^liruuir riïterljt(üouraut Uit de Pers. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. SBONNEUBHTi f kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) |er week 1 0-25. Voor het Buitenland bij Weke- lijksche tending „6^- Bij dagelijksche tending „7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet aftonderlijk verkrijgbaar |y| O 3160 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1930 ADVERTENTIE Ni Van 1 lot 5 resrtfs f t-iTV? Like regel uieer _0.22Vi Ingcr ^iede-ic» linger, van 1—5 regels „2.30 Elke regel meer .0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor hel he vragen aan het bureau wordt berekend 10.10 10e Jaargang zich heden als Kwartaal-lezer abonneert, ontvangt tie tot 1 October a.s. verschijnende nummers GRATIS. DE DIRECTIE Oil nummer bestaat uit VIER blader EERSTE BLAD. MISVERSTAND. De historie leert, dat waarheid en recht vaak herberg vonden bij kleine groepen en minderheden; en daarom verwerpen wij het hoovaardige woord: Wat willen deze amech tige joden? Echter, van verschillende kleine politieke partijen in ons land moet gezegd, dat zij vaak klakkeloos overnemen, wat groote partijen voorstaan en slechts voor een nieuw, kleed of eenige franje zorgen. Dit geldt in casu thans van Chr. Dem. Unie en R.-K. Volkspartij, wiei* ontwapeningsactie een trouwe copie is van die der S. D. A. P. Waarom deze partij dan ook niet nalaat, deze kleine groepen te vleien en te prijzen. Zoo schrijft de Chr. Dem. Unie in een adres aan den Ministerraad, dat door het ingediende ontwerp en plan weer hooge financieele lasten op ons volk zullen worden gelegd. Dat door ons onderstreepte weer berust op een misverstand. Doch, onlogisch is het verdere betoog. Eerst heet het: „Waar tot ons de geweldige eisch komt: „Een iegelijk, die den naam van Christus noemt, sta af van ongerechtigheid", daar kunnen wij onmogelijk mede de verant woordelijkheid. dragen voor de ongerechtig heden, die de moderne oorlog ook al zou deze inderdaad een verdedigingsoorlog zijn onvermijdelijk met zich brengt". Dit is tenminste een argument, waar over te praten valt. Een verdedigingsoorlog, welke op zich zelf wel geoorloofd is, zou men afwijzen, omdat de moderne oorlog vele ongerechtigheden met zich brengt^ Dat is een redeneering, welke in onzen kring meer geaccepteerd wordt Blijft echter de vraag, of eenzijdige ontwapening oorlogsongei-echtigheden in ons land zal koeren. Evenwel, nu komen we bij een volgend argument De adressanten dringen er bij de Regeering op aan, te bedenken: „dat alleen gerechtigheid een volk verhoogt, maar dat de zonde ook de zonde van het militairisme, al geeft men het nog zulk schoonen naam! de schandvlek der natiën is." We zijn het er roerend meè*eens. Het militairisme, dat is het begeeren van een sterk leger om daarmee op een „gunstig", tijdstip b.v. zijn annexatie-zucht te bevredi gen of de economische concurrentie te „be slechten"; dat militairisme is zonde voor God. Doch, dat is iets geheel anders dan één ons opgedrongen verdedigingsstrijd. En 't is een militairisme, dat in Nederland door niemand in bescherming wordt geno- men. Integendeel bleek in de jaren 1914-'18 overduidelijk, dat Regeering, volk en leger niet alleen een strikte onzijdigheid bewaar den, doch heel veel lieten passeeren om toch maar het oorlogsonrecht buiten onze grenzen te houden. Ook wat dit betreft berust het adres op misverstand. Een „vredelievend" misver stand misschien, maar nochtans onverant woordelijk en onchristelijk! geen