llinturr frtitsriir Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken BINNENLAND. VER. TOT CHR. VERZORGING VAN KRANKZINNIGEN Uit de Pers. £30N NEHCNTl pv kmriMl 3.29 Hesc-liikklnsrskoston f015) *r week - t Ö.25. Voor het Buitenland bi] Wek» lijksrhe tending 6.— gij dagelijksche zending «.7*—.. Alles bil vooruitbetaling Losse nummert 5 cent met Zondagsblad 7 X> cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3162 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1930 ADVEBTENÏIENI Van 1 lof 5 regels t.171^ hike regel meer „0.22y» Ingca. liedederlingei. f- c. van 1—5 regels *230 Elke regel meer .033 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau t wordt berekendƒ0.10 10e Jaargana yylE zich heden als Kwartaal-lezer abonneert, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers GRATIS. DE DIRECTIE Dit nummer bestaat uit DRIE blade EERSTE BLAD. STEEDS MOELIJKER. Terwijl tot ons leedwezen de Troonrede van geen enkelen maatregel repte, die ligt op het terrein der vraagstukken van meei principieelen aard, gaat qndertusschen het leven zijn gang en herinnert gestadig a«in belangrijke kwesties, die om oplossing vra gen. Zoo hield de bekende Vereeniging voor fa cultaticve lijkverbranding haar 55e alge xaeene jaarvergadering, waar gewaagd werd van den voortdurenden vooruitgang, dien de idee der lijkverbranding maakt duidelijkst spreekt dit uit de cijfers zelf. Zoo hadden 450 verasschingen plaats in 1929, tegen 406 in 1928, een vooruitgang van 11 procent. Het ledental steeg in het afgeloopen. jaar met Si3 en bedroeg op 1 Januari j.l. 8Q25: terwijl sindsdien wederom een aanmerke lijke stijging plaats had. Dat de overtuigde en enthousiaste voor standers van lijkverbranding bij dezen voor uitgang niet blijven stilstaan spreekt van zelf: een der sterkste afdeelingen drong dan ook aan op meerdere propaganda en was van oordeel, dat het Hoofdbestuur een al te afwachtende en lijdelijke houding aannam. Daartegenover huldigde het Hoofdbestuur het denkbeeld der pénétration pacifique, der vreedzame indringing. Men had den indruk, dat de publieke opinie, ook ter rechterzijde, zich langzaam aan wijzigt. „Zachtjes aan" Is het wachtwoord. Zoo worden gaandeweg 9e tijden rijp voor wetswijziging en is hei 4g| psychologisch moment daar. Dit „verstandige" Hoofdbestuur herinnert aan den verstandigen rentmeester uit do Schrift, die de tijden en gelegenheden kende en soepelheid wist te betrachten. Deze leiders begrijpen heel wel, dat krachtig gevoerde actie voor hun ideaal tegenbeweging zal uitlokken, die hun zaak "er achteruit dan vooruit zal brengen. Zij geven dus de voorkeur aan geleidelijk heid, zij kennen de groeikrachtvan het rijsje dat langzaam aan een boom wordt, zij luisteren met graagte naar het eenton'ge den druppel, die op den duur den steen uitholt. Onze Regeering, die gevormd wordt door vooraanstaande personen met ervaring, kan niet onwetende zijn omtrent den toenemen- den groei, die in een dergelijke bewegin schuilt. Haar zal ook niet onbekend zijn, wat het Hoofdbestuur der Vereeniging voor faculta tieve lijkverbranding heel goed blijkt te we ten, dat het gemakkelijker is een beweging in de kiem te smoren dan op te treden, als eenmaal de zaak vasten voet kreeg. Bij gévallen van crematie laat do Regeë- ring zich niet vertegenwoordigen, omdat dit bedrijf tegen de wet in gaat, maar ander zijds wordt dit onwettig gedoe gedoogd, doordat geen wettelijke maatregelen worden genomen om een beteren toestand in het