MAANDAG 8 SEPTEMBER 1930 TWEi-OF BLAD PAG. 6 Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS TECHNISCHE HOOGESCHOOL TE DELF1. Rectoraatsoverdracht. Op Dinsdag 22 September des namiddags om half drie, zal in de Stadsdoelen de Se naat een openbare vergadering houden, waar in de aftredende Rector-magnificus Prof. Ir. F. Westendorp, een rede zal houden en het rectoraat zal overdragen aan zijn opvolger, Prof. Dr. Ir. H. S. Hallo. Tevens zullen de diploma's van Doctor in de Technische We tenschap honoris causa worden uitgereikt aan Prof. Ir. F. K. T. van Iterson, Ir. P. Joosting en Ir. J. A. Ringers. Na afloop van deze plechtigheid, za'. de Senaat in de foyer van de Stasdoeler. een receptie houden, waarbij gelegenheid bestaat, de nieuwe eeredoctorer gelukwenschen aan te bieden. Praf. F. P. MILDER. De voorzitter van den Chr. Studenten- Wereldbond, Francis P. Miller, is tot professor benoemd aan do Yale-Universiteit te New- haven (Mass., Noord-Amerika). De leerstoel, die voor hem nieuw geschapen is, is bereke.id voor zijn positie als voorzitter van bedoelden Wereldbond en heet off;cieel: leerstoel vcar «Christendom en internationale betrekkingen". De bedoeling is, dat "net professoraat hem slechts een deel van het jaar zal binden, ter wijl de overige tijd van het jaar hem voor reizen en organisatie-doeleinden ter beschik king staat. Prof. Mi'ler bekleedt dus wel 'n zeer bijzondere positie als studentenprofessor, ter wijl de internationale gedachte sterk met deze LAGER ONDERWIJS HOOFDBENOEMINGEN. Varsseveld (Prinses Julianaschool), B J. Vriezen Sr. te Den Haag. Als tijdelyk hoofd voor de maand October. Barge rcompascuum, E. M. Verhoef, ©ml. te Klazicnaveen. Aang. Door H. Mulder, hoofd te Munnekezijl, werd voor deze benoe ming bedankt. ONDEUWIJZERSBENOEMINGEN. Rotterdam (Groen van Prinstererschool. Persoonsdam 12, hoofd W. van den Akker Jzn), G. G. de Rnoo te Rotterdam. Pieterzijl (Geref. School), mej. G. En- dert te Groningen. Waddinxveen (Oranjelaan, hoofd H Koek), mej. C. P. van der Landen te Woerden. Helder (Opleidingsschool, hoofd J. C. Boen). -T. Bommel, ond. aan de Rehoböth- school aldaar. Gameren, A. Kooy te Leerbroek- Voor tydelijk. Bedankt.- Leerdam Groen van Prinstererschool, hoofd A. H. Arnoldussen), A. Kooij te Leer broek. Voor tijdelijk. Aang. F 1 i m-H o o g e ve e n (te openen Geref. School, ben. hoofd L. van der Veen), mej. J G Endert te Groningen. 7.'en Post, mej. A. Uittien te Ten Boer. Voor tijdelijk. Almelo (2de Herv. Ohr. School, hoofa W. Hooijer), J. Sikkens te Nieuw-Buinen. NIEUWE CHR. SCHOLEN Te H e 11 e n d o o r n zal de nieuwe Chr. school op het Dorp 1 October a.s. officieel geopend worden. 1 GEEN LIEFHEBBERS Te Hardinxveld <Den Bont) hejb'ben voor de vacante betrekking van hoofd der Openbare Lagere school geen sollicitanten zioh aangemeld. VOOR DE BIJZONDERE SCHOOL. Te Almelo worden pogingen aangewend om te komen tot de stichting van een Bij zondere z.g. Neutrale School. LANDBOUWONDERWIJS De officieele opening van de nieuwge bouwde lagere Landbouwschool voor Goeree en Overflakkee zal Donderdag 11 September a.s. plaats hebben. EXAMENS EXAMENS-NOTARIAAT EXAMENS-HOOFDAKTE Breda. Geëx. 7. gesl. 1 cand.. nl. do I A. Konfngs. Lagc-Zwaluwe. Deze examens afgeloopen. Den Haag. Geëx. 7 cand. Toegelaten hoeren A. Groenendijk en J. J. van Voldho belden 's-Gravenhape, en J. J. Valssier, Mi sluis. Afgew. 