprichter werd de zaak voortgezet door diens zoon, welke haar enorm uitbreidde, hedge o i noodzakelijk wa6 omdail men overging tot net zelf vervaardi gen der kleeding, waardoor men de fabriek kon uitschakelen en a-lzoo betere waren te gen goedkoopere prijzen kon leveren. We waren in d.e gelegenheid een kijkje te nemen in het bedrijf zooaile dat nu is en verbaasden ons over de moeite die men neoint om de cliënten tevreden te stellen. Wij voor ons zijn dan ook overtuigd dat bij het voortgaan op den thans ingeslagen we? AUTO'S GESLIPT. Tengevolge van de gladheid van don weg zijn gistermorgen korten tijd na elkaar bwee auto's geslipt en in de langs den weg gelo gen sloot terecht gekomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet ivoor. KANO GEVONDEN. Bij dë politic is een kano te bovragen, welke nabij de Haagbrug drijvende werd gevonden, K. VAN K. RIJNLAND Gistermiddag vergaderde de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland in het gebouw van de Kamer, onder voorzitter schap van den heer ten Cate Brouwer. De notulen werden gearresteerd. .Ingekomen ern schrijven van den Minister van Water staat als antwoord op een schrijven waarin oangediPngen werd op het leggen van jvoetgangerspissage naast de brug over OpstgeestevkajiaoJl. De minister deelde mede, dat dit een zaak is van het Hoog heemraadschap Rijnland. De Kamer zal zich thans tot dit college wenden. Inzake de door- vaarthoogte van de nieuw te bouwen brug over het Oegstgeesterkanaal zal, r.u een wyzend antwoord van den Minister is inge komen, de Kamer zich opnieuw tot hem wen den om aan te dringen op een grootere doorvaarthoogte en te wijzen op dc urgentie van deze zaak. Een adres van de Kamer van Koophandel te Waardingen en van de Centrale Vereer... van don Gedistilleerdhandel inzake de accijns- verhonging op gedistilleerd, wordt voor ken nisgeving aangenomen. Het Bureau der Kamer stelde voor het rapport van de Commissie van Vervoer in zake de afsluitboomen op den Hoogen Morsch- weg f reeds in ons blad afgedrukt) bij dc Vink ter kennis van de autoriteiten te brengt n P,071.. lieer Wem ink was bet nog niet duidelijk waarom de boomen moeten gesloten blijven, terwijl die van de Vink kunnen wor den geopend. liet argument in liet rapport genoemd acht spr. niet steekhouderd. Overi-' g"ns achtte spr. een groote handicap van doze spoorwegovergang, dat ze te smal is, waardoor het verkeer als het ware in eeu fuik loopt. De secretaris Mr. ICnibbe is van mea ning, dat de bezwaren die in het rappor: worden genoemd, wel degelijk juist zijn. De bediening van de boomen geschiedt vanaf de Vink en daarom is het moeiltfk het oog te hruden op het veikeer dat over den overweg passeert. Spr. heeft een onderzoek ter pleatse ingesteld," waarbij hem. dit is gebleken. Spr. is het intusschen r.iet den heer Wernink eens, dat het zeer gewenseht zijn zou als d° overweg werd verbrped. Daarop wordt ook in het rapport aangedrongen. Besloten werd het rapport aan den Ministè ren Waterstaat en de Ned. Spoorwegen to-? te zenden. Ingekomen was vooits een schrijven in verband met- het feit, dat nadat de brug aan te Haven gereed zal zijn gekomen, volgens le plannen van Gemeentewerken, de Haver, weer opgebroken zal worde:! voor trottoir- aanleg en rioleering. Hierdoor zou de winkel stand in deze straat, die door de bouw van de brug ook reeds groote schade lijdt, opnieuw gedupeerd worden. Het adres drong er op dat hiertegen maatregelen zullen wor den genomen. Het bureau der Kamer heeft lich tot B. en W. gewend met deze zaak en stelt voor thans af te wachten hoe een e:i ander zch zal ontwikkelen. Het concept-adres inzake de reorganisatie .n den Economischen Voorlichtingsdienst en liet prae-advies inzake het ontwerp van wet bt treffende liet Ambtenaren-reglement wer- •eranderd vastgesteld. (Beide adressen zijp reeds in hoofdzaak in ons blad opge- imen). Het bureau stelde voor aan hel Econ-- :sch Instituut voor den Middenstand een l-edrag van f 375 als subsidie bes.