Generale Synode dar Geraf. Kerk en Transpireerende ZATERDAG 6 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 l|]|ll!llll!lllllllllllllllllllil!!lll!!l!llll!lll!lllllll!i:illll!l>lllllll!ll llllllllllll!!illlllllllll!IIIIIIIIilll!lllllllilllll!llllllllllllllllllllll]IE^ HET VOORGESTELDE PROMOTIE- RECHT AAN DE THEOLOGISCHE SCHOOL PRO EN CONTRA van de hoogleeraren Hoekstra, Bouwman en Lindeboom en anderen Nadat de eerste beide verzen van Ps. 100 waren gezongen en de praeses in gebed was voorgegaan, werd appel nominaal gehouden, en do acte van gister gelezen. De debatten over het Promotlerecht werden daarop voortgezet. Ds. J. Douma zeide er zich sterk van bewust te zijn, niet op dat hooge peil te kunnen spreken als waarop de prof. Greyda- nus en Ridderbos gister het debat geplaatst hebben. Spr. wil zijn gevoelen in deze zaak uit spreken. Spr. is overtuigd voorstander van Bet promotlerecht en ook de rede van Prof. Ridderbos heeft hem daarvan niet kunnen trekken Moet er hier een beslissing over dat Pro- mptotierecht vallen? Spr. meent van wel, en hij kan daarom niet meegaan met Ds. Fern- hout, die niet anders dan een éénstemmige beslissing verlangde. Kan de eenheid in onze Kerken niet tegen een meerderheidsbeslissing? Spr. meent van wel. Waar is in heel de wereld een Kerken groep waar de eenheid des geloofs zoo open baar wordt als in de Geref. Kerken in Ne derland? De vrede wordt niet bevorderd door maar te zwijgen over dingen, waaromtrent tweeër lei gevoelens bestaat Wat het wantrouwen betreft, dat in som mige kringen heerscht, het valt te consta- teeren. Maar het is er ook bij andere gele genheden geweest. Dat behoeft niet ver bloemd te worden. Voor ons is het maar de vraag hoe we dat kunnen wegnemen. De vormen van een corpusdoctum is geen oplossing der kwestie, noch een compromis. Hoogstens kan het een troostprijs voor hoog leeraren en studenten zijn. Hoofdkwestie is of de school het promotie- recht krijgt. Als zij ervan veranderen zou zou spr. tegen dat promotierecht zijn. De verleening van het promotierecht is geen uitbouw, maar afbouw van de Theolo gische School. Wat de verhouding van kerk en weten schap aangaat. Spr. is het met heel veel van 'tgeen Prof. Ridderbos gezegd heeft, eens. Er zijn ook verschillen De kerk maakt gebruik van do wetenschap bij de voorbereiding van haar dienaren. Theologische School en theologische facul teit der V. U. moeten gelijkwaardig zijn. Daarom kan spr. niet accoord gaan met de voorstelling van de waarde van een doctors bul door de Theol. School te terleenen, d %&\ïiK zou staan met één van de Technische Hoogeschool. Onze Theologische School moet vooraan staan. De beste opleiding is voor onze stu denten qjet goed genoeg. Spr. nflbekte voorts nog enkele opmerkin gen over die roeping der Kerk inzake de opleiding tot den Dienst des Woords. Ds. C. B. B a v i n c k is een der curatoren, die het meerderheidsrapport in deze zaak hebben onderteekend. Als discipel van de Theol. School zou men Spr. kunnen vragen hoe hij daar toe geko- Men zo,u hom kunnen vragen of hij de School niet lief heeft en hij haar bestaans recht meent te moeten ondermijnen. Geen van beiden is het geval. Spr. heeft zichzelf afgevraagd: Wat is een doctorstitel? Zij wordt soms gebruikt als een middel in het belang van de Kerk. Men maakt het tot een nieuw ambt in de Kerk, en daarmee kan spr. zich niet ver eenigen. Een doctorstitel is een zuiver wetenschap pelijke titel, die met de opleiding niets te maken heeft. Een doctor-theolögia kan een stumper in het preeken zijn en een stakker in het cate- chiseeren en toch de wetenschap vooruit brengen en zijn titel met eere dragen. Wetenschap moet niet alleen dienen om in de practijlc te worden toegepast. In dien zin wil spr. de stelling ha/ndhaven, dat de wetenschap wel een doel in zich zel- ,ven heeft. Moeten de