beAkadsA OimmOvcicA&iS Land- en Tuinbouw. Gemengd Nieuws. PIEPNEUS EN BIBBERSNOET EEN GELE NAPOLEON MAANDAG 15 SEPTEMBER 1930' DERDE BLAD PAG. 9 IN DE WANDELGANGEN VAN DE JAARBEURS VOOR HUISHOUDING EN KEUKEN WAAR KANTOREN MEE ZIJN GEBAAT VAN 'ALLERLEI NIEUWIGHEDEN Tn de „wandelgangen" van de Jaarbeurs «J.w.z. langs de verschillende stands is het de vorige week een reusachtige drukte ge weest. En vandaag heeft zich die drukte opnieuw gedemonstreerd, nu de nieuwe week werd ingezet. Die drukte in de wandel gangen is er een bewijs voor, dat deze Jaar beurs zeer goed zal slagen, en er veel zaken gedaan worden, in alle monsterkamers ziet men de standhouders bezig hun clientèle te woord te staan, uitleggingen te geven en last not least orders op te nemen. De G e r o heeft een prachtigen stand num mer 2011—2015 op de tweede verdieping. De buitenwanden zijn langs de gangen als eta lages ingericht, waarin gero-zilver, gero- alpaca en gerotin den beschouwer tegen- glanzen. Het interieur van den stand, ge heel uit eiken betimmering, geeft een smaak .vollen aanblik en de voorwerpen komen in de fraaie belichting uitstekend tot hur recht. Door uitbreiding van twee aangrenzende stands is een ruime expositiezaal verkregen, die in overeenstemming met het tentoonge stelde is verzorgd. De eiken betimmering is Volgens het ontwerp van Rinze Hamstra. De afdeeling Kunstnijverheid is belangrijk uit gebreid. Eisenloeffel, Van der Hoef en Georg Nilsson ontwierpen couvertartikelen, waarbij gehamerd tafelzilver. Copier ont wierp verschillende voorwerpen voor tafel- gebruik in Gero-Zilver, zooals olie- en azijn stellen, zuurstellen, hors d'oeuvreschalen, li- keurstellen, kandelaars, in streng modernen stijl. Hamstra en Van der Hoef een nieuwe collectie glad Gero-tin: schalen, vazen, rook stellen,, bonbonstellen, lampjes enz., Georg Nilson nieuwe artikelen in gehamerd tin. Verder exposeert de Gerofabriek haar be kende Hollandsche zilvermodellen in Gero- zilver. Gero-alpaca en het vlekvrije Gromalca Wij zijn overtuigd dat het streven van deze fabriek om als Noderlandsche onderneming naast de klassieke Hollandsche modellen ook de moderne kunstenaars aan het woord te laten, algemeen gewaardeerd zal worden. G i s p e n 's Fabriek voor Metaalbewerking Rotterdam (stand 27 op den-beganen grond) exposeert zeer bijzonderlijk haar glasorna menten voor kamerverlichting. Deze orna menten vinden meer en meer ingang bij de binnenhuisarchitecten. Voorts vinden we de kogelverlichting, die zoo mooi is voor open bare gebouwen (en o.a. op de tentoonstelling van Gemeentewerken en de Bloementen toonstelling beiden te Utrecht gehouden des tijds zoo'n magnifieken indruk maakte. De staalmeubelen welke deze firma brengt voor het binnenhuis, en die van Ncder- landsch fabrikaat zijn (de firma Gispen is de eenige Nederlandsche firma die deze meubelen maakt) hebben de goede eigen schap dat de verbindingen niet geschroefd zijn zooals bij buitenlandsch fabrikaat, maar dat ze autogenisch zijn gelascht. Daardoor zijn deze meubels, sierlijk en doelmatig, veel beter dan buitenlandsch fabrikaat Deze stand trekt zeer de aandacht en is er een bewijs van hoezeer de Nederlandsche indu strie weet te brengen wat de vraag is van het publiek, terwijl ze aan den anderen kant aan het publiek begrip van distinctie en schoonheid van vormen weet bij te brengen. Nu we toch aan de huishouding bezig zijn komen we als vanzelf bij stand 1094, van de Hamilton Beach Agency, Amsterdam en 's Gravenhage, waar een klopveeg-stofzuiger gedemonstreerd wordt, die deze drie nuttige werkingen tegelijk verricht We hebben onze bewondering voor deze machine uitgesproken, die op doelmatige wijze de tapijten klopt cn veegt en tegelij kertijd het aldus opgebrachte vuil opzuigt Het reservoir is zeer makkelijk te ledigen en de machine