JOmtw» gnhsdje Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken WIE zich heden als Kwartaal-lezer abonneert, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers GRATIS. DE DIRECTIE EERSTE BLAD. BINNENLAND. ESONNSKfiENÏi Per kwartaal f 3.25 (Beschikklngsfeosten 10.15) >er week f 0.25, Bil dagölij ksche zending „7.-- Alles bit vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 h cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3156 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1930 ADVEBTENT1ËN: Van 1 tot 5 regels f Like regel cncer „Q.22Vi Tngec. iedederlinger. 'c T* ir- van 1—5 regels *2-30 Elke regel meer 0.4b Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekendƒ0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE blader SCHUNNIG! De opening van de Staten-Generaal is een dag van traditie. Ieder weet dat velen waardeeren het, dat er in onzen nuchteren tijd nog een klein beetje traditie is overgebleven, dat men eens een enkele dag breekt met het alledaagsche, dat men ook in vormen uitdrukking geeft aan de hoogheid van het Koninklijk gezag. Onze Koningin staat bekend als een een voudige vorstin, alle zucht naar praal is haar vreemd en de wijze waarop zij zich kleedt is zoodanig, dat menige vrouw uit het volk aan haar eenvoud een voorbeeld kan nemen. Alleen bij de plechtige opening van de Staten-Generaal, de dag waarop als het wa re de verhouding tusschen volksvertegen woordiging en kroon wordt geaccentueerd, rijdt het Koninklijk gezin in de volle waar digheid van de koninklijke macht naar het Binnenhof in den traditioneelen „gouden koets". Die tocht heeft 't sociaal-democratisch dag blad „Voorwaarts" aanleiding gegeven tot een stukje copy zóó schunnig, zóó doortrapt gemeen, dat men er even sprakeloos van staat en dan geneigd is den schrijver ge woon den rug toe te keeren. We hopen dat onze lezers ons willen verontschuldigen wanneer we een paar aanhalingen uit die vuilschrijverij doen: De revue was ditmaal rijker gemonteerd dan ooit. Alle revuesterren en cabaretvir- tuosen verschenen op de planken. En er waren meer paarden dan het grootste cir cus ter wereld vertoonen kan. De gouwen koets had er alleen al acht Natuurlijk is zooiets antiek. Een motor levert op zijn slofjes meer paardenkrach ten zonder zulk een ontstellende romp slomp te eischen,-En het practische leven richt zich daar meer en meer op in. IV men mag natuurlijk niet eischen, dat revue zulks ook doet. Die kan gerust een paar eeuwen achter de feiten van den dag aansukkelen als het publiek er maar dokken wil. „De twee weezen" of de „Vod denraper van Parijs" zijn ook niet gloed nieuw. Laten we dus de Haagsche revue niet kwalijk nemen, dat ze sterk herinnerde aan het gedoe van de vroegere Duitsche vorstjes, die met veel verguldsel en veel gedraaf van knollen het publiek moesten imponeeren, omdat het anders wellicht het geloof aan hun onmisbaarheid zou verliezen. Die poging slaagt in het tegen woordige Nederland nog altijd redelijk: „de Gouwen Koest" blijft een aardig kas stuk. En dus is het te begrijpen dat de Di rectie dit jaar nog wat meer klatergoud en nog wat meer knollen inschakelde dan de vorige jaren gebruikelijk was. Waarna H.M. met imponeerend geluid voorlas, dat 's Lands financiën tot de grootste sober heid manenEn er was niemand die lachte om deze geestigheid. Nadat de heeren zich een half uur had den vertoond aan hun en andere dames, die terecht sprakeloos bleken, kwamen er twaalf heelemaal in gouddraad gewoelde meneeren binnen en één van hen brulde op een gegeven oogenblik: „de Koningin" Hij had er geen minuut mee mogen wach ten anders was hij te laat geweest, want H.M. zat hem, om zoo te zeggen