MAANDAG 15 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 6 INGEZONDEN JfEDEDEELING Kreymborg-coupe is licht in het dragen STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS VERZETTING VEEMARKT EN KAASMARKT. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Vee markt en de Kaasmarkt, welke zou den worden gehoildcn op Vrijdag 3 October a.s., in verband met de herdenking van Lei den's ontzet, in plaats van op genoemden dag, zullen worden gehouden op W o e n s- dag 1 October 1930. AUG. L. REIMERINGER, Weth., Lo. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. GEEN SPREEKUUR De wethouder van Financiën, de heer T. S. Goslktga, is verhinderd Woensdag a.s. spreekuur te houden. BUITENLANDSCH BEZOEK Hedenmorgen hebben de leden van de DueeeMorfebbe Gasang Verein. „Riheinbaihn" met hunne dajmes, die eenige dagen de gast zijn geweest wan de zangvereeniging vaü de II. T* M., met een aantal van bun Hol- Xamdsdhe collega's, een bezoek aan Leiden gebracht. Zij hebben op „den Burcht" de koffie gebruikt en voorts enkele bezdens- waanddgheden, van de stad in oogenschouw genomen. INLIJVING DER DIENSTPLICHTIGEN NIET OP 3, MAAR OP 6 OCTOBER. Een binnenkort te verwachten Legerorder zal een Ministerieele beschikking bevatten, waarbij bepaald wprdt dat Inlijving en op komst in werkelijken dienst, in verband met de feestelijke herdenking van Leiden's ont zet op 3 October a.s. de inlijving van de geschrevenen uit die gemeente, die bestemd zijn om op genoemden datum te worden in gelijfd eerst op 6 October 1930 dient te ge schieden. In gelijken zin behoort te worden gehan deld ten aanzien van ingeschrevenen uit an dere gemeenten, die op 3 October 1930 bij 4 R. I. zouden moeten worden ingelijfd. Voorts behoort de opkomst in werkelijken 'dienst van reeds ingelijfde dienstplichtigen, die te Leiden in het register van dienstplich tigen staan ingeschreven en die na het ver strijken van uitstel van eerste oefening of ,van vrijstelling van den dienstplicht of wel om een andere reden op 3 October 1930 zou den moeten opkomen, eerst op 6 October tl.a.v. plaats te hebben. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Fa. C. Th. Breebaart en Zn. De bekende zgak van de fa. C. Th. Bree baart in het perceel Mare 92, die nu reeds bijna 45 jaar bestaat, heeft een volslagen metamorphose ondergaan wat het uiterlijk betreft. De winkelpui is geheel gemoderni seerd zonder dat dit afbreuk doet aan jiet geheel van den keurigen gevel. Ter weers zijden van de deur die eenige meters in springt, bevinden zich twee fraaie etalages, waarin de tentoongestelde stoffen uitmun tend tot hun recht komen. Ook inwendig is de zaak belangrijk verbeterd en verfraaid. Hoewel gemoderniseerd, is toch het geheel in een voorname toon gehouden, die zeer pret tig aandoet Het is haast onnoodig te Zeggen, dat de fa. Breebaart, waarin thans ook de zoon als fir mant is opgenomen, gespecialiseerd is in fijne damesstoffen en alle soorten manufac turen in den meest uitgebreiden zin des .woords, Dc dames zullen dd restauratie van de zaak, die tot stand gekomen is onder leiding van architect A T. Kraan van Oegstgeest en uitgevoerd is door den Leidschen aannemer Groenewegen, zeker op prijs weten te stel len. Een oude vertrouwde zaak, die met den tijd weet mee te gaan, zonder iets van haar soliditeit te verliezen, heeft nu eenmaal, en fcerëcht, groote aantrekkelijkheid. Wij wenschen de fa. Breebaart met dez0 Verbetering goed succes. INSTRUMENTMAKERSEXAMEN. 1 Voor het instrumentmakersexamen van 't [Natuurkundig Laboratorium alhier zijn ge- tlaagd voor leerling-instrumentmaker: J. Corts, Amsterdam; K. Verbruggen, Amster dam; E, de Jong, Gorredijk; J. de Jongh, Rotterdam; J. W. Y. Heynis, I-Iazerswoude; :g. de Lange, Leiden; C., C. Steinwegs, Was- eenhaar; L. M. Verbruggen, Amsterdam; W. J. Kroon, Amsterdam; D. C. Blazer, Haar lera; A. G. Lucassen, Den Haag; D. Streef- 3 and, Den Haag; J. Si val, Haarlem. Afge- Gezel-instrumentmaker: geslaagd N. de Vries, Den Haag; A. C. Kriest, Amsterdam; tw. Gores, Oostvoorne; J. W. Groeneveld, [Apeldoorn. Afgewezen 3. Mecster-instrumentmaker: G. D. Saeijs, (Utrecht; K. H. Dirkse, Arnhem. Afgewezen geen. Loeiiing-alasblazer: H. Verheydon, Eind hoven; C E. Mooy, Deventer; W. F. Wijno- Biel. Leiden, en ,W. van den Berg, Leiden. [Afgewezen 1. Gezel-glasblazer: J. W. Gastel, Amster- Amsterdam. Afgewezen geen. Voorzitter van de examencommissie was Ir. R. Drucker, secretaris Dr. C. A. Crom- EXAMEN Voor het politóediplcwna van den A'lg. JserL Politiehond zijn geslaagd