is makkelijk verplaatsbaar. De levensduur ervan wordt gesteld op 20 k 30 jaar. Ter Jaarbeurs wordt speciaal gede monstreerd voor agenten en handelaars, maar tevens worden adressen opgenomen van personen, die deze machine bij hen thuis in hun eigen woning op hun eigen kleeding en meubels wenschen gedemonstreerd te zien Gedurende de beurs is een speciale propa- gandadienst daartoe ingesteld. Want de Hamilton Beach heeft het voordeel, dat door de krachtige zuigwerking alle gordij nen, bekleede meubels enz., makkelijk ge reinigd kunnen worden, met behulp van de hulpstukken, die erbij geleverd worden. „In ven turn", N.V. Fabriek van instru menten en electrische apparaten, Bilthoven, stand 1085, brengt een nieuw model electri- sch kachel, geëmailleerd, die makkelijk verplaatsbaar zijn. Voor 18.50 zijn deze kachels in den handel. Voorts zagen w een nieuw soort strijkijzer en een nieuw model broodrooster. Het electrische fornuis ontbreekt niet evenmin als het bad met electrische geyser; men kan er uitnemend keus maken. Van heel anderen aard is wat de N. V. Ruys Handelsvereaniging brengt in haar stands 10721076. Deze bekende firma op het gebied van stalen kantoormeubelen de monstreert haar francotyp. frankeermachi nes, verder het bekende Kardex kaart systeem en de stalen meubelen. Het goheele kantoorgebouw van de firma Van Nelle te Rotterdam werd door Ruys ingericht. De bu reaux zijn bekleed met velvoleum opdat de bureaux niet koel zullen aandoen. Op het gebied van all steel kantoorinstallaties blijft Ruys nummer één. De aandacht wordt op de derde verdie ping getrokken door den stand der N. V. Zeepfabrieken „Het Anker" v. h. Gebr. Dobbelmann, Nijmegen. Allereerst door de keurige uitstalling, maar niet minder door een soort filmtoestel, waardoor op bord, reclame-mededeelingen geteekend den. De aandacht blijft steeds gespannen omdat als het beeld verdwenen is er toch gekleurde puntjes op het bord blijven voor komen, en dus wordt aangekondigd, dat een nieuw beeld zal verschijnen. Dobbelmann zal dit toestel in gebruik geven aan winkeliers, en zoo zal het geheele land worden bewerkt. We bewonderen hier een nieuwe soort scheerzeep in staafvorm. Men kan de staaf scheerzeep omhoog drukken en zoo geheel opgebruiken, de doos blijft intact, men koopt weer een nieuwe staaf scheerzeep en de zaak is voor elkaar; zuinig en practisch. Cocos- rozenzeep ontbreekt niet evenmin als de be kende toiletzeepen, O' de Cologne, en Perla en de kinderzeep Roodkapje, welke laatste o.m. door Dr. Plantenga te Den Haag reeds 24 jaar in zijn klinieken wordt gebruikt. Op de hoofdsoorten zeep worden plaatjes ver- strekt met afbeeldingen uit Indië. Als men een voldoend aantal plaatjes heeft, kan een album ervoor koopen, waarin een schrijving voorkomt van Ir. L. J. M. Faber en een voorwoord van Minister König; de plaatjes zijn zeer mooi uitgevoerd. Tenslotte noemen we de vele soorten eau de cologne Caraba b.v. De N.V. Emballagefabrieken en Houthan del Arnold I. v. d. Bergh, Rotterdam laat in stand 4065 zien wat zij aan meubelen brengt. Deze firma vervaardigt, thans i helen in massa tegen goedkoope prijzen, en heeft geschilderde en eiken meubelen; prac tisch was een ledikant, waarin de ruimte on der het bod benut was >m er twee laden aan te brengon. Deze laden hebben een aparten deksel ter beveiliging der daarin te bergen goederen tegen stof. M. Ritsema fabriek van electrische stofzuigei-s, Hilversum, brengt in stand 1564—1506 haar nieuwen stofzuiger met vee- rend anker Deze stofzuiger staat bekend als eon uitstekende machine en heeft door deze verbetering nog meer de belangstelling diend dan vroeger. N.V. E. M. van Rietschoten H ouwe n's afd. Frigidaire, Rotterdam (stand 1027) brengt een nieuwen roomijs- vriezer voor lunchrooms, banketbakkers enz. Het ijs wordt 17 gr. onder