UehkadM Suasd&cAz (wmti VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1930 DERDE BLAD PAG. 9 VRIJE UNIVERSITEIT AMBTSAANVAARDING PROF. MR. P. S. GERBRANDY EENIGE OPMERKINGEN OVER DE VERHOUDING VAN HANDELSRECHT EN ARBEIDSRECHT Hedenmiddag heeft Prof. Mr. P. S. G e r- brandy het ambt van hoogleeraar aan de Vrije Universiteit aanvaard met een rede over bovengenoemd onderwerp. Spr. merkte allereerst op, dat een gedeelte der socialis tische litteratuur gedragen wordt door de gedachte, dat wij ons bewegen in de riching van een socialistische productie. Een merk waardig voorbeeld van de wijze, waarop deze gedachte wordt gewogen en tevens ge koesterd is geweest het werk van Robert Wilbraiidt „Sozialismus". Do grenzen der sociale wetgeving worden daarin met zorg aangegeven en daaraan wordt de gedachte, dat ~een gansch andere orde van zaken be hoort te komen en kan en zal komen, ver bonden. Wie echter zoekt naar eenig bewijs, dat -die pripcipieele wijziging, want dit be- teekent in de rechtsverhoudingen eon prin- cipiéele wijziging, kan en zal komen, wordt teleurgesteld. Ideeën als van Wilbrandt doen heel dé sociale wetgeving met gebrek nan waardeering bezien. Dat gebrek aan waar deering ls niet gerechtvaardigd en de onder stelling van een man als Stephan Bauer, die de arbeidswetgeving in beteekonis met de receptie van het Romeinsche recht op één lijn stelt, is juister en billijker. Voor 'n gezonde rechtsontwikkeling is do arbeids wetgeving van verreikende beteekenis ge- Toch is hier een leemte, n.l. dat dit ge- bied.vah ons positieve recht meer als sociale politiek is gezien en minder als recht door de juristen is verwerkt. Een merkwaardig dualisme dat herhaaldelijk optreedt, is daar van het gevolg. Intusschen geldt deze leemte niet voor het geheele gebied. Een mooie uit zondering vormt de leer omtrent het bcdrijfs ongeval, waarbij wij van Sainckette de ste poging ontwaren om aan de loer, dat de verplichting tot schadevergoeding op ongeval, waarbij wij van Saincklette de seert de verplichting tot schadevergoeding op de overeenkomst, welke den patroon ver plicht den werkman heelhuids van het werk te doen terugkeeren, jaren later wijst Saleil- les op het clement, dat het hebben en ex- ploiteercn van gevaarlijke ondernemingen meebrengt en in 1925 constateert de Duit- scher Weizert: „der Rechtsbegriff der Ge- fêhrdungshaftung in seinen groszen Urn- rissen ist allgemein anerkannter Bestand teil jeder Rechtswissenschaft geworden". De beginselen der ongevallenwetgeving zijn daardoor met rechtsbeginselen, gelijk die in het civiele recht erkenning vinden, tot een goede eenheid versmolten, hetgeen voor het aanvaarden dier wetgeving in liet volksbe wustzijn als een vanzelfsprekende zaak be vorderlijk is geweest en de werkingssfeer heeft verruimd. Deze eenheid en dit gezonde verband is veel minder aanwezig op het gebied van het zee-arbeidsrecht Bij de totstandkoming van de wet op het arbeidscontract in het Burgerlijk Wetboek is de materie van het zee-arbeidsrecht uitgeschakeld. Bij Justitie bestond toen het plan om te komen tot een einheirich zee-arbeidsrecht, tot een soort wetboek, dat alle stukken, die met deze stof verband houden, tot één geheel zou verbin den. ongevallen- en ziekteregeling hieronder begrepen. Aan dit plan is geen uitvoering gegeven. Stuksgewijs zijn sedert verschil lende stukken, die tot dit gebied behooren, bij afzonderlijke wet of wetswijziging ge regeld en de opdracht, in 1921 aan de Com- missie-Molengraaff gegeven, luidde dan ook vrij beperkt om de arbeidsovereenkomst ter zee te brengen in overeenstemming met de eischen van den tijd. Dit heeft de Commis sie niet weerhouden meer dan dit te geven: één ontwerp, hetwelk de arbeidsovereen komst ter zee in engeren zin regelt, maar in verband daarmee en daarnaast een ont werp, fretwelk in het vestigen van Kamers voor zeezaken, waarin de bedrijfsgenooten worden bijeengebracht, vooral wanneer men op de geheele uitwerking let, biedt een proeve van bedrijfsorganisatie in het zee- vaartbedrijf. Voor wie de gedachte van be drijfsorganisatie