RADIO EN GRAMOFOON OP DE JAARBEURS DINSDAG 16 SEPTEMBER 1930 DERDE BLAD PAG. 9 STEEDS VERDERE VERVOLMAKING VAN ALLERLEI GEBEUREN HET ELDORADO VOOR DEN RADIO AMATEUR FORD EN CRASSO HEBBEN DE AANDACHT Het is een lust om te zien hoeveel monster kamers er ter Jaarbeurs zijn bezet door fir ma's die radio-artikelen of gramofoon-nieu- wigheden brengen. Er is zelfs een stand, waarin onderdeden voor radio-distributie centrales worden getoond en verkocht. Muziek in huis, is het parool, dat al deze firma's aan het plbliek meegeven en wan neer we deze stands langs wandelen en zien wat er zoo al geboden wordt, dan krijgen we een zeer gunstigen indruk van deze wel zeer speciale industrie. In den Telekmkenstand (1028-30) vindt men als belangrijkste nouveauté de Telefun- ken-staven, Arcotron 201 en Arcotron 301, welke bij speciaal daarvoor geconstrueerde ontvangtoestellen in de plaats komen van de normale ontvanglampen, waardoor meer dere voordeden verkregen worden (rustiger ontvangst door afwezigheid van lichtnet- bromtoon, minder lucht- en andere storingen en belangrijke vereenvoudiging van toestel bouw). Tevens treft men daar aan een drie- lampstoestel, waarin deze staven zijn toege past: de „Telefunken 12" voor aansluiting op het lichtnet Een bijzonderheid van dit toestel is, dat de luidspreker is ingebouwd, Als voorbeeld hoe met deze staven, onder behoud van uitstekende weergave-kwaliteit een belangrijke prijsverlaging mogelijk is, wijzen wij e? op, dat deze ontvanginstallatie geheel corhpleet slechts f 120 kost. Men vindt hierin een ernstigen concurrent voor radio distributie en het uitbrengen van dit toestel beteekent weer een belangrijke bijdrage tot de populariseering der radio. Waar tegenwoordig op het gebied der ul tra-kort egolf-telefonie zooveel belangrijks te hooren valt, heeft Telefunken een ontvang toestel geconstrueerd de Telefunken 32 waarmede ook voor den niet-technisch ont wikkelden luisteraar dit interessante gebied wordt ontsloten. Door middel van dit toestal met zijn ingenieuse constructie is de ont vangst der ultra-korte golven even gemak kelijk als de oiitvangst der langere omroep- golven met een normaal ontvangtoestel. De bekende Telefunken-ontvangtoestellen Tele funken 31, 40 en 90, welke al sinds lang ge standaardiseerd zijn, vindt men natuurlijk ook 0)5 dezen stand en ook ziet men hier de Arcofar, een combinatie van ontvangtoestel en electrische gramofoon, met een eindver mogen van 12 Watt. Voorts zijn natuurlijk aanwezig do bekende Sihaphon-luidsprek (welke alle in prijs verlaagd zijn) en de Su- porcone. Een zeer uitgebreide collectie zend en ontvanglampen met superieure eigen schappen is ook een aandachtige beschou wing ruimschoots waard. In den stand van His Masters Voice; Im porteurs N.V. Dutch Gramophone Comp, Den Haag (stand 1009) vinden we een volauto matische machine, die twaalf platen speelt achter elkaar zonder dat ge er iets aan be hoeft te doen. Als de platen bespeeld zijn, plaatst ge ze omgekeerd op den daarvoor be stemden spil en vanzelf worden ze dan weer gespeeld. Als de twaalf platen afgespeeld zijn, stopt de machine automatisch. Een bui tengewoon mooie machine, evenals de 20 Watt versterker, die we konden bewonderen. De machines hebben pompsmering wat een groot voordeel mag worden genoemd. Eerst daags komt His Masters Voice met radio- gramofoon. De nieuwe Pick up, welke nu wordt gedemonstreerd is zeer goed beoor deeld in de vakpers, in Wireless b.v. De ma chine L. 101 is een draagbaar type en heeft een automatische reminrichting, welke op keurige wijze de plaat stopt als deze is af- geloopen. N.V. Nijkerks