-tikbaar le stellen voor het jaar 1931. Elk jaar zal op- Jeuw de subsidie moeten worden aang> roagd. Na eenige discussie werd dit voor tel aangenomen. Nadat eenige oogenblikken was gepauseera trd zonder bespreking vastgesteld het reeds eerder vermelde adres inzake het ontwerp. 2 Febr. 1929, no. 297, betref fende aanvullend onderwijs, waarby do als haar meening meedeelt, dat het haar algemeene indruk is, dat het Kandels- vondondciwijs in ernstige mate de dupe zaj worden indien het in bovengenoemde regel in r an het „aanvullend onderwijs" zal worden ngelijfd. De lijst van subsidies en lidmaatschappen •oor 1931 nan vereenigingen en corporaties verd vastgesteld op een totaal bedrag van f 866.60 behalve eenige posten die pro mc- i orie zijn geraamd. Hierin zyn begmpm een post van f 375 voor het Economisch Instituut J 'oor den Middenstand en f 150 voor de N< INGEZONDEN MEDEDEELING zegt men. Deckers ei 1923, die i DE WAARHEID OMTRENT DE VLOOTWET REDE VAN Mr. H. BIJLEVELD In de Graanbeurs had gisteravond de A. R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" een vergadering belegd, waarin als spreker optrad Mr. H. Byleveld, van Den Haag, met het on derwerp: „De waarheid omtrent de Vlootwet". De bijeenkomst, waar ook geestverwanten toe gang hadden, was uitstekend bezocht. Ze stond onder leiding van den heer T. S. Goslinga, die haar op de gebruikelijke wijze opende. De heer Goslinga sprak daarna een kort openingswoord, waarin hij wees op het doel van dezen avond en speciaal welkom heette Mr. Bijleveld, die zich de moeite had getroost om dezen avond in Leiden op te treden. Na ook nog welkom geheeten te hebben de bezoe kers uit de omgeving van Leiden, gaf spr. da delijk daarna het woord aan Mr. Bijleveld, die begon met er op te wijzen, dat minister Deckers de post op de begrooting van defensie, groot f 250.000 voor vlootaanbouw direct bij zijn optreden heeft teruggenomen, omdat hij zich over deze post nader wilde beramen, zoo dat hy later tot nadere voorstellen zou ko men. Het gevolg daarvan was de suppletoiro begrooting, waarover thans zoo'n storm is op gegaan. De critiek die op het beleid van min. Deckers wordt uitgebracht is intusschen niet geheel juist, naar is gebleken. Daar wordt maar weer f 120.000.000 in de put geworpen, Men spreekt van de vlootwet van i denkt daarbij aan de vlootwet var. ïen liefst de vlootwet-Colijn noernt. re z.g.n. vlootwet zou zoo'n beetje zijn die toen verworpen werd. Hoe zit dat? In 1923 werd een afgerond plan gegeven van den bouw van een vloot zooals de regeering mem- de dat deze zou moeten zijn. Nevens dat ont werp, dat verschillende andere dingen regelde (een vlootbasis in Soerabaya en verschillende andere vlootsteunpuntenwerd een vlootfonds- plan ontworpen om dit alles te financieren. Wat deed minister Deckers? Hij vroeg de f 250.000 opnieuw aan en dat wel als eerste termijn voor een derde kruiser. Reeds in het jaar 1927 is vastgesteld een grondslag voor de tie van de weermacht in Ned.-Indië. de Kamer hekend. Spr. deelde omtrent dezen grondslag het een en ander mede. Het eerste doel ih de handhaving van het gezag, de rast en de orde in den Indischen Archipel. Het tweede doel is het nakomen van de verplichtin gen die het lidmaatschap van den Volkenbond de volkerengemeenschap ons oplegt. En in dien, onverhoopt, tegen ons bedoelen, ons land een oorlog betrokken wordt, dan zullen we zoo is de geest van de regeering ons te rn het aanranden van dat recht verzetten. Hierin zit allerminst een militaristische ten- denz. Het onvermijdelijke zullen we doen bin nen het kader van het strikt noodige. De vlootmacht van Indië is bepaald op 2 kruisers, 8 torpedojagers