MAANDAG 1 SEPTEMBER 1930 TWrrnr PI n p - - ROTTERDAM IN FEESTTOOI EEN DAG VOL VREUGDE EN ZANG HOE DE MORGEN EN DE MIDDAG VERLIEP Reeds Zaterdagavond werd de blijde herdenking in verschillen de deelen der stad feestelijk ingezet. De vereen. „Delfshaven" tot veredeling van het volksvermaak hield een omv deling vanaf Heemraadssingel naar Spanjaardstraat, waarbij het muziekkorps „De Brandweer" medewerking verleende. De Chr. Oranjevereen. te Feyenoord en Hillesluis zette de feestviering in met een grooten lampionoptocht, waarbij eeni- ge prijzen waren beschikbaar gesteld. Ook de Buurtvereeniging Bootmansstraat hield een dergelijke optocht. Het prachtige merweer heeft op zeldzame wijze meege werkt om deze tochten goed te doen slagen en er de feeststemming bij velen in te brengen. Verder was heel de stad door goed te merken, dat er een bijzondere feestdag op komst was. Proefnemingen met klein vuui werk waren niet van de lucht. En wee bleek het bekende „Oranje boven! Lev Wilhelmicn!" een volksdeuntje te zijn van zeer taaien adem. Zondag 31 Augustus, de eigenlijke feestdag, was 't rustig en stil in onze stad. Maar van menige woning wapperde de nationale driekleur en veler borst war tooid met oranje. 't Spreekt w«1 vanzelf, dat in alle kerk gebouwen de jubileerende Vorstin in gebed en prediking werd herdacht. De kerkdien sten achten wij een zeer voornaam deel der feestviering. Want b\\ vernieuwing werd gewezen op den grooten zegen, die ons volk in het Oranjehuis is geschonken. En dat as van meer beteekenis dan het meest ge slaagde feest, ook al juichen wij een waar dige feestviering van harte toe. In bijna alle kerkgebouwen werd de dienst geëindigd met 't zingen van ons Volkslied of een zegenbede voor de Ko ningin. DE DAG DER FEESTVIERING. 't Oranjezonnetje. Door duizenden werd vanmorgen de stra lende zon met een dankbaar h "t begroet. Gistermiddag betrok de luch. en 's avonds viel er wat regen. Als dat morgvn maarniet misloopt, was de algemeene verzuchting. Maar neen het traditioneele Oranje- zonnetje liet zich gelukkig ook vanmorgen niet wachten. De benauwende warmte der laatste dagen !had plaats gemaakt voor heerlijk zonnig frisch weer een ideale dag om feest te vieren. Terwijl we dit schrijven 10.15 uur betrekt de lucht weer bedenkelijk. We zullen er maar 't beste van hopen. Feestklanken uit de hoogte. Reeds vroeg in den morgen ruischte de koraalmuziek van de Harmonievereen. der Chr. Vereen, voor Jonge Mannen „Obadja"" van onzen grijzen St. Laurens. Altijd een waardig en aangrijpend begin! „Dit is de dag, dien God ons schenkt", klonk het van de luchtige hoogte; en zulk een begin van een nationalon feestdag vindt gelukkig ook dn onze stad weerklank in duizenden En toen de St. Laurens zweeg, nam de Stadhuis to ren zijn taak over. Lustig liet onze beiaardier Ferd. Timmermans de melodieën van talrijke vaderlandsohe lie deren tingelen cn kwinkelen over den broe den Coolsingel en 't oude stadsgedeelte, dat uit zijn rust was ontwaakt en zich haastte aan de feestvreugde deel te nemen. Want om half negen zou de Aubade voor het Stadhuis aanvangen. Ongeveer 1500 zangeressen en zangers wachtten reeds op 't oogenblik, dat de dirigeerstok van de bekende cn begaaf de mevr. M. C. GrimbergIluyser 't sein itot den aanvang zou geven. De Rotterdam- sche Harmonie (voorheen (Kon. Scherp* schutters), directeur de heer A. Haanstra, verleende ook thans weer medewerking aan de aubade. Als vorige jaren is ook thans deze zang- Ihulde weer een hoofdmoment in de feest viering geworden. De zang klonk vol en be zielend cn vele duizenden hebben er van genoten. Kinderspelen in verschillende stadswijken. Een feest is moeilijk te verslaan. De vaar digste pen vermag slechts een geraamte te schetsen. Maar vooral wanneer ccn stad als Rotter dam 't feestkleed aantrekt, kan 'n re partei er zelfs niet aan denken naar volledigheid te streven. Alleen over de kinderspelen waren kolommen te vullen. Ook werd door de jeugd uit verschillende wijken optochten ondernomen. We no teerden: Gerard Scholtcnstraat cn Bosch- polderplein. In liet Grand-Theater aan den Pompen- burgsingel hield 's morgens de kinderafdee- ling der Oranje-Vereen. „Rotterdam-Oost" een feestelijke bijeenkomst, waarin, onder leiding van mevr. Grimberg—Huvser, het zangspel „Goudhaartje" werd uitgevoerd. 1500 kinderen werden hier gul onthaald. In dezelfde zaal kwam 's middags de Oranje-Vereen. „Het Centrum" in kinder feest bijeen, waar de jeugd werd vermaakt imet bioscoopvoorstellingen, poppenkast, goo chelen enz. Deze Verecniging vierde feest met ongeveer 3000 kinderen. Vooral ook deze verecniging heeft dit jaar zeer actief aan de feestviering deelge nomen. En vooral de jeugd mocht in de feestvreugde deelen. 