Radio Amsterdam C (stand 1025) doet zien een nieuwe uitvoering van de Loueos spoel met geheel verbeterden scha kelaar. Verder brengt ze de Splendid Ideaal Combinatie in nieuwe uitvoering, welker mo del verkleind is geworden terwijl de prijs aanmerkelijk lager werd gesteld. Noemen we nog de Avrophoon en wijzen we er tenslotte op, dat een geheel nieuw schema is saamge- steld voor de N.R. III. Voor radioliefhebbers is een bezoek aan dezen stand zeer aa Lissen Ltd. Lisenium Works toont in stand 1012 dat zij steeds blijft het Eldorado den amateur. Nieuwe transformatoren en bougies en starterbatterijen alles in de beken de kwaliteit van Lissen, zijn te bewonderen. Maar speciaal noemen we een nieuwe radio lamp, die al een zeer goede reputatie heeft bij de menschen, die haar reeds hebben door geproefd. Een luidspreker van 16.50 is zoo goedkoop in prijs, gezien bet instrument, dat men voor dien prijs ontvangt, dat dit stellig In groote hoeveelheden zal worden verkocht. In den stand van de fa. H. W. K. de Brey en Co. Den I-Iaag (stand 1021-23) zien we de Lithraphon. Men kan daarmee zelf gramo- foonplaatjes opnemen. Het makkelijke hier bij is, dat geen microfoon noodig is, maar dat men door den luidspreker kan spreken ook, dat het toestel zeer gemakkelijk op i gewonen gramofoon, die verbonden is een radiotoestel, kan worden geplaatst. Men heeft dus noodig een radiogramofoon- toestel of een radiotoestel en een gramofoon door middel van het nieuwe toestel kan n dan zelf gramofoonplaatjes maken, ter wijl men ook radioprogramma's op de gra mofoonplaatjes kan vastleggen. We zagen hier verder de drio-lamps crystalpbone met luidspreker in kast voor f 275 zooals men ziet een popularisecring van dit toestel door den prijs lager te stellen. Het toestel 5 AW. met 2 12 Walt eindlampen in balans, weerstands- ersterking en golflengte op schaal is voor kenners om van te watertanden. Tenslotte vestigen we de aandacht op den electro dy- namischen crystal phone luidspreker die voor f 95 compleet te verkrijgen is. De Nederlandsche Radiowerken te Utrecht (stand 9) brengt er, behalve de reeds beken- „Rumol" ontvangtoestellen, luidsprekers en metaal-gelijkrichters, een tweetal nieuwe producten, nl. de „Rumoldyne" en het „klok- ivoedipgsapparaat". De Rumoldyne is een electro-dynamiscbc luidsprekereenheid met volledige daarmede samengebouwde bekrachtiging. Deze nieuwe eenheid, voor onmiddellijke inbouw in een luidsprekerkast geschikt, wordt geheel com pleet met lamp geleverd voor slechts f 130 bruto. De Rumoldyne kan achter elk drie- of vierlamps-toestel worden aangesloten, mits voorzien van oen passende eindlamp. Men kan de Rumoldyne bevestigen aan een klankbord van multiplex van 10 d, 15 mM. dikte en plm. 1 vierk. M. oppervlakte of wel kan de Rumoldyne inbouwen in een luidsprekerkast. Het tweede nieuwe product der Nederland sche Radiowerken, het Rumol-klokvoeddngs- apparaat, is een directe toepassing van de bekende Westinghousc-patenten voor metaal- gelijkrichting. Als Westinghouse-licentie- houdster voor Nederland en Koloniën heeft de fabriek een apparaat gebouwd, waardoor de talrijke door accumulatoren gevoede klok^ installaties direct op het liohtnet kunnen worden aangesloten. Zonder eenige bijkomen de kosten kan de accumuiatiren-batterij elke klokinstallatie vervangen worden door dit apparaat, dat de 125 of 220 Volt wisseb stroom in gelijk-zwakstroom omvormt. Het apparaat, zonder lampen werkend, geheel van metaal en practisch onverslijtbaar betee kent opheffing van de voornaamste storings bron en een aanzienlijke besparing op de ex ploitatie