misverstand bestaan: aan de idee der financieele gelijkstelling mag onder geen beding getornd, zij zal integendeel,voor zoover mogelijk, moeten worden doorgevoerd. Dat dit vlot zal gaan, is niet te venvachten. Niet zoo wéinigen toch zijn er, die meer uit een pacificatie roes zijn ontwaakt dan dat zij met overtuiging de pacificatie gedachte tot de hunne hebben gemaakt. Velen van deze lieden,schijnbare mede standers van weleer, zullen de voorstanders der bijzondere school straks tegenover zich Dit behoeft geen bezwaar te zijn, omdat het Christelijk onderwijs wel benardere tijden heeft meegemaakt. Wie echter meent, dat de idee der gelijk stelling na tien jaren practijk voldoende heeft doorgewerkt, zoodat verdere doorvoe ring zonder slag of stoot zal plaats hebben, komt bedrogen uit. Voor ons is de gelijkstelling een zaak van recht. Maar rechtsgevoel is nog geen gemeen GEEN GEMEEN GOED. Van verschillende zijden heeft men de .Troonrede sober geheeten. Sober is zij ook in dit opzicht, dat Slechts weinige van de maatregelen, die het huidige Kabinet overweegt, met name werden ge noemd. Tot de belangrijkste is zeker wel te reke nen een ontwerp tot herziend van de Lager Onderwijswet, waarvan verwacht wordt dat het nog in het loopende zitting jaar zal worden ingediend. Te hopen is inderdaad dat de verwach ting, in de Troonrede uitgesproken, eindelijk in vervulling mag gaan. Reeds onderscheiden jaren wordt uitge zien naar een wijziging der Lager Onderwijs wet, die, met behoud van de pacificatie- gedachte, een minder dure toepassing waar borgt en anderzijds het Christelijk onderwijs meerdere vrijheid verleent. Deze taak, die verzoening beoogt tusschen twee erkende tegenstellingen, is zeker alles behalve gemakkelijk. Mede daaraan zal dan ook moeten worden toegeschreven, dat de Staatscommissie-Rut- gers zoolang op haar arbeid liet wachten en jaar op jaar uitstelde en teleurstelde. Gedachtig aan deze herhaalde teleurstel lingen is de vraag gewettigd, of het aange kondigde ontwerp de volle opdracht der Staatscommissie omspant, dan wel slechts •een deel daarvan uitmaakt. Het laatste zou na het lange wachten op nieuw een deceptie zijn. Omtrent de hoofdzaak mag intussohen PACIFICATIE OF IDENTIFICATIE? Dat er aan de financieele gelijkstelling op onderwijsgebied nog heel wat ontbreekt, is bekend. Door enze tegenwoordige Lageronderwijs- wet loopt de leidende gedachte, dat de open bare school maatstaf is voor de exploitatie der bijzondere: de laatste ontvangt nooit meer, meestal minder dan het open baar onderwijs. Dat dit vér gaat, wordt bevestigd door een Kon. Besluit van enkele weken terug, waar bij de aanschaffing van een projectielantaarn door een bijzondere school te Dordrecht ge acht werd de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stellen, teboven te gaan. Krachtehs art. 72 der wet behoefden dus geen gelden, voor dit doel beschikbaar te worden gesteld. Nu willen we allerminst beweren, dat aanschaffing van een projectielantaarn valt binnen de eischen die men normaliter aan het lager onderwijs mag stellen. Alleen wenschen we te wijzen..: op de on gel ij klaeid, waartoe deze beslissing leidt. i Want acht een g e m e e n t e b e s t u u een dergelijke uitgave wenschelijk voor het openbaar onderwijs, dan zal er wel geen enkel hooger college zijn dat een dergelijke post tracht te weren. Er is slechts één weg voor een school bestuur om de betwiste uitgave te doen: ze brengen ten laste der exploitatie maar, dan komen de andere