GOAN MOTORPOMPEN KL H et verzenden van Land- enT uin- bouwproducten per vliegtuig inlichtingen bij de k.l.m.-kantoren Naaldwijk als Tuinbouwdorp VERVOLG PAG 3 N V. WESÏLAHDSCHE STOOMTRAMWEG MAATSCHAPPIJ Vlugge verbindingen voor vervoer van groenten cn fruit naar binnen- en buitenland. Rechtstreeksche Tarieven met de Ned. Spoorwegen. Directe spoorverlanding op de Veilingterreinen. Verhuring van autobussen en touring-cars voor tiips naar het binnen- en buitemand. LOOSDUINEN DE DIRECTIE. HEEREN TUINDERS EN BLOEMISTEN TE ROTTERDAM EN OMSTREKEN Voor hei aanleggen van centrale verwarming waterleidingen, pompen, hetrepareerenoiombo i vei van verwarming-installalie's, het aanbrengen var aanjagers, het maken van ijzeren schoorsteenen enz., is het aangewezen adres D. SNAATHORST OVERSCHIE liiiliL'STIilB door TV. Margadant, vertegenwoordiger af dealing bloemen-, groenten- en fmitvervoer der Koninklijke Luchtvaart-Maat schappij voor Nederland en Koloniën. Wanneer men zioh een duidelijke voor stelling wil maken van de voordeelen van liet luchtverkeer, dan is het zeer zeker nut tig, dat men zich van té voren een begrip vormt van de wijze, waarop het luchtver keer- is gegroeid. Wij behoeven daartoe niet terug te gaan tot de al lereerste dagen van aviatiek. In Dec. 1928 zijn in Amerika en Enge land groote fees ten gehouden ter herdenking van den datum, waar op de Gebroeders Wright hun eer ste gecontroleerde -vlucht volbrach ten. Dat is ok pas 25 jaar geleden. Jn 25 jaar is 't vliegtuig gegroeid van 'n wan- Intusschen moet het voor dengene, die zich met het luchtverkeer heeft vertrouwd gemaakt, verwondering baren, dat het nog zoo lang heeft geduurd, alvorens de nieuwe ■weg, de weg door de lucht, voor het publiek werd opengesteld. Men moet thans vooral voor oogen houden, dat beschikbaar is een nieuw vervoermiddel, waarmede een nieu we weg kan worden gebaand, een weg, die altijd recht is en nooit opengebroken, een weg, die niet behoeft te worden onderhou den, een weg, waarbij geen onbewaakte over wegen en geen tollen voorkomen, een weg, die niet door drukke steden loopt en onbe perkte snelheid toelaat. De waardeering, welke de handelslucht- vaart in haar eerste ontwikkeling in het in ternationale vrachtverkeer ondervond, was geenszins algemeen. Met gemengde gevoe lens werden de prestaties van het vliegtuig, dat aangeprezen werd als een bron van nieuwe verrassende perspectieven, door den handel tegemoet gezien. Er is geen reden om te ontkennen, dat velerlei moeilijkheden, in het bijzonder van technischen aard, de eer ste ontplooiingen van het luchtverkeer in den weg stonden en aanvankelijk tallooze commercieeie onvolkomenheden nu niet be paald'noodden tot een onmiddellijk gebruik. .Niettemin zagen verschillende categorieën van versohepers van meet af aan in, dat door de bijzondere eigenschappen van het nieuwe verkeersmiddel, uit een noodzake lijke periode van experimenten, werkelijk Verkeer met gezonde basis geboren kan wor den, vermits de handel zich niet afzijdig hield en zichzelve ook opofferingen getroost te om met vereende krachten het beginsta dium te boven te komen. Tot die categorieën van verschepers be hoorden ook o.a. de exporteurs van tuin bouw producten. Niet dat zij onmiddellijk ■unaniem tot luchttransport besloten, doch versoheidenen onder hen getroostten zich de uitgave van hooge vrachten om de bruik baarheid van het vliegtuig voor hun bedrijf te peilen. Aanvankelijk wisselende resulta ten hielden hen niet van verdere proefne mingen af en de luchtvaart vond in hen