toejuicht een verheugend teeken. Echter wanneer gelet wordt op de wijze, waarop in casu die proeve is uit gewerkt, reden tot teleurstelling. De twee slachtigheid. het gebrek aan verband tus- schen civielrecht en den grondslag waarop de Kamers rusten moet hier opvallen. Wie dit gebiedt betreedt, kan niet voorbij zien twee zaken: a. de eenhc-id der bepa lingen, die de arbeidsverhouding tot object hebben, waarin elementen van gezag, ver- bandsvórming, beroepsgémeenschap, heschcr ming en trouw op natuurlijke wijze optre den en haar een karakter, dat boven het verbintenissenrecht uitgaat, verleenen; b. het op natuurlijke wijze optreden van een verband, hetwelk liet pogen doet opkomen, dat verband wettelijke meerdere duurzaam heid te verleenen en te maken, in beginsel althans, tot drager der verschillende rechts regelen. Hiervan is in de plannen der Com missie weinig te ontdekken. Er is alleen verband gebracht tusschen tie Kamer en het arbeidscontract ter zee in engeren zin. Dit verband is erg zwak; het eigenlijke reclits- karakter der Kamers is zwevende. Vooral het gebrek aan verband met het autonome bedrijfsrecht is een ernstig bezwaar. Het dualisme tusschen een civielrechtelijk en een soort publiekrechtelijk deel, zonder sa menhang, is een ernstige fout. Het is zeer de vraag of niet steeds praemature ontwer pen zullen komen, zoolang niet het arbeids recht veel meer dan tot heden door de juristen als een zelfstandig stuk is verwerkt. Ook evenwel, wanneer de ontwerpen meer op zich zelf en als dienstig aan een lieperkt doel, worden gezien, blijven er zeer ernstige gebreken kenbaar: de wijze, waarop de Ka mers gekozen worden, door kunstmatig do vakbonden tot kiescolleges te maken, is zwak, hoewel daarnaast in de wijze va» stemming de Commissie weer aan contrac- tcerende partijen heeft gedacht Wat echter vooral een zeer groot bezwaar' blij rt is do onbelangrijkheid van de zaak der Kamers, als staande te weinig in het middelpunt èn an het bedrijfsleven èn van de strijdvragen lie om om lossing roepen. Telkens treedt op dit gebied het zeer eigenaardige punt naar voren: „de sprong van het private in het publieke recht". ,1» Duitschlands wetgeving vindt men voorbeel. den, hoe deze vraag is opgelost, tot navol ging manen doze echter niet. Wij treffen rond de arbeidsverhpuding regelen, die do grenzen van het verbintenissenrecht over schrijden, maar dat wil niet zeggen, dat hel gebied van het privaatrecht (in casu het ge bied van het handelsrecht) moet worden verlaten. Wie dadelijk gereed is om dat t' doen. loopt de kans, dat het verband met 't levende bedrijf hem begeeft, de voortgaande ontwikkeling eer geremd dan gediend wordt, of dat de tweeheid, die men beoogt te be teugel en, gemaskeerd blijft voortleven. De gedachte, die Cleveringa toejuicht, eigen wetboek van zeearbeidsrecht, heeft derdaad goeden grond, maar kunstmatige Kgmers scheppen, zooals de Commissie wil, op gemakkelijke wijze een publiekrechtelijk stuk plaatsen op een inderdaad civielrech telijke basis, is onjuist. Het venband tus schen arbeidsrecht en handelsrecht is hier scheef gezien. Zelfs hij, die staat op het standpunt, dal het scheppen van een verband, hetwelk rus tig verordenen de plaats doet innemen van een heftig strijden over arbeidsvoorwaar den, over invloed in het bedrijfsleven, toe te juichen is, kan niet voorbijzien, dat hij (de staking van 1912, de oneenigheid in de in ternationale conferenties, uitingen van lei dende figuren, een tot afbraak neigende practijk en leer zijn daarvan'het bewijs), in een wereld van spanning trepdt, welke een rechtsregel niet willekeurig wijzigt of zelfs beïnvloedt. De zeer belangrijke vraag blijft of in den grond der zaak (dit ligt buiten het recht in engeren zin), het verhand en de eenheid door de bedrijfsgenooten worden, begeerd. Wie van den jurist eischt, dat hij een passenden vonm geve aan wat als een reehtsverband in wording wordt gevoeld, die overvraagt, de bedrijfsgenooten hebben al lereerst zelf te handelen en eigener bewe ging, dat verleent aan het autonome bedrijfs recht