onderdeden van het budget in het gedrang. Voor het openbaar onderwijs bestaat deze moeilijkheid niet: de Raad is in zijn gelde lijk beheer, mits dit niet tot verspilling vervalt, geheel vrij. Men ziet, dat aan de rechtsgelijkheid nog wel iets ontbreekt. Temeer als men let op een andere moti veering van het straks aangehaalde Kon, Besluit. Daarin wordt gezegd, dat de aanschaffing van een projectielantaarn geacht moet den de normale eischen voor het lager onderwijs te boven te gaan, althans nu de gemeente voor geenenk openbare school voor gew lager onderwijs een projectie- lantaarn heeft aangeschaft. Duidelijker kon de voogdij vanwege de openbare school niet worden geteekend. De Lagerondervvijswet stelt althans slechts één algemeene financieele grens aan de bijzondere school: het bedrag per leerling, i dat ten behoeve van het openbaar onderwijs wordt besteed. Maar in de wijze van besteding wordt de bijzondere school vrijgelaten, mits maar de uitgaven kunnen worden ondergebracht bij verschillende met name genoemde groepen. Dit Koninklijk Besluit gaat veel verder. Het zegt: wat gij vraagt voor uw bijzon dere school gaat ,de gewone eischen. te boven, want zie maar, de gemeente schafte dergelijke voorwerpen niet aan voor het openbaar onderwijs. We herhalen, dat wij allerminst het pleit voeren voor het gevraagde instrument, maar tegen het systeem verzetten wij ons Doorvoering van een dergelijk stelsel in handen van hen, die de Christelijke school gram zijn, zou de pacificatie omzetten in identificatie en het eigen karakter van het Christelijk onderwijs kunnen onder mijnen. En daarom hopen we dat, wat de Troon rede aankondigt als w ij z i g i n g, ook een verbetering zal blijken te zijn. an het' kabinet. Ook andere bladen vestigden daarop do aandacht. Thans spreekt de Haagsche briefschrijver in „De Tijd" zich daarover ook uit in deze woorden: Wil men aan de regeering een verwijt maken over haar Troonrede, dan doe men dit niet, om armoede aan beloften, maar veeleer om gemis aan kleur. Nu moet men ip' dezen ook niet overdrijven. Wanneer twee hetzelfde doen, is het nog niet het zelfde. Maar. toch iets, dat op het karakter wees van dit Kabinet, had niet geschaad. Zelfs de paar onnooz,elo begin- en slot- zinnetjes, die een Christelijk Kabinet aan duiden, zijn in den loop van 't jaar, door de warmte allicht, fletser geworden. Den bewindslieden is daarvan geen verwijt te maken, het is het werd een vorige week in ander verband al gezegd gevolg van den politieken toestand» die hun positie onzuiver maakt. Op alle déze bijzondei heden wordt daarop thans meer gelet dan onder een zuiver rechtsch par lemcntair Kabinet. De heer A. van Wijnbergen gaat in de Maasbode iets verder. Dit roomsch- kath. kamerlid concludeert: Beantwoordt derhalve, naar wij meenen. in het algemeen de Troonrede aan do verwachtingen, die mochten worden ge koesterd, op één punt is zulks niet het De „Standaard" schreef van de Troon rede: Zij is uiterst sober. Misschien te sober, aangezien epnig ontwerp, dat van de kleur en het karakter van het Kabinet zou kunnen spreken, noóde gemitt En dc a.