le ven te roepen. Toegegeven moet worden, dat men bij op lossing der kwestie voor moeilijkheden staat Maar door niets doen wordt de zaak steeds moeilijker. Deckers met „moordplannen" rondloopt en dat onze Regeering op oorlog aanstuurt Op deze vergadering bleken de in zrer grootcn getale aanwezige „vredestokers" alle fatsoen te hebben afgeschud. Temidden van de joelende, fluitende, scheldende en schreeu wende massa, zat daar rustig de Delftsclie Voorwaarts-redacteur, die in het hoofd van zijn verslag zet „Een rede, die weinig in stemming vond". Dit dan (aldus verzekert men ons uit Delft), omdat onzerzijds het applaus zooveel mogelijk werd onderdrukt, aangezien de anti-oorlogsmenschen reeds zoo opgewonden waren door de duidelijke uiteenzetting var den heer Van Dijk, dat ze hem in hun vrede licvendheid wel hadden kunnen verscheu ren. Dat de uitingen van haat, uitgelokt door onweersprekelijke argumentatie, zoo ver kon den voeren, dat de heer Van Dijk herhaalde lijk moest vragen „fatsoenlijk" behandeld te worden, en dat nog wel aan vredebctoo gers! frappeerde velen in hooge mate. Ja, zoo'n openbare vergadering werpt ook nut af. Immers, men leert er de mentaliteit der vrede-stichters kennen. Bij gebrek aan argumenten gaat men schelden en razen Dat is toegepaste vreedzame oplossing van geschillen. Doch, wie zijn de grootste schuldigen? Dat is niét de opgezweepte massa; maar dat zijn de leiders, die den storm ontketenen en de opinie vergiftigen. Zoo'n openbare vergadering leert ons God te danken dat we een regeering hebben, db haar plicht verstaat, ten opzichte van even tueele vijanden buiten de grenzen. En wij leeren het te meer waardeeren, dat de regeëring een open oog heeft voor de vij anden van onze rechten en vrijheden bin nenslands, en in den Bijzondoren Vrijwilil gen Landstorm een instituut in stand houdt gevórmd door mannen, die de nationale goe deren hoog genoeg taxeeren om er goed en bloed voor veil te hebben. De roode garde heeft in Delft de bestaans noodzakelijkheid vah den B. V.X. nog "eens' bewezen. 3.K DR. H. COLIJN „Dc Banier" (N. Indië) betreurt, dat het eere-doctoraat aan den heer Colijn is aan geboden door de Vrije Universiteit en niet door een der Landsuniversiteiten, omdat dc heer Colijn niet enkel aan één kring maar aan ons ganse he volk behoort. DE OPENARE VERGADERING. Volgens de roode pers hebben de roode propagandisten in Vecnendaal last van „Christelijke ruwheden". Geen klein beetje of bij uitzondering, maar van alle kanten. Dc bewoners jagen de colporteurs weg met „bar- baarsche vloeken" en willen de vuist gebrui ken in plaats van het potlood. ALS het waar wasdoch de geloof waardigheid is er bij de S. D. A. P. sedert ze zich op 't vlootplan wierp, niet op vooruit gegaan; als het waar wasdoch wij ontkennen nadrukkelijk, dat de bevolking opgezet wordt tegen de huisbezoeksters; als er iets van de klacht in de roode pers waar is, dan handelen sommigen onzer vrienden niet in den geest van wijlen Ds. Jongebrcur Doch, laat ons als tegenhanger nu mogen wijzen op wat vorige week te Delft in een openbare vergadering geschiedde. Als tegen hanger ook van de vergadering in Hilver sum, welke zoo keurig verloop had. Te Delft sprak oud-minister Van Dijk over het Vlootplan. Zakelijk, juist, kalm, waardig en met overtuiging. Er was geen Speld tusschen te krijgen. Dan maar scheldwoorden en herrie, dacht de opgezweepte massa, welke ongetwijfeld langzamerhand gaat gelooven, gn minister Hij heeft voor de