en 12 onderzeebooten. Dit is de minimale hoeveelheid die we in In dië noodig hebben. Voor een rijk als dat van Indië is dat toch zeker maar weinig. Maar het gaat daar eigenlijk niet om. Het gaat niet om wat meer of minder. Het gaai om de vraag: Moeten wé defeYisie hebben, ja of nee? Intusschen moet er, om twee kruisers, de minimale hoeveelheid, te kunnen gebruiken, een reserve-kruiser zijn, omdat de kruisers gedurende een gedeelte van het jaar (3 h 4 maanden) niet gebruikt kunnen worden. Daar om meent de Min., omdat dus twee kruisers gereed moeten zijn voor de weermacht, dat de ze reserve-kruiser, het meest noodig is. Als de plannen van den minister ook in de toekomst uitvoering zullen vinden dan kan dat op een wijze die het budget niet verzwaart maar het eerder verlicht. De laatste 7 jaar is gemiddeld j vlootaanbouw gebruikt, ter- Oost- en West-Indië over een tijdvak va jaar een bedrag van f 120.000.000 millioen zul len vragen, waarby echter voor elk jaar het crediet opnieuw zal moeten worden aange vraagd. Dit jaarlijksche crediet zal ten hoog ste het gemiddelde bedrag der laatste zeven jaren bereiken, terwijl daarbij 't groote voordeel bestaat dat volgens 'n vast plan kan worden gewerkt en na 11 jaar 'n vlootmacht bestaat die aan de minimale eischen, die de regeering daaraan meent te moeten stellen, beantwoordt. De bewering van de tegenstanders, dat het momenteel om gaat een bedrag van 120 mil lioen voor een vlootwet beschikbaar te stellen, blijkt dus absoluut onjuist en zeer misleidend De Voorzitter sprak een wcord van harte- lijken dank tot Mr. Bijleveld voor zijn prach tige rede. Ds. H. Thomas ging daarna voor in dank- District Zuid Holland Vandaag is in liet wijkgebouw Stanlwijk alhier dc G6c Districtsvergadering gehouden voor Zuid Holland van de Nationale Chris- ten-Geheelonthouders-Vereeniging. Vooraf werd onder leiding van Ds. P. L. Kiohl van Hazersvvoude een bidstond gehouden, waar na te ongeveer 11 uur dc bijeenkomst ge opend werd door Ds. J. W. Tonsbeek, de voorzitter der Verecniging op de gebruike lijke wijze. Ds Tonsbeek sprak daarna een openings woord, waarin hij allen hartelijk welkom heette, speciaal den directeur Ds. A. J. Montijn en den eere-voorzitter, Ds. Dijk man. Spr. wees daarna op de ernstige woor den van den Heiland: Laat de lendenen omgord zijn en de kaarsen brandende, op dat zoo de Heer des huizes komt, hij U wakende vinde. In verband hiermede wees spr. op degenen die in het afgeloopen jaar van de vereeniging weggenomen zijn. Mevr. West Asmussen en de penningmeester, de heer Meyering. Laten deze sterfgevallen roepstemmen voor ons zijn om de lendenen omgord te houden en de kaarsen branden de. Dit geldt niet alleen voor onze persoon. Dit geldt ook voor ons werk. Ook daarin moeten we wakende zijn en nuchteren. Dc vrucht van deze vergadering moge daartoe medewerken. Daarna werden de notulen gelezen dooi den secretaris, Ds. A. van Geest en on veranderd goedgekeurd. De aftredende comitc-leden Ds. J. W. Tonsbeek, Ds. A. van Geest en Ds. G Vene- ma werden bij acclamatie als zoodanig herkozen. Vervolgons werd door den directeur Ds. A. J. Montijn de bespreking van de winter- propaganda ingeleid. Uitvoerig lichtte spr. toe dc propagandamiddelen, die kunnen worden aangegrepen. Er volgde na deze bespreking een pauze, waarna nog ver schillende" huishoudelijke zaken werden besproken. Men vereenigde zich daarna aan een ge meenschappelijke koffiemaaltijd, aangebo den door do, afdeeling Leiden. Het gezelschap maakte vervolgens een wandeling door de stad. waarbij verschil lende bezienwaardigheden werden bezich tigd. Te 2 uur nam de middagvergadering een aanvang. Hierop komen we morgen nader terug. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN JOU vut'i UB i>vi- Tnihioen derlandsche organisatie van de Internationale bedrag bij de plannen van minister Kamera van Koophandel. Hcdiera met wordt bereikt. Dat is iets anders Daarna werd overgegaan tot vaststelling j dan de opgeschroefde beweringen \an m de begrooting voor 1931. Deze sluit met genstanders. n totaal bedrag van f 22.300. 1 Hoe is men er toch toe gekomen om al dat De heer J. Th. Witte werd benoemd totstof te doen opwaaien? De eerste verklaring is ambtenaar der Kamer in vaster, dienst. dat men een leuze moet hebben. De s.d.a.p. Bij de rondvraag riep de heer Dykdrend dc moest laten zien dat ze er is. bemiddeling der Kamer in om weer persone=l De s.d.a.p. is zonder ethiek. Ze heeft geen norm. Ze wordt heen en weer geslingerd. In ternationale kracht heeft ze niet. In de landen die aan de oorlog hebben deelgenomen, gruwelijkheid van kennen, en waar de s.d.a.p. zeer groote iriyloed heeft, wordt niet gerept, vw nationale ontwapening, maar staat men in richting van de internationale beperking te doen stellen bij het postkantoor te Katwijk aan Zee. De voorzitter zegde overleg toe met den directeur van het Postkantoor rn het ge- icentebestuur. De lieer Zonneveld zou graag willen, dat door de Kamer van Koophandel aandrang 'U worden uitgeoefend op de bespoediging in dc verbetering van den weg van lint roene Kerkje naar de Potbrag. Het is daar er gevaarlijk. Do Voorzitter zegde ondei'zock toe. Daarna ging de Kamer over in i uishoude- lijke vergadering. HANDELSREGISTER. Wijziging. 3 Oct. Coöperatieve Aankoop- ereeniging „Helpt Elkaar". Zoeterwoude. Dorpsstraat I). 95. GraanmaaJderij. Uittr. 2c Voorn. F. J. Parlevliet. Zoeterwoude. N. Voorz,. F. J. Parlevliet, Zoeterwoude. Hedenmorgen te 10 uur is de 34-jarigi stoker B. J. L., wonende in de Parkstraat, in de Gasfabriek door een stuk ijzer van een 6 meter liooge balustrade geslingerd. Do dokter van den Eerste Hulpdienst kon geen noemenswaardig letsel constateercn. doch vervoerde den man ter observatie naar hot Academisch Ziekenhuis. BORNEO-FILM Omtrent de Bomeo-film die 14 en 15 Oct. s. in de Stadsgehoorzaal zal worden 'ver toond des avonds te 8 uur, schrijft het Zen dingsbureau ons nog het volgende: Onze laatste opwekking om op één der ge noemde data, Borneo, land, volk, zeden en ge- •oonten en liet Zendingswerk dat daar ver richt wordt te zien. Het leven en het bedrijf langs de meren ziet U, het bedrijf van de Bataafsche Petro leum Maatschappij, langs de rivieren mpt Hek- wielers de inlandsche industrie, het zendings werk, met Zendeling Reiter op reis, visch- vangst, jacht, landbouw, het kinderleven, ha nengevechten, het leven der „Priesters"; in schitterende beelden laat de film iets zien van de geweldige moeilijkheden waarmede het reizen langs de rivieren gepaard gaat. Ten slotte een „héidensch doodenfeest". Te veel om te noemen en daarom: neemt alsnog Uwee plaatskaarten. Indië en de Zending zal door het zien van deze film opnieuw dichter by U komen. De pry zen der kaarten bedragen 70 en 90 cent. De firma's van Dyk, de Klerk, Pontier en Eggers verklaarden zich bereid kaarten te verkoopen. Bij laatstgenoemde J'ir- a bespeekt men bovendien plaats ad. 10 c. De muzikale begeleiding van de film is in handen van de heeren Dr. J. Riemens en Jan Haverkamp. lt*, De s.d.a.p. poseert op 't oogenblik als de par tij van den vrede en het beginsel van de liefde, maar diezelfde partij (en ze komt er ook voor uit) predikt het evar»*elie van den haat, den klassenstrijd. Dit is de partij die eigenlijk beweert, die belijdt dat men zooveel recht heeft als men macht heeft, die de legioenen de straat opstuurt om haar macht te demonstree- ren. Spr. herinnert eraan, dat reeds voor den oor log de leiding van de s.d.a.p. op het standpunt van ontwapening stond om humanistische re denen. En toch stemden de s.d.a.p.