MAANDAG 1 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG". 6 INGEZONDEN MEDEDEELING STADSNIEUWS DE VIERING VXN DEN KONINGINNEDAG HET FEEST DER SCHOOLKINDEREN AUBADE EN PARADE De viering van het Koninginnefeest te Leiden staat nog in de kinderschoenen en tot nogtoe is de verjaardag van onze Konin gin eigenlijk nooit gevierd op die wijze als dat van 'n stad als Leiden mocht worden ver ■wacht Uit de oprichting van de Vereeni- ging „Koninginnedag" is daarin echter een aanmerkelijke verbetering gekomen en voor al aan. die vereeniging is het te danken, dat deze kroon verjaardag op een bijzondere wijze door de Leidenaars is gevierd. Het feest van de vereeniging „Koninginne dag" begon intusschen pas 's middags met de kinderspelen op het terrein aan de Zoeter- woudsche Singel, terwijl tooh ook reeds des morgens in onze goede stad de feeststemming is opgeklaterd uit de honderden kelen de kinderen der eLidschc scholen, die in de eerste plaats een aubade hebben gebracht aan den burgemeester, als vertegenwoordi ger der Koningin en daarna naar de Stads gehoorzaal zijn getrokken om feest te vie- Zooals men weet gaat dit jaarlijksche ïeest uit van een commissie die daartoe door Burgemeester en Wethouders is uitge- uoodigd. De aubade. aan den Burgemeester was iets nieuws; de organisatie hiervan heeft heel wat zorg ge baard, maar reeds dadelijk mag gezegd worden, dat alles vlot van stapel is geloo- pen, een heele prestatie als men bedenkt, dat niet minder dan 1500 kinderen er aan fltebben deelgenomen. Voornamelijk door de goede zorgen van de commissie en meer speciaal van liet lid der commissie don heer S. J. Koopmahs, die op dit gebied zijn spo ren wel heeft verdiend, verliep alles keurig cu ordelijk. Tegen half tien marcheerde de lange, kleurige, vroolijke stoet het Ra penburg op waai- zij zich voor het huis van den burgemeester opstelden. Mr. v. d. San- de Bakhuyzen en mevr. v. d. Sande Bak- huyzen—Gericke waren naar buiten geko men met hun kinderen en werden door don voorzitter van de commissie, den heer W. Koops, begroet. De vlaggen gingen omlaag en de heer N. 1. Swierstra, die den zang der kinderen zou leiden betrad de katheder en even latei- hieven de kindermonden liet Wilhelmus uan Het was mooi en treffend. Het was ontroe rend, toen de kinderen daarna zongen: Wilt heden nu tredeji voor God den Heere. De lieer Swierstra wist de oogen der kinderen raar zijn dirigeerstok te trekken en had ze goed in 7-ijn macht. De burgemeester dankte de kinderen liar- lelijk en zette een driewerf hoera in voor de Koningin. De vlaggen reiln v rooi ijk wap perend in de lucht en het gejuich schalde langs de oude huizen van het Rapenburg. Aan de overzijde van do gracht had zich 'een duizendkoppige meni&te opgesteld om van het ontroerende schouwspel getuige te zijn. Toen ging het naar de Stadsgehoorzaal waar alles weer voorbeeldig was geregeld, zoodat om even over tienen allen hadden plaats genomen cn dc heer Koops het feest ion openen. Spr. deelde mede, dut hij den burgemees ter had bedankt voor zijn belangstelling ir het kinderfeest en heette welkom de hoeren wethouders Goslinga en Tepe met hunne 'dames. Voorts dankte spr. de verpleegsters die zoo goed waren hun diensten te ver- Icenen en voorts de leidsters en geleidsters en de dames voor de tractatie voor hun me dewerking Onder groot gejuich werd be sloten een telegram te verzenden aan H. M. dKoningin aldus luidende: „De feest vierende kinderen van de Leidsche lagere scholen, vcreenigd in dc Stadsgehoorzaal .wenschen U majesteit van harte geluk". Daarna werd het progranuua afgewerkt. Er was weer van alles dat kinderharten kun strelen en kinderoogen kan bekoren leuke gymnastieknummers, poppenkast ei goochelen, terwijl de lieer N. J. Swierstra met zijn klassen vroolijke versjes zong, die zeer veel bijval oogstten. Natuurlijk z ook de heele zaal zoo af en toe onder leidng van de muziek de vaderlandsche liederen. En bet is even vanzelfsprekend dat de kin- deren werden onthaald op allerlei lekkers. Ook ditmaal is het feest weer keurig ge slaagd. Bij hot heengaan werd ieder der kinderen «een fraai, speciaal voor dit doel vervaardigd gedenkbord uitgereikt, afkomstig van de aardewerkfabriek „Dc Sphinx" te Maas tricht en geleverd door de fa. Van der Stok tidhier. a Te 10.30 uur werd intusschen op het Schut tersveld de parade gehouden van het plaatselijk garnizoen. On der de aanwezigen bevond zich o.a. ook burgemeester v. d. Sande Bakhuijzen oil verder verschillende militaire autoriteiten. Parade-commandant was majoor Dames. Gedefileerd werd voor overste Ie Paole. Telegrammen. 