llirumr jCriïtsdje CTouraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Land- en Tuinbouw. ZLBONNEM ENT» Par kwartaal ƒ3.25 (Beschikkingskosten 0.15) $er week 1 3-25. yoor het Buitenland bil Weke- ijjksche zending 6.— 0ij dagelijksche tending Alles bi| vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3155 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1930 ADVERTENTIE Ns Fan 1 tot 5 regels f Like regel meer _0.22Vi Ing«. iedédeclingez. van 1—5 regels „2J0 Elke regel meer .0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor bet bevragen aan het bureau wordt berekend f ®-*0 10e Jaargang WIE zich heden ais Kwartaal-lezer abonneert, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers GRATIS. DE DIRECTIE Dii nummer bestaat uil VIER blader DE TROONREDE IN DE PERS ONBEGONNEN WERK. We hadden zoo gaarne iets goeds gezegd over de w ij z e, waarop de roode groepen handteekeningen voor hun zoogena; md pe titionnement verzamelen. Het is immers een prestatie welke waar deering eischt, hoe men verder ook over di actie denkt; dat de propagandisten huis aai huis gaan om handteekeningen te werven. Helaas, er is slechts plaats voor critiek. In de eerste plaats, we toonden het uitvoe rig aan, wat de leugenachtige opzet betreft en de wijze, waarop men de Re-geering hoont. Waarom laat „Het Volk", dat in den laat- 6ten tijd terecht zoo vaak de scheld methode van de „Tribune" laakt, het niet aan dat blad over om te spreken van „impe rialistische moordplannen"? De roode pers maakt het toch waarlijk niet veel minder, als ze het heeft over „mis dadige oorlogsplannen", „een vlootplan van honderden millioenen" en derge lijke exclamaties meer, welke slechts aan- toonen, wat in die pers mogelijk is, als de demagogie op kookhitte staat. Wie, in Nederland, heeft nu oorlog plannen en wie voteert honderden millioenen (het staat letterlijk in een beschouwing over de Troonrede!) voor een vlootplan? „Het liegt" weer in ons land. En, de huisbezoekers tegen het vlootplan liegen er blijkbaar ook maar op los. 't Wordt een fraai petitionnement, waarop de handteekeningen van mannen voorkomen, daarop geplaatst door hun vrouwen, omdat deze den leugen geloofden, dat wie tegen oorlog is, op de lijst moet teekenen. Het ingezonden stuk, dat wij gisteren van een abonné in Almelo plaatsten, die nu nadrukkelijk vraagt, of zöo'n handteekening geldig is, spreekt voor zich zelf. Maar het staat niet op zich ?elf. In onze „Nieuwe Prov. Gron. Crt." verhaal de een inzender van eenzelfde ervaring. Daarvan vertelt iemand o.a. het volgende: Met allerhande gevoelsargumenten en met speculatie op de toch al hooge be lastingen, die nu nog „terwille van oor logvoeren met 120 millioen zouden worden verhoogd", wisten ze mijn moeder, tij dens mijn afwezigheid te bewegen haar naam te zetten onder bet petitionnement. (Later vroeg ze me wat een petionnement was). Op de vraag of ze misschien ook kinderen had, die ook voor den vrede wa ren, antwoordde mijn moeder, dat die in elk geval niet thuis waren. Maar dat hinderde niet. Natuurlijk wa ren dat verstandige kinderen die van oor logvoeren enz. niets moesten hebben. Ze zou dAiirvoor óók maar teekenen. En zoo als het gaat bij politiek-ongeschooldo menschen, ze zwichtte en teek en dé. 