weldra de voorvechters der nieuwe verzen dingsmethode. Op 7 Juni 1922 werden de eerste krachtige proeven van bloemenverzending met een vliegtuig van de K.L.M. ondernomen. Het initiatief ging uit van de Dahlia-Vereeni- ging, welke een geregeld transport naar Londen beoogde. Schoorvoetend volgden an dere exporteurs. Zonder dat bepaald van op positie sprake was, viel r.og een zeker con servatisme in hun kring te overwinnen. Mis schien was het ook een kleine mate van kortzichtigheid: hooge vrachtkosten werden direct aan den lijve gevoeld, de gunstige re sultaten drongen niet zoo dadelijk tot hen door en een vast omlijnd begrip omtrent de .voordeelen konden zij niet maken. Velen zagen ook uitsluitend de waarlijk niet denkbeeldige teleurstellingen, welke hun vooruitstrevende broeders ondervonden; er deden zich gevallen voor, dat de vliegtui gen door weersomstandigheden niet konden vertrekken of onderweg strandden, terwijl dé vervoercapaciteiten niet immer groot ge noeg bleken om de aangeboden lading te bevatten. Dat deze leemten in het luchtver keer niet bemoedigend waren, behoeft geen betoog, doch ook aan de zijde der opbou wers en organisatoren van de luchtvaart 'werd niet stilgezeten. Krachtig werd aan een grondige techni sche en commercieeie organisatie gewerkt; een internationaal streven naar volmaking van constructie en navigatie, naar betere expeditie, douane-behandeling en aflevering openbaarde zich. Onze nationale luchtverkeersondememing de Koninklijke Luchtvaart Maatschappij voor Nederland en Koloniën N.V., algemeen bekend onder de afkorting K.L.M. mocht zich na haar oprichting in 1919, dank zij krach tige medwerking der regeering en de uitne mende producten van de Nederlandschen wereldberoemden vliegtuigbouwer Fokker, in een gestadigen vooruitgang verheugen. Zij wiet zioh reeds epoediig een zekere vermaardheid te verwerven en bij do ge- weldiiige vluohit, welke het luchtverkeer thans genomen heeft, staat zij nog steeds te boek ails een der toonaangevende maat schappijen. In tegenstelling met andere ondernemingen, die aanvankelijk hun heil uitsluitend zagen in passagiersvervoer, hield zij vanaf den beginne haar blik daarnaast ook op het vervoer van goederen gevestigd. Het is wellicht de ervaring, verkregen door moedig volharden, w^Qflce haar thans in staat stelt, haar versohepers de voordeelen Van het luchttransport in optima forma te bieden. Met betrekking tot he<t vervoer door de lucht der in aanmerking komende tuinbouw producten mogen in het algemeen de na volgende voordeelen ais volgt worden ge rangschikt: 1. korte transportduur van eondge aren (vliegeuelheid 175190 K.M. per uur) 2. aankomst in venschon toestand 3 hoogene opbrengst en langere levensduur 4. bereikbaarheid van nieuwe ver afgelegen gebieden 5. weinig of -geen overlading 6. lichte verpakking 7. persoonlijke zorg voor de'zending door speciaal en geschoold personeel - 8. gunstige ligging der Nederlandsche vlieg- havehfe 'ten opzichte van de verschillende 19-28 319000 K.G. 1929.....500000 K.G. •terwijl in 1930 meer dan 650000 K.G. zal worden verladen. Aangenomen mag worden, dat ongeveer 70% door de Aalsmeensdhe bloemen-expor- teuns werd verscheept.Deze verhoudingen behoeven geen verwondering te baren, daar toch buiten de snijbloemen uitsluitend de primeurs ven fruit en groente voor verzen ding door de lucht in aanmerking komen. Het tuinbouwproduct, dat dn massa ver scheept wordt, kan uit den aard der zaak de luohitvrachittariieven nifet dragen, doch,, dé K.L.M. verlangt, dan ook slechts dat