'Aan H. M. de Koningin zijn de volgende telegrammen verzonden: Vereeniging Koninginnedag te Leiden biedt Uwe Majesteit mot gouden feest eer biedige en warme gelukwcnschen, hoopt vu rig dat 1 'wc Majesteit nog ongetelde jaren voor gezin en vaderland gespaard moge blij ven cn geeft de verzekering van onwankel bare trouw en verknochtheid aan Uwer Ma- jesteit's persoon en Haar Huis. P. C. LABRIJN, Voorzitter Aan Hare Majesteit de Koningin, Het Loo. De I.eidschc Christelijke Oranjevcreeni- ging. verheugd cn dankbaar met heel het Nederlandsche volk om den rijken zogen, waarvan Uwer Majesteits verjaardag zoo krachtig getuigt, biedt met verzekering van onveranderlijke trouw hare vurige geluk wcnschen Uwe Majesteit en Haar Huis aan jnet dc bede: U zeegnc God! Ilij stelt U tot een zegen! Gezegend zij Uw hoofd, Uw hart, Uw wegen, lUw aardsch, Uw eeuwig lot! r.,< H. THOMAS, Voorzitter. L. BOEKKOOI, Secretaris. HET VOORSTEL TOT GEM. RADIO-DISTRIBUTIE OPEN BRIEF AAN DEN RAAD Naar aanleiding van het voorstel van Bur gemeester en Wethouders tot Gemeentelijke Radiodistributic, is door de Leidsche In- stallateursvereeniging een open brief aan den Raad gericht, waarin o.m. gezegd wordt: Het aanhalen door B. en W. van een cir culaire van den Directeur-Generaal P. T. T. van 1927, welke bovendien alleen de strek king bezat, te voorkomen, dat een chaotische toestand in de gemeenten zou ontstaan, en geenszins verbood in groótere gemeenten eenige concessies te verleenen, komt wel in een merkwaardig daglicht te staan, wan neer men nagaat, dat met medewerking van dienzelfden Directeur-Generaal in 1928 en 1929 in Amsterdam eene commissie voor het distributievraagstuk is ingesteld, waarin o.m. hoofdambtenaven van het Hoofdbestuur P. T.T. zitting hadden, op wier voorstellen door den Directeur-Generaal en de gemeente Am sterdam in die gemeente tientallen conces sie® zijn verleenii, terwijl ook in Den Haag r.aast de radiodistr'nutie door den gemeente telefoondienst aan verschillende particu lieren sectie-gevvMze concessie is verleend. Een tweede argument van B. en W. ii de eombineering van de kabellegging voor telegraaf, telefoon en electriciteitsvoor- ziening. Op zichzelf kan dit argument alle inge zetenen aangenaam stemmen, omdat hieraan de gedachte ten grondslag ligt, dat een zoo innig overleg tusschen de verschillende diensten in den vervolge zal plaats vinden, dat niet meer vandaag de straat wordt open gebroken voor rioleering, morgen voor dc waterleiding en de volgende week voor een nieuwe wissel van de tram. Maar in allen ernst: wanneer B. en W. werkelijk door de geheele gemeente spoedig de distributie willen tot stand brengen, zou het toch wel zeer toevallig zijn, dat juist, waar deze distributiekabels moeten worden gelegd, ook nieuwe werken van telegraaf, telefoon en G.E.B. noodig zouden zijn. Dat stndsontsiering bij den aanleg van een distributienet, voorzoover bovengrondsch, moet worden voorkomen beamen onderge- teekenden ten volle; of distributie van ge meentewege hiertoe het beste middel is, mag ieder die er de reis voor over heeft, in Arnhem, een der door B. en W. aange haalde onvolprezen voorbeelden, gaan aan schouwen. Ook uit de opmerking van B. cn W., dat een brandalarmecringsinrichting alleen te coinbineeron is met een gemeentelijke radio centrale blijkt, dat zij van de ontwikkeling der distributie in Nederland onvoldoende op de hoogte zijn. Zeer juist zijn de woorden van B. en W., dat in