't Was immers voor „een goed doel", zooals de colporteur zelf uiteenzette. Het gevolg was, dat de naam van m'n jongeren broer die nauwelijks 19 jaar, niet.eens wist waarover liet eigenlijk ging nu tweemaal op de lijst voorkomt, om dat hij bij zijn patroon onder pressie ook reeds geteekend had, en dat mijn naam nu straks ook aan den minister wordt voorgelegd als iemand die zich in dit geval mccgoschaard heeft in de rijen van S.D.A.P. en N.V.V. Naar aanleiding van dit ingezonden stuk heeft de heer Van Geuns, voorzitter der •S.D.A.P. in Groningen een onderzoek inge steld en hij deelt ook o.a. mee, dat hij den inzender een bezoek heeft gebracht om hem mede te deelen, „dat zijn handteekening op dc petitionno- mentslijst is geschrapt en hem, als voor zittcr der S.D.A.P., mijn verontschuldi ging aan te bieden voor de gemaakte ver gissing". Voorts deelt hij nog mee, dat hij „aan de moedor en .den broer heeft laten vragen of hun namen geschrapt moesten worden, cn beiden zeiden, dat dit niet mocht gebeuren. De moeder is dus niet „gezwicht", doch wist, wat zij deed. Ook de jongere broer hoeft niet onder pressie geteekend, hij wilde dit doen. Een vergissing is, dat zijn moeder, niet wetende, dat hij reeds teekende, nogmaals zijn naam zette; deze wordt ook ge schrapt." We zeggen met de N.P.G.C. dat dit onder zoek den heer Geuns eert. maar het veran dert niets aan de zaak, dat men weinig res pect kan hebben, voor de wijze, waarop handteekeningen verzameld worden. Zelfs deze voorman in de beweging zegt er niets van. dat een oude moeder voor haar kinde ren teekent. Zijn dat h a n d t e e k c n i n g e n? wij dach ten, dat die een persoonlijk karakter moesten dragen. Overigens, de heer Van Geuns kan verdere moeite wel sparen. Het is onbegonnen werk om alle misleiding bij het huisbezoek te achterhalen. Wat de volgzame propagan disten doen, is trouwens vergeleken bij de leugenachtige voorlichting, welke de roode pers gaf, weinig moor dan een onschuldig jokkentje. En die heeft men op royale wijze uitgestrooid. NOG ENKELE PERSSTEMMEN Een volledig persoverzicht is niet moge lijk, doch uit de drie gewestelijke anti-n dagbladen mogen hier nog enkele citaten volgen. „De machteloosheid eener extra-parlemen taire regeering manifesteert zich wel dui delijk in de Troonrede, zegt het Friesch Dagblad. Het is de vrucht onzer hedendaagsche democratie, die zichzelf, door de eindelooze versplinte ring vrijwel onbekwaam maakt tot wetge- venden arbeid van eenige beteekenis. Overal wendde de Regeering blijkbaar haar blik, behalve op die tereinen, waar zij met de principieele politiek in onge- wenschte aanraking zou treden. En waar zij haar zorgend oog richtte, schijnt zij er op bedacht te zijn geweest de scherpe puntjes overal af te vijlen: het donker te licht en het lichte te donker schilderend, opdat het de éénkleurigheid en de niet- kleurigheid naderen mocht. Een kloeke beginselverklaring ont breekt voor het geheele regeenngsbeleid: Gods hulp wordt in den nood alleen verwacht en dat is wei typeerend. Tever geefs zoeken wij een poging tot beteuge ling der lijkverbranding, hoewel met on ze begrafeniswet dagelijks de hand wordt gelicht en de urgentie niet valt te loo chenen. Evenzoo is van eenig wetsont werp tot handhaving van de rust des Sabbaths geen sprake en geheel hetzelf de geldt van de publieke eerbaarheid en van de openbare heiliging van -Gods Naam. Mat en mager, dat is ook de eindconclusie van de Zeeuw ger. Een krachtig geluid wordt hier niet ge boord. Men krijgt niet den indruk, dat hier aan het wóórd is een Kabinet, dat met krachtige hand in een bepaalde richting stuurt 't Is alles even mat en mager. Wij prijzen het in de Regeering, dat zij niet huldigt het standpunt, dat veel beloven en weinig geven de bevolking vroolijk leven duet, maar wat hier wordt toegezegd, is toch wel zeer onbe vredigend. 