-ers v. j-.ar tot jaar voor de mobilisatiecredieten. Aan zulk een party, die telkens met zi zelf in strijd is, ontzeggen we het recht om hier als mentor o pte treden. En nu nog even principieel de zaak bezien: Grenzen, zegt de esdeapeër, grenzen zijn denk beeldig. Denkt gij. zei Troelstra, dat de revo lutie op zal houden bij de denkbeeldige gren zen van Nederland? En hij lachte. Maar Go-i heeft ook gelachen. En Hij heeft gezegd: Ja, daar zal ze ophouden. God schrijft met zijn vinger de historie. Alle dingen gaan naar een gemaakt bestek. We zien de historie van ons land en volk als door God gewild. Overheden heeft God ingesteld om het zondeleven aan banden te leggen. Daarom heeft Hij aan deze overheid het zwaard in handen gegeven. De justitie en politie in het dagelijksch leven vin den we dan ook heel gewoon. Maar zou nu de overheid het zwaard uit de handen geven als naar onze door God geschonken onafhanke lijkheid de schennende hand wordt uitgesto- Omdat we anti-revolutionairen zyn zullen we alles dat het recht wil handhaven zonder geweld, steunen met al onze macht, maar we weten ook dat we, omdat de zonde in ons eigen hart woont, het geweld niet kunnen missen. Men zegt dat we militairisten zijn. Och, d^t woord glijdt langs ons heen. Wij willen staan op den bodem van Gods Woord en in gehoor zaamheid aan dat Woord alle middelen te baat nemen om <len oorlog te vermijden, maar als het onvermijdelijk is, dan zullen we, óók in ge hoorzaamheid aan dat Woord, de grenzen ver dedigen, zy het met een bloedend hart, aan grijpend het middel, hoe zwak oo-k, dat we heb ben ontvangen. We gelooven aan het Woord: Ik zal U mijn heil doen zien. God geve dat we dat heil zullen zien in lange, lange jaren van vrede en rast. Na een korte pauze volgde nog- eenige ge- dachtenwisseling, waarbij nog verschillende dingen nader in >t licht werden gesteld. De heer Byleveld vyees er o.a. op dat inder daad alles bij elkaar de vlootplannen van mi nister Decker voor Nederland, Nederlandsch B. en W. schrijven aan den Raad: In uwe vergadering van 28 Juni 1926 werd ior uw Raad besloten tot aankoop van grond en panden gelegen aan de Hooftslraat, met het oog op de voorgenomen verbreeding van die straat nabij de Heulbrug. Ook met den heer Hulscher, eigenaar van de ter plaatse staande panden Hooftstraat no. 260. 262, 264 en 266, zyn toen reeds besprekingen gevoerd over eventueelen verkoop van die panden aan c.eze gemeente. Tot een resultaat is het toer. echter niet gekomen. Thans zijn wy met den lieer Hulscher tot een voorloopige overeen komst gekomen en deze is bereid zijn voren- bedeelde eigendommen aan deze gemeente te verkoopen voor de som van f 8000, onder voorwaarde dat hy, zoolang hij niet weder een geschikt woonhuis heeft, ïn het thans door hem bewoonde pand Hooftstraat no. 260 vrij mag blijven wonen en het daarbij beboe rend pakhuis Hooftstraat no. 262. vrij mag blijven gebruiken, echter niet langer dan urii maanden en dat hem daarna voor eventueel ventere inhuring van de panden Hooftstraat no.s. 260 en 262, indien zulks noodig nu 1 f blijken, het recht van voorkeur worde leend. ïn verband met het vorenstaande geven u in overweging om te besluiten tot den i koop der pereeelen over te gaan. AFBRAAK GEMEENTE WONINGEN IN DF. SCHOOLSTRAAT. B. en W. schrijven aan den Raad: De toestand der gemeentewoningen aa Schoolstraat nummers 24, 26, 28, 80, 3i en 36 is sinds langeren tyd van dien dat zij min of meer voor bewoning ongeschikt Lijn geworden. De Gezondheidscommissie alhier heeft ook reeds bij haar advies van 29 Maart 193u geadviseerd tot het aanbrengen van bepaalde verbeteringen, maar met den Directeur van Gemeentewerken en de Commissie van Bij stand voor het Grondbedrijf, bij wc-ik bedrijf bewuste huizon in beheer zyn, zijn wij van oordeel, dat hot aanbrengen van verbeteringen in dezen niet is aan te bevelen. De strikt noodzakelijke verbeteringen