IK WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 ONRECHTMATIGE DAAD ALS TWEE BUREN KIJVEN.... In een arrest van 2 Méi 1930 heeft de Hooge Raad een beslissing gegeven in een tmrentwist. Op zichzelf is dit natuurlijjt miets bijzon ders. Geschillen tussohen eigenaren van aangrenzende erven zijn zoo veelvuldig, dat ie werkelijk niet zonder meer voor bespre king in aanmerking komen. Het belangrij ke in het door den Hoogen Raad besliste ge val is echter gelegen in den sleutel, waarvan ons hoogste rechtscollege heeft gebruik ge maakt om te dezer zake een bevredigendo beslissing te geven. De strijd, waarover de Hooge Raad in laatste instantie kreeg te oordeelen, heeft zich te Amsterdam afgespeeld. Daar wilde aan den N.Z. Voorburgwal in het jaar 1924 een firma laten we haar A mogen noemen - op een open terrein een groot pand zet ten. De voorbereidende maatregelen waren genomen, het graafwerk was reeds voltooid, zoodat de bouw een aanvang kon nemen. Helaas zou het voorloopig althans zoo ver niet komen. Want nog voordat de hei machine in werking trad, had een conflict met buurman B, die een pand had, gelegen naast het open terrein, waarop gebouwd zou worden, ten gevolge, dat het werk moest worden gestaakt en een proces voor de Rechtbank ontstond. Bouw- en Woningtoezicht hadden n.l. on der de voorwaarden, die bij de bouwver gunning waren gesteld een bepaling opge nomen, dat de tweede verdieping van het aangrenzende perceel van B eerst van stut werk moest worden voorzien, voordat met den bouw van het pand van A een aanvang mocht worden gemaakt. Dit stutten van de tweede verdieping zou echter voor B zeer nadeeliige gevolgen met zich brengen. Want niet alleen, dat het aanbrengen van stutwerk geld zou kosten, maar bovendien zou de tweede étage daardoor grootendeels onbruikbaar worden. B wilde dan ook geen toestemming geven, alvorens er waarborgen waren, dat hij ge heel schadeloos zou worden gesteld. A was van zijn kant bereid de kosten van het stutwerk voor zijn rekening te némen, maar wilde niet verder gaan. Partijen konden het dus niet eens worden, de bouw kon geen verderen voortgang heb ben en A dagvaardde B voor de Rechtbank, omdat naar zijn meening B door zijn weige ring zich aan een onrechtmatige daad had schuldig gemaakt De stellingen van A kwamen hierop neer: Elk bouwen van een pand brengt noodza kelijk hinder voor de belendende perceelen met zioh. Waar ik (A) nu de kosten van het 6tutwerk nog wil betalen, is B in strijd met de zorgvuldigheid, die in het maatschappe lijk verkeer betaamt, door het onmogelijk te maken, dat ik er naast ga bouwen. B heeft den plicht, om mee te werken en mag niet door het stellen van onredelijke eischen het bouwen vertragen. Daarentegen hield B van zijn kant vol, dat hij niets kwaads gedaan had. „Ik heb krachtens artikel 625 Burgerlijk Wetboek", zoo redeneerde hij, „het recht, om over mijn eigendom te beschikken en het genot er van te hebben. Er bestaat voor mij geen ver plichting, om te dulden, dat een ander mij door zijn bouwen hinder toebrengt. In ieder geval heb ik deze verplichting niet, tenzij alle schade, die daar voor mij uit voort vloeit, door de tegenpartij wordt vergoed", Ge ziet, beide partijen hebben met kracht haar stellingen verdedigd. Het is dan ook een felle strijd geweest, die tot den Hoogen Raad toe is uitgevochten. De Rechtbank en het Hof gaven partij A gelijk. Beide waren van oordeel, dat naar de eisohen van het maatschappelijk verkeer de eigenaar van het aangrenzende perceel gehouden was de noodzakelijke medewer king te verleenen tot naleving der voor schriften van het gemeentelijk bouwtoezioht. Het Hof was weliswaar iets minder