op de hie len. Zij onderhield zich minzaam met den heer Fock. Als we goed gehoord hebben maakte H.M. bij het pas se eren van de perstribune juist één Harer welgeslaagde opmerkingen over het weer van vandaag. Kijk, wanneer fascisten, met wier metho den we in 't geheel niet dwepen, teer spui ten op de stoep van een rood volksgebouw, dan zijn de socialistische schrijvers er als de kippen bij om luid te roepen om „pelisie" maar het schijnt dat deze geestelijke vuil spuiterij maar ongehinderd mag voortgang hebben. Zou het niet gewenscht zijn hier paal en perk aan te stellen? Welbewust wordt hier de volksgeest vergiftigd. Toen destijds Troelstra op het Loo werd ontboden, wist hij wat de traditie van hem eischte: hij trok z'n beste lakensche pak aan en zette den hoogen hoed op, hoezeer het „practische leven" ook misschien een pet beter zou oord eel en. Het lijdt geen twijfel of de roode heeren zouden zich, werden zij eens tot het Ministers ambt geroepen, in ambtsgewaad steken bij plechtige gebeurtenissen. Dat doen ze nu al in die functies, die ze hebben. Daaraan hielden ze zich ook toen het hun nog niet door het Congres was verboden op den der den Dinsdag in September naar het Binnen hof te gaan. En wat de welgeslaagde opmerkingen van de Koningin betreft, zouden we willen zeg gen, dat die misschien in den regel wel hoo- ger zullen staan dan de opmerkingen die b.v. Fimmen maakte, toen hij op denzelfden mor gen nog vóór 11 uur al in het Rotterdam- sche Tivoli aan den wijn zat. De Koningin doet voor den volkseenheid honderdmaal meer dan de in eerste klas coupé reizende socialistische Kamerleden met handschoentjes aan bij het krantenlezen. Of als meneer Duys, wanneeT hij met zijn particuliere auto te Ellecom in het duurste familie-hotel verblijft. Al deze heeren ken nen dan geen arbeiders, maar gevoelen zich zoo'n beetje halfgod. Denken zij inderdaad, dat, op wat verblinden na, verreweg de meerderheid van ons volk niet het onder scheid ziet tusschen geboren koningschap en veroverd vet baantje? Dat zijn dan de „beste mannen", die „ge wroken" moeten worden voor den „hoon' die hun wordt aangedaan, als de radio-con- trole-commissie hun redevoeringen van te voren opvraagt. Wij hebben reeds eerder opgemerkt, dat die controle-commissie daar niet verstandig aan deed, maar de belachelijke verontwaar diging en de opgeschroefde protestvergade ringen doen toch merkwaardig denken aan het spreekwoord: „Als niet komt tot iet, dan kent-iet zich zelve niet". Wij mijden persoonlijke aanvallen tegen onze politieke tegenstanders, maar wanneer vuilschrijvers als deze aan het werk gaan, dan hebben we moeite om onze pen te be dwingen en niet het een en ander van die „beste mannen", dood of levend, te vertei- Maar tenslotte: ook de voormannen van de s.d.a.p. weten, dat Koningin Wilhelmina van een ongerept hoogstaand karakter is, zoo vaak de gelegenheid zich voordoet, leg gen ze hiervan getuigenis af. Waarom zul len we ons dan ook druk maken over die kleine menschjes, die van niet tot iet zijn Lidt ze schelden, het is niet anders dan hun woede tegen het feit, dat tegen hun tien duizenden de honderdduizenden staan, die zich om den troon scharen. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. zijn benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de heer W. L. A. van Oos- terwijk Bruyn, voorzitter van het bestuur van den Chr. Zeemansbond te Londen en bevorderd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de heer C. Zuiver, marine- superintendant van de Anglo Saxon Petro leum Company te Londen; is aan dr. J van der Hoeve, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden, vergun ning verl. tot het aannemen van de versier selen van officier van de Kroonorde van België; is aan den lste-luit. M. Schreuder, van het wapen der Kon. marechaussee, vergun ning verl. tot het aannemen en dragen van de ordeteekenen van ridder met kroon der Orde van Adolf van Nassau, van Luxem burg; is toegek. de aan de Orde van Oranje- Nassau verb, eeremed. in zilver, aan mej. J. M. Mensing, eerste-winkeljuffrouw bij ae firma Hinze en Reuvers (Maison Sprecher) te 's-Gravenhage (bij bevordering); is toegek. de aan de Orde van Oranje- Nassau verb, eeremed., in brons, aan A. van der Wal, letterzetter bij de Nwe. Rot- terd. Crt. te Rotterdam; is toegek. de aan de Orde van Oranje Nassau verb, eere med. in zilver aan: mej. M. H. Wevers, voorheen huishoudster bij de familie Brans, te Veendam: in brons, aan: A W. Stavast, te Rheden, metselaars knecht bij den heer M. H. Jolink, te Does burg; P. A. de Leeuw en J. Koene, voorh. inpakkers in dienst van het Bestelhuis van den Ned. Boekhandel te Amsterdam. RAAD VAN STATE. De eerstvolgende openbare vergadering in de afd. van den Raad van State voor de geschillen van bestuur zal worden ge houden op Woensdag 24 September a.s., des voorm. te 10.30 uur. GEORGANISEERD OVERLEG. Bij beschikking van den minister van Financiën is aan W. J. Bloot te Voorburg op zijn verzoek eervol ontslag verleend als plaatsvervangend lid van de Bijzondere. Commissie voor georganiseerd overleg in zaken, rakende de ambtenaren bij de ad ministraties der directe belastingen, invoer rechten en accijnzen en der registratie en domeinen, van de hypotheken en het kada ster en is als zoodanig benoemd J. N. Valk- hoff, inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te 's-Graven- STAATSBEGROOTING VOOR 1931 Hoofdstuk VIII (Defensie) DE VAANDELGROET DANKBETUIGING VAN DE KONINGIN. De voorzitter van het Comité voor den Vaandelgroet, de heer A. C. Verbeek, heeft van H.M. de Koningin opdracht ontvangen de vereenigingen dank te betuigen voor de hulde aan Hare Majesteit gebracht. Door de hartelijke en spontane hulde is deze dag voor H. M. een onvergetelijke geworden. Tevens liet de Koningin met groote be langstelling informeeren naar die leden, wien op een of andere wijze door den ge neeskundigen dienst hulp verleend moest worden. Het totaal bedrag van dit hoofdstuk be loopt f 102.358.907 waarvan op den kapitaal dienst f 627.000 en aldus voor den gewonen dienst f 101.731.907. Dit laatste bedrag is ge specificeerd als volgt: Departement f 1.501.132; militaire uitgaven f 94.147.788; niet-militaire uitgaven f 5.952.987. Overige uitgaven f 130.000. Op de begrooting is uitgetrokken voor den bouw van: twee onderzeebooten O. 13 en O 14 f 850.000; één flottiljevaartuig-1930 f 500.000 alles te zamen f 2.600.000, welk bedrag geheel ten laste der rijksbegrooting komt. Verder wordt bij deze begrooting aange vraagd voor: twee torpedobootjagers 1927 f8000; drie onderzeebooten K. 14 en K. 16 f 3.620.000, twee onderzeebooten K. 17 18 f 2.245.000 en één kruiser 1930 f 1.935.000; totaal f 7.808.0000, waarvan de helft f 3.904.000 ten laste der rijksbegrooting komt terwijl de andere helft uit de begrooting van Ned. Indie wordt gerestitueerd. De totale kosten van den nieuwen aan bouw bedragen voor 1931 f 10.408.000, waar van f 3.904.000 uit de Indische middelen wordt gerestitueerd. Het ligt, naar de minister mededeelt, in het voornemen twee torpedobooten van het Z. type in West-Indië te stationeeren, voor welk doel het noodzakelijk is deze vaartuigen verbouwing te doen ondergaan. Personeel. Omtrent het personeel der zeemacht wordt het volgende medegedeeld: Zoowel door de gebeurtenissen in West Indië als met het oog op de behoefte aan Europeesch beroeps person eel der zeemacht op de vloot in Ned.