maandag 8 september 1930 tweede blad pag. 5 REVOLUTIE in ARGENTINIË GROOTE OPWINDING DE AFGETREDEN PRESIDENT GEARRESTEERD De revolutie, die in Argentinië al sinds ©enige dagen dreigde, is een feit geworden. De eigenlijke oorzaak ervan moet zijn de verslechtering van den cconomischen en financieelen toestand, die door breede kringen der bevolking geweten wordt aan de regeering van den reeds 78-jarigen Pre sident Irigoyen, een staatsman, die zich ge durende vele jaren juist in een bijzonder groot vertrouwen van het volk heeft gen verheugen. De leider van de omwenteling, die thans een voldongen feit schijnt te zijn, is generaal Jose Uriburu, een neef van der oud-president van Argentinië van denzelf den i Nader wordt uit Buenos Aires bericht: Generaal Iriburu heeft de leiding genomen van een voorloopige regeering, waarin bur gers zitting hebben genomen. Iriburu heeft do bevolking toegesproken, waarna hij stormachtig werd toegejuicht. In den afgeloopen nacht zijn bij ongere geldheden 15 personen gedood en 100 gewond Uit Londen wordt gemeld: De directeur van de Buenos Aires Western Railway," welke in Engclsch bezit is, heeft een telegram ontvangen, volgens hetwelk het spoorwegverkeer tot dusverre onder de revolutie niet heeft geleden. Voor Engeland is tevens de kwestie van belang of en in hoeverre de politieke ontwikkeling der om standigheden in. Argentinië van invloed zal zijn op het voorgenomen bezoek van den Prins van Wales bij de opening van de Britsche tentoonstellingsafdeeling te Buenos Aires. Voorloopig heeft men nog hoop op een verbetering der toestanden voor het a s. voorjaar, zoodat een uitwisseling van telegrammen vermeden zou kunnen worden. Generaal Jose Iriburu, wiens troepen de hoofdstad naderen, tracht president Irigoyen geheel uit het politieke leven te doen ver dwijnen. Hij heeft hem getelegrafeerd, dat indien hij zou weigeren af te treden, het presidents- paleis zou worden beschoten. Twintig vliegtuigen hebben over de stad gevlogen en hebben ten slotte naar El Paler mo, het centrum der revolutionairen, koers g Vice-president Enrique Martinez heeft voor 'den tfjd van 30 dagen dén staat van beleg afgekondigd. Ten einde den nieuwen bewindsman meer vrijheid te geven, heeft de Argentijnsche regeering een collectieve ontslagaanvrage ingediend. De versterkte politietroepen te Buenos 'Aires bewaken de openbare gebouwen. Er wordte druk gepatrouilleerd. De opwinding te Buenos Aires. Uit Buenos Aires wordt gemeld: De stad is na de onlusten van Vrijdagavond zeer opge wonden. De „Critica", een blad der oppositie, is in beslag genomen. De telegraafmaat- sohappijèn worden sterk gecontroleerd. De banken en vele zaken zijn gesloten. Er heerscht groote verwarring. Militaire vlieg tuigen kruisen over de stad en werpen pam fletten uit, waarin dobr dé militaire Junta eon ffrötfdlgé wijziging in' het regiem wordt geëiscM. Döor de politie-zijn alle perso welke zich op weg naar Buenos Aires vonden, gefouilleerd. Het lijdt geen twijfel of aan de heer- Ischappij der radicale partij is thans een einde gekomen. Het heeft evenwel het aanzien alsof de openbare meening niét sympathiseert met jecn militaire dictatuur. Irigoyen gearresteerd. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat rle afgetreden president, van Argentinië, Iri goyen, tljans gearresteerd is en in het. barak kenkamp der infanterie La Plata is geïn terneerd. Het voorloopige militaire, kabinet onder lei ding van generaal Uriburu heeft volgens hetzelfde bericht de over het geheele land afgekondigde staat van beleg opgeheven. De berichten volgens welke ecnige garni zoenen geweigerd hebben aan de nieuw regeertng te gehoorzamen, schijnen onjuist De bevolking viert feest, als gevolg va behaalde successen der militaire revolutie. De bureaux van de „Epoca" en de „Caill?" werden door de menigte geplunderd en brand gestoken. De brandweer keek toe zonder pogingen te doen het vuur te blusschen. De gebouw zijn totaal verwoest. Irrigoyen stervende? Geruchten uit Buenos Aires melden, dat Iri goyen, die intusschen weer is vrijgelaten, stervende zou zjin tengevolge