stevig in zijn overtuiging en gevoelde wel iets voor het argument van B, dat deze nooit tot iets verplicht was tenzij hem de schade werd vergoed. „Maar", zoo ging het Hof ver der, ,dan had B maar later schadevergoe ding in rechte moeten vragen. Het gaat ech ter niet aan, om de medewerking te weige ren, totdat de eisoh tot vergoeding der scha de geheel is ingewilligd. Aldus", zoo hield het Hof aan B voor, „hebt ge misbruik ge maakt van Uw sterke positie en zijt ge oor zaak geworden, dat A niet heeft kunnen bouwen, hetgeen voor hern zeer belangrijke schade met zioh bracht". Voor den Hoogen Raad heeft echter in de laatste en beslissende ronde B gelijk gekre- Volgens dit college hebben Rechtbank en Hof gedwaald, omdat het weigeren van me dewerking als zoodanig nog geen onrecht matige daad oplevert. De Hooge Raad laat in het midden, of een dergelijke verplich ting had bestaan, indien A bereid was ge weest alle schade te vergoeden. Evenwel was A daartoe niet bereid geweest en onder deze omstandigheden kon de weigering van B, om zijn pand te stutten, niet als een on rechtmatige daad worden beschouwd. Ons hoogste rechtscollege laat zioh dus niet uit over de eerste stelling van B, dat 3-iij nooit een dergelijlcen hinder behoeft te dulden, maar aanvaardt diens tweede stel ling, dat hij daartoe zeker niet verplicht is, indien hij niet volledig wordt schadeloos gesteld. Het komt ons voor, dat te dezer zake het gelijk aan de zijde van den Hoogen Raad ligt. Wel moet erkend, dat de verhouding van buren verplichtingen met zich kan bren gen. De eerste stelling van B zouden we dan ook niet gaarne aanvaarden. Indien een bovenbuurman bijv. weigert de water leiding af te sluiten, hoewel daardoor het water in het benedenhuis spuit is hij wel degelijk aansprakelijk. Immers in zulk een geval is het offer, dat de bovenbuurman moet brengen gering, terwijl de sohadc, die beneden wordt aange bracht, zeer aanzienlijk is. De zaak wordt echter anders, indien me, zooals hier, ernstigen hinder en schade van zulk een dulden ondervindt Een dergelijk offer behoeft men in ieder geval niet te brengen, tenzij de hinderdoebrengende par tij den ander volledig wenscht schadeloos te stellen. In hoeverre hinder dus zal moeten worden gedragen, hangt van de omstandigheden af. De algemeene regel hierbij is, dat de te genstrijdige belangen tegen elkander moe ten worden afgewogen, terwijl tevens mag worden aangenomen en dit is de vrucht van het hierboven besproken arrest dat niemand offers behoeft te brengen ten be hoeve van zijn buurman, tenzij die huur man bereid is de kosten te betalen. Mr. H. BAVINCK. NED. CHR. RADIO-VEREEN IGSNG DE OMROEP MET DEN BIJBEL" JAARVERGADERING TE UTRECHT Verleden jaar werd door de ledenverga- ering der N.C.R.V. tot een belangrijke interne reorganisatie besloten. Doordat tot nog toe ieder lid stemrecht ter algemeene vergadering had, was de opkomst betrekke lijk willekeurig en was bet mogelijk, dat b.v. het Centrum van het land*sterker ver tegenwoordigd was dan het Noorden en Zuiden. Thans is de vertegenwoordiging evenredig provinciaal geregeld. De persoon lijke stemmen komen tot uiting in de pro- 'inciale ledenvergaderingen, en de alge- neene vergadering, welke nu Vereenigings- •aad wordt genoemd, is de afspiegeling van de geheele vereeniging in haar gemengde samenstelling. Hedenmorgen 11 uur kwam deze gereor ganiseerde algemeene vergadering (Veree- nigingsraad) voor de eerste maal bijeen in Hotel de l'Europe te Utrecht onder presidium van den Voorzitter der N.C.R.V., den heer Mr. A. van der De ure, uit Bennekom De voornaamste punten der agenda zijn de verslagen van den secretaris-penning meester, van