-Indië, is het noodig ge worden de sterkte van het personeel uit te breiden. In West-Indië is een compagnie mariniers gelegerd ter sterkte van 144 man, terwijl ge rekend wordt op blijvende aanwezigheid eener scheepsbemanning van ruim 200 hoof den, tezamen 344 man. Regelmatige aflos sing van het personeel vordert wegens tijd verlies door vervoer en verlof een ruimere uitbreiding dan bedoeld getal, zoodat met het oog op het bovenstaande gerekend moei worden met een uitbreiding van bijna 400 Zooals vermeld in de M. v. A. aan de Twee de Kamer nopens Je begrooting voor 1930 werd aan de Indische regeering de vraag gesteld of zij nog steeds van oordeel was, dat voor de bemanning van een vloot van de thans Ln het oog gevatte sterkte op den duur met rond 2000 man Europeesch beroepsperso nee! kon worden volstaan, zooals in Decemr ber 1926 door die regeering was verklaard. In antwoord op deze vraag is in December j.l. bericht ontvangen, dat de G.-G. van Ned Indië na gezette overweging van oordeel is. dat deze sterkte op 2447 man behoort te wor den gebracht. Ook dit verschil van 447 man eischt om bovengenooemde redenen een eenigszins hooger aantal manschappen, zoo dat met het oog op de thans gebleken behoef de vloot in Oost-Indië het personeel met rond 500 man moet worden uitgebreid. Het ligt in het voornemen de bedoelde uit breiding van personeel geleidelijk te doen plaats hebben en daarbij zorg te dragen, dat in elk geval in 1934 de bemanning van de vloot in Indië op de verlangde sterkte zal zijn gebracht. De landmacht. Wat de landmacht betreft, is de vredes samenstelling van een regiment infanterie opnieuw vastgesteld teneinde de bezwaren op te heffen, welke verbonden bleken te zijn aan de onderverdeeling van het regiment in twee schoolcompagnieën, terwijl de in structie in de practijk onder de leiding van drie kapiteins plaats vond. De leiding der onderscheiden kategoriecn dienstplichtigen zal voortaan plaats vinden bij drie compagnieën onderscheidenlijk de tirailleurs, de mitrailleurs en de specialisten compagnie. Voorts is in de nieuwe samenstelling af zonderlijk vermeld het personeel, dat te zamen vormende het mobilisatiebureau in den regimentsstaf is belast met de werk zaamheden verbonden aan de registratie van het met groot verlof zijnde personeel, de overige mobilisatievoorbereidingen, bewapc- nig, de munitie, de kazerneering, en dergelij ke arbeid, welke met de eigenlijke opleiding der dienstplichtigen geen verband houdt. De aan het hoofd van genoemd bureau staande majoor is tevens belast met de leiding van afzonderlijke cursussen voor reserveofficieren Deze gewijzigde samenstelling kon met het volgens de bestaande organisatie beschikbare beroepspersoneel worden tot stand gebracht. Echter is het ,als gevolg van de doelmatiger verdeeling en tewerkstelling van dat perso neel overeenkomstig de nieuwe organisatie, mogelijk gebleken, met één officier per regi ment infanterie minder te volstaan. Ten slotte is de verbetering van de vredes organisatie der regimenten infanterie tevens dienstbaar gemaakt aan het scheppen van een voor den bevorderingsgang van het be roeps en van het reserve-personeel noodza kelijke gunstiger sterkfeverhouding tusschen de onderscheidene officiersrangen, beneden dien van luitenant-kolonel, en tusschen de verschillende onderofficiersrangen. Als gevolg daarvan zal het niet meer noo dig zijn bevorderingen te doen plaats vinden zonder toekenning van de aan een hoogeren rang verbonden jaarwedde. Tot gelijk doei zijn ook de vredessamenstellingen der ove rige daarvoor in aanmerking komende leger onderdeelen herzien en opnieuw vastgesteld Vergolljking