't Komt ons voor, dat met name land en tuinbouw wel wat anders en wat meer hadden mogen verwachten. Alles bij elkaar genomen een troon rede, geheel in overeenstemming met den politieken toestand. Mat, kleurloos, zonder eenige verhef fing. Een andere toon laat de N. Prov. Gron. Crt hooren. Zij legt meer de nadruk op het feit, dat de Ro- geering moeilijk anders kón spreken. De Troonrede is, naar het ons voor komt, niet ongelukkig geweest in de tee- kening der groote lijn, die wij moeten be wandelen tot het weerstand bieden aan de ongunst der tijden. Twee lijnen worden getrokken. De ecne is die van groote krachtsin spanning, die inzonderheid haar veer kracht ontleent aan de belijdenis, dat al les afhankelijk is van den zegen Gods. Met Gods hulp zegt daarom de troon rede zulten krachtsinspanning en wijs beleid ons naar hetere tijden kunnen De andere lijn is die van groote voor zichtigheid inzake de rijksuitgaven. Van voortgezette versobering van 's rijks dienst door reorganisatie wordt gewaagd en daarna van een buitengewo ne beperking in het nemen van maat regelen welke offers van 's rijks schat kist vergen. Dit zal voor de naaste toe komst plicht zijn. Het is een heel gewone wijsheid. Daar klinkt een bezorgde toon in de Troonrede, vervolgt liet blad. Drijve die bezorgdheid uit tot het ge bed tot God, in Wiens hand alle dingen zijn. Zien wij daarbij ook niet voorbij de groote zegeningen, die ons volk werden geschonken. En onder die zegeningen behoort voor al ook deze, dat onze Koningin in nog ongebroken kracht te midden van Haar volk staat, en dat zij met heel de vorste lijke familie mocht opgaan naar de rid derzalen. be band van Oranje en Neder land is steeds het sterkst geweest in da gen van moeite en zorg. In de worsteling van ons volk, om steunende op de hulpe Gods zich door de moeilijkheden heen te slaan donr ver- duhbelden ijver en met inspanning van alle krachten, gaat onze vorstin ons voor in gebed en werk. En het is in dien weg, dat nok in ver lies winst kan gevonden worden. INGEZONDEN MEDEDEELING rDKAIJiïlAwrVAlKEMBUKC/S-' Ie A mLEVERTRAATI - STAATSBEGROOTING VOOR 1931 DE VERSCHILLENDE HOOFD STUKKEN ENKELE AANVULLINGEN Nu we in ons nummer van gisteren het be langrijks) e van de Begrooting en daarbij be- hoorendde nota's hebben opgenomen, rest voor heden nog iets mee te deelen uit de verschillende hoofdstukken. Hoofdstuk I (Huis der Koningin) Overeenkomstig hetgeen omtrent de voort zetting der restauratie van het Koninklijk Paleis te Amsterdam in de Memorie van toe lichting ten vorigen jare werd vermeld, wordt voor het loopend jaar f 50.000 aange vraagd. Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat) Hoofdstuk III (BuitenlandscheZaken) Een beroeps-consulaat-generaal te Dusseldorp. De bibliotheek van het Vredespaleis. De begrooting voor 1930 werd vastgesteld op f 4.156 647. terwijl voor 1931 geraamd wordt f 4.197576, een verschil van f 40.920. Voor de behartiging der groote Nederland sche economische belangen in West-Duitsch- land, alsmede ter voorziening in 't algemeen van de Nederlandschc consulaire vertegen woordiging in dat gebied, acht de minister het gewenscht over te gaan tot do oprich ting van een beroeps-consulaat-generaal der Nederlanden to Dusseldorp. Het is gebleken dat versterking van de geldmiddelen der Carnegiestichting noodza kelijk is om te voorzien in do behoefte aan behoorlijk geschoold personeel aan de biblio theek van het Vredespaleis. Op