STAT EN-GENERAAL BINNENLAND. Schoolnieuws. DINSDAG 16 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 VEREENIGDE VERGADERING VAN DE BEIDE KAMERS OP DINSDAG 16 SEPTEMBER 1930 OPENING VAN DE GEWONE ZITTING In de Ridderzaal. De heer Mr. W. LBaron deVosvan Steenw ij k, die het voorzitterschap be kleedt, opent, nadat de leden der Stat en- Generaal zich in de Ridderzaal op het Bin nenhof vereenigd hebben, des namiddags te half één uur de vergadering en doet don griffier van de Eerste Kamer voorlezen een Koninklijk Besluit, houdende zijn benoe ming tot voorzitter van de Eerste Kamer ge durende de zitting, welke heden zal aanvan gen. De Voorzitter benoemt een commissie, 'die Hare Majesteit in het gebouw zal ont vangen en uitleiden. Deze commissie bestaat uit de Eerste Ka merleden Fock, van Citters, de Gijzelaar, van Sasse van IJsselt en Kranenburg en uit de Tweede Kamerleden van Vuuren, Rut fors van Rozenburg, Bongaerts, Ridder van Rappard, Ament, mevr. Bakker-Nort, van Dijk, Slotemaker de Bruine, van Kempen •n ir. van der Bilt. De Ministers en de leden van den Raad Van State, vereenigen zich te één uur mede in de Ridderzaal. H. M. de Koningin, vergezeld van H. M. de Koningin-Moeder, van Z. K. H. den Prins der Nederlanden en van H. K. H. Prinses Juliana der Nederlanden, kort daarna in de Ridderzaal aangekomen, wordt door de com missie in de vergadering binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt de op blz. 1 opgenomen Troonrede. Daarna verlaten de Koningin en de an dere leden van het Koninklijk Huis, vooraf gegaan door de commissie, de vergaderzaal. De Voorz itter sluit, nadat de commis sie in de zaal is teruggekeerd, de Vereenig- de Vergadering. DE POLITIEKE PLECHTTIGHEID. In de stad. Onder do telkenjare terugkéerende groote belangstelling van een kijklustig en bewon- dergraag publiek, heeft heden in het mid daguur weder de plechtigheid plaats gehad van de opening, door onze Koningin, van bet nieuwe parlementaire zittingjaar 1930— 1931. Voor belangstellingsbetoon was er dit jaar te meer reden, nu tijdig vooraf bekend was geworden, in de eerste plaats dat de Ro ningin-Moeder thans ook in de Koninklijke Staatsiekoets zou zijn toe te juichen mét de Koningin, den Prins en Prinses Juliana en ten tweede dat, in afwijking van hetgeen sedert den mobilisatietijd gebruikelijk was geworden, n.l. om slechts met een kiemen stoet van het Koninklijk Paleis naar de Ver gaderzaal te rijden, dit jaar, voor het eerst na 16 jaren, die stoet uitgebreidheid zou verkrijgen en zou uitrijden nagenoeg in den luister van vóór 1914. De reserve „nagenoeg" moest in zoover ge bezigd worden, omdat, er toch nog iets aan den stoet zou moeten blijven ontbreken m dien zin dat de zes rijtuigen meer, welke ditmaal de stoet zou tellen, vroeger alle ge trokken werden door vier paarden doch thans door twee, hetgeen echter heden niet zoo heel veel afbreuk deed aan den bril janten aanblik, welken de Koninklijke Cortege vandaag aanbood in vergelijking met de laatste zestien jaar toen do stoot slechts twee rijtuigen telde, dat van den Opperceremoniemeester en de Koninklijke Staatsiekoets met de Koninklijke Familie- Het was al in do vroege morgenuren een gezellige drukte in de stad. Uit vele parti culiere woningen, vooral uit die, gelegen langs den weg dien de stoet zou volgen, was de vaderlandschc vlag ontplooid. En, fier gewoonte getrouw, was de trok van het pu bliek allereerst naar de plekken waar ver wacht kon worden, dat bet mooiste te zien was: de omgeving van liet Koninklijk Pa leis, van waar de stoet zou afrijden en het Binnenhof met zijn Ridderzaal, waar de aankomst van de genoodigde dames en hee- ren tot de plechtigheid, eerstgenoemden in mooie toiletten, laatstbcdoclden in schit terende ambtscostuums, of leger- en zee macht uniform voor duizenden aantrekke lijkheid blijft behouden. Op de straat. Zij die hij hot Paileöe stonden, achter