Kerken hun school den weg van den docterstitel opsturen? Spr. meent van neen, omdat zij dan hun school niet meer bij kunnen houden. Als school der Kerken wil spr. de Theol. School handhaven. Maar dan moet zij niet. het doctoraat kunnen geven. Want dan komen de kerken er buiten te staan en wordt 'teen school der profes- Dc school moet den weg van het doctoraat niet op, want d'an laten de Kerken haar los. Men heeft gezegd dat ook het candidaats- examen een schoolexamen is. Men vergeet dan, dat. het afgenomen wordt in opdracht der Kerken. Als de weg van het doctoraat wordt inge slagen is onze school niet vrij meer. De we tenschap is een objectief begrip, en als we graden gaan geven, moeten die door de wereld erkend worden. Hebben we niet genoeg gedaan als we degelijke en godvruchtige predikanten afle veren? Prof. Greydanus beriep zich gister op spr.'s broer, maar zijn citaten zijn alle aan strijd schriften ontleend. Prof. Bavinck is daarin niet steeds zichzelf gebleven. Mannen zonder titels zijn beter, dan titels zonder mannen. Rede Prof. Hoekstra. Prof. Dr. T. Hocks t r a zeide zich er zeer over te verheugen, dat prof. Ridderbos deze aangelegenheid zoo zakelijk mogelijk behan deld heeft en alle persoonlijks buitengeslo ten heeft. Met prof. R. is spr. het eens dat we moeten vragen naar de roeping Gods. Prof. R. heeft ook gezegd, dat het hem bedroefd heeft dat er voorstellen van kerke raden terzake bij de Synode inkwamen. Spr. deelt die droefheid niet. Als dergelijke voor stellen tot stand kwamen onder leiding der predikanten, heeft spr. er geen bezwaar Als men op den gedachtengang van prof. R. inging, zou deze Svnode ook onbevoegd zijn, omdat hier ook naast predikanten ouderlingen aanwezig zijn. Men moest er zich over verblijden dat der gelijke wcnschen van anderen opkomen. De bevoegdheid der Theol. School bespre kend, zeide spr. dat hij graag gezien had, dat men in het meerderheidsrapport klaren wijn geschonken had. Dat is niet gedaan. Er moet onderscheid gemaakt worden tusschen de bevoegdheid der Theol. School en het ge bruikmaken ervan. Heeft de Hoogeschool het promotierecht? De geschiedenis beantwoordt deze vraag bevestigend. Door de geweldige expansie der wetenschap is iedere faculteit een vakschool geworden, die promoveeren De professoren van een faculteit hebben het recht graden te verleenen. Als de Theol. School het promotierecht krijgt, moet zij uitsluitend de theologische vakken blijven dienen. Prof. R. zeide, dat de Kerk zich wel met de wetenschap te bemoeien heeft. Maar dat de Theol. School alleen in opdracht der Kerken zou mogen handelen, gelooft .spr. niet De School is een zelfstandig lichaam, dat examens afneemt. Die examens wor den niet door de Kerken, maar door de professoren, krachtens .hun wetenschappe lijke bevoegdheid, afgenomen. Als vaststaat dat de professoren deze be voegdheden hebben, staat de eigendom der School erbuiten. De Kerk wil dat de pro fessoren van hun bevoegdheden gebruik ken. De vraag in hoeverre vari\die bevoegd heden gebruik mag worden gemaakt, moet de Kerk beantwoorden. In de Heilige Schrift wordt de instand houding van den dienst des Woords gebo den, maar niet wordt voorgeschreven hoe tot dien diepst moet ..worden opgeleid. De opleiding tot den dienst des Woords is door de Geref. Kerken altijd zeer vrij gelaten. Spr. ziet niet in waarom men zegt dat de Theol. School voldoet aan de roeping Gods. Als men dat zegt moet 't beginsel der vrije studie worden losgelaten. De historie der opleiding mag niet uit het oog worden verloren. De Kerken der schei ding hadden voor de Vcreeniging hun theo logische school, do Kerken der doleantie hadden het contract met de Vrije Univer siteit. De Theologische School is gegroeid er. vraagt nu om dé promotie. Dat is geen on billijke vraag. De tijden vragen steeds beter opleiding, teneinde