Gereformeerde beginselen zijn groote beteekenis, zoowel ais tenler der A. 1». partij, waarin zeker het overgroote deel der Gereformeerden zijn politieke or ganisatie vindt, ook als Voorzitter der V. U. vereeniging, maar ziju beteekenis is niet tot dezen kring beperkt, hij is daarbaiten ge treden en is geworden een figuur van nu tionalo beteekenis, van internationale kendheid. Zijn leiding van de economische conferen ties te Genève oogstte allerwegen grooten lof. Zijn woord heeft in Volken-rechtelijke aangelegenheden, in het bijzonder dan wat den economischen arb<iid van den Volken bond betreft, groot gezag; maar ook op ko loniaal-staatsrechtelijk gebied is hij een man geworden van nationale beteekenis, wiens beteekenis voor de ontwikkeling der koloniale staatsrechtelijke verhoudingen men niet kón loochenen. Indien juist is, wat sommige kranten schreven, dat de openbare universiteiten hem opzettelijk voorbijgaan met een eere doctoraat, omdat hij het „ongeluk heeft' Calvinist te zijn, dan is hier wel een bedroe vende enghartigheid. Wij willen eerder gelooven, dat men hier ..ieer achteloos is geweest De gedachte deze nationale figuur op dergelijke wijze wetenschappelijk te eeren, is bij de leiders dezer openbare universiteiten, in al deze ja- -?n wellicht niet opgekomen. Indien deze veronderstelling juist is, dan is dat reeds erg genoeg, maar dat de ge dachte wél zou zijn opgekomen, men erover gesproken zou hebben, maar niet tot die daad zou zijn overgegaan, omdat de heer Colijn Calvinist is, willen wij niet zoo zon der meer aannemen.- Hoe het ook zij: de V. U. is in ieder geval haar openbare collega's vóór geweest Zij bood den heer Colijn een eere-doctoraat in de rechtswetenschap, een eere dien men dr Colijn zeker niet zal misgunnen, waar hij zijn wetenschappeujken zin zoo herhaalde lijk in het bijzonder op de zooeven genoem de gebieden heeft getoond. Ook op dat terrein steekt hij van deschou deren opwaarts uit boven menig academisch gevormde, wien de doctors-hoed siert In deze beschouwing zit veel waars' doch wij verdiepen ons liever niet in de vraag of de openbare universiteiten nog dezelfde opinio huldigen als in de dagen van olim; zoo 't nu gaat, is het óók goed; en er is al thans niemand in ons land, die het besluit der V. U. laakt Zoover zijn we dan toch ge vorderd in een eeuw. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAATWEZEN De consul generaal te Weonen. de heer J. Z. Lapair, is met eon verlof van een maand van zijn poet vertrokken. GEVANGENISWEZEN Bij Kon. besl is op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan mr. E- J. W. Top. als lid van het college van regenten over de gevangenis te Tiel, onder dankbetuiging voor de al6 zoodanig bewezen diensten. VOOGDIJRAAD Bij Kon. besl. is, op zijn verzoek, aan J. A. Rol loos, lid van den Voogdijraad te Dor drecht, uit die betrekking eervol ontslag verleend, onder dankbetuiging voor de alt zoodanig bewezen diensten. ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besl. is aan A .B. A. van Ketel oud-bankdirecteur te Haarlem, verlof ver leend tot het aannemen van het vreemde eereteeken ridder in de Orde van den Hei ligen Grogorius den Grooten van den Hei ligen Stoel De he.'r Felix Gnmrat de Sulinia, hono rair secretaris der Pooteche Legatie te Den Haag, die onlangs als zoodanig is afgetre den en de Residentie heeft verlaten, is be noemd tot officier in de orde van Oranje- N'acsau. AUDIËNTIE De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag 29 Septem ber qs. niet plaats hebben. TWEEDE KAMER OPENBARE VERGADERING De leden der Tweede Kamer zjj'n ir bare vergadering bijeen geroepen op 30 September a.s. te één uur. ONZE MINISTERS MINISTER DECKERS De minister van Defensie dr. Deckers, die a.6. Zaterdag den Landdag van den Na- tionalen Bond liet Mobilisatiekruis, kring Rijnland, te Alphen aan den Rijn zal bij wonen, zal daarna een avondoefening in oogenschouw nemen van de Wijk aan Zee-ei Reddingsbrigade van de NooixI-Zuid-IIol landscho Redding-Maatschappij. BEGROOTING 1930 DE WIJZIGING VAN HOOFDSTUK VI Verschenen ie het verslag over het wets ontwerp tot wijziging en verhooging van het zesde hoofdstuk der Rijk6begrooting voor het. dienstjaar 1930. In dit verslag verzoekt de commissie van rapporteurs alsnog antwoord op de vraag, of omtrent de verbouwing van het anato misch laboratorium aan de Croezelean te Utrecht advies is ingewonnen van don hoog leeraar in de anatomie van de medische faculteit en van de curatoren; zoo ja, hoe de ontvangen adviezen luid-den. Voorts zou de commissie gaarne vernemen hoeveel de kosten van de stichting en in richting van het tijdelijk hulpgebouw voor de veterinaire physiologie hebben bedragen velk bedrag voor exploitatievoorziening I uitgetrokken. 1 ALGEMEENE VERGADERING ,,ONZE CHR. ZIEKENVERZORGING'' Heden werd in de stichtingskerk te Zuid laren de jaarvergadering gehouden van de Vereen, tot Clir. Verzorging van Krankzin nigen in Nederland, waarvan de bekende vijf sticliingen en de Valeriuskllniek uit gaan. De vergadering werd dp verzoek van dim hoogbejaarden voorzitter, Prof. L. ehoom, van Kampen, gepresideerd door den vice-voorzitter, D s. A. M. Don er, em.-predikant te 's-Gravcnhage. I)e vice-voorzitter opende om lialf twee de vergadering met het doen Zingen van Ps 33 11, gebed en het lezen van Gal. G 1-10 Hierna hield hij de Openingsrede, waarin hij dc aanwezigen met een enkel woord welkom heette en inzonderheid w op bet gelezen Schriftgedeelte. De Apostel vermaant tot onderscheidene Christelijke deugden, altlus Spr. Tot zacht moedigheid, tot onderlinge verdraagzaam heid, tot nederig geweien van onszelven, tot toezien van wat men zaait en tot goed doen en niet vertragen, om straks te zaaien zoo wij niet verslappen. Hoe onvolkomen en niet zonden besmet ook ons Christelijk goeddoen moge zijn, het is toch voor den Apostel een zaaien, waarop voor den zaaier oogst volgt W alzoo besluit hij: „te zijner tijd zullen wij maaien, zoo wij niet verslappen". De Schrift kent niet de Stoïcijnsche leer, dat de deugd om der wille van haarzelf moet gezocht en beoefend worden, maar zij biedt genadiglijk een uitzicht op belooning in dit en het toekomende leven. Er is een loon, een loon uit genade, maar daarom niet minder heerlijk en zeker. Te zijner tijd, in den tijd, dien God voor het maaien bestemd heeft, zal er een oogst zijn, die den Christen meer goed zal doen, dan hij ooit gedaan zal hebben. Dit genadig en heerlijk uitzicht nu, ons geopend in dat ééne woord maaien, zal ons bemoedigen, om ook als vereeniging niet te vertragen, niet to verslappen. Of twijfelt ge aan de zekerheid van dit maaien? Gedenkt dan de 46 jaren, dis achter ons liggen. Hoe heeft zij mogen zaaien en mogen maaien door de genade Gods van boven. Het mosterdzaad is tot een groote boom geworden. Zullen wij dan vertragen en verslappen? Dat zij verre. Laat dan een iegelijk onzer, zoo besloot Spr., wat plaats bij in onze Vereeniging ook inneemt, bid dend en werkend voortgaan, zijn hulpe al leen verwachtend van onzen barmhartigen Hoogepriester in de hemelen, wetende, dat waar wij door Zijn genade in zegeningen mogen zaaien, hoe ook helaas, onvolkomen en mpt zonden besmet, wij ook door die zelfde genade in zegeningen zullen maaien. P. T. T. INDISCHE WELDADIGHEIDSZEGELS Tn December 1930 zullen in Xed.