van klokinstallaties. De klokvoe- ding is in twee typen in den handel gebracht KV I met een vermogen 'an 0.5 Amp. bij 20 Volt, voldoende voor een installatie bestaan de uit eeai moederklok met 1-8 bijklokken, en KV 2 met een vermogen van 1.0 Amp. bij 20 Volt voor grootere installaties. Dit laatste type is tevens geschikt voor het Iaden max. 4 accumulatoren van 4 Volt in serie, met plm. 1.0 Amp. landstroom en zal derhal ve zeker ook in ruime kring aandacht en waardeering vinden. Van heel anderen aard is wat we den in don stand van de firma B. Meinders- ma te Den Haag (stand 3587-39). Deze firma brengt Wrigley's kauwgum. Alle bekende soorten zijn aanwezig, maar de aankleeding van den stand is geheel nieuw geworden en .ook zagen wp veel nieuwe reclameplaten, keurig uitgevoerd. Het nieuwe kauwgum Spearmint is voor het eerst ter beurze en trekt zeer de belangstelling. Een mooie re clameplaat, voorstellende een lieftallig juf- ferke, wekt daartoe op. De geheele wereld ge bruikt nu Wrigley's kauwgum, dus niet veel Jaarbeursbezoekers zullen dezen stand voor bijgaan zonder ze op te merken. Voorts noemen we den stand van P. B. N. A., het Nederlandsche Technicum, Arnhem (stand 1108) P. B. N. A. is de groote en zeer bekende instelling voor technisch onderwijs per brief. In den stand laat men een kaart van Nederland zien in welke plaatsen van dit onderwijs wordt gebruik gemaakt en dat zijn er heel wat, zoowel op het platteland in de kleinste dorpen als in Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. Brieflessen met werk- teekeningen zijn er ter bezichtiging gesteld en brochures welke worden uitgereikt bieden gelegenheid nader kennis te maken met dit nuttige instituut. Zestig leeraars verzorgen de lessen. Een groote vlucht heeft dit onder wijsinstituut in ons land genomen. Ford ontbreekt natuurlijk niet. In het nieu we gebouw begane gronds vinden we deze wereldfirma. Het grootste gedeelte van de automobielafdeeling is door Ford in beslag genomen. We kunnen hier bewonderen een maquette van de te Rotterdam in aanbouw zijnde fabriew. Bij deze maquette is een ge deelte van den voorwand weggesneden om een bewegend model van de beroemde mon tagelijn van Fordwagens te toonen, waardoor men 'n goeden indruk krijgt van de toekom stige inrichting der fabriek te Rotterdam. Er is in een aantal stands een filmzaal inge richt, waar geregeld doorloopende voorstel lingen van Ford films worden gegeven, we zien de groote Ford fabrieken te Dearborn (V.St.) van het Ford Vliegtuigenbedrijf en van de Lincolnfabriek. Op duidelijke wijze laten de films zien wat de Fordauto's ver mogen en hoe systematisch en correct de vliegtuigen fabricatie in haar werk gaat. Voor deze films is voortdurend groote belang stelling Wat de geëxposeerde Fordauto's aangaat, zien we allereerst een autobus op het nieuwe „DE HOLLANDSCHE MOLEN" DE MOLEN „DE ROOS" TE DELFT VERZAKT. In 1926 werd de vereen iging tot behoud ,-an molens in Nederland door ruime giften n staat gesteld bovengenoemden molen te koopen cn te restaureeren. Echer, er is tegenslag. De molen en de omringende huizen had den gebreken, die ernstiger waren dan zich aanvankelijk liet aanzien. Eén van do huis jes moet geheel vernieuwd worden, het an dere grondig onder handen'genomen, maar fat het ergste is, de molen zelf is aan het. erzakken gegaan. De afgraving van de Wa- teringschc vest en van de oude wallen der stad Delft, die hier ondergronds nog aanwe zig waren, deden den molen zijn fundament erliezen, dat eertijds niet al te diep gelegd ras en steunde op de oude bastions; de nieuwe tram met zijn trillingen bracht