den omroepdienst en van den propagandadienst, en de verkiezing, van 25 bestuursleden. Bestuursverkiezing. Bij enkele candidaatstellïng wei-den tot Bestuurslid geskozen de heeren: Mr. A. van der Deure, Bennekom, voorzitter; C. A. Keuning, Wageningen, secretaris; F. de Boer, Andijk-Oost; Ds. D. A. van den Bosch, Den Haag; P. K. Dommisse, Maassluis; Joh. de Heer, Rijsenburg; K. Kruithof, Utrecht; J. M. Krijger Jr., Den Haag; Ds. L. J. van Leeuwen, Den Haag; D. Pereboom, Ede; Ds. J. J. van Petegem, Hilversum; Ds. J. A. Tazelaar, Rotterdam; P. C. Tolk, Hilversum; Ds. K. H. Wallien, Weesp; Prof. Dr. A. van Veldhuizen, Groningen en Ds. C. van der Zaal, Deventer. Over 9 vacatures wordt in de vergadering schriftelijk gestemd. Jaarverslag Secretaris-Penningmeester. De secretaris-penningmeester, de heer C. A. Keuning te Wageningen, deed verslag over den toestand en de werkzaamheden der Vereeniging in het jaar 1929. Hij herinnerde eraan, dat het c. vijfde maal was, dat een jaarverslag kon worden uitgebracht: 15 November van het vorige jaar kon de N.C.R.V. haar lustrum vieren. In dien betrekkelijk korten tijd is zij ge groeid tot een machtige organisatie. In bijna ieder opzicht is zij voorspoed' geweest en haar aanzien nam toe in alle kringen van het volk. Ook het ledenaantal groeide voorspoedig, zoodat thans reeds meer dan 90.000 in de Vereeniging zijn georganiseerd. Het jaar 1929 is in menig opzicht belang rijk geweest voor den geheelen Nederland- schen omroep dus ook voor de N.C.R.V. Herinnerd werd aan de benoeming en installatie van den Radioraad, die zich ernstig bezig hield met een advies betref fende de door de wet geëischte verdeeling van den zendtijd naar billijkheid. De Raad kwam echter in het vorige jaar nog niet met zijn advies gereed. Wel werd een voorloopige beslissing ge nomen inzake het gebruik van de beschik bare omroepgolven een beslissing, die in de omroepgesohiedenis bekend staat als ver plichte zenderruil. In het kort werd overzicht gegeven van de oorzaak der e lijkheden en van de houding, in deze aan gelegenheid door het Bestuur ingenomen. Verbetering van de zenders kwam nog niet tot stand. Uiteengezet werd, welke om standigheden de vertraging veroorzaken, hoewel vrijwel ieder overtuigd is van de noodzakelijkheid. Het vorige vereenigingsjaar was ook be langrijk, doordat reorganisatie-plannen, voor bereid door een Studie-Commissie uit het Bestuur, aanleiding gaven tot herziening van de Statuten en het Huishoudelijk Regle ment der Vereeniging. Op de ledenverga dering, gehouden 7 Juni 1929, werd deze herziening, na het aanbrengen van enkele kleine wijzigingen, goedgekeurd. In verband met deze reorganisatie besloot het Algemeen Bestuur in zijn geheel af te treden, om den Vereenigingsraad in de ge legenheid te stellen, geheel vrij een nieuw Bestuur te kiezen. De reorganisatie maakte het voorts nood zakelijk, dat in de verschillende provincies z.g. Provinciale Vergaderingen werden ge houden ter verkiezing van de leden der Provinciale Commissies en van den Veree nigingsraad. Eenige van die vergaderingen hebben nog in het vorig vereenigingsjaar laats gehad. Verder werd er aan herinnerd, dat in Sep tember van het vorige jaar de gelegenheid geopend werd, de contributie per week te betalen. De „weekleden" hebben dezelfde rechten als de andere werkende leden. De Correspondentendag had plaats op 16 October 1929 te Hilversum. Op deze goed bezochte vergadering, waar het vijfjarig bestaan der N. C. R. V. werd herdacht. De ahbeid der Vereeniging had een gezon den groei. Het aantal uren, waarop uitzen dingen plaats hadden, nam aanzienlijk toe, AMBTSJUBILEUM DS. VAN ANKEN doordat ook