't Begon met een V laggenop tocht, waaraan ongeveer 4000 kinderen deelna men. Deze optocht, waarvoor veel belang stelling bestond, is een groot succes ge worden. Datzelfde kan gezegd worden van de kinderspelen en liet zaalfeest in het gebouw naast de Geref. Kerk aan het Putscheplein. Onder klankrijke muziek van „Excelsior" werd 's middags naar het fees'.terrein aan de Borselaarstrant gemarcheerd, waar o.m. dc Damesclub T.O.G. een irnoi Linten- spel uitvoerde. Onder leiding van den heer hr. Cde Goey werd vervolgens door 250 jongens en meisjes een Klepper- marsch ten gehoore gebracht en door de jeugdkoren „Jong Holland I cn II" verschil lende Oranje-liederen. En verder vermeldde liet programma Ringsteken per rij wiel en een Bioscoopv oor stelling. „Rotterdam-Zuid" heeft dus wel haai beste beentje voorgezet, en honderden kin deren (en niet minder hun ouders) zullen met groote dankbaarheid aan dezen blijden feestdag terugdenken. We konden uit de talrijke feestelijkheden slechts een en ander aanstippen, want ei was nog meer te zien en te genieten. En als ware dit alles nog niet voldoende morgenavond hoopt men een Lampion optocht te houden en de kinderen nog maals te tradteeren. Bovendien hoopt men morgenavond een schitterend vuurwerk ai te steken.» Verdere feestelijkheden. Niet alleen voor de jeugd, ook voor de ouderen was gezorgd. Op het feestterrein Mare—Enk deed men aan ringrijden met rijwielen en versierde tilbury's; ook werd daar een korfbalwed strijd om wisselbeker gehouden. Door de Chr. Oranjevereen. „Wilhelmina", Rotterdam-Zuid, werd een samenkomst ge houden in de zaal „Harmonie", waar de historische figuur van Kaat Mossel ten tooneele werd gevoerd. Ook de Ned. Oranjevereen. tc Charlois liet de historie spreken. Zij had zich de hulp verzekerd van de Reciteervereeniging „Oranje getrouw", die „Alkmaar's Ontzet" van C. L. de Haan als openluchtspel uit voerde. Later volgde van denzelfden auteur „De onbegrijpelijke" De Rotterdamsche Zwemclub hield 's mid dags onder groote belangstelling Zwem wedstrijden in de S c h i e, waaraan dames en heeren deelnamen. Na afloop hiervan volgde een Waterpolo waar voor eveneens groote liefhebberij bestond. Op een terrein aan den Dordtsche Straat weg had de Ned. Oranievereen. „Het Zui den" een roncours-hippinue georganiseerd. De landelijke rijverecniging ..De Hoeksche Ruiters" liet hier menig verbluffend staal tje van rijkunst zien. Concerten en Zanguitvoeringen. Ook voor dezen Koninginnedag stonden weer verschillende concerten op het pro gramma. In de Rotterdamsche Diergaarde traden op het Harmonie-Orkest van het Rotterd. Philh. Genootschap en de Mannenzangver- ecniging „Apollo". In de Groote Kerk gaf de heer Besselaar zijn jaarliiksche orgel voordracht. In de Koninginnekerk aan den Boezemsingel werd een concert gegeven, waaraan medewerkten de heeren H. E. Krijgsman (orgel), Anton Walop (tenor) en G. Rietveld (viool cn fluit). Ook in de Bergsingelkerk. Noorderkerk/ Kapel Spangen, Nieuwe Zuiderkerk en Groote Kerk werden of worden uitvoeringen gegeven. Op de hoofdnummers van het feest Feestrit en Rivierverlichting Schoolnieuws- HISTORIE EN TOEKOMST. Uit Breskens meldt men ens: Voor de rienden van het Chr. Onderwijs alhier was de 27ste Augustus een blijde da;.;niet alleen erd het twintigjarig bestaan der School her dacht, maar op dezen dag.kondén ook de bij gebouwde lokalen worden in gebruik genomen, waarover alle voorstanders van Chr. Onder wijs sich van harte verheugen, omdat daaruit voldoende blijkt, hoe de behoefte aan hot onderwijs, dat den Bijbel tot grondslag cn uitgangspunt heeft, ook in Breskens Lestaat. Met 2 krachten en 4(1 leerlingen in 3 'okalen werd 7 September 1910 aangevangen, terwijl nu 5 krachten in 5 lokalen aai: de Schoei verbonden zijn, en het leerlingen-aantal tot 1ST gestegen is. Breskens was de school, die vlak na de duizendste werd opgerich:. en nu is het getal van Scholen met den Bijbel reeds de twee duizend genaderd! In het welwillend afgestane „Jcugdgebouw" mocht de Voorzitter van het Bestuur, de heer J. N. Voorhoeve, van Den Haag in de r.komst met het onderwijzend personeel, ouders en belangstellenden er op wijzen, dat stond in het teeken der dankbaarheid. Spr. schetste het ontstaan der School. Veie rsrer, de moeilijkheden, die aan de oprich ting zijn voorafgegaan; tegenstand van