dwalingen te kunnen weerstaan. Daarom moet na het candidaats- exarnen het doctoraat en zoo mogelijk de promotie volgen. Niet ieder behoeft te promoveeren. Tijd en geld kunnen dat verhinderen. Maar daar om^ mag het ideaal nog wel gesteld worden. Spr. wijst er in dit verband nog op, dat do wensch naar 't promotierecht uit den kring der studenten opgekomen is. Dat de Kerk verantwoordelijkheid voor dissertaties en stellingen eouden dragen, be strijdt Spr. De verantwoordelijkheid dragen de professoren in hoofdzaak, terwijl de Ker ken bij een promotie niet me er verantwoor delijkheid dragen dan bij een candidaats- exarnen. Tenslotte beantwoordde Spr. Ds. Bavinck, iens redeneering Spr. een antiquiteit noemt. Ds. Bavinck kan wel zeggen dat het examen der Theol. School geen schoolexa men is. maar dan gaat hij tot vóór 18% terug. Dat is niet geoorloofd. De Theol School geeft reeds graden, als zij het can- didaailsexamen afneemt. Als Ds. Bavinck geen graden wil, is hij in strijd met de bedoeling der oprichters. Zul len we degelijke en godvruchtige predikan ten hebben, dan hebben zij een wetenschap pelijke opleiding noodig. TWEEDE A. S. TALMASCHOOL TE ROTTERDAM Gister had de eerste steenlegging plaats van de 2de A. S. Talma-schoól aan de ie Reserve-Boezemstraat te Rotterdam, Deze school gaat uit van de Vereen, tot stichting en instandhouding van Chr. Nationale Lagere Scholen voor Rotterdam. De eerste steen legging geschiedde door Ds. M, van Grieken, Ned, Herv, predikant. Wat Ds. Bavinck wil, leidt er toe de be- teekenis van de wetenschap voor de oplei ding te ontkennen. Wanneer de Kerken aan de Theol. School de gelegenheid geven te doen promoveeren. dan maken zij de School niet losser van de Kerken. Integendeel, de School zal tot groo- ter ontwikkeling komen. Spr. bestrijdt verder de voorstelling van Ds. Breukelaar alsof de beslissing omtrent het promotierecht reeds in 1914 gevallen Aan de Theol. School als een wetenschap pelijke inrichting komt de bevoegdheid t.»t promotie toe. Wij willen geen Kerkelijk doctoraat, maar een wetenschappelijk doctoraat, Ook geen doctoraat dat uitgegeven wordt in naam der Kerken. De tegenstelling tusschen Kampen en Am sterdam is vrijwel verdwenen en d? goed. Het aantal Kerken dat alleen predi kanten van Kampen prefereert, is r zeer klein. Dat mag niet veranderen. Ei1 is gesproken over wantrouwen. De Theol. School heeft sedert 1S92 een zwaren strijd gestreden. De Heere was ech ter een zon en s-child voor haar. Er is aanleiding gegeven tot wantrouwen Men heeft geprobeerd de zelfstandigheid der Theol. School op te heffen. Daarop is ge volgd 1899, toen een voorstel Bavinck Ter worpen werd. Daarop volgden 1902 en 1911. Dat heeft wantrouwen bij de voorstanders der Theol. School gebracht. Dat wantrouwen is nog niet verdwenen. God heeft de laatste jaren de Theol. School gezegend. Spr. wil niemand het mes op de keel zet- Als de Kerken meenen het promotierecht niet te imoeten geven, het zij zoo. Maar Spi zal dan een actie beginnen, opdat zij >liet wel krijgen. Als de gronden van het meerderheids rapport door de Synode aanvaard wordem. gaat zij in togen het accoord van 1892. Rede Prof. Bouwman. Prof. Dr. H. Bouwman zeide in te stem men met hetgeen Prof. Hoekstra gezegd heeft. Niet zonder genoegen hoorde Spr. Prol. Ridderbos, maar zijn pleidooi tegen het promotierecht heeft op Spr. niet veel in druk gemaakt. De Theol. School mag wel het candidaats- examen afnemen, maar niet verder gaan, volgens Prof. R. Spr. begrijpt niet, dat de Theol. School met de minimum-opleiding te vreden moet zijn. Niet de Kerk ondenvijst, maar de kring van wetenschappelijke mannen aan de Theol. School. Als de Synode het voorstel om het pro motierecht te verleenen verwerpen wil, zij doe het. 