met 1930. Vergelijking met de begrooting van 1930 leert, dat dit jaar op den gewonen dienst f 1.753.404 meer wordt aangevraagd dan hel vorig jaar. Deze verhooging is, naar de mi nister opmerkt, geheel aan de volgende om standigheden te wijten: le. Het toegestane bedrag voor 1930 is ais vergclijkingscijfer f250.000 te laag, omdat art. 6 van die begrooting bij nota van wijzi gingen met dit bedrag is verminderd, met het voornemen waaraan reeds uitvoering is gegeven deze som weder op dit artikp) te brengen en daarmede derhalve het eind cijfer weder te verhoogen. 2e. In verband met de bescherming Curasao zijn door de regeering maatregelen genomen en zullen nog maatregelen worden genomen, die uitgaven eischen tot ee taaibedrag van f 1.397.914. 3e. Op art. 143 zijn twee nieuwe posten ge bracht van f 250.000 en f 100.000 resp. stemd ter nadere ondersteuning van pensioengerechtigde weduwen en weczei militairen en gewezen militairen en ter on dersteuning ontslagen militairen in bijzon dere omstandigheden. Op de afdeeling loodswezen is een bedrag van f 75.000 uitgetrokken ten einde een aa vang te kunnen maken met den bouw v; een nieuw lichtschip, waaraan zeer erpsti; behoefte is. De totale kosten worden geraamd op f 450.000. Hoofdstuk IX (Waterstaat) Subsidies en bijdragen voor verbe tering ol aanleg van vaarwegen. Vier millioen voor 't Wegenfonds. Het belangrijkste uit het program van de zen minister hebben we gisteren reeds ver meld. Het volgende is dus aanvulling. Aangevraagd wordt een bedrag van f 400.000, waarmede de verbetering van den Neder-Rijn tot voorbij Arnhem kan worden voortgezet. De Vecht. In verband met de vele overstroomingen, die in de laatste jaren in het Vechtdal zijn opgetreden en de belemmering, welke de waterafvoer van op de Vecht afwaterend: gebieden door hooge Vechtstanden daarbij ondervond, is een voorontwerp ingediend. In afwachting van de verdere uitwerking der plannen is met Gedeputeerde Staten van Overijsel overleg geopend omtrent de bijdra ge. die de provincie naar het oordeel van den minister in de kosten zou behooren te verleenen. In het vertrouwen, dat dit overleg tot een gunstig resultaat zal leiden, is bereids een eerste post ad f 50.000 voor deze verbete ringswerken uitgetrokken. Tn verband met de verhooging van zee- standen door de werken tot afsluiting van de Zuiderzee zal het noodig zijn ook de ha- vendijk te Nieuwediep, daarbij inbegrepen een zuidwaartsche verlenging langs een ge deelte van den Roegraszeodijk te verhoogen. In beginsel is besloten, dat dit werk zal worden uitgevoerd door den Rijkswater staat voor rekening van het Zuiderzeefonds. Voor verruiming van den havenmond te Breskens en een verlenging van den West- havendam wordt f 200.000 aangevraagd. Haven to Zoutkamp. De haven to Zoutkamp voldoet niet meer aan de behoefte, die is ontstaan door de ont wikkeling van do visscherij ter plaatse. Noodig is verruiming van de havengele genheid en van aanlegplaatsen. Rijks- en lo cale belangen gaan hier samen. Een voor- loopig plan voor de verbetering is reeds op gemaakt. Het overleg met de provincie Gro ningen ter zake is nog gaande. Voorloopig wordt thans een post van f 10.000 uitgetrok ken. Voor den bouw van een nieuwe sluis 16 werd voor 1930 een bedrag van f 140.000 op de begrooting gebracht Voor 1931 worden de resteerende f 100.000 voor het voltooien in de sluis aangevraagd. Kanaal door Voorne. De Noordwestelijke weg langs het kanaal door Voorne voldoet niet meer aan de eischen van het verkeer. In 1930 zal wor den begonnen aan een gedeelte van den weg, dat bij de Wellebrug aansluit op den Groenekruisweg, welke als nieuwe weg op het provinciaal wegenplan voorkomt, de