den molen aan het wankelen en glijden en het is gebleken, dat de nieuwe fundeering een bedrag van tenminste f 10.000 zal vergen. De gemeente Delft gaf een subsidie van f 4000; doch al met al zal er voor algoheelc restauratic wel f 25.000 noodig zijn. In het vertrouwen, dat er wel hulp zal opdagen, is men reeds met de werkzaamheden begon nen. De Vereoniging stelt nu de mogelijkheid open tot deelneming in een 3 pet. leening; voorts vraagt zij rentelooze voorschotten, af te lossen in den tijd van 10 jaar. Daarnaast worden giften gaarne aanvaard, liefst door storting op de postgirorekening 113590, met de vermelding „Molen de Roos". Dit loffelijke doel verdient steun! NEDERLAND--ESTLAND minister van Buiteplandsche Zaken heeft de Tweede Kamer medegedeeld, dat op 1 September 1930 te Reval de onderteekeumg heeft plaats gehad var. een overeenkomst tusschen Nederland en Estland inzake wedcr- zi.idsche erkenning van meetbrieven voor zee schepen. De tekst hiervan heeft de minister ..HERR ROLAND" De Berlijnsche Diergaarde is verrijkt met een Zeeolifant uit Zuid-Georgiën. Er )iu>am heel wat kijken eer dat dit heerschapdat den naam van Berr Roland" ontving, de ?erre reis volbracht had- Uaar hij schijnt 't in tijn nieuwe home best te kunnen vihdéh. BINNENLAND. GEDEP. STATEN N.-BRABANT Ged. Staten der provincie N.-Brabant stel len voor een wijziging te brengen in de be staande weggeldverorderring, strekkende om degenen die door de rijwielbclastiögwet zijn vrijgesteld van de rijwiolbeiasting ook vrij te stellen van het provinciaal weggeld voor hun rijwiel. VIJFDE WESTLANDSCHE JEUGDDAG TE NAALDWIJK TE HODDEN Naar we vernemen zal de vijfde "Westland- sche Jeugddag van den Geref. Jeugdraad voor het Westland, Woensdag 24 dezer in de Geref. kerk te Naaldwijk gehouden worden. In de middagvergadering zullen als sprekers op treden de heeren Ds. P. C h. v. d. V1 i e t van Utrecht, met- het onderwerp: „Onze levens houding", en Ds. J. Sm el ik van Loosduinen, met het onderwerp: „De gevaren van o.ize jeugd". Om 7 uur vangt de avondvergadering aan. Daarin zal het woord worden gevoerd door de heeren Ds. H. A. Wiersinga van i/b'Hshigen, die spreken zal over: „Jcng- fu.lië, het brandend vraagstuk van Oost en West", en Ds. D. Bremmer van Heek van Holland, die een slotwoord spreken zai. De Chr. zangvereeniging „Excelsior" van Hoek van Holland zal dezen jeugddag opluisteren. JOCHEM VAN BRUGGEN Radio Nieuws. WOEXSDAG 17 SEPTEMBER HUIZEN'. (Vóór 6 u. 79S M.. nó. 6 u- 1M1 M» N.C.R.V. 8.15 Tijdsein. 8.15—9.30 Concert. 10.M Tijdsein. 10.30—11 Kor Si'~- Jochem van Bruggen, de schrijver van den voortreffeijken Afrikaanschen roman „Am ple". Het korte bericht over dezen bekenden auteur in ons blad van gister was bedoeld als bijschrift van bovenstaand portret). Techniek. Kunst en Letteren. langere Ford chassis met 4 Meter wielbasis. In de constructie van deze bus is veel staal verwerkt, zoodat de wanddikte zeer gering en men er in geslaagd is een bus van slechts 2.10 M. uitwendige breed lé dus geschikt voor derde klas wegen met alle bankjes in dwarsrichting geplaatst, te vervaardigen. De tentoongestelde bus bie 't plaats aan 20 personen inclusief den chauffeur. Een klein type Ford Bestelwagen, geheel van staal vervaardigd, vertoont "fraaie moder ne lijnen, goéd harmonieerend met de nieu we- lijnen van den- motorkap, de spatseher- ;men en den hongeren en smallercn radiateur, waarvan thans allé•Fordwagëns zijn voor zien. Deze wagen heeft aan dó achterzijde dubbele deuren met een handvat, voorzien van een slot en men heeft, doordat de zit plaatsen voorin als klapbankjes zijn