nul gekoeld door een compressor en biedt ruimte voor vier verschillende roomijssoorten, welke tot een hoeveelheid van 9 L. per pot bewaard kun nen worden. In de huishoudkast Frigidaire is een nieuwigheid de Hydrator, waarin fijne groenten en vruchten bewaard kunnen wor den. Deze moeten vochtig worden bewaard terwijl in de koelkast een droge koelte is. In den Hydrator hcerscht een vochtige koelte, waardoor de daarin bewaarde groenten en fruit een soort dauw over zich krijgen, wel ke zelfs groenten welke door de warmte geleden hebben, zeer frisch en genietbaar maakt. Verder vinden wc hier de bekende koelinstallaties, op huishoudelijk gebied, welke Frigidaire brengt N.V. Burroughs Amsterdam (stand 7 begane grond) heeft het kleine model reken machine doch thans electrisch. De slinger is hier vervangen door een contactplaatje; zij heeft een ingebouwden motor. Eveneens is electrisch de calculator met ingebouwden motor. Met beide electrische machines komt de N.V. voor het eerst ter Jaarbeurs uit Ver der vinden we hier de reken- en boekhoudma chines welke Bourroughs altijd in den han del brengt cn waarom zij bekend staat. N.V. Mij. Van Berke's Patent (stand 3000) heeft heel veel nieuws te laten zien. Allereerst noemen we de nieuwste snijma- DE SPREKENDE FILM CARL LAEMMLE EN ESPERANTO Nieuwe uitlatingen van een wereldbekend filmmagnaat Wie kent niet den wereldberoemden op richter en eigenaar van de „Universal Film Corporation"? Wie las nimmer van. den jongeman, die voor vele jaren naar New- York trok met slechts 50 dollars op zak en nu beschouwd wordt als één van de tien meest bekende film-magnaten. Ja, deze zelfde Carl Laemmle heeft be langstelling voor Esperanto. Eenigen tijd geleden deelde hij mij in een interview met trots mede, dat hij voor 4 jaar al meende, dat Esperanto goed zou kunnen dienen en misschien het meest practisch zou zijn om de sprekende film internationaal te doen slagen. Met groote belangstelling luisterde hij naar het laatste nieuws uit de Esperan- to-wereld. Maar laat ik bij het .begin beginnen. Bij een feestelijke gelegenheid van de „Hollywood Association" voor buitenland- sche correspondenten, was ik uitgenoodigd om 10 minuten te spreken over Esperanto. Een groot gezelschap film-acteurs cn direc teuren was daar bijeen. Op het laatst van de bijeenkomst eischten enkelen van mij, dat ik „10 andere minuten" over hetzelfde onder werp zou Opreken. Ook toonde ik toen het groote boek, overvol van courantcnuitknip- sels, die ik er van vroegere interviews i plakt had. Enkele bekende persoonlijkheden uit „Filmland" vroegen enthousiast een per soonlijk interview. Onder hen was Paul Kohner, chef van de productie-afdeeling van de „Universal Film Corporation", die de eer verzocht hem in zijn privé-kantoor te bezoeken. Natuurlijk was ik het die zich gevleid gevoelde en na do alom bekende filmfabriek bezichtigd te hebben (wat op zichzelf al een heele onderscheiding is die slechts weinige bewoners van Los Angelos ten deel viel) had ik de zeer zeldzame kans voorgesteld te worden aan Carl Laemmle, den Napoleon der Filmindustrie. De geheele, filmkolonie vereert Laemmlle en noemt hem „de vader der filmsterren" of eenvoudiger „Oom Karei". Hij is de eerste, die reusachtige salarissen betaalde en zoo den naam „filmsterren" in de wereld bracht. Toen hij voor 20 jaar aan Florence Law rence een weeksalaris betaalde van 1000 dollars, verwekte Laemmlle een sensatie, maar na dien tijd krijgen de sterren altijd „Koninklijke salarissen". Laemmle is niet alleen bekend als idea list, maar ook als iemand die voor verschil lende dingen zeer enthousiast kan zijn; bo vendien gaat hij door als de meestfortuin- lijkc in zaken. Met de film „De handel der geesten", die slechts 20.000 dollar kostte, verdiende hij meer dan 1 millioen dollar, en hij was het, die