verband met de snelle ontwikkeling van de radiotechniek het kapitaal in korten tijd geheel moet zijn afgeschreven. Het is echter wel jammer, dat de door B. en W. gegeven exploitatie-cijfers zóó geflatteerd zijn, dat deze snelle afschrijving deskun digen spreken van twee, hoogstens drie jaren volstrekt niet mogelijk zal blijken. Waarom een gemeentecentrale wél en een particuliere centrale niet te gebruiken zou zijn hij uitzending van specifiek Leidsche gebeurtenissen is aan ondergeteekenden niet duidelijk. Integendeel bevat het Radioregle ment 1980 een speciaal hoofdstuk over den zoogenaamde» „draadomroep", waarin deze meterie mede voor de particuliere centrales wordt geregeld. Zelfs dc opsomming van de gemeenten, waar thans tot gemeentelijke distributie zou zijn besloten, is niet juist: Haarlem heeft een dergelijk besluit niet genomen, en zul, zijn ondergeteekenden wel ingelicht, zulks ook niet doen; in 's-Hertogenbosch was in de geheele stad tegelijk met het lichtnet een tienadrige dienst telefoonkabel gelegd, welks ten slotte voor het G. E. B. weinig noodig bleek, en dus voor de distributie ren dabel kon worden gemaakt: in Arnhem zal nog moeten blijken, of het bedrijf bij snelle afschrijving zichzelf kan dekken; in Gro ningen is men nog niet eens begonnen en in Dordrecht is, nadat men eerst tot distri- Buurtvereen. „Eensgezindheid". Zaterdagmiddag, heeft de Buurtvereeni- ging „Eensgezindheid" op de gebruikelijke wijze haar jaarlijksche kinderteesten ge vierd en we mogen er dadelijk aan toe voegen, dat zij ondanks de hitte uitste kend geslaagd zijn De kinderen lieten zich niet door de warmte weerhouden, om hun vreugde uit te jubelen. Het was een heer lijk gezicht die vele kleuters met elkaai te zien wedijveren om een prijsje te win nen. En er was zooveel ie doen! Voor de kinderen van diversen leeftijd waren er verschillende spelen, welke in verscheidene straten werden gehouden, zoodat de belan- stelling door het straten complex mood ver doeld was. Na afloop van de kinderspelen werden er een honderdtal balonnen opgelaten. Voor balonnen die het verst worden gevonden, zijn vijf prijsjes uitgeloofd. Het was een leuk gezicht zoovele luchtreizigers tegelijk in het luchtriym te zien verdwijnen. Des avonds gaf 't Leidsch Politie-muziek- gezelschap een concert, dat uitstekend heeft voldaan, en waarvoor de vereeniging zeei dankbaar mag zijn. Tot slot werd een rond gang gemaakt door alle straten, waarbij de lampions een aardigen aanblik opleverden. Het werd een ware suecesdag voor „Eens gezindheid" en de kinderen, die allen met een prijsje gelukkig gemaakt werden, zul len niet genoegen aan dezen middag terug denken. De hoofdprijzen, welke voor de kinder spelen waren uitgeloofd, werden als volgt gewonnen: Zeilwedstrijd (jongens van G en 7 jaar): Kees Wassenaar le pr., Hendrik Bakhuys 2e pr., Freddy Frank 3e pr., Jopie Clement Kikkcrspringen (jongens van 8 en 9 jaar): Willwn Bauta le pr., Marinus Elderhorst 2e pr., Jo v. d. Hoven 3e pr., Gerard Trou- wee ie pr., Roelof v. d. Berg 5e pr., Karei Flarnan Ge pr. Zakloopen (jongens van 10 en 11 jaar): Piet Wagenaar le pr., Barend Frank 2e pr., Jacobus Ribot 3e pr. Naar den trein (jongens van 12 en 13 jaar): Joost Boeloc le pr., Kobus Vogelen zang 2e pr. Tonnetje rollen (meisjes van 10 en 11 jaar): .laantje Zoetcbroek le pr., Corry de Boster 2e pr. Waschdag (meisjes van 10 en 11 jaar: Annie Montanus le pr.. Mientje Laman 2e pr. Blaas schoppen (meisjes van 12 en 13 jaar): Jo Montanus le pr., Marie Eikerbout butie had besloten, en hierop radio-firma's ter plaatse zeer voordeelige huurkoopaan biedingen van complete ontvanginstallaties aan het publiek werden gedaan tegen on geveer dezelfde voorwaarden als de gemeen te de distributie aanbood, de zaak opnieuw in den raacl geweest en als een der hoofd redenen, waarom toen het eerstgenomen be sluit is gehandhaafd, heeft toen gegolden, dat inmiddels de kabels reeds besteld waren en men niet meer terug kon. Komen wij thans tot een bespreking der verschillende