de heeren A. ly. id. Loon en II. Lagerwey allhiier. [GEWESTELIJKE SCHIETWEDSTRIJDEN Op de in Don Haag aan Waalsdorp ge houden schietwedstrijden voor do Burger wachten in de Provincie Zuid-Holland, ge houden door den Bond van Burgerwachten werden uit don Kring ,-Duinland" prijzen behaald door de Burgerwachten: in B door Voorschoten, Oegstgeest en Rijnsburg. Evon 2oo behaalde do Burgerwacht Oegstgeest in «lo klasse C den vierden prijs. Tevens wer 'den door verschillende leden uit „Dulnland" pcrsonoele prijzen gewonnen. De opkomst was over het algemeen dit jaar niet zoo groot dan in 1029. WATERTEMPERATUUR J> Zijl 9 u. 17 gr. C., 12 u. 17 gr. C. tfeoge Rijndijk 9 u. 19 gr. C., 12 u. 19 gr. C. VAN WIE? Bij de politic zijn inlichtingen te hekomen omtrent een rijwiel dat. onbeheerd dn de ping e ving van de Mare ie aiangetroflwv OPENLUCHTMEETING OP OUD-POELGEEST EEN UITNEMEND GESLAAGDE BIJEENKOMST Referaten van Dr. J. Hoek, Ds. H. Knoop en Ds. P. Oh. v. d. Vliet Hoewel aanvankelijk alle teekenen er op wezen, dat de qualilicatie van de bijeen komst vanwege do Ringen van Jongelings- en d'e Kringen van Meisjesvereenigingcn uit Leiden en omgeving, die wij aangekondigd hebben als een openluchtmeeting op Oud- Poelgeest, niet zou kunnen worden gehand haafd, is er tenslotte toch nog zulk een ver andering gekomen in de weersomstandighe den, dat tot aller genoegen de Relioboth- kapel, die in geval van minder gunstig weer beschikbaar was gesteld, ongebruikt kon blijven en men zich inderdaad naar het landgoed Oud-Poelgeest kon begeven, om in de openlucht, onder het bladerdak, dat reeds de eerste teekenen van den herfst be gon te vertoonen, te luisteren naar wat de sprekers zouden hebben te zeggen. De op komst was goed. De jongelui waren met zulke warme gemoederen opgekomen dat het kille weer weinig invloed op hen kon hebben. Zij hebben een goede middag ge had, tezamen met de ouderen, die van lum belangstelling blijk gaven en ook dal wa in er heel wat. De opening. Daar Ds. H. Meyenng van Katwijk niet aanwezig kon zijn, trad Ds. Broekstra, van Leiden, op als leider. Nadat spr. de bijeen komst op de gebruikelijke wijze had ge opend, sprak liij een kort openingswoord, waarin hij ér zijn vreugde over uitsprak, dat de bijeenkomst nog in de open lucht kon plaatsvinden. Spr. wees er verder op, dat de regelingscommissie deze bijeenkomst bedoeld heeft als een opwekking en een ge legenheid tot sterking in bet ideaal. Dat is kalm en nuchter gezegd. De strijd die in het leven van den jongeling en het meisje wacht is fel en gaat gepaard met smart en leed. Er is een strijd tegen vleesch en bloed maar als het er op aankomt is de strijd toch hoofdzakelijk tegen de geestelijke boos heden in de lucht, tegen den vorst der duis ternis met zijn trawanten. Spr. herinnerde n hoe de geest uit den afgrond de kop opsteekt allerwege en hoe er daarom veel is om God te danken, als we hooren den zegen die Hij geeft op den strijd van zijn kinderen. De strijd is wel hachelijk en bang, maar ook mooi, omdat het gaat om de eere Gods. Laat daarom, aldus spr., den tijd van voorbereiding, die u geschonken wordt, voor dat gij den strijd begint, niet voorbijgaan. Gij moet leeren gebruiken de wapenrusting Gods. Daarvoor is het noodig, dat men de vreeze Gods in het hart beeft. Dat is de eer ste eiscJi om vruchtbaar tot Gods eer werk zaam te zijn. Tenslotte roept spr. alle aanwezigen een hartelijk welkom toe. -Spr. hoopt dat bet woord van de sprekers zoo zal inslaan bij Je vrienden dat zij met nieuwe lust en hei- He vuur den strijd zullen aanvaarden, aan- edaan hebbende de volle wapenrusting Gods. Hierna werden staande eenige coupletten gezongen van het Bondslied van den Emid van J. V. op G. G., waarna Dr. J. Hoek, Ben Haag, het spreekgestoelte betrad om te spreken over <s In evenwicht. Spr begon met te zeggen, dat het mis- Echien vreemd klinkt om te spreken voor jonge menschen over evenwichtigheid. Dit is niet bepaald een eigenschap die. aan jonge menschen elgén is. Het jonge leven toont vaak het beeld van verstoord even wicht. Vooral is dit het geval in de vlegel jaren. Ook wanneer deze vlegeljaren voorbij zijn is echter meestal het rechte evenwicht nog niet gevonden. Ook in het religieuze komt dat uit. Over het onevenwichtige dat de jeugd met zich brengt wil spr. het ech ter niet hebben. In de eerste plaats heeft hij op het oog de onevenwichtigheid die vaak bestaat tus- sclien de geestelijke en lichamelijke oefe ning. In den teg'enwoordigen tijd moeten we belaas spreken van een sport-afgoderij