4 cand. Rotterdam. Geëx. 7 m. en 1 vr. ci Geslaagd mej. E. Boutkan, Mellssant, en hecren U van Gemeren. Rotterdam, en E C. van Neutegem, Sliedrecht. Lichamelijke Oefening KORFBAL L AMSTELLAND DAG Zaterdag j.l is we hebben het reeds in het kort aangekondigd de eerste „Am- stelland-dag" van den C. K. B. gehouden en deze dag is een der aardigste demonstraties eworü'en in het leven van den Bond. „Amstelland" is een van dc nieuwere districten van den C.. K. B. en bestaat uit twee vereenigingen uit Amsterdam en vijf uit kleinere plaatsen in de omgeving, wan neer men dit laatste begrip ten minste niet fe nauw neemt Hier nu is een samenwer king tusschen stad en platteland tot stand gekomen, die voortreffelijk mag worden ge nnemd. Het is uit dien uitstekenden geest, dat de idee „Amstelland dag" is geboren. Deze dag bedoelde te zijn een intieme Bondsdag van het district, een levende de,- monstratie van de prachtige spirit, die er in heel den C. K. B. leeft. In Uithoorn, wel varend dorp te midden van de polders ge legen, was d"eze sportmiddag een gebeurte nis van belang. Van verschillende huizen wapperde de driekleur, men bereidde zich al voor op den optocht met muziek en het i-as een fleurig gezicht, toen die stoet an 'n honderd-twintig a honderd-vijftig nan kranig marcheerend over de lange brug trok, die het dorp in tweeën scheidt. Een optocht van turners is al een mooi gezicht, maar dit gewemel van kleuren was inder daad een prachtige combinatie. Naar wij meenen is nog nooit te voren een optocht an korfballers in costuuim gehouden, maar uit deze proef bleek, dat het een zeld'zaam aantrekkelijk gebeuren is. Voorop liep de secretaris van Amstelland, de heer D van Schouwenburg, met de Bondsvlag, geflankeerd door de geheele ge wapende macht van Uithoorn en daaraoh ter volgden de vereenigingen. Er was aan den optocht een marschwedstrijd verbonden en deze is gewonnen door Oranje Zwart uil Aalsmeer. heel wat ouders en andere belangstellenden naar het veld gekomen en men heeft e« kunnen genieten van vlot en vaak mooi korfbalspel. Velen der toeschouwers zagen het „spel van bal en mand" voor het eerst men had de opmerkingen moeten hooren er de vlugheid en handigheid van hun zo nen en dochteren, buurjongens en buur meisjes! In de eerste afdeeling is eerst een zware strijd gestreden tusschen Oranje-Nassau en V.I.O.S. Tegenover het berekende, technisch meer volmaakte spel der Amsterdammers stelden de Amstelveensche rood-witten een ruig en enthousiast doorzettend korfbal en aan het slot was de stand nog blank. Door een vergissing in het programma werd een kwartier verlengd en nu wist de meerdere routine van de Amsterdammers te zegevit ren. Tegen het eind werd zeer terecht aan Oranje Nassau eiyi strafworp toegekend wegens vasthouden en deze werd benui, zoodat met 20 voor Amsterdam het ein- De mooiste wedstrijd van den middag was die tusschen Oranje-Wit en Oranje Nassau. Wie de Uithoornsche club in haar spelontwikkeling heeft gevolgd, staat ver baasd over hetgeen in korten tijd is aan geleerd. Vooral de pittige meisjes van Uithoorn vertoonden een heerlijk vlug en technisch ook weldoordacht spel, dat veel belooft voor de toekomst. Deze wedstrijd was een bewijs te meer, dat er in kleinere plaatsen