de politic-afzetting, konden de koninklijke familie reeds hartelijk begroeten toen deze per auto van het Huis ten Bosch, waar zij verblijft, eenigen tijd vóór 1 uur naar het koninklijk Paleis in het Noordein de kwam rijden. En voorts konden dlie honderden daar tea- plaatse zich' verlustigen in den aan blik van de aankomst der eerewacht van de grenadiers, welke zich met de koninklijke militaire lcapel, onder leiding van kapitein Wailbher Boer, en met 't regimcntsva-andel, ter weerszijde van het Paleis opstelde, om straks der Koninklijke Familie de militaire eerbewijzen te verstrekken. Verder werden de kijklustige honderden aangenaam bezig gehouden door de aan komst vóór het 'Paleis, tegen het uur van vertrek van den stoet, van de detachemen ten cavalerie, aangewezen om den stoet te openen en te sluiten, de leden van het Mi litaire Huis der Koningin, allen te paard, en wicn in bun verscheidenheid van uni formen, direct achter bet koninklijk statie rijtuig een plaats in den stoet is aangewe zen, terwijl ten slotte het aanrijden van de gala-koetsen en vooral de prachtige, voor de koninklijke Familie, bestemde gouden koels, de menigte schadeloos stelde voor het lange, maar geduldige wachten op het klokje vain éénen, het offioieele uur van vertrek der koningin naar de Grafelijke Zalen. De kleurrijke stoet. Eindelijk brak dit aan en vormde de stoet zich als volgt: Aan het hoofd ging een detachement van 72 ruiters, onder bevel van een ritmeester, waarbij de Standaard van het regiment eri het vrijwillige muziekkorps der huzaren, dat gezellige muziek ten gehoore bracht. De Regimentscommandant en zijn adju-! 'dant reden met het detachement mede. Achter dit openingsdetachement volgden onmiddellijk een Rijknecht-majoor en twee rijknechts te paard in hun gala-livrei. Dan sloot zich daarachter aan de eerste 'der galakoetsen, bespannen met twee paar den, en waarin had plaats genomen de Kamerheer-Ceremoniemeester der Konin ging, R. A. Baron Van Hardenbroek. De tweede galakoets bevatten den kamer heer in buitengcr.vonen dienst G. W. F. 1'. Baron Sweerts de Landas Wyborgh; den diens'tdoenden kamerheer F. M. L. Baron van Geen, particulier-secretaris van II. M., den kamerheer in b. d. Mr. S. W. B. Graaf van Limburg Stirurn en den dienstdoende kamerheer Jhr. A. G. Sickinghe. In de derde galakoets waren gezeten <1 kamerheeren in buitengewonen dienst Mi W. J. Baron van Lyndcn, Jhr. II. J. Kcpe- laer van Driel. Thesaurier der Koningin, C. S. Sixma, Baron van Heemstra, dienst doende bij de Koningin-Moeder, tevens Haar particulier-secretaris, en Mr.-T. C. Baron Baud, dienstdoende ter beschikking van Prinses Juliana. Het daarop volgende vierde galarijtutg verleende plaats aan de Groot-Officu Jhr. Mr. R. E. W. van Wrede, waarn. Hof maarschalk van de Koningin-Moeder ei Ch. Baron Snouckaert van Schauhurg. In dc vijfde gala-koets reden de Groot officieren Jhr. Mr. Dr. A. G. Schimmelpen ninck, waarn. Grootmeester van hoi Iiuis der Koningin-Moeder en Jhr. V. E. Boreel, Opper-Hofmaarschalk van H.M. de Koningin. Thans volgde de zesde galakoets, waai hadden nlaats genomen rl'e Grootmeestei van het Huis der Koningin, Mevrouw G. C. Gravin van Lynden van Sandenhurg,.gene ren Barones van Nagell met de waarne mende Grootmeesteres van het Huis der Koningin-Moeder E. G. Barones van Ittei- sum. Dit rijtuig werd gevolgd cinor een gala koets met den opperceremoniemeester, .7. H. F. Graaf Du Monceau. Hei groote moment. Nadat al deze. .rijtuigen achtereenvolgens waren weggereden kwam het groote mo- Daar reed het met acht paarden bespan nen koninklijke Staatsierijtuig, de Gouden Koets voor. En op dat oogenblik stak de militair, die bij een der vleugels van paleis stond, zijn stok, waaraan een oranje vlaggetje 'nas bevestigd, op, het sein., doot- gegeven op dezelfde wijze aan vele andere tot aan het Malieveld opgestelde militairen, dat de koningin het Paleis