be/JwideA OimMQtacA&bó MAANDAG 8 SEPTEMBER 1930 DERDE BLAD PAG. 7 WIJZIGING ZUIDERZEE- STEUNWET CENTRAAL VERSLAG ARBEIDSINSPECTIE MEDEWERKING. II memorie van antwoord aan de tweede kamer SCHADEVERGOEDING OF STEUN? Verschenen is de Mem. van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsont werp tot wijziging der Zuiderzeesteunwet. Jlieraan is het volgende ontleend: De leden, die op het standpunt staan, dat 'de afsluiting en droogmaking van dc. Zui derzee aan 'een aantal personen geldelijk nadeel berokkent, welk nadeel aan deze personen aanspraak zou geven op een in geld uitgedrukte schadevergoeding, worden eraan herinnerd, dat deze omvatting noch bij de Regeering: die de indiening van het ontwerp der Zuiderzeesteunwet bevordero, noch bij de sub-commissie uit. de comm. B. van den Zuiderzeeraad, die indertijd over deze aangelegenheid heeft geadviseerd, heeft voorgezeten. Deze opvatting is in de Staten Generen! bij de behandeling der Zuiderzee Bleunwet verworpen, terwijl de Regcering, sindsdien geen aanleiding heeft gevonden om op deze h. i. juiste beslissing terug to komen. Zij is, nu de Zuiderzeesteunwet en kele jaren heeft gewerkt, veeleer versterkt in haar overtuiging, dat deze wet, mits op enkele practische punten nog herzien, aan de werkelijke belangen van de Zuiderzeevis- schersbevolking, beter en vollediger recht laat wedervaren, dan bij het uitkeeren van een bedrag in geld, als vergoeding van ge leden schade, -liet geval zou kunnen zijn. Dat de Zuiderzeesteunwet den kring van voor Staatshulp in aanmerking komende belanghebbenden veel ruimer trekt dan bij aanvaarding van het schadevergoedingsbe ginsel het geval zou zijn, is tevens een af doend argument ter weerlegging van de volkomen onjuiste en door niets gemot) veerde bewering dat aanvaarding van laatst bedoeld beginsel op grond van financieelc bezwaren zou zijn achterwege gelaten. Da* zij, wegens hoogen leeftijd of om ancien redenen geen nieuw bedrijf of ander wert kunnen beginnen, van elke tegemoetkoming wegens waardevermindering zijn uitgesloten is juist; doch hier kan met omstandigheden rekening worden gehouden. Voorts geeft art G gelegenheid tot het toekennen van ;e:.o moetlcomingen in geld in alle gevallen, waarin bet ter hand nemen van een ande ren werkkring bemoeilijkt wordt door be zwaren in verband met dc liquidatie van een op de Zuiderzeovisscherij gegrond be- I dlDe medewerking der belanghebbenden laat echter nog veel te wenschen over, in de eerste' plaats tengevolge van dc gunstige uitkomsten van het Zuidcrzecvisschenjoe- drijf in den laatsten tijd; in de tweede plaats door telkens opnieuw gewekte ver wachtingen dat wetswijziging aan dc be langhebbenden nieuwe voordeelen zal bren gen. Voorkeur verdient een propaganda in omgekeerden zin, opdat een geleidelijke liquidatie der bedrijven kan plaats hebben De minister heeft geen aanleiding kunnen vinden tot. overleg met de organisaties van belanghebbenden, omdat hij voldoende be- kend was met bun verlangens. 1 Wat de wijze van tegemoetkoming be treft deelt de minister mee, dat bet aantal kinderen, dat bijv. in de visscherij werk zaam is, nog zeer groot is. Tegemoetkoming wordt verleend tot zoodanig bedrag, dat de ouders daardoor in staat worden gesteld hun kind de gewensebte opleiding te doen genieten. Met den bouw van ambachtsscho len te Edam en te Harderwijk zal spoedig worden begonnen. Wanneer het aantal belanghebbenden, die hun Z u i derzee visscherij bedrijf in een Noord zeebedrijf met hulp van een crediet ingevol ge de Zuiderzeesteunwet hébben vervormd, betrekkelijk niet groot is (thans 25) moet (lat in hoofdzaak geweten worclen aan het ge ringe aantal belanghebbenden, geschikt en belust om de visscherij op de Noordzee met een botter uit te oefenen. Wat de geldelijke tegemoetkoming vol gens art. 13 betreft, de strekking daarvan is aan valide belanghebbenden zoo noodig een redelijk wachtgeld te kunnen toekennen en aan dc. anderen een behoorlijke lijfrente, en zoo besci.miwd voldoet he.t artikel aan alle gestelde «eisohen. I-Iet is.den