ge deelte, waarop zij redelijkerwijze aanspraak mag maken. liet is te begrijpen, dat die luchitvrachtia- rieven.hooger dan de boot- of spoor tori even zijn, doch juist het feit, dart alle product n denzelfden dag van verzending op bijna ai-, -Ie buirtenlnndsohe bestemmingen in Europa kunnen zijn,- rechtvaardigt de eenigszins hoogere vrachtkosten.' Men moet ndet uit het. oog verliezen, dart liet luchtverkeer voor aille exporteurs nieu we perspectieven heeft geopend. Hert maakt Bij het inladen van de druiven in het speciale vrachtvliegtuig van de KL. M. Rechts de heer export-centra. De eenvoud in de expeditie, heit 'voortdu rende contact tusedhen de K.L.M. en de ver schepers, de aanwezigheid van eigen K.L.M.- peisoneel op de buitenlondsche luchthavens hebben er hert hunne toe bij gedragen om de ze voordeelen allengs meer.en meer ingang té d pen -Vinden, toen eentnaeil-de eerste be denkingen oversvonnen waren. De wijze, waarop het veirvoer van land en tuinbouwproducten door 'de lucht veld wint, ween spiegelen de vervoercijfers. Deze geven toch het navolgende bééld: 1023 5000 K.G. 192 410000 K.G. 192 518000 K.G. 1926 50000 K.G. 1927..".130000 K.G. van de K. L. M. ver afgelegen markten bereikbaar, heit. toont en propageert de Nederlandsche cultures in de voornaamste eentra van Europa en over-' won de plaatselijke concurrentie. - Hot transport is geen kwestie meer van dagen, doch van uren, waaraan een snel: verloop van, cje zaken en het finantieele ge deelte der zending" evenredig ie.' Wij kunnen 6iecht6 dan onze vrachtprij zen verlagen, indien onze omzet grooter zaïl gaan worden. Hoe grooter onze omzet is hoe lager de prijzen, waarvoor wij lucht vervoer mogelijk kunnen maken. Hoe meer lading-wij-krijgen, des te grooter moeten de vrachtvliegtuigen worden en d06 te grooter zal hun bezettingsgraad zijn, en grootere vrachtvliegtuigen, zooals de K.L.M. er van plan is meerdere in de vaart te brengen, zijn goedkoopeir am de exploitatie. zijn bij de voornaamste handelaren verkrijgbaar fljaaWMBWHMMWrtji m DRUIVENVERVOER PER VOOR GROOTE PARTIJEN BELANGRIJKE VRACHT-REDUCTIE KMffiW UlHWiTOl Over onze Adverteerders Fa. K. RODENBURG TE HONSELERSDIJK D.ezc bekende, firma levert tuinbouw gereed schap van speciaal elastisch staal. Deze ge reedschappen voldoen heel goed. Ook de Köller snoeigereedschappen, w van zij de alleen-vertegenwoordiging heeft zijn zeer gezocht.- Alles wat deze firma le vert kunnen wij niet noemen. Alleen de rub berslangen, van flinke duurzaamheid, moe ten nog even genoemd. W. DE ZEEUW TE BARENDRECHT leverancier van zeer bekende prima kwali teit zaden. Vooral zijn bekende stoksnijboon: Ras Ver schoor en de verbeterde groene komkommer Primus zijn zeer gezocht. D. W. A. FONTIJNE TE SCHIEDAM behoeft na wat we reeds eerder schreven over deze firma bijna geen afzonderlijke ver melding. Alleen willen we nog eens bij her haling wijzen op haar zeer bekende Deering- motoren die zoo bij uitstek goed voldoen ook voor besproeiing onder plat glas. J. E. VAN VELDEN TE HONSELERSDIJK bekend om zijn prachtig werkende centrale verwarmingen waarmee hij in korten tijd een groote naam gemaakt heeft P. v. d. KOOY ZONEN TE ROTTERDAM is bekend om zijn broeimest (ruige paarden- m'est) een artikel, dat, zoolang de electri- sche grond verwarming nog alleen in het stadium van proefnemen is, wel veel ge vraagd wordt. Ook als fouragohandelaar ge wet hij het vertrouwen van velen. P. VAN BERK TE ROTTERDAM Nu het boekhouden een eerste vereischte geworden is, en elke tuinder, wil hij goed weten