van een aan val van hartzwakte. Een bevestiging hiervan is echter nop- niet voorhanden. Generaal Uriburu heeft een proclamatie Uitgevaardigd, waarin hij belooft bet parle ment te zulten ontbinden. Het aantal slacht offers der revolutie bedraagt 50, dat der ge wonden verscheidene bonderden. In regee- ringskringen te Washington hoopt men, dut na de omwenteling te Buenos Aires een ver betering zal intreden tusschen de Vereepigde Staten en Argentinië. NIEUWE VONDSTEN OP HET WITTE EILAND EEN TWEEDE KAMP VAN ANDREE OOK HET SKELET VAN FRÏNKEL GEVONDEN Het vermoeden van Dr. Horn, dat er zich nog rneer overblijfselen van de expe ditie Andree op het Witte Eiland zouden bevinden, is, volgens hetgeen Zweedsehe en Noorsche bladen berichten, bevestigd door de nieuwe vondsten, gedaan door ue expeditie aan boord van het Noorsche schip „Isbjörn". Den vijfden September vond deze expeditie bij het doorzoeken van 't eiland een kamp van Andree, nog ten deele onder het ijs van een afsmeltenden gletscher borgen. In de ineengestorte woning, welke uiterst primitief van drijfhout en zeildoek was op getrokken, vond men behalve boeken, dag boeken cn brieven een uiteengevallen ske let, dat waarschijnlijk dat van Frankel is, en verscheiden instrumenten, wapens, werk tuigen en declen van de uitrusting, als mede deelen van den gondel, brieven en aanteekeningen van Strindberg en Frankel, Alles wijst er op, dat de luchtballon „Adelaar" op of nabij het eiland is ge daald en dat de expeditie er geruimen tijd heeft geleefd en haar lot door een plotse linge catastrophe, een sneeuwstorm of iets dergelijks, bezegeld zag. De persexpeditie wordt op zijn vroegst over zeven, acht dagen in Tromsö terug- DE VERKIEZINGSCAMPAGNE IN DUITSCHLAND Den laatsten dag voor de verkiezingen weiden vele bijeenkomsten gehouden der verschillende partijen. Dr. Hugcnberg te Breslau. Dr. Hugcnberg, de leider der Duitsch Natio nale Partij, heeft te Breslau het woord ge voerd voor het Landverband der partij. TIu- genberg besprak verschillende toespelingen welke op zijn optreden als politicus waren gemaakt. Vergadering der Staatspartij. Op een te Berlijn gehóuden vergadering van de Duitsche Staatspartij werd het w gevoerd door den Pruisischen minister van Financiën, von Lettow Aschoff, die de onder handelingen welke met de andere partij waren gevoerd om te komen tot een sterke partij, in herinnering bracht. Spr. betreurde het o.m. dat de onderhan delingen met de Duitsche Volkspartij DE TOESTAND IN PERU. Talrijke arrestaties te Lima. Uit Lima wordt gemeld, dat Rariategui, oud-president van de Kamer van Afgevaar digden van Peru, gearresteerd is. Ér zijn eveneens talrijke ambtenaren ge arresteerd als gevolg van do verdwijning van politieke documenten uit de archieven. EEN BELGISCHE PRINS.v-- GEBOREN. Prinses Astrid is Zondag bevallen van Kroonprins Leopold was naar Dixmuidcn, waar een monument werd onthuld ter eerc van generaal Jacques van Dixmuide. Door prinses Ingeborg van Zweden werd hij tele fonisch teruggeroepen. Onmiddellijk liet Prins Leopold de plechtigheid in den steek. De prinses en de jonge prins maken het uitstekend. De jonge prins zal Boudewijn heeten. Zijn overige voornamen zijn Albert, Karei, Axel, Marie, Gustaaf. DOODVONNISSEN VOLTROKKEN IN ITALIË. Naar het Romeinsche blad „II Piccolo" meldt, werd Zaterdagochtend in de vroegte in de buurt van Triest het doodvonnis vol trokken aan een viertal Slovenen, die door het Gerechtshof tot Bescherming van den Staat, wegens den aanval oji de „Popoio di [Trieste" ter dood veroordeeld werden. Volgens de jongste berichten bedraagt het aantal- slachtoffors thans reeds ruim 2000. Veel 'personen sterven aan de gevolgen van de verschrikkelijke hygiënische toe standen. De kerkhoven zijn door de storm vloeden losgewoeld, waardoor de lijken ronddrijven. Groote groepen dwalen ver dwaasd door het land. EEN MINISTER MET E-ri ONRECHTMATIGEN DOCTORSTITEL? De socialistische pers in Duitschland be schuldigt den Thüringschen minister van binnenlandschc zaken Frick, dat hij ten on rechte den doctorstitel voor zijn naam voert. Dr. Frick zegt in antwoord daarop, dat in 1905, toen hij doctoreerde, de verplichting nog niet bestond, dat een proefschrift ge drukt werd. Een en ander wordt nu te Heidelberg on derzocht. RELLETJES TE HAIFA. Een Christen-Arabier gedood. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat gister bij de begraafplaats te Haifa ongeregeldheden hebben plaats gehad. Christen-Arabieren en Mohammedanen raak ten slaags, waarbij een Christen-Arabier, de uitgever van een dagblad, werd gedood zes anderen gewond. Een Mohammedaan werd ernstig gewond. Gevreesd wordt dat meer ongeregeldheden zullen volger VERONTRUSTENDE AARDSCHOKKEN. In de omgeving van Murcia (Spanje) woi den sedert eenige dagen herhaaldelijk aard schokken bemerkt, welke reeds eenige mate- rieele schade hebben aangericht. De bevolking is ten zeerste verontrust en gealarmeerd. Bij de geringste beving welke bespeurbaar is. rent alles de straat en de open pleinen op. Vele personen durven zelfs in het geheel niet meer huizen binnen te gaan. DOOR HET HEMELVUUR GETROFFEN. To Longerich in Duitschland is de bliksem in een groep arbeiders geslagen, die met dorschen bezig waren. Zes personen bekwa men zwaar letsel; een paard werd gedood. De dorschmachine ging in vlammen op. JACK DIAMOND. Zooals men weet gold het oorspronkelijk uitwijzigingshevel voor den Koning der New Yorksche Onderwereld Jack Diamond, slechts voor Pruisen. Thans heeft hij bevel gekregen zich onverwijld in te schepen. Dia mond vertrok Zaterdag per s.s. „llannovcr" weer naar de Vereenigde Slaten. Als merkwaardige bijzonderheid zij nog vermeld, dat een professor ie N'anheim hem juist telegrafisch oen „kuur" in zijn sana torium had aangeboden. COSTES EN BELLONTE GEEERD. Op voorstel van den Framschen minister voor Luchtvaart Laurent Eynac, heeft de regeering gisteren besloten Dieudonné Cos- tes voor te dragen tot Commandeur van het Legioen van Eer en Maurice, Bellonte en Viaut, den metereoloog, die de reis heeft oorbereid, respectievelijk tot Officier en Ridder van het Legioen van Eer. De vrouwen van Costes en Bel lonte naar Amerika. Er komt geen einde aan de telefoontjes i bezoeken aan de woning van mevrouw Costes. Ten einde z'ch spoediger van alles op hoogte te stellen, heeft de vrouw van Bellonte er eveneens tydeljjk haar tenten Donderdag a.s. zullen de eohtgenooten der koene piloten zich per „ïle de France'' r.aar New York begeven. MGR. dr. w. h. nolens BIJ ZIJN 70sten JAARDAG EEN STAATSMAN VAN RIJPE ERVARING Gister is de Minister van Staat, Mgr. D r. W. H. Nolens 70 jaar geworden. Willem Hubert Nolens werd 7 Sept. 1860 te Venlo geboren. Hij studeerde aan de Uni versiteit te Utrecht van 18801884 in de rechts- en staatswetenschap, en van 1884 18S7 in de theologie aan het Seminarie te Roermond, waar hij in 1SS7 de priesterwij ding ontving. Op 12 Februari 1890 promo veerde hij te Utrecht „cum laude" tot doctor in dc staatswetenschap op proefschrift ge titeld: „De leer van den H. Thomas van Aquino over het Recht", en tot doctor in de rechtswetenschap op „Stellingen". Voorts was Dr. Nolens o. m. teeraar aan de Roomsch-Kath. H. B. School met 5-jarigen cursus te Rolduc en dooeerde daar de staatswetenschap, terwijl hij aan het Semi narie aldaar in de zedelijke wijsbegeerte on de sociale wetenschap les gaf. Sinds 1896 is hij lid der Tweede Kamer. De beteekenis van deze bekende figuur voor ons politiek leven wordt in ons hoofd artikel van heden uiteengezet. In de Maasbode geven verschilende leiders van politieke groepen hun oordeel over den thans 70-jarigen staatsman. De heer H. Co lijn schrijft als voorzitter der A. R. Tweede Kamerfractie o. na- Monseigneur 70 jaar! Wie zou het van hem denken? Dat ist wel de eerste gedachte die opkomt, als men hem zoo dagelijks aan het werk ziet Weinigen toch genieten het voorrecht op dien teeltijd nog *jo frisch te zijn, lichame lijk en geestelijk b<&ide. De tijd van meer nauwe samenwerking tusschen de groepen der rechterzijde ligt nu al eenige jaren achter ons en de pe--soon lijke aanrakingen zijn daarom niet moer ge heel van denzeifden aard Jils voorheen, in dezen zin dan, dat