cijfers. B. en W. zeggen wel toe, twee en e tueel drie of vier buitenlandsche stations te gaan uitzenden, maar zijn blijkbaar niet be kend met het feit. dat zulks per abonné pér jaar per buitenlandseh station 2l/2 Zwitsersche francs kost, exclusief auteurs rechten (die weliswaar, volgens de uitspraak van den Hoogen Raad voor binnenlandsche programma's niet verschuldigd zijn, maar mogelijk van een groot aantal buitenland sche wel), nog daargelaten dat het type contract voor deze uitzendingen een aan tal bepalingen bevat, van de zijde der buiten landsche omrocp-vereenigingen zeer begrijpe lijk, maar voor dc gemeente eventueel een zeer ver gaande aansprakelijkheid vestigend. Ook is wel zeer merkwaardig, dat terwijl het onlangs ingevoerde Radioreglement 1950 het uitdrukkelijk voorschrift bevat, hetwelk het Rijk het recht geeft f 0.50 per abonné per jaar te heffen voor toezicht en controle van Rijkswege, de exploitatierekening hier voor niets afzondert. Ten slotte zij in dit verband nog opge merkt dat een actie van vier der vijf bin nenlandsche omroepvereenigingen, om to een heffing van f 3.60 per jaar per abonné van de radio-centrales te komen, weliswaar tot dusverre niet tot zoodanige heffing heeft geleid, maar met deze eventualiteit toch veiligheidshalve rekening dient te worden gehouden. Zoomin de raming van totale aanlegkosten, als die van onderhoud voor het net kunnen zelfs bij benadering juist izijn. Aan onder geteekenden staan gegevens ten dienste, waaruit blijkt dat een behoorlijk, boven grondsch distributienet, in een gemeente met dichte bebouwing en ongeveer liet halve zie lental, exclusief de huisaansluitingen, be rekend volgens het door B. en W. daarvoor noodig geachte (wat bij goed werk en gebruik van goede materialen eveneens rijkelijk laag is te achten) reeds op ruim f 150.000 komt. De onderhoudskosten van dit net (loonen en materialen) bedragen ruim f 28.000 per jaar. Voor Leiden zou men deze bedragen derhalve op f 300.000 en op f 50.000 per jaar kunnen stellen, aangenomen, dat de 4000 abonnó's binnen korten tijd komen opdagen, waarop wij hieronder nog terugkomen. Door onderbrenging van het bedrijf bij het G.E.B. kan mogelijk een besparing op de administratie worden verkregen, welke ech ter kwalijk in de duizenden guldens per jaar kan gesteld worden; wordt de administratie omvangrijker, dan moet daarvoor uit den aard der eaak ihet personeel van het G.E.B. worden uitgebreid en stijgt ook de post ma teriaal- en bureaukosten van dit bedrijf. Ten slotte zoo eindigt de open brief moge Uw College overwegen, dat het begin sel der gemeentelijke autonomie medebrengt dat de Raad de volle vrijheid bezit, om, wan neer hij, om welke reden ook, tegen parti culiere distributie bezwaren heeft, noch tot eigen distributie, noch tot concessieverl'ee- ning over te gaan. Van eenige pressie van Rijkswege kan en mag in dit opzicht geen sprake zijn, en voorzoover bij sommige pc meentebesturen de circulaires van den Direc teur-Generaal deze onjuiste indruk mochten hebben gewekt, kan Uw Collége döor dien aangaande een onomwonden vraag aan don Minister van Binnênlhndsche 'Zaken'té'dóen stellen, zich de gewenschte klaarheid hier over verschaffen. Wij hopen, dat het vorenstaande voor Uw College aanleiding moge zijn de thans inge diende voordracht niet aan te nemen, het geen naar onze stellige meening de belan gen van Leidens ingezetenen en belasting betalers het beste zal dienen. MATHESIS SCIENTIOP.UM GENITRIX Daar het ons gebleken is. dat in Leiden en naaste omgeving nog menigeen onbekend is met datgene wat M.S.G. aan onderwijs biedt, aan hen, die de lagere school door- loopen hebben en voor het latere leven spe ciaal voor hetbouwbedrijf, het machinevak en de electrotechniek een meer uitgebreiden theoretische kennis zouden willen verkrijgen geven wij in verbandmet de advertentie van heden een verkort programma van de leer vakken, die in de verschillende klassen M.S.G. onderwezen worden, le kl.: Nederlandsch, schoonschrijven, cijfe ren, rekenkundige vraagstukken, hand- en lijnteekencn. 