allecr. zoudcr toch ï-eeds een bedrag van rond f 2C00 ira gen, terwijl dan de huizen nog met zouden voldoen aan redelijke eischen en 'verder nóg steeds zeer veel onderhoudskosten zouden blijven eischen. Afbraak der panden achten wij gewenseht Wij stellen ons voor, indien Uw Raad zich daarmede kan vereenigen, om de woningen die in het vervolg leeg mochten kernen te staan, niet weder te verhuren en in elk geval de geheele rij huizen af to breken "vóór 1 Januari 1932. AVONDWANDELING. We raden onze lezers aan bij avond langs do Aarkade tc gaan opdat ze de verlichting der nieuwe Ambachtsleekcnschool zien. Deze moderne verlichting trekt dc aandacht. Al phen bezit in de Nutsambacht- en Avond- tcekenschool der Marlhastichting twee zeer goede inrichtingen voor do jonge studeeren- NIET HET ZAND MAAR DE TRECHTER NAAR BENEDEN. Bij de Watertoren tegenover de Toren straat was men gister bezig zand te lossen n schipper Br. Door middel van een trech- eigendom van G. D. te NiemVcrkcrk a.d. JJsscl, stort men het zand in de daarvoor cplaatstc auto. Op een gegeven moment brak liet ijzeren onderstel en kwam trechter met zand door het raam in do kamer van R. terecht, wonende achter de Watertoren. Be grijpelijkerwijs gaf dit groote consternatie bij de familie R. Het ongeval beperkte zich tot wat beschadigd meubilair. UITSTAPJE. Twee Jongens van do Martlia-Stichting die straf moesten ondergaan wilden hieraan ontkomen. Zij gingen daartoe Zondag jj. per rijwiel naar Amsterdam en vandaar' naar Rotterdam. Zondagavond maakten dicht bij Rotterdam een nachtverblijf van rietdoch hadden niet de minste aan dacht aan de politie geschonken. Deze bracht ze Maandagavond naar hun woonplaats VERGADERING VAN DEN RAAD. Op de agenda der Raadsvergadering wel ke Maandag a.s. des avonds te 7 uur gehou den wordt, komen de volgende voorstellen van B. en W. woor betreffende verhuring van pereeelen weiland aan de heeren W. v. d. Wel en P. N. de Kwaasteniet; verhuring van het pand Prins Hendrikstraat no. 100 en een gedeelte pakhuis aan L. F. Scheepers; het beroepschrift van H. v. d. Berg alhier, tegen de beslissing van B. en W., waarbij hem een bouwvergunning werd geweigerd; afbraak van de gemcentewoningen School straat nos. 2i, 26, 28, 30, 32, 34 en 36; aan koop van dc panden Hooftstraat nos. 260, 262, 264 en 266 van H. Hulscher alhier en tot gedeeltelijke verhuring 'er van aan den ver- kooper; aankoop van een perceel bouwgrond aan dc Goeman Borgesiusstraat van het be stuur der Nutsstichting tot verbetering van de Volkshuisvesting alhier en tot overdracht van den benoodigden grond voor den bouw van een bijzondere lagere school ter plaatse, aan de Vereeniging tot bevordering van la ger cn meer uitgebreid Christelijk school onderwijs te Alphen a. d. Rijn; het toestaan van gelden ten behoeve van de aanschaffin; van schoolmeubelen voor de bijzondere la gere school aan de Hooftstraat; het verlce- nen van medewerking tot uitbreiding van de Oranjeschool; het ontheffen van school- schoonmaak en onderhandsclie gunning daarvan voor 1931; belooning van den Deur waarder der Plaatselijke Belastingen voor de jaren 1931 eft 1932; en goedkeuring van de rekeningen lan het Algemeen Armbe stuur over 1928 en 1929. Voorts staan nog de volgende punten vermeld: vaststelling v den Staat van oninbare postén der rekening 1929, en voorloopige vaststelling van de re keningen over 1929 van: a. do water- en lichtbedrijven; b. bet. Grondbedrijf; c. het Waarborgfonds in zake woningbouw; d. de gemeente. VERKOOPING. De toeslag by de veiling in hotel De Vji galde Wagen van de bouw manswon in g c.: met landerijen in de Kerkbuurt te Ter Aar, eigendom van mej. Chr. Verhaar was als volgt: 1. Woning en S.36.50 H.A. welland inzet f 20.200 R. Treur, Ter Aar f 20.230. Ia. 2.26.80 H.A. weiland Heerenweg inzet f 4.250 J. Mulder, Hazerswoude f 4.260. Ib. 5.42.40 H.A. weiland Heerenweg inzet f 10.000 T. Mulder, Hazerswoude f 10.170. li. 1.52.50 H.A. weiland Kerkbuurt in f 2300, niet gemijnd. 