verliet en dus het eerste der minuutschoten uit de. in hel Malieveld opgestelde artilleriel batterij moest worden afgegeven. En inderdaad zeer kort na dat eerste sein daverde het eerste kanonschot door de lucht, presenteerde de eerewacht het geweer en speelde dc Koninklijke Militaire Kapel zacht en plechtig het Wilhelmus oude toon zetting. En onder de daverende toejuichin gen, dtie het geluid van hel geschut over stemden bestegen I-I. M. rlc Koningin, H. M. de Koningin-Moeder, Z. IC. H. de Prins en H. K. H. Prinses Juliana de Gouden Koets. De Prins en Prinses Juliana zaten tegen over de Koningin en de Koningin-Moeder Naast elik der acht paarden ging ecri koetsier en aan elke zijde van de koets lie pen vier lakeien. Alle vorstelijke personen droegen het Grootkruis van den Nederlaradschen Leeuw Toen het Koninklijk rijtuig zich in lie weging stelde plaatste zich de chef van het Militaire Huis der Koningin, gep- vice ad miraal F. Bauduin, te paard, ter rechter zijde'en de Gouverneur der Koninklijke Reside ratio, luitenant-generaal Insinger. commandant van het Veldleger, ter linker zijde van de Staatsiekoets en reden, eai weinig achter het portier, mede. Achter de Staatsiekoets reden te paard, twee aan twee, de adjudanten in buitenge wonen dienst: gep. Luitenant-Generaal P W. Weber. gesp. Luitenant-Generaal Jhr E. J. M. Wittept, gep. Luitenant-Generaal van het Ned.-Indische Leger K. F- E. Gerfch van Wijk, de Reserve-Lustenanit-Gcneraal J H. B o-rel, de gep. Gen era a I-Majoor H. C •T Terheek, de gep. Generaal-Majoor II. G Rambomnet, de res en-v e - Lu i t enaiut-K o 1 on el W- Frogei', de reserve-Luitenant-Kolonel W. G- van Hoogenhuyze. de adjudanten der Koningin in gewonen dienst: Luitèant-Ko- lonel Jhr. Laman Trip, adjudant, van dan Prins: Luitenant-Koion-el Jhr. C. M. Storm van 's-Gravesande, Majoor Jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet; Kapitein van het In disch Leger C. O. van Kesteren; Luitenant ter Zee 'ie Klaas® N. A. Roet van Tonnegen; Luitenant ter zeer le Klasse J. VV- Termij- telen, adjudant van den Prins; de ordon nans-officieren der Koningin: Kapitein H J. Phaff. le Luitenant Jhr. C. E. J. M. Ver- heyen en Ritmeester-1. L. D. Baron Sirtema van Grovestms. En achter dezen ruiterstoet sloot een de tachement van 72 ruiters den a'lgemeenen stoet, welke aan schittering niets te wen- schen liet en een prachtig geheel te zien gaf De glorieuse tocht. Onder de voortdurende allerwege toe juichingen van de groote menigte reed de stoet door de Heul straat, door het Lange Voorhout (het middenpad) en over den Korten Vijverberg naar het Binnenhof. De weg dien de stoet nam was afgezet door militairen. Bij aankomst aan de Grafelijke Zalen, wel ker peristyle als gewoonlijk overhuifd was met het breede roodfluweelr>n baldakijn met gouden franjes, vonden de koningin en de overige .leden der koninklijke Familie te Harer begroeting aanwezig- een eerewacht, geworven uit de afdeeling van het Korps Mariniers te Rotterdam met het. Vaandel. Het muziekkorps van de Koninklijke Marine zette ook hier het oude Wilhelmus in en onder de tonen van dit Volkslied besteeg de Koningin, gevolgd door Koningin-Moeder, Prins en Prinses, terwijl de Vaandeldrager zijn vaandel diep deed neigen, de naar den gang der Ridderzaal leidende treden. Boven. ,aan het einde dier treden, werd de Koningin, alvorens de zaal te betreden, begroet door Haar Adjudanten in buitenge wonen dienst der Zeemacht, gep. vïce-ad- miraals C. C Zegers Ryser en .T. .T. Ram- bonnet, den vice-admiraal Jhr. G. L. Scho on den gep. Schout bij Nacht Jhr. J. C. F. Von Mühlen. In de zaal. Daarna betraden dc Vorstelijke personen, gevolgd door alle dames en hoeren der Hof houding die in den stoet, hadden medege lden, de zaal, waar H. M. werd ontvangen door de gemengde Commissie uit Eerste en Tweede Kamer, aangewezen tot het doen m in- en uitgeleide der Vorstin. En zoo