onderling^ bespreking' en overleg over zaken den laatsten tijd niet meer plegen voor te Kópten. Toen ze nog plaats vonden, was dat overtel? niet al tijd even gemakkelijk. In hooge m^te voor zichtig. placht Dr. Notens zich niet spoedig vast te leggen. Maar had hij zich .uitge sproken, dan wist men ook waar men aan toe was. En was er een enkele maal fien plotselinge en op het eerste gezicht son. onverklaarbare koerswijziging ik denk hier b.v. aan het voorstel de behandeling der indertijd door mij ingediende Militie- wet tot een later tijdstip te verschuiven - dan bleek achteraf, dat deze doorzoufce pa lementariër daarmee de zaak zelve had ge diend. Zoo zouden er nog wel meer beelden zijn aan te voeren, die alle echter naast verandering tevens van beter inzicht hebben getuigd. Mannen van zooveel rijpe ervaring en zooveel inzicht in de psychologie van de- Kamer zijn voor elk parlement van on schatbare waarde. En ook daarom ligt het zoo voor de hand de hoop uit te spreken, dat Dr. Notens ook als Kamerlid den leeftijd van hen, die de Schrift als „zeer sterk" noemt, bereiken Aa'n een waardeerend artikel van M r. J. Schokking, voorzitter van de Chr. Hist. Tweede Kamerfractie, ontleencn we dit; Het feit van het meesterschap van Dr. Notens in de politieke leiding zijner frac tie, staat cnaantastbaar, ook zonder dat liij zelf aan dc geüachtenwisseüng de»l neemt en dit goeddeels o\erlatend aan de telkens daarvoor meest aangewezen leden houdt hij, aan de door hem gewilde richting niet beslistheid vast Ditzelfde feit geeft, in verband met de getalsterkte van de Roomseh-Katliolicke Kamerfractie, aan Dr. Notens die sterke positie en overwegenden invloed in het parlement, waarmee alten te rekenen heb ben. Dr. Notens, de ecnige Minister van Staat, zonder ooit Minister te zijn geweest, heeft tengevolge van die positie op wetge ving en beleid meer invloed dan hij mis schien als Minister zou hebben gehad. Dat in de groepeering der partijen zich in de latere jaren vooral om zijn persoon de strijd concentreert om hem van een ge ducht tegenstander een begeerden mede stander te maken, is uit dien hoofde niet vreemd. En bij alle hulde, die hem op zijn 70sten geboortedag van mede- cn tegenstander ge bracht zal worden, stel ik mij voor. dat, daaronder voor hem het gevoel van de groote verantwoordelijkheid, die op hem rust niet zal schuilgaan. Ik voeg er aan toe, dat do gedachte hieraan niet het minst de be teekenis van dezen gedenkdag ook voor de leden van andere partijen kan uitmaken en varhoogen. Een gedachte welke niet in strijd komt met de verklaring, dat een figuur als Dr. Nolens die andere partijen om de positie, welke hij inneemt, meer nog dan anders tot bezinning op eigen beginsel en opvatting noopt. Het naar beste weten en krachten ijve- n voor de belangen van land en volk, orde slechts als punt van gemeenschappe lijke ontmoeting in het oog gehouden. Worde het Dr. Nolens geschonken zijn weten en krachten, die vele zijn, nog lang daaraan te geven! MONTREAL, 8 Sept. Tengevolge van moeilijkheden met den Minister van Onder wijs hebben 4 leden van de regeering van Canada gedreigd te zulten aftreden, nl. de Ministers -van Financiën, Binnenl. Zaken, Buitenl. Zaken en Landbouw. Radio Nieuws. DE A.V.R.O.-DEMONSTRATIE OP HOUTRUST TE DSN HAAG. „Een handjevol menschen" zullen de TL R. O. en de Christelijke Radio-omroep zeggen. „Anderhalve man en een paarcto- kop" de menschen van de S. D. A. 1'. Want dat doet „men" nu eenmaal zoo wan neer het een andere demonstratie geldt dan die men zelf geeft." Met deze woorden begint het verslag in een onzer „deftige" liberale bladen van de Zaterdagmiddag op Houtrust te Den Haag gehouden A. V'. R. O.