uitge voerd, ook gemakkelijk (oegang tot dc laad ruimte vanaf de voorzijde. Een viertal kipwagens, op enkele onderlig gers na, geheel van staal. Deze wagens zijn van verschilenden aard. Er ls er één met een handkipinrichting, één met een ir ting voor kippen door zwaartekracht, één met een mechanisch aangedreven kipinrich ting en één met een hydraulische kipinrich ting. Er zijn twee verschillende uitvoeringen der stalen bakken op deze wagens aanwezig. Deze kipwagen-carossericën worden door de N.V. Nèd. Ford Automobiel Fabriek zelf in den handel gebracht op de bekende Ford Truck Chassis. Ook zien wc de drie Ford chassis, ook in naakten vorm, d.w.z. zonder carosserie, zijn de: a. het model A chassis bestemd voor lichte bestelwagens, enz., b. het model AA, chassis met 3.35 M. wielbasis als vrachtwa gen chassis en chassis voor grootere bestelwa gens; c. het model AA 157 chassis met 3.98% M. wielbasis bestemd voor omnibussen en langere vrachtwagens. Alle drie deze chassis hebben de bekende, economische vier-cylin- dcr model A Ford motor, welke reeds bij het Zeer lage toerental van 2200 omwentelin gen per minuut zijn maximum krachtontwik-; keling van de 40 rem.P.K. geeft. Het A chas sis heeft, drie versnellingen, het AA en het AA 157-chassis hebben beide vier versnel lingen. Bij deze laatste twee chassis vallen de enorm sterke assen en de groote remmen op. Deze chassis worden ook geleverd met dubbele zoowel als enkele achterwielen. Voorts een Ford brandspuit, volledig uit gerust döor do firma A. H. van Bergen te Hciligorlee, de bekende Fordson Landbouw Tructor in zijn nieuwe uitvoering; de nieuwe Fordson Industrie Tractor met gummiban den voor den weg en een automatische kop peling voor het aanhaken vain aanhangwa gen. Op stand 44 is een volledige, moderne Ford werkplaats waar de nieuwste werktuigen voor de snelle reparatie van Ford wagens worden gedemonstreerd. Hierbij behoort eigenlijk ook do hydraulische roteerbare hef- spil op stand 30, waarmede de geheele wagen hoog opgelicht kan worden. In het nieuwe gebouw vinden we eveneens begane gronds. do N.V. Grasso's Machine fabrieken te Den Bosch. Het pieuwste type karnkneder wordt door deze fabriek gede monstreerd, alles is ingesloten, alle bewegen de deelen zijn ingesloten met het oog op het gevaar en daar een en ander meestal door vrij órtdeskundlgcn moot worden behandeld, op een bedrijf, is de constructie zoo eenvou dig mogelijk gehouden wat de electriciteits- toevoor betreft. Dc slaglijsten van dr jen karn kneder zijn uitnccmbaar, wat zeer belang rijk is met het oog op de hygiene. Dc wagen loopt in een olicbad on neemt weinig plaats ruimte in, wat voor fabrieken van groot be lang is. Verder vinden we koelmachines voor zuivelfabrieken, een ammoniak snelverdam- per, waarvoor Ned. octrooi is aangevraagd, een condensator apparaat met Uitheem bare binnenhuizen speciaal geschikt voor fabrie ken, die met slecht water moeten werken. De dubbelwerkendc compressor, die gedemon streerd wordt, lieert oliedruksmcring voor al le drijfwerken, de kleppen zijn radiaal in den cylinder geplaatst. Verder zien we een dub- belwerlcenden compressor met hoog- en laag druk, speciaal geschikt daar waar weinig, of warm water gebruikt wordt met differen- tiaalzuiger uitgevoerd. Zes verticale dubbcl- werkende compressoren zijn geleverd aan de Maatschappij Nederland, met motoraandrij ving. Do motor wordt geioverd door Smit, te Slikkerveer. GOSSAERT VERTAALD. Rudolf Alexander Schroder, een vriend van Geerten Gossaert Prof. Gerretsom heeft 30 van de 40 gedichten uit dien» „Expérimenten" in 't Duitsoh vertaald. Hier