en een voetbal-cultus. Spr. behoort niet tot de genen die voor' de sport geen enkel goed woord over hebben. Maar de geestelijke oefening moet toch in de eerste plaats ko men. Deze oefening heeft men noodig in het leven dat wacht De lichamelijke oefening moet gezien wor den als ontspanning en intusschcn moet men zich met inspanning werpen op de geestelijke dingen. '1'en tweede wil spr. wijzen op het even wicht dat bestaan moet tuöschen verstand en hart. ,Op de vereeniging slaat de schaal maar al te veel over naar de kant van het stand. Het is 'n groote gave als men het verstand goed kan gebruiken, maar aan de eischen van dit verstand mag niet te veel aandacht worden geschonken, zoodat men het hart vergeet. Koude harten en heete hoo.fden zijn daarvan het gevolg. In even wicht moeten deze beide dingen zijn. Op de vereeniging moet men ook iets opdoen voor het hart. Daardoor zal men later sterk staan. Ten derde moet er ook evenwicht zijn tus schcn belijdenis en leven. Wanneer dit evenwicht ontbreekt, dan ontbreekt er aan het leven ontzaglijk veel. Het is gevaarlijk om te zeggen, dat men zijn belijdenis moet bcJeven. Wc kunnen dat niet ten volle. Wij belijden dat Jezus Christus in dc wereld gekomen is, dat Hij is opgestaan, dat Hij Is opgevaren ten hemel. Dat zijn zeer wezen lijke bestanddeelen van onze conressie. Maar kunnen wij deze feiten beleven? Wel moet er evenwicht zijn tusschen be lijdenis en leven. De juiste harmonie tus schen die beide moet gevonden worden. Als men tusschen al de dingen die spr. genoemd heeft het evenwicht behoudt, dan zal langzamerhand het heele leven in even wicht worden gebracht Wordt niet haastig bewogen, zegt Paulus. Dat is het. Ernst te maken met het geloof in den Heere is daar voor de voorwaarde. Laat dit ware even wicht ook u niet vreemd zijn, aldus spr. Neem een voorbeeld aan Jezus Christus. In Zijn zieleleven was alles evenwichtig. Ons leven zij gericht op het geloof in Hem. Hij krijge in ons meer en meer een gestalte, op dat onze geest en ons lichaam onberispelijk worde gesteld in de toekomst van onzen Heere Jezus Christus. Nadat gerulmen tijd pauze was gehouden, in welken tijd de cantine werd bestormd, tor wijl mep daarna in groepjes door de lanen Verwerkelijking l het ideaal. Spr. begon met er op te wijzen dat de geestelijke aether geladen is met allerlei dingen die heenwij zen naar de verwerkelij king van een ideaal. Het mag ons verheu gen dat naast het omroepstation van den Vorst van den nacht ook bestaat het om roepstation van den levenden God. Op dit station wil spr. de zielen dezen middag een oogenblik afstemmen. We hooren Zijn stem die zegt: Zie dan toe dat gij het maakt naar het beeld, dat u op alles den berg is ge toond. Mozes moest op den berg ontvangen het geen hij voor de verwerkelijking van liet ideaal onder Gods volk noodig had. Wat had Mozes hij dit alles anders in zijn han den, dan aardsch materiaal en aardsehc traagheid. Hij heeft in zich het besef dat liet niet kan. Maar het gaat hem niets- aan. Hij heeft maar te doen wat zijn God hem zegt En, zegt God erbij, Hij die roept is gctrouw( Die het ook doen zal. Het woord dat spr. zooeven heeft aange haald: Ziet dan toe dat gij het alles maakt naar het beeld dat u op den berg getoond is, geldt in de eerste plaats voor het leven van den bondeling. Aan dit leven ligt ten grondslag het ideaal, Gods ideaal, Gods bestek. Wij hebben te strijden om Gods ide aal in ons leven te verwezenlijken. Dat kost strijd. Idealen kunnen het een mensch geweldig lastig maken. Daar moet veel strijds gestreden zijn, wan 't tijdelijke is zoo maar niet. op te heffen en het eeuwige kan niet zoo maar verwerkelijkt wórden in het tijdelijke. Het ideaal, het oerbeeld dat: God zich ge vormd heeft, vindt men waar Mozes liet vond. n.l. ifi het Woord Gods. In dat Woord staat ons beeld ongeflattcerd. In dat WoorcJ moeten wij zoeken het bondskleaal. De weg waarin 't ons kan worden getoond is- dat wij kennen moeten het verkeer op den berg. Dat is het teeken van Gods afzonderlijkheid We moeten het vinden in de stilte. Daaraan doen we zoo weinig, aan de Stilte. We zoeken hij voorkeur de drukte. Dat is een van de oorzaken waarom er zoo weinig van de verwerkelijking van het ideaal terecht komt. In de stilte, buiten het leven, daar moeten we zijn. We moeten ook boven het leven staan. We moeten het leven van boven zien. Dan kunnen we den weg zien. In de stilte dus, om te hebben eenzaam heid, die met God gemeenzaam is, opdat wij al onze aandacht kunnen concentreereD op de