-r. „Rotterdammer": Alleen mag nog gevraagd, of er geeii enkel wetsontwerp ten aanzien van Zondagsrust of handhaving dör Chris- telijke grondslagen van ons volksbe staan in voorbereiding is? En wij kun nen slechts hopen, dat het zwijgen-over deze dingen in de Troonrede geen bewijs moge zijn van werkeloosheid, doch dat uit de daden van het Kabinet mnge blijken, hoezeer de geestelijk-zedelijke belangen, niét alleen de Koningin, maar nok haar raadslieden op het hart gé- bonden zijn. Met deze beschouwingen zijn wij het volkomen eens. Gelet op de personen der Ministers zijn we wel ten volle-overtuigd, datvan werkeloosheid ten' opzichte van deze zaken geen sprake is, doch het zou goed hebben gedaan aan ons volk, wan neer er in de Troonrede van was gerept. Wie zich om slechts één zaak te noemen herinnert de uitvoerige discus sie ten vorigen jare betreffende de bestrijding der openbare zedeloosheid, en dan nagaat, wat inmiddels kon worden ten verkoop aangeboden en verspreid; nagaat, welke tooneelcn ook dezen zomer zich weder straffeloos konden afspelen langs onze Nederlandsche kust. had mo gen verwachten, dat blijk' zou zijn gege ven van het voornemen der Regeering voorstellen te doen teneinde een krachti ger ingrijpen dan tot dusverre op dit terrein mogelijk te maken. Wij scharen ons dan ook zonder voor behoud aan de zijde van hen, die in dit opzicht dc Troonrede voor te sober houden. HET CHRISTELIJK KARAKTER. We hebben er onze teleurstelling over uit gesproken, dat do Troonrede bijna angst vallig zweeg over het Christelijk karakter OFFICiEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. Besl. is benoemd tot ridder inde Orde van Oranje Nassau W. G. van Doorns, predikant bij de Ned .Herv. Kerk te Veld hoven; zijn benoemd: tot ridder in de Orde van den Nederlanct- schen Leeuw ir. J. F. de Vogel, voorzitter van het college van curatoren der Techni schc Hoogeschool te Delft, en tot officier in de Orde van Oranje Nassau Jhr. Ir. H. Strick van Linschoten, secreta ris van genoemd college; is aan den luitenant ter zee der le klasse J. J. A. van Staveren vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierse len van ridder 5e klasse in de Orde van de Kroon van Siam, hem geschonken door Z. M. den Koning van Siam; aan Mr. H. van Manen te Zeist, directeur van de Nederl. Spoorwegen, verlof verleend tot het aanemen van het ordeteeken van commandeur met kroon der Orde van Adolf van Nassau, hem door H. K. H. de Groot hertogin van Luxemburg verleend. BURGEMEESTERSBENOEMINGEN. Bij Kon. Besl. is benoemd tot burgemees ter der gemeente Stavoren Mr. S. M. van Haersma Buma; zijn opnieuw benoemd: tot. burgemeester der gemeente Linden J. A. M. van de Mor tel: Iln-wenen M. Bakker; Vorden W. C. Arriëns; Hillegersberg F. H. van Kernpen; Bodegraven Mr. C. S. van Dobben de Bruyn; Ameide en Tienhoven C. W. Luijendijk, secretaris dier gemeenten; Schiebroek J. P. I-I. Dhont, secretaris dier gemeente; Zwarte- waal S. da Silva; Biervliet P. W. Maarte- veld, secretaris dier gemeente; Hengstdijk L. A. K. van Esbroeck; Philippine P. A. Rammeloo; Aardenburg T. M; Overmaat: Maartensdijk C. van der Voort van Zijp; Menaldumadeel C. Pais; Winschoten Mr. H. I. Schönfeld; Meerssen J. H. Visschers; Oud-Valkenburg J. A. M. Wijnands. STOOMWEZEN. Bij Kon. Besl. is, met ingang van 1 Oct. 1930 benoemd tot hoofdingenieur voor het stoomwezen de ingenieur le klasse voor het stoomwezen ir. J. A. P. Verschraage, te 's-Gravenhage en tot ingenieur le klasse voor het stoomwezen ir. J. J. P. Cattel to 's-Gravenhage. srkregen ntslagen i tie St ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE ONTSLAGEN MIJNWERKER. Op de vragen van den heer De Visser naar aanleiding van het verbod aan Jen ontslagen mijnwerker A. Potze tot het be treden van de wegen en terreinen der Staats mijnen, heeft de lieer lteymer, Minister van Waterstaat, o. ui. het volgende