't Verblijdt Spr. dat de goede toon bewaard bleef. Maar al zijn wij dankbaar dat daaruit blijkt, dat de eenheid groeit ir onze Kerken, die eenheid zal nog meei groeien als men aan de Theol. School geeft wat haar toekomt Ds. H. II. Schoemakers gelooft dat het goed is, dat na al die professorale rede voeringen ook een dominee eens het woo voert, opdat men in het land niet den i druk krijge dat 't een zaak van professor is. Want de zaait van het promotierecht heeft d'e belangstelling in onze Kerken Daarmee dient rekening gehouden. Het verblijdt Spr., dat men hier uitge sproken heeft niet te willen tornen aan de wetenschappelijke bevoegdheid der profes soren. Zij hebben de noodige bevoegdheden, geef hun nu de gelegenheid hun studenten verder te brengen als het candidaats-exa- men. Er is aan de Vrije Universiteit gele genheid te promoveeren. Maar sommigen hebben daartegen bezwaar. Bewaar hen et voor in het buitenland te gaan promovee ren, waar zij gevaar loopen hun geloof te verliezen. Spr. wees er tenslotte op dat Prof. Ridder bos de taak der Kerk ten opzichte van de prediking te veel heeft ingeperkt 'i Gaat om den vrede en de rust der Kerken. Als het promotierecht verworpen wordt, zal de rust verdwenen zijn. Ouderling G. d e R oo i zeide, diat de rede van Prof. Greydanus twee bea,varen bij hem heeft versterkt: n.l. dat de studie te lang en de opleiding te wetenschappelijk zou worden. Er wordt den laatsten tijd veel te veel gepromoveerd. Spr. demonstreert dat met voorbeelden van de Technische Hooge school te Delft Al te veel is de&e Techni sche Hoogeschool als voorbeeld voor de Theologische School genoemd. Theologb wordt aan iedere universiteit gedoceerd, technisdhe wetenschappen niet. Daarom heeft men van de Polytechnische School te Delft Technische Hoogeschool gemaakt. Maar men had dat niet gedaan als men al les vooruit geweten had. Want nu is er strijd tusschen wetenschap en techniek. Als er promotierecht aan de Theol. School gegeven word't, zullen de studie-eisohen worden vergroot wat niet ten voordeele van de Kerken zal zijn. Rede Prof. Lindeboom. 't Woord was daarna aam Prof. L. L i n d e- boom. Na 'te hebben herinnerd aan de vorige Synode van Arnhem en de droeve dingen, diie daaruit zijn gevolgd, merkte epr. op" be zwaar te hebben tegen de tweeërlei theologie, die Prof. Ridderbos ontwikkelde en die bui ten de Geref. Jijn ligt. Prof. Ridderbos oefent zelve in Kampen ambtelijke theologie. In wiens naam oefent men aan de Uinvei^itei- ten en aan de Vrije Universiteit het promo tierecht? Toch niet in die der Kerken? Het verschil zit in de onderscheiden gaven. De theologie is één en uit naam van den Ileere Jezus Christus wordt ze beoefend tot uitleg ging, wederlegging, enz. Met de uiteenzetting van Prof. Greydanus -er de taak van den predikant en de roe ping der Kerk, kan spr. zich in hoofdzaak enigen. De Schrift zegt niet, dat de ont wikkeling der gaven tot op zekere hoogte rAoet geschieden, maar van een niet ver zuimen van de kenni6 die in ons is. Men heeft in 1896 de School gegeven een eigen ontwikkeling en organisatie, maar bij monde van Prof. A. Kuyper en Prof. Rutgers ge zegd, dat men van de wetenschappelijke eisohen niets afdoet. Dat vond men in Kam pen uitnemend. Al6 deze Synode het docto raat niet verleent, gaaf zij terug tot vóór 1892, ja tot vóór 1834. Spr. voorziet daarvan allerlei ellende. Het verleenen van het docto raat zal een gezegend werk blijken en de niet-verleendng een bron van onrusL Afwijzing ran het promotierecht is het zetten van het mes in het verband met de Vrije Universiteit. Dat zou spr. smarten, want hij heeft voor deze inrichting veel ge- Joa.n. Het treft epr. dat allen uit den kring der Vrije bet opnemen tegen de verleening het doctoraat. Spr. zal geen tegenstem mer zuur aanzien, maar bindt allen hun yrant wóórd elijkhedd op het hart. Spr. dient een voorstel in om met blijmoe digheid aan veler wensch