uitstekend korfbal gespeeld kan worden, mits men maar ge stadig oefent. Ook voor de ontwikkeling van Amstelland is het gelukkig, dat het spelpeil vooruit gaat, zoodat niet één sterke club alles gemakkelijk wint. Nu wisten de Amsterdammers nog door eenige fraaie worpen, waarvan er twee doel troffen, to winnen, maar de Oranje-Witten zagen een paar prachtkansen de mand uittollcn, koo- d'at Oranje-Nassau wel iets meer kreeg dan het verdiende. De haar toegekende „schoon heidsprijs" zal echter een groote troost eijn geweest. De wedstrijd Vios-Oranje-Wit was vinni ger, maar minder mooi. Het Amstelveen sche spel is nog te veel op afbreken geba seerd. Dit leverde mu wel een overwinning op, maar op den duur wint men er geen zijde bij. In de tweede en derde klas werd ook zwaar gekampt, zoodat er verschillende ge lijke spelen vielen. Ook hier viel op, hoe zeer het spelpeil stijgt, ook in de kleinere plaatsen. De kersversche vereonigimg Odio, uit Ouderkerk weerde zich dapper en ook do roodblauwe Hoofddorpers spanden allo krachten in. De Uithoornsche regelingscommissie had voortreffelijk voor alles gezorgd, zoodat ook in technisch opzicht de „echte" C. K. Bondsdagen werden geëvenaard. Na afloop van de wedstrijden, die in pret- tigen geest werden gespeeld, vereenigden vele deelnemers zich om een kampvuur en hier werd bij het spookachtig schijnsel der vlam men door den grooten kring der jongerm uit volle borst het Bondslied en menig va- derlandsch vers uitgejubeld. Met een schat van prettige herinneringen keerden daarna de diverse clubs huis waarts. De eerste Amstelland-dag mag vol komen geslaagd worden genoemd. Uit Oost-Indië DE GOUVERNEUR GENERAAL OP REIS Bezoek aan oud Bantam SERANG, 5 Sept. (Aneta). De G. G. en zijn gezelschap hebben vergezeld door den resi dent der afdeeling Bantam, F. G. Puman Cramer, een autotocht door oud Bantam gemaakt, waar verschillende oudheden wer den bezocht. Het gezelschap toonde hiervoor groote belangstelling. O.a. werd een bezoek gebracht aan dc ruïne van een harem van den Sultan van Bantam, de oude hoofdplaats Kotta I.nten, het fort Speelman met het oude kerkhof der Nederlanders en de oudste Chineesche kerk. De bevolking had overal vlaggen uitgesto ken, terwijl op verschillende plaatsen muziek weerklonk. Hedenochtend vertrok het gezel schap naar Merak via St. Nicolaaspunt, om zich aanboord van de „Valk", een gouiverne- mentsvaartuig in te schepen naar Langci- land. Het vertrek van dit schip had ton 8 uur v.m. plaats. VOLKSRAAD GESLOTEN. BATAVIA, 6 Sept. (Aneta). De voorzitter van den Volksraad, dc heer Meijer Ranneft, heeft Vrydag de zitting gesloten niet een rede, waarin hy woorden van waardeering richtte aan de pers voor de rustige en zakelijke wyze waarop zij het gesprokene heeft verspieid. AUTOBOTSING. MEDAN, G Sept. (Aneta). Een groote vrachtauto botste te Tanah Pcrbang in het Tamiangansche tegen een autobus, waar door beide wagens omsloegen. Van de inzit tenden werd een persoon gedood, terwijl twee personen ernstig en verschillenden licht gewond werden. Dc oorzaak is te zoe ken in de sport om elkaar voorbij te jakkeren. INVAL IN EEN SPEELHOL SOEMENEP, 6 September (Antea.) De assistent Wedana deed gisteravond met di veldpolitie een inval in een speelhol. Di daarin aanwezige spelers vielen den as sistent Wedana met messen