geantwoord: Uit ,y.an de directie van de Staatsmijnen inlichtingen blijkt, dal aan ten mijnwerker A. Potze door de po litie Staatsmijnen namens de directie is aangezegd, dat tiem de toegang tot alle we gen en terreinen der' Staatsmijnen verbo Deze aanzegging geschiedde op grond van het feit, dat Potze in de woning groepen der Staatsmijnen geschriften ver spreidde, door welke inhoud vele bewoners hun godsdienstige gevoelens werden ge kwetst HET RECOGNITIERECHT. Op de vragen van den lieer Kurtenhorsi ui verband niet de van eenige fabrikanten te Helmond gevergde betaling van 11 noug bedrag in de plaats van een tot dusver door hen verschuldigd recoguitierecht we gens het gebruik van Staatseigendom en wegens wateronttrekking heelt de Minister van Financien, mede namens den Minister van Waterstaat, o. m. tiet volgende geanl woord: Dat de fabrikanten zonder nader overleg zouden zijn aangeschreven, is niet de feiten in strijd. Het overleg is sinds gerumien tijd gevoerd en met verschillende fabrikanten tot een goed einde gebracht. Eenigen ech ter zijn overreed weigerachtig te blijven. Het groote geduld, dat met hen is betracht, heeft geleid tot billijke klachten van de goedwillenden over bevoorrechting van de anderen. Het middel, dat gekozen is om de laatstbedoelden tot rede te brengen, wordt door den ondergeteekende niet juist geacht Het overleg niet de betrokken fabrikan ten zal thans opnieuw worden geopend en wat ten slotte blijken zal te veel te zijn be taald, zal hun worden teruggegeven. Het betalen van een vergoeding voor een gehruik van Staatseigendom, waarbij de be trokkene een bijzonder belang heeft, is niet een nieuwe financieele verplichting, maar een. die sinds lang voor allen, die in gelijke positie vërkeeren, bestaat, en waarvan, we gens liet „gelijke monniken, gelijke kap pen", niet enkelen duurzaam ontheven kun nen blijven. I Zondagssluiting dc gevoelens van een groot j deel der bevolking worden geëerbiedigd. Aan het einde van haar advies dringt be doelde vereen, er bij de regeering op aan het wetsvoorstel te aanvaarden. UITVOERCONTROLE OP EIEREN GAAT 13 OCTOBER IN Bij Kon. besluit is bepaald, dat de beslui ten van lfi Juni j.l. houdende toepassing van art. 8 en art- 11 der Landbouwuitv ier- wet 1929 met betrekking tot den uitvoer van kippen- en eenleieren, in werking tre den met ingang van 13 October a.s- GEMEENTERAAD ROERMOND IN BEROEP BIJ DE KROON Het besluit van den gemeenteraad van Roermond tot toelating van den heer J- .1. H Stigchels als lid van den raad is door Gedep. Staten vernietigd, /olgens deze nad deze zetel moeten toegekend worden aan de lijst Rieter. Tegen deze uitspraak is bij de Kroon bo- rocD ingesteld. DE JAVASCHE BANKWET MEMORIE VAN ANTWOORD Ontleend is aan de Mem. van Antwoord op liet voorloopig verslag over het wetsont werp- nadere wijziging en aanvulling van dn Javasche Bankwet. Met de zienswijz evan eenige leden, dat het aanbeveling zou verdienen om de in art. 28 der Bankwet opgenomen bepaling, welke voor schrijft, dat de Javasche Bank een door den gouverneur-generaal te bepalen gedeelte de* minimura-metaaldekking in Ned.-Indië moet houden, mede te doen vervallen, ten einde aldus aan de Javasche Rank een groolere vrijheid ten aanzien van de bewaring van haar goudvoorraad te geven, kan de Minister ziel niet vereenigen. Iedere circulatiebank moet voor een bepaald gedeelte harer onmiddellijk cpeischbare schulden een dekking aanwezig hebbe; in munt of niuntmateriaal om zoo doende in staat te zijn haar bankbiljetten te betrbm en zoo noodig geld te kunnen afgeven teil beteugeling van stijging van de wissel koersen op het buitenland boven de goudpari- teit. Voor de Javasche Bank geldt dit in nog sterkere mate, daar zich in Ned.