Van een ziekbed Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Uit West-Indië. aeONNEUBflTi Per kwartaal f3.25 (Beschikkingskosten 10.15) $er week 0-25, .Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6- Bij dageliiksche tending «7»— Alles bit vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3151 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1930 A D V E R P. E N T 1S N» Van 1 tot 5 resols f I.ïTH Like recel meer 0£2Vt Tngrz iiededei lineei. van 15 reecls 2.30 Elke regel meer .0.45 BU contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan het bureau wordt berekend -- 10.10 10e Jaargang Een lezeres, te R., die een dbonnê aanbracht, schrijft ons: „„Daar ik altijd ziek lig, is het voor mij bezwaarlijk meerdere abonnê's te winnen. Nog één vraag, als U Zon dagsbladen over hebt, mij te willen gedenken. Van de van medelevend publiek ontvangen Zondagsbladen ontbreken vaak nummers. Wij zenden de Zondagsbladen namelijk óók naar ongeloovige zieken. Laatst ontving ik van een on- geloovigen, ernstig zieken man een vriendelijk verzoek, wekelijks een Zondagsblad te zenden. Hij had er enkele keeren een gekregen, doch verzocht het geregeld. Zoo zou ik meer gevallen kunnen noemen. Nog dit ééne: ik zend er ook een naar S., naar een ongeloovigen blinden man de vrouw of de kinderen lezen het voor, en zij zenden het weer naar een ouden man in de V.straat." Deze brief ontroerde ons. Zoo vaak vragen ook wij: waar zijn de vruchtenWerp liet brood op hei water en onder Gods zegen blijven de vruchten niet uit. Pers en Evangelisatie! En in koevele Christelijke gezin nen laat men het zaad verstikken door liet eigen dagbloA buiten te sluiten en het niet-christelijke ruim baan te laten. Natuurlijk krijgt de zieke lezeres voortaan van ons elke week eenige Zondagsbladen extra. Maar ligt hier voor ons allen, ook voor U, gezonde lezer, niet een les in? Maak rechts en links propaganda voor ons blad. Tlwms is het wel de zeer geschikte tijd. Wie zich nu als kwartaallezer laat inschrijven, ontvangt de tot 1 October a.s. verschijnende nummers gratis. Abonnê's op te geven aan onze agenten of aan DE ADMINISTRATIE. Dit nummer bestaat uit VIER DE OPENBARE SCHOOL EN DE OPENBARE ONDERWIJZERS De onderwijzers plaatsen haar buiten het nationale leven. Hun republikeinsche gezind heid maakt hen anti-monarchaal. Reeds jaar en dag is van de zijde van het christelijk onderwijs betoogd, dat de ergste vijanden van het openbaar onderwijs de openbare onderwijzers zijn. Zij zijn het, die de school, waaraan de natie gehecht heette, afbreken met alle kracht, die in hen is. Daarbij wordt als geweldige moker, die op den duur alles zal uiteenslaan en vermorze len, de leuze, het dogma der z.g.n. neu traliteit gehanteerd. Niet alleen moet onze nationale historie vervlakt en ver vaagd tot een grauw nevelig gebeuren, waar liefst zoo min mogelijk over ge sproken moet worden, maar de school moet ook vrij gehouden van alle gods dienstige en politieke dogma's. Ziedaar de theorie der socialistische schoolmeesters, waaraan zij met harts tocht blijven vasthouden ten bate van de ontwikkeling van het bijzonder on derwijs. Het maken van de openbare school tot een a-godsdienstig en a-nationaal instituut, beteekent practisch haar de- natureeren tot een instelling, die door anti-godsdienstige en anti-nationale op vattingen beheerscht wordt. Hoe juist dit laatste is, bewijst thans opnieuw de Haagsche afdeeling van den Bond van Ned. onderwijzers, dat zijn de georganiseerde soc.