minister bekend, dat vele be langhebbenden met de wijze, waarop de com missie te werk gaat, zeer ingenomen zijn. Met de generale commissie beeft de regee ring overleg gepleegd over een reorganisatie in dien zin, dat, nu ten aanzien van de toe passing van de Zuiderzeesteunwet van een min of meer gevestigden toestand kan wor den gesproken, de commissie wordt ontlast van bet. ambtelijk gedeelte barer taak, zoo dat zij haar werkzaamheden zou zien he paald tot het geven van adviezen over meer algemeene punten van beleid en uit voering. Met -de commissie werd hierover in beginsel reeds overeenstemming verkre gen. De weduwen van visschers, vissenersknec! ten en van andere na 25 Juli 1918 over leden belanghebbenden kunnen, wanneer ge lijkstelling volgens de bestaande wet met belanghebbenden heeft plaats gehad, vooi alle vormen van tegemoetkoming belanghebbenden in aanmerking het te lang werken in een touwfahriek. Bij Ik kon toch beter gemist dan hij Ook in erzoek om nadere inlichtingen, bo-[onze Bondsactie!"....Maar die vragen Het ligt wel voor de hand dat het be perkt aantal ambtenaren aan den dienst ïr Arbeidsinspectie verbonden, bij lange i het controlewerk niet aan kan. Zonder de medewerking van Gemeente politie, Rijksveldwacht cn Marechaussee, zou de controle niet zijn wat ze r.u is, ook al is het totaal aantal bezoeken van de zijde der Arbeidsinspectie gebracht niet minder dan 05.842 geweest. De medewerking van de Gemeentepolitie „as dit jaar iets geringer dan in het vorige verslagjaar, bet aantal bezoeken daalde van 127.716 tot 125.446, een, vermindering die goeddeels op rekening van Limburg en Zep land kan worden geschreven, al gaven ook Noord-Brabant, Utrecht en Gelderland on gunstiger cijfers dan verleden jaar. Zuid-Holland blijft in stijgende lijn gaan. Noord-IIolland was iets beter dan bet voor afgaand? jaar. Groningen en Friesland de den het goed. Drente on Overijsel liepen achteruit. Op het platteland laat het toezicht van de Gemeentepolitie, evenals vorige jaren, veel te wenschen over. De gemoedelijke verhou dingen, zullen hier wellicht een rol spelen, het inzicht van het hoofd der politie zal evenmin uitgeschakeld kunnen, vrees voor kleine dorpspotentaatjes moet zeker niet gering geacht, worden. Toch zal niemand ontkennen dat er vooral ton platte lande vele overtredingen plaats hebben ernstige misstanden voorkomen. Men moet, het verslag wijst er terecht op, met het hanteeren van deze cijfers voorzich tig zijn want niet altijd behoeft het minde rend aantal bezoeken, verslapping van de controle te bcteekenen. Vast staat b.v. dat het. toezicht op den wettelijk vastgesteldon arbeidsduur de laatste jaren steeds toe neemt. Maar geregeld bezoek beeft toch groote voordeelen. Een goede controle heeft een sterk preventieve werking. Wat de groote steden betreft, blijkt bet aantal bezoeken Salende in Rotterdam, Am sterdam en Utrecht, maar regelmatig stij gende in Den Haag. Hoe verschillend de Gemeentepolitie baat- taak opvat, moge blijken uit de uiterste cij fers die wij trokken uit een in het verslag gegeven staat. In Delfzijl, waar 166 inrichtingen bestaan die gecontroleerd kunnen worden, werd slechts 1 maal een bezoek afgelegd. In Otto- land waar het aantal inrichtingen 15 be draagt, was het aantal bezoeken 110. En 0111 het voorbeeld van een tweetal grootore plaatsen te nemen, in Hilversum lezen wij van 4851 bezoeken bij 926 inrichtingen, in Eindhoven daarentegen 41 bezoeken, terwijl het aantal inrichtingen 972 is. Hoe soms plaatselijke omstandigheden liet toezicht door de Gemeentepolitie beïn vloeden, blijkt b.v. uit een geval in het ver slag medegedeeld. Een politiebeambte in een plattelandsgemeente gaf dan eon con troleerend ambtenaar dor Arbeidsinspectie kennis dat op een aantal bouwwerken lan ger werd gewerkt dan wettelijk geoorloofd was. Hij had weinig lust zelf proces-vcrbaai op te maken, wijl bij zich door zijn actiei optreden,' waarbij zijn collega's geen steun boden, den baat. der burgerij op den bals bad gehaald. Bij een gehouden ochtendcon trole bleek de