volgen origineel en vertaling van het tweede gedicht van Gossaerts „Verlo ren Zoon: V De Moeder. Hij sprak en zeide In 't zaéi zich wendend: ,f, Vaarwel, o moeder, Nooit keör ik weer En door de lanen Zag zij hem gaan en Spr^k geen vervloeking, maar weende zeer. ,.,y jASpVa.k' géch yervjoekijig...... - Dóch', bijna'blijde, Beval den maegden i Laat nimmermeer 5 De zetels staan en ",r De lampen aan en Dc poort geopend, dc slotbrug néér. Maar toen, na jaren, Melaatsch, een zwerver Ter poorte klaagde: Uw zóón lieert weer Zag zij hem aan en Vond geene tranen, Vóór zooveel vreugde geen tranen meer. Die Mutter. Er sprach und sagte, lm Sattel wertdend: - „Fahrwohl, o Mutter, Nie kehr ich mehr Sie sah ihp gehn und Die Baurhe wehn und Sprach keinen Fluch aus und weinte sehr Sprach. keinen Fluch aus, Nein, beinah fröhlich Befahl den Magden: Lasst immerdar, Die Lamp' versehn und, Den Sessel stchn und Das Tor geöflnet, die Brucke klar. Doch als nach .Tahren Ein Bettler siichtig Am Schlosstor klagte: „Dein Sohn, sieh her!" Sah sie ihn stehn und Fand keine Thriin' und Für soviel Freude nicht Thrünen mehr. EE-SSELAAR'S KORAhL-VOORDRACHTEN Jan Zwart spreekt in „De Harp" met groote waardeemg over het initiatief van den Rotterdamschen organist Besselaar om een redes gratis toegankelijke „Koraal-voordrach- \en" te geven op het orgel der Groote Kerk. Hij schrijft: •iMoge deze bespelingen-serie, nu al tot verleden behoorend, con volgend se: herhaald worden. In gedachten zien we het oud-17-eeuwsche beeld weer verr„ onzer vroegere open kerken met psalmspelen- de orgels, waarvan we de stemming cn s ting nog voelen en beluisteren in getuigenis, dat Ds. Utenbcgaert 13 Febr. 1641 ervan gaf: „Onder degenen, die de muziek beminnen, ben ik eeen en vinde my altemet cic-s avonds in de Kerk om den meester een psalm (dat doorgaans geschiedt op elk met verscheydcn registeren onde melodieën verscheydelyk zwierende (gevoriëerd), te hooren spelen, onder 't spel stillekcns in zelvon den Heer zingende, en myn bedroefden geest- in God tot Zijn lof vermakende". TWEEDE STEM ZINGEN IN DE KERK. Verfraaiing of vervalsching? Tn „De Harp" \vydt Joh. Luykennar Franeken een heel artikel aan de zwakheid van sommige mannon om in de kerk bij het psalmgezang zelf een tweede stem te impro- viseeren. Hij wijst erop. dat deze tweede stem in den regel 7.0I botsen met de harmonie van de orgelbegeleiding en dus inplaats v du door den zanger bedoelde verfraaiing het gemeentegezang dit zal vervalschen. ..Wie werkelijk muzikaal genoeg is zoo eindigt het artikel overdenke «Fe bezwaren en zirige in den dienst slechts tweede stem als hy 't niet laten kan. „Wie t niet laten kan, stryde met energie om de zwakheid te overwinnen. „Fn vooral late men zich niet wys maken, dat 't toeh wel mooi klinkt, tenzij men trotsch wil zyn op zijn gebrekkig gehoor in het lai>d der muzikaal stokdoovein" EEN GENERAL MOTORS CARRIERE. Men meldt ons uit Antwerpen: In de maand Juli van dit jaar hadden bij General Motors Continental te Antwerpen eenige belangrijke mutaties plaats. E. C. Riley aan wiens bekwame leiding, de belangen der maatschappij sinds 1926 waren toevertrouwd, verliet n.l. zijn post van direc teur tengevolge van zijn promotie tot Regio nal Director for Europe bij wien de con trole van alle Europeesche fabrieken en kan toren van General Motors berust De heer Riley vertrok einde Juli naar Parijs, a het Europeesch hoofdkantoor van General Motors is gevestigd. Thans bevindt het roer van het Ge neral Motors schip te Antwerpen zich in handen van G. N. Vansittart Zooals Mr. Vansitta-rt's naam aanduidt is