fun deering tot 5 M. te verbreeden en een dek laag van teerslakken of teersteenslag tot voortzetting van deze verbetering. Uitbreiding kanaalhavens te Ter- Reeds vele jaren is op uitbreiding van de kariaalhavens te Terneuzen aangedrongen. In beginsel werd een plan aanvaard, beoo- genrie den aanleg naar Sluiskil van een drietal havens, waardoor zou worden verkre gen 4320 M. kaaimuur, 46.5 H A. opslagter rein en 8850 M. dubbel goederenspoor. De kosten van dit plan zijn geraamd op f 9.500.000. Evenwel bestaat aan onmiddellijke uitvoe ring van dit plan geen behoefte. Voor een beperkt plan worden de kosten geraamd op f 3 000.000. Door de provincie Zeeland en de gemeente Terneuzen zal ach tereenvolgens f 250.000 en f 200.000, in dertig jaarlijksche termijnen te voldoen, worden bijgedragen. Vernieuwing van den steiger in de bnitenhaven bij den Middensluis te Hansweert. De in 1887 gebouwde aanlegsteiger, tevens remmmingswerk, in de buitenhaven bij de Middensluis te Hansweert is, evenals de in 1895 geplaatste ducdalf aan den kop van dezen steiger, versleten en vereischt ver nieuwing. Het is voor de scheepvaart noodig hier een aanlegsteiger te behouden. Als eerste termijn van dit werk wordt f 45.000 uitgetrokken. SUBSIDIEN EN BIJDRAGEN. Bijdrage aan de provincie Zuid- Holland In de verbeterinq van den vaarweg Amsterdam—Rotterdam, en van den bouw eener nieuwe sluis buiten Gouda. In aansluiting aan de toelichting, in deze begrooting voor 1930 gegeven omtrent het toen voor het in de tweede plaats genoemd subsidie uitgetrokken bedrag van f 50.000, kan nog worden vermeld, dat nader is toe gezegd het beschikbaar stellen te bevorderen van een rijkssubsidie groot 1/3 der kosten, tot een maximum van f 467.000 voor de wer ken te Boskoop, totaal derhalve f 800.000. Op den dienst 1931 kan thans voor dit doel van het subsidie niet meer dan f 100.000 be schikbaar worden gesteld. De overige f 500.000 zijn bestemd voor subsidie voor de nieuwe sluis ter vervanging van de Malle- gatsluis. Wegenfonds. Art. 115. De uitkeering aan het Wegen fonds. als bedoeld in art. 31 van de Wegen- bela6tingwet, is voor 1931 geeteld op 4.000.000. Rijkswerken. Aangevraagd wordt: f 20.000 tot het aan brengen, vernieuwen en verbroeden van klinkerbestrating ter lengte van 726 M. tus schen Puttershoek en 's-Gravendeel: f 40.000 voor de wijziging van de steenslagverhar ding van een 1886 M. lang wegvak van den rijksweg van Puttershoek naar Strijen in een deklaag van teersteenslag of teerslak ken. f 20.000 voor de verbetering van de steen- slagverharding van den rijksweg Heinen- oord—Mijnsheerenland over een vak van 652 M. in een deklaag van teersteenslag of teer slakken en voorts tot het wegnemen van een bocht. f 18.000 voor verbetering van het wegvak van den rijksweg de KlompIngensche veer in de bebouwde kom van Vjcnendaal, tus schen K.M. 2.6 en K.M. 4.8. Waterbouwkundig laboratorium. Bij de voorbereiding, doch ook tijdens den bouw van waterbouwwerken wordt in de laatste jaren ter beoordeeling van 'n juisten aanleg dier werken en van kostenbesparing meer en meer profijt getrokken van model onderzoekingen in daartoe ingerichte labora toria. Zoo'n inrichting bestaat hier te lande niet en kan toch niet gemist worden. De opzet en werking van zulk een labora torium, mede uit commercieel oogpunt, maakt thans nog een onderwerp van onder zoek uit. Ten einde de oprichting van een laborato rium ais hier bedoeld niet door gebrek aan de benoodigde fondsen langer te vertragen dan noodig is, wordt op den dienst 1931 een bedrag van f 400.000 aangevraagd, dat naar globale raming met die oprichting zal zijn INGEZONDEN MEDEDEELIN Dr. H. MANNING'S RJ ^3 TANDPASTA [Pi g W#425Sr75cp.Ue I reinigt mond en tanden. EERSTE KAMER In een korte bijeenkomst heeft de Eerste Kamer gistermorgen haar Adres v. Antwoord" op de Troonrede vastgesteld. Er werd niet over gesproken, alleen gestemd. Met 29 tegen 9 soc.