een film maakte, die 1.000.000 kostte. Op een woest stuk land bij Los An gelos bouwde hij een nieuwe filmstad (Uni versal City), dat het grootste filmoord van van de wereld is en last not least zelfs de onvergelijkelijke Sara Bomhard werkte voor zijn onderneming. Hieruit is te zien hoe cn wie Carl Laemm lle is en ik had het groote genoegen met hem te spreken en heb nu de eer deze „groote" Esperantisten voor te stellen. Hij antwoordde mij vircndelijk op alle vragen, die hier met do antwoorden volgen: Mr. Laemmle, gelooft U aan het nut van chine vol electrisch met ingebouwde ijskast, verder een snijmachine, waarvan alleen het mes electrisch gedreven wordt terwijl de tafel met de hand wordt heen en weer bew<y gen, hierdoor kan men de vette kanten aan de vlceschwaren behouden iets wat bij warme dagen cn in het algemeen als de vleeschwaren erg slap zijn, anders moeilijk is. Er is voor gezorgd door een speciale aard- leiding aan te brengen, dat ongelukken door electrischen stroom bij normaal gebruik der machines, uitgesloten zijn. Een nieuw type snelweger weegt tot 1 K.G. in gewonen stanü en door een kleine schakelaar om te zetten, weegt hij tot twee K.G. De industrieban schaal werd tot dusver geleverd rijdbaar en stationair, maar nu is deze ook verkrijgbaar op een tafel geplaatst, voor speciale indu strieën bijzonder makkelijk. Het nieuwste type melkschaal valt hier te bewonderen, waarbij de kop in het midden is geplaatst zoodat het gewicht zeer makkelijk is af te lezen. Ook trekt de aandacht de z.g. abat toirschaal voor het vervoer van dood vee. deze schaal heeft contact in den rail waar langs het vee wordt vervoerd door het abat toir of de exportslachterij. Als merkwaardig heid vermelden we tenslotte, dat Van Ber kels fabriek de grootste is in Europa op dit gebied en zij schalen maakt tot vijftig ton gewicht toe, terwijl de kleinste schaal voor industrie welke zij vervaardigt is van *4 K-G- INGEZONDEN 1BEDEDEELING De journalist Joseph R. Scherer (links) neemt Carl Laemmle, filmmagnaat, een interview af. Esperanto voor de sprekende film? Ja zeker, die mcening had ik voor 4 jaar al en ik ben daar thans zelfs overtuigd van. Zijn de sprekende films, die tot heden ge maakt werden, niet erg duur? Ja zeer duur en aangezien de Engelsch- spr. films door de taalmoeilijkheden niet gezocht zijn in Europa zijn enkele films overgewerkt in de Spaansche, Duitsche en Fransc'ne taal. Maar wegens de hooge kos ten betwijfelt men of ze een financieel suc ces zullen worden. Weet ge, dat Esperanto in korten tijd kan worden aangeleerd? (kort te verstaan in verhouding tot de studie der andere talen). Of ik dat weet? Dat weet ik zeker. Ik leer de reeds een beetje Esperanto. Geef mij een Esperanto-courant dan zult ge zien, hoeveel ik ervan begrijp. Goed, mijnheer. Hier is „Esperanto" het officieel orgaan van de Universale Esperan to Asocio. en hier is ook ons wekelijksch blad van grootcr formaat „Heroldo de Espe ranto". De heer Laemmle nam de couranten en begon dadelijk te lezen. Werkelijk begreep hij alles goed en sprak de woorden goed uit. "Het was voor mijn Esperanto-hart een groot genoegen te zien, hoe deze machtige filmkoning enthousiast werd voor den idea- listisclicn kant van onze beweging en de eenvoud van onze taal. „O, ik ben er zeker van, dat Esperanto de beste kunstmatige taal is „en" .vervolgde hij met zachte stem en schittering in de oogen, „ik twijfel niet of het zal het doeltreffendste middel zijn om de wereldvrede mogelijk te maken en de Esperanto-sprekende films zullen verder helpen aan dit edel doel". Weet ge dat er reeds Esperanto-sprekende films bestaan? vervolgde ik. Ja ik las met groote belangstelling dat „Paramount" zoo'n film opnam en met nog grooter belangstelling maakte ik studie van de resultaten, want van het succes van die film