hij van Ne derlandsche afkomst. Hij behoort tot een dier oude Engelsch-Nederlandsche families, wier voorvaderen nu circa drie eeuwen geleden ten tijde der Restauratie met Karei II van de Republiek der Vereenigde Nederlanden aar Engeland scheep gingen. Mr. Vansittard, die te Eton en Oxford zijn opleiding genoot, voelde zich aanvankelijk aangetrokken tot het leger. In 1922 komt bij hem zijn natuurlijke aanleg van „business man" tot zijn recht. Hij voelt zich spoedig bij de Lloyds National Provincial Foreign Bank volkomen op zijn plaats. Zoo belandt hij in 1925 in Antwerpen, in welk jaar ook de vestiging valt van General Motors in de Scheldestad. G. N. Vansittard is een der eer sten die de draagwijdte van deze politiek ten voile overziet. Van April 1925 is zijn lot met dat van General Motors verhonden. Met een geweldig enthousiasme werpt hij zich op zijn taak zoodat hij reeds in October van het zelfde jaa-r tot onderdirecteur der General Motors Acceptance Corporation te Antwer pen wordt benoemd. Zijn bankervaring is Oorzaak dat Mr. Vansittard aanvankelijk ver bonden wordt aan de financieringsmaat schappij van General Motors. Nadat hij het eind 1926 tot Manager der G. M. Acceptance Corporation gebracht heeft, volgt zijn toetre ding tot de verkoopsorganisatie van General Mutors Continental zelf. Eerst nu kan hij zijn ware kracht ontplooien; in Mei 1927 wordt hij Sales Manager in 1929 onderdirecteur deze, inmiddels de kinderschoenen ontwas sen maatschappij. In Juli van dit jaar wordt eindelijk de kroon op zijn werk gezet met zijn benoeming tot Directeur van General Motors Continental. En General Motors kan gerust haar belan gen in handen geven van eem man als Vansittard. denk© aan do zonaanbldders van oud en Zuld-Amerlka, nan don invloed der ■alen ln de oud-Grlekscho ntkletlekscho Romeinen, waai aan de feestdai „soldagren", war schijnt het hooBe Noorden, hot cer-t l oven do kim hen. ook do di< en planten leven óp, want ook «U t(Jn var zon afhankelijk. Alles Wat leeft heeft zoi.l noodig! Wordt door ons, moderno menschen, wetenschap in eero gehouden? Genieten wfl, waar wü maar kunnen van de hell-.nine stralen der zon? Helaas niet maar dit er ter onzer ver ontschuldlglng direct bifgevoogd: dat is groo tendeels niet onze schuld! EeiicrzU'ls la het 'r gevolg van het klimaat. In vele landen zün de zomers «46 kort ei schijnt de zon zóó spaarzaam, dat hot allooi daardoor al cnmogolUk zou zün voldoende vai den zonneschijn te proflteoren. En nnderxlldi ls do moderno beschaving de .ichulUce! !>e be lelden rlUk I enkele uren lean doordringen. Gelukkig verschaft on8 ook hier de wetei sclidp do middelen om datgene, wat wU In 1 natuur moeten missen nnn te vullen. Men her onderzocht, wit hot elgenllllc ln het zonlicht dat Zoo'n buitengewoon gunstigen Invloed t ontdekt, dat <111 nun een bcpuuld. uiterst klo gedeelte der zonnestralen, nl. aan ultri vlplette stralen moet worden toogosehrevc Thans Is men erin geslaagd deze ultraviolet stralen kunstmatig ln voldoendo hoeveelheid op te wekken met behulp de Philips hoogtexon ..Uit deze lomp bi alen als hot zonlicht, vorvangt de zon di ln dit opzicht en Is dnarom van onbersjtenba waarde voor Ieders gezondheldl Ultrasol-llcht geeft, evenals de zon, san de huid die typische m Frans HaverschmUlt. d- ;fm". te Ede. 7.15—7.30 Gramoroonnu -8 Spreekster: Stafkapitein 51. E15' TUdsain. 