-dem. school meesters. Zij offeren de openbare school op aan hun republikeinsche opvattingen, die hen om onbegrijpelijke redenen anti- monarchaal, anti-Oranje, anti-het te genwoordige hoofd van den staat ma ken. Omdat zi,j meenen „dat Nederland ook zou kunnen bestaan onder een an dere regeeringsvorm", weigerden zij medewerking te verleenen om den kin deren enkele liederen te leeren, die zul len worden gezqngen bij de door de schoolkinderen op 15 September aan H. M. de Koningin te brengen zanghul- de. De heeren spreken duidelijk hun weerzin uit tegen wat ze aanduiden als „Oranje-verheerlijking" en noemen het misbruik van de openbare school en het aandoen van „geweld aan de kinder ziel", indien z[j ook maar op eenige wij ze zouden medewerken om de kinderen der overheidsschool aan die zanghulde te kunnen doen deelnemen. Deze houding geeft ons aanleiding tot tweeërlei opmerking; voor welke we pas in dit nummer plaats konden vin den. In de eerste plaats dezemet hun de monstratie van anti-monarchale gezind heid in een landt dat een constitutio- iieele monarchie is en waarvan de over- groote meerderheid der bevolking niet het minste bezwaar heeft, dat we een monarchie zijn onder het Huis van Oranje en bovendien getoond heeft van revolutionair republikanisme hartgron dig afkeerig te zijn, stellen deze onder wijzers der overheidsschool zich buiten' de nationale volksgemeenschap. Ook al meent men, dat Nederland zou kunnen bestaan onder een anderen re geeringsvorm en natuurlijk zou dat kunnen feit is, dat we al heeft dit niet de instemming van een betrek kelijk kleine groep eng-denkende mem schen een bepaalden regeeringsvorm hebben met eén geëerde en waardige Vorstin. Wat voor zin heeft het nu, om zuiver doctrinairë redenen, dit feit, dat met politiek niets te maken heeft, maar in de historie wortelt, te miskennen en een houding aan te nemen alsof het de ergste ramp is, die een volk zou kunnen overkomen Met zulk een houding maken deze onderwijzers en de soc.-dem. in het' al gemeen zich tot de risée van hun eigen internationale gemeenschap. Hun par tijgenooten in landen, waar niet de re publikeinsche regeeringsvorm bestaat, schamen zich nimmer voor hun Vor stenhuis en toonen alle respect voor ms- torie en traditie, tooien zich met de na tionale kleuren en zingen eigen en an- derer nationale liederen. We noemen de Skandinavische landen, België en En geland. In laatstgenoemd land is het wel heel sterk. De „socialist" Clynes lo geerde wekenlang op liet kasteel, waar een lid der Koninklijke familie onlangs het levenslicht schonk aan een prinses je. De man was enthousiast. Mac Do nald, Engelands eerste minister, ver blijft om beurte bij leden der hoogste aristocratie en bracht nog verleden week het week-end door op Balmoral, waar hij de gast was van het Koninklijk paar. En in al die landen zullen toch in te genwoordigheid van den Vorst en zijn „socialistische" ministers wel eens het volkslied en andere nationale zangen ge zongen worden. Zij zingen ze dan van harte mee. En gaarne willen we in dit verband nogmaals herinneren aan het telegram, dat de Engelsche minister van Buiten- landsche Zaken, Arthur Henderson, op 31 Augustus 1929 aan Koningin Wilhel- mina zond, na de sluiting der Haagsche Conferentie? Deze socialist uitte zijn gelukwen- schen en dank toen in de volgende be woordingen Majesteit, Het moge mij vergund .zijn U mijn nederige gelukwenschen aan te bieden op Uwer Majesteit's geboortedag en mijn oprechte wenschen voor Uw ge zondheid en voor de welvaart van Uw land. Ik grijp deze gelegenheid aan om Uw Majesteit de verzekering te