verwerkelijking van het ideaal. Oi het helpt? Die bidt ontvangt, die zoekt die vindt, en die klopt, dien zal opengedaan worden. Als we zoo afstemmen op bet omroep station van den Eeuwige, dan komt de roe- ping. We moeten gehoorzaam zijn aan onzè roeping die door onzen doop tot ons komt Gehoorzaam zijn kost strijd. Dat ia zelf verloochening. Als 't kruis echter element van ons leven wordt, dan wordt het ook ornament. We meenen dat we om tot verwerkelij king van liet ideaal te komen hemelsehé handen en hemelsch materiaal noodig heb- Maar: Hij die roept is getrouw, die het ook doen zal. God zorgt voor Zijn eigen werk. Jaag dan naar het wit en ziet dan toe dat gij het alles maakt naar het beeld, dat u op den berg getoond is. Als derde spreker trad op Ds. P. Ch. v, d. Vliet, van Utrecht, met het onderwerp Willen, durven, kunnen. Spr. wilde met deze woorden allereerst iets kenschetsen van den modernen tijd. Deze tijd is een tijd waarin de mensch rnet zijn wil op den voorgrond treedt. Deze tijd is een toren van Babel. Men dorst naar het onmogelijke. Onze tijd is ook de tijd van de durf. Onze tijd is gedurfd. Het moet alles op 't kantje af. Het avontuurlijke zit in den tijdgeest. Het staat om te durven. Onze eeuw is de eeuw van de risico voor lichaam en ziel. Onze tijd is ook een tijd van kun nen. De mensch kan. Hij kan in interna tionale kracht. Het menschelijk kunnen be reikt een duizelingwekkende hoogte. De drie woorden zijn ook een teekening van het jonge leven. De jeugd is de tijd van de wil, de tijd waarop we liet leven aanpakken, aangrijpen met kracht De jeugd is ook de tijd van het durven. De ouderen bedenken zich nog eens, gaan niet over één nacht ijs. Durven, daar zijn we jong voor. Het jonge leven is ook de dag van het kunnen. De mooie frissche blijde jeugd staat voor niets. De jeugd bergt dui zenderlei mogelijkheden in zich. is overeenstemming tusschen onzen tijd en tusschen het jonge leven. Men klaagt dat de tijd zoo slecht is. Maar men mag tegen den tijd als zoodanig geen positie kiezen. Neen, dit is onze roeping: Wij moeten onze wil richten op den wil, op het Woord Gods. In de schijnwerpers van dat Woord overzien we het terrein van den strijd. Dat Woord moeten wij liefhebben. In dat Woord liggen de schatten, oude en nieuwe dingen. we het onderzoeken laten we dan ech- ter bedenken dat het een mysterie is. Wij begrijpen niet, wij gelooven. Al komt de heele wereld tegen den Bijbel op, wij houden het vast, omdat het bevat Hem, van Wieiis kruis we lezen op iedere bladzij. Wij moeten echter niet alleen het Woord bestudeeren, maar het ook betrachten, er ons leven naar richten. Wij moeten het of fer aanvaarden. Wij moeten ook durven ons in de wc- ■eld te openbaren. We moeten durven uit komen voor Jezus Christus. We moeten po sitie durven nemen tegen alle relativiteit van onze dagen. Er komt iets mats in do gelederen. Ga nooit het pad op waar men altijd twee kanten uit kan. Durf stoer te zijn. Ga steeds rechtuit. Kunnen wij? Zijn wij in staat tot dit al les? Wij kunnen niet. Het is absoluut on mogelijk. We kunnen niet vervullen de hei lige roeping waartoe Gods ons roept. Maar we moeten. God geeft ons plaats op Golgo- thh. Wij willen? Goed! Wij durven? Best! Dan komt het gebed. Dan worstelen wij en als wij opstaan, dan kunnen wij alle din gen. Dan is er een onmetelijke kracht in ons. Dan kunen wij pal staan voor Gods eer. Willen? De wereld wil ons troonen naar Mammons hoogaltaar. Durven? Maar wij in fierheid werpen, den handschoen voor zijn voet. Zullen wij kunnen? O, Gij der vaderen sterkte, Gij zijt ook onze God, die oudtijds wonderen werkte en nog be stiert ons lot Ds. Broekstra sprak nog een slot woord, waarin hij dankzegde aan de eige- RECTORAATSOVERDRACHT PLECHTIGE OVERDRACHT VAN HET RECTORAAT DER LEIDSCHE UNIVERSITEIT EEDE VAN Prof. Dr. N. VAN WIJK In tegonwoordiisnheicl van curatoren, profes soren, lectoren, piivaat-doconten en studen ten heeft hedenmiddag in het Groot-Audito rium van liet Academiegebouw de plechtige overdracht plaats gehad van het rectoraat door Prof. Dr. N- van Wijk aan den nieuwen reotoir-magnificus Prof. Dr. .1. Ph. Vogel. Der traditie getrouw hield hierbij de af tredende rector-onagnificus een rede waar aan het volgende ie ontleend: Rede van Prof. Dr. N. v. Wijk. De bloei eener universiteit, aldus ving spr. aan, wordt door zeer uiteenloopende fac toren bepaald: tot zekere hoogte moge hij afhankelijk zijn van het aantal der docen ten en studenten, van onvergelijkelijk groo- ter beteekenis is dc wetenschappelijke