aan. waarop deze vijf rcivolverschoten loste. Drie der aan vallers werden gedood en twee zwaar ge- Itvond. Een mooi spelmoment op den Amslelland- daa van den C.K.B. tijdens den wedstrijd Oranje-Nassau—V.I.O.S. De Amstelland- secretaris doet een greep naar de macht (over den bal). Bii het decoratieve kerkje, dat zich zoo idyllisch in. het klare water van de Amste) weerspiegelt, werd gedraaid en in fermen pas liepen de demonstranten voor gezonde levensblijheid door naar het terrein, dat bij de Chr. School was gelegen. Hier was alles keurig in orde; overal wapperden de vlag gen, dc velden stonden uitgezet en dc schoolcatihcder stond al opgesteld voor de opening. Het eerst werd het woord gevoerd door den heer A. J. Bos, de voorzitter van de ontvangende vcreeniging Oranje-Wit, die de aanwezigen welkom heette, in het bijzon der de burgemeesters van Uithoorn en Mij drecht,'' de beide predikanten en meester Aten, welke laatsten tevens als toeziende voogden over de jonge korfbalvereeniging optraden. Voorts de leden vam het hoofdbe stuur de Grcef, Baten en Hoek, die tegen woordig waren en ten slotte dc opgekomen vereenigingen. Een aardig speechje, dat in goede aarde viel. De heer Wilhelmus, van de vcreeniging Vios, beklom daarna het spreekgestoelte, om Oranje-Wit met bloemen te huldigen en nog eens dank te zeggen, dat deze vcreeniging dc Amstelveensche- in het C. K. B.-verband had gebracht, waar ze zich volkomen tnuis gevoelt. Daarna sprak de voorzitter van Amstel land, de heer E. P. van Iperen, de eigenlijke openingsrede uit, die we reeds jn ons blad in Zaterdag afdrukten. Al deze voede woorden werden met luid applaus beloond. Op vier velden werden daarna de wed strijden aangevangen. De beide burgemees ters en leden van het hoofdbestuur verricht ten daarbij in de verschillende afdeelingen ;n uitworp. Aangelokt door het prachtige weer waren KORFBALLERS-OPTOCHT Ovtochten van turners zijn geen zeldzaamheid, maar een marsch van korfballers is iets a w.etoiinnri.rinn 11/m /fpTi C ïï.R V.n.terdn.n il. nehoudentrokken de deei- Economie en Financien Uitslagen van Zaterdag Vriendschappelijk: Animo Comb.Quick Comb. COMPETITIE ZUID Quick IIHollandia III 31 ~Snel IPernix I 45 De uitslag van den eersten wedstrijd tus schen de beide kampioenen van de compe tities Noord en Zuid, Snel I en Pernix I, ge houden te Dordrecht, is 5—4 in het voordeel van Pernix. Hollandia IOranje Wit I 2—2 KIa Oranje Wit II—THOR I 1—1 Klasse III: Top II—Oranje Wit IV 0—3 COMPETITIE NOORD: Klasse II: D.E.S. I—V.E.S. II 5—1 Klasse III B: D E S. II—U.L.O. III 12—1 VOETBAL ROTT. CHR. VOETBALBOND: Uitslagen van Zaterdag Bekerwedstrij den W.I.A.—Unicum I 24 Unicum II—Excelsior II 04 CJ.M.V.-Scrie: Eendracht I Zwaluwen I 7—0 ZWEMMEN DE NEDERLANDSCHE KANAALZWEMSTER Mevr. Brouwer geeft het op. Mevrouw Brouwer heeft Zaterdag te circa 11 uur haar poging om over het Kanaal te zwemmen op ruim 10 K.M. afstand van Kape Gris Nez, voornamelijk als govolg van het koude weer, moeten opgeven. AMSTFI I AND-DAG De Chr. Korfbalbond, die zich met verrassende snelheid in den lande ontplooit, luid Zaterdag een demonstratiedag in de nieuwe afdeeling Amstelland. Hierboven een aardig groepje: de vereeniging V.I.O.S. uit Amstelveen in V-vorm opgesteld, met den jongsten adspirant, die nog maar alleen, voor spek en boonen