begaven Hare Majesteit gevolgd door de Koningin-Moeder, de Prins en de Prinses en het liooge gezelschap I-Iofdigni- tarissen zich naar dc gereedstaande vier :etels op den Troon, waar dc leden van het uitgebreide gevolg de hem in het officieclo programma aangewezen plaatsen achter en ter zijde van de Koninklijke zetels innamen. irna nam onze Koningin het woord tot het uitspreken van de Troonrede. Nadat de plechtigheid was geëindigd, ruim half twee werd met hetzelfde eerbe toon door de eerewacht der mariniers de terugtocht naar het Paleis in het Noord einde in omgekeerde volgorde ondernomen, en werden de Vorstelijke personen bij het wegrijden van het Binnenhof, evenals trou wens bij de aankomst, geestdriftig toege juicht door de honderden en honderden die op straat in drie of vier dubbele rijen ach ter de politietroepen geschaard stonden en door de ontelbare kijklustigen die een voorrecht plaatsje hadden gekregen achter de vensters van de regeeringsgebouwen (Eerste en Tweede Kamer, Ministeries, Raad van State). Naar traditie hadden de leden van corps diplomatique met hun dames die de plechtige opening in de zaal hadden bijge woond, zich bij het passecren van den tocht opgesteld nabij dc middelste poort van Binnenhof, om daar met diepe huigingen dc Koninklijke Familie een groet te brengen. Ten Paleize teruggekeerd werd de Koninklijke Familie met dezelfde militaire honneurs ontvangen als bij het vertrek naar de Grafelijke Zalen. HOFBERICHTEN DE KONINGIN NAAR KATWIJK. De Koningin zal Vrijdagmiddag 19 Sep tember a.s. te Katwijk aan Zee ook tegen woordig zijn bij de onthulling van het mo nument door Prinses Juliana. VRAGEN VAN KAMERLEDEN VERMINDERING VAN SPOORVRACHrEN VOOR AARDAPPELS GEVRAAGD. De heer Weitkamp heeft aan den minister van Waterstaat de volgende vragen gesteld: 1. I? het den minister bekend, dat de afz' van aardappelen in Overijssel en Drente zei gedrukt wordt door de heoge vrachten, die bij verzending per spoor, in verhouding tot. de geiinge marktwaarde, veel te zwaar op dat product drukken 2. Zoo ja, is dan de minister bereid om de dazen zomer ter bevordering van den aara- appelhandel toegestane vermindering dei spoor vracht en, welke gunstige bepaling echtei al reeds ppr 15 Augustus werd ingetrokken, zcodat begrijpelijkerwijze de thans betrokken, in zeer benarde omstandigheden verkeerenöe, aard appelverbouwers daarvan weinig konden profiteeren, ook voor de aardappelcampagi van dezen herfst te doen gelden? DE INBESLAGNAME VAM PACIFISTISCHE STROOIBILJETTEN In verband met de inbeslagneming van pacifistische strooibiljetten door de politie op 1 Sept. in Den Haag, heeft het Tweede Kamerlid Albarda den Minister van Justitie en Binnen!. Zaken gevraagd of deze inbe slagneming is geschied uit vrees voor wan ordelijkheden of uit vrees voor het gevaar van de veiligheid der verspreidere. Indien dit laatste het geval mocht zijn, waarom is dan tegen de verspreider proces-verbaal op gemaakt? Verder vraagt de heer Albarda of de inhoud der biljetten tot inbeslagname aanleiding heeft gegeven en zoo ja, welke zinsneden dan worden bedoeld. Ten slotte stelt het Tweede Kamerlid dg vraag of, indien de ministers van oorduel ziin, dat de politie in het hierbcdoelde geval ten onrechte is opgetreden, zij dan maatre gelen willen nemen om zooveel mogelijk.te voorkomen, dat de politie pacifistische,' politieke mecningsuitingen bemoeilijkt? ANTWOORDEN VAN MINISTERS GEZINSVERPLEGING VAN VOOGDIJ- EN REGEERIK 33KINDSREN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Van der Heide betreffende de gezinsverpleging van voogdij- en regeeringskinderen, heeft de. minister van Justitie geantwoord: Van de artikelen van de hand van jhr W. A. Ortt in het Tijdschrift voor Armwezen Maatschappelijke Hulo en Kinderbescher ming, nummers van 22 December 1928, 14 ct; 2S September 1929, evenalg het rapport over „Gezinsverpleging" van Mei 1928. uitgebracht