groot hcid harer geleerden en de hoedanigheid van huil onderwijs, maar van nog do- niinccrender belang is de houding der stu- Prof. Dr. N. VAN WIJK deerenden tegenover hun Alma Mater: hoe grooter hun toewijding bij dc studie in engere zin, hoe ernstiger hun streven om daarnaast in de academische maatschappij al datgene te vinden, wat de mensch op voedt voor liet verdere leven, op des te waardiger wijze zal de Universiteit haar ver heven taak vervullen. Wanneer spr. deze algemeene waarheid als inleiding bezigt op het relaas der lot gevallen onzer Universiteit in het thans afgesloten jaar, dan heeft dat deze een voudige reden, dat het feit. met welks ver melding hij wil aanvangen, deze gedachten van zelf bij hem oproept. De 31c Januari, verleende dc Leidsche Senaat 'liet .eeredoctoraat in de Letteren ep Wijsbegeerte aan IT. Iv. TI. de Prinses der Nederlanden, in tegenwoordigheid van het Koninklijk Echtpaar en van IT. M. de Koningin-Moeder. Als promotor trad prof. Huizin ga op, in zijn hoedanigheid van decaan der Faculteit van Letteren. Met vreugde en dankbaarheid zien wij thans terug op deze plechtigheid en op de studie, waarvan zij de bekroning was: reeds het feit op zichzelf .(lat Prinses Juliana ruim twee en een half jaar te Leiden gestudeerd heeft, zoude, als een bestendiging der al oude banden tusschen het ITuis van Oranje en deze Universiteit, van zeer bijzondere waarde voor Ons geweest zijn, maar van niet minder beteekenis is de wijze, waarop deze studie beeft plaats gehad: de geest drift der Vorstelijke studente voor de door Haar beoefende wetenschappen, bekroond door uitnemende tentamina, en Haar ver mogen om van studie en academisch leven een harmonisch geheel te maken, zijn voor beeldig voor ieder, die de Universiteit be schouwt als, de voorbereiding voor een levenstaak en, die verplichtingen en verant woordelijkheid oplegt. Vragen wij ons af: Hoe studeeren onze studenten? dan kunnen wij niet nalaten te coiistateeren, dat zeel velen het op een eenzijdige wijze doen. Bij sommigen, be trekkelijk weinigen, bestaat die eenzijdig heid in een al te uitsluitend zich wijden aan de speciale wetenschap, welker beoefe ning zij zich tot levenstaak stellen. Voor anderen hebben de Vrijheid en de vroolijk- heicl van het studentenleven zulk een be koring. dat de Universiteit zelve op de achtergrond geraakt. Weer anderen onder werpen zich met een zekere berusting aan de studie, welke de docenten van hen ver langen, de academische opleiding aanvaar dende als het middel om later een „baantje" of liefst een „baan" te krijgen. Gelukkig echter zijn velen wars van deze verschil lende soorten van eenzijdigheid, en, nu spr. dit jaar do zeer aangename plicht had, zich te moeten interesseeren voor het wel en het wee, de belangen en dc wenschen van zooveel mogelijk alle groepen onzer studen ten. en daardoor een voortdurend contact onderhield met de woordvoerders en ver tegenwoordigers hunne verschillende orga nisaties, heeft hij* zich telkens kunnen ver blijden over een veelzijdige oriënteering van velen hunner, die zich o.a. uitLe in de be reidvaardige ijver om mee te werken aan dc behartiging van universitcitsbelangen. Nadat spr. eenige zaken had vermeld, die door samenwerking met de studenten tot stand kwamen, wees hij er op dat het aan tal promoties in het afgeloopen jaar lager was dan bij de vorige cursus. Het aantal promoties was lager dan de beide vorige ciirsussen (66—69—52, zonder do eere-promoties)daarentegen blijft het nares van het landgoed, voor de beschik baarstelling hiervan, aan dc regelingscom- misise voor haar bemoeiingen en aan de sprekers. Spr. hoopt dat het gehoorde ook in praktijk zal worden gebracht. Een mooie voor Zijn goede leiding en ook nog een middag is het geweest om alles. God beeft het. goed gemaakt met alles. Ds. Erin ga ging tenslotte voor in dank gebed. nadat hij Ds. Broekstra had gedankt woord van dank had gesproken tot de Chr. Muziekvereeniging „Crescendo" van Sassen beim, welk corps, het lean niet ontkend wor den, veel heeft bijgedragen tot het welsla gen van den middag. Want dat de meeting geslaagd is, dat staat vast. Er heerschte een prettige, opge wekte geest onder de vele aanwezigen en de orde tijdens de redevoeringen was onbe rispelijk. De wcrkcampagnc van de Geref. Jeugd beweging is 'prachtigingeluid, aantal inschrijvingen toenemen: 1927/28: 2236, 1928/29: 2388, thans 2497, het werke lijke aantal studeerenden zal een paar hon-* derd meer zijn, daar niet allen die voor een examen werken college