-Indië geen mur-t inrichting bevindt. Zoo de regeling nu is heeft de Javasche Bank voldoende vrijheid om in belangrijke geldcentra door afgifte van goud invloed op de wisselkoersen uit te oele- nen ?n wordt de instelling in geenerlei opzient Lelenm.erd in haar wisselpolitiek. ONZE MINISTERS Gistermiddag i6 de minister van Oorlog, Mr. Dr. Deckers afgestapt in het Oranje hoteJ te Nijmegen, vanwaar hij naar de manoeuvres in Noord-Limburg zou trekken. WETSONTWERP WINKELSLUITING ADRES AAN EERSTE KAMER De Chr. Middenstandsverecn. voor Bussum en Omstreken heeft de Eerste Kamer f jn adres gezonden betreffende de voorgenomen pogingen der Regeering om de winkelslui ting wettelijk tc regelen. Hierin betuigt zij adhaesic met het streven der regcering cn protesteert krachtig tegen de agitatie, die een bepaalde groep tegen het wetsontwerp maakt, daar het mogelijk economisch na deel in geen geval tegen de sociaal-econo mische voordeelen opweegt, terwijl door de DOUANEBEHANDELING RIJNVAARTVERKEER UITBREIDING ZONDAGSDIENST PER 1 OCT. E.K. Minister van Financiën heeft voor de douanebehandeling in het Bijnvaartverkeer aan de Nederlandscli-Duitsclie grens een we regeling van den Zondagsdienst in gesteld gelijk deze in onderling overleg tusschen Nederlandsche autoriteiten cn be langhebbenden tol stand is gekomen. Zij luidt als volgt: van 1 April tot en met 30 September: Lobith van (P/o tot S'/2 uur cu van 12V2 tot IGV2 uur A.f.; Emmerik van 7 lot 9 uur cn van 13 tot 17 uur M. E. T.; van 1 October tot 011 met 31 Maart: Lobith: van IV2 tot 91/> uur en van 12V2 tot l6V-> uur A. T.; Emmerik: van 7% tot 9% uur en van 121/2 tot IG1/2 uur M. E. T. Als feestdagen waarop Zondagsdienst wordt verricht, worden beschouwd Nieuw jaarsdag, 2e Paaschdag, 2e Pinksterdag, 2e Kerstdag. Hemelvaartsdag. Valt de eerste Kerstdag op Vrijdag of op Maandag, dan zijn op den 2en Kerstdag de diensturen als op werkdagen. Valt de Nieuwjaarsdag op Zaterdag of op Maandag dan heeft op dien dag de ktaring plaats als op werkdagen. In den tijd van 1 Mei tot en met 31 Aug. begint den op een Zon- of feestdag volgen den werkdag de klaringsdienst steeds een uur vroeger. Op den eersten Paaschdag, den eersten Pinksterdag en den eereten Kerstdag worden uitsluitend passagiersschepen gpklaard; in geval van mist of ijsgang kunnen de Neder landsche en de Duitsche plaatselijke douane diensten in onderling overleg bepalen, dat ook andere schepen geklaard worden. Deze overeenkomst treedt op 1 October 1930 in werking. NIEUWE PACHTREGELING MEMORIE VAN ANTWOORD OP VERSLAG TWEEDE KAMER Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp: nieuwe regeling van de pacht en regeling der pachtcommissies. Den tegenstanders van dit ontwerp merkt de regeering op. dat. hel -lofwaardig feit, dat er een groot aantal goede verpachtens is, geens zins uitsluit, dat er anderen zijn, niet met zulk een goeden socialen geest bezield. De regeering is ervan overtuigd, dat deze regeling niet verder gaat dan noodig is. Waar cle verhoudingen niet te wenschen la ten. zal in 't geheel geen overheids-inmenging worden gevoeld. Geruimen tijd geleden zijn reeds maatrege len genomen om het kunstmatig opdrijven prijzen te voorkomen. Om nu op grond, dat daarmede nog niet alles is