-dem. stemmen werd het stuk goedgekeurd. Het Adres van Antwoord is aangeboden door de commissie van redactie, waarvau de Voorzitter zich aan het hoofd stelde. De Kamer is tot nader bijeenroeping uit een gegaan. Op de loopende begrooting is een bedrag van f 60.000 voor dit doel aangexraagd. ITet ligt in de bedoeling voor dit omvangrijk on derzoek voortaan jaarlijks f 100.000 uit te trekken. Lacht va art. Ingevolge het met de Koninklijke Lucht vaart-Mij. gesloten subsidie-contract kan de maatschappij in 1931 aanspraak maken op een subsidie groot f 400 000, Ingevolge de nieuwe met de K. L. M. te sluiten overeen komst zal het subsidiebedrag te rekenen van 1929 van jaar tot jaar worden bepaald, naar gelang van het jaarlijks uit te voeren pro gramma .Dit bedrag wordt voor 1931 ge raamd op f 1.122 000. De Nationale luchtvaartschool, voortgeko men uit de Rotterdamsche Aeroclub en ge steund door deze, is in 1927 opgericht met het doel de opleiding van vliegers in het al gemeen, en wel in de eerste plaats van sport vliegers, ter hand te nemen. Deze verkeert thans in financieele moei lijkheden en in verband daarmede heeft het bestuur van de N. V. zich tot het rijk ge wend met het verzoek om steun in den vorm van een subsidie van f 16 per vlieguur, waar voor betaling wordt genbten. tot een maxi- lum bedrag van f 30.000 's jaars. Naar het oordeel van den minister bestaat er alle aanleiding om deze geheel door par ticulier initiatief in het leven geroepen op leiding, zij het tijdelijk, te steunen. Daar voor worden gelden aangevraagd. Morgen hopen wij vervolg te geven. TWEEDE KAMER DE HEER KAMPSCHOER ZIEK. Bij de Kamer is bericht ontvangen van den heer Kampschöer, dat hij, wegens ziekte, voorloopig de zittingen niet kau bijwonen. DE INDIE-POSTVLUCHTEN Zooals bekend, zullen de Indië-postvlieg- tuigen, behalve voor Ned.-Indië, ook post medenemen voor Syrië, Irak en Perziö. Britsch-Indië en Smyrna, Siam, Indo-China Straits Settlements, waarvoor resp. een luchtrecht verschuldigd is van f 0.15, f 0.30 en f 0.60 per 20 gram. De correspondentie voor het daarvoor in aanmerking komende gedeelte van Perzië 'an Bagdad worden doorgezonden met den luchtdienst Bagdad-Kcrmanschach, Ha- madan-Teheran en de correspondentie voor Fransch Indo-China zal van Bangkok noar Saigon per vliegtuig worden overgebracht. In het bijzonder Wordt er voorts do aan dacht op gevestigd, dat ook in Ned. indië het verdere vervoer met een vliegtuig van de lijn Batavia-Somarang-Soerabaja zal plaats vinden, indien daardoor bespoedi ging kan worden verkregen. Hiervoor zal geen extra-luchtrecht in rekening gebracht ■orden. In de plaatsen waar de vliegtuigen in N.-Indië landen, wordt voorts de Nederland- luchtpost in een extra hestelling op genomen, indien de uitreiking in de gewone "mg een belangrijke vertraging zou ■rzaken. VRAGEN VAN KAMERLEDEN Het Eerste Kamerlid, de heer Mendels, heeft den minister van Koloniën de volgen de vragen gesteld: Heeft het den minister, gelijk ondergetee- kende, getroffen dat bij de behandeling van de strafzaak tegen Ir. Soekamo en z'n me- debeklaagden de als getuige gedagvaarde commissaris bij de politieke politie, de heer Albreghs, feitelijk als openbare aanklager functionneert en dat deze heer telkenmale stukken als zoogenaamd belastend mate riaal overlegt, waaromtrent dan de beklaag den zich onverwijld hebben te verantwoor den en waarbij onmiskenbaar de indruk ge wekt wordt, dat die stukken niet