buiten, onoenigheid van binnen, maar toen Gcrl hel nkelen vrienden van het Christelijk Onderwijs n het hart gaf, de hand aan den ploeg te slaan, is het met de hulp en door de gunst Gods gelukt. De Voorzitter noemde enkele in om in herinnering te brengen, hoe :chen, als ze zich door God willen laten gebruiken, instrumenten in Zijn hand kunnen zijn, die door Hem tot zegen worden gesteld In het bijzonder gedacht St>r. het herstel uil st.ige en langdurirre krankheid van het Hoofd der School, den heer J. C. Spoor. Het Gemeentebestuur van Breskens toonde n medewerking. De Secretaris der gemeen!", tie heer Ramaker vertegenwoordigde B. "W. en kon met voldoening getuiren van do ide verhouding tusschen Gemeente- cn Schoolbestuur. Df. J. Fnter, uit Cadzand, sprak een woord uit het hart, waarint Wek. u°t hii een rrr. voonsts^der van Christelijk Onderwijs is. De heer Tiesema. uit Hilversum, als bestuurslid mede aanwez'g, sprak een gevoel vol woord. Begrynelük voor ieder, die weet, dat hij het was, die twintif jaar geleden al« Hoofd der School oütrad. Hij deed o.a. de fi guren van een Lemkes, een'Samsom mede- nrichters der School aan aller oog voor bijgaan. Hy sprak met innigen dank over de geestdrift van de vrienden, die voor elk werk klaar stonden, als het vereL-cht weid voor den goeden voortgang van den arbeid, cn bracht tevens in herinnering het vele werk de groote toewijding van den Voorzitter, van de oprichting af voor de School leef de, hoewel het lang niet altijd gemakkelijk was vooral door den betrekkelijk grooten afstand tusschen Den Haag en Breskens steeds op zijn post te zijn. Dc heer Tie- a gaf daarna verschillende bijzonderheden uit de geschiedenis der School, vooral uit de eerste tien jaren. De heer Spoor, teruggekeerd tot den ar beid na een maandenlange afwezigheid, was zichtbaar onder den indruk van Gods gun-t, ten opzichte ook van ziin persoon. Hy leefde, verklaarde hy, in Psalm 103, en had be hoefte het Bestuur zijn warmen dank te bren- voor het medeleven met het personeel, inzonderheid met hem, waarvan hy zoo vele treffende blijken ondervonden had. De bekwame architect, de heer l.jjsouw, m Breskens, die een ontwerp had gemaakt, dat tot volle bevrediging door de heeren aan nemers was uitgevoerd, had den dank van het Bestuur bij monde van den Voorzitter in ont vangst te nemen, en sprak zelf in eonige welgekozen woorden zijn dank uit voor het in hem en zijn medearbeiders gestelde ver trouwen, terwijl hy het Bestuur en het perso neel zijn gelukwenschen aanbood. w De Voor zitter stelde voor de familie Lemkes dankbaar te berichten, hoe thans „de vader" dezer School herdacht werd en hanr te verzoeken te willen toestaan een portret van dezen stoeren werker in de school een plaats te geven. De rede van den spreker werd voorts onderbroken door het zingen van „Mijn schild ende betrouwen'*. De heer C a p p o n, van Breskens, sloot met dankgebed. HET COMMUNISME EN DE JEUGD. Ondermijning van gezag en zedelijk heid. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat het communisme ook in ons land voor het kind een groot gevaar wordt. Geëxploiteerd voor politieke doeleinden, voor dc oogmerken der Sovjet-politiek, wordt het kind meer en meer de geest van goede zeden, van geloof, van ordelijkheid ontnomen. De jeugd moet tegen die communistische aanslagen beschermd worden. Daartoe is het goed te weten wat er zoo omgaat. „Het Volk" publiceerde dezer dagen het volgende bericht, dat weer een schel licht werpt op het ontaard gedoe der communis ten. Dat blad schrijft: „Nadat wij onlangs de verachtelijke politieke kinder-exploitatie der communisten hebben gesignaleerd in de zoogenaamde Pioniersgroepcn, bleek kort daarna uit een officieel rapport van het „Communistisch Jeugdbureau" zelf, dat het met die kinderactie niet boteren wil en dat met name de z.g. „schoolcellen", waarvan aanvankelijk in „De Tribune" zooveel ophef is gemaakt, een sof in het kwadraat gewor den zijn. Deze verknoeiers .van de kinderziel geven het echter nog niet op. hetgeen blijkt uit een circulaire, welke wij in handen kregen, waarin het Kinderbureau een nieuw plan de campagne ontwikkelt, om jonge, nog schoolgaande kinderen, voor zijn politieke doeleinden te misbruiken. In dat geschrift is o.a. te lezen, dat het Kinderbureau besloten heeft, een commu nistische turnvereeniging voor de kinderen op te richten. Heel onschuldig nietwaar? Maar nu het doel van dat turnen! Het geschrift vertelt daarvan: „Deze vereeniging dient, om het werk onder de arbeiderskinderen massaler dan tot nu toe