zijn hooge waarde; door verheldering der begrippen en bestudeering en verwer king der regelen en rechtsfiguren, die hij hier ontmoet, werkt de jurist mee; door dié samenwerk g is ook in dé toekomst veel te bereiken oip het gebied van het zée-hrbeicis- EENHEID IN SCHRIJFWIJZE? „FILIPPUS" Do ejv. algemeene vergadering van het Geref. Traktaatgenootschap „Filippus" zal D.V. worden gehouden te Almelo op 9 October a.s., des morgens 10 uur, in de Ker- keraadskamer Geref. Kerk Molenkamppark. Alle belangstellenden zijn welkom. Ds. N. Buffinga, van Rotterdam, zal den avond te oren den bidstond leiden, terwijl Dr. C. Bouma, van Den Haag, hoopt te refereeren over: „Huisbezoek gesteund door lectuur- verspreiding". Kunst en Letteren. VINCENT VAN GOGH-TENTOONSTELLING In het Stedelijk Museum te Amsterdam zijn gister de door het Museum Fokwang te Essen toegevoegde schilderijen toegevoegd. Het zijn twee belangrijke werken van Vin cent van Gogh, een stuk van Gauguir uit Tahiti en een schilderij van Manet. Thans is ook een belangrijk werk van de Toulouse-Lautrec te bezichtigen. DE BERG HEEFT EEN MUIS GEBAARD DOORZETTEN HET PAROOL Eindelijk, eindelijk heelt dan de mi- nisier an Onuerwijs de Kiioop doorgeliaKt en een nieuwe regeinig geuiig geinaata voor ue spelling onzer woorueu. iueii mag ervan zeggen \iui men wil, aan munster lerpstra mag ue eer niet ontnouden dat hij w a i g e- a a n heelt Vanaf lödi, net jaar dat Kollewijn zijn be kend arüKei sclireei in „Vragen van den Dag' tdat is 4U jaar geleuen, ja de Pliry- gicis i.e. de iNedenanders worden laat wijs), i.s er over wijziging gesproken. Minister Con van dei- Linden stelde in 19iü een Staatscommissie in en die lieelt een rapport uitgebracht en een advies ge geven, waarover ook door de Hegeenng wel vaak is gesproken, maar dat nooit werd opgevolgd. ia later jaren ontvingen Prof. A. Kluyver en Prol. J. VV. Muller ue opdracht een nieu we regeling te ontwerpen, welke in 1921 werd gepubliceerd, danig besproken maar nooit uitgevoerd. In 1926 sclieeu delinitieve oplossing nabij: een grondig overleg, waarin ook de inspec teurs bij het onderwijs betrokken werden, leidde tot overeenstemming tusschen vóór- en tegenstanders der vereenvoudiging. Deze oplossing zou hierin bestaan dat bij onder wijs en examens voortaan de oude en de nieuwe spelling gelijke rechten zouden heb ben. Dit voorstel van Minister Waszink werd door de Ministerraad verworpen en alles bleef, zooals het was. Als we nu die lange lijdensweg overzien, vanaf 1691 tot heden, dan doet het sympa thiek aan, dat minister Terpstra althans een besluit heeft genomen, waar zijn ambts voorgangers steeds hebben geconimissied eu gereueneeixL Ja, wij willen nog verder gaan. Zijn onze inlichtingen juist en we mee- nen reden te hebben dit aan te nemen, dan staat minister i erpstra vrijwel op Jiet stand punt van zijn onnnddeilijKe ambtsvoorgan ger minister Waszink en gevoelde lnj er alles voor de zaak op te lossen in dien geest. Dat onze tegenwoordige minister een man is, die op precies het tegenovergestelde van een enghartig, bekrompen standpunt staat, heeft Z. Excellentie ook hier weer be wezen, waar hij aan de deskundige, weten schappelijke woordvoerders der \ereemou- digue spelling ruimschoots gelegenheid heeft gegeven,«nem over de wenschenjkheid der Koliewijnspelling voor te lichten. Nogmaals, zijn onze inlichtingen volko men betrouwbaar, dan zou de nieuwe rege ling door de minister niet con amore zijn ingevoerd maar eenvoudig wijl de Minister raad een volledige gelijkstelling tusschen oud en nieuw niet wilde toestaan. Bij deze stand van zaken bleet de minis ter slechts de keuze: niets doen of een deel uitvoeren van het bemiddelingsvoorstel der Staatscommissie-1916. Z. Exc. heeft het laat ste gekozen en wij verklaren van meening te zijn dat hij onder nadrukkelijke aantee kenmg dat de berg zijner spellingsherzie- ning een onbeteekenend muisje van spel lingsverbetering heeft gebaard recht op erkentelijkheid heeft. verbetering is miniem en Z. Exc. heelde zich niet in, gelijk hij vermoedelijk ook niet zal doen, dat