tot het dossier behooren, dat den beklaagden en hun verdedigers vooraf ter kennismaking is verstrekt? Indien dit juist mocht blijken, acht dan de minister deze wijze van procedure geoor loofd. Is de minister bereid den gouverneur- generaal omtrent deze aangelegenheid op heldering te verzoeken en van de verstrekte inlichtingen mededeeling te doen? BEHANDELING VAN NEDERLANDERS IN ITALIË. Het Eerste Kamerlid, de heer Mendels, heeft den minister van Buitenlandsche Za ken o.m. gevraagd of hij uit de inlichtingen die hij heeft ontvangen over de behandeling van de zijde van de Italiaansche politie door een Nederlandsche staatsburger en diens reisgenoote ondervonden, de overtui ging heeft gekregen, dat die behandeling door de de feiten gerechtvaardigd was, al thans de vermoedens der Italiaansche auto riteiten ten opzichte van bedoelde personen juist zijn gebleken. Wanneer de minister overigens deze behanedling oirbaar acht, aldus de heer Mendels, acht hij die dan ook hier te lande toelaatbaar en is soortgelijk geval toepasselijk op Italiaansche staats burgers. RIJKSVOORSCHOTTEN VOOR KON. HOLL. LLOYD STAAT DRAAGT DER VERLIEZEN TOT MAXIMUM VAN 2 MILLIOEN OVEREENKOMST VOOR TWEE JAAR Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot toekenning van kasvoorschot- ten aan de N.V. Kon. Hollandsche Lloyd. Volgens de met de vennootschap afgeslo ten overeenkomst, welke bij dit wetsontwerp ter goedkeuring aan de Staten-Generaal wordt voorgelegd, zal de Staat aan de maatschappij als geleend geld uitkeerca driekwart van de bedragen, waarmede in ari 1933 de exploitatie-uitgaven de exploi tatie-ontvangsten zullen overschrijden, cch- het tijdvak van 1 Januari 1931 tot 1 Janu- ter tot een maximumbedrag van f 2000.000. Zooals bekend werd reeds tweemaal een soortgelijke overeenkomst met don Lloyd afgesloten, laatstelijk voor het tijdvak van 1 October 1928 tot en met 31 December 1930. De slechte toestanden in het scheepvaart bedrijf hebben de vennootschap genood zaakt ten volle gebruik te maken van do kasvoorschottcn. De financieele toestand is hiermede echter nog niet afdoende gere geld, zoodat verdere maatregelen noodig zijn. De pogingen om tot reorganisatie te ge raken door den Lloyd ingesteld, zijn mede door de ingetreden malaise, niet vlot ver- ioopen. Wel echter heeft de directie van den Lloyd haar nondacht gewijd aan ratio nalisatie en haar pogingen in dive hebben dit succes gehad, dat zij met den Nord- Deutsche Lloyd een overeenkomst tot het varen in een geineenschappelijken dienst, heeft kunnen afsluiten, waarvan belang rijke voordeelen worden verwacht Dit ■ntraan met een hnitcnlandsche maat schappij, tast de zelfstandigheidi jan den Kon. Holl. Lloyd niet aan; heMTOfionale karakter dezer scheepvaartverbinding blijft dus volkomen behouden. De van 1ez.cn gemeenschappelijken dienst ver wachtte belangrijke financieele voordeel.-n zullen evenwel eerst geleidelijk in de ex ploitatieresultaten tot uitdrukking kunnen komen, zoodat steun op deze wijze nog voor twee jaren noodig blijft. De reeoering gaat daartoe wel is waar niet eenige aarzeling over, daar de rosul- tnten tot nu toe met de stcunverleenjng door het Rijk en de gemeente Amsterdam verkregen, niet zeer bemoedigend zijn. De regeering acht het echter haar plicht de vennootschap te blijven steunen np een tijdstip, dat juist maatregelen in werking zijn getreden, waarvan, naar de regeering meent, met vertrouwen kan worden ver wacht. dat zii geleidelijk een financieel zekere bestaansbasis voor de vennootschap zullen in het leven roepen, waarop te zijner tijd de definitieve roorganisatio zal kunnen worden opgebouwd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1