2e kl.: Voortzetting van het voorgaande; verder algebra en meetkunde. 3e kl.: Voortzetting van het voorgaande. 4e kl.: Algebra, meetkunde, stereometrie; natuurkunde, scheikunde, electriciteitsleer, werktuigkunde, beschrijv. meetkunde, handteekenen en vakteekenen. 5e kl.: Voortzetting van het voorgaande; verder goniometrie, trigonometrie, sloom- werktuïgk., en technologie. Na de 5e klasse wordt een eindexamen afgenomen, speciaal voor de theoretische vakken. (Hiervoor wordt een diploma uit gereikt.) Er zijn twee vervolgcursussen nl.: een 2-jarige cursus voor de bouwkunde en een 3-jarige cursus voor de electrotechniek. Schooltijden: Zomer-halfjaar 1 April30 Sept.; Winter-halfjaar 1 Oct31 Maart. Aan vang des lessen G.30 n.m. Het schoolgeld bedraagt bij een inkomen van 450650, f 4.50 per jaar; 6501000, 8; 1000—1250. 12; 1250—1500, 12 4; 1500-1750, 16+4; 1750—2000, 20+4; 2000—2500, 24+4; 2500—3000, 2S+4; 3000 en meer 32+4. Kinder aftrek afhankelijk van aantal kinderen. BEGRAFENIS Dr. G. J. BOEKENOOGEN. Onder zeer grootc belangstelling heeft Za terdagmiddag op de begraafplaats Rhynhof te Oegstgeest de teraardebestelling plaats gehad van het stoffelijk overschot van Dr. G. J. Bockenoogen, redacteur van het Groot Nederlandsch Woordenboek en oud-voorzit ter van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde. Onder de aanwezigen waren de burgemee.s ter, Mr. Van de Sande Bakhuyzen, Prof. Martin en een groot aantal professoren en vooraanstaande mannen uit wetenschappe lijke kringen. Aan de groeve hebben achtereenvolgens bet woord gevoerd een broeder van den over ledene, Dr. G. G. Boekcnoogen, Ds. Bongc, predikant der Doopsgezinde gemeente t? Leiden, Dr. J. A. N. Knuttel namens de re dactie van het Groot-Nederlandsch Woorden boek, prof. Appeldoorn namens de Doopsge zinde Broederschap, Prof. Knappert namens de Maatschappij der Nederlandsche Letter kunde, Mr. Van de Sande Bakhuyzen na mens het stedelijk museum De Lakenhal, ue heer Hibma namens den kerkeraad der Doopsgezinde gemeente en Dr. A. van Ryn- bach namens den Z. II. Zceuwschen Ring ior Doopsgezinde gemeenten. Een der familieleden dankte voor dc be toonde belangstelling, GEMEENTELIJKE DIENST VOOR SOCIALE ZAKEN JAARVERSLAG OVER 1929 Aan het verslag over 1929 van bovenge- noemden dienst is bet volgende ontleend: De werk verschaf fing, die den 17cn Sept. 1928 aanving, cn waarbij het aamtal tewerk - gestelden 31 Dec. 1928 34 bedroeg, werd het geheele jaar 1929 voortgezet, dank zij de ge- ente- en rijksubeidie in de loonen dei- Van den 8en Januari tot den 18den Maart moeeten de werkzaamheden onderbroki worden door de strenge vorst. Aan hen, die gedwongen werkloos war n, werd wekelijks een uiitkeerm-g groot 80 pet. van het gemiddeld loon der laatste twee we ken verstrekt. Op den 18cn Maart vvercl het werk gedeel telijk hervat: dagelijks breidde za-ch bet ge tal arbeiders weder uit en den 23en Maart waren allen herplaatst. Den Gen April werd het aantal arbeiders gebracht op 50, het hoogste aantal, dat bij deze werkverschaffing is geplaatst geweest. In totaal zijn bij den Leidechen Hout werkzaam geweest S2 arbeiders; op 31 Dec. 1929 bedroeg het aantal tewerkgesteJden 47. Door bemiddeling van den Dienst werden 6 arbeiders geplaatst bij de centrale riolee- ring6werken, 4 op fabrieken en 2 bij grond werken; 13 vonden werk in het bedrijf; 3, die physiek ongeschikt waren, wei-den na zeer korten tijd ontslagen en naar het Burg. Ar*m- b stuur verwezen, dat hun steun verleende; 3 werden wegéns het simuleeren van ziekte heen gezonden cn 2 w eigerden het werk te aanvaarden omdat zij meenden, dat het loon te laag gesteld was. Wegens het zich niet gedragen naar de or- devoorschriften werd 2 ontslag verleend. Deze laatste 7 werden van allen steun uit gesloten. Aan loon werd in 1929 in totaal uitge keerd 43759,39, waaronder begrepen is 4944,12 uitkeering gedurende de vorstpe riode. In de kosten dezer uitkeering verleen de het Rijk geen subsidie; zij werden dooi den LeidS'Chon Hout en