zijn nieuwe voor schriften de „eenheid in schrijfwijze der Nederlandsche taal" zullen bevorderen. In tegendeel, zij zullen de verwarring chro nisch maken, omdat ze niemand bevredigen en wetenschappelijk absoluut verwerpelijk zijn, aangezien het geheel foutieve en on houdbare parellelisme tusschen sexueel ge slacht en genus, althans over een kort front gehandhaafd blijft. Echter, om in deze terminologie nog even door te gaan: de verdedigingslinie van de bchoudzuchtigen is doorbroken, officieel doorbroken. De baarlijke nonsens van: ik zit op d e n stoel, en jij gaat naar den win kel, behoort nu voor de betergezinden tot het verleden. En al is het dan te betreuren dat de Re geering de negende van Kollewijn niet geheel heeft overgenomen en de overige acht regels heeft genegeerd, het zou on rechtvaardig zijn bij zijn teleurstelling om het meerdere niet te willen erkennen het weinigje goede. Als eerste stap op de weg moet deze wijziging worden opgevat De be dachtzame Nederlander gaat zoo gaarne langs lijnen van geleidelijkheid. Welnu de- ze heel kleine vooruitgang vure alle voor standers van een rationeeler spellingsstelsel aan, met kracht de strijd vourt te zetten. .Doorzetten" blijve het parool. Het gaat om een belangrijke opvoedkundige zaak, spel lingsvereenvoudiging is een nationaal be lang. En de V. S. wint het onvoorwaar- OP 65-JARIGEN LEEFTIJD EEN COMPLIMENT OVER HAAR TEINT ZIJ VERTELT ALLE VROUWEN HAAR GEHEIM 20 jaren Krnschen 20 jaren gezondheid Stel U voor! Reeds grootmoeder en nog ie worden gecomplimenteerd over haar teint! Hoe dit komt? Haar brief zal het U zeggen. Kruschen houdt haar jong en „fit". Dat haar heele geheim. „Toen ik dezen zomer met vacantie wi werd mij gevraagd hoe ik toch aan dien frisschen teint kwam of wat ik er gebruikte. Ik gebruik Kruschen zooals het wordt voorgeschreven nu reeds gedurende 20 jaar en het is de beste en eenige medi cijn die ik ken. Voordien had ik steeds last van mijn lever en gal en rheumatiek in armen en schouders. Ik neem het regel matig, zooals U voorschrijft, met boven genoemd resultaat. Ik vertel het aan iedereen, ook aan mijn kinderen, die nu al volwassen zijn, want ik ben over de 65". E. B. Stel u niet tevreden met haar te benijden. Volg haar voorbeeld. Kruschen zal U jong houden net als het haar deed. De kleine dagelijksche dosis houdt U inwendig jong; U staat eiken morgen op zoo frisch vroolijk als een schoolmeisje en voordat de eerste maand voorbij is kan men het bazingwekkende verschil zien in uiterlijk. Kruschen spoort lever en ni aan tot betere werking. Afvalproducten den op natuurlijke wijze door die afvoer- organcn verwijderd zooals de natuur dit bedoeld heeft. Uw bloed wordt gezuiverd en vloeit als een reinigende stroom naar eiken vezel van het lichaam. Het heele organisme wordt tot nieuw leven aangespoord, Uw oogen staan helderder, Uw huid is frisscher. U voelt zich en benut dit ook een ander mensch. Duizenden ondervinden het dage lijks. Waarom U niet? Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k f 0.90 en f 1.60 per flacon. Op 't oogenblik kunt U Kruschen Salts probeeren op onze kosten. Door heel Holland zijn namelijk onder de apothekers en drogis ten duizenden flesschen Kruschen verdeeld, die verpakt zijn met een gratis proefflaeon. U kunt deze gratis proefflaeon gebruiken, zonder de gewone flesch Kruschen te openen. En indien U, na de proefflaeon opgebruikt te hebben met 't resultaat niet volkomen tevreden bent, brengt dan de gewone flesch ongeschonden terug naar den leverancier, bij wien U ze gekocht hebt. Hij zal U onmid dellijk en zonder omwegen Uw (geheeli uitgave) 1.60 terugbetalen. Maar vergeet niet. dat de gratis proefflaeon alleen verpakt is bij de groote maat van 1.60 en dan nog slechts voor een beperkten tijd. Gaat dus naar Uw apotheker of drogist, voordat hij deze groote proefpakken uitver kocht heeft. Gemengd Nieuws. Nadeir vernemen wij, dot een der beruch te inbrekens te Amsterdam op de daken ge arresteerd, een zekere G. is, cLie onlangs uit de gevangenis te Schevenhigen is ont vlucht, terwijl de