door te voeren. Wij moeten komen tot 'n goede strijdorganisatie van arbeiders kinderen. Deze sportorganisatie zal daar een onderdeel van uitmaken en de sport zal dienstbaar gemaakt worden aan den strijd der arbeiderskinderen". Er is echter nog meer. De circulaire be richt verder: „Ook worde er een agitatie-propaganda- groep opgericht, waaronder verstaan worden verschillende clubs, schilderen, teekenen, het opvoeren van tooncelstukjes, revue's, „Voor beide doeleinden" zoo luidt de op dracht „moeten kinderen worden samen gebracht op de oprichtingsvergaderingen, welke worden gehouden in het Karl Lieb- knech thuis". Dat Karl Liebknechthuis is een lokaal van een communistischen caféhouder. Daar zal den kinderen dan de opstandigen geest in geprent worden, zullen zij worden aange spoord tot verzet tegen meesters en ouders cn tegen al wat met gezag bekleed is. Dat daarbij de jeugd zedelijk en godsdienstig ten ondergang geleid wordt behoeft geen betoog. In het roomsch-kath. „Tijdschrift voor Kerk, School, Armwezen en Kinderbescher ming", waaraan wij het bovenstaande ont- locnen, lezen we verder: „De jeugd moet beschermd en gered wor den. Een der vele goede dingen om daartoe te komen is, dat het communisme in zijn streven cn werken ook ten onzent goed ge kend wordt Bovendien bedenke men. dat het gaat om het behoud eener geordende maatschappij. Dat die maatschappij gevaar lijdt bij de communistische jeugdlciding en jeugdopvoe- ding leert ons weer eens een keer te meer het jongste nummer van het bekende Fran- sche tijdschrift „Revue des deux Mondes". Het publiceert een belangrijke statistiek over de misdadigheid onder de jeugd in Sovjet-Rusland. Met do opgave van deze gegevens bij de vele, die wc reeds eerder mededeelden wordt het artikel besloten. Het genoemde Fransche periodiek ver meldt dan: In den loop van het jaar 1930 hebben de verwaarloosde kinderen van Rusland 29.527 misdaden begaan. (Dc cijfers van het dis trict Moskou zijn hierbij niet inbegrepen) De lijst van de verschillende misdaden ver meldt 13041 grootere diefstallen. 59 gevallen van diefstal van paarden, SS beramingen. 205 gevallen van brandstichting, 118 moor den, 324 mishandelingen met doodelijken afloop, 236 zedenmisdrijven. Van de 118 moorden werden er 20 bedreven door kin deren van 10—12 jaar en 23 door kinderen beneden 10 jaar. Bijna alle brandstichtingen (n.l. 200 van de 265) waren het werk van kinderen beneden de 11 jaar. STEMMEN UIT HET GENERZIJDS Kunst en Letteren. DEN GULDEN WINCKEL. 20 Augustus '30. R. Events schrijft over het Rcmbrandt- essay van Kees van Dongen, de Rotterdam sche jongen, die naar Parijs trok cn daar beroemd werd vóór zijn dood. De schrijver „ontkomt niet aan de idee, dat deze Rem brandt-beschrijving een eigen reclamemid- dcl is, min of te meer apologie." Anthonie Donker vervolgt zijn beschou wingen over Nijhoff's „Vliegende Hollan der", welke „van onze volkskracht en ver loren glorie en van dat onstilbaar, onstelp- baarverlangcn der ziel, die zelf een meeuw zou willen zijn", „een prachtig visioen ont worpen" heeft. „Zwaar maar kostelijk" noemt Roel Hou- wink „De Ontmoetingen van Rieuwertje Brand". Heinier Sterkenburg artikelt over de chro niqueur der Hanzestad: Hans Leip. Joh. Schwencke vervolgt de reoks: Neder- landsche ex-libris. E. du Perron ontrafelt ccn kritiek van Marnix Gijsen in de Brus- selsche Standaard over Slauerhoff's „Satur- nus" en noemt ze een „agglomeraat van misslagen, pedanterietjes, slecht Nedcr- landsch en wat dies meer zij." Voorts boekenschouw, tijdschriftenechouw, boekenfilm en nieuwe uitgaven. DE LITERAIRE GIDS. 22 Augustus '30. Het nummer opent met een goed artikel over Roemer Visscher; aan wie Dr. N. van der Laan zijn proefschrift wijdde. Ver- braeck toetst vier der door de \V. B. be kroonde romans aan dc beginselen eerbied en echtheid. Colmjou schrijft n.a.v. Priest- ly's „Good Companions": „Lang hebben de Ëngelsche letteren doen beseffen, van den eersten rang te zijn: de Arthur-romans ston den schouder aan schouder met de Franki sche Karel romans in de middeleeuwen; de Renaissance bracht er do overwedigemie figuur Shakespeare voort; Romantiek, Rati onalisme cn journalistiek namen cr hun oorsprong; Walter Scott vond er den histo- rischcn roman uit, en voor een eeuw schit terden er Shelley en Keats, die wij na 1880 als door en door „modern" zouden ontdek- (Van onzen Duitschen Correspondent.) Aanvankelijk had ik voor den toonfilm niet bijeter veel over. Het begrip bioöcoop (heeft voor ons een bitteren bijsmaak. De film