loopen. Het toe nemend aantal studenten moge allerlei zor gen baren wegens de ontoereikende ruimte, deze zijn gelukkig niet te vergelijken met die in sommige andere landen, waar een nog grooter toevloed van studeerenden het schrikbeeld van werkloosheid en hondert lijden oproept en als een nationale ramp wordt gevoeld. Voor één categorie studenten, namelijk de biologen, werden de maat schappelijke kansen op grond van cijfers onderzocht door de conservator Dr. C. J. van der Klaauiv, die, hoewel de aan wezigheid van slechte kansen erkennende, toch vooralsnog het kiezen van deze studie richting niet durft ontraden. Van de studenten komende tot die ver schillende categorieën van personen, in wier •handen de zorg voor onderwijs en andere universiteitsbelangen rust, wil spr. in de eerste plaats het bezoek memoreeren, dat Z.Exc. de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen reeds kort na zijn ambts aanvaarding aan de Leidsche Universiteit bracht (25 Oct.) Het feit van dit bezoek en de belangstelling, die minister Terpstra toonde zoowel voor dc vele zaken waarop wij trotsch zijn aols ook voor wat wij als leemten beschouwen, aanvaarden wij als een hoopvol omen. Waar liet aantal studenten zich uitbreidt, de wetenschappen zich steeds meer specialiseeren en alle volkeren in vreedzame concurrentie er naar streven om up to date tc blijven in hun universiteits wezen, spreekt het van zelf, dat een open oog voor de eischen van elk gegeven mo ment en de wil om bij voortduring op voortvarende wijze hieraan tegemoet te komen, eigenschappen zijn, welke iedere academische docent pleegt te Avaardeeren bij hen, die geroepen zijn om voor de belangen van het hooger onderwijs te waken. Richtte de rector van het vorige jaar een warm afscheidswoord tot de aftredende cu rator Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, spr. verheugt het, het welkom te mogen toe roepen aan zijn opvolger Jhr. Mr. L. E. M. von Fisenne (benoemd 23 November), wiens daden als curator reeds herhaaldelijk blijk gaven van zijn verknochtheid gan zijn oucle Alma Mater en zijn belangstelling voor onze studenten. Ook dit jaar bad de Senaat weder nieuwe dooden te betreuren. De oud-hoogleeraar P. J. Blok (over- leden 24 October 1929) beschouwden wij nog geheel als een der onzen; hij was in Leiden blijven wonen, tot zijn laatste dagen toe vol belangstelling voor stad en hooge- school. Deze historieschrijver van het Neder- landsche volk wenschte zich het heden als een vvaardige voortzetting van het verleden, en het verleden Avas voor hem: de gemeen schappelijke nationale arbeid van Nederland en Oranje. Het. professoraat in de Vader- landsche Geschiedenis beschouwde hij als een bij uitstek nationale leerstoel; en in het nakomen der verplichtingen, die dit ambt hem oplegde, kende zijn ijver geen grenzen: zijn leven Avas een rusteloos ar beiden, Avctenschappelijk en maatschappe lijk, in dc dienst van vaderland en vorsten huis, stad en univer/.eit. G. A. J. H a z e u ('overleden 1 December 1929) had in September 1928 zijn professo raat om gezondheidsredenen neergelegd. Zijn levensarbeid heeft zich vooral in Iiwlië af gespeeld. Hij Avas één van die humane ge leerden, bij wie studie van talen en be schavingen onafscheidelijk samengaat met belangstelling voor de volken zelf; en deze uitte zich bij hem in daden zoo vaak het ge weten sprak. De 13e Maart 1930 stierf te Bergen in Noord-Holland de oud-hoogleeraar J. A. KorteAveg. Reeds lang geleden had hij Leiden verlaten en velen onder ons hebben hem niet meer gekend. Maar Avie tegelijk met hem hier geAverkt hebben, herinneren zich hun als een bekwaam geleerde, een nauwgezet medicus en een goed mensch. Ook H. Y. Groenewegen (overl. 9 April '30) had reeds vóór veel jaren zijn kerkcl. hoog- leeraarschap te Leiden verwisseld voor een gemeentelijk te Amsterdam. Als godsdien stig man, Avel-sprekend kanselredenaar, als docent en Avijsgeer had hij zijn vrienden en beAvonderaars in het heele land. ook hier te Leiden. De 4e Februari 1930 overleed Joseph MarivAvart, een oriëntalist van ongemeenc ge leerdheid. Van zijn roem straalt iets af ook op deze Universiteit, waaraan hij eenmaal werkzaam Avas. Drie hoogleeraren moesten Avegens het be reiken van de 70-jarige leeftijd hun ambt neerleggen G. Jelgersma, J. M. Janse en J. C. Kluyver. Tendeloo herdacht op 14 December zijn 25-jarige ambtsaanvaarding, de oud- hoogleeraar Greven mocht in gezondheid dc dag beleven, Avaarop hij een halve eeuw geleden zijn professorale loopbaan begon (4 Februari), en op 1 