tegemoet to ko men, dan zal er blijdschap zijn in Juda en gejuich in de tent van veel rechtvaardigen. Spr. voorziet ran de aanneming heerlijke vrucht ook voor de Vrije. Broeders van het zelfde huis moeten nief samenredeneeren en disputeeren, maar naar het woord van den Psalmist samenwonen. Ouderling J. v. <L M e u 1 e n Pzn., van Oisterwolde, acht de beelden van Prof. Rid derbos niet juist uitgewerkt. Spr. is ver heugd, dat het door sommigen gegeven ud- om te zwijgen, niet is opgevolgd, en hij ook in bescherming nemen het werk van den kring van voorstanders van het Promo- tiereoM. De door hen uitgegeven brochures hebben althans in Drenthe verhelderend ge werkt en epr. brengt de broeders van dezen kring een eeresaluut. Er is inderdaad wan trouwen en nog wel meer dan wordt uitge sproken. Als de Wachterbond er niet was •eest, da.n zou de school niet zijn wat ze is en haar begrafenis zou niet eens eervol geweest zijn. Spr. brengt hulde aan den voorzitter van commissie II, Dr. K. Dijk, voor de uitnemen de wijze, waaróp hij de vergaderingen heeft geleid. Spr. oordeelt dat nu een beslissing moet genomen en geen uitstel noch compro mis hier moet worden aangewend. Ds. H. M e y e r i n g, van Katwijk aan den Rijn, is dankbaar, dat deze zaak in openbare zitting kan worden behandeld, en de goede toon is bewaard gebleven. Spr. os het met de drie professorale redevoeringen niet eens. Ze hebben juist met uitgewerkt wat zij be doelden. De consequenties van Prof. Grey danus gaan spr. te ver. De re«de van Prof. Hoekstra zou de school naast de Kerken brengen. Prof. Ridderbos hield een uitne mend pleidooi voor het bestaansrecht der school. Voor het promotierecht voelde 6pr. oorspronkelijk niet veel, omdat hij er onrust uit vreesde. De rede van Prof. Ridderbos heeft spr. duidelijk gemaakt, dat het docto raat niet in de vrijheid der kerken moet ge laten, maar krachtens opdracht der kerken moet verleend. Dat de Kerken het niet mogen en moeten doen is spr. door de rede van Prof R. niet duidelijk geworden. De brochure- Schilder heeft spr. duidelijk gemaakt, dat de afbouw noodzakelijkheid is en aan de Kerken ten goede komen. Uit volle overtui ging zal spr., als hij geen nader licht krijgt, stemmen voor het doctoraat aan Kampen, dat hij acht voort te vloeien uit de roeping der Kerken. Ds. N. Duurs erna, van Nieuw-Ameter- dam, wees er op dat het woord van wantrou wen het eenst i6 gebruikt door tegenstan ders van het promotierecht Tegen het slot van Je rade van Ds. Bavinck wil spr. w schuwen. Zulke opmerkingen hebben in de- zon kring geen waarde. Men wil in zulk spreken terug tot vóór 1896. Dan is de Theol. School geen HoogeschooJ meer, maar soort seminar ie. In het geciteerde 'voord Prof. Wielenga ligt een geheime ondergrond om de school op te heffen. (Tegenspraak). (Interruptie Dr. v. Es: U wekt wantrou- Er is een positief gebod voor de prediking, maar het middel is vrijgelaten. 'Al6 men niet rijp zich acht voor een beslissing, dan is dat toch niet de schuld der voorstanders, di- in woord en geschrift hun gevoelen heb ben geopenbaard. De uitdrukking, dat w tensohap een doel heeft in zichzelve, gaat epr. te hoog. De Theol. School een Hooge school achten, is geen vermenging van kerk en vvetensohap, maar het zien van de juiste roeping. Ouderling J. Olthoff, van Middelburg, richtte zioh hoofdzakelijk tot Dr. v. Es. Deze vroeg wat men wil. Maar hij heeft toch zelve als curator het meerdeilheidsrapport onder teekend; Zou men, als er geen Vrije Univ r- siteit ware geweest, hetzelfde Meerderheids rapport' geschreven hebben? Het is naar spr.'s meaning een kleinigheid het promotie recht te'verleenen. Spr. zal geen minuut on rustig zijn. Maar de Synode bedenke dat de Geref. Kerken op haar zien. Er is voor deze zaak gebeden, ook voor het tegendeel? Dr. II. Kaajan, van Utreöht, luisterde met genoegen