geven van mijn diep gevoelden dank voor de ware gastvrijheid door Nederland jegens mij en mijn collega's op de jongste Confe rentie betoond. Het is bijzonder passend, dat Uwer Majesteit's Residentie,, welke zoo nauw en gedurende zoo langen tijd verbonden is geweest aan de zaak van den wereld vrede, nu de plaats is geweest van een Conferentie, welke terecht kan be schouwd worden als een groote stap naar dat doel. (w.g.) Arthur Henderson. Deze woorden zijn meer dan koude, internationale hoffelijkheid. Hartelijk heid en welgemeendheid spreken uit el- ken zin. Van groote bekrompenheid getuigt in dit licht dan ook de houding van de, soc.-dem. onderwijzers, die zich als de. ware beschermers der openbare school; zijn geen erger reactionairen dan juist deze beschouwen, maar in wezen haar ge vaarlijkste dienaren zijn. Die bekrompenheid doet hen zich plaatsen tegenover de gevoelens, die le ven ook nog onder de ouders van vele leerlingen, der openbare school. Deze geestelijke tirannie, waartoe anti-histo risch besef en anti-monarchale denk beelden inspireeren, is onduldbaar in de overheidsschool. Zij wordt er door naar den ondergang gevoerd. Stel U voor een overheid en hier mede komen we tot onze tweede opmer king die in haar eigen instellingen geringeloord wordt door haar ambtena ren, die openlijk den strijd voeren te gen den bestaanden regeeringsvorm, zoo al niet tegen den bestaanden staatsvorm en eenvoudig wenschen te negeeren het geen onze historische erfenis is. Het is eigenlijk absurd! En toch is de feitelijke toestand zoo. De soc.-dem. onderwijzers weigeren kortweg onze natonale liederen te lee ren zingen aan de kinderen der open bare school, weigeren mee te werken tot een kinderhulde aan het .grondwettige hoofd van den staat. Zullen er kinderen ,van de openbare school aan den middag- groet aan de „Vrouwe van Neerland" meedoen, dan zal dat afhankelijk zijn van de weinige minder revolutionair ge zinde en in dien geest optredende on derwijzers. Zoo wordt de openbare school en de overheid legt er zich vrijwel bij neer geplaatst in den anti-nationalen hoek: wordt zij tot een instituut, waarin hel respect voor ons Vorstenhuis contra bande wordt en wordt zij een school die dwars ingaat tegen en geweld doet aan de gevoelens, die diep leven in de har ten van alle goede Nederlanders. En dan verwondert men zich nog, dat de openbare school hoe langer hoe meer en snel het vertrouwen verliest van de ouders, die zich door de open bare onderwijzers niet laten opdringen wat hun beginsel niet is. Zij willen de bonds-neutraliteit niet. Op deze houding der openbare onder wijzers, die in het belang der openbare school kan worden betreurd, mochten we niet nalaten de aandacht te vestigen. We herhalenheeren, ga zoo voortwij voorstanders van het bijzonder onder wijs, zullen gaarne voortgaan schole: te bouwen voor de kinderen, die ge in massa naar ons toe jaagt. Ge maakt de openbare school kapot, maar zult later, wanneer de bijzondere school regel zal zijn en de openbare aanvulling, nooit kunnen zeggen, dat ge ongewaarschuwd het verkeerde pad zij' opgehold, waarop de openbare school wordt tot een socialistische secteschool. tingen. Juist zij brengen de politieke dog ma's in de school en pogen daarop hun re volutionair stempel te zetten, door eenvou dig de opvattingen van het meerendeel ouders naar we durven aannemen .negeeren. Niet minder erg is de suggestie omtrent den aard der overheidsschool. Die zou een bindmiddel zijn. De democratische heeron Ègeven hier blijk nog steeds te staan op het standpunt