Maart vierde de nog jeugdige amanuensis J. J. van der Reyden zijn vijf-en-twintig-jarige Averkzaamheid aan de Bibliotheek. Het afgeloopen jaar bracht de volgende ambtsaanvaardingen: TI. W. Siemens reeds' in de vorige cursus in functie getreden als eerste hoogleeraar in de dermatologie, sprak de 23e October zijn oratie uit over „Bcobach- tung und Erfahrung in der Medizin", de 30e October volgde S. T. Bok, eveneens de bekleeder van een nieuwe leerstoel, in histo logie en microscopische anatomie, met een rede over „Wiskunde en weefsel leer". J. de ZAAfian, teruggekeerd als ordinarius en op volger van Windisch, oreerde een Aveek later over „Het Christu?getuigenis van Paulus"; en de 13e November deed mejuffrouAV S. Antoniadis (sedert .gedoctoreerd aan de universiteit van Parijs) als opvolgster van Hesseling haar intrede met een rede, ge titeld „Importance du grec moderne". Met vreugde begroette de Senaat deze eerste vrouwelijke hoogleeraar: in de laatste de cennia is het studeeren der vrouAV een vol dongen feit geAvorden, Avelks rechtmatigheid steeds algemeener Avordt erkend, en uit dit feit vloeit het andere voort: {lat ook de se naten hun poorten openen voor de vrouAvc- lijke professoren. De 5e Febr. Averd de rij der inaugurcelo oraties gesloten door die over „Industrie- laboratoria" van de bijzondere hoogleeraar in de natuurkunde vanwege het Leidsch Universiteitsfonds G. ITolst. De vroegere lec tor J. J. L. Duyvendak, die thans de sedert de Groot's vertrek onbezet gebleven leerstoel voor Chineesch gaat bekleeden. (K. B. van 1 Mei), trad reeds als hoogleeraar in func tie; zijn oratie zal hij echter eerst, in de nieuwe cursus houden. Het is verblijdend en zegenrijk voor dc Nederlandsche synolo- gie. dat Duyvencfak dit Leidsche professo raat prefereert boven 'n Nevv-Yorksch, hem aangeboden door dc Columbia University, evenals het tot verheugenis stemt dat de lector en consei-vator aan de SterreAvachl Dr. J. H. Oort en de privaat-docent Dr. D Wiersma de bun aangeboden leerstoelen aan de Columbia University resp. Yale Univer sity niet hebben aangenomen en voor Neder land en Leiden zijn bewaard gebleven. De 24e Mei werd als opvolger van Kluyver de lector Dr. J. Droste benoemd tot hoog leeraar in de hoogere stelkunde, differen tiaal- en integraalrekening, theorie der function, waarschijnlijkheidsrekening; iP- 13e Jn'i Dr. P. TI. van Gilse als P 'eeraar in de neus keel- en ooriieelkpiui Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (hlz. 1.) De uitzending van het Congres van S.D. A.P. en N.V.V. heeft Zaterdagmiddag niet plaats gehad tengevolge van het conflict met de Contröle-commissie. De sluiting van het zittingsjaar der Sta- ten-Generaal. (blz. 5.) De Ned. Zendingsraad en de Geref. Kerken. Rapport ter Generale Synode. Het Congres van de Calyinische Studen tenbeweging. Prof. Picard's ballon voor zeer groote hoog te wil op het beslissend oogenblik niet stijgen BUITENLAND (blz. 2.) De Duitsche Rijksdagverkiezingen brengen ontzaglijke Avinst aan de Nationaal-socialis- ten. Ook de Communisten gaan sterk voor uit. De Soc.-democraten, maar vooral de burgerlijke partijen lijden zware verliezen. Mededeelingen'uit Strindberg's dagboek. deze vervulling van de vacature-Kan is, vooral door de medische faculteit, met on-* geduld tegemoet gezien, daar zij een heela cursus op zich had laten wachten, waardoor de studenten al dien tijd verstoken zijn ge weest van onderwijs in de door Kan ge- f doceerde vakken. Met verlangen wordt uitgezien naar da beno Ting van een hoogleeraar voor de nieuwe juridische leerstoel, die dit jaar is ingeleid. Als voorzitter van de Universiteitsraad treedt sedert 8 Februari Mr. G. Vissering op, als opvolger van Mr. W. A. Mees; als secretaris van Raad en Commissie van Uitvoering Averd professor Dr. W. \ran der: Woude opgevolgd door professor Dr. J. van der ITo.evc. Naast het Universiteitsfonds zijn (alrijke kleinere en specialere lonid6cn een beAvijs van de belangstelling, die particulieren van allerlei generaties voor ons hooger onder- Avijs hebben gehad. Ook dit jaar- is het aan tal dezer fondsen Aveer met een vermeer derd, dank zij de testamentaire beschik king van imevrouAv C. W. P. Brunne-Nol''- hooni (overleden 28 Jan. '30), Avaarbij een jaarlijksche beurs ter beschikking van Cu ratoren is gesteld, bestemd! voor een stu dent in de letteren. Zijn mededeelingen over universitaire instellingen dit jaar begint spr. met een gelukwcnsch aan de SterrcAvacht. Immers, de vooruitziende geest, van zijn ambtsvoor ganger, die in