in den voormiddag werd uit gezonden. Herinnerd werd verder aan het heengaan in den Dirigent van het orkest; e-r is een Commissie benoemd, die de keuze van een nieuwen Dirigent voorbereidt. De organisatie van de schooluitzcnddngen onderging een kleine wijziging door de be noeming van een Commissie uit de orga nisaties, welke bij het Christelijk Onderwijs betrokken zijn. Om het contact tussohen Bestuur en leden te versterken, nam de Voorzitter bereidwil lig op zich, om op regelmatige tijden, aan- ankelijk iedere week, Bestuursmededeelin- ;en voor de microfoon uit te spreken. Uit en overstelpende hoeveelheid brieven is gebleken, hoe die toespraken door de luiste raars worden gewaardeerd. U-it het zeer uitvoerige en gedetailleerde financieel verslag bleek, dat het jaar 1929 een voordeelig saldo opleverde van f 4.877.37^. Het voordeelig saldo van vorige jaren bedroeg f 2.761.15. Tezamen f 7.638.52^ Er werd op gewezen, dat dit betrekkelijk kleine saldo niet de meening rechtvaardigt, dat de Vereeniging er financieel is. De om roep kost steeds meer geld en zal in de toekomst nog grootere bedrageil vergen. Ook voor de verbetering van den zender zullen de toekomst groote bedragen noodig zijn. Het bedrag van het zenderfonds is daartoo niet voldoende. De heer Keuning eindigde zijn jaarverslag met de woorden, die Z.Exc. Idenburg in het lustrumnummer van de „Omroepgids" schreef: „Er ligt nog een periode van groote en ernstige werkzaamheid voor den boeg. In het geloof en door de kracht van Hem, die u toe haar bekwaamde en sterkte, moge de Christelijke Radio-Vcreeniging -voort- n; en haar arbeid worde in toenemende mate gedragen door het gebed barer vrien den, en gesteund door de medewerking, ook op geldelijk terrein, van hen, die onzen plicht en onze roeping ten deze verstaan". Verslag Omroepdienst De heer P. C. Tolk uit Hilversum bracht verslag uit inzake den Omroep der Vereeni ging over het tijdvak 1 Maart 1929 tot Sep tember 1930. In dien tijd is het aantal zend uren der N.C.R.V. gestegen van 30 tot 45 per Uit de programma's der Vereeniging zelf is het dilettantisme geheel verdwenen. De afschaffing der z.g. stedenavonden heeft het peil der uitzendingen aanmerkelijk ver beterd. Met dank mag een aantal gevallen gecon stateerd worden, waarin de sprekers huu honorarium geheel of gedeeltelijk in de kas der Vereeniging stortten. Door het nieuwe zendtijdbesluit wordt de eene week een dag meer uitgezonden dan de andere week (Vrijdag). In de periode, waarover het verslag loopt, heeft de N.C.R.V uitgezonden 3265 uren. Gememoreerd werden een aantal bijzon dere uitzendingen, zooals de relayeering uit Amerika en niet minder dan acht plechtig heden, waarbij één of meerdere leden van het Koninklijk Huis aanwezig waren. Van de 213 avondprogramma's waren er 27 gewijd aan Evangelisatie-avonden, 79 eigen orkest, 46 vocale medewerking, 14 stedenavonden, 8S aan andere instrumentale en vocale medewerking, terwijl 51 avonden werden afgestaan aan andere vereenigingen. Het aantal sprekers bedroeg 1470, het aan tal declamators 45. Naast het Ziekenuur op Maandag werd een gelijk uur op Dondérdag ingesteld. De voorbereiding van de benoeming van een nieuwen Dirigent voor het orkest is in een vergevorderd stadium. De orgelconcerten van den heer Jan Zwart en de zang van het eigen dames koortje blijken bijzonder veel belangstelling bij de luisteraars te ontmoeten. Cursussen werden gegeven in Maleisch, Engelsch, Knippen en Stofversieren, Fraaie Handwerken, Gezondheidsleer en Techniek. Veel waardeering bleek ook te bestaan voor de Bestuursmededeelingen van den voorzitter. De heer Tolk wijdde voorts nog enkele be schouwingen aan de overige categoriën uit zendingen, zooals landbouwuren, „rijpere jeugd", schooluitzendingen, literaire lezin gen, morgenconoerten, enz. Aan de pe:wo- neelsbezetting en het administratieve deel van de programmavoorbereiding werden eveneens eenige woorden gewijd. 