bereikt, aan stonds te besluiten tot de noodzakelijkheid in afschaffing van openbare verpachtingen, een te ver gaande conclusie. In bepaalde omstandigheden is trouwens publieke verhuring de eenige weg, langs wel ken men een pachter voor zijn landerijen kan verkrijgen. De regeering heeft in het ontwerp eenige wijzigingen aangebracht, o.m. om ontduiking te ontgaan. Verder kan, <n geval van con tinuatie de rechter, volgens de in art. 163G, lid 3 alsnog aangebrachte wijziging, den ter mijn van verlenging vaststellen los van den eereten pachttermijn. Ook heeft de regeering teruggenomen de toekenning van het zakelijk recht, hetgeen in den breede is uiteengezet. Voor een geforceerde beweging door ont eigening, bestaat in ons land met zijn over wegend klein bezit niet de aanleiding, die mogelijk elders toe moest wezen. De regeering acht haar voorstellen een ge paste bevrediging door eenigen steun te bie den aan de in den regel zwakste partij bij afsluiting en afwikkeling eener economische gewichtige en vaak volstrekt noodzakelijke overeenkomst. De memorie gaat vergezeld van een nota van wijzigingen op het wetsontwerp, houden de nieuwe regeling van de pacht en van een nota van wijzigingen op het wetsontwerp, houdende regeling van de paohtcommissies. Blijkens het voorloopig verslag over hev •oorsxel van wet van den heer De Vissci, hou dende regeling van de samenstelling en be voegdheid der pachtcommissie, was men nage noeg algemeen van oordeel, dat dit voorste' niet voor een diepgaande beschouwing in aan merking komt, en dat de aanneming daarvan nkfc mogelijk is. HOOGE RAAD VAN ARBEID De Hoogt Raad van Arbeid zei op Maan dag 29 September a.s. bijeenkomen, o.a. ter vaststelling van zijn advies over het voor ontwerp van een algeraecnen maatregel van bestuur als bedoeld in artikel 22, eerete KJ, der Ziektewet PROV. STATEN VAN FRIESLAND DE BOER OPVOLGER VAN MEJ. v. DIJK? Door bedanken van mej. G. van D ij k te Berlikum is in de Staten van Friesland 'n vacature ontstaan. Volgens de lijst der S, D. A. P. is de heer J. de Boer te Leeuwar den opvolger. VERBODEN RADIOVOORDRACHT (UITEENZETTINGEN.; Omtrent de verboden radiolezing van nu. J. H. Schultz van Haegen over „Noodzakc'ük* verbeteringen in het gevangenis- en reclas- seeringswezon (alg. programma deze week verzorgd wordende door de V.A.R.A.) meldt het „Volk" nog „Op het tydstip dot deze rede zou aanynn- KERK NOCH VREDE Hierover zal men op de straten van Aske- lon juichen; het zij zoo, want dat is beter dan te zwijgen en niet te waarschuwen. Men zond mij nog al eenig petitionnement materiaal; maar ik laat het rusten. Want als zij, die in onzen kring verkeeren, mis leiding en verwarring stichten; wat kan mil dan van anderen verwachten? Voor mij ligt de volgende: OPROEP. De Nederlandsche Regeering heeft haar plannen voor den vlootbouw bekend ge maakt. Zij wil, dat Nederland zal voort gaan zich ten oorlog toe te rusten. Wie met mij van oordeel is, dat het Chris tenvolk zich tegen oorlogstoerusting heeft te ver.etten, teekene het petitionne ment van de Vereeniging „Kerk en Vrede". Het ligt ter teekening bij: F. G. DE RUITER. Nedcr-Hardinxvcld B 696. Nieuws staat cr niet in; dat is waar. De misleiding, dat Nederland voortgaat zich ten oorlog toe te rusten kan men zoo 'erechrijven uit elke roode .proclamatie". In dezen oproep is het teleurstellende, dat hier een uitgever van di e anti-rev. week bladen dermate het spoor bijster is, dat hij de actie eener organisatie, welke noch de Kerk, noch