-Indië gedu rende één maand weldadigheidszegels worden uitgegeven in vier typen met een frankeer- waarde van 2, 5, 12Vi en 15 ct., terwijl ze ver kocht zullen worden voor resp. .3, 15 en 20 et. Van alle zegels is het middenveld sepia kleurig, terwyl de omlijsting resp. paars, groen rood en Mauw is. De zegels worden naar in Indië vervaardigde ontwerpen in koperdiepdruk (rotogravure) uit gevoerd door de firma Joh. Enschedé &- Zonen te Haarlem, in het formaat 40 X 24 m.M. Ook hier te lande zullen deze zegels aan de philatelistenloketten verkrijgbaar zijn, waar van de extra opbrengst ten bate komt van do stichting „Jeugdzorg" te Buitenzorg, welke zich ten doel stelt kinderen van den babv- leeftijd af tot hun zevende jaar te verzorgen en op te voeden en tevens in hare huishoud school en inrichting voor Maatschappelijk werk aan meisjes van alle landaarden een nut tige opleiding te geven. KERK NOCH VREDE WAAR DE PREEKSTOEL AL GOED VOOR IS. Een Geref. predikant schrijft ons: Niet alleen de S.D.A.P. maakt zich op om strijden tegen een „vlootwet die er niet is. De \ereeniging „Kerk en Vrede" doet ook mee. Aan de predikanten is door „Kerk en rede" bet dringend „verzoek gericht, .een Christelijk protest te doen hooren tegen „de vlootplanncn van de Nederlandsche „Regeering". ONDERZOEK GESCHIKTHEID DIENSTPLICHT HERKEURINGSRAAD De minister van Defensie heeft aan de burgemeesters een circulaire gezonden, waar.n wordt medegederld, dat in Novem ber en December a& in eenige gemeenten door den herkeuringsraad voor den dienst plicht zitting wordt gehouden. De voorzitter van den herkeuringsraad kan aan voor den dienstplicht ingeschreven pereoneidie nog niet bij de land- of zee macht zijn ingelijfd, of die w reeds daarbij zijn ing.lijfd, doch nog niet als dienstplich tige ia werkelijken dienst zijn geweest, de gelegenheid geven om bij genoemden raad een onderzoek naar hun geschiktheid voor den dien6plicht te ondergaan. R-'hmdens bijzondere machtiging van den minister van Defensie worden tot dat on derzoek niet toegelaten zij, die a. bestemd zijn tot buitengewoon dienstplichtige of als zoodanig zijn ingelijfd; b. in 1930 tijdelijk ongeschikt voor den dienst werden ver klaard; c. als vrijwilliger behooren tot de landmacht uitgezonderd den vrijwilligen landstorm tot de zeemacht of tot de over- zeesche weermacht. De am.vragen moeten zoo spoedig moge lijk worden gezonden aan Ion voorzitter van den Herkeuringsraad, gebouw van het Departement van Defensie, Plein 5. Den Haag. Jaarverslagen. Na enkele mededeelingen komen de jaar verslagen aan de orde.. Ze verschenen reeds m druk ra oen uiltreksel ervan werd be reids gepubliceerd. De verslagen werden onder dankzegging goedgekeurd. Verkiezing. ®ftredonde bestuursleden, de heeren r- G. Bak ker, M. Fe rn hout en B. A. ,Jbhink, die resp. voor de stichting „Molfheze „Veldwijk" en ..Dennenoord" zitting hebben, werden herkozen. .of- P.r- f- v- d- Horst, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit, refereerde vervol gens over: „De kliniek en haar plaats in de vereeniging en haar verhouding tot de Vrije Universiteit". Hierna was het woord aan