juistheid van zijn opgave. Over de medewerking van Rijksveldwacht en Maréchaussee, wordt meegedeeld, dat de ze zeer op prijs wordt gesteld, maar dat het vorig jaar ook een daling van bet aantal bezoeken bad plaats gehad. Naast deze medewerkers komen de „kla gers" die' op een misstand oen overtreding de aandacht vestigen. Hun aantal is niet groot, als wij letten op de uitgestrektheid van het terrein. Er kwamen 4302 klachten in, waarvan 35 pet. van vakvereenigingen on 17 pet. rechtstreeks van de arbeiders. Zooals wij reeds schreven, valt over de medewerking der arbeiders heel sterk klagen. Dat blijkt niet alleen uit het gering aantal klachten bij een veelheid standen, dat blijkt sterker nog uit eon feit ons in het verslag medegedeeld. Een arbeider diende een klacht in over Het eerste artikel stond in ons blad eerde hij van de heele zaak niets te we ten. Daar de fabriek moeilijk ongezien is te benaderen, trachtten de controleerende ainb tenaren haar langs de achterzijde, over weiland en bevroren sloten te bereiken. De laatste sloot-, waarop het warme afvoerwa- ter van de machinekamer werd geloosd, be lette zulks echter. Inmiddels was de aan wezigheid der ambtenaren door een der ar beiders bemerkt, deze maakte alarm waar op het werk gestaakt wérd. De controleerende ambtenaren moesten niet alleen onverfichterzJake terugkeeren, maar werden bovendien door het vertrek kende fahi'iekspersoneel op ergerlijke wijze bejegend. Daar is toch het eind van weg! Niet alle aangebrachte klachten zijn juist. Zelfs niet alle in courant of vakblad gepubliceerde klachten. Wij lezen in het verslag dat in vakbladen en dagbladen klachten voorkwamen, in strijd met waarheid, doch opgenomen ter wille van de propaganda. In enkele teekenende gevallen werden de betrokken besturen of redacteurs ap deze verkeerde praktijken ernstig gewe zen, doch succes had dit niet altijd. Ook hier past een hartgrondige afkeu ring. Hit is een misselijk bedrijf, dat de zaak der arbeidsinspectie en arbeidersbe- scherming slechts schaden kan. Kerknieuws. komen, in aanmerking worden gebracht. De Noordzeevisschers en -visschersknech- ten, die uit hoofde van luin leeftijd dc vis scherij op de Noordzee niet meer kunnen uitopfencn zullen voorzooveel zij bolangheb benden zijn, in het algemeen in aanmerking komen voor een tegemoetkoming ingevolge de wet indien zij voldoen aan de voorwaar den van art. IS. Daar nog geenszins vast staat, dat van de afsluiting van de Zuider zee schade voor de biezencultuur is te ver wachten, kan de Minister voorshands geen aanleiding vindon de biezenmatters bij Kam pen en Gcnemuiden onder de belanghebben den op to nemen. Aanvulling van het bepaalde in art. 1 on der a. tweede lid der wet door Noordzee visschcrs, die in Zuiderzecgcmeenten wonen, ook met belanghebbenden gelijk te stelicu als zij hun bedrijf na afsluiting niet op gelijken voet kunnen voortzetten, ontmoet bij den Minister bedenking, omdat hij voor alsnog dc consequentie van zulk een uit breiding niet kan overzien. GEREF. BOND IN DE NED. HERV. KERK Het Penningmeesterschap Wijlen Bs. M. Jongebreur opgevolgd door Ds, N. van der Snoek. Mevrouw de wed. C. W. Jongebreurvar Vliet te Veenendaal brengt in de „Waar heidsvriend" dank aan allen die haar dezer dagen getroost hebben bij het plotseling heengaan van Ds. M. Jongebreur, Ned. ITerv. predikant aldaar. Zij herinnert er aan hoe hij aan genoemd blad met hart en ziel verbonden was. „Als zoo schrijft zij, „des avonds naar bo gingen cn ik zeide: „man, het is ai laat, wacht maar tot morgen om „Fi- af te werken", dan was het altijd: „werken zoolang het dag is, want de nacht komt, waarin niemand werken kan". Nu, dat is voor mijn man op het onverwachts bewaarheid. Wij mogen golooven dat hij daar is waar het geen nacht meer zijn zal, maar een eeuwig genieten van de heerlijk heid, waar bij 'zoo dikwijls en zoo velen heeft mogen hsenwijzen. Hij mag nu ge nieten van die rust, die er overblijft voor het volk van God". Als opvolger van wijlen Ds. Jongebreur is nu tot penningmeester van den Geref. Bond