zijn overdraohtsrede de on derscheidingen, gedurende zijn rectoraat aan De Sitter, IJertzsprung en Oort te beurt, gevallen, als een „bonum omen ook voor; de nabije toekomst" beschouiwxle, heeft niet gefaald: Leiden heeft thans (sedert 26 Juli), zijn „Leidsch SterrcwachtAvacht-Fonds", een stichting, die in staat zal zijn, jaren en jaren achtereen groote sommen ten bata der Sterrewacht aan te wenden, dank zij de mildheid der Rockefeller Foundation to NeAv-York, die een bedrag van niet minder dan 110.000 dollar beeft beschikbaar gesteld voor dc Sterrewacht te Leiden. Het grootste gedeelte van deze som is bestemd voor de aankoop van een kijker, die, terAvijl hij het eigendom van de Leidsche Sterrewacht blijft, zal Avorden opgesteld op-liet terrein van de sterrewacht te Johannesburg. Da rest van de gift van Rockefeller zal dienen om een fonds te vormen, Avaaruit de onkos ten van de waarnemingen met doze kijker zullen worden bestreden. Gaarne be- schouAvt spr. deze grootsche gift als een hulde aan onze SterreAvacht, haar directeur en zijn medeAverkers. De Nederlandsche Regeering en enkele particulieren en stich tingen in Nederland zegden gezamenlijk een jaarlijksche bijdrage van ruim f 10.000 ten behoeve van de door deze uitbreiding noodig geworden aanvulling van het per soneel en de materieele outilleering der Sterrewacht. De afwerking van de inrichting van het Natuurkundig Laboratorium naar het reeds door professor Kamerlingh Onnes ont- Avorpen plan nadert haar voltooiing. De vernieuAvde schakelkamer Averd in gebruik genomen. Er rest nog de afwerking van een kleiner lokaal, alsmede de installatie van een hoogspanningsbatterij. Nadat spr. ook verder nog opgenoemd heeft de nooden en behoeften van cle Aca demie AA'at de gebouwenruimte betreft, noemt hij voorts een aantal belangrijke aaruwinsten Avaarmede door koop of schen king de Avetensehappelijke verzamelingen grooter zijn geAvorden. Spr. herinnert daarna aan de opening van het nieuwe Rijksprentenkabinet in het perceel Kloksbeeg 25, teivvijl hij er voorts op wijst, dat de benedenverdieping van het oucle Boerhaave-Laboratorium aange- Avezeu is voor de huisvesting der verzame ling van Indische fossielen, Lokend als collectie Dubois, tenvijl de geheele boven verdieping van hetzelfde gebouAv door het Rijk in huur Averd afgestaan aan de stich ting „Het Nederlandsch Historisch Natuur- Avetenschappelijk Museum", om daar haar verzameling onder te brengen. De opening zal Avaarschijnlijk in den cursus 193U'31 plaats hebben. Een belangrijk aandeel in het groote verhuizing-*-oces had Avederom het Bocr- haave-k'vvaruer. In September 1929 ging het Bacteriologisch Laboratorium A'an pro fessor Van Calcar over en ongeveer gelijk tijdig verschillende afdeelingen van het Ziekenhuis: op 23 September do groote kliniek Aoor Interne Geneeskunde, weldra gevolgd door het Klinisch Laboratorium, op 5 October de Röntgenologie alsmede de bureaux van de administratie en dc ad junct-directrice. Intusschen had in Septem ber ook een geleidelijke verhuizing van ver plegend personeel naar het Èoerhaave- kAvartier plaats gehad. De nieiwe kliniek voor Dermatologie, die de 29c October haar eerste patiënt had opgenomen, Averd li Maart officieel geopend. Nog steeds niet overgegaan is de kliniek voor dc Heelkunde en, al schijnt ook deze zaak in goede banen te zijn, het tijdstip, AA'annccr men zal kunnen verhuizen, is nog niet hij benadering vooruit te zien. Het be trachten van groote spoed is om vele rede nen geAvenscht: cle beteekenis van Zaaijer als chirurg en dc bekrompen huisvesting zijner kliniek vo.rmen een contrast, dat de Universiteit geen eer aandoet. Dat in dc staid yan Kern cn Snoucl: ITur- gronje bij voortduring de orientalistische studiën bloeien, zoude gecin speciale ver melding behoeven, Avaro het niet, dat het Oostersch Instituut dit jaar al Aveer de sfeer van zijn belangstelling heeft uitge breid, doordat het co.nplex der instellin gen, die liet coördineert, met één verrijkt is (10 Febr.), namelijk de NieuAV-Guinea- Stichting, welke beoogt de bestudecring van de talen en ethnagrafic der niet-Maleis Polynesiesche bevolking van NieuAV-Guinea te 'bevorderen. Op het gebied der interacademiale samen- Averking geven de theologische studenten een lofAvaardig voorbeeld. Moge de „Vereeniging van studenten in de theologische faculteiten in Nederland" haar werkzaamheid geleidelijk va-der t.;ilplooien cn andoren opwekken tot - V' c! Ook de internationale zijde van

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6