is van den aanvang af te zeer geëx ploiteerd, om de minderwaardige instincten te kittelen. Men kwam al te zeer tegemoet aan de wenschen en eischen der groote massa. Pas later, toen mon de natuur en de historie tot thema ging kiezen voor groo te filmopnamen, begon mon nok ons te winnen voor dit nieuwste product van mo derne techniek. Ontdekkingsreizigers va-n wereldreputatie boden ons de gelegenheid, om landen en volken van veraf gade te slaan van dichtbij. Maar ook hier hield men het vaak voor noodzakelijk, om door de een of andere dwaze liefdeshistorie Jan Publiek te lokken on pas in de laatete jaren is men gaan inzien, dat het ook zonder zulke ge-j forceerde malligheden wel kan. Onder den invloed van don oorlog kwam de politiek naar voren. Oorlogsfilms zijn n>g heden :n volle actie. Romans, welke dit thema behan delen, worden verfilmd en het is merkwaar dig, dat juist dingen, waaraan men, logiscn gedacht, liever niet herinnerd wil worden, zoozeer de publieke aandacht blijven trekken Sedert dien heeft ook de toonfilm aan ter rein gewonnen en gaat het zoo door, dan zal het theater hierdoor steeds meer verdron gen woiden. Waarom zou men den peper- duren schouwburg bezoeken, wanneer de bioscoop ongeveer hetzelfde voor een rede lijken prijs komt aanbieden.' Ik werd mij zulks bewust, toen ik aan den Kaiserdemm de zevende vonktentoonstellinj bezocht. In zes groote zalen expeseeren hier 35U firma's en met elkander bieden zij u het nieuwste op het gebied van film, rondvonk cn gramofoon. Dat men door middel van gramofoonplaten menschen kan hooren zin gen of spreken, die allang niet meer tot de levenden behooren, is ons bekend. Caruso's stem bleef zoodoende voor het nageslacht bewaard en tegen vertienvoudigden prijs worden zulke piaten u tegenwoordig aange boden. Wat de gramofoon betpekende voor het gehoor, dat beteekende de film voor de oogen. Duitschland's voormalige» keizer zag ik nog kortelings ia zijn glanstijd langs mijn oogon heenrijden en de tegenstelling tusschen voorheen en thans was sterk. Maar beide emoties terzelfder tijd kende ik nog niet. De gordijnen gaan open en voor ik het weet, zit ik tegenover Harnack, den korte lings overleden grooten theoloog. Hij zit in zijn studeerkamer en men kan hem zijnhoo gen leeftijd aanzien. Hij denkt even na, wrijft zich de smalle handen en begint een voodraoht over het Bijbelsche thema „geloof, hoop en liefde". Hij spreekt met dezelfde afgemetenheid, die ik vroeger aan de uni versiteit of in het Harnackhuis meemaakte en geen woord gaat verloren. Duitschland's eerste rijkspresident Ebert herrijst uit het graf en voert het woord met de voorzichtig heid, die hem eigen was. Dat doet mij hun kerend uitzien naar het oogenblik, waarop Stresemann naar voren treedt, om ons te herinneren aan den ernst der tijden absolute noodzakelijkheid een?r verzoenen de politiek. De pionier der plunotechniek, Edison, verrast ons met een waardevolle ge schiedkundige uiteenzetting en niemand minder als koning Edward VII spreekt ons toe, alsof er tusschen Berlijn en Londen geen afstand meer is. Ook Hindenburg werd in de toonfilm vastgelegd en deze hoogst leer zame generale repetitie der Fu-To-Pho (kon men geen betere naam vinden?) brengt mij op allerlei gedachten. Is het niet bar jammer dat men deze technische combinatie al ni-et veel eerder ontdekte? Stel u voor, dat we Frederik den Groote konden gade slaan in het park van Sanssoucie, in wijs- gc-erig gesprek met Voltaire. Of dat we kon den luisteren naar Bismarck, staande tegen- den agressieven rijksdag. Werk deze grip tijd, heden en verleden aan waarde heeft afgenomen en gewonnen. Ik luister nog even naar Max Liebermann, dr. Curtius en Thomas Mann en heb dus binnen ander hall uur tijds meer beroemde mannen gezien en gehoord dan mijn brave grootoudere hoogstwaarschijnlijk in hun gansche leven. I)e officieele opening was vastgesteld op den volgenden ochtend en ruim 2000 men schen waren naar Witzleben gekomen, om van hun belangstelling blijk te geven. Tal rijke eeregasten uit kringen van handel en industrie, kunst en wetenschap en diploma tie begroetten elkaar bij heerlijk zomerweer in den vonktpren-tuin. Na een inleidende be groeting van den staatssecretaris voor rond vonk, BredoiVj trad prof. Einstein, de groote geleerde, bekend geworden door zijn relati viteitstheorie, naar voren. Hij werd met spontaan applaus begroet en hield een gees tig pleidooi voor alle moderne uitvindingen in 't algemeen, voor rondvonk en spreekfilm in 't lijzonder. FERDINAND HELMANN De heer