hangt veel af. Met deze woorden zin speelde L. erop, dat andere filmondernemin gen (behalve de zijne) zeker zullen volgen en ook Esperanto-sprekende films zullen maken. Om de geheele wereld zijn belangstelling en sympathie voor Esperanto te toonen, ont bood hij fotografen om foto's van ons te la ten, maken. Ik beloofde hem een groote ver zameling uitknipsels van die couranten, die dit interview willen plaatsen. Ieder Esperantist neme de taak op zich deze belangrijke woorden van Laemmle in zijn eigen taal over te zetten, om in couran ten te laten afdrukken. Ongetwijfeld zullen de woorden van Laemmle meerdere belang stelling wekken voor de sprekende films van „Paramount".. (De heer J. D. Brakel te Rotterdam zond ons deze vertaling van het interview van Joseph R. Scherer met Carl Laemmle, opge nomen in „Esperanto" van Juni 1930). EEN LANDBOUWCRISISCONGRES. De Kath. Ned. Boeren- en Tuinderabond zal in den loop van October een algemeene verga dering houden in Utrecht of Den Bosch. De vergadering is bedoeld als een voortzetting van het in Mei gehouden crisiscongres. FOKVEEDAG TE APELDOORN. Op Woensdag 17 Sept. a.s. wordt te Apel doorn een fokveedag en concours-hippique ge houden. Deze fokveedag gaat uit van den „Bond van Fokveevereeni gingen in het district Apeldoorn", waarbij zijn aangesloten de fok- veevereenigingen te Beemte, Beekbergen, Loenen-Eerbeek, Klarenbeek, Oldenbroek en Doornspijk. Op den centralen fokveedag te Apeldoorn. te houden op het landgoed „Maria-Lust", zullen ongeveer 250 stuks vee verschijnen. HET NED. RUNDVEESTAMBOEK. In het Ned. Rundveestamboek waren op 1 Mei 1930 in totaal ingeschreven 63.148 dieren. Daaronder waren 39.035 exemplaren van zwartbont Hollandsch veeslag, 22.964 van het roodbont Maas-Rifi-IJsselveeslag en 1149 van het zwart-blaar Groningsch veesiag. DE BIETENTEELT IN DE HAARLEMMER MEER. Omtrent de uitkomsten van de bietenteelt worden goede verwachtingen gekoesterd. Het weder der laatste dagen beeft op de ontwikkeling van dit gewas zijn gunsligen invloed in ruime mate doen gelden. VERRE NI GING VAN KARWEI. VERBOUWERS. Te Hoofddorp heeft 'n vergadering plaats gehad van de Vereeniging van Karweiver- bouwers te Haarlemmermeer en Omstreken. Besloten werd het voorstel van de land bouworganisaties om bespreking te houden met de verschillende organisaties in ons land, te steunen en zoo spoedig mogelijk een vergadering ter zake uit te schrijven. De berichten welke zijn verspreid, als zou door enkele leden reeds zaad zijn verkocht, zijn onderzocht en onjuist gebleken. Besloten werd alsnog geen zaad af te ge ven. Mocht iemand echter beslist zijn zaad willen verkoopen, dan moet dit via de be trokken commissie geschieden. Voorts werd besloten geen zaad van den oogst 1931 in voorkoop af te geven, daar dit beslist de actie der vereeniging zou schaden. ERNSTIGE MOTOR-AANRIJDING. Zaterdagavond om 19 uur is tl>e motor rijder M- J- B., te Wijk aan Duin, op den Rijksstraatweg te Beverwijk, ingereden op twee wandelaars. Een dezer, mej\C. v. H., eveneens wonen de te Wijk aan Duin, werd opgenomen met een beenbreuk; de andere wandelaar, J. de J. uit IJmuitien, liep een gapende hoofd wonde op, terwijl de motorrijder een ern stige blessure aan een zijner becnen be kwam. Waarschijnlijk heeft de motorrijder de wandelaars niet gezien ten gevolge van den hevigen regenvlaag op dat moment DOODELIJK AUTO-ONGELUK. De lS-jarige L. Berg, die eerst sedert kor ten tijd chauffeerde, is Zondagnamiddag op den Straatweg WierdenAlmelo mei zijn luxe-auto geslipt en met groote vaart tegen een boom gereden. De oorzaak is gladheid van den weg. De jonge man werd bewusteloos met een schedelbreuk opgenomen en naar Almelo vervoerd, waar hij in den loop van don avond, zonder tot bewustzijn terug te zijn gekomen, is overleden. De mede-inzittende