naar Prof. Lindeboom. Deze vraagt om het doctoraat op grond van 1896 en niemand heeft meer dan hij 1896 bestre den. Er komen nu gevoelsargumenten dn het debat en dan ontroert epr. een beetje, waait hij is ook een leerling van Kampen. Vijf Part Svnoden spraken zich uit. De anderen niet. Die waren er naar spr.'s meening nie' voor. Het leefde ook niet in de Kerken. Men heeft het wat doen leven. Men wil van de Theol. School een dou blure maken van een Theol. Faculteit. Het is geen'afbouw maar ombouw. Spr. zou het oordeel van Voetius wel eens willen nemen. Men wil in Kampen het doctoraat, maar .dan golft de wetenschap met de kerk Men heeft gesproken van kerkelijke druk kerijen. Maar dat wa6 in dagen van nood. In nood doet men meer ongewone dingen. Dan gooit men water in een brandend huis. Dat doet men andere niet. (Vroolijklieid). Men spreekt van de hospitalen in Inddë. Hadden we ze maar niet We hebben .r al ellende genoeg van beleefd! Spr. stond nader stil bij de redenen, die Dr. Kuyper dn Delft de Technische Hooge school deden stichten. Het waren louter practdsche redenen. Men behoeft met de stu denten geen medelijden te hebben. Als zij willen doctoreeren. gaat der Kerken dat toch niet aan. Arminiu6 en Gomarus studeerden aan verschillende universiteiten. Spr. i6 voor eenheid, niet voor de eenvormigheid! Prof. Hoekstra heeft de opleiddng door de kerk wel wat in gevaar gebracht. Dan moet men de leus „voor da kerk, door de kerk" veran deren. Spr. kan zeer wel meezingen P6. 133. Zelfs al wordt het doctoraat verleend. Is men daarvoor bevreesd, dan neme men het voor stel terug. Rede van den Praeses. De Voorzitter wilde al6 laatste spre ker iets zeggen, waar ook hij als curator het meerderheidsrapport onderteekende. Het doctoraat is in strijd met de roeping dei- Kerk. De voorstanders denken hier ook nkt gelijk. Prof. Hoekstra staat hier apart met Prof. Bouwman. Ds. Schilder heeft in zijn brochure een tweeling in zijn schoot. (Vroo lijkheid). Dr. Bouma's broohure is geheel on juist. Reeds in den titel. Hij redeneerde van uit de school, maar zij is school der Kerken daardoor wordt haar zelfstandigheid be perkt. D" brochure-Hoekstra is ook tegen strijdig. We hebben noch met de Ilooger Onderwijswet, :.och nfët het Academisch statuut te maken. Alleen met het reglement der school en met het op die 6chool gegeven idt rwij®, en de r-oeping dpr kprk Is het haar taak vvetenschapstitel6 udt te »vr.n? Men haalt uit 1896 veel meer dan er i zit. Na de rede van Ir. de Roov kan men ch op Delft niet meer berofwnm. Een beslis sing met een paar stemmen meer of minder spr. betreuren Als men echter geon compromis will, zal het dien weg op moeten, echter, als bpide partijen wat toegeven, een compromis te vinden? Spr. herin nert aan zijn artikelen in de „Amsterdvim- eche Kerkbode", die door de pers gecircu leerd hebben. Spr. ziet maar één compromis, Dl. dat de professoren in Kampen een pro- matie-inrichting vormen. Dnarop hebben dan de Kerken bet vetorecht. Wat voor weton- schapsheoefenini? noodig is. blijft dan buiten verantwoordelijkheid der Kerk. Om des tijde wille brak spr. zijn rede af. Na enkele mededpelingen van huishoude- liiken aard, sloot de Assessor met dank zegging. DE NIEUWE KEERSLUIS TE VLISSINGEN De nieuwe keersluis te Vlissingen, die Donderdag door minister Reijmer officieel in gebruik werd gesteld. Deze nieuwe brug heeft een doorvaarlunjdte van 35 M. (dat is nog breeder dan het Panamakanaalde kosten bedroegen rond f 2 200.000De sluis is Zittingen in October? Wij vernemen, dat volgende week avond vergaderingen zullen gehouden worden, ter wijl het in "de bedoeling ligt in October weer bijeen te komen en du6 de Synode pro vis risch te sluiten. Land- en Tuinbouw. Bezoek van H. M. de Koningin. Te Brummen wordt 9 en 10 September ecu land- en tuinbouwtentoonstelling gehou