de Gemeente, elk voor 50 pet. gedragen. Het aantal verstrekte bons voor 1 H.L. co kes bedroeg 574, waaronder 104 extra bons gedurende de vorstperiode. Daar de tewerk- gestelden ingevolge de Invaliditeitswet ver zekerd zijn, werden 1727 rentezege's ver- etreikt, t.w. 927 zegels k 0.25 en 800 zegels k 0.60. De laatste van 10 Juni 1929 af, den datum, waarop de wet van 24 April 1929 (Staatsblad No. 204 )in werking trad. 9 arbeiders werden in het tijdvak van 17 Sept. 1928 tot 31 Dec 1929 door een ongeval getroffen, geen dezer gevallen was van ern- stigen aard. Door de Tuinbouwonderlinge werd in totaal uitgekeerd f 206.57. Het uurloon voor den minstgeschoolden arbeider bedroeg gemiddeld f 0.-40. Aan steun werd in totaal uitgekeerd f 60. 469.02, waaronder begrepen f 557.72 als huurtoeslag, f 275.73 als Kerstuitkeering en f 912.2S als reisgelden. De verstrekking van warme middagmalen vorderde een uitgave van f 4081.60. In 1929 zijn verstrekt: In het tijdvak 1 Jan. t.m. 31 Maart 192»: 2329 bons voor 1 H.L. cokes: 3042 bons voor 1.5 H.L. parelcokes; 8S bons met bijpassing van 50 ct., voor 2 H.L. parelcokes en 3197 bons voor 1 H.L. parelcokes; in het tijdvak van 2 Nov. t.m. 31 Dec 1929: 415 bons voor 1 H.L. parelcokes. In totaal 9071 brandstoffenbons. De uitgaven voor de verstrekking der brandstoffen bedroegen f 7287.35 tegen 192S: I. 473S.0G. Het aantal bij de beurs ingeschreven r nelijke arbeidskrachten bedroeg in 1929 7682. I-Iet plaatsingscijfer steeg van 2370 in 1928 tot 2649 in 1929, een vermeerdering van 279 of 11.77 pCt. Het aantal aanvragen van werkgevers nam eveneens toe cn wel van 3026 in 1928 toi 3213 in 1929, een vermeerdering van 187 of 6.1 procent. In 1929 werden 95G bouwvakarbeiders ge plaatst tegen 647 in 1929. De bemiddelingscijfers dor afdeeling vrou wen gingen in 1929 aanmerkelijk vooruit Bedroeg in 1928 het plaatsingscijfer 602, in 1929 was dit cijfer gestegen tot 794, een ver meerdering dus van 192 plaatsingen of 31.S9 pCt. Het aantal aanvragen bedroeg 1212. Door bemiddeling der correspondentschappen wer den 1818 personen geplaatst tegen 769 in '28 Gedurende 1929 werd door de leden der werkloozcnkassen aan contributie betaald f 66756.12 waarop door Rijk en Gemeente ieder 50 pCt. subsidie werd verstrekt. Boven dien werd aan de landarbeidersorganisaties een extra subsidie van 25 pCt. toegekend, ter wijl aan diverse kassen, die in verband met de vorstperiode in den aanvang van 1929 tra uitkeeringen hadden verstrekt, een extra subsidie werd verleend. Het aandeel der gemeente Leiden in de toe gekende subsidiebedragenaan de verschil lende verecnigingen bedroeg in 1929\ f 33.182.60 vermeerderd met het extrasub sidiebedrag voor buitengewone uitkeeringen gedurende de vorstperiode van f 11815.11. In 1923 bedroegen de ontvangsten vermoe delijk f 156.751.54 (contributiën en subsidiën tezamen), terwijl f 131.275 aan uitkeeringen werd uitgegeven. Over 1928 waren de bedra gen resp 128.263.92 en f 100.037.76. LEIDSCHE SPAARBANK. Bij de Leidsche Spaarbank is in de vorige maand (Augustus 1930) ingelegd f 462.22292 cn terugbetaald f 366.662.78; 142 nieuwe leggers zijn ingeschreven en 76 boekjes v den geheel uitbetaald. Het tegoed der 19.052 inleggers, inclusief 1.401 deelnemers aan den Afhaaldienst, be droeg einde Augustus f 8.288.094.99. In 5.811 posten is in deze maand door den Afhaaldienst I 12.767.75 ontvangen. Uit den Omtrek. CONCERTEN. Ter gelegenheid van zijn oprichting heeft de Bond van Leidsche Harmonie en Fanfare Gezelschappen aan de Gemeente Leiden eei: 8-tal concerten aangeboden, te geven in hel van der Werff-park en het Plantsoen. De eerste der concerten zal gegeven wu den door de Harmoniekapel ,-T en D" in hi van der Werff-park Woensdagavond (8 uur) 3 September a.s. Het programma bevat de volgende num 1. Ville franche, Marsch, F. Popy. 2. Ouverture König Mydas, R. Ei 1 onberg. 3. La fin d'un Rêve, Valse, A. L. Doijen. 4. Le Vieux Strasbourg, Fantaisie, F. Salli. Pauze. 5. L'enfant dc Troupe, Marsch, A. Barbe. 