hoe hij staat en zich goed tegen de fiscus, als deze te voel vraagt, verdedigen noodzakelijk nauwkeurig boek moet houden, is het van belang dat er iemand als de heer v. d. Berk is die de boekhouding volgens de juiste eischen zal inrichten en tevens advies geeft in belastingzaken. Fa. D. VAN DEN BOSCH TE NAALDWIJK Toen wij het Westland bezochten was deze firma juist bezig met het bouwen van een heel groot warenhuis. Het grootste van ge heel Westland, misschien wel het grootste van geheel Nederland. Het zal 800 R.R. be slaan en er zijn 8760 ramen voor noodig. Aan dit warenhuis wordt 110 ton ijzer :venverkt. Dat dit aan deze firma, die meer dere bekroningen verwiérf, is opgedragen, spreekt voor zichzelf. Dat deze firma ook voor kassenverwar- ming zorgt is van zelf sprekend. 1-Iun tuinbouwgereedschappen zijn goed hekend. j KWEEKERIJ „NIEUW HONSEL" TE HONSELERSDIJK Deze kweekerij beslaat een oppervlakte van 4.73 H.A., waarvan 3 H.A. onder glas, én wel 94 kassen en slechts 1 warenhuisje. Een dezer kassen heeft de respectabele lengtë van 170 M. terwijl er meerderen zijn van 75 M. en 55 M. Het voornaamste product is druiven en wel Gross Colman. Ook snijbloemen worden in groote massa gekweekt. Thans is het een weelde van chrysanten. Straks zullen ze minstens 60.000 I re WESTLANDSCHE ZAADHANDEL GEBR. v. d. BERG NAALDWIJK TELEFOON 13 Tomaten, Komkommers, Bloemkool, Meloenen, Kropsalade, Wortelen, Spinazie, Radijs VRAAGT PRIJSOPGAVE Zffl EWEM1NTO 18-22 Nov. 1930 Veilinggebouw NAALDWIJK STANDS IN DE ZIJZAAL De standruimte in de groote veilingzaal was op een enkel vakje na binnen een paar weken geheel verhuurd. "Teneinde aan de nog regelmatig binnenkomende aanvragen om stands op de Eerste Westland- sche Middenstands- en Industrie-tentoonstelling te kunnen voldoen wordt een zijafdeeling in gericht. De standruimte in deze zijzaal is goedkoopcr dan in het hoofdgebouw. Aanvragen om prospectus met plattegrond cn om stands zoo spoedig mogelijk aan: Secretariaat E W E M INTO, Havenplein 13, Tel. 216 NAALDWIJK. grootbloemlge chrysanten kunnen leveren. Het bedrij'f is in 10 afdeelingen verdeeld. Elke afdeoling wordt door één persoon be heerd, terwijl een premie verbonden is voor den persoon, die de meeste opbrengst met de hoogste doorsneeprijs uit zijn afdecling weet te halen. N.V. R. v. d. BEND TE MAASSLUIS Deze firma is bekend geworden door de bijzondere ketels die ze levert en welke weinig brandstof gebruiken, heel gemakke lijk te bedienen zijn en door meerdere bij zonderheden heel goedkoop zijn. Dat het Nederlandsch fabrikaat is zégt ook wat D. SNAATHORST TE OVERSCHIE een bekend aanlegger van waterleidingen door de tuinen en centrale verwarmingen. Alles wordt zeer vakkundig aangelegd en het is dus nie»t te verwonderen, dat deze firma het vertrouwen van vele tuinders heeft door Th. P. J. Eisen, burgemeester der gemeente Naaldwijk. Als de Redactie van „Land- en Tuinbouw" een nummer van haar blad aan Het West- land wil gaan wijden en daarvoor, al is het op korten termijn, een bijdrage vraagt over mijn woonplaats als tuindorp, zou ik al een slecht Westlander zijn en een slecht Naaldwijker tevens, indien ik daaraan niet wilde voldoen. Het vraagpunt in zich geeft bo vendien geen moeilijkheid, om dat Naaldwijk werkelijk in den vollen zin een tuindorp is. Niet zóó, dat het dorp zou bestaan uit louter in bedrijfs- tuincn gelegen huizen, maar wel in dezen zin, dat het hcele dorp op de tuinbouwindu- strie drijft en dus met den tuinbouw rijst en zinkt. In het groote Westlandsche