6—6.4* "Iptet Paaltjes» len heer J. Vee»s U.UO. ..Zonnsr; 1 teint, het kenm ndheid. waarbij In het blizc deze lamp bij de bestrljdlni revreesde kinderziekte. Prat hebben In dit opzicht uitat >oals ihröft, terwtjl ook Prof Dr. J. van Ebben- borst-Tengbergen eveneens zeer gunstig over deze lamp schrijft en o a. meedeelt, dnt deze na eenige voorlichting, bü uitstek ge- Gemengd Nieuws. JEUGDIGE DIEVENBENDE DE DADERS VAN DEN WAPENDIEFSTAL Men melflt ons uit Zwolle: Het thans aan de politie gelukt dc hand te leggen op een dievenbende die de stad onveilig maakte. De inbraak in de Schietbaan aan den Mep- pelerweg, waar een aantal karabijnen en munitie was geroofd, is tot opheldering ge bracht door de ijverige nasporingen van ma joor-rechercheur Wielink. Een 4-tal jongelui, n.l. de 16-jarige W. Gr., de 17-jarige C. J. v. d. H., de 15-jarige R. J. v. d. V„ de lS-jarige R. D. bleken de daders te zijn. Zij bekenden de geweren gestolen te hebben en daarmede aan het Almclosche ka naal en op het Zwartcwater geschoten te hebben, waarna de vier karabijnen in een holle knotwilg aan het Zwartewater verstopt zijn. Daar zijn zij met een zak scherpe pa tronen gevonden. Een afdruk van de schoenen van een der inbrekers vertoonde overeenstemming met een afdruk, gevonden in park Eekhout na de poging tot inbraak in het kantoor van den gemeente-ontvanger. Ook hieraan bleek het viertal schuldig, he nevens aan inbraken bij Mijnheer en v. d. Berg en aan een diefstal van sigaren cn cho colade op Oud-Zwolle, tijdens de feestweek, alsmede het geldkistje met f 100, dat door insluiping bij de fa. Jacobs was veiLregen. Bij de firma Ganzeboom werd wijn gesto len en tijdens de feestweek stalen zij elec trische lampjes van een gevelverlichting. Bij de arrestatie van dit viertal is het niet gebleven, want de 16-jarige H. D. en J. ten H. zijn in verband met deze inbraken ook gearresteerd. De dieven waren in het bezit van een aan tal gestolen fietsen, electrische lantaarns, sigaretten enz. De 19-jarige S. A. bleek de heler van de goederen te zijn. DE ROOFOVERVAL TE MILDERT De vermoedelijke daders gearresteerd. In verband met den roofoverval op de hoeve van den landbouwer V. tc Mildert (L.) kan gemeld worden, dat. de vermoedelijke daders te Hunsel zijn gearresteerd. Het zijn de 23-jarige Duitsche mijnwerker M. K. uit Kerkrade en de 27-jarige sloten maker II. B. uit Oberhausen. Beide verdachten zijn naar het Huis van Bewaring tc Roermond overgebracht. OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Van de te IJmuidun binnengekomen tor pedoboot G. 11 is gistermiddag op de Noord zee- d® korporaal-telegrafist Broers, woon achtig in den Helder, over boord geslagen en verdronken. B. was ongeveer 45 jaar oud en gehuwd. EEN INKTWERPER. Men meldt ons uit Amsterdam: Een bewoner der I'ieter Langendijkstr'.at heeft aangifte gedaan, dut hij nji-t zyu vrouw in de Kattenlaan liep te wandelen, waar door een onbekend persoon met een donkere vloeistof is geworpen, waardoor zijn kleeding is bedorven. DE KINDERVERLAMMING. Te Hengelo (Ov.) is een geval van kin derverlamming geconstateerd. Het kind is inmiddels overleden. In verband Ijjenneda is de bewaarschool op het Tuindorm^pkelo weken gesloten, DOOR HOLLEND PAARD GEDOOD. I)e boerenarbeider Muller te Dalcrvcen sloeg van den wagen toen het paard op lr»l sloeg, Dc ongelukkige werd 7. lodanig ge- woncf, dat hij aan de gevolgen stierf. EEN OUDE RIJDER. Te Noorden vond R. bij het spitten in zijn tuin een halve gouden rijder, zoo genoemd naar den ruiter te pnard, die op de een» zijde is afgebeeld. Het geldstukje, ter waar de van f 7, is uitstekend bewaard gebleven en draagt nog heel duidelijk het opschrift: Concordia parvace res cros cuut, d. w. z. door eendracht groeit hot kleine. De munt is uit het jaar 176L

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9