benoemd Ds. N. van der Snoek to Veenendaal. Ds. van der Snoek heeft in hot jongste nummer van de „Waarheidsvriend" zijn werk aanvaard en hij memoreert den plot seling verscheidene, die zulk een krachtig figuur geweest is: „Een onzer krachtigste figuren werd neer geslagen. Een man, krachtig in zijn leiding, die goed wist wat hij wilde, in wien dc Gereformeerde actie in de Ned. Hervormde Kerk „vleesch en bloed" was geworden, die voor den opbouw van Christus' Kerk gaar ne zijn krachten gafZulk een krach tige figuur had zn plaats gekregen in „Fi nanciën". In dat werk, waarvan zoo heel veel afhangt, dat. de spil is, waarom zoö veel draait. Ons Gereformeerde volk toont daarin zijn medeleven, terwijl wederkeer!# een zegenend werk en een kennelijk door den Heere gezegende arbeid daardoor plaats vindt voor de Kerk die wij liefhebben Daar stond bij als een boom, met zijn van God gekregen kracht; in dozen belangrijken arbeid. Maar als met één slag is bij geveld. Neen, wij begrijpen het niet waarom het zóó moest zijn. Maar tochhet moest zóó zijn. In mijn eerste preek, die ik na mijn herstel houden macht, heb ik groote verlies willen verbinden aan de eeuwige liefde Gods. Zou ITij, die Zijn eigen Zoon ons schonk, ons met Hem niet alle dingen schenken? Hierop maakt voor de Kerk des Heeren het sterven van Ds. Jonge breur geen uitzondering. De rubriek „Financiën" zweeg. Maar dat zwijgen verkondigt ons dat Gods werk voort gaat, om Christus' wil; dat Hij in dat werk aan de besten onzer niet gebonden is, maar in Zijn groote goedheid ons, onwaardigen, een plaats daarin vergunt, met de gaven, die Hij ons verleende. Reeds kondigde de vorige „Waarheids vriend" aan dat ik de nieuwe Penningmees ter ben. Wonderlijk ben ik bewaard. Nooit zal ik dat ontzettende oogenblik vergeten. Mijn ziel vergete ook nimmer 's Heeren groote weldadigheid. Veel is er in deze weken in mijn hoofd en hart omgegaan. Tc Heb mij telkens af gevraagd: „Waarom hij en niet ik? kwamen geheel op den achtergrond als ik dacht aan het slot van de preek, die 'k hou den zou, over de eeuwige liefde Gods. Hier door werd ik toch nog gelaten in het werk dat mij lief is, om misschien ook nog iets te deen in de plaats van mijn trouwen vriend. Toch ben ik Penningmeester geworden met vreczen en beven. Dat begrijpt ieder wel, zonder dat ik daarvan iets zeg. Nooit maakten wij zulk een Bestuursver gadering mee als die van dén Tosten Augus tus 1.1. Daar zaten wij om de tafel, zonder hem ader het roerende woord yan- den voorzit ter, allen met het hoofd gebogen. Die niet sterk genoeg was, liet zijn tranen den loop. Er was toch niemand die dit zag. Wij ge voelden het allen, dat wij zoo ontzettend veel in hem missen. Daarna echter kwamen de tongen los, zoo als dit bij dominees en Tweede Kamerleden gebeuren kan, gedreven door den gewel digen indruk van de zwijgende „Financiën" Als een stroom kwamen zij op mij, aan. „Gij nomen üiij niet te zullen laten bepraten. Misschien ook al omdat ik in dit laatste inderdaad niet zoo sterk stond, 't Had mij immers zoo aangegrepen dat mijn collega, die naast mij zat, doodelrjk getroffen werd, even nadat hij het geld ons had voorgeteld, dat op den Zendingsdag hem gegeven was, terwijl ik gespaard bleef. Is dat geen aan wijzing van boven? Zoo had ik mij al afge vraagde. En laat nu toch een der mede- bestursledcn met datzelfde op mij afkomen! Toen ik 's avonds thuis kwam, zei m'n vrouw: „Heb je het toch gedaan?" Mijn ccnig antwoord was: ,,'k Vertrouw dat de Heero mij kracht zal geven. Wat mij nu ook mag ontbreken, het ont breekt mij zeker niet aan liefde voor de zaak, die in Financiën telkens werd aan geprezen. Daarin wensch ik voor niemand onder te doen. Ten slottegij moet het niet te veel van den Penningmeester verwachten, maar omgekeerd. Ook do nieuwe Penningmeester mag veel van u verwachten, van uw gebed en van uw gaven. En zoo wenschen wij voort te gaan in I-Ieeren kracht om elkander te helpen cn te steunen in de zaak, die wij liefhebben. 9. De Christioni zijn anti-rookers en trek ken zich. buiten het gezellig verkeer.'in zich zelf terug. 