tujnbouw- district is Naaldwijk van ouds het centrum en het knooppunt der wegen. Het is de standplaats van den Rijkstuinbouwconsu- lent en den ambtenaar van den Planten- ziektokundjgen dienst. Men vindt er de Rijkstuinbouwwinterschool en den Proeftuin voor het Zuid-IIollandsche Glasdistiici. Hier en in het nabijgelegen Ilonselersdijk liggen twee van de grootste en modernste veilinggebouwen en de Centrale Westland sche Snijbloemenveiling. Het dorp zelf heeft zich, evenals de heele gemeente, de latere jaren snel en sterk ontwikkeld, waarbij han del en winkelstand niet achter gebleven zijn, doch waardoor van het landelijk karak ter weinig meer is overgebleven. Het geven van noodzakelijke richting aan de uitbrei ding van het dorp geeft het gemeentebe stuur veel zorg, doordat het van alle kanten ra een gordel van glas is ingesloten. Dit maakt uiteraard de grondprijzen levendiger dan voor een goede en regelmatige ontwik keling wel wenschelijk ware. Toch wordt er vrij veel gebouwd en zijn momenteel o.m. nog 'n 200 werkmanswoningen onderhanden Om met den tuinbouw zelf nader kennis te maken, moeten we ons in evcnbedoelden glasgordel begeven, waar de Westlandsche industrie gedreven wordt: moet ik dus het oog richten op Naaldwijk als tuinbouw- gemeente. Die gemeente heeft een bevol king van ruim .11.500 zielen en een opper vlakte van rond 2500 H.A. Zij omvat de dor pen Naaldwijk, Honselersdijk en Maasdijk. Door tuingrond en boomgaard worden on geveer 1270 H.A., dus ruun de helft harer oppervlakte ingenomen. De rest is nog hoofd zakelijk weiland, voor het grootste deel ge legen in het Oostelijk en Zuidoostelijk deel der gemeente, dc gebieden van den Vliet- polder, Broekpolder en Oranjepolder. Van evengenoemden tuinbouwgrond is rond 340 H.A. voor de glascultuur in beslag genomen. Daarop zijn 850 tuinbouwbedrij ven gevestigd van uiteraard zeer verschil- thans per jaar aan evengenoemde veilingen aangevoerd voor een bedrag van jy2 a 8 mil- loen gulden. Om een idee te geven van de bedrijfseen- heden, waaruit deze respectabele soin wordt opgebouwd, mogen de volgende verhoudings- cijfers dienen betreffende de aanvoeren dei! tuinders, blijkens de gegevens van het jaur- verslag der Naaldwijksche veiling over 1929- Op een totaal aantal van 342 tuinders voer den 9 aan voor f 2000 of minder; 28 van 2 tot 5 duizend; 36 van 5 tot 10 duizend; 16 voor 10 tot 15 duizend; en 11 voor 15 duizend gulden en hooger. Terwijl van '28 op '29 het aantal aanvoeren de tuinders steeg van 308 op 342, daalde het percentage der aanvoeren boven de f 10.000 van 36 tot 27. Het is voldoende bekend dat de jaren "29 en '30 voor den tuinbouw geen rooskleurig beeld vertoonen. Alhoewel wij Westlanders bij de alom heerschende malaise tot lieden alle reden tot dankbaarheid hebben. Toch heeft de terugloop die er is, den bijbouw van glas, die de jaren tevoren ongeveer 20 per jaar beliep, goeddeels stop gezet. Juist de nieuwe bedrijven n.L die niet over kapitaal besciiikken, hierdoor nog niet tot een stook- bedrijf kunnen komen en bovendien het ste vige fundament van den druivenoogst mis sen, zijn er her slechtst aan toe. Overigens biedt de gemeente voor grootd uitbreiding, vooral voor het opzetten van nieuwe bedrijven nog alle ruimte, zooals uit bovengegeven oppervlaktecijfers al wel blijkt. Dit is speciaal in Naaldwijk en Honselers dijk nog dicht bij de dorpen het geval. Met dankbaarheid mag erkend worden, dal de geïndustrialiseerde tuinbouw hief grooten bloei en welvaart hoef! gebracht. Van het natuurschoon heeft hij wel