1 November a.s. wordt de Studio aan den Bergweg te Hilversum verlaten en worden ruimere, betere vertrekken aan de Heuvel laan in gebruik genomen. De uitbreiding van het werk maakte deze verandering nood zakelijk. Spr. sprak ten slotte de hoop uit, dat ook in de toekomst de N.C.R.V. op aller steun zal mogen rekenen. Jaarverslag Propaganda. Dit verslag werd uitgebracht door den héér D. P e r e b o o m, uit Ede. Het Corresponden ten tal bleeik gestegen te zijn van 405 tot 613. In de groote plaatsen werken tal van pro- paganda-comité's. Uitvoerig werd aange toond, dat in verband met het centrale doel der N.C.R.V. het oprichten van plaatselijke afdeelingen nutteloos werk is. Propaganda- materieei werd op ruime schaal verspreid. In circa 50 plaatsen werden openbare ver gaderingen gehouden. Het ledental klimt Ds. K. VAN ANKEN, predikant der Geref. Kerk van Delft, herdenkt heden den dag, dat hij voor 25 jaar in 't ambt werd bevestigd. Tevens viert de Delftsche pastor dezer deigen zijn zilveren huwelijksfeest. Gister iverd een receptie gehouden, welke zeer druk was bezocht. Een foto van Ds. en mevr. Van Anken in den kring van hun kinderen. CHR. LAGERE LANDBOUWSCHOOL TE WOERDEN steeds in sneller tempo. Ieder halfjaar levert meer leden op dan het voorafgaande. De beste maand is steeds Januari. In de verslag periode ging de vereeniging met een aantal van 44.234 vooruit Aan de hand van uit treksels uit vele brieven werd aangetoond, hoe tegenover veel haat ook veel liefde voor den Chr. Omroep staat De heer Pereboom eindigde met vertrou- en uit te spreken in de toekomst in de af hankelijkheid van Hem, die tot hiertoe in zoo ruime mate ons volk bereidwillig maakte. BINNENLAND. INGEDIENDE WETSONTWERPEN STAATSVISSCHERSHAVENBEDRIJF. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging van de begroo ting van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmuiden voor 1929. Om. dient een tekort van f 63.927 te worden aangevuld, dat ont staan is op den bouiw en de inrichting van afslag- en kantoorlokalen in de vischhallen. De visschers uit de plaatsen aan de Zui derzee zullen in verband met de behande ling van het wetsontwerp op 17 Oct. as. een groote betooging in Den Haag houden. WIJZIGING ZIEKTEWET. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot wijziging der Ziektewet De vierde afdeeling der Ziektewet, welke afdeeling handelt over het beroep tegen be slissingen van den Raad van Arbeid, bevat geen bepaling, waarin wordt aangewezen, welke Raad van Arbeid bevoegd is van een concreet geschil kennis te nemen. De Minister van Aiheid, Handel en Nij verheid acht het gewenscht, in de Ziekte wet de relatieve competentie der Raden van Beroep uitdrukkelijk te regelen; hiertoe strekt het ontwerp, dat de noodige aanvul ling bevat welke zich aansluit aan de rege ling, vervat in art. 349, leden 3 en 4, der In validiteitswet. WIJZIGING BEGROOTING STAATS MIJNEN 1929. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de begroo ting der Staatsmijnen in Limburg voor 1929 Als gevolg van de grootere bruto-winst kon een hoogere afschrijving dan de aanvanke lijk geraamde geschieden. Meer kan worden afgeschreven wegens uitkeering aan het Rijk wegens aflossing op het obligatiekapi taal f 4.538.068.69, waardoor de afschrijving wordt gebracht op f 9.038.068.69 Door de gunstige resultaten kon 5 pet op het aandeelenkapitaal worden uitgekeerd, uitmakend een bedrag van f 2.150.000. Aan vankelijk was het betreffende artikel slechts pro memorie geraamd. Tengevolge van hoogere ontvangsten kan de post: productieberekeningen, kool win ning, briketfabriek, cokesfabriek, centrale en overige bedrijven worden verhoogd met f 5.629.879.59 en alzoo worden gebracht on f 102.149.879.59, terwijl de div. baten stegen met f 184.474.92. Gelijktijdig is ingediend een ontwerp tol wijziging van de Waterstaatsbegrooting vooi 1929, waarbij in verband met het boven staande de uitkeering van het Rijk ad f 15.000.000 wegens verstrekking van obli gatiekapitaal wordt .verminderd met f 6.461.931.31, LEENING TEN LASTE VAN NED.-INDIE. Ingediend is een wetsontwerp, strekkende tot het aangaan van een geidieenmg ten laste van NecL-Indië. In den aanvang van het loopende jaar zijn schuldbewijzen ten laste van Ned.-lndië uit gegeven tot een nominaal bedrag van t 37.880.000, met welke leening vrijwel vol ledig is gebruik gemaakt van de bij even- bedoelde wet vericregen machtiging tot het opnemen op langen termijn van een bedrag van f 300 millioen. Ook na die emissie is de Indische vlot tende schuld, waarvan het grootste gedeelte in Nederland uitstaat, van vrij grootcn om vang gebleven. Op 9 Augustus jl. bedroeg het totaalbedrag van deze vlottende schuld rond f 113 millioen, terwijl bovendien aan muntbiljetten een som uitstond van onge veer f 22 millioen. Voorgesteld wordt nu een gedeelte van deze vlottende schuld tot een bedrag van f 75 millioen te consolideeren. Ofschoon het niet in de bedoeling ligt om de leening in meer dan één branche uit te geven, is in het wetsvoorstel niettemin do bevoegdheid daartoe opgenomen, ten einde den Minister van Koloniën in de gelegen heid te stellen, zooveel mogelijk gebruik te maken van de meest gunstige constellatie van do kapitaalmarkt Ook is om dezelfde redenen, als werden uiteengezet in de Me morie van Toelichting tot de Ned.-Ind. Lee- ningwet-1923 niet opgenomen een voor schrift nopens de maximum-rente, welke zal mogen worden betaald. In verband met den gevorderden spoed heeft raadpleging van den Volksraad niet kunnen plaats vin den. Het behoeft evenwel nauwelijks verze kering aldus de Minister dat omtrent de uitgifte overleg zal worden gepleegd met de Indische regeering, terwijl de Volksraad met de resultaten der emissie in kennis zal worden gesteld. DE OVERVAL OP WILLEMSTAD KAPITEIN BORREN GEDAGVAARD Kapitein A. F. Borren, de gewezen com mandant der troepen op Curacao, die op 2 October a.s. voor het. Hoog Militair Ge rechtshof terecht zal staan, wordt er, naai de Tel. meldt, van beklaagd dat hij als bevelvoerend militair ter gelegenheid van den beruchten overval der Venezolaansche opstandelingen onder generaal Urbina ver zuimd heeft doeltreffende maatregelen te treffen ter behoorlijke militaire bewaking en verdediging van het Waterfort en de aldaar gelegerde militairen. De advocaat-fiscaal Mr. P. A. J. van den Brandeler heeft verschillende getuigen ge dagvaard o.a. oud-gouverneur Ir. L. A. Fruy tier en Mr. N. J. L. Brantjes, officier van justitie te Maastricht, oud-gouverneur van Curasao. Kap. Borren, die op het oogenblik te Mid delburg in garnizoen is, wordt verdedigd door mr. J. Rolandus Hagedoorn, advocaat en procureur te 's-Gravenhage. ..OPPOSITIONEELE COMMUNISTEN' NIEUWE PARTIJ OPGERICHT Zondag is, naar het „Volk" verneemt, te Rotterdam een groep oppositioneele com munisten opgericht, bestaande uit drie leden van de C.P.H. centraal comité, die zich niet wenschen neer te leggen bij de fusie van de groep-De Visser met de groep-Wijnkoop. In het bestuur hebben de heeren J .J. Net, B. v. Arend en J. de Roos Jr. zitting. Samen