10. Het hoogste heil i6 het Niets. De redactie van ..liet Schild" merkt om trent bovenstaande op: riet is dit slag, waarvan St. Paulus al bij voorbaat heeft voorspeld: ..Hun dwaasheid zal opvallen aan iedereen" (Statenvertaling: „Hui zinnigheid zal allen openbaar worden"). 2 Tim. 3 9. ZENDING. Zendlofsraad. Omtrent den Ned. In dischen Zendingsraad, die in wording is wordt meegedeeld, dat hij ruston zal op vel schillende gewestelijke en lokale zendings raden. Die ivoor het Javaansch-sprekende deel van Java is reeds op gaug. Thans men ook bezig met de oprichting van een lokaio zendingsraad te Makassar. Van 2527 Maart zijn er voorbereidende besprekingen gehouden. Daaraan deelgenomen door afgevaardigden van de conferenties van Zendingsarbeiders Soemba (Geref. Kerken) te Rantepao (Cu Zendings Bond), in Mamasa (Chr. Geref. 'oorzitter Ds. F,. P. Krijger (van Soemba) n secretaris Ds. A. Bikker (van Mamasa). Uitnoodigingen om mede toe te treden zijn gezonden aan de Indische Ivork op Timor, aan het Leger des I-Ieils, dat in het Paloedal op de Westkust van Celebes werkt, aai Ned. Zend. Gen. met het oog op den acbeid Pcsso, cn aan de Ned. Zend. Vereen, i u-band met den arbeid' op Z.-O. Celebes. Men achtte den tijd nog niet rijp voor opneming van Inlandsche Christenen in den Raad, doch achtte het wel de taak var Raad op samenwerking mot deze groepen in te sturen. De ontworpen statuten zijn in hoofdzaak ,'ereenstemmend met die van den Ned. Zendingsraad. Spoedig hoopt men tot de definitieve oprichting over te gaan. DSEPTEMBER 238 M.. tid 6 u. concc-r. 11.80—1 Tijdsein. 12- 7 Lezing. 7.30—S Landbouwhalfuurjt.e 8.— Tijd- „CHRISTENGEMEENSCHAP". Te Rotterdam wordt Zondagmorgen 21 September .a.s in het gebouw Westzeedijk 104 door Dr. F._ C. J. Los den eersten „Men- schenwijdingsdienst" gehouden. Fn dat ge bouw heeft de „Christengemeenschap" haar intrek genomen, 's Middags wil men bij' komen met allen, die in het werk der „Chris tengemeenschap" belang stellen, om op fees telijke wijze uiting te geven aan de dank baarheid dat ook in dc-ze stad de „Christen gemeenschap" een eigen middelpunt heeft gekregen. -•« OECUMENISCHE RAAD. De Oecumenische Raad voor Practisch Christendon), te Chexbres vergaderd, heeft gisteren zijn slotzitting gehouden. Een tie met betrekking tot de geloofsvervolgin gen in Sovjet-Rusland werd met. algemeen- stemmen aangenomen. De Raad gaf zijn president en secretaris volmacht alle maat regelen te nemen tot steun aan de noodlij dende en gevangen Christenen in Rusland. Hierna bracht Prof. Dr. Hinderer, van Berlijn, rapport uit over de werkzaamheden der. Commissie voor de zecieku-ndigc vraag stukken in den tegenwoordigen tijd. EEN NIEUWE SEC7E Naai' we fn het roomsch-kathf maand schrift „Het S-öhikl" lezen, is er in enkele Éiirdpeesoho hoofdst-den een niéuwe secte verrezen, wier leden zich nog wel' „Chris tiarii"' (Christenen) noemen. Zij moeten de volgende grondstellingen hebben: 1. De mensch is een verouderd standpunt. Daatrom moeten wij ervoor ijveren uit te sterven. 2. Er is geen dood, omdat er ook geen (- ven is. Leven is slechts een illusie. 3. Onze hoogste aspiratie moet dus zijn uit het leven te scheiden. 4. Onze eerste plicht is dus de bespoedi ging van die uitsterving van het mcnsche- lijk geslacht. Een Christianus heeft geen sexueel leven en doet zijn best ook bij an deren te voorkomen, dat ze kinderen krijgen. 5. We moeten probeeren langzaam weg ie kwijnen. Hoe minder we eten. hoe benauw der we leven, des te eerder zullen we ver scheiden. G. Onze dagen die ons hier nog resten, moeten we in de kerk doorbrengen. Overi gens hardop den bijbel lezen en psalmen 7. De Chrietiiaini golooven niet in de heilige Drie-eenheid. Zij verwerpen alle leege vor men en laten alleen Jezus gelden. 8. Zooals Jezus onthouding predikte, zoo verkondigen ook wij ontbering en zelfve- niotiging. Met de woorden „Ik verlos u" be doelde Christus de eenige ware verlossing, den dood. Schoolnieuws. Radio Nieuws. 7.15 m8.01— Muziek. 10.— Persberichten. teil. 8.