Ds. Js. Boot- sma. geestelijk verzorger van de stichting ..Bloemendaal' te Loosduinen, om te refe- reeren over: „Onze Christelijke Ziekenver zorging Referaat Ds. Bootsma. VEREEN. VAN ARCHIVARISSEN ALGEM. VERGADERING TE BREDA De Vereeniging van Archivarissen in Neder land zal op 27 Sept. a.s. haar algemeene ver gadering te Breda houden. Deze vergadering vindt op het stadhuis plaats. VERKEERSWEG L00SDUINEN--ROTTERDAM De voorzitter van het Wegen con gres d heer ir. Stieltjes, heeft verklaard, dnt'vn. 95 pcL als zekerheid mag worden aanp-n men, dat de groote verkeersweg Loosdi; nen—Rotterdam door het West land komt. Bij al wat te aanschouwen is in den afval van God en de zedelijko inzinking onzer dagen, zijn er, aldus zegt Spr., ook nog dingen, die ons bemoedigen in den arbeid in het Koninkrijk Gods. Daartoe behoort ook het groote werk der Chr. ziekenverzor ging. De bedoeling van Spr.'s inleiding is er op te wijzen, wat het Christenvolk in do Christelijke stichtingen ontvangen heeft en de belangstelling ervoor op te wekken. Zich in deze lijn bewegend wees Spr. op do vol gende zaken. I. De nood, die tot dit werk gedrongen heeft. Het werk der Christelijke ziekenverzor ging is uit den nood der tijden geboren. Niet om het werk van anderen te minach ten, maar het ging er om voor onze geestes zieken en andere krankën een sfeer te schep pen, waarin het Woord Gods en de liefde van Christus hun licht doen schijnen. II. De uitbreiding die het werk gekregen heeft Het Is hier gegaan naar de wet van het mosterdzaad. En de barmhartigheid kent geen grens, dan de grens der ellende. Daar om zat er in het werk zelf een drang om uit te breiden en staan de Christelijke stich tingen in grooten getale, weer in Bond ver- ecnigd, als opgerichte teekenen van de lief de van Christus. Dat ook het tegenwoordige geslacht deze groote werken Gods niet verge te. III. De zegen, die dit werk verspreidt. Tusschen succes en zegen is onderscheid. Het laatste is meer. F,n nu beeft God den arbeid groote uitbreiding gegeven, maar ook rijken zegen. Zegen in de opheffing van de banier der Gereformeerde belijdenis, ook in de samenwerking van geloovigen van verschillende kerkelijke richting. Maar vooral ook zepen voor de patiënten en hun familie in bekeerinp. vertroosting en ver sterking des geloofs. Hoe veel dit is, zal de eeuwigheid openharen. IV. De steun, dien dit werk vraagt. De Christelijke stichtingen zijn opgeko men uit de liefde van ons volk en dpze heiden mogen elkander nooit loslaten. Niet •'loon financieele steun, maar de steun der '"Mnnsstelling in het bekend maken van de stichtingen, en ook vooral des gebeds. Dat DE NEDERL. UITGEVERSBOND JAARVERGADERING TE UTRECHT Onder voorzitterschap van den heer J. C. Tjeenk Willink hield deze Nederl. Uitgevers bond gister haar jaarlijksche algemeene gadering in Den Haag. In z'n openingswoord wees de voorzitter er op, dat onder de leden van den Bond de zaak van de bescherming van de auteurs (vertalers, teekenaars, enz.) een noodzakelijke regeling behoeft en ook gemakkelijk te regelen is, nl. door het aanleggen van een lüst van bescherm de auteurs. Met deze regeling heeft, zoo meent spr., de Vereeniging ter bevordering van de belangen des Boekhandels niets te maken, doch het is een kwestie van de leden,van den Rond onderling. Spreker ging uit van de stelling, dat de uitgever, die den durf gehad heeft het eerste werk van een nog onbekend auteur uit te ge ven. een zeker recht heeft, dat ook hetgeen die auteur verder voor