van het alleroudste liberali, dat echter in de geschiedenis sinds bijna tachtig jaren onhoudbaar is gebleken. Men heeft deze week kunnen lezen op welke wijze de afd. Den Haag van den Bond van Ned. Onderwijzers met op twee na alge raecne stemmen zich heeft uitgesproken te gen het aan de kinderen der openbare school leeren van liederen, die voor H. M. de Koningin zouden worden gezongen. Daardoor wordt de neutraliteit geschonden en het karakter van het openbaar onderwijs geweld aangedaan, zoo heet het. Niet de overheid zal ordonneeren hoe het in haar scholen zal toegaan, maar hel Bondsprogramma der socialistische school meesters beslist. De zaken worden eenvoudig op den kop gezet door deze reactionaire heeren. Men moet de kinderziel geen geweld aan doen met politieke dogma's, schreven ze in hun blad. Dit argument is even zinloos als onop recht, uit den mond van hen, in wier 1-Mei- demonstraties kinderen met de alsdan ge bruikelijke leuzen meeloopen en ome „eischen". Geen woord zij daaraan verder verspild. Belachelijk en getuigend van onkunde en gebrek aan historischen zin is wel het be roep op de neutraliteit der openbare school, die als bindmiddel voor het hopeloos ver deelde Nederlandsche volk wordt voorge steld. Neutraliteit in don mond van deze heeren heteekent het is duidelijk tegen. Tegen hetgeen waartegen zij zich verzet ten, d.i. voor hun republikeinsche, anti oranje, anti-nationale, revolutionaire opvat- j-schoolmeeslcrs. Want vrij algemeen aanvaard, dat de overheidsschool onmoge lijk kan zijn de eenheidsschool voor heel de natie. Ook op het gebied der opvoeding looji een principieele scheidslijn tusschen hen, die zich zelf in dit opzicht ten wet zijn en degenen, die in de opvoeding aan den eisch Gods, welke in de doopbelofte is aanvaard, getrouw Willen zijn. De realiteit van deze principieele scheids lijn staat vast en heeft geleidelijk volledige erkenning gevonden. Aarzelend eerst van liberale zijde, toen toegestemd werd in de subsidieering door de wet-Mackay, dig, toen de Pacificatie beklonken word en liberalen en sociaal-democraten de geiijkbe- rechtigheid van z.g.n. openbaar en hijzon der ondenvijs uitspraken en daarmee tevens, dat de idéé van een voor heel Je uatie ge noegzame school onhoudbaar was cn dus moest worden prijsgegeven. De ronde open bare onderwijzers schijnen een ander gevoe len te willen uitspreken Maar daarmee stel len ze zich op het reactionaire standpunt, omdat zij toonen te willen ingaan legen wat historisch niet te loochenen valt en wette lijk vastligt. Het is niets te veel gezegd, wanneer wi uitspreken, dat het anti-monarchale relletji der republikeinsche onderwijzers voor hen als groep een geweldige blamage is en de wettigt of het niet te veel eer is hun beschouwingen ook maar één oogenhlik serieus te nemen. Zij toonen een grenzenloo- ze stupiditeit, die hen „onsterfelijk belache lijk" maakt, om eens met den héér Schaper te spreken. Van alles ontdaan komt het geval hierop neer: de heeren hebben opnieuw hun anti- constitutioneele, revolutionaire gezindheid willen toonen. Ze moeten van Oranje ni:ts hebben. Maar dat wisten we toch wel. Aan dat gevoelen offeren ze de openbare school op. De overheid zal zich eindelijk eens moeten bezinnen hoe ze hiertegenover Het drijven van deze voorstanders der ab solute neutraliteit, moet voor haar ontoe laatbaar zijn als draagster van het bestaan de gezag. DEMONSTRATIEF CONGRES S.D.A.P. EN N.V.V. HET UITZENDEN DER REDEVOERINGEN Het hoofdbestuur van de V.A R A. ont ving het volgend telegram: Namens de Radio