aan het bestuur van den Nederlandschen Bond tot Kinderbescherming, heeft de onder geteekende destijds kennis genomen. Voor zoover het de verpleging van zoo genaamde voogdij- en regeeringskinderen be treft welke vanwege ondergeteekendes depar foment wordt gesubsidieerd, is de ondergf- teekende uiteraard van oordeel, dat, mochten zich bij die verpleging misstanden voordoen, het belang en dc plicht der regecring be strijding daarvan eischen. De ondergeteekende waardeert het dan ook zeer. dat de Nerlerlandsche Bond tot Kinder bescherming, met welken hij in geregeld contact, slaat' bereids besloten heeft een on derzock te doen instellen naar het tnezich' op de particuliere verpleging van voogdij- Bit regeeringskinderen eri daartoe een commissie uit zijn bestuur heeft benoemd. I-Iij moge ver wijzen naar dc mededeelingen hieromtrent in de nummers 194 en 200. dd. 18 Januari en 12 April 1930, van vorengenoemd tijdschrift. Aan het rapport van dat onderzoek zal de ondergeteekende te ziiner tijd zeker niet na laten dc noodige aandacht te geven. NOG EENS DE LICHTSTRAAL EEN LAATSTE WOORD Voor de laatste maal nog eens de Licht straal. Naar aanleiding van ons artikel over de Lichtstraal en Bebomij in ons blad van 30 Augustus j 1., ontvingen wij van den daarin bedoelden burgemeester een schrijven, waar uit blijkt, dat zijn naam zijnsondanks is ge bruikt voor reclame ten behoeve van de Lichtstraal-onderneming. Dit is ons persoon lijk daarna meer dan duidelijk gebleken. Het is ons een groot genoegen, dit te kun nen vermelden. Door een kleine onnaden kendheid, doch zeer tegen zijn zin, is zijn naam in deze zaak gemoeid. Mede moeten wij een kleine rectificatie aanbrengen wat betreft dc modedeeling, als zouden vooraanstaande personen uit de Gereformeerde Kerk, vurige debaters voor de A. R. Partij, obligaties van de Lichtstraal verkoopen. Ons is gebleken, dat dit in zijn algemeenheid gelukkig niet waar is. Een der vertegenwoordigers heeft inderdaad een positie als bovenbedoeld ingenomen, doch deze beweegt zich op dit terrein niet meer. Wij stappen dus thans van deze onver kwikkelijke geschiedenis af. Wij hebben het ons tot plicht gerekend, onze menschen te beschermen tegen de handig opgezette wijze, waardoor zij hun geld kwijt konden raken. De tijd zal verder het zijne wel doen; hier behoeft men niet aan te twijfelen. BURGEMEESTER VAN BEMMEL t Gister is te Bommel bij Nijmegen over leden de heer K. Ridder van dier Schueren, lid der Malthezer Ridderorde, Burgemees ter van Bommel en oud-burgemeester van Waalwijk. KINDERZANGHULDE AAN DE KONINGIN Achttien duizend kinderen hebben gister, onder leiding van Arnold Spoel, H. Af. de Koningin een zanghuldegebracht, waarbij ook Prinses Juliana en Prins Hendrik tegenwoordig waren. Het was voor het Huis ten Bosch een uiterst vroolijk en levendig schouwspel en de zanghulde slaagde uitnemend. WIJZIGING VISSCHERIJWET SNOEKHENGELEN ZONDER KLEINE ACTE NIET MEER TOEGESTAAN DE AMATEURV3SSCHERS IN 'T GEDRANG Aan de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer in zake het op 18 Juni 1926 ingediende wetsontwerp tot nadere wijzi ging van de Visscherijwet, welke memorie vergezeld gaat van een nota van wijziging op dit wetsontwerp, ontleenen wij het vol gende: Naar'aanleiding van het arrest van den Hoogen Raad, waarbij aan art. 22 van het Zeeuwsche Stroomenvisscherijreglemcnt verbindende kracht werd ontzegd, heeft dc minister thans een aanvulling van art. 15 der Visscherijwet voorgesteld, waardoor aan voorschriften betreffende zuiverheid en onbesmetheid van sohelpdieren, van Neder landsche visscherijen afkomstig, rechts kracht wordt verzekerd. Wat de vischacten betreft kan de minis ter niet toegeven dat een verhooging f 2.50 tot f 7.50, zooals in het ontwerp wordt voorgesteld, geen doel zal treffen en het aantal vischacten er niet noemenswaard door zal verminderen. De minister geeft toe, dat het