-betooging. Deze zelfbekentenis van de liberale „men'', die zonderlinge ethische opvattingen vei raadt, was te merkwaardig om haar niet t' vermelden. Het liberalisme was steeds cu i blijkbaar nog immer gewoon zichzelf heel groot te zien en de overgroote meerderheid, die het tegenover zich vindt, te bagatellisee- ren, ook al komt zij daarmee op gespannen voet te staan met eerlijkheid cn waarheid. Zóó zijn ónze mannen niet! We hebben niet de minste reden om nb mee le deelen, dat de A. V. R. O. er in g. slaagd is Zaterdagmiddag vele tienduiz«-i den uit alle deelen des lands op Houtrust bijeen te brengen. Er weixten enorme cijfer genoemd, die grootcndeels overdreven zijn b achten. Maar dat liet een eind naar d< 100.000 ging, een verslggever van de N. R. Ci schafte 60 a 70.000. achten ock wij niet zoi onwaarschijnlijk. De A.V.R.O.-betnegers arri veerden hetzij met extra-treinen, hetzij ii fill es van extra-autobussen, dan wel per H. T. M., in particuliere auto's of per m rijwiel of gewone fiets. Zelfs waren de lang zamerhand uit den tijd geraakte, doch nog hier en daar aanwezige paardenbespannin- gen van stal gehaald om, als de afstand niet al te groot was, op deze wijze den rit het Haagsche Houtrust te ondernemen. Het terrein was op de gebruikelijke wijze voor.zoo'n massa-demonstratie ingericht. De tribunes waren getooid met de beken de A.V.R.O.-vlaggen, terwijl aan de onder zijde verschillende opschriften, vermelden de de verlangens van de A.V.RjO.-i6ten, wa ren aangebracht. Parkeerruimte was rondom het veld inge richt voor 6000 auto's en aan de binnenrijd, was stariinggclegenheid gemaakt voor 5000 rijwielen. Voorts was gezorgd voor de noo- dige toitetinriehtingen e. d. De chef van den teclinischen dienst van dc ILL. RL, dc heer Aler, had zich beschik baar gesteld om per vliegtuig in den namid dag boven het terrein te circuleeren vooi liet maken van luchtfoto's van de beloo ging. Wat ook geschied is. Voor de autocolonnes van buiten waren speciale routes in de stad aangewezer kwamen echter zoo laat, dat de meeting al weer aan het verloopen was. Bovendien was in de stad bet verkeer hopeloos geloopen. doordat in de Parkstraat de Am- sterdamsche en de Rotterdamschc stoet op elkaar hotsten. Waarom heide colonnes door de Parkstraat moesten is voor een eer dig normaal mensch niet duidelijk. De groepen jdie per trein waren gekomen (de. extra-treinen arriveerden met korte tusschenpoozen tusschen half een en half drig) wandelden naar het terrein. Dr. F. Westerling opende de betoo- gingj met een inleidend woord. Daarna volg den redevoeringen van de heeren Dr. Mol huizen, Mr. v. Doorne en Willem Vogt.' Muzieknummers wisselden de spraken af. Ook had een ballonnenwedstrijd plaa,ts. Na de rede van dr. Molhuyzen volgde een langdurig applaus, terwijl deu 6preker een gnoote krans namens het Haagsche A.V.R.O. comité werd aangeboden. Ook mevr. Mol hwyzen ontving een bloemenhulde. De redevoeringen van mr. van Doorne en van den heer Vogt oogstten eveneens lui den en langdurigen bijval. Dr. Westerling sprak een slotwoord, waar na de volgende motie bij acclamatie werd aangenomen: „Meer dan 100,000 leden van de A.V.R O. vereenigd op den landdag op 6 September 1930 op Houtrust in Den Haag, wenden zich eerbiedig tot Uwe Majesteit, omdat hun rechtsgevoel is gekrenkt door de wijz< waarop de wet op de verdeeling van den .zendtijd is toegepast. Naar hun meening is het een eisch van lelijkheid, dat ieder Nederlander de gehee le week een nationaal algemeen program mai moet kunnen beluisteren, dat niemand kan jkwetsen en dat ons volk vereent. Zij wenschen, dat geen zendtijd van dit al gemeen programma zal worden afgenomen ten bate van partijuitzendingen, die ons volk veivXeelen. Zij weiW011 zich daarom vol hoop en ver trouwen tflÉ Uwe Majesteit, die het symbool zijt van de ^enheid van ons volk, in de over tuiging, dat i.'we Majesteit wel aandacht zal willen schenken aan deze verlangens een zoo groot cteel van Uw volk." Deze motie zal ter kennis van H. M. wor den gebracht. Hierop liet de irH-lziek het Wilhelmus hoo- ren, dat uit volle Évmst door de tienduizen den werd medegezoh gen cn met een alge meen zwaaien van de A. V. R. O.-vlag werd besloten. Behalve dr. MolhuijscV ontvingen ook dr. Westerling, do heer VogL en Nico Trcep een bloemenhulde. Bij het einde van dc byhooging te ruim 7 pur bracht do heer J. M. cke Graaf, voorzit ter van het Haagsche A. "Cf. R. O.-comitè, dank aan het algemeen bestVt'r vöor de ganisatie van deze betooging. Kerknieuws. NED. HERV. KERK Drietal: Te Breda (vac.