de pers gereed maakt "bij hem verschijnt. Om nu te kunnen weten of de eerste uitge ver er prijs op stelt ook de volgende boeken van dien amateur uit te geven, daartoe zou een lijst van beschermde auteurs, bijgehouden ten bureele van den bond aan allen groote diensten bewijzen. Spreker legde er den nadruk op, dat die lijst, naar het spreker voorkomt, nooit het recht van een auteur mag verkorten om, wanneer hij meent dat zijn eerste uitgever zijn belangen niet voldoende heeft behartigd of hij van zijn eersten uitgever geen behoorlijk honorarium kan krijgen, hij daarin vrij moet zyn, wanneer maar het verzoek van den auteur zelf uitgaat en hg zijn geesteskind eerst aan den eersten uitgever heeft aangeboden, en de leden van onzen bond de uit de lijst blijkende rechten ten nauwste respecteeren. Tot bestuurslid werd in de vergadering ge kozen de heer Jan Tadema (Haarlem), tot vertegenwoordiger in den Centralen Raad van Vakbelangen de heeren Jan Tadema, W. L. Brusse, J. E. Belinffante, G. Hana, tot lid van de commissie inzake betalingsmoeilijkheden de heer G. B. Noothoven v. Goor, in de gemengde Commissie uit leden van de Vereeniging van Letterkundigen en den Uitgeversbond de hee ren W. L. Brusse. C. A. J. v. Dishoeck en EI C. A. van Kampen. Ten slotte werd van gedachten gewisseld over omkooping in den handel, het eventueel ODrichten van een pensioenfonds voor bedien den van leden, verspreiding van het Ned. Eoek in Vlaanderen, titelbeschouwing en cadeau- het verzoek „daaraan a.s. Zondag „eenige woorden te willen wijden in bun „predikatie en de hoorders te willen opwek ken, hun getuigenis uit 1e brengen door „teekening op de lijsten van „Kerk en Zie zoo, daar is de preekstoel goed voor. Daar is geen wisseling van gedachten mogelijk. Daar staat de dominé „kogelvrij". Daar beeft hij geen last van lastige Of wij tegen oorlog zijn? Zoo sterk als het maar even kan! Of wij tegen opgeschroefde bewapening zijn? Zoo sterk als het maar kan, omdat we weten, dat de tot in het waanzinnige opge voerde bewapening van voor 1914 een gewel dige rol gespeeld heeft in de gruwelen van 1914-191S. Daarom achten we dan ook, dat dc geweldige bewapen ingsplannen der groote mogendheden weer op een ontzet tende oorlog zullen uitloopen. Of wij nu tegen de z g vlootplannen zijn? Natuurlijk niet! Om allerlei goede en Christelijke redenen niet Een van de Christelijke normen Is. dat we .•oor God verantwoordelijk zijn ook voor de beveiliging van hetgeen God ons schonk. Dat eenzijdige ontwapening dwaasheid is en niets Christel ij ks heeft, zal ook de vereeniging „Kerk en Vrede" in een verstandig oogenblik wel illen belijden. Dat eenzijdige ontwapening geen „dwaas heid des geloofs. maar verregaande onnoo- zelheid is, zal ook een Christelijk mensch, 1 al is hij lid van „Kerk en Vrede" moeten zeggen. Voorts dient de preekstoel niet om allerlei belangen en belangetjes te bepleiten en het teekenen op lijsten aan te bevelen. Daar is men predikant. Dienaar des Woords en geen propagandist voor „Kerk en Vrede". Daar predikt men Jezus Christus, Gods Zoon, in zijn aJles overklimmende beteoke- is voor het gansche leven der menschheid. Daar spreekt men over Koning Jezus, die voor ieder lid van zijn Gemeente en ieder onderdaan in Zijn Rijk vóór alle dingen vraagt erkenning van Zijn Goddelijkheid en buigen voor Zijn Majesteit. Dan komt de prediking in Zijn Naam. Die prediking is de groote vredeboodschap der verzoening met God. Die prediking, uitgaande van het