Dr. Kruymel, even eens te Almelo wonende, kwam in de sloot terecht, links van den weg. Hij bleef onge deerd. De wagen was aan den achterkant zwaar beschadigd. DE 14.000 IN HET VONDELPARK- Het was dezer dagen drie jaar geleden, dat een huisknecht uit de omgeving van het Vondelpark te Amsterdam in een gras pene van dat park een portefeuille vond, waarin een bedrag van f 14.000 aan bank biljetten zat. De huisknecht stelde het geld in handen van de politie, maar ondank; alle nasporingen en oproepen, kwam d< eigenaar van het geld nimmer opdagen ei van diefstal of iets dergelijks bleek al evenmin. Allerlei verhalen deden de ronde en daar bleef 't bij. Inmiddels verstreek de tijd en de vinder zag meer en meer het tijd stip naderen, dat het „gevonden voofnverp' zijn eigendom zou worden, n.l. na drio jaren. Het geld was op rente gezet bij du Ned. Bank en thans zal, volgens het Hbld., het bedrag binnenkort aan den reeds be jaarden huisknecht worden uitgekeerd. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Tc Gemert is op den Peelweg een kind van Haverkort door een auto overreden gedood. Den bestuurder van de auto treft geen schuld. Twee gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks één uur drong een tweetal gemas kerde mannen in de hoeve van den landlvni- J. Venner te Mildert (L). De 50-jarige V. werd door de onverlaten met een ijzeren voorwerp ernstig mishandeld, terwijl hem oenige messteken werden toegebracht. Ook de zoon van V. werd overvallen en kreeg eneens eenige messteken. Op het hulpge roep van de beide dochters van den land bouwer namen de indringers de vlucht, zon der dat zij iets konden meenemen. Zondag ochtend werd op den weg van Kei pen naar Baexem een der vermoedelijke daders gear resteerd. EEN GEVAARLIJK MENSCH GESNAPT. Indertijd werd door de Heerlensche recher che de Italiaan ill. V. gearresteerd, vercacht een groot aantal valsche guldens en kwartjes te hebben gemaakt, welke bjj zjjn aanhouding op hem werden bevonden, en I11 Juli van dat jnar werd te Athus in België de Italiaansche fotograaf TremenzolU deeschoten. Na het tijdstip van deze moord had V. zjjn intrek genomen in een hotel te Heerlen. Bij een controle bleek do Italiaan tijdelijk verdwenen te zijn met ach terlating van zijn bagage. Toen hij in den ond van 7 Juli 1.1. terugkeerde, kon tot zijn arrestatie worden overgegaan. Op hem werd gevonden een revolver en een aantal scherpe patronen. Verder bleek hij in het bezit te zijn van een krant in de Italiaansche taal. Jat het verslag bevatte van den moord te Athus en waarin hy sis verdachte verschillende malen werd genoemd. Tevens bleek, dat hjj lid var» de Fransche Communistische Partij was. Thans is V. op last van de Nederlandsche rtgeering aan de Belgische regeering ui'se- leverd als verdacht van moord op den Itall- oanschen fotograaf T. TRAGISCH ONGELUK. Aan den Hengeloschen weg te Lonneker is een meisje van zes jaar door een autobus overreden en gedood. Ze was met haar ouders uit een anderen hus gestapt en was dwars den weg overgestoken. Het gezin was op weg naar een bruiloftsfeest. IN EEN TEIL VERDRONKEN. Te Reugen is het dochtertie van Hendriks in een teil met water gevallen en verdrom Zondagnacht hebben communisten t» .-ynsterdam kans gezien op den achterkant Van het Koninklijk Paleis bij de Palcis- straat op twee plaatsen in roode menie bet Sovjet-embleem, nl. een hamer cn een sik kel, te scihlderen, een en ander zonder dat de wacht van het paleis, die om het half uur de ronde doet, om het gebouw, daarvan iets heeft gemerkt. 