-J. H. H. vafi Beem), C. D. teraël te Hattem, J. F. L. A. det Jagher te Dekten en G. de Vries te lieerde. Beroepen: Te Hollandeche Vel'd, J. F. Th. van der Linde le Heeg Te Nes en Wiie- rum, cand. J. H. F. Engel te Groningen. Aangenomen: Naar Noordwij k-Bin- nen (toez.), W. W. Sïddré te Zevenbergen Naar Koekange (Dr.), cand. II. G. Mooi te Hallum Naar Den Oever on Breezand, oand. K. O. Finkeneieper te Alkmaar. Bedankt: Voor Vinkeveen, V. J. Jap- chen te Maartensdijk (U.) Voor Ooetkapel- i, J. Kuijlman te Vreeland. GEREF. KERKEN weetal: Te Oudega (Small.), cand. J. C. Eerste Hulp. 41 Om in het gezin aan groot en klein, dade lijk hulp te kunnen verleenen bij Brand enden en Snijwonden en alle andere Huid- erwondingen, is het zoo veilig thuis altijd bij de hand te hebben een doos of tube PUROL CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST. Door het Prov. Kerkbestuur van Utrecht ziin tot tie Evan gel iebediening in de Ne". Hervormde Kc-rk toegelaten de heeren H. R. J Ley en ga, Haddingestraat 17 te Groningen, Thiol, cand. aan de Rijksuniversiteit te Gro- lingen en J. E. Uitman te Zeist, Theol. :and. aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. SPREKEN VAN EEN STICHTELIJK WCORD. Te Leiden heeft de Kerkeraad der Geref Kerk in Hersteld Verhand, gehoord hei advies der classicale deputaton ad hoe, den heer A. van Kampen aldaar het recht verleend in de samenkomsten der Gemeente een stichtelijk woord te spreken. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE D s. A. F. Keuchenius, die onlangs afscheid nam van dc Geref. Kerk te St. Jncobi-Parochie, werd Zondagmorgen be vestigd als missionair predikant bjj Je Geref. Kerk van Utrecht, bestemd voor deD arbeid te Poerworedjo (Java). I)e beves'i ger, Ds. P. Ch. van der Vliet, hield een pre dikatie over Matth. 9 36 en sprak over: 1. de noodzakelijkheid van, 2. de roeping tol en 3. het gebed voor den arbeid der zen ding. Na de bevestiging zong de Gemeente voorzoover zij binnen de wanden Tan de Zuiderkerk een plaats kon vinden, den be vestigde Ps. 1343 toe. Ds. Keuchenius hoopt a.s. Donderdag zijn intreepredikath te houden. Cand. J. Kremer, van Heerenveen gekomen, werd Vrijdagavond j.l. in een af zonderlijken dienst hij de Geref. Kerk 'van Ede (G.) tot zijn arbeid als hulppredik" ingeleid door den pastor loci, Ds. K. Wil keiman, die op het heerlijke en tevens moeilijke werk van den predikant wees heer Krecner sprak daarna over Jesajn 40 6—8 en bepaalde de Gemeente bij de vergankelijkheid des menschen en de eeuwigheid van Gods Woord, vervolgens met hartelijke woorden zich wendend tot Ds Winkelman, Kerkeraad en Gemeente, de jeugd en tot zijn ouders die een lang gekoes terden wensch thans in vervulling zagen gaan. Op verzoek van den predikant werd door de Gemeente den heer lvremcr Ps. 134 vers 3 toegezongen. Ds. M. E. van Meer, van Wagenin- pen gekomen, werd Zondagmorgen in de Domkerk bevestigd als predikant der Ned. Hervormde Gemeente van Utrecht door Dr. G. W. Oberman, aldaar, die Joh. 1 47 en 50a tot tekst had. Het was een liturgische dienst, waarin een zangkoor medewerking verleende. De bevestiger schetste den smaad, maar ook de glorie en heerlijkheid van Christus en var Zijn Kerk. Het zang koor zong Ds. van Meer toe den Apostoli schen zegen: „De Heere zegene u en Kij be hoede u". De Gemeente zong hem toe Ps. 121 4 en 2. Dr. H. SCHOKKING Dr. H. Schokking, predikant bij de Ned. Hery. Gemeente te Den Haae, die anke' maanden geleden, bij een auto-ongeluk te Oldebroek. met Ds. J. W. Groot Enzerink. uit Leiden, ernstig gewond werd, is gisteravond voor bet eerst na zijn ziekte, wederom voor zijn Gemeente mogen voorgaan en wel in de Juliona-kerk. BAPTISTENGEMEENTEN IN NEDERLAND De 50ste algemeene vergadering. De Unie van Baptisten-Gemeenten in Ni derlamd houdt op Woensdag 10 dezer haar 50ste algemeene vergadering in het kerk lokaal der Baptistc-gemecntc in Den Haag, aan den Zuid-Binnensingel. Donderdag en Vrijdag d.a.v. zal in ge- noemd kerklokaal eveneens gehouden den de Gewestelijke Conferentie van hel Baptist