grond van deze overweging wordt voor gesteld, aan de Carnegiestichting ten behoe- Hoofdstuk IV (Justitie) In toetaai f 432.000 voor nieuwe ye- bouwen. De raming bedraagt f 29.756.640, zijnde 439.772 meer dan voor 1930 is toegestaan. Door een hoogere raming is rekening ge houden met de omstandigheid lat bij de bijzondere strafgevangenis en de strafgevan genis te 'sGravenhage een nieuwe dienstroge ling is ingevoerd en dat in verschillende functies, waar thans hulppersoneel dienst doet, dat is vervangen door vast personeel. In verhand met een voorgenomen herzie ning betreffende de geestelijke verzorging der gedetineerden is thans f 11.000 meer ge raamd. Subsidie aan particuliere instellin gen. Het ligt in de bedoeling, met ingang van 1 Januari 1931 eenige verbetering in de sub sidieregeling in te voeren, waarhij onder meer de beperking van het algemeen subsi die tot het bedrag van het exploitatietekort zal komen te vervallen. In verband daarmede is het voor dit alge meen subsidie uitgetrokken bedrag met f 100.000 verhoogd. Door de Heldring-gestichten te Zetten is in de latere jaren sterk behoefte gevoeld aan een inrichting voor individueele verpleging van daar verblijvende minderjarigen, welke zou kunnen worden gebouwd bij het gesticht „De Arcnhorst'". Teneinde de mogelijkheid te scheppen tot toekenning van een bouwsubsidie voor dit doel is art. 99 met f 1500 verhoogd. Subsidie voor Kinderwet-ambtenaren Voorls is f 10.000 meer aangevraagd voor uitbreiding van het aantal ambtenaren voor do Kinderwetten. Bij de kosten van den Rijksgebouwen dienst voor zooveel zulks het dep. van Justi tie betreft, wordt f f 432.000 voor nieuwe ge bouwen geraamd. Hierin is o.a. begrepen een bedrag van f 24.000 als eerste termijn voor den bouw van twee boerderijen hij de Rijkswerkinrich tingen te Veenhuizen; en f 10.000 voor een woning ten behoeve van den adjunct-direc teur bij de Rijkswerkinrichtingen te Hoorn; f 10.000 als 1ste termijn voor de verbouwing van liet voormalig gebouw der Provinciale griffie te Haarlem voor huisvesting van het kantongerecht aldaar: f 50.000 als 1ste ter mijn voor de verbouwing van het gebouw van den Hoogen Raad te 's-Gravenhage, en f 45.000 voor de verbouwing van het Ge rechtshof te Amsterdam. Voorts is een bedrag van f 232.000 gereser veerd o.a. met het oog op de uitvoering van de wetten betreffende het strafstelsel. Hoofdstuk V (Binnenlandsche Zaken en Landbouw) Gewone dienst: geraamd voor 1931 f 22.903 370. Voor 1930 werd toegestaan f 21.833.820, hetgeen een vermeerdering voor 1931 hetcekent van f 1 074.550. Voor den ka pitaaldienst wordt f 9900 minder aange vraagd. Meer wordt gevraagd o.m. voor de statistiek f 849.980, voor den landbouw f 200.852. Voor de volkstelling wordt f 600.0U0 gevraagd. Hoofdstuk VI (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen) Dit hoofdstak is bijna zes millioen hoogcr dan 't vorig jaar, waarvan vier millioen voor het lager onder wijs. Voor 1931 wordt geraamd f 165.852.212, voor 1930 werd toegestaan f 159.901.657. De vermeerdering met f 5 947.555 is tot een bedrag van ruim f 4.000.000 toe te schrijven aan de hoogere raming van de uitgaven voor het openbaar en bijzonder lager onder wijs, in werkelijkheid bedraagt het accres ruim 2 millioen. Verder is voor het nijver heidsonderwijs rond 1 millioen meer uitge trokken dan voor 1930. Voor het hooger onderwijs is uitgetrokken f 14.117.841, voor 1930 werd toegestaan f 13.675.099. Het voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs vordert