mee mag doen, SODALITAS MEDICORUM Een aanvullend rapport. Een deel der Commissie inzake de Soda- litas Medicorum affaire heeft nog een. aan vullend rapport uitgebracht. Het bevat enkele nieuwe feiten en wel: a. Misleidende bestanddeelen van de pros pectussen. De mededeeling in het prospectus, dat de ten behoeve van obligatiehouders te ver panden bezittingen vroeger door Hongaar- sche banken met f 1.000.000 belast waren geweest is te eenenmale onjuist gebleken. In het prospectus wordt de Sodalitas als een uit artsen of med. doctores bestaande corporatie (zooals ook de volledige naam aanduidt) voorgesteld. Gebleken is echter, dat geen enkel lid der Sodalitas arts of med. doctor was; voor de overgroote meer derheid waren trouwens de leden jongelie den vap nauwelijks twintigjarigen leeftijd. b. Verzaking ivan dc belangen der obligatie houders door de trustee. Vast is komen te staan dat de heer Leenes als trustee der obligatiehouders verschillen de malen zicli persoonlijk bevoordeelde. Op het oogenblik is aan obligatiehouders van Hongaarschc zijde een aanbod gedaan, dat naar het oordeel der commissie en ook den heer Leenes zelf voor obligatie- houders een redelijke en in de gegeven om standigheden zoo voordcelig mogelijke oplos sing brengt. Om aan de totstandkoming dezer transactie als trustee mede te werken stelt de heer Leenes echter als voorwaarde., dat de Hongaarsche kooper naast zijn trans actie met obligatiehouders, bovendien be langrijke betalingen zal doen aay de beide tegenpartijen der obligatiehouders, n.l. dc emittente (Burgers en Co's Bank) en de debitricc (de N.V. Elisabcthsbad, d.w.z. de heer Leenes zelf), dit ter zake van vordc- ringen, die deze beide tegenpartijen, die de zelfde belangengroep representoeren, op el kander hebben die echter obligatiehouders niet aangaan. t is dus op het oogenblik de 'mstoe, die tegen de belangen van obligatiehouders ten eigen bate ageert, en indien obligatiehouders van hun recht, om de trustee te ontslaan, geen gebruik maken, zullen zij zelf de ver antwoordelijkheid dragen, indien de hun door deze trustee reeds toegebrachte na- deelen nog belangrijk vergroot en onherstel baar worden. Het Hongaarsche aanbod. Zaterdag vond voor de derde maal gadering van obligatiehouders plaats der So dalitas Medicorum. Prof. Brouwer was voorzitter der vergade ring. In behandeling kwam het volgende voorstel: Tot regeling der hypothecaire ,-chuld groot f 834.500 plus rente, doet reflectant het vol gende aanbod: Reflectant cedeert de door hem bij de Inter nationale Scheidsgerechten ingediende vorde ring ter zake van zyn in het Banaat (vroeger Hongaarsch, thans deels Zuid-Slavisch deels Roemeensoh gebied) onteigende onroerende goederen; met dien verstande, dat hem wegens deze vordering op grond van in ternationale overeenkomsten, gesloten in Den Haag den 20 Januari 1930 en tc Parijs der 28 April 1930, uit te reiken „agrarische obli gaties" een bedrag van f 1.043,125, d.w.z. var f 125 per obligatie van f 100 aan obligatiehou ders der Sodalitas zal worden overgedragen. Ter vergoeding der met de transactie verbon den kosten zal dit bedrag tot ten hoogste P. 2.400.000 (Hongaarsche valuta) worden ver hoogd. De door reflectant te ontvangen, voor deze overeenkomst niet benoodigde agrarische obligaties blijven in het bezit van