werking zal gezocht worden met soortgelijke groepen te Amsterdam en Zaandam. JOURNALISTIEK „DE OPREGTE HAARL. CRT." De hoofdredacteur van de „Arnhemsche Courant", de heer P. H. A. van Ees, is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot directeur-hoofdredacteur van de „Opregte Haarlemscihe Courant", als opvolger van wijlen Jhr. van Riemsdijk. Leger en Vloot. DE VOLKSMISLEIDING TEEKEN MAAR RAAKI Markttooneel: Twee dames en één jonge man honden alle marktbezoekers. groot en klpin vast om hun naam op de lijsten der S D A. P te zetten. Van eenige controle is geen sprake. Teeken maar raak! is het parool. Onderwijl dreunt de jonge man met korte tusschenpoozen het volgende repertoir op: Teeken op het petititionnement tegen de moordplannen van minister Deckers. Twin tig procent der Nederlandsche arbeiders is werkloos, doch daar is geen geld voor Voor ouden van dagen is geen cent beschikbaar; wel 120 millioen voor een oorlogsvloot Huistooneel: Onderwijzeres van de openbare school ver zamelt handteekenineen. Komt bij een vrouw en biedt de liist aan. Van wie. vraagt de vrouw. Van de S.D.A.P. Dan teeken ik niet. O. wil u liever tpokenen op de liist van „Kerk en Vrede". Die is ook tegen den oorlog. Hier. zet uw handteekenine maar. De vrouw begreep en wei eerde: oen ba- zoeker wees de propagandiste op het on eerlijke in deze taktiek. Onhegonnen werk: zoo gekchiedt het op Wieringen, in de Alblasserwaard en overal. Men laat zonder eenige controle Jan on alloman voor man, vrouw en kind teokonen. En, als mosterd na den maaltijd fcmuen thans de secretarissen van S.D.A.P. en NV.V. vertellen dat zulks niet mag. Ze hebben eindelijk iets van hot Groningsche geval be merkt Alsof dat een uitzondering was! Met een ernstig gezicht zeggen ze: Onze huisbezoekers waken er voor. dat niemand voor een ander een naam op een lijst zet Elkeen, die tegen de vlnot- plannen van onze regeering is, behoort eigenhandig ziin naam te schrijven 'uit gezonderd natuurlijk, wanneer iemand niet schrijven kan). Maar een vrouw teekene niet voor haar man. epn man teekene niet voor ziin vrouw noch een moeder voor haar dochter, noch een vader voor zijn zoon. Zelfs komt er een waarschuwing bij: Op het Partij-secretariaat worden alle inkomende lijsten door het personeel ge corrigeerd. De betrokken afdeolingen we ten, dat zij lijsten, die niet volkomen correct ziin ingevuld, teruggezonden krij gen. teneinde ze in orde te maken. Heey.n, 'doe dat niet. 't Is waarlijk on begonnen werk om alle Misten in orde te maken. Spaar uw zenuwen Ge blijkt niets te weten van de wijze, waarop de hand- teekèningen verzameld worden; bewaar thans uw zoete rust ook maar. Doch. wanneer de AVRO. noc eens weer een petitionnement op touw zet: leg dan de hand op de mond; zwijg; en schaam u De R.-K. houtbewerkersbond te Best (N. Br.) besloot met algemeene stemmen de voorstellen, door de klompenfehrikanten voorgesteld, niet te aanvaarden. Het gevolg hiervan is, dat a*s. Zaterdag alle arbeiders zullen worden opgezegd en daarmee tegen 4 October uitgesloten zullen worden. BOND VAN NED. SCHILDERSPATROONS. Zaterdag werd In het gebouw ExceHlor te Den Haag de algemeene vergadering gehouden van den Bond van Nederlandsche SchlMersp tioons onder voorzitterschap van den heer C. uuiiiiiiwa.» van het orgaan „De Schilder". De flnancleele positie van din bond mag goed genoemd worden. i J. de Koning G.Hsn, KOLONEL DE JONGE OUDRAAT t De oud-kolonel der mariniers te Den Haag. de heer L. de Jonge Oudraat is Maandag in den ouderdom van 68 jaren overleden. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau. „MOED, BELEID EN TROUW" Gistermiddag is onder voorzitterschap van den gep. generaal C. J. Snijders de 40ste jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van de vereeniging „Moed, Beleid en Trouw". Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan der vereeniging is een actie gevoerd ter versterking van de geldmiddelen, wat ten ge volge gehad heeft, dat de verleende onder steuningen verhoogd zijn geworden. De periodiek aftredende bestuursleden de heeren G J. Snijders, H. C. Kronouer en G. C. E. Köffler werden resp. als voorzitter, vice-voorzitter en secretaris herkozen. Op voorstel van het bestuur werden ver volgens tot bestuursleden gekozen de heeren dr. van Aalst, te Amsterdam, H. D. Pierson te 's-Gravenhage, H. W. A. Deterding. A. Geertsema Beching, Amsterdam en F.' II. G. J. van Leeuwen 's-Gravenhage. UIT HET SOCIALE LEVEN LAND ARBEIDERSSTAKINGEN. De landarbeidersstaking te Oude Bildtziji (Fr.) duurt nog steeds voort, evenals die U Nieuwvliet (Z.). Ter oplossing van het laatst genoemde conflict had de Rijksbemiddelaar een gemeenschappelijke bespreking uitgn schreven. Hiertoe kwam het echter niet. De commissie uit de landbouwers toch deelde mede, dat op een bijeenkomst besloten was, met den modernen landarbeidersbond geen loonovereenkomst af te sluiten. Ook de sta kers wenschten zij niet terug te nemen. De vertegenwoordigers van den modernen land- arbeidersbond hadden toen aan verdere be sprekingen geen behoefte. In de vergadering der IJmuider Visch- handclverceniging werd meegedeeld, dat van den Minister van Waterstaat een schrijven was ingekomen, waarin deze zich bereid verklaarde de klachten der vischhandelaron aan een ernstig onderzoek te onderwerpen, wanneer het besluit om geen visch meer te koopen na 27 Sept. werd ingetrokken. De vergadering besloot aan den wensch j van dep Minister te voldoen* ebt U Uzelf al geholpen door ons een nieuwe abonné op te gevenO Land- en Tuinbouw. Schurft onder het vee. Dezer dagen kwam in „Het Volk" een ver ontrustend bericht voor over ernstige toene ming van schurft onder het vee, terwijl ook de menschèn, dte met dit vee zouden omgaan er door aangetast zouden worden. Tot nu toe zou deze ernstige en besmette lijke ziekte nog niet doorgedrongen zijn in Zeeland en Drente, maar zij zou in de overi ge provincies de veestapel op toenemende wijze teisteren. Terwijl volgens „Het Volk'' van de zijde van het Staatstoezicht niet in gegrepen wordt, omdat de Veewet, waarin do wering en bestrijding van besmettelijke veeziekten wordt geregeld, alleen de schurft (sarcopter-schurft en psoropus-sehurft) bij schapen, geiten en eenhoevige dieren noemt. W(j hebben ons in verband met dit be richt in verbinding gesteld met den heer W. ten Hoope, inspecteur van den Veenrtsmij- kundigen dienst en veterinair insnecteur van de Volksgezondheid, die ons vjAlnarde. dat dit bericht schromelijk overdl#*n is. Onjuist is, dat de sehurftzMrte onder het vee ons land, n ?t uitzondering van de pro vincie Zeeland en Drertp teistert. Er komen wel meer schurft gevallen onder het rundvee voor dan b.v. 10 jaar geleden, n.aar verontrustend is de toestand niet. Ook is niet juist, dat de schurftriekte een tweetal provincies voorbijgaat. Ook in Zee land en Drenthe wordt pr mee gesukkeld. Verder is onmist, dat vnn de zijd.- van het Stantstoexieht niet ingegrepen wordt. Voor een paar Jaar is het onderzoek naar de toeneming van deze ziekte reeds ingesteld er dat onderzoek is nu zoover gevorderd, dat te verwachten is een wijziging van de Vee wet zóó, dat daarin straks bij de wering van de besmettelijke schurft, ranst schapen, gel- ten en eenhoevige dieren, ook de runderen genoemd worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5