Omroep Controle Commissie heb ik de eer u in antwoord op uw laatste tele gram te, berichten, dat u tof morgen Zater daarmid-dhg 12 uur de gelegenheid v gegeven om de tekst of het schema va 13 September te huuden redevoeringen aan het adres van ondergeteekende in te zend'1 (w.g.) Weber, Het hoofdbestuur van de V.A.H.A. ve, zond hei voigenue telegram: De sprekers op hei Demons-tratief Con gres Dnj ven op het slanupuul staan, d£ uevoermgen niet ter inzage kunnen worden gegeven, üns bestuur kan deriialve niet aar uw verzoek om loezenüing daarvan vol doen. (w.g.) Bestuur V.A.H.A. INGEZONDEN i lEDEDEEJ ING HET ZUIDERZEEVRAAGSTUK De Centrale Commissie voor bezuiniging van de Ned. Maatschappij voor Nijvei en Handel gaf een uitvoerige uiteenzetting van het Zuiderzeevraugstuk. De conclusie is, dat thans de werkzaam heden voortgezet behooreu te worden, doch niet tot eiken prijs. En daarbij zal hel amb telijk beheer vervangen moeten worden do een commercieele leiding, opdat ernstig ge streefd moge worden naar evenredigheid Lusschen haten en lasten. „Wat wij ons voorstellen, zegt de Com missie, is een onderneming tot het droog leggen en in cultuur brengen van de Zui derzeepolders; een onderneming, die gego ten zal moeten worden in een nader vast te stellen bedrijfsvorm, doch die met moei worden opgezet als een ambtelijke dienst of organisatie. De leiders der onderneming moeten over een groote mate zelfstandigheid beschikken evenals dit bij een particulier bedrijl het geval is en aldus steeds met bekwamen spoed beslissingen kunnen nemen, hetgeen ambtelijke organisatie niet toelaat Hun bevoegdheden worden bepaald door de wet en beperkt door de gelden, welke de Sta- ten-Generaal toestaat en waarvan zij gere geld rekening en verantwoording moeten afleggen aan een Raad van Toezicht, even tueel te vormen uit den Zuiderzeeraad. De juridische vonn van deze te stichten Zuiderzee-onderneming zal nog nader te overwegen zijn. Wellicht kan het Staats mijnbedrijf hier eonigszins als voorbeeld dienen. In elk geval moet voorop staan de eisch, dat de organisatie zoodanig zij, dat het ver antwoordelijkheidsgevoel voor den goeden commercieeien gang van zaken bij do direc tie tot het uiterste gespannen blijft en zij anderzijds de vrijheid van beweging houdt, die haar het dragen van die verantwoorde lijkheid practisch mogelijk maakt." Intusschen kwam de Commissie-Vissering reeds met een dergelijk voorstel inzake het in cultuur brengen van de Zuiderzeegron den; de Centrale Commissie bedoelt echter het geheele Zuiderzeevraagstuk. OFF1CIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN Bij K. B. ie *an mej. W. J. Roijaarde, oud- hoofd eener bijz. 1. s. te Hengelo (O.), ver gunning verleend tot het aannemen van Je benoeming tot „Officier d'Académle"; ie toegekend de aan de Orde van Oranje- Naesau verbonden eeremedaill i, in brone, aan C. A. Wagernane, magazijnmeester bij de N.V. A. W. Sijthoffe Uitgevers-Mij., te Leiden: is de mu6eum-medaille in brone tc kend aan H. de Jongh, te Rotterdam, ale blijk van vvaardeering voor zijn belangstel ling in 'e Rijke wetenschappelijke verzame lingen, door schenking betoond. KON. NED. METEOROL. INSTITUUT Bij K. B. is, met ingang van 16 OoL 1930, opnieuw benoemd tot lid van het college van curatoren van het Kon. Ned. Meteorolo gisch Instituut prof. dr. J. D. van der Waals, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam. BESMETVERKLARING De minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft de havenplaatsen Algiers, Ora-n en Beyrouth (Syrië) besmet verklaard