's Morgens waren enkele manschappen van de militaire politie druk doende het vuil van de muren te verwijderen, hetgeen nog heel wat moeite veroorzaakte. MISDAAD? Zondagmiddag is in de vestinggracht te Naarden het lijk drijvende gevonden van een circa 35-jarigen man. Het is bter her kend te zijn van A. B. te Amsterdam, die sinds Maandag vermist wordt Daar R. nimmer te Naarden kwam (hij was te Sloten werkzaam) wordt door die Amster- damsche en Naardcnsche politie een gron dig onderzoek naar het geval ingesteld. ONTWAPEN AARS. Tijdens een betooging van zg.n. ontwa- penaars te Amsterdam hebben andere z-gn. ontwapenaars, nl. communisten, getracht wanorde in de gelederen der demonstran ten te veroorzaken. Bij de Noorderstrnat gaf dit aanleiding tot het optreden van den inpeetcur van politie en eenige agenten, die de z.g.n. ontwapenaars uiteen dreven en hen over de Weteringschans tot aan het Rijksmuseum achterna joegen. DOOR G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. 5. Totdat we opeens allebei van schrik verstijfden! Stel je vóór, daar vlak vóór ons gingen de korenhalmen van elkaar en daar kwaim de dikke, valsche kop vun Jan de Kater te voorschijn. Ik beloof je, als je zooiets voor 'teerst van je leven meemaak», kun je je lachen óók wel houdenl 6. We bleven niet lang staan, dat begrijo je! We holden den akker af, twee of drio moestuinen door, en renden pardoes het eerste het beste huis binnen, zoomaar door de openstaande tuindeur. Dat was erg roe keloos, maar, wat doe je al niet, als-je iu angst zit! (Wordt Woensdag vervolgd.) door ARTHUR E. SOUTHON (70 1 Later, toen hij ingewijd werd in de diepste geheimen der pries ters, was hij tot de ontdekking gekomen, dat veel van de schijn baar bovennatuurlijke dingen, die hem als jongeman net als anderen in het stof hadden doen bukken, slechts handigheidjes der priesters waren geweest en toen hij dat eenmaal wist, was al zijn oude bijgeloof verdwenen. Zijn Iersche vader was feitelijk een atheïst geweest, en Tulasi had als geestelijke erfenis meegekregen een soort onverschillig heid voor alles wat religie was. Vanwege dit atheïsme is het alleen te verklaren, dat hij den moed had om een god uit te vinden, die bruikbaar zou zijn voor zijn eigen belangen. Maar Afrika zat hem óók nog in het bloed. En als zijn emotie geprikkeld werd, werd zijn intelligentie verzwakt En dan had Tulasi weer met den inboorling gemeen die primitieve angst voor vrees-aanjagende geesten. En zoo kwam het, dat hij op zijn vlucht voor Fane, door den angst zijn aangeleerd atheïsme verloor. Op dit oogenblik was hij volblood Afrikaan. De gedachte benauwde hem, dat het niet de Commissaris was, die hem zoo tot het uiterste vervolgde, en die hem altijd de baas bleek te zijn, als hij juist op het punt stond om naar de macht te grijpen. Maar het was Shango; het waren alle goden van 'Afrika, die hij vertoornd had, in hooge mate, door zijn godslas terlijke daad van een concurreerende godheid, Mimba-Karo uit te vinden. „Shango, Shango, red mij!" riep hij uit in vertwijfeling I Ei! Shango antwoordde. Een plotselinge donderslag deed de aarde dreunen op hare grondvesten. Het gerommel deed hem waggelen als een dronken man. Shango had geantwoord. De Dondergod had alle machten des homels losgelaten om den man te treffen, die hem nu zoo lang al bespot had. De halfbloed gilde in doodsnood. Blindelings, met wijd open oogen, holde hij voort Hij moest nu vluchten, ook als geen sterveling hem moer achterna zat Want Ali en Fane kónden niet meer. Geen mensch achtervolgde hem thans Maar Shango, Shango de Dondergod, die zocht hem HOOFDSTUK XIII De wraak van Shango Bij het aanbreken van den dag liad de regen opgehouden, en al vijf uur lang had de zon staan branden aan den wolkenloo- zen hemel. Van uit den bodem, door regen oververzadigd, steeg een zoele, mistige damp op, die de hitte nog erger maakte. In het oerwoud was het een temperatuur die zelfs voor men- schen, die in die streek geboren waren, niet was uit te houden. Maar Harley Fane lette er niet op op zijn inspannenden tocht Hij moest en hij zou den kerel te