— Tijdsei L ANDSCUE en. Boedapest on t de Engelsche oogst Ztin bü de h rt Festival te Sal* volmaaktheid de u >'s nabijkom vOOP 1'HU.IPS-TOESTEL nd hoeft Dr. A. F. Philips aan Tiedcgedeold. flat er een gehee. 'oor het groote publiek, dat ruime beurs bea:hikt. op d« n geb&cht. De prijs xal tus- r „ZAKovrvAxcEnTJE" VOOR lager onderwijs GEEN VLOTTE BENOEMING. Te Bi dam zou de Gemeenteraad op 26 April overgaan tot de benoeming van een onderwijzeres aan de Openbare School. Deze benoeming kon echter niet doorgaan, door dat dc meeste leden de vergadering verlieten toen de benoetping zou geschieden. Na een tijdruimte van ruim vier maanden kwam de Raad andermaal bijeen onderwijzeres te benoemen. Doch buiten de voordracht van B. cn W. en den inspecteur om is de dochter van den plaatselijken Ned. Herv. predikant met 6 (van de 10 stemmen benoemd. Dc Burgemeester heeft besloten dit besluit ter vernietiging aan dc Kroon voor te dragen. „DE KLOKKENBERG" TE NIJMEGEN. Verleden week is in de aula van het ii ternaat der Chr. Kweekschool „Dc Klok- ken berg" te Nijmegen de heer Dr. A. Ooster- lee als directeur dier School geinstalleerd bij monde van den Bestuursvoorzitter Prof. Dr. A. M. Brouwer, van Utrecht. Aanwezig waren de leeraren en kweekelingon school en genoodigde belangstellenden, onder wie velen uit Zetten, alwaar de heer Ooster lee, die te Nijmegen wijlen zijn vader op volgt, directeur van een gelijke School was. Prof. Brouwer herinnerde eraan dat de ruim 80-jarige School op „den Klokkenberg" altijd een directeur uit dezelfde familie heeft gehad: den. heer H. A. Gerretsen, diens zoon, diens schoonzoon en nu zijn kleinzoon. De heer Pen ris, lecraar, die het directoraat geruim en tijd waarnam (waarvoor de Voor zitter hem erkentelijkheid betuigde) richtte tot den directeur welkomstwoorden. Ook sprak Dr. Lammerts van Bucren, van Zetten die verklaarde dat het ivoor die plaats een groot oPer was geweest den heer Oosterlee Jr. en zijn familie aan .^ciea Klokkenberg" af te staan. De heer H. J. van Wijlen, van Rotterdam, bracht den nieuwen directeur de gclukwen- schen der oud-kweekelingen over. De heer Oosterlee dankt de sprekers, deed een beroep op de medewerking van het personeel en verklaarde de traditie van het geslacht tc zullen voortzetten; hij gevoelde op een dag als dezeirhoe moeilijk het is zijn vader op te volgen. NOORD-FRIESCHE SCHOOLDAG. De 13de Noord-Friesche Schooldag, uit gaande van het comité van den Generalen Schol oil bond in Fricsland's Noord-Oosthoek, zal IS September a.s. in de Geref. (Noordi kerk te Dokkum worden gehouden. Als sprekers zullen optreden Ds. G. Lans. Ned. Hen'. Predikant te Suawoude. met het onderwerp: „Christus aan de schooldeur", en Dr. L. van der Zanden, Geref. Predikant te Groningen, die zal spreken over: „Jezus en het kind". jr. die door polltio nder worden ultgeion- GRAMAfOON'PLATEN' OF „ECHTE" MVZIEIC Onlangs# werd een wedstrijd van do Zuid- ïitsche pmroepvereenlglng aangekondigd- waar j de lulstesanrs moesten vaststellen, of b« m bepaalde uitzending gramafoonplaten of -chte" muziek Yverd uitgezonden. Hoe moeilijk blijkt uit het fei woorden slechts 52 SCHOOLGEBOUWEN. Te Oldekerk is verleden week de nieu we Chr. school geopend, terwijl tevens de Koninginnedag en het 30-jarig bestaan van de schoolvereeniging werden gevierd, 's Mor gens en 's middags was het feest voor de schoolkinderen, terwijl des avonds in de feesttent een vergadering van de ouders en autoriteiten werd gehouden. Tal van spre kers, oav. de inspecteur van het L.O.. de heer Leverman, voerden het woord. DE HOOFDAKTE-EXAMENS. Ook in Arnhem zijn de examens afge- loopen. En ook daar is het resultaat be droevend. Van de 171 mannelijke candidate!