F. Helmann, tweede concert meester van het Concertgebouworkest zal Donderdag, na vier weken in het Diacones- senhuis aan de Overtoom te zijn verpleegd, het ziekenhuis verlaten. De heer Helmann zal echter nog ecnige weken rust moeten houden. PLANNEN VAN DE ROTTERDAMSCHE VOLKSUNIVERSITEIT De Rotterdamsche Volksuniversiteit legt zich tie laatst? jaren met overweldigend succes toe op het brengen van ontwikke ling door tooneelspel on muziek. Dit jaar «taan wat het tooncel betreft o.a. „Dc Vroo- lijkc vrouwtjes van Windsor" van Shakes peare en Goethe's „Faust", op het pro gramma. Ook wordt een opera serie gogo ven. Voor de Concertserie zijn geëngageerd llona Durigo. Piatigorsky, BrailowsKy, Te- oiianka en de Société des Instruments Anciens. Een groot aantal litteraire voordrachten staan voorts op het programma, te geven door eerste deskundigen, niet aleen van N? derlandsche, maar ook Fransche en F^tgelschc litteratuur. ken. De Ëngelsche literatuur heeft door een en ander telkens als eerste klas modern (of: voor alle tijden) aangedaan. Den opmerkzamen beschouwer kan het echter niet ontgaan, dat één machtige bewe ging, die over heel het vasteland van Europa is getrokken en er de maatstaven fundamenteel heeft gewijzigd, niet tot En geland is doorgegolfd. Het Fransche natura lisme. Met zijn voor- en naspel. Er mogen uitloopers van op de Britsche eilanden te recht zijn gekomen, de grondslagen van de literatuur heeft het er niet aangetast. Het oude Engeland was gewend leiding te geven in het Europeesche levener moest heel wat gebeuren, wilde het er iets van navol gen. Tegenover het naturalisme stond liet puritanisme volstrekt afwijzend, met het go- volg, dat de Ëngelsche schrijvers, im Gros zen und Ganzen, nog de traditie voortzetten van 75 jaar geleden. Waarvan het merg is: hoofdzakelijk aandacht te schenken aan hot leven van den buitenkant. Mannen als Wilde, Shaw, Lawrence, Joyce, zijn hier tegen opgetrokken, benevens enkele jonge ren in de Verecnigde Staten heeft al waf kan schrijven deze onbevredigende richting den rug toegekeerd." Verder mogen ver meld worden artt. over H. G. Wells' laatste werk, over „The One Hour Series", over Os- sorgin, Russische cn Zuid-Anierikaansche literatuur, naturalisme, hilariteit verwek- kendc dichtkunst. Tot slot kroniek. „EEN GROOTE LEZERSKRING". De „Haagsche Post" van 16 Augustus zegt *an de Nederlandsche bewerking van „The Case of Mr. Cumo": „Dit bock, dat naar wij vermoeden in Nederland een even groo ten lezerskring zal vinden als jn Amerika Het origineel is gedrukt te Parijs en de oplage bestond uit 500 exemplaren, welke u-kocht werden a f 40. „De literaire Gids' 'stelt de schrijver van de „H. Post" in dc gelegenheid toe ie lichten hoe het boek in Amerika een groote lezers kring heeft kunnen vinden. Cor Kee, orgeliet der Ronde Luthereche Kerk te Amsterdam, schrijft ons uit Brein: Eén dezer dagen heb ik het genoegen go- had eenige uren te mogen doorbrengen aan het klavier van het orgel in de Groote Kerk. Dit orgel werd mij om verechillende re den een verrassing. 0.a. door het hiér te vinden en er zoo goed als nooit van gehoord te hebben (moge dit nu andere worden dooi de orgelbespelingen van don orgelist Willem Zorgman) en door het karakteristieke der stemmen. Hoe ontroerend „zingt" de Cello en v sionair klinkt de Dolce. Hoe heerlijk geschikt is de Clarine om een pastoraal stemming te vertolken, trouwens in het gemengde spel ,doet deze stem het ook zeer goed en geeft 'een fijne fransche kleur. Hoe wijdingsvol klinken de grondstemmen en een bijeonder effect geeft het, wanneer bij de 8 en 4 voeten de Quint bijgenomen wordt. Alles is dan even doorzichtig. En niet alleen is dit zoo bij déze samenstelling van geluid, maar ook bet geheele „volle werk" mur.t>iit door een klaarheid, die men niet veel zoo aantreft. Voorwaar een Bach-orgell Sterk raad ik vele orgel-enthousiasten in Breda en omgeving aan dit schoone kunst werk te gaan bezien en beluisteren en moge het de plaats gaan innemen waar het recht op heeft. Op dit instrument worden Vrijdagsavonds om de 14 dagen orgelconcerten gegeven, 't eerstvolgende morgen. Jan Zwart schrijft in „De Harp": Zelden hebben we in een zoo kort tijdsbe stek als van een liturgie, die een goed half uur duurde, zooveel uit- en doorgezaagde zangmuziek aangetroffen als 1.1 in een Kerkdienst, die tevens per radio werd uit gezonden, te weten: Uit Psalm 122 vers 1 de 7 eerste regels. Uit Psalm 118 vers 12 de 5e en 6c regel. Uit Psalm 6 vers 4 de eerste helft. Uit Psalm 6 vere 9 de laatste