andere inbreker K. een der medeplichtigen was van de groote in braak bij d-e firma Begeer. G- deelde de politie mede, dat hij nog nimmer zoo geschrokken was als in den afgeloopen nacht, toen het alarmsignaal bij de firma Jullden in werkiing kwam. OOK EEN BEZUINIGING! Waar de eendjes bleven Te Boskoop heereoht onder de verpleeg den van het weeshuis groote beroering. Over de oorsaak hiervain wordt ons het volgende gemeld: Door het Burgerlijk Armbeetuur ziin de zen zomer aangekocht acht eenden, die tot groot vermaak van de verpleegden in de sloot rondzwommen. Toen de dieren eieren gingen leggen, was dat tevens voor do menechen een genot, daar zij, wanneer de voorraad toereikend was, elk een ei bij hun boterham kregen, evenwel met dien veis tand e, dat dan de kaas verviel, zoodat een en ander niet duur der uitkwam. Dat ging een heele tijd zoed, totdat op eens, vanwege de bezuiniging, de eenden, in verband met de kosten ven het voeder opgeruimd moeóten worden, aan welk be sluit uitvoering weid gegeven. De eenden werden geslacht, en naar men ons verzekerde, door eenige bestuursleden opgegeten. Dat een en ander veel kwaad bloed gezet heeft, moge daaruit blijken, dat dezer dagen in het weeshuis heftige tooneelen hebben plaats geliad. •N OUDE TRADITIE Sedert menscheriheugcnis liep men altijd des Zondags na 12 te Oudewater met het busje deir R.K. armen bij de parochianen daar ter stede, en kon men het eentonige geroep van den collectant: „blief ie wat te geve veur de arreme" aan de deuren hooren. Op verzoek van verscheidene parochianen aan hel R.K- Kerkbestuur zal dit voortaan dips Zaterdags geschieden. AUTO-ONGELUKKEN. Te Wassenaar kwamen op den Rijksstraat weg bij Zuidwijk tengevolge van slippen c.-n personenauto, waarin gezeten waren v. D. en P en ecu vrachtauto uit Rotterdam, waarin eveneens twee personen zaten, met elkaar in botsing met het gevolg dat de vrachtauto werd beschadigd en de personenauto groo tendeels werd vernield. Van D. brak eon sleutelbeen en de andere personen liepen kneuzingen en verwondingen op. Allen wer den naar het Academisch Ziekenhuis te Lei den gebracht. Op den Rijksstraatweg nabij de Vechtbrug te Muiden reden twee auto's, toen plotseling een dezer auto's, een luxe wagen komend van de richting Naarden door de gladheid van den weg slipte en schuin over den weg kwam te staan. De tegenkomer, een vracht auto. reed den wagen precies in de flank waardoor de laatste totaal vernield werd De bestuurder, wiens naam niet bekend is geworden, werd vrij ernstig gewond. IliJ is per particuliere auto naar Amsterdam over gebracht. De bestuurder van de vrachtauto, zekere Boon uit Amsterdam, is licht gewond Men meldt ons uit Grave (N.-Br.): De ongeveer 16-jarige zoon van slager Lau rent uit Wychen, stak per fiets plotseling den zeer drukken verkeersweg Nijmegen Grave over. Hij werd daarbij door oen zware vrachtauto uit Oss aangereden. Beide beenen werden den jongen verbrijzeld. Dr. Ranters uit Grave was spoedig tor plaatse en verleende de eerste hulp. De jongen werd per auto naar het zieken huis te Nijmegen vervoerd, waar een der beenen werd geamputeerd. Zijn toestand is zorgwekkend. De chauffeur van de steenfabriek te Groen- lo (Gld.) had op den weg naar Ruurlo hij het uitwijken het ongeluk met een auto- truck, waaraan een aanhangwagen, tegen een boom te rijden. Hij zelf bekwam geen letsel, doch een inzittende collega liep ern stige hoofdwonden op en werd met hevig bloedverlies in het St. Vincentius-gasthuis opgenomen. De auto-truck werd zwaar be schadigd. BRANDEN. Te Noord-Beemster (N.