6. Tibére, Ouverture Dramatique, F. Popy. 7. Frühlingsmorgen,- Valse, F. v. d. Bossche. 8. Une Soiree d'automnc aux Ardennes, A. Govaert. 9. Marsch Finale. LEIDSCHE BELASTING-OPHAALDIENST. Bovengenoemde dienst heeft in de afgeloo- pen maand aan den Rijksontvanger een be drag afgedragen van f 18.693,41. Het aantal aangeslotenen bedraagt thans 3906. Zij, die zich alsnog wenschen aan te sluiten, kunnen zich daartoe opgeven aan het bureau Breestraat 81, waartoe behalv gedurende de gewone kantooruren ook 's Woensdagsavond van 7 tot 8 uur de legenheid bestaat. Verschuldigde aanslagen moeten worden medegebracht. Men wordt verzocht, niet te wachten tot dc vervolging, daar dan eerst de verschenen termijnen vooruit moeten worden voldaan» BOSKOOP KEURING NIEUWE ROZEN Door de Boom- en Plantenbeurs, afd- Rozen commissie, alhier, werd aan den heer J. P. Ruitenburg te Reeuwyk, voor een sport „Gruss Au Aachen" een certificaat van dienste toegekend, terwijl aan den heer Anth. Kluis, alhier, voor „Chrs. Norman Leeff" sport van Joseph Guy een certificaat le klas werd toegekend. TURNDEMONSTRATIE8 Door de beide plaatselijke gymnastiek- en tumvereenigingen zullen Woensdag a.s. turn demonstraties gegeven worden, BEGRAFENIS J- NIJHOF Zaterdagmiddag bad op de algemeene be graafplaats de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den 33- jarigen A. J. Nijhof, die jl. Zondagavond op zoo treurige wijze werd verwond, tengevolge waarvan hy Maandagmorgen in het Zieken huis te Leiden overleed Reeds lang voor de aankomst van de lijk stoet verdrongen zich talrijke menschen om en bij de begraafplaats. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Ds. P. Glas. alsmede door Ds. W- N. van Nooten. Door de besturen van de zangvereeniging „Zang zij onze leus'', de gymnastiekvereen „Hou-vast" alsmede door het hoofd der school namens de kinderen eerste klasse, en door de buurtbewoners werden kransen op het graf gelegd. Diep ontroerd verliet een ieder met de diepbedroefde ouders den doodenakker. KOUDEKERK DOOR AUTO AANGEREDEN. Toen Vrijdagavond de melkrijder W. M., wonende in de I-Ioogewaard alhier, zijn rachtauto uit de garage reed, werd hij dooj; f en uk de richting komende luxe auto aangereden. Behalve eenige lichte bescha digingen werd de vooras van de vracht auto Aan M. zoodanig verbogen, dat verder rij deen niet meer mogelijk was en eerst dooi den heer Van Wijk te Ilazerswoude moest worden gerepareerd. De luxe auto bleek geen schade te hebben opgeloopen. Verzekering dekt de schade. 1SURGERI.IJKE STAND. BEVALLEN: G 3 Ode—Bontenbald. A Cok —Touw d. 3 de Witvan Rüedam d. ONDERTROUWD: B Elema 28 j en C Dorre- paal 28 i J Mulder 27 j en J Smit 26 j. ORANJE-AVOND Hedenavond wordt in de Ned. Herv. Kerk een Oranje-herdenking gehouden ter gelegen heid van den 50sten verjaardag van H. M. de Koningin. Als feestredenaar zal optreden Ds. Kalkman van Katwijk terwijl medewer king is toegezegd door de Zangvereeniging „Looft den Heer" en het Kinderkoor „De Lischbloem". Aanvang 8 uur. Narcisseriveiling leverbaar. Voorm. 10 uur plantgoedveiling. Aange boden zullen worden groote partijen Tulpen per H.L., Narcissen per K.G. en per H.L., Nam! half 2 zullen geveild worden 300 manden 3-jarige Hyacinthen plantgoed van de firma Gebr. Blokhuis te Lisse. Nam. 2 uur Hyacinthenvgiling leverbaar. Prima kweekers voeren voor deze veiling COOP. VEILING H. B. G. Dinsdag 2 September. Groote leverbare ORANJESCHOOLFEESTEN Vandaag werd op alle scholen de dag feestelijk met de. kinderen doorgebracht. Van gemeentewege werd voor ieder kind een bedrag beschikbaar gestold, terwijl de verschillende schoolbesturen zich niet afzij dig hielden doch de kinderen een zeer pret- fcigen dag bereid hebben. Een woord van lof komt zeker toe aan alle onderwijzers en onderwijzeressen die zeer zeker hun beste krachten hebben gege ven om dit Oranjefeest goed te doen slagen. OEGSTGEEST LICHTSTOET Hedenavond wordt om 8 uur een licht- stoet geformeerd. Men moet echter zelf voor de lampion en kaarsen zorgen. Naar hoorden bestaat er veel belangstelling Twee muziekkorpsen vergezellen den stoet. Het belooft een fantastisch gezicht te den. Van oud tot jong dus aangetreden VOORSCHOTEN Loop der bcvolkiug. GEVESTIGD: W J M Hoogveld-, van Bees. L H A Hold, van N. O.