wegens pest. REGISTRATIE EN DOMEINEN Bij beschikking van dep minister van Financiën is de ontvanger 1er registratie domeinen H. van de Stolpe verplaatst van het kantoor Grave naar het kant or MUSEUM MEDAILLE TOEGEDIEND. Bij Koninklijk Besluit is de museummedail- in brons toegekend aan H. de Jongh te Rotterdam, als bly'k van waardeering voor zijn belangstelling in 's Rijks wetenschappe lijke verzamelingen, door schenking betoond. VEREEN. TOT HET HOUDEN VAN JAARBEURZEN JAARVERGADERING Onder voorzitterschap van den heer F. H. Fentener van Vlis6ingen, hield dc Vereen, tot het houden va.n- .loarbeurzen in Neder land haar jaarlijksche ledenvergadering. Het jaarverslag en de balans, winst- en verlies- en exploitatierekening werden goed gekeurd. De balans sluit in debet en credit met een bedrag van ƒ526.621.06. ut exploitatiereke ning vermeldt een bedrog aan lasten van ƒ321.547.87, aan baten van ƒ302.822.16, zoo dat het nadeelig saldo bedraagt 18.725.71 Op de leeningen met den Postcheque- en Girodienst en den Staat der Nederlanden ocnspronkelijk reep. groot ƒ530.001) en f 300,000, is in totaal afgelost ƒ375.000 180.000. De aftredende bestuursleden, de heeren H F R. Snoek, Jos; F. A. M ten Berg (te yens lid van den Raad van Beheer), dr. C Hoitsema, W .Graadt van Roggen (tevens lid van den Raad van Beheer)! jhr. A. H op ten Noort 'tevens lid van den Raad van Beheer). P. Nijgh, dr. J. F van Roijen, dr T. G. Kortenhorst, dr W. Lulofs, ir. A Ruy6 dr J Bierens de Haan en F. Rouppe van oer Voort, werden herkozen. HUISBEZOEK ZIJ TEEKEHDEN TOCH NIET Luchtvaart HET EINDE VAN DE STAKING BIJ DE K.L.M. DE VAANDELGROET VERLOF VOOR RIJKSPERSONEEL Aan Rijkspersoneel, dat wenscht deel te nemen aan den Nationalen Vaandelgroet aan H. M. de Koningin op IC Sept. 1930 te 's-Gravenhage, kan vrijaf worden gegeven. Dit extra-verlof zal niet langer mogen du- -en. dan voor de deelneming nood-ig is. NEDERL. SPOORWEGEN Op de Nederlandsche Spoorwegen worden 100 twee-assige platte goederenwagens van 15 tons, voorzien van Kun-ze-Knorr-rein, in dienst gesteld. Nadat de Rijksbemiddelaar, mr. S. dc ries Czn., eerst afzonderlijk met ieder der bij het conflict betrokken partijen had ee confereord. is gistermiddag onder zijn leiding in de Statenzaal van het departement van Waterstaat een gemeenschappelijke bespre king gehouden, waarhij vier leden van de Vereeniging van Verkeersvliegers en drie leden van den Raad van Bestuur der K LM tegenwoordig waren Dientengevolge hehhep de piloten ziou bereid verklaard tot dade lijke hervatting van den dienst op de vóór de staking geldende voorwaarden. Do directie heeft zich hpreid verklaard allen weder in dienst te npmen en spoedige herziening van de dienstvoorwaarden te be vorderen en den rechtstoestand der piloten schriftelijk vast te leggen. Aan een commissie van drie personen zal zoo spoedig mogelijk opgedragen worden een ontwprp-rechtstoestand te maken In deze commissie zullen de direclip en de V'ereeni ging van Verkeersvliegers elk één lid nnn wiizen. terwijl den minister van Watersloot zal worden verzocht een derde lid. dal Imi ten de partijen staat. aa:i wij-en om leiding der commissie op zich te nemen. Maandag wordt het werk hervat. Men was zoo vriendelijk mij inzage te ver leenen van het dagboek van een rooden propagandist, die handteekeningen tegen het Vlootplan verzamelde. Ik citeer drie bladzijden en zet er kopjes boven: Kort bezoek. „Met ons tweeën belden we aan en vroe gen „den heer des huizes" te spreken. Deze kwam, zag en zei: Een handteekening tegen het Vlootplan? Dan