-H.) brak brand uit in de boerderij van A J. van der Ban. Toen de brandweer arriveerde, was alles reeds uitgebrand. Er kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. Het vee is gered. De in boedel en de landbouwwerktuigen verbrand den. Verzekering dekt de schade. De brand is vermoedelijk in den paardenstal ontstaan. KALKZANDSTEENFABRIEK STILGELEGD Te Alphen aan den Rijn ie de kalkzand- steenfabriek van de fa. Jongenburger voorloopig 6topgezet; 24 arbeidens zijn hier door werkloos geworden. De Hiilvensuinsche architect, de heer A. J. W. de Groot, heeft een uitvinding gedaan op het gebied van kunstmatige golfopwek- king. Met de machine, welke in een speciaal daarvoor gebouwd zwembad op het land goed „Uytwijck" aan den Utrechtschen Weg té Hilversum werd geplaatst, zijn schitte rende resultaten bereikt. Met dit systeem wordt het water niet voortgestuwd, zooals bij verschillende Duit- sche vindingen op dit gebied, doch door een tank in den vorm van een halve golf neer gedrukt, zoodot direct na de eerste neer drukkende beweging reeds een golf ontstaat De hoogte der golven wordt geregeld door het overhalen van een handle en kan opge voerd worden tot een springvloed. Binnen enkele minuten na het in werking stellen van de machine ontstaat, aan höt uiteinde van het bassin een branding. Radio Nieuws. HUIZES i. -• li Hftec U.) KRO. Iienatlg half ui-x.rk doo- or J*u*dlg» Grumofoo». VPRO. 10.13 Voordracht. 10.30 Ziokenuurlje. 11.30 Öru- nofoon. 12 Politieberichten. 13.15 Middagconcert VA RA-lied je?. 2.15 Paedagoglsch Concert -.n tehuis. 5.30 Bestuursnu-dedeeiingcn van hét hoofdbestuur der VARA. 5.45 Kinderuurtje. 6.45 Uirtje voor de Vlachers op zee. verzorgd door ien Centralen Boud van Transportarbeiders. 7.45 Politieberichten. 8 Populair concert. 9 Lezing. 120 de pomp. WekelUksch nieuws van Teun ----- 11.30 VERDRONKEN. Te Schipluiden is de 61-jarige werkman A. L. door de duisternis misleid in de Kas tanjewetering geraakt en verdronken. Te Oostburg (Z.) is het D.Vjarig kind van B. in een zinkput op het erf van zijn vader geloopen en verdronken. HET ONGELUK TE GEULHEM. Dezer i'agen verliet Jan Lieven, het laatste slachtoffer van het ongeluk te Geulhem, waarbij eenige leerlingen der kweekschool te Haarlem in de rotswoningen door een rotsblok werden getroffen of gedood, het hos pitaal Calvariënberg te Maastricht. De politie te Enschedé ie een dievenbende op het spoor gekomen, welke in verschil lende magazijiiMi diefstal heeft gepleezd. Een groot aantal gestolen costumes, echoe nen enz- zijn ree-Je in beslag genomen. Acht personen zijn aangehouden. liet onderzoek wordt met kracht voortge zet. daar men vermoedt dat de bende rich nog aan andere feiten heeft schuldig ge- HOOG BOEZEMWATER IN FRIESLAND. Tengevolge van den hoogen boezem water stand in Friesland is het Provinciaal Stoom gemaal nabij Lemmer op last van Ged. Sta ten weer in werking gesteld. Land- en Tuinbouw. DE LAGE PACHTPRIJZEN. Men meldt ons uit Kampen: In verband met de malaise in den land bouw zijn bij de verpachting van 33 erven der gemeente Kampen de pachtprijzen met 9.4 pet, verlaagd.. Het gevolg van deze verlaging zal zijn, dat de gemeente gedu rende een termijn van vier jaren jaarlijks f 1S.3S6 minder zal ontvangen. DE BRABANTSCHE IMKERSDAG. Te Tilburg was de Brabantsche imkersdag zeer druk bezocht. Er waren 275 bijenvolken aangevoerd, waarvan de prijs per opzetter varieerde tusschen f 5 en f 9. De aanvoer van honig was 2200 K.G., afkomstig vaji vijfentwintig imkers. De prijs van de honig in flacons varieerde tusschen f 1.10 en f 1.50 per K.G. en die van raathonig tusschen f 1.50 en f 2. PIEPNEUS EN BIBBERSNOET Nadruk verboden. 1 15. Ringtingting! Daar werd gebeld: Er klonken voetetappen en gepraat! Dadelijk doken Bibbersnoet en haar vriendje weg tusschen de koekjes, terwijl ik met één oog voorzichtig onder 't deksel v.nn den theepot door gluurde. Het waren Meneer Dikk er- dak, Mevrouw Dikkeralak, en de jongeheer Dikkerdak, die op visite kwamen.... 16. Toen de visite netjes gezeten was, kwam Mevrouw regelrecht niet het thee busje op ons toe, om den theepot to vuMcn. „Gerri'tje, hou je klaar!" fluisterde ik. Mevrouw zette het theebusje neer en lichtte het deksel van don pot O, jongens, je had ze moet.