f 14.028.173; voor 1930 werd f 13.829.585 toegestaan. O.m. is voor voor schotten en subsidies ten behoeve van bij zondere hoogere burgerscholen en lycea meer geraamd een bedrag van f 160.000. Voor het nijverheidsonderwijs is uitgetrok ken f 14.977.578, voor 1930 werd toegestaan f 13.077.978. De verhooging werd hoofdzake lijk veroorzaakt door een vermeerdering van uitgaven voor de rijksnijverheidsscholen niet f 38.000 en door verhooging van en toe kenning van nieuwe subsidies, o.a. voor in dustrie-, huishoud- en landbouwonderwijs f 367.000, voor ambachtsscholen f 415.000, voor avondnijverheidsondervvijs voor jon gens f 145.000. Voor lager onderwijs wordt uitgetrokken f 105.319.565, voor 1930 werd toegestaan f 100.954.344. Tot de vermeerdering dragen voornamelijk bij .'bijdragen voor gemeente en bijzondere kweekscholen f 1G5.000, kosten van het openbaar en bijzonder lager onder wijs f 4.121.000, kosten van het buitenge woon lager onderwijs f 117.000, kosten van het onderwijs aan schipperskinderen f 45.000 Ten behoeve van de afdeeling kunsten en wetenschappen is uitgetrokken f 3.479.842, voor 1930 werd toegestaan f 3.333 063. Meer wordt o.a. aangevraagd voor monu mentenzorg f 71.000, subsidiën ten behoeve van de openbare leeszalen en bibliotheken f 30.000 ,voor uitgaven ten behoeve van de muziek f 18.000, voor subsidiën ten behoeve van wetenschap en kunst f 55.000. Voor overige uitgaven betreffende onder wijs, kunsten en wetenschappen is voor 1930 toegestaan f 360.000; uitgetrokken voor 1931 f.,285.000. Hooger onderwijs. Een memoriepost is op de begrooting ge bracht voor de instelling van een leerstoel in het Duitsch aan de universiteit te Utrecht Nijverheidsonderwijs. De minister stelde een niet onbelangrijke verbooging van de begrotingsartikelen be treffende het N. O. voor. Wanneer het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de N. O.wet tot stand komt en indien het thans nog geldend stop zettingsartikel wordt ingetrokken, zal hier door de gelegenheid bestaan om volgens een nieuwe procedure aan verschillende plan nen ten aanzien van subsidieering uitvoe ring te geven. Lager onderwijs. In verband met een dreigend tekort aan (voornamelijk) mannelijke onderwijzers, acht de minister het noodig de bereidwillig heid om tot onderwijzer te worden opgeleid aan te moedigen door het in uitzicht stollen van financieolen steun. Daarom zijn de arti kelen, bestemd voor het verleenen van toe lagen aan kweekelingen, met f7500 en f5000 verhoogd en is art. 115 behalve met het te verwachten gewone accres, met f 40.000 ver hoogd, ten einde de instelling van enkele parallelklassen aan kweekscholen onder be paalde voorwaarden mogelijk te maken. Voor bijdragen aan nieuwe scholen voor buitengewoon I .o. is f 40.000 uitgetrokken. Kunsten en Wetenschappen. Voor de eerste maal wordt thans o.a. rijkssteun aangevraagd voor herstel van de volgende monumenten: Oud-Katholieke kerk te Delft f 5400; diverse monumenten te Kam pen f 5000; toren te Needo f 0000; Cunera- toren te Rhenen. Toren te Schiedam f 10.000 als eerste termijn, Stadhuis te Veere. Dit herstel zal naar schatting f 100.000 kosten. Hetgeen na subsidie van de gemeente en de provincie nog ongedekt is, zal voor Rijks rekening moeten komen. Een hegintermijn van f 10.000 is uitgetrokken. 