* slaagden er 5S, of 33.8 pet. Van de 57 vrou welijke candidaten slaagden er 17 of 29.9 pet. In totaal slaagden er van de 22S can didaten 75 of 33.4 pet Waaruit volgt, dat ook hier twee-derde van het aantal candidaten niet slaagde. Het „prachtige" resultaat zet zich dus voort! Ter vergelijki g geeft de heer J. Lens in de „School met. den Bijbel" nog eens de percentages van vorig* jaren: 1911 KH2 1916 ion 1921 INGEZONDEN BIEDEDEELING reizen naar italië Geen aanbevelingsbrieven noodig. Het Italiaausche Gezantschap verzoekt ons de volgende mededeeling te willen opnemen: Naar aanleiding van den korten tijd ge leden door de Italiaanschc politic tegen en kel© in Italië reizende Nederlanders geno men maatregelen, heeft in sommige bladen het bericht de ronde gedaan als zoude op het oogenblik het reizen in Italië niet vvenschc- lijk zijn zoodat het aan te raden is otu zich» alvorens de reis te ondernemen, van aan bevelingsbrieven te voorzien, hetzij van het Gezantschap, hetzij van eenige andere ge zaghebbende instantie. Het Italiaansehe Gezantschap stelt er in verhand hiermede prijs op met nadruk te verklaren, dat aan het reizen in Italië op dit tijdstip, zoomin als voorheen, eenig be zwaar is verbonden en dat voor Nederlan ders het eenige noodige en voldoende docu ment een Ncderlandsch geldig paspoort (zonder visum) is, zoodat aanbevelingsbrie ven van wien ook, gerust achterwege kun nen blijven. EEN GELE NAPOLEON door ARTHUR E. SOUTIION Toen begon een lange wachtenstijd, die Rilstons geduld zwaar op de proef stelde. Hij maakte zijn horloge open en met de top pen van zijn vingers de wijzerplaat betastend, constateerde hij, dat het omstreeks óén uur was. Maar waar waren de paria's? Waren ze bereids teruggekeerd? Als ze voor het invallen van de duisternis vertrokken waren, konden zij hun aanslag al volvoerd hebben en reeds in de burcht teruggekeerd zijn. Mis schien doorstond Mary op ditzelfde oogenblik wel de zwaarste kwellingen daarginds in Mperu! En hij kon op geen enkele ma niet er achter komen; dat was de ergste kwelling voor hem. Het eenige geluid, dat de nachtelijke stilte verbrak, was dat van den stroomenden regen cn de klaterende beekjes. Hij was tot op zijn huid toe nat, cn huiverig van koude en inspanning; en terwijl zijn uithoudingsvermogen minder werd, werd zijn vrees grooter, dat hij tc laat zou zijn. Hij trachtte te bidden, maar zijn gedach ten waren verstrooid. Hij verkeerde werkelijk in een overspan nen gemoedstoestand, en deze ééne gedachte stond hem onafge broken voor den geest: het meisje, dat hij liefhad, lag hulpeloos in de armen van de meest schrikwekkende woestelingen van donker Afrika. Voortdurend controleerde.il zijn bevende vingers den traag voortkruipenden tijd. Een uur was voorbijgegaan, maar er was niets gebeurd. Weer een en hij begon er ellendig zeker van te zijn, dat het mis was. De verleiding was hem zelfs groot om de dwaze beklimming van Mperu te ondernemen, de wachters te ovörvallen en met zijn handjevol menschen de overige paria's te bevechten, Als hij aan dit voornemen gevolg gegeven had, zou hij noch wachters, noch paria's aangetroffen hebben, want hij was veel te vroeg en geenszins te laat.. Dosomu had den heuveltop bereikt vlok ivoor middernacht en binnen het half uur had hij zijn troep bij elkaar en leidde hij hen naar beneden. Tulasi's politiek om in elke nederzetting cn in elke stad een paria als leider van de Broederschap neer te zetten had de bevolking van Mperu zoo gedund, dat er niet meer dan zestig mannen achtergebleven waren. Hij had Dosomu bevolen dc heele bende mede, to nemen, en, naïef als een inboor ling k-an zijn, had Dosomu dit bevel zóó letterlijk opgevat, dat zelfs dc bewakers van de pas mee moesten. Voor de cerate maal in haar geduchte geschiedenis was de wijkplaats der paria's on bewaakt. Deze mannen hadden eveneens niet vlugge schreden den weg afgelegd in den donkeren, natten nacht, want hun zaak had haast. Om twee uur hadden ze de voet van den heuvel bereikt, waarop de residentie gebouwd was, en onder beschutting van regen cn duisternis kropen ze naar de uiterste hoek van hot liovc bloementuintje, dat Mary's grootste vreug Ic was. Aange zien geen der paria's ooit van zijn leven nog zóó dicht in de buurt van de politiebarakken geweest was en daarom oölc nie mand iets afwist van de juiste ligging der residentie en der bij gebouwen, zond Dosomu eerst een stelletje