-n zien schrik ken. toen wij opeens wip! wip! met een ge weldigen sprong langs haar heen wipten! (Wordt Maandag vervolgd). LANGS DE STERVENDE ZUIDERZEE Zullen de roode hengelaars vele kiezers vangen? Een vrome volksgroep. Een schrijver en een teckenaar van de •roode pers zwierven over en langs de ster- veilde Zuiderzee om de heerschende ontevre denheid over de Zuiderzeesteunwet om te zetten in sympathie voor de S.D.A.P. En, zeer waarschijnlijk zullen ze hier en daar wel iets aan den hengel slaan, want Zuider- zeevisschers hebben nog weinig ervaring van roode politiek opgedaan en zijn dus nog al goedgeloovig. Daarbij komt een aangeboren hoffelijk heid, welke den vreemdeling niet gaarne onaangenaam wil zijn en de tegenspraak niet scherper formuleert dan noodig is; en ge kunt dus wel begrijpen, dat de roode propagandisten vol moed op de stemmen winst huiswaarts zijn gekeerd. Zoo'n vi'eugdestemming hoeft natuurlijk ook invloed op het oordeel, dat men in 't publiek over de visschersbevolking geeft. De Spakenburgers kwamen cr ditmaal al heel goed af; hun vriendelijk dorp maakte op de roode bezoekers, die zich waarschijn lijk helden waanden toen ze te Amersfoort in de autobus klommen, een prettigen in druk. En van de bewoners zeggen ze ook veel liefs. Allereerst van een paar visschers- Boeisjes, die ook met de bus meegingen en niet „onbeschaafd gichelden" toen de teeke naar aan 't werk ging. De schrijver zegt dan ook: Dit maakte, dat onze eerste indruk van de Spakenburgei's gunstig was. En de volgende kennismakingen hebben niet anders gedaan dan dien gunstigen in druk buitengewoon versterken. Wij zijn uit Spakenburg weggegaan met het prettige be sef een pittige, beschaafde en vrome volks groep tc hebben leeren kennen. Men kan inderdaad niet slechter ervarin gen uit een plaats vertrekken. Deze lofprijzing zal de Spakenbuiyjers goed doen, vooral als zij bedenken, hoe ze vroeger wel uitgescholden zijn in Het Volk, toen eenigen hunner, door langduri ge werkloosheid gedreven, als werkwilligen naar Amsterdam en later naar Zaandam gingen. Neen, ik verdedig niet, wat toen geschied de; al kan ik, die de Spakenburgers en hun toestand in die dagen zeker zoo goed kende als de roode scribenten zich nu verbeelden, zeer goed be gr ij pen, wat ze deden. Ik wijs er alleen maar op, wat de lofspraak in Het Volk waard is. Toen waren het alle maal de verachtelijkste onderkruipers; nu zijn het prettige, beschaafde en vrome men- schen. Het verheugt me dus buitengewoon, dat deze bevolking ons blad zulk een goed hart toedraagt. Doch, laat ons verder gaan. De roode be zoekers hadden een taak te vervullen. Iloe ze dat deden vertelt de schrijver in Het Volk aldus: Al spoedig waren we ean de heven in heftige politieke debatten gewik keld. De Spakenburger bevolking is vrij wel onbesmet orthodox-protestant en in politieken zin uiterst rechts georiënteerd. Wij namen daarom de vrijheid inzake de verwerping van het initiatiefvoorstel-Duys c.s., de rol hunner politieke vrienden te schetsen: de knuppeJ in het hoenderhok! Maar ook hier: ondanks de geweldige agitatie, die zicli van sommigen meester maakte ook in de heftigste discussies geen kwetsend woord, geen onheusch ge baar: liet was inderdaad een genoegen met deze principieele tegenstanders van gedachten te mogen wisselen. Een van hon een fanatiek partijganger verdedigde de stelling, dat de a.-r. broeders dus ook zij zelf steeds trouw hun leiding hadden te volgen. „Indien nu uw politieke vrienden bij een hernieuwde poging om de vischers recht te doen den voet weer dwars zet ten en u aan ellende overleveren ook dan?". „Ja!" zei hij vastbesloten. Maar een storai van protesten stak op uit do omringende visschers. „Als dat waar was, dan waren we heelemanl verloren!". „Je haalt geloof en politiek door elkaar, man! Als ze ons in den steek laten, zullen ze merken hoe trouw we zijn!". „Tot nu toe hebben jullie anders aardig met je laten sollen", merkten wij op. „Het is wol goed", kwam een ander, „dat do rooien er ziel» mee bemoeien. Als we het in de Kamer van rechts moeten hebben, komt er geen steek van terecht!" i,Diê 1b mesjokke", zei de overtuigde antii minachtend. „Waren jullie allemaal maar zoo me sjokke, kameraad!" Nu moeten we even samen afspreken, dat het niet gemakkelijk is om een „praatje aan de haven" precies en nauwkeurig weer te geven. En ik maak er don schrijver dan ook geen verwijt van, dat hij er een beetjenaast is. 