helft. Uit Psalm 123 vers 2 de le regel. Wie gedachtig aan het spreekwoord: van dik hout zaagt men planken, meent, dat men met het uit- en doorzagen van de een af andere psalm of gezangmelodie ook wel liturgische muziek bekomt, is de plank glad mis, ja moet een ander spreekwoord indachtig gemankt worden, n.l., dat alle hout geen timmerhout is. Een week later, toen wij 't bovenstaan de al geschreven hadden, kwamen we weer zoo'n afgezaagd brok melodie tegen: de 2 laatste regels van Ps. 89 1 te zingei na de geloofsbelijdenis. En naar we inmiddels hoorden, moet er gens een dominee zijn gemeente hehb-ui laten zingen de 2 eerste regels van „Wilt heden nu treden voor Cod den Heero". UIT HET SOCIALE" LEVEN brief van den bondsseeretaris van den Ned. Mijnwerkersbond, door de arbeiders niet al te veel waarde gehecht wordt aan beloften der mijnondernemers kan begrijpelijk wor den geacht Gemengd Nieuws. ACTIES IN HET STRAATMAKERS- BEDRIJF TE AMSTERDAM EN ROTTERDAM Kortstondige staking te Amsterdam. De Alg. Ned. Bond van Arbeiders werk zaam bij Straten- en Wegenbouw schrijft ons: In Amsterdam werd de Arbeidsovereen komst, afgesloten tusschen den Alg. Ned. Bond van Arbeiders, werkzaam bij Straten- en Wegenbouw en den aannemer der ge meentelijke bestratingswerken door dezen laatste niet voldoende nageleefd. Daardoor is hot personeel Woensdag j 1. in staking gegaan, welke echter denzelfden dag nog is beëindigd, nadat de aannorr.'er had toegezegd, de overeenkomst te zullen handhaven, terwijl, het tarief met 3 cents per M.2 voor kei werk zal worden verhoog I. en de leerlingregeling en het verleenen van hel persdiensten door volslagen krachten zal worden gehandhaafd. Omtrent de vacan- tieregeling is nog geen overeenstemming bereikt; hieromtrent zal de volgende week een bespreking tusschen het bestuur van den bond, den aannemer en den Dienst der Gemeentewerken plaats vinden. Het voortzetten der agitatie eventueel staking zal van den uitslag dezer verdere onderhandelingen afhangen. Heden is te Rotterdam het personeel der gemeentelijke bestratingswerken eveneens een actie begonnen voor een vacanticrage- ling, een tariefsverhooging cn het afsluiten eener Arbeidsovereenkomst, waaromtrent reeds onderhandelingen gevoerd werden, doch nog steeds geen overeenstemming was bereikt Door het personeel is reeds in beginsel tot staking besloten, waarvan hedenmiddag in een spoedvergadering het tijdstip van ingang zal worden vastgesteld, tenzij de thans loopende onderhandelingen m»*t den aannemer nog een oplossing brengen. ONTSLAG AAN MIJNWERKERS. Het bestuur van den Alg. Ned. Mijnwer kersbond schrijft ons: In de op 12 Augustus gehouden rontact-commissieverpadermg was door de vertegenwoordigers van den Ned. Mijnwerkersbond beweerd, dot het meermalen voorkwam, dat arbeiders, die zich over de onvoldoende uitvoering der loonovereenkomst of over ondervonden be handeling beklaagden, eenvoudig onder het een of ander voorwendsel werden ontsla gen, en zelfs als een directielid bij voorbaat toezegde dat de klagende arbeiders daarvan geen nadeel zouden ondervinden. Met eon concreet geval werd dit nader aangeduid. Via de Contactcommissie heeft de directie der Laura Vereeniging nadere toelichting van dit geval gevraagd, waarop de secrete ris van den Ned. Mijnwerkersbond in een schrijven aan de contactcommissie thans de zaak uitvoerig toelicht. Dat na zulke ervaringen, aldus eindigt de DE OPGRAVINGEN TE STEIN Weer zijn te Stein (L.) opgravingen gedaan op wetenschappelijk gebied, onder leiding van dr. Beckere cn dr. Giffen. Aan den Kerk- weg werden vijf button blootgelegd, waarbij twee brandgraven. Hierin was als bijgave: een fraai kommetje {m?t gebroken oor en in het andere brandgraf bevond zich slechts stukken van vuunsteen. Bij het onderzoeken der bovenlagen van de hutkommen is veel vuursteen (omaliënsoort te voorschijn geko men. zoodat deze onder de omalienwoningen te rangschikken zijn. Een der hutten heeft incn nog niet onderzocht, deze was opval lend groot er dan de andere. No? werd ge vonden een groote potscherf. Deze' droe? rechthoekige- cn etipversieringen op d*>; wand en lijnvereieringen op den bodem. In den loop der week worden de opgravingen te Stein voortgezet. ERNSTIG ONGELUK BIJ HET DORSCHEN Zijn voet verbrijzeld. Tijdens het dorschen van erwten geraakte Zaterdagmiddag te Middelharnis dc 40-jari- de arbeider Auperlé tusschen de ronssels der dorschmaohinc, waardoor zijn voet ge heel werd verbrijzeld. De ongelukkige werd na voorloopig ter plaatse verbonden te zijn, per