1IT. 1.58.50 H.A. weiland Kerkbuurt in f 3900, J. Hartveld, Leimuiden f 3900. üecombineeid I en II J. Mulder, Hazers woude f 22.550. Gecmbineerd I, Ia, Tb, II en III inzet f 41.500 werd. gemijnd op f 45.500 door M. N. J. v. d- Weide, Langeraar, voor R.-K. armen van Langeraar te Ter Aai'. Toegewezen. BIJZ. VRÏJW. LANDSTORM. In de vergadering van de plaatselijke Landstormcommissie is tot voorzitter gekozen kapelaan H. J. M. Sondaal. AANRIJDING. Woensdag had alhier een gecompliceerde. inrijding plaats. Een auto, komende van Leiden, bestuurd door B. V. van den Haag, reed achter een wielrijder. Toen deze plotse ling slipte en naar links uitweek, wilde de autobestuurder een aanrijding voorkomen. Juist bij deze manoeuvre kwam uit tegen overgestelde richting de heer L. C. J. alhier, met motor en zijspan aan, waardoor een aan rijding onvermijdelijk was. Auto en motor waren beschadigd, terwijl de heer L. C. S. lichte verwondingen bekwam. RUZIE. Ir de Raadhuisstraat kregen de J. en v. D. ruzie, waarbij over en weer klappen werden uitgedeeld, v. D. heeft by de politie aangift? gedaan wegens mishandeling. DIPHTHERITIS. Alhier heerscht in sterke mate onder de schoolgaande kinderen diphtheritis. Inzonder heid kinderen van de R.-K. school. Eén patiëntje is everleden. BOSKOOP De feestelijkheden, ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de Boskoopsche Middenstandsvereen. namen j.l. Dinsdag een aanvang. In den middag had in hotel „Neuf" een zeer drukke receptie plaats. In de avonduren ig er op het balcon van hotel „Neuf" door de harmonie „Exselsior" een concert gegeven, terwijl op dc schitterend geïllumineerde stoom boot „Vooruitgang" de muziekvereeniging „Concordia" had plaats genomen voor een rondvaart door de gemeente. De dag van Woensdag is, in hoofdzaak besteed met het houden van biosscoopvoor- stellingen, in de middaguren voor de kinde ren, en 's avonds voor volwassenen, welke goed zyn geslaagd, en eveneens veel belang stelling trokken. Tot slot, had Donderdagavond in hotel „Klaassen" voor de leden der vereeniging besloten kring een gezellig samenzijn plaats. KATWIJK RAADSAGENDA. Op de agenda der op Maandag 13 Oct. te houden Raadsvergadering (aanvang 7.37 u. nam.) komen de volgende punten voor: Benoeming van drie leden in de Commis sie voor de Bedrijven; twee leden in de Commissie van Fabricage; twee leden in dc Commissie voor het Grondbedrijf; zes leden in de Belastingcommissie. Voorstellen tot verkoop van grond. Voorstel tot aanvaarding eencr schenking. Voorstel tot uitbreiding van liet nantal vakken aan de Ambachtsteekenscjiool. Voorste] tot benoeming van een schoolarts. Voorstel tot aankoop van een achttal wo ningen in de Duinstraat. Voorstel tot verleening van een voorschot. in de Katwijksche Bouwverceniging voor den bouw van 61 woningen te Katwijk non Zee en 10 woningen te Katwijk aan den Rijn. Voorstel tot afbraak van de hoeve Callao. Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (biz. 1.) Gisteravond is een uitzending van de' V.A.R.A. op last der Omroep-Controlecom- Be. Zuiderzeevisscherijraad vergaderde dezer dagen te Enkhuizen. Ingediend is een nota van wijzigingen op het wetsontwerp tot regeling van de zieken fondeen. De jaarvergadering van het Verband van Antirev. Propaganda Clubs,te Utrecht (Blz. 6) Tot hoogleeraar aan de Gem. Universiteit te Amsterdam is benoemd Dr. M. W. Woer deman. (blz. 7) Te Amsterdam is een Duitsch stoomschip aangekomen met zieken aan boord. (Blz. 5) Dr. Frederik van Eeden is candidaat voor de Nobelprijs voor literatuur. De Holl. Mij van Landbouw neemt belang rijke besluiten. De uitslag van het regeeringsonderzoek in zake Matafto. De