reflectant. Tegen bovengenoemde cessie wordt de hy potheek, welke ten behoeve van obligat'ehou- ders der Sodalitas op de bezittingen d°r N.V. Elisabetsbad is ingeschreven, geroyeerd. Volgens de genoemde internationale over eenkomsten zullen de agrarische obligaties van 1 Januari 1934 af 4 pet. rente 's jaars dragen en van 1944 tot 1966 geleidelyk worden afge lost. Voor het (nauwelyks denkbare) geval, dat de rentebetaling der agrarische obligaties op 1 Jan. '34 niet mocht zyn begonnen, zal de re flectant deze garandeeren ter zekerheid waar voor een solide hypotheek op vaste goederen te Boedapest wordt aangeboden. Deze hypo theek zal worden geroyeerd bij het begin der rentebetaling op de agrarische obligaties. De internationale garanties voor de agrari sche obligaties schijnen naar voorloopige in formaties bevredigend te zijn. Definitieve in formaties worden nog ingewonnen. Den contante waarde van bet aanbod komt naar de meening der commissie ongeveer op hetzelfde neer, alsof te beginnen met 1990 van de obligaties der Sodal'tas onder handhymg der nominale waarde, de rente van 8 pet. tot 4% pet. teruggebracht, en daartegenover de soliditeit helnngriik verhoogd ware. Na langdurige debatten, waarin de voorzit ter er op wees, dat in ieder geval een offer zal moetpo worden gebracht, en men wellicht c-en waarde van 75 a 85 c/c terug kan krygen, werd het voorstel aangenomen. Er werden 2746 stemmen voor, 54 blanco en 57 tegen uitgebracht. Besproken werd voorts de zaak, hoe de actie zal kunnen worden voortgezet. Vooral de heer Lecne had het in deze vergadering hard te verduren. Het ging n.l. over de kwestie of de verdere actie met of zonder den heer Lecne u geschieden Besloten werd de volgende week op denzelf- de'i tijd en dezelfde plaats een vergadering te beleggen, teneinde een anderen trustee aan te wyzen. Alle aanwezigen gaven hun namen op ter machtiging van een der commissieleden namens hen op te treden tot afzetting van trustee. Gemachtigde is Jhr. Mr. J. M. M. Asch van Wyck te 's-Gravenhage. gezette bedoeling heeft te zorgen, dat het publiek niet te veel krijgt. De Lichtstraal moot maandelijks aflossen 100 obligatiën van f 100 leening A, 240 obli- gatiën van f 50 leening B, 480 obligatiën van f25 leening C, en 1200 obligatiën van f 10 leening D, alles ad 400 pCt. En om al die obligatiën af te lossen, trekt" de Lichtstraal iedere maand een klein aantal nummers nl. 10 van de lee ning A en 6 van de leening B C en D en wijst zij naar willekeur aan de volgende nummers die z.g.n. uitloten Bij de leening A vermeerdert zij volgen» 3 in het laatste Lichtstraalcourantje ver melde trekkingslijst naar willekeur met het getal 5 en bij de leeningen B C en D met 101/7. Door dit systeem maakt de Lichtstraal, dat de uitgekomen nummers dusdanig wor den verdeeld, dat zij van te voren weet, dat bijna niets behoeft te worden betaald. De houders van de obligaties der leening die denken en wijsgemaakt worden, dal er maandelijks 200 stuks „uitloten", komen, als ze de trekkingslijst eens uitpluizen, tol de treurige ontdekking dat er maar 10 per iedere 21000 worden afgelost. Sterker komt dit gedoe nog uit bij de leeningen B C en D. Hier blijken er gere geld precies 6 stuks van ieder 100 stuks uit te „loten". Het bedrog en de misleiding is zoo ge raffineerd, dat bijna niemand er