doel, de beperking ran het aantal acte-houders, beter bereikt zou worden door de actes uitsluitend uit te reiken beroepsvisschers. Daaraan zijn echter te groote bezwaren verbonden. Alsnog stelt de minister voor ook een kleine vischacte be schikbaar te stellen voor het visschen éér» hengel geaasd met visch. r' Zooals te verwachten was zegt de nister verder heeft de voorgestelde wijzi ging, welke tot gevolg zou hebben, dat het aantal vrije hengelwatercn sterk zal wor den beperkt, geleid tot een krachtige actie van de zijde der hengelaars en vooral van de hengelaarsvereenigingcn. Van de zijde van vele beroepsvisschers werd daarentegen de wensch geuit het vrije hengelen geheel af te schaffen en voor het visschen ook mer één hengel in alle wateren het bezit een acte en een schriftelijke vergunning verplicht te stellen. De hierover gevoerde besprekingen hebben niet tot een op lossing geleid; het is niet mogen geluk ken beroepsvisschers en hengelaars tot elkaar te brengen. De afdeelingen voor de rivier- en de bin- nenvisscherij van den Raad voor de Vis- scherij hebben daarop zelfstandig een ad vies uitgebracht. Bedoelde afdeelingen waren van oordeel, dat het aanbeveling ver dient, ten aanzien van het visschen met den hengel een regeling te treffen in dezen zin, daf "voor den gewonen hengel de vrij heid tot het visschen met één hengel in de bij de artt. 577 en 579 B.W. bedoelde wate ren gehandhaafd blijft, doch dat voor het visschen met den snoekhengel ook in die wateren, een schriftelijke vergunning van den rechthebbende op het vischrecht noo- dig zal zijn, evenals zulks thans reeds voor den loop- of sleephengel het geval is, terwijl alle wateren met den snoekhengel slechts zouden bevischt worden door personen in het bezit van een acte. De meeningen loopen ver uiteen. Na dit advies is een in groote trekken daarmee overeenstemmende regeling ge troffen, die aan het college voor vissche- rijen werd toegezonden. Met groote meer derheid ging dit college met het advies der subcommissie aecoord, dat voorstelde, ook voor het visschen met één hengel het bezit van een acte en een schriftelijke vergun ning verplichtend te stellen, zooals dit voor het visschen met andere vischtuigen het geval is. Daar de meeningen, betreffende het vraagstuk der „hengelvrijhekF van het college voor visscherijcn in de ontworpen regeling op zooveel punten verschillen, heeft de minister den technischcn opzieners der visscherijen om nadere gegevens ver zocht. De minister heeft evenwel, op grond van hun rapporten gemeend, het advies /van het college niet te moeten volgen en heelt hij alleen voorgesteld ook voor het vissohen et den hengel geaasd met visch een kleine acte verplicht te stellen. Hiervan wordt echter uitgezonderd de hengel geaasd met steurkrab of garnaal, Aangezien deze niet I een snoek- doch een baarshcngel is. Het visschen met twee peuren zal toege staan zijn mi te men voorzien is van een groote vischacte. Ten slotte zegt de minister dat hij het behoud van den raad voor de visscherijen op hoogen prijs stelt, terwijl hij het voor nemen koestert bij aanneming van het on derhavige voorstel de wijze van benoeming der leden van den raad zoodanig te rege len, dat ook in de toekomst tot leden zul len worden benoemd personen met de practijk van dte visschenj bekend. Express op de gevoelige plaat te vereeuwi gen. Daarna klom de heer Kraak Steemaan, secretaris van den Nederhandech Bond van Autobusondernemers op de treeplank van een bus en hield een toespraak, waarin hij zijn leedwezen over bet gevallen be sluit uitsprak. Nog altijd vindt de Bond bet onbillijk. En spreker, die zelf alle moeite heeft gedaan voor de Gooi-Express, ver klaart uitdrukkelijk, dat bij in zijn func tie van secretaris niet meer beeft kunnen Daarop wendde spr. zich tot de Directie, wie hij verklaard-de, dat de eenige fout welke door den Directeur is gemaakt, ge weest is, dat hij