Wercldverbond, aan welke Confe rentie zal worden deelgenomen door Pap tisten uit geheel Nederland. Engeland. Duitschland en Amerika. Daar zal benevens door predikanten uit verschillende Neder- landsche gemeenten het woord gevoerd wor den door Dr. John Mac Neill, president van het Wereldverbond en Dr. J. H. Rushbrooke, algemeen secretaris van het Verbond. Dc ze vergaderingen zijn slechts toegankelijk voor aangesloten Baptisten. De slotsamenkomst op Vrijdag 12 dezer, des avonds van 7.30 tot 9.30 uur, is open baar en voor ieder toegankelijk. Deze zal gehouden worden in de Doopsgezinde kerk aan dc Bleisstraat. In deze openbare samen komst zullen de voorzitter en de secretaris van het Wereldverbond spreken over de onderwerpen: „Wat wij Baptisten gclooven" en „De Baptisten in de 20e eeuw. De Vereeniging tot ondersteuning van rustende of invalide voorgarugers der Bap tiste-gemeenten in Nederland „Voorzorg", zal Dinsdag 9 dezer, eveneens te 's-Graven- hage, haar jaarvergadering houden. HERDENKING. Te Sn eek (Fr.) aal het Zondag 21 Sept. as. 50 jaar geleden zijn, dat daar de Bap tisten-Gemeente geïnstalleerd werd. Uit Wezep (Gr.) verzoekt men ons het volgende te willen publiceeren: Den 9den October a.s. zal het 75 jaar ge leden zijn. dat de Geref. Kerk alhier werd geïnstitueerd. Deze dag zal een dag van blij en dankbaar herdenken worden voor alten, die tot deze Kerk behooren, maar niet minder voor hen, die m vroeger tijd tot haar in een of andere betrekking hebben gedaan. Lüt de Gemeente zelf heeft zich een com missie gevormd met het doel gelden bijeen te verzamelen om den Kerkeraad op 9 OcL een jubilcumgave te kunnen aanbieden ter aflossing van de nog steeds aanzienlijke schuld der Kerk. Mochten er buiten Wezcp broeders of zus- ters zijn. die van hun belangstelling willen tfoen blijken, dan zal dit de commissie zeer vcwlkom zijn. Penningmeester is do heer Hm. Heerbergen te Wezep (Geld.), gironummer 14-4378. KERKGEBOUWEN. Ta Befverwyk zal de Geref. Kerk, wyl de bestaande te klein werd een nieuwe kerk bouwetn. Deze kerk, die volgens de tce- kening een waardig monument en tegelijk een vriendelijk gt&ouw zal zijn, krijgt een stijl, die in de omeevhy? een aanpenamen indruk zal wokken. Zij zal ruim 400 zitplaatsen bevatten. Architect is de Heer Meyeran te Wijk in Duin, aannemer de heer H. Oudshoorn tc Vdsen. Te IJmuiden heeft de Kerkeraad der Geref. Kerk, na een ge\ouden vergadering met de lidmaten, die met de plannen in groote meerderheid sympathiseerde, besloten tot den bouw van een nieuwe kezk in het nieuwe ge deelte bezuiden de gpooritfn. Architect ie de heer H. J. van der Veen te Amsterdam. Weerbericht- B AR OMETERST AND Hoogste stand 772,0 te Ingö. Laagste stand 752.3 te Hamburg. VERWACHTING Matige, tot zwakke later wellicht weer iet© toenemende Westelijke tot Zuidwestelijke of Zuidelijke wind, afwisselende bewolking, aan vankelijk weinig of geen regen, later toene mende regenkans, weinig-verandering in tem peratuur. FIETSERS LICHT OP: i 9jo Sept. van 7.59 nam. tot 5.56 vorm Gemengd Nieuws. EEN DUBBELGANGER VAN FLORIS VOS? In verband met een persbericht volgen» hetwelk de politie te Tubbergen tegen hot Kamerlid Floris Vos proces-verbaal heeft opgemaakt wegens het rijden boven de maxi mum snelheid, heeft deze den burgemees ter van Tubbergen medegedeeld, dat hij :n geen elf jaren te Tubbergen is geweest en verzoekt nader ondenzoek. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Ternauwernood ontkomen. Zaterdagmiddag werd op den onbewaak ten overweg aan den Zwarte weg te Gouda mej. H. de Hoog, uit Gouda, die met een jongen op de fiets reed, door den trein ge gre)>en. De knaap kon nog juist ongedeerd passeeren, doch het rijwiel van de vrouw werd door den trein meegesleurd en zij zelf tegen den berm van de spoorbaan gewort pen, waar zij een ernstige hoofdwonde op liep. De gewonde werd in het Van Herson- ziekenhuis opgenomen. Binnenkort zou het wachterswoninkje, dat het uitzicht belemmert en oorzaak van het ongeluk moet zijn, afgebroken worden. WILHELMINAZIEKENHUIS TE ASSEN. Tot geneesheer-directeur van het Wilhel