erg in heeft Ware er zooals het behoorde, getrokken met alle nummers in de bus, dan zou de uitslag geheel anders uitvallen, de invloed, die de Lichtstraal op de trekkingen heeft, maakt, dat niet alle nummers aan 4e trek kingen deelnemen en dat zij /an te. voren weet, hoeveel ze te betalen heeft en dat is maar bitter weinig in verhouding met wat zij de menschen voorspiegelt Uit het geheele T ichtstrealgedoe blijkt ten duidelijkste dat de Lichtstraal zeer in het duister werkt en net is te hopen dat d® Justitie hier spoedig een eind aan maakt Het aantal gedupeerden beloopt nu al reeds in de tienduizendei. en eenige hon derdduizenden guldens zijn al reeds door de Lichtstraal opgeslokt waardoor het hoog tijd wordt dat hier ingegrepen wordt PHILIPS GLOEILAMPEN. Naar aanleiding van een vraag door „D® Zakenwereld" met betrekking tot de dividend politiek van de onderneming gesteld, heeft dr Philips geantwoord", dat geen politiek van di videndstabilisatie wordt gevoerd en niet méé» zal worden uitgekeerd, dan de winst na rui me afschrijvingen toelaat. Ook dit jaar zal, zooals gebruikelijk, getracht worden alle uit breidingen éénmaal af te schryven. DE LICHTSTRAAL-AFFAIRE van Loon te Den Met groot genoegen las ik Uw artikel ii Uw blad van 30 Augustus 1.1. Ik zie daar uit, dat U zich eveneens tegen de door mij openlijk van zwendel en bedrog beschuldig de Maatschappij „De Lichtstraal", heeft ge keerd. Zooals U al reeds gepubliceerd heeft, is door mij een aanklacht tegen die zwen- dclcombinatie ingediend bij den heer Pro cureur-Generaal van het Gerechtshof te Den Haag. Ook hier weder tracht de Lichtstraal het publiek te misleiden, door te publiceeren, dat die aanklacht niet zoude ziju ingediend op advies van de Justitie te Rotterdam, het geen wel degelijk het geval is, daar dit advies mij bereikte via het Hoofdcommis sariaat van Politie, aldaar. Eveneens misleidt de Lichtstraal het ar- gelooze publiek met haar mededeeling over de z.g.n. garantie, die zij aan houders van Bebomij-obligatiën verstrekt. Volgens die mededeeling zou die garantieverklaring tc vinden zijn in het maandblad van dc Licht straal, doch, nóch in het nummer van Juli, nóch in dat van Augustus is deze garantie- verklaring te vinden. Wel zegt de Lichtstraal, dat zij zich ga rant verklaart voor alle verplichtingen ten opzichte van A, B, C en D-obligatiën, doch zij verzwijgt daarbij, dat hier Bebomij-obli gatiën worden bedoeld. Evenals zij in haar courantje verzwijgt, dat de Bebcmy failliet is verklaard, en dat op mijn verzoek dit faillissement is uitge sproken. Trouwens, al zou die garantie verklaring er wél geweest zijn, dan zou die voor de houders van Bebomy-obligaticn absoluut geen waarde hebben gehad, daar de Licht straal absoluut geen dekkingen voor die verplichtingen heeft. Haar balans, die zij ook wijselijk maar niet meer publiceert, (de vorige balans is aanleiding geweest, dat de Justitie een on derzoek heeft ingesteld) zou hiervan het duidelijkste bewijs geven. De Lichtstraal heeft thans zelve obliga tiën uitgegeven, genaamd leeningen ABC en D, welke leeningen in niets verschillen van de Bcbomy-obligatielecningen. Trekkingsplan, voorwaarden, nummering, alles is gelijk. De Lichtstraal houdt nu eigen trekkin gen. Hot argeloozc publiek, dat nu de trek- kingslijstcn bekijkt, wordt daardoor