1-Iuis met de beelden te Vlissingen. Het huis Is niet meer te redden, maar de prachtige gevel zal wor den verplaatst Voor ccn sinds lang bepleite versterking van den gewonen Rijksteun aan orkesten trekt de minister een verhooging van f 20.000 uit. Hij stelt zich voor hieruit te laten ten goede komen aan het orkest te Amsterdam f 4000; 's-Gravenhage f 5400; Utrecht f 4400; Arnhem f 3600; Groningen 2G00. Er heeft tot nog toe aan geen der Neder- landsche universiteiten een leerstoel voor de musicologie bestaan. De Mij. tot bevordering der Toonkunst is thans aangewezen als be voegd om aan de Utrcchtschc universiteit een bijzonderen leerstoel te vestigen voor de theorie en de geschiedenis der muziek cn zij heeft daarvoor een hoogleeraar benoemd. In verband hiermede wordt voorgesteld 't sub sidie te verhoogen met f 1500. Hoofdstuk VII A (Nationale Schuld) Hoofdstuk VII B (Financiën) Op den geheelen dienst wordt rnim 25 millioen moer aangevraagd. Voor 1930 is toegestaan gewone- en kapi- taaldionst f 108.993.011, terwijl voor 1931 wordt geraamd 134.329.7SS .zoodat op den geheelen dienst meer wordt aangevraagd f 25.390.777. Van dit bedrag komt voor den kapitaaldienst f 40 312.150, zoodat de gewone dienst een verlaging vertoont van f 14.021.373. Morgen hopen wij vervolg te geven. OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Rij K. B. is aan dr. H. G. Martin, lecraar aan het gymnasium te Deventer, toestemming verl. tot het aannemen van de benoeming tot „Officier de 1 Instruction publique"; is als blijk van goedkeuring en tevreden heid de gouden eeremed. voor menschl. hulpbet. een loffelijk getuigschrift toegek. aan: C H. L. Hofman, kastelein, te Roer mond; de zilvèren eeremed. voor menschl. hulpbet. cn een loffelijk getuigschrift toegek aan: J. Mijndcrs, te Amsterdam; A. J. Teng- ko, Madoneeseh korporaal, detachement Bo- ven-Digoel; de bronzen eeremedaille voor menschlievend hulpbet. en een loffelijk getuig schrift toegek. aan: J. Takawaludc, Mado neeseh infanterist l.sto klasse, detachement Boven-Digocl; J. Bazuin, trambestuurder, te Groningen; B. H. Roest, boekdrukker, te 's-Gravenhage; Si Seuman. matroos bij de gouvernementsmarine in N.O.I.: B. A. El vers. drukker, te Rotterdam; J. H. Ha-ue ink dekknecht van den Prov. StoombooMienst, wonende te Neuzen; W. Vollomaiis. 3de machinist op de het s.s. Alcinrms der \'ed Stoorpv. Mij. „Oceaan"; F. van T.eeuwen, ie electricien op het s.s. „Alcinous 'Jcr Vo.inr landsche Stoomv. Mij. „Oceaan"; II. Rink- king, radio-telegrafist op het s.s. Alcinous der Ned. Stoomv. Mij. „Oceaan"; A. P. Hop mans, landbouwer, te Woensdrecht: O. Hop mans. landbouwer te Woensdrecnt; P. van der Zwaluw, wachtmeester bij het lste reg. veld-art.. te Utrecht; J. Eerland, agent van politie 2de kl„ te Leidqn; ,T. Tictcma. veen arbeider, te Nieuw-Amsterdam; J. Erades. te 's-Gravenhage; Tj. Heidel, agent van politie te 's-Gravenhage en A. F. Horstman, agent van politie te Amsterdam. VOORZITTER TWEEDE KAMER Bij Kon. besluit ie tot voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor het tijdvak dar tegenwoordige zitting be noemd Mr. J- R. H. van Schaik, lid van die Kamer. SPOORWEGRAAD De Minister van Watei6taat heeft aan den heer VV. G. A. M. van der Lugt, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam te Rotterdam op zijn daartoe strekkend verzoek eervol ontslag verleent a.l6 lid van den Spoorwegraad met dankbetuiging van de in deze betrek king bewezen diensten; tot lid van den Spoorwegraad benoemd tot 15 Februari 1933 den heer Mr. R, Mees (Parklaarr 11 Rotterdam) lid van de afdee- linjg grootbedrijf der Kamer van Keophat, del en Fabrieken te Rotterdam. VLIEGWEZEN. De minister van waterstaat heeft aange wezen tot ambtenaren bedoeld in