vergadering van het Gcref. Traktaat genootschap „Filippus" te Almelo. BUITENLAND Nog een der slachtoffers van de R 101 overleden. Een aantal lijken te Londen ge ïdentificeerd. Aanteekeningen gevonden in het wrak. Een ernstige aanklacht tegen de leiding. De Britsche Rijkscnnferontie bespreekt de economische betrekkingen van de deelea van het Rijk onderling. De opstandelingen in Brazilië melden be». langrijke veroveringen. Mironescoe volgt Manioe in Roemenië op als minister-president De verkiezingsuitslag in Finland. AGENDA Donderdag 9 Oct.: Nulszaal: Ned. Chr. Vrouwenbond. Spr, Mej. v. d. May, 8 uur De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 6 tot en. met Zondag 12 October waargenomen door apotheek: P du Croix, Rapenburg 9, Tel. No. 807. INGEZONDEN MEDEDEELING Voorstel bebouwing gronden langs eeu, deel van de De Waal Ma lef ij ts tra at Behandeling belasting-reclames. KATWIJK AAN ZEE FILMAVOND. Uitgaande van de Nat. Chr. Geh. O nth. Vereeniging zal op Dinsdag 14 October in da :meentezaal een film-avond worden gegeven, a voorstelling vangt aan om 8 uur. De hoofdfilm heet Hannele's Hemelvaart; 'rder worden vertoond een drar.kweerfilri, komische films, natuur- en andere opnamen. Alleen toegankelijk boven de 14 .iaar. Om 5 uur zal een kindervoorstelling worden gegeven, toegankelijk tusschen 6 en 14 jaa:. IKt hoofdnummer voor de middagvoorstelling is getiteld: Het verhaal van Daisy. Verder zyn er dan nog enkele aardige kmderfilmv. We wekken een ieder op deze fil*is te gaan zien. Het is voor een goed doel. Men ondc steunt de stryders tegen het draiikmisbrai: NOG EEN FILM-AVOND. Donderdag 16 en Vrijdag 17 October z; cb andere film draaien, ditmaal zaal voor Protestantsch Christelijke Belangen, film behandelt een Bijbelsch onderwer; n.l. „Jozef in Egypte". Ze is voor vele waarschijnlijk geen onbekende. De vertooning zal voor kinderen aanvangt- 5 uur, voer volwassenen om 6 uur. Ds. Kalkman beveelt deze film zeer aai een ieder kan er dus met een gerust hart heengaan. GELD VERMIST. Uit den zak van A. B., den onder zyn werk plotseling doodgebleven kuiper bij Geb". den Duik in cie Zuidstraat, wordt een beursje vermist, dat ongeveer f 30 inhield. De politie heeft de zaak in onderzoek. IN DE WAR. Een zekere K., uit de M. de Ruyterstraot, belde de politie op, omdat zich op zijn erf eer dronken man bevond, die op zyn her haald en dringend verzoek niet wenschte te erdwynen. Het bleek iemand te zijn, die naar T-Tmui- den moest, maar die zjch waarschijnlijk ver gist had in de juiste, richting. Bij de komst der agenten trokken de •veis voor zijn brein tijdelijk weg; hij zag zijn vergissing in en droop af. ERNSTIG ONGEVAL. Het jongetje P. K. uit de Adrianas! raat, die met een pijp in den mond naar de g"e beurlijkheden, in ons vorig bericht vermeid, st.ind te kijken, werd door een toeval ge troffen. Bij zijn val schijnt de steel naar binnen te zijn geschoten, waardoor zijn verhemelte vrij ernstig werd verwond. Ook aan het gelaat kree'g hij letsel. Dr. Cleveringa verleende de eerste hulp. CHR. VROUWENBOND. De afd. Katwijk van den Chr. Vrouwen bond houdt Donderdag 9 Oct., dos avonds, n ledenvergadering, waar de lezing van ovr. Sclio-kking over Josephine Butler eu haar strijd tegen de dubbele moraai' zaï vervolgd weiden. Alle vrouwen zyn hartelijk welkom. IEDEREEN LEERT TEEKFN'EN, Voor een gecombineerde vergadering van Bestuur en Personeel der Hervormde Scholen, vermeerderd met enkele genoodigden, hield de heer Poort, teekenleeraar te Utrecht, een uit eenzetting van de methode: „Van punt tot ontwerp". Tevens gaf hij een expositie van in binnen- en buitenland op de scholen gemaakt teelcen- werk. De lezing werd door een talrijk gohoor met aandacht gevolgd en de heer Poort kan over oen en ander tevreden zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 2