in don waan gebracht, dat de Bebomy-trekkingen nog steeds plaats hebben en gaat gewoon door de arme zuurverdiende spaarpennin genlaan de Lichtstraal te offeren. Totdat die menschen ook wakker geschud worden cn het is voor die menschen te hopen, dat dit spoedig gebeurt. Want vast staat, dat die arme menschen schandelijk bedrogen worden. Laat ik hier nog maar alleen memoreeren het z.g.n. trekkingssysteem, dat de Licht straal or op na houdt, en dat de voorop- Waarschuwing. Naar gobleken is, worden door enkele hou ders van door den Minister van Waterstaat verleende machtigingen voor radio-distribu tie, pogingen aangewend hun distributie-be drijven te verkoopen. Daar ingevolge de be palingen der voorwaarden, waaronder de machtigingen zijn verleend, de machtigin gen zelve niet voor overdracht vatbaar zijn, zouden eventueele koopers, zoodra zij de ex ploitatie overnemen, in overtreding zijn vau artikel 25 van het Radio Reglement 1930, ■aarop een maximum straf van 1.000 of zes maanden hechtenis staat. Aangezien radio-distributie-inrichtingen oor personen, aan wie voor het betrokken bedrijfgebied geen machtiging is of zal wor den verleend, vrijwel waardeloos zijn, wordt in overweging gegeven op in den aanhef bedoelde aanbiedingen niet in te gaan. Eventueel ter zake gcwenschte inlichtingen kunnen worden ingewonnen bij het Hoofd bestuur der Posterijen, Telegrafie en Tele fonie, 5e afdeeling, bureel B, te 's-Graven hage; omtrent in dc Gemeente Amsterdam gevestigde radio-distributie-bedrijven kan men zich bovendien wenden tot het Secre tariaat der Commissie van Advies voor da Radio Distributie in de gemeente Amster dam, Heerengracht 295, kamer 140, Amster dam. Gemengd Nieuws. KINDERVERLAMMING. i Een tweede geval van kinderverlamming heeft zich voorgedaan by een 18-jarigen zoon van den landbouwer Holtenbroek te Okken- broek (gemeente Diepenveen). De patient werd op geneeskundig advies vervoerd naar d® barakken te Deventer. j OUDE VROUW LEVEND VERBRAND. 1 In de woning van het echtpaar S. in da Tuinstraat waar een 79-jarige man en een 85 jarige oude vrouw woonachtig zyn, ge raakten, toen de vrouw een op den grond staand gastoestel wilde aansteken, de klceren van vrouw in brand. Toen voorbijgangers, die vlammen zagen, het huis binnendrongen, von den zij het half verkoolde lyk van de on gelukkige. De oude man, die nog te bed lag toen het ongeluk gebeurde, kreeg geen letsel. De brandweer had den kleinen binnerfbrand spoedig gebluscht. ZWOLSCHE ZAKKENROLLERS. Te Zwolle werd op Oud Smolle tijdens dn feesten op Vrijdag een notaris beroofd van zijn portefeuille, waarin zich een waarde be- vond van ruim f 200. De heer P., die zich in de buitensocieteit verkleedde voor den optocht, en daarom zijn kostbaar polshorloge even neerlegde, be merkte even later dat het verdwenen was. Het derde slachtoffer is de heer J. J. H. S.. die tijdens het vuurwerk van horloge met ketting werd ontlast PROPAGANDA-MAAND SEPTEMBER 1930 Het blad van de lezers voor de lezers Ondergeteekende geeft op als abonné op dit blad de(n) volgende(n) persoon(onen): AANBRENGER:. (Namen en adressen volledig invullen.) Onderteekcnlng van aanbrenf Op te zenden aan het bureau van ons blad. Kwarta&labonné's ontvangen tot 1 October de verschijnende nummers gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6