mina-ziekenhuis te Assen, dat nog dit jaar gereed zal komen, is benoemd Dr. P .A. Hoeres, arts, thans assistent aan het aca demisch Ziekenhuis te Groningen. BRAND OP HET STATION TE ZAANDAM Te Zaandam ontstond brand in het ge bouwtje, bewoond door den restaurateut Mulder van het stationsemplacement Zaan dam. Dc benedenverdieping hiervan is in gericht als oliebergplaats, doch gelukkig is deze brand nog goed afgeloopen. Op het tweede perron weru een sfraalpijp op de waterleiding aangesloten, waardoor de brand spoedig gebluscht kon worden. De slaapvertrekken tn bijbehoorend meubilair brandden vrijwel uit. Een en ander was niet verzekerd. INBRAKEN. Tc Ouderkerk a. d. Amstel hadden des nachts twee inbraken plaats. Bij den vee houder G. Korrelm hebben de dieven 'n aan tal diamanten en gouden voorwerpen, ter waarde van f 400 gesloten, terwijl bij den winkelier L. Uitdenb-x>mgaard f 30 gestoten werd. De politie heeft huiszoeking verricht in twee woonwagens, doch niets gevonden. Te Geesteren (Ov.) werd 's nachts in gebroken in de woning van de winkelierster te H. De dader(s) moet (en) zich toegang hebben verschaft door het ruitje uit de voor deur te snijden en zoo met de sleutel dc deur te openen. De geldlade was geheel geledigd, terwijl ook uit de linnenkast nog een bedrag van pl.m. f 50 -wordt vermist. DIEFSTAL TE UDEN. Gouden voorwerpen verdwenen. Te Uden werd in de Kapel van de Kruis- heeren een ernstige diefstal geploegd. In dringers hebben zich in bezit weten te stel len van een aantal kostbare gouden voor werpen, die bij het Mariabeeld lagen. Ge stolen zijn: een gouden ketting van 30 c.M. lengte met medaillon, drie gouden kettingen van ongeveer 1 Meter lengte, voorzien van kruisen, een gouden broche en twee gouden platen, elk \an kettingen voorzien. De da ders zijn onbekend. ERNSTIG MIJNONGELUK. Door een loslatende „flens" getroffen. Door een plotseling loslatende „flens" werd Donderdagavond de 57-jarige arbeider W. H. in de Oranje Nassaumijn tc Heerlen ernstig getroffen. Omstreeks 7 uur is hij Vrijdag avond aan de gervolgen overleden. De onge lukkige was gehuwd en woonde te Hoens- Dc lieer W. J. van E. te Bodegraven, ont ving bezoek van een koopman uit Gouda, met wien hij een gesprek voerde over aller lei godsdienstige vragen. De koopman, die nogal revolutionair getint was, ging sterk tegen de opvattingen van van E. in. Ten slotte werd het den gastheer te machtig en wees hij den gast de deur. Toen deze daar aan niet spoedig genoeg voldeed, werd hij driftig en wilde hem met de kolf van zijn geweer verwijderen. Ongelukkiger wijze ging het schot af en trof dc volle lading hagel den koopman in een der schouders, waardoor deze zeer ernstig gewond werd- Onmiddellijke overbrenging naar een zie kenhuis bleek noodzakelijke De dader werd aan een langdurig verhoor onderworpen, doch is voorloopig op vrije voeten gesteld. ONDER EEN TRACTOR VERPLETTERD. De Duitsche landbouwingenieur A. Berwrig, uit Landshut (Beieren) die, om kennis op t» doen van het landbouwbedrijf hier te lande, de laatste maanden in Groningen op verschil lende boerderijen werkzaam was, is j-1. Vrij dag te Ruigczand, doordat de traeter, die hy bediende, bij ©on wenteling kantelde, onder dit vehikel terecht gekomen. i B., die 23 jaar was, is korten tjjd later aan inwendige kneuzingen overleden. BRANDEN. Te Taarloo, gem. Vries (D^ is de burger behuizing van J. Timmer een^rooi der vlam men geworden. Het geheele ïrals stortte in. Dc oorzaak is vermoedelijk haverbroei. Huls •n inboedel waren nog maar kort verzekerd. De woning van Kuipers te Pelze is afre- brand. Eenig vee kon gered worden, doch de inboedel ging geheel verloren. Oorzaak vermoedelijk kortsluiting. DE rWOLSCHE FEESTEN. Bij het vuurwerk te Zwolle tijdens de feesten aldaar waren 35 A 4hono menschen aanwezig. Oud Swolle werd Vrijrlng bezocht door ruim VOOOO personen. De historisch» tentoonstelling in het museum werd tijden» de feestweek besocht door 5000 bezoekers, terwijl alleen des Vrijdag» 45000 vreemde lingen door de Spoorwegen vervoerd wer* den.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5