bet vervoer te goed beeft gediend. Daarom moest de Gooi-Express weg! Voorts bracht spreker dank aan contro leurs en chauffeurs der express, voor bun uitnemende dienslprestaties en betreurde het, dat ze nu broodeloos zijn geworden Spr. had nog een hoop, dat de Kroon de onbillijkheid zou wegnemen en zag toch in de toekomst, dat indden de Gooische niet sterker moderniseert, het publiek zal roe pen: „Geef ons de Gooi-Express terug!" Op deze onder groote stilte door de flinke mensöhenmassa aangehoorde rede volgde warm applaus, terwijl velen uit het publdck den spreker cle hand drukten om in hem de Gooi-Express te danken voor wat ze het algemeen belang op vervoergebied presteerde. Daarna vertrokken de bussen. EEN KOLENMIJN IN DE PEEL? Over de kwestie of een kolenmijn in de Peel mogelijk is hield een dezer dagen Ir. M. C. E. Bongaerts, oud-minister van Water staat te Venlo voor de Limburgscbe R.-K. Werkgeversvereniging een rede. Nederland, aldus de Minister, is door zijn ligging vi een rendeerend mijnbedrijf verzekerd. De Maaskanalisatie zal de Nederl. productie ii haar concurrentie met de Duitsche kolen steunen. Zelfs tot in N.-Frankrijk kan door voortreffelijke organisatie concurreeren Het Peelmijnveld beslaat een oppervlakte van 27.500 H.A. Hiervan komen echter slecht; 14.000 H.A. in aanmerking voor dadelijke ex ploitatie. Dit gedeelte wordt in zijn geheel doorsneden door de Maas. De kolen liggen 500800 M. diep. Een mijn in de Peel zal moeten zijn een diepe mijn. Benoodigd zijn hiervoor twee schachten van 6.50 M. diame ter. Met inbegrip van den tijd van voorbe reiding, gaan er ongeveer 15 jaar mee ge moeid alvorens tot exploitatie kan worden overgegaan. De kosten beloopen dan onge veer f 40 millioen. Er zullen zeven van deze mijnzetels in de Peel mogelijk zijn. Kan een mijn in de Peel economischer worden geëxploiteerd dan dc bestaande mij- De bestaande mijnen zijn in het voordeel door haar staf van medewerkers, door de ervaring, de verkooporganisatie, enz. Maar een Peelmijn heeft het voordeel van de na bijheid van een goede Maashaven en de be schikking over een goede verbinding te wa ter met Rotterdam. Het bedrag van f 40 millioen moet niet af schrikken. I-Iet dient bijeengebracht in 15 jaar, en er is in Nederland op het oogenblik genoeg kapitaal dat emplooi zoekt. Is het niet te moeilijk, mijn concessiona ris te worden? In Nederland is cle Mijnwet van 1810 nog altijd van kracht. Volgens die wet is de steenkool onttrokken aan het vrije beschikkingsrecht van den eigenaar van den bovengrond. De Staat kan concessie verbe nen, maar kan die 'zich zelf ook voorbehou den. Vooreerst zal de Staat echter niet op treden als concessionaris voor de Peelmijn- velden. Want wil de Staat zijn bedrijven uitbreiden, dan komen allereerst die in Zuid-Limburg daarvoor in aanmerking. Het is dus aan particulier initiatief over gelaten deze zoo buitengewoon belangrijke zaak ter hand to nemen. EEN RAKE „KRAAK" DE GOOI-EXPRESS DE LAATSTE TOCHT De Gooi-Expreee, welke met ingang van 15 September door het gevallen Koninklijk Reel ui't moet erdwijnen. heeft haar la ate te rit naar Hilversum gemaakt. Fe wae zeer reel belangstelling van de zijde van het publiek- Toen de vier groote autobussen gereed waren tot het vertrek nam een foto graaf een kiekje, om de verdwijnende Gooi- Te Botterdam hebben inbrekers zich toegang weten te verschaffen tot het variété „Aretui" aan het Stationsplein. De brandkast werd fzie foto hierboven) als een sardineblikje opengescheurd en daaruit 4000 metgenomen INGEZONDEN MEDEDEELING (jtlul, 'wvfiuiy C0tmi2Wi£üi»Siü,l. 8ETAL1T1G H&JZE. KUNSTZAAL SDiSON' DertttAAS ROTTERDAM AMSTERDAM UTRECHT ELAATAHi VXCVlITSTH3JulSDWE3RÖ^IWïêRKW4 HOOGER ONDERWIJS Prof. Dr. H. B. Ribbius heeft gister middag het rectoraat overgedragen met een rede, waarin hij de tot stand gekomen wij zigingen in de studieregeling besprak, om daarna bij de