den. II. M. de Koningin zal de tentoonsteP ling bezoeken. Er zijn tal van uitmuntende inschrijvin gen in alle afdeelingen. De tentoonstelling zoowel als het concours hyppique overtrof fen alle andere in den omtrek. De inschrijvingen voor rundvee bedragen bijna 400 nummers. Op het concours hyppique zullen de lande lijke rijvereenigingen kampen om den t selbeker, beschikbaar gesteld door den v< zitter van den Gelderschen Bond van Lan delijke Rijvereenigingen. Er schreven V. vereenigingen in met 400 paarden. FLORALIA Het geïllustreerd tuinbouwblad, „Floralia' verscheen de vorige weck als speciaal tuinkunstnummer. Artikelen en afbeeldin gen geven aan hoe het hoort en hoe het niet hoort. Het laatste is wellicht het leer zaamst, vooral wanneer men het aan foto': zelf kan waarnemen en beoordeelen. En daarvoor zorgt de Floralia-redactic steeds op de meest-loffelijke wijze. Twee plaat- bijlagen heeft dit nummer bovendien, waarvan één in kleurendruk. Kunst en Letteren. OLGA SCHWIND. Medewerkster op het komend „Concordia"- concert. Olga Schwind, bekend luit-zangeres, uit Saarbrücken, zal medewerking verleenen bij het a.s. concert van de mannenzangver- eeniging „Concordia" te Rotterdam, op 9 Oct. a.s. „Concordia" blijft daarmee in de lijn van haar streven om ons publiek iets bijzonders te doen genieten. De kunst van deze dame met haar reper toire van uitsluitend Middeleeuwsche lic- dreen en balladen, die zijzelf op de luit be geleidt, heeft, volgens de critieken, die wij daarover lazen, iets volkomens aparts, in het bijzonder omdat zij de Middeleeuwsche sfeer zoo voortreffelijk tot haar recht doet komen. JUBILEUMNUMMER GRAFISCH ORGAAN Met prachtige bijlagen Ter gelegenheid van zijn 25-jarig bestaan gaf de Nederl. Chr. Grafische Bond een keurig gedenkboek uit, en nu zijn blad, het „Grafisch Orgaan" een gelijk feit mag her denken, verscheen het eveneens in feestge- Van een blad voor typografen mag worden venvacht, dat hot typografisch een goed figuur maakt. En dat doet dit jubileumnum mer ongetwijfeld. Ook de inhoud is welverzorgd. In het be- ginartikel worden de eerste redacteuren, wijlen de heeren M. W. Smit en W. Wattel, herdacht. Zij hebben de moeilijke jaren doorgemaakt; zij waren de zaaiers, die het zaad strooiden al weenende; maar m Bond en zijn orgaan juichen wordt dankbaar aan den arbeid dezer mannen herinnerd. Voorts bevat het blad o.m. keurige arti kelen over zijn verhouding tot vaktech niek, de Jongeren, het buitenland enz. V der een rijk geïllustreerd artikel over liet boekbinden als handwerk. Ook de schetsen over het maken van cliché s, rasterdiepdruk en zetmachines zijn zeer lezenswaardig en leerzaam. Men ziet: in de feestvreugde is hier het nuttige niet vergeten, maar ook het jubileum nummer heeft men dienstbaar gemaakt aan de bevordering van liet mooie typografische vak. Maar wat dit nummer vooral van blijven de waarde maakt zijn de vier bijdragen, waaraan moeiten noch kosten gespaard zijn. Men kan er stellig van op aan, dat men een of meer dezer bijlagen, ingelijst, strak- in 't huis van menigen christcn-typo zul aantreffen. En deze platen zijn 't meer dan waard! UIT HET SOCIALE LEVEN RECI1TSPOSTIECONGRES HOOFD ARBEIDERS. Door het Verbond van vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland zal op Zaterdag 25 October te den Haag een congres worde a gehouden ter bespreking van de rechtspositie der Hoofdarbeiders. Het congTes vindt plaats in het gebouw dtr Theosofische Vereeniging, De Ruyterknde 67. Het woord zal worden e voerd door de heeren W. Drop, Dr P. J. Oud, leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal en Prof. Dr, J, A, Veraart, oud-lid der Tweede Kamer. INGEZONDEN MEDEDEELING oksels en voeten behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. PATRIMONIUM JAARVERGADERING EN JAARVERSLAG. De 47ste jaarlijksche algemeene