ziekenauto naar Rotterdam vervoerd en daar in een der ziekenhuizen ter verpleging opgenomen. DE REGEN IN AUGUSTUS Men meldt ons uit Gorinchem: De eerste helft van Augustus kenmerkte zich door een abnonnalen regenval. Volgens den regen nieter viel er 75 m.M. regen, wat bijna het dubbele is van de hoeveelheid die viel in de geheele maand Augustus vorig jaar. GELUIDJOURNAAL OPNAMEN IN NEDERLAND. Men deelt ons mede, dat op liet oogenblik in Nederland vertoeven de cameramen van de Fox Movietone News, met een complete uitrusting en apparaten, alsmede een uil- gebreide staf van technisch personeel, tot het maken van verschillende beangwekken- dc opnamen van Nederlandsche bijzonder heden ten behoeve van het bekend? Fox Movietone Journal. BRANDEN. Te Breda en Somnielsdijk. Zaterdagavond te omstreeks 8 uur werd de Bredasche politie gealarmeerd voor een brand in de fabriek van de Centrale Suiker- maatschappij. De brandweer rukte met \ol materiaal uit en bestreed het vuur uit alle macht Het duurde twee uur voordat zij den brand meester was. Er brandden twee ge bouwen van het fabriekscomplex geheel uit. De schade bedraagt een ton, doch wordt door verzekering gedekt. Aanvankelijk bestond de vrees, dat de vlammen zouden overslaan op het aan de overzijde van de Mark gelegen filiaal van de Bataafsche Petroleum Maatschappij, doch dit gebouw bleef gespaard. De oorzaak is onbekend. Op he tterrein van den brand waren tal van plaatselijke autoriteiten aanwezig. Zaterdagnacht 12 uur brak te Sommels- dijk brand uit in de landbouwschuur van den heer L. Buth. Daar de brandweer lang op zich liet wachten voor zij water gaf, ging deze schuur geheel verloren. Het belendende woonhuis, dat ook reeds door het vuur was aangetast, kon behouden worden en heeft alleen lichte brand- en waterschade beko- Oorzaak onbekend. Verzekering dekt ge deeltelijk de schade. Vraag en Antwoord. Vragen moeten vergezeld gaan vai aan postzegels zullen zij voor beaat* tn aanmerkiop komen. 585. A. A. K. te R. Er bestaat een Rotter damsche Kappersvakschool. Do cursus be gint met October en is alle* n toegankelijk voor personen, die in liet kap persbedrijf werkzaam zijn. Het adres van den secreta ris is dc heer A. J. G. P. de Ruit, Zwaans hals 351. Er moeten ook nog particuliere cursussen zijn, welker adres ons onbekend is. Maar zeker kan do heer de Ruit U daar aan helpen. 586. K. v. R. te R. Het bedrag van den aanslag correspondeert op uw inkomen, zoo- dat deze goed zou zijn indien u niet geheel of gedeeltelijk uw moeder moest onderhou den. Daarmede is bij het vaststellen \an den aanslag geen rekening gehouden. Wij advi- sccrcn u daarom te reclameren hij den in specteur dor belastingen (zie achterzijde aanslagbiljet). In uw brief kunt n er op wijzen dat u uw moeder moet onderhouden en in verband daarmede vermindering van den aanslag verzoeken. SS7. X A. te S. Als vrij het goed hegrijpen, hebt u de geheele woning gehuurd tot 1 Mei 1921 en met uw goedvinden is een ge deelte onderverhuurd aan een kapper tot 15 September. In tusschen heeft bedoeld* arbeider het door hem bewoonde gedeelte verlaten. Natuurlijk hebt u als huurder het volsto recht om te eischen, «lat die kapper 15 September de woning verlaat. Dat do huiseigenaar den sleutel aanvaard heeft, geeft o.i. geen recht tot ontbinding van het huurcontract. U kunt niet thuis geweest zijn en dan is het niet af te keuren dat de 'eigenaar den sleutel aanvaard heeft. Maar in geen geval had hij zonder uw goedvinden den door u gohuurden grond mogen bc- poten cn beplanten. U moet den huiseige naar per aangetoekenden brief meededen, dat U hot huurcontract p«-r 1 November als ontbondon beschouwt, omdat hy in strijd met de bepalingen van hot huugontract het gehuurde gedeeltelijk in eigen Jttnuik heelt genomen. Laat dan aan hem mR' ,,.,er. op welke wijze hij trachten wil u tot betaling te dwingen, hetgeen hem o.i. niet zal ge lukken. G. de B te EL In hter pc mevrouw minstens 11 dagen haar loon uit betalen en de kosten van dokter en „j dlie. ker voor haar rekening nemen. Indien zij per drie maanden ia aangenomen, dan moei mevrouw minstens een maand lang deze kosten voldoen. Wanneer mevrouw niet on middellijk met inachtneming van den ver- eischten termijn liet dienstverband npi-s' blijft zy natuurlijk lange; \„,,r de kosten aansprakelijk. U moet aan den dokter te l'. een bewijs vragen en dal overleggen aan haar mevrouw met begeleidend schrijven, waarin u hanr verzoekt de kosten voor haar rekening te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 7