art. 4S der luchtvaartwet, de heeren U. F. M. Dcllaert, havenmeester voor de burgerlijke lucht vaart op het luchtvaartterrein Schiphol; E. v. d. Beek assistent, en R. Hofstra, chef van den verkeersdienst op het luchtvaartter- BESMETTELÏJKE ZIEKTEN. Van 7 tot en met 13 September 1.1. werden hier te lande aangegeven: 223 gevallen van roodvonk, 111 diphtheric-gevallen, 16 geval len van kinderverlamming. Door de entstofinrichtingen to Amster dam, Rotterdam en Groningen werd koepok stof afgeleverd resp. voor 2718, 179 en 4 per sonen. Er werden in genoemd tijdvak geen go- vallen van enccphlitis na inenting geconsta RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. Besl. zijn aangewezen in de en kelvoudige Kamer voor de behandeling van burgerlijke kinderzaken tevens belast met de behandeling van kinderstrafzaken van de Arrondissemcnts-rechtbank. te Alkmaar: tot lid mr. A. M. Lcdeboer, rechter; tot plaatsvervangend lid. mr. J. Krabbe en mr. W. A. Ubhens, beiden rechter; ta Utrecht: tot lid mr. D. Kaars-Sijpe- steijn, rechter; tot plaatsvervangend lid: mr. M. E. I-Ia- velaar, vice-president: mr. J. E. v. rl. Meuten, rechter: mr. J. W. Suringar, rech ter; mr. H. v. Wageningen, rechter; mr. C. Veen, rechter; mr. .T. J. Wijnstroom, rechter; is benoemd, met ingang van 1 October 1930, tot raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem mr J. H. M. van der Grinten, thans rechter in de arrondissementsrechtbank te Arnhem; is aan mr. H. Veenstra, op zijn verzoek, ontslag verleend uit zijne betrekking van kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton 's-Gravenhage. NOTARIAAT Bij Kon. besluit is benoemd tot notaris binnen bet arrondissement Zwolle, ter stand plaats de gemeente Nieuwleusen, D. L. Uyt den Bogaard, candidaat-notaris te Zwolle. GEVANGENISWEZEN Bij Kon. besl. is, op zijn verzoek, aan C. A. van Fenema eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over de gevangenissen te Groningen, onder dankbe tuiging voor de als zoodanig bewezen dien sten. VOOGDIJRADEN Bij Kon. besl. is herbenoemd tot lid, tevens voorzitter, van den Voogdijraad Rotterdam I mr. P. L. M. Driebeek. DE ZUIDERZEE WERKEN Gister is in het gebouw der Zuiderzeewer ken aanbesteed het bouwen van een houten laboratorium met aanbouwtjee en drie houten ingenieurswoningen met schuurtje in de Wie- ringermeer nabij Medemhlik. Laagste ischryver was het aanriemings bedrijf firma E. M. Esterna te Franeker voor f 53200. HET ROODE PETITIONNEMENT VOOR DE VLOOTWET. Uit een ander dagboek. Vrijdagavond zeven uur. Er wordt gebeld. Dus bezoek. Ik doe open. Voor mij staat propagandist S. D. A. P. Mijnheer, vraagt hij, wilt u even teekenen voor de Vlootwet? Voor de Vlootwet? vraag ik met nadruk. Namens wie komt "J? Namens de S. D. A. P., mijnheer. Is de S. D. A. P. dan voor een Vlootwet? Ik dacht dat jullie voor ontwapening was? Ja, dat zijn wij ook, maar juist daarom loop ik met de lijst voor de Vlootwet Nu, waarde vriend, als je nou tegen iets bent en je presenteert dan een lijst er voor dan kan ik dat niet best rijmen. Maar dat komt misschien, omdat ik geen „bewuste" arbeider ben. Ik heb niet voor de „Vlootwet"' getee kend. En toch ben ik v o o r het vlootplan. V/eer een ander dagboek. Propagandist: Ja mijnheer, er h e b b e n al zoovele landen ontwapend, ik hoop dat ons land gauw zal volgen. Bezochte: Is dat nu wel waar, wat je ver telt? Prop.: Dacht U, dat ik sta te liegen? Bez.: Nou, noem U mij dan eens eenige landen op, die geheel vrijwillig zichzelf ont wapend hebben. Prop.: Wel Duitschland, Oostenrijk Bez.: TIo, ho, wat! Zij n die ontwapend, of hebben die ontwapend? Prop.: Bez.: Neen „makker", Albarda zei het een vorig jaar in zijn verkiezingsrede in den Dierentuin wel juist, n.l., dat verschillende landen ontwapend z ij n. De „kameraden" zorgden voor applaus. Maar ik, A. R. arbeider, ook ter vergade ring aanwezig, dacht: „Ja, Albarda, je zegt waarheid, ze zijn ontwapend, maar toch worden uw menschen met de waarheid be drogen. Dit is ook weer geschikte stof voor een dagboek. Maar wat de inzender uil Almelo schreef, is toch veel erger. Dat is gewoon weg voiksverlakkerij en kiezersbedrog in op tima forma. Zoo leert men, wat de innerlijke waarde is van een actie, welke onder valsche vlag gedreven wordt ANTWOORDEN VAN MINISTERS DE STIKSTOFBEDRIJVEN VAN DEN STAAT Op de vragen van het Tweede Kamerlid der heer Weitkamp, of het juist is, dat ook Staatsstikstofbedrijven (in Limburg) tot het door de gezamenlijke stikstofproducenten ge sloten stikstofakkoord zy'n toegetreden, heeft de Minister geantwoord, dat, om aan de stik- stofmarkt meer vastheid te geven, de pro- duoenten van stikstofhoudende stoffen in Europa een overeenkomst hebben gesloten waartoe ook, noodgewongen de Nederlandsche Stikstofbedryven moesten toetreden, om deze bedryven te doen rendeeren, inplaats van door felle concurrentie met verliezen te moeten gaan werken of de fabrieken te slui ten. Daar aan de nationale industrie de voor ziening in de nationale behoefte wordt over gelaten en de overeenkomst slechts voor één jaar geldt, wordt geen bezwaar in het getroffen akkoord gezien. De Staatsmijnen, behooren als iedere an dere onderneming naar de regelen van goede koopmanschap te worden beheerd, daarbij natuurlijk met de algemeene belangen, ook met diee van den consument rekening houdend. Men mag echter niet verlangen, dat ten bate van den consument, de Staats bedrijven haar producten met verlies gaan verkoopen. Hierbij zy opgemerkt, dat tot de huidige moeilijkheden van den landbouw de prijzen der stikstofhoudende meststoffen niet hebben kunnen bijdragen, daar deze de laatste jaren voortdurend zyn gedaald. Voorts is bepaald in art. 2, tweede lid, van het K. B. van 3 Juli 1930, no. '208, waar bij de concessie Gelria is verleend, dat met de ontginning van de zoutlagen geen aan vang mag worden gemaakt, zonder vooraf gaande goedkeuring van den betrokken minister, die daarbij voorwaarden kan stei len. Die goedkeuring is nog niet gevrnagj en kalivondsten zijn nog niet gedann, zoo- dat het voorbarig zou ziin zeggingen te doen omtrent te stellen voor waarden. DE NIEUWE VEEMARKT TE SNEEK Dinsdagmorgen is de nieuwe veemarkt te Sneek op feestelijke wijze geopend. Heel de stad is in feestdos en in het mooie stadhuis had de officieele opening plaats, welke twee dagen gepaard gaat met tal van feestelijkheden. Het nieuwe terrein voor de veAarkt is ruim twee H. A. groot en de inrichting, bui ten den grond, beeft f 18.000 gekost. Het terrein ligt zeer voordeel ig in de on middellijke nabijheid van spoorstation en vaarwater. In totaal is er plaats voor 13 h 14.000 runderen, schapen en varkens. De onderlinge Tuinbouwtentoonstelling, uitgaande van de afd. Almc'o der Kon. Ned. Vereen, voor Tuinbouw en Plantkunde wo-dt Vrijdag a.s. des middags 2 uur officieel g?- DE TWEEDE HOOIOOGST Men meldt ons uit Zevenhoven: Door het gunstige weer is de z.g. tweede snede hooi bijna geëindigd. Veel is geoogst cn het is bovendien best.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1