uit om hjt terrein te verkennen. Na geruimen tijd kenden ze terug en rapporteerden, dat er vele vrouwen en kinderen in de barakken moesten zijn, familie van cie Hausa's maar geen manspersonen; dat liet hoofdgebouw geheel donker was, behalve één kamer, waar een zwak lichtje brandde, en dat er slechts vier mannen op wacht stonden. Geluidloos na-derde de bende. De schaduw van het .groote gebouw, een enorme oerwoud-bun galow, scheen de intense duisternis nog zwarter te maken. Het Hoofdgebouw stond vijf voet boven den grond en was op getrokken op een terras van aarde. Eon sterk houten hek liep rond de waranda, behalve op de plaats, waar twee kleine trapjes toegang gaven tot do woning, één aan de voor- cn één aan de aovhterzijde ervan. De helft van de bende kroop naar de ach terzijde, en toen ging de troep wederom met de grootste voor zichtigheid naar voren, en omsingelde de trappen, waar wach ters hadden post gevat. Ze stonden buiten; maar dien nacht haddon ze eigenlijk hun dienst even goed in de barakken kunnen doen. 't Was immers veel te donker om Iéts te ónderscheiden. Bij elk van do trappen stonden er twee, beschutting zoekend voor den regen tegen den muur en vergeefs pogend zich te vrijwaren voor den knetteren den regen. Ze konden geen meter voor zich uit zien, en als het niet zulk hondenweer geweest was, zouden ze rustic aan het dutten geraakt zijn; want, met alle lof voor een Afrikaansch waker een nachtwaker zal hij wel nooit worden. De regen hield hen intusschen wakker; ze bibberden en gromden op zulk beroerd weer. Juist dat gegrom echter bracht hen in do allergrootste moei lijkheid. Dosomu, dio zijn ooren gespitst had om het flauwste gerucht op te vangen, dat hem ervan zou verwittigen, dat hij al kruipend in de onmiddellijke nabijheid van de wacht was genaderd hoorde de ontevreden stem vlak tegenover zich cn met een kreet, die iemands bloed In zijn aderen deed stoilon, wierp hij zich op hen. De politie was in hooge mate verrast. En voor ze nog hun ka rabijnen onder hun mantels vandaan konden halen waren ze al neergeslagen door een schreeuwendo bloeddorstige troep half gekke inboorlingen. .Wat de verspieders evenwel niet hadden ontdekt, was, dat eg twee andere bewakers lagen voor de deur van Mary's kamer. Op het eerste gegil sprongen dezo laatsten overeind, renden naar hun post, elk boven aan de trap. Daar beneden voor hen, waren cr twee groepen van wildon, onbewust van het gevaar, dat hen bedreigde. De volgende seconde «vuurden de beide Hausa's op de donker gestalten daar eigens voor hen, cn ze ledigden hun magazijnen zoo snel als hun ivingers rio trekkers maar konden overhalen. Ieder van dc mannen had twee karabijnen en de afstand was zoo kort, dat ze bijna de lichamen der vechtenden konden aan raken. Dc 30 scherpo kogels doorzeefden dc mannon; soms vie len er twee door één schot. Vijftien paria's vielen neer door dezen regen van kogels; tien ervan waren morsdood. Maar bannelingen zijn geen lafaards. Met krijgsgehuil storm den ze dwars door het geweervuur dc trappen op. zwaaiend met hun lange speren. De Hausa's daarentegen «Honden klaar met hun bajonetten, cn voor zo neergeknuppeld waren, lagen nog zeven anderen van dc Mperu mannen dood of gewond ter aarde Bij het eerste alarm was Mary wakker geworden, en een heel lang oogonblik had ze stijf gestaan van schrik, toen dc rauwe kreten der woestelingen tot haar doordrongen. Maar toon had ze zichzelf hersteld, en haastig greep zo do Browning, zonder welk wapen zo nooit op stap ging Zo draaide haar lamp op, on plaatste die zóó, dat het licht zou vallon door de opening van de deur, dia zij op een kier zette, terwijl ze zelf in het donker zou blijven. Zc hoorde de plof van een vallend lichaam; dat was do eerste der beide Hausa's, dio sneuvelde, doorboord door een twaalftal speren on onmiddellijk daarop vertelde haar e-m nieuw koor van strijdlustige kreten, dat do overgebleven bewa ker zijn makker had gevolgd naar de Schoot van den Profeet, (Wordt vervolgd.} j

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7