den vrede dient, steunt en be vordert. Wat moeten de lezers van „Rondom de Giessen", „De Drie Provinciën" en „De Alblasserwaard en de Vijf Heerenlanden" daar nu wel van donken? Zullen de eenvoudigen niet in de war raken en meenen, dat ze door het petition nement van „Kerk en Vrede" te teekenen, 3e Nederlandsche regeering terughouden i'an een oorlogszuchtige poging? Eerst wordt hun een lijst van de S.D.A.P. voorgehouden, maar die roode vaan in den mist volgen zij niet; doch dan komen de nen van „Kerk en Vrede" en laten de goed-geloovige zielen tcekencnvoor de S.D.A.P. O, als onze (ik bedoel mij zelf en de lezers an genoemde weekbladen) als onze onver getelijke vriend Piet Brouwer dit had moe ten beleven, dat zijn grootsch en rijkgezegend journalistiek werk zóó ondergraven werd; hoe groot zou zijn droefheid en toorn ge weest zijn. O, beschikte ik over zijn vaardige en pun tige pen om deze misleidende actie naar waarde te gccselen! Christelijke weekbladen, de vele anti revolutionaire met name, welke rijkelijk over heel het land verspreid zijn, kunnen zoo machtig veel en goed werk doen naast onze groote dagbladen; maar ze zijn dubbel zoo gevaarlijk als neutrale, wanneer ze hetzij indirect, hetzij direct steun bieden aan anti-christelijke en tegen-nationale acties. Dat politieke tegenstanders ons bestrijden, versterkt dc kracht en staalt den moed; doch als vrienden u in den rug aanvallen, geeft dit slechts droefheid. En op Askclons straten is vreugde. gen deelde de omroeper van de Vara mede, dat het houden van deze rede verboden was door de commissie van toezicht op het al gemeen programma Bij informatie bleek het blad, dat het lid der commissie van toezicht dat met de con trole van dit programma was belast, zich ta weinig over het onderwerp georiënteerd ge voelde om te kunnen oordeelen of alles -wat door mr. Sehultz zou worden gezegd wel juist Aangezien hem verder de tijd ontbrak om zich in deze zaak in te werken, en h:j het niet buitengesloten achtte, dat luisteraars zich door deze rede gekwetst zouden gevoe len, werd dc rede niet doorgelaten." Het blad nieer.t te weten, dat het toezicht niet wordt uitgeoefend door de commissie als geheel, maar bij toerbeurt door elk lid vau de commissie afzonderlijk. Mededeeling Radio-Controle- Commissie Naar aanleiding van het persbericht vol gens hetwelk de uitzending van bedoelde voordracht zou zijn verboden door de Rad'o- ('ontrole-Commissie, wordt ons van de zijde dezer commissie medegedeeld, dat zy met deze aangelegenheid niets te maken heeft. De hier bedoelde afwijzing is geschied door do algemeen-programma-commissie, omdat zy de uiteending niet voor het algeim ene programma geschikt achtte. NIET KAUSJER. De justitie heeft een inval gedaan bij do Hypotheken en Assurantie Centrale aan <»c Nieuwe Prinsengracht te Amsterdam. Dc .'c- heele administratie werd per anto n.uir li d instructiegebouw overgebracht. De Imisz .0- king vond haar oorzaak in het groote n m- tal bij de justitie ingediende klachten tem-n de operaties van de bank in het buitenland. AAN BRANDWONDEN OVCTLEDEN Men meldt ons uit Rotterdam: Door een ongelukkige samenloop van om standigheden is het 3-jarig kindje I_ v. L in een pan met eten gaan zitten, liet bekwam ernstige brandwonden aan de r mp en het dijbeentjc. Hel kind \vrd naar bet ziekenhuis aan den Coolsingcl overgebracht en is daar later overleden. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN. WAAR HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1