moet u bij mij niet wezen. Mijn maat zei: wil u dan geld uitgeven' voor een vloot Meneer vroeg: moet ik u daar rekenschap van geven? Ik zei: dan zijn we gauw klaar en wij gin gen naar een volgende deur". De beginselvaste vroaw. „Wij kwamen in den namiddag in een volksbuurt en vroegen een vrouw, of ze tee kenen wou. Neen. zei de vrouw; alles wat van het socialisme uitgaat, steun ik niet. Toen vroegen wij, of ze zoo graag oorlog wilde hebben en of haar kinderen voor ka- nonncnvleesch moesten dienen? Neen, zei de vrouw daar hen ik tegen en dóórom teeken ik niet op jullie 'ijst. Dat maakte mijn maat boos en hij zei: Nou Trui, ik hoop, dat je 't volgend jaar zóó aangeslagen wordt in de belasting, dat je er van blauwbekt", De spotter. „Een vriendelijk heer noodigde ons bin nen te komen. Hij bood een sigaar aan en liet' thee binnen brengen. Maar op onze vraag gaf hij een weigerend antwoord. Wil u dan een vloot hebben en oorlog maken? vroegen wij. Ja en neen! zei hij. Maar leger en vloot verhoogen het oorlogs gevaar; zeiden wij. Dat is waar, antwoordde hij, wanneer socialisten aan de regecring zijn. Hoe durft gij dat zeggen, wierpen we hem tegen. Wij zijn de vurigste pacifisten! Dat lijkt maar zoo, gaf hij terug. En gij" gelooft het, omdat gij alleen het Volk leest; maar gi.i moetneen. geen Christe lijk bladook eens de „Socialist", van iv principieele vrienden lezen. Waarom? Omdat ge dan kunt leeren, dat sociaal democraten echte sabelsleepers zijn. Niet waar, zeiden wij. Doch toen las hij ons o.a. voor wat in „De Socialist" stond over „bloedroode" Meifeest 1929 in Neukolin, waarvoor onze partijge- nooten Hermann Muller en Zoergiebel te Berlijn zorgden. over de terreur in Britsch-Indië, on der leiding van partijgenoot Mac Donald. En dat do Socialist schrijft: „Er zijn sociaal-democraten, die, als ze eenmaal in een regeering zitten, hun so- cialistischen maatstaf verliezen. En dan zijn er sociaal democratische bladen, die meten met twee maten als het socialistische regeeringen betreft". Dat gaat over 't buitenland, zeiden wij. Doch toen herinnerde de vriendelijke me neer aan Troclstra en Schaper en Vliegen in 1914 (het beruchte artikel om aan den wereldoorlog mee te doen); en zoo bleef hij met ons aan 't discussieeren, tot het bed tijd was. Maarhij toekende niet", Tot zoover vnorlonpig het dagboek van roodc huisbezoekers Als onze lezers soms eens een blaadje vinden houd ik mij aanbe volen. UIT HET SOCIALE LEVEN DISTRICTSVERGADERINGEN N. C. V G. B. Do Ned. Centrale Bond van Chr. arbeiders (sters) in de bedrijven van voedings- en genotmiddelen (N. C. V. G. B heeft dis- trictvergaderingen uitgeschreven voor de bestuurders der Bondsafrieelingcn; en wel te Utrecht op .30 SepL, te Breda op 1 on te Apeldoorn op 2 Oct.. Ie Zaandam op 6, te Leiden o|i 7, te Rotterdam o|> 8 en te Leeu warden op 9 October. DE VRIJWILLIGE VERZEKERING. Tc Nijmegen werd een ommissie geïnstal leerd, welke ten doel hooit hestudeering der vrijwillige verzekering hij de l^den van Ar beid, om te komen tut oen niOT systemati sche uitvoering hiervan. UR3JNA GEDAGVAARD Naar in het Kol Weekblad wordt meege deeld, is in het ma Iliuis op Curacao a.in hoofddeur «-arj bevel lot r--c struciie en sevang-miieming. tegen niemand minder jan l rbi'.ia en Machado, uitgevaar tigd door den kantonrechter aldaar Hun wordt ten laste gelegd de aantdag bet gom ernomontshuis en hel Water- 11. vrijlieidsberooving van den gouverneur vu lo c-handeling van Vaas, Marcueee en Van Zuilen,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1