vergade ring van het Ned. Werklieden-Verbond „Patrimoniumzal gehouden worden op Maan dag 6 en Dinsdag 7 October a.s. in het gebouw voor Chr. belangen te Arnhem. Behalve de gewone huishoudelijke zak.n vermeldt de agenda een inleiding van der. Leei- H. Oudekerk van Utrecht, lid van Int Verbondsbestuur, over het onderwerp: „De positie der landarbeiders". Verder staan er niet minder dan vijftien voorstellen en vraagpunten van afdeelingen op de agenda. Naar het jaarverslag van den secretaris, den lieer G. Baas Kzn., meldt, bestaat het Verbond thans uit 8 gewestelijke organisaties, samen tellende 197 afdeelingen met 13272 leden. De in het afeeloopen jaar gevoerde propa ganda voor 't Verbond droeg rijke vruchten. Bovenstaande cijfers zijn ontleend naar ge gevens van November 1929. Sinds klom het ledental der afdeelingen met pl.m. 1900. Deze winst werd hoofdzakelijk behaald in de propagandamaand November. CHR. BESTURENBOND DEN HELDER. Donderdag 4 September is te den Helder een vergadering van de besturen der bij het C. N. V. aangesloten vereenigingen gehouden om te geraken tot de oprichting van een Chr. besturenbond, waarjoe in beginsel besloten werd. In den loop van deze maand hoopt men een definitief bestuur te kiezen. STAKING OPGEHEVEN. De staking aan de transportkannen fabriek van de firma van Wijk en Boerma te Vries en Groningen is, nadat zij vijf maanden geduurd had. opgeheven. De werknemers hebben 10 leonsverhooging gekregen, maar moeten ook 10 meer kunnen fabriceeran. Gemengd Nieuws. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN De bijna 74-jarige arbeider J. A te Zeven hoven is van eer. voer hooi gevallen, waar bij hij een dijbeen brak. Hij is aan de ge volgen overleden. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN Op den Haastrechtsehen dijk is een luxa auto van den weg gereden. De auto sloeg over den kop en kwam onder aan den dijk te liggen. De heer J. Haas uit Zeist, lie^r eenige schaaf- en snijwonden op. Alle rui ten braken. Het voertuig was zoo bescha digd, dat het met een kraanwagen moest worden weggesleept. MET 1000 ER VAN DOOR Een 23-jarige loopknecht te Haarlem zou voor zijn patroon een briefje van f 1000 gaan wisselen en eenige postwissels verzenden. De jongeman kwam evenwel niet terug. Het bleek, dat hij naar Amsterdam was gegaan. Hij had daar nieuwe boven- en onderklee- ren gekocht van het resteerende geld. 's Avonds werd hij op het Rembrandtspleirt aangehouden. Hij had nog f 675.12 over. EEN 18-JARIG MEISJE MISHANDELD Een laag sujet De C. v. P. te Culemborg verzoekt aan houding en voorgeleiding van een onbe kend zwervend persoon oneeveer 32 jaar, flinke lengte, bleek uiterlijk, wild voorko men, gekleed met kort grijs jasje, broek op een der knieën gescheurd, droeg slappe grij zen hoed. Op 2 Septemebr maakte hij zich schuldig aan afpersing met geweldpleging waarbij hij een 18-j. meisje in een kuip met chloorwater duwde en met soda begoot, waarna hij haar hoofdhaar begoot met pe troleum en poogde dit in brand te steken, omdat zij zich niet aan zijn wil onderwierp. ALS DAT NIET ORANJE GEZ^D IS Men bericht ons: De cchtgenoote van den lieer E. B. ié Luttcn a. d. Dedemsvaart (O) schonk haai man op 31 Aug, 1928 een welgeschapen kind. Toen Koninginnedag 1929 aanbrak, mocht zij het genoegen smaken, haar man weder om met een spruit te verblijden. En l.ij het herdenken \an den 50stcn verjaardag onzer Koningin meende zij niet achter te mogcu blijven in de algemeenc feestvreugde, en schonk zij het levenslicht aan een derde baby. Alle goede dingen bestaan uit drieën zegt men, en hier wordt het wel bewezen. Drie opeenvolgende verjaardagen onze Ko ningin, een jonggeborene te mogen hegroc- ten, valt niet iedere moo ier ten doel. Wij verheugen ons bij voorbant oo Konin ginnedag 1931,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5