heel weinig overgelaten, maar hij heeft ervoor teruggekregen een mooie industrie met ge zonde werk ere en een goede verhouding tus- schen werkgever en erknemer. Duizenden arbeiders verschaft hij vast work in zon ver en winter; over het geheel aangenaam werk bovendien, tegen een behoorlijk loon. I)e boerderij i6 een uitstervend soort. Maar wnt een mooie cn economische werkverruiming als men ziet, dat op denzelfden grond, die vroeger een boer met nauwelijks één vasten knecht aan hot werk hield, thans tientallen tuinders met meer dan dubbel zooveel ar beiders een goed bestaan vinden! Hot ligt wol voor de hand, dat het dorp, om op ons uitgangspunt -terug te kearen, c-el z ij dig e voedingsstoffen krijgt toegevoerd lende grootte en inhoud, waar-bij men echter uj,t )iet popelende tuin bou wie vu er omheen. een grootte van iy2 1LA. wel als standaard- maat mag aanhouden. Er zijn vrij groote bedrijven met respectabelen omzet, die min der dan één H.A. grond gebruiken. Her komt hier op de intensiteit aan, af te nieten naar de glasbozetting en de stookinrichting. Men treft echter ook intensieve bedrijven aan met een oppervlakte van 5 H.A. en meer Vooral in Honselersdijk vindt men wel ds grootste Westlandsche bedrijven. Het wel overal bekende bedrijf Nieuw-Honscl heeft meer dan 3 H.A. permanent onder glas. Van wat er op die bedrijven omgaat ge ven ons de veilingverslagcn een goed beeld. De organisatiegeest is in het heele West land wel zoo levendig geworden, dat er vrij wel geen tuinder meer is, die geen lid is van een coöperatieve veiling-svereeniging. Deze veilingen houden uit den aard der zaak met gemeentegrenzen geeru rekening. Daar zijn ze te praktisch voor. Ze zoeken water, spoor en rijweg en liggen verder daar, waax zulks voor een grooten kring van tuindere hert gemakkelijkst is. Ik ver moed, dat Honseleisdijk de eenige vetting is in het Westland, waar uitsluitend turn den uit dezelfde gemeente veilen. Onder de gemeente Naaldwijk liggen de veilingen van Naaldwijk, Honselersdijk en Zwarten dijk. Net over de grenslijn liggen de be:de groote veilingen van Poeldijk aan den eenon en Westeriee aan den anderen kent, terwijl verder nog een «roep Iloneeleredijkers onder KwiotBbeari ressorteert. Door de Kaaldwijksche tuinders wordt Daar is de kassenbouw en de handel in bouwstoffen, als glas en stopverf, in zaden en brandstoffen cn zooveel meer. Daar is de in omvang en beteokenis sterk gegroeide winkelstand on het bankwezen. Wart het laatste betreft zijn voor den tuinbouw van bijzonder groote beteokenis de Coöp. Roeren leenbanken. De grootste dec.er instellingen in het dorp Naaldwijk, de „Voorschotbank loend-e, blijkens haar verslag over 1929 in dat jaar meer dan een milliocn uit aan voor schotten. In loopende rekening werd doorj de deelnemers ruim 4 mill, «uldcn poet .rt, terwijl de geboefte omzet dat jaar 26.7 miillioen gulden beliep. Van het verkeer in do. helaas te nauwe, dorpsstraten moge ik alleen nog zeggen, dat het aan bovengeschetste ontwikkeling ang- 6tig-ovenredig is. De auto heeft er van de hoofdstraten bezit genomen, de vrachtauto vooral in e«.-n steeds gehoopt tempo. Nu. in October- is de allergrootste drukte weer voorbij. De ontzaglijke massa's tomaten zijn verdwenen en het proote woord is nu aan de druiven cn de bloemen. Moge het zijn, dat de «Jgemeene malaise, die ook onzen tuinbouw niet ongeroerd laat, spoedig overwonnen worde; veel wijst erop, dit onze gemeente dan een gezegends toe komst tegemoet gaat.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 11