examina, de studenten en het studentenleven stil te staan. De rectorale waardigheid werd daarna overgedragen aaa Prof. Dr. E. Verkade. VRIJE UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Morgen, Woensdag 17 September, zal in een openbare Senaatzitting in het gebouw van den Werkenden Stand des namiddags te 3.30 uur de aftredende rector-magnificus, D r. H. J. P o s, na vermelding van de lotge vallen der Universiteit in het afgeloopen Academiejaar, het rectoraat overdragen aan Prof. Dr. H. H. Kuyper, die door Directeuren voor het komende academiejaar tot rector is benoemd. Na afloop der plechtigheid zal een receptie plaats vinden, terwijl de nieuw op getreden rector en mevrouw Kuyper des avonds van half negen af recipieeren zullen in het „American Hotel". GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM. Prof. Dr. D. van Embden heeft gis terenmiddag de waardigheid van rector-mag nificus overgedragen aan Prof. Dr. J. A. van der Waals. Bij deze gelegenheid sprak hij in een rede over de mutaties bij het gouver- neerend en doceerend personeel en daarna over de studenten en het studentenleven. RIJKSUNIVERSITEIT TE «JTRECHT. Prof. Dr. A. A. P u 11 e, rector-magnifi cus, heeft gistermiddag bij de overdracht van zijn rectoraat in een rede verslag ge daan van de lotgevallen der Universiteit. Spr. memoreerde de mutaties die er in het bestuur en onderwijzend personeel der Uni versiteit hadden plaats gehad. Vervolgeus stond hij stil bij de handelingen van de Vereeniging tot instandhouding van het Oud-Studentenfonds. Ten slotte sprak hij over wenschen en klachten ten opzichte van de universiteit en het universitaire leven. Daarna droeg hij zijn waardigheid over aan Prof. Jhr. Dr. B. C. de Savornin Lohman. Naar wij vernemen is aan het fonds ten behoeve van Indologische Studiën aan de Rijks-Universiteit te Utrecht bij K. B. van 15 Augustus 1930 toestemming verleend om een bijzondere leerstoel te vestigen in de Japansche taal- en letterkunde. Curato ren van het fonds hebben als bijzonder hoogleeraar van deze leerstoel benoemd den heer Dr. J. L Piere on Jr. LANDBOUWHOOGESCHOOL TE WAGENINGEN. Prof. D r. G. G r ij n s heeft gister als rector-magnificus een rede gehouden over het doel der Landbouwhoogeschool en het belang der landbouwwetenschap, waarna hij zijn waardigheid overdroeg aan Prof. Ir. M. F. Visser. R.-K. UNIVERSITEIT TE NIJMEGEN. Prof. Mr. Dr. J. II. P. Bellefroid heeft gisteren het ambt van rector-magnifi cus piet een verslag over de lotgevallen der Universiteit in het jongste studiejaar, over gedragen aan Dr. J. Drerup R.-K. HANDELSHOOGESCHOOL TE TILBURG. Prof. Dr. Th. Goossens bracht gister verslag uit over het afgeloopen studiejaar en heeft daarna de waardigheid van rector» magnificus overgedragen aan Prof. Dr. F. Weve. MIDDELBAAR ONDERWIJS CHR. LYCEUM TE ARNHEM Tot leerares is in de Lichamelijke Oefe ning benoemd mej. Truce C. E. Haar, tevena tijdelijk leerares aan de Chr. H. B. School te Apeldoorn. LANDOUWHUISHOUDONDERWIJS TeAaltenis aan de Ghr. Landbouwhuis- houdschool tot leerares in de naaldvakken benoemd mej. J. den Uyl, leerares aan de Landbouwhuishoudschool te Appingedam. ACADEMISCHE EXAMENS Ned. Handelshoogoschool te Rot- erdam. Gealnngd Handelswetenschap: cond.- xamen, do heer H. J. Offcrhojus.' Rijksuniversiteit te Lelden. Ge slaafd nldologle: taalk. cand.-ex-, de hoeren Overbeek en M. C. Buis. helden te Den EXAMENS-NOTARL in Haag:, 15 Sopt. Geslaafd deel. de heeren J. P. L. de Unc J. H. van Hotcrei A At tefp'. EXAMENS SCHOONSCHRIJVEN EXAMENS-STUURMAN EXAMENS-ANALYST k m a r. 15 Sept Voor de Nod. Chemisch Vereenlglng. Geslaafd de dames H. Geerllr.i -- H. G Kappellr. Wapeningen. O Hellem J. E. Hoekstra. Den Haaf M. VV Vader e: T. H. Heuff. Amsterdam; en de heeren N Kik Groningen. T. Vlas»*, Jelsum; J. Bakker warden, en V* Ja* >n, Schevenln*on.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5