verzoenende bloed dos kruises, giet nieuw licht over het oude ge bod, dat altijd nieuw blijft. In het licht verheerlijkten Christus gaan we ..KINDERHULP" JAARVTRSLAG De Vereeniging tot opvoeding van half verweesde-, verwaarsloosde- of verlaten kin deren in het huisgezin „Kinderhulp", is ge vestigd te Amsterdam doch heeft werkende afdeelingen over geheel het land. welke door contributiën en giften de voogdij en ver zorging van hulpbehoevende kinderen op zich kunnen nemen. Denkt niet, aldus het verslag over 1929: an die kinderen komt toch weinig of niets terecht. Het tegendeel is w.nr. de ondervin ding heeft ons anders geleerd, een enkele teleurstelling daargelaten. Wanneer wij nagaan, welke goede plaatsen de meeste onzer oud-pupillen innemen, heb ben wij reden tot tevredenheid en kunnen wij zeggen, dat wij niet voor niets hebben gewerkt Evenmin als goede ouders verstooten wij als voogden onze oud-pupillen, wanneer zi| werkloos worden of door rampen in hun ge zinnen worden getroffen. Wij staan hen dan. zooveel mogelijk, bij, onder meer, door het helpen zoeken naar een werkkring. Wij herhalen veelzijdig is ons werk en wij laten onze hulp niet afhangen van geloof, kunne of leeftijd. Elk kind, dat hulp be hoeft, verleenen wij hulp zoolang ons zulks geldelijk mogelijk is. In 1929 werden 231 kinderen, n.I. 125 jon gens en 106 meisjes, verpleegd. Het hoogste stamboeknummer was 1053. De Vereenigingsrekcning sluit met een .•oordeelig saldo van f 6938.50, dat aan het kapitaal werd toegevoegd. Dit steeg hierdoor tot f 45.605.95. De afdeelingen hebben in totaal ruim f 58000 aan vcrpleegkosten uitgegeven. Het secretariaat van liet Hoofdbestuur ls gevestigd le IlelmerSstrant 197, Amsterdam. Dit vermelden wij, omdat voor in het ver dag een los strookje is geplakt met déze in trocluctie: „Voor U en Uw vrienden". Plaatselijke adressen zijn o. n. Amsterdam: Heerengracht 124; Dordrecht: v. Bleycnbure straat 19; Den Hang: Van Aerssenstrnat 06; Rotterdam: Essenburgsincel 116b; Utrecht: Frans Halsstraat 31. Leiden ontbreekt op de jifrt .erstaan, dat het „gij zult niet doodslaan /oor den Christus-ingeplanten-mensch, do positieve beteekenis heeft van het ophou wen, de expansie des levens, de opheffing van dat leven, totdat het reikt tot den hemel. Dan is de positieve zijde van dat gebod, ook de levensbewaring, de levensbeveiliging, de levensbeschutting, en dan ligt in het verlengde van dit gebod ook een vlootplan, omdat dan dat oorlogstuig dienen moot om het van God ontvangen leven te bewaren en te behoeden tegen de aanslagen dergenen, die op dat leven loeren. Daarom zullen wij Christus prediken. Daarom niet gaan in den weg van ..Kerk en Vrede". INGEZONDEN MEDEDEELING •le kerkeraden en dienaren des Woords hier voorgaan en dat ook in de huisge innen en in het persoonlijk leven het ge- hed do stichtingen drage. Dat zal tot zegen zint voor het werk en Gode ter eere. (De vergadering duurt voort) Ziet U wel hoe de eene soort van zebra van de andere verschilt 1 Maar hoe ook hun prachtige huidteekening onderling geheel anders is, elke zebra op zichzelf is toch ccn bijzonder fraü dier. Zoo zijn ook de nieuwe Kreymborg-jassen, hoe ook verschillend van kleur en dessin en van velerlei model, toch in één ding overeenkomend: Ze zijn allemaal gemaakt volgens den eigen stijl en het fijne naaldwerk der Kreymborg-coupe. Dat maakt elke Kreymborg- jas tot iets bijzonders. Kreymborg HAARLEMMERSTRAAT 143

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1