't Is te vergeven; de opdracht luidde na tuurlijk: tracht het vertrouwen der visschers in de protestantsch-rechtsche partijen (be halve dan in Volendam, waar do bevolking roomsch-katholiek is) te schokken; dan vaart de S.D.AP. er straks wèl bij. Mr. Duys heeft daar indertijd met zijn onbekookt wetsvoorstel goed materiaal voor geleverd; de rechterzijde heeft dat afgestemd, wantnietwaar, dk voelt niets voor de belangen der visschers. De Christelijke pers is steeds voor die liclangen opgekomen; Christelijke organisaties hebben jaar en dag het beste voor de visschers gezocht; het Kamerlid Duymaer van Twist stond al onversaagd op de bres (en werd deswege meermalen uitgelachen) toen de roode Kamerleden nog nauwelijks beseften, dat Zuiderzeevissehcrs ookkiezers zijn. Doch dat alles beteekent immers niets. Thans strijdt de S.D.A.P. vóór de visschers, en wie het niet niet deze partij eens is, die verwaarloost hun belangen. De gewone gang van zaken. Het oude spel. De beproefde methode, welke al zoo vaak kiezerswinst opleverde. En dus ook langs de Zuiderzee toegepast moet worden, want waarlijk, in dit troebele water is liet thans goed visschen. AUe propaganda leyart la de politiek Kiest op, dat geloof ik zeker. Al moet .ik wel eens lachen om de hoopvolle conclusie, welke de schrijver in de roode pers trekt uit een gesprek met Zuidorzee-vissohers en waarin hij dezen natuurlijk absoluut overtuigd heeft, dat het heil alleen bij de S.D.A.P, te vinden is. En toen ik 't bovenstaande resumé over het gesprak op een Spakenburger botter gelezen had, toon lachte ik ook hij mijzelf en legde de krant op zij. Maar in die houding kon ik niet volhar den, want de „fanatieke partijganger" neemt geen genoegen met de weergave van het gesprek en meent, dat het gebruikelijk is een interview eerst te laten lezen aan den man. wien het afgenomen is, voor liet ge publiceerd wordt; om het nu maar eens deftig te zeggen. Deze zoogenoemde „fanatieke partij ganger" (goede antirevolutionairen zijn noch fanatiek, noch purtijgangoi 1) schrijft ons. dat hij absoluut niet accoonl gaat met de voorstelling van zaken Ln Het Volk gegeven. Op de eerste vraag (zie hoven! heeft hij geen ja cezegd, doch opgemerkt, dat de rechtsche kamerleden de visschers de voet niet dwars zullen zitten; maar dat, als ook thans tie pogingen mislukken, de rechtsche visschers de overheid onderdanig zullen blijven. De storm van protesten heeft de schrijver in Het Volk slechts in zijn verbeelding gehoord: er waren slechts drie visschers bij tegenwoordig. Dat „geloof en politiek" door elkaar gc haald worden, is ook niet gezegd. Slechts merkte men op: laat de politiek maar rusten, daar Korden jullie fess toch niet over eens. Voorts is niet gezegd, dat het goed is, dat de „rooien" er zich mee bemoeien. De op merking werd gemaakt: het is goed, dat jullie je thans ook met de zaak bemoeien, want alle Kamerleden behooren op onze hand te zijn. Ten slotte ontkent de disputeerende vis- schor, dat het woord „mesjokke" is gebruikt. We wilden onzen vriend, die ons uitvoe rig over deze dingen schreef, niet teleur stellen en bobben daarom zijn mededeelin- gen thans weergegeven: doch hij vloio zich niet, dat het helpen zul. Het gaat om de propaganda voor de S.D.A.P. n om de stemmen der Zuiderzee visschers. Vandaar de vriendelijke woorden. Als de Spakenburgers rechts blijven aanhouden, dau^penit liet Volk hen .-traks geen pittigegKschaafdo, vrome volksgroep, mnr.r aehtcrlijke dom* pers, die met slaventrouw het rechtsche vaandel volgen. Onze briefschrijver- vreest die kwalifica ties niet, want hij eindigt zijn brief mot dezo woorden: ..Ik wil u met het bovenstaande inlichten, dat wij nog niet ..rood" zijn; want als het jinhli.k Het Volk leest, dan zou het denken, d'.t er onder de visschers te Spa- kenburg al „rooien" zijn. Nou, mijnheer, ik merk er nog niks van". Neen. wij hadden er ook nog niet veel van bemerkt. I>e „pittige" visschers zijn niet zoo politiek "nnoozel als sommigen mccuon

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9