pakken krijgen, die dat leed aan zijn zuster had aangedaan, en terwijl hij als een bezetene fietste langs dat slechte pad, dacht hij geen enkele maal aan de gevolgen van zoo'n lichamelijke overspanning. Zijn eenige inten tie was: den halfbloed in handen te krijgen en hem te dooden. Hjj schoot nu lekker op. Daar lag Okalulu. Hij gooide zijn fiels aan den kant bij de Koto, wel wetend, dat hij in de stad toch niet fietsen kon, want Okalulu was gebouwd op een rots achtig plateautje. Trouwens, dat behoefde ook niet Tulasi was nu in 't zicht; een laatste inspanning zou hem de voldoening der wrake geven, waarnaar hij zoo vurig verlangde. Terwijl hij door de gapende menigte snelde, trok hij zijn revol ver, laadde dien opnieuw en overlegde, of hij een schot zou wa gen. Het zweet stroomde hem van 't gezicht; het hinderde hem en met een wild gebaar veegde hij het weg met zijn linkerhand. Diep hijgend kwam zijn adem uit zijn wijd geopenden mond. Elke sprong over de ruwe, oneffen rotsblokken was eigenlijk een te groote inspanning voor zijn wild-kloppend hart Maar hij hield vol, doof voor de kreten der inboorlingen, zich slechts van één ding bewust: Tulasi liep daar, vlak voor hem. Hij bereikte de poort, een meter voor Ali, want de Hausa was Af, hoe 'n uitstekenden looper hij ook was. Met het laatste beetje fut dat hij nog had, stiet Fane de poort open en strompelde hjj over de wankele brug, die over de Koto gelegd was. Noch hij, noch een van de mannen, die deelgenomen hadden aan dien vinnigen wedloop, hadden bemerkt dat boven hun hoofden zware, koperkleurige wolken zich hadden saamgepakt, en dat de zon niet langer op hun lichamen brandde. De eerste waarschuwing die ieder hunner kreeg van het meest gevreesde natuurverschijnsel in K&rumbana, was de plotselinge schrik van een geweldige donderslag vlak boven hun hoofden een donderslag die gelijktijdig kwam met een verblindend lichte bliksemflits. Fane was bijna de brug over gewaggeld en Ali had juist één stap er op gedaan, toen de storm losbrak. Beide mannen waren er zóó van overstuur, dat ze hun evenwicht verloren en ze waren te moe om weer overeind te krabbelen. Als het ware omgegooid door een onzichtbare hand, vielen ze samen in den greppel, een voet of tien omlaag en daar bleven ze bewusteloos liggen. Na deze eerste ontzettende electrische ontlading, die de komst van een tomado aankondigde, viel er een diepe stilte over het woud. De koperkleurige wolken werden in minder dan geen tijd zwart, en hingen zoo laag, dat het wel leek alsof zc de toppen der lange katoenboomen beroerden. In het woud werd het z.wï donker als de nacht, en de verschrikte halfbloed strompelde vooruit langs het kronkelend spoor, zonder dat hij eigenlijk iels kon onderscheiden. Herhaaldelijk slingerde hij in verward struikgewas ter zijde van hot pad. De stekelige doornen hadden zijn opperkleed, «lat om zijn schouders fladderde, aan flarden gescheurd en ze haalden zijn armen en zijn gelaat open, zoodat het bloed enut stroomde. Uitstekende wortels deden hem tallooze malen 4^' kelen, en telkens als hij viel, gilde hij opnieuw, want voor zijn krankzin nige verbeelding leek het, alsof het heele oerwoud vol was van lange grijpende klauwen. Stilstaan durfde hij niet, want de angst voor Fanc had zijn ziel vervuld. Hijgend cn bloedend, krabbelde hij na elke val weer overeind en holde wanhopig voort om te ontkomen aan den man. die be wusteloos in de greppel lag. Behalve dan het gillen van Tulasi werd er geen enkel geluid in het oerwoud vernomen. Het getsjilp der tallooze vogels en het gonzen der ontelbare insektcn had bij den eersten donderslag opgehouden. De schepping scheen dood. Zelfs de lucht was stil cn zoo vol van zuurstof, dat de adem haling bemoeilijkt werd {Wordt vervolgd.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9