-Indle; IC Timmerman. Zuidwolde. VERTROKKEN: C J van der Made en pcz naar Veur. L J van der Bijl. naar Hooi Wed, J J van Rtfssel—Warnar naar Den Hai Laatste Nieuws. Op Waalhaven ecland. Gisteravond ongeveer half acht is op het vliegveld te Waalhaven het grootste lanu- vliegtuiig ter wereld, de Junkers G. 38 aar gekomen uit Dessau. Hét werd op heit vil veld verwelkomd door een groote menigti Do stationschef, dc heer Baumaai, heeft de Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (Illz. 1.) De door cle K. R. O. doorgegeven uitzen ding van de huldebetooging te Batavia was in ons land uitstekend te verstaan. II. M. de Koningin heeft daarna Indié toege- Te Utrecht is dezer dagen het secretariaat van de Ned. Baconcontrole gevestigd. Verschenen is het verslag van de Algemee ne Rekenkamer over 1929. BUITENLAND (blz. 2.) Men acht waarschijnlijk, dat deze week de vrede in Britsch-Indië hersteld zal zijn. Polen's parlement ontbonden. Nieuwe vliegongelukken bij de Fransche luchtmacht. inzittenden namens de K.L.M. ontvangen. Het toestel bracht een aantal passagier» mede. alle leden van de Dui'tsche delegatie voor het vijfde internationale Luchtvaart Congre6, dat van 1—6 September in Den Haag- wordt gehouden. Heden gaat de G. 3S door naar Amsterdam, terwijl de komende week verschilt einde demonstratievluchten bo- Nederland zullen worden gehouden. DE GEMEENTEL. BESTRATINGSWERKEN IN ROTTERDAM. De staking twee weken uitgesteld. Men meldt ons: Hedenmorgen vroeg heeft liet bestuur van den Straatmakersbond met het losse perso neel, werkzaam, bij de Gem. best ratings wer ken, vergaderd en verslag uitgebracht over een onderhond dat Zaterdag j.l. over dit con flict met den directeur der Gem. Werken, heeft plaats gehad. In verhand met dit on derhoud, dat geruime-n tijd heeft geduurd, door het Bestuur van den Bond aan het personeel geadviseerd overeenkomstig het verzoek van genoemden directeur de staking, welke heden zou ingaan, nog twee weken uit te 6tellen, teneinde de gemeente gelegenheid te geven de eischen van het personeel nader te onderzoeken. De vergadering besloot aan dit advies gevolg te geven, zoodat na afloop der vergadering de werkzaamheden door hut personeel zijn hervat. HANDELSBERICHTEN ROTTERDAM 1 SEPTEMBER MEEL. (Medegedeeld door den malfelaar A. B de Jonge A.Hzn. Inlandsche tarwebloem t 14/0—14.75 Zeeuwsche tarwebloem 13AU14.00 Fransche tarwebloem 12.50—1000 Belgiftdie OO12/0—12.75 Duitsche roggebloem O 9.25 O O 10.00 OOO 10.75 Amerik. tarwebloem toppatent14.75—15.25 pattent. 14.00—14.50 straight 13.00—13.50 bilkers 12.00—12.50 Stemming kalm. BINNENLANDSCHE GRANEN. (Voorloopls lerlcht) In verband met Koninginnedag? heerschte er p de graanbeurseen lustelooss stemming en eerden alle artikelen wederom lager verkocht. Tarwe i 8—9, uitgezochte* aprtütJes daar- °Gerst. Chcvnlter 1 6 50—7. Haver 1 5—6.50. reulvruchten. Erwten kleine groene SS10.^5 oma iets meer, schokkers f 10—16. puike daar- .oven; bruine boonen met \-cr geringe vraag 5000 kg. Holl. geel. 2-, -LS; Bk-.. '1 2022. incliweit. Dantzlger Sept-half Oct i .65Oct.-Nov.-Dec afl. 9.45. Hies per 100 Kilo. MARKTBERICHTEN September. Vee. Aanvoert 2o kw. 88—102 -ewichtMO ?rd 3 ladingen, totaal 1314H.L. prijs 5/0, middenprris G, per 100 stuk^ /3741, ongestempelde 3640. Handel traag -en per i. Kilo: koeier ::7— 43—52—55— •00 ct-: ossen 46—49—52—55—60 ets; Kal- 305562!j657U75 els; schapen 30 7^ hoe] kalm. zelfde Varkens korter zen iets sttfver. Zouters flink a Een enkel bot i en lammeren klein, handel prilzen. aanvoer knlmcn handel, prU- incevoerd kalme htndel. Hier II OTTER DA II, 1 September. An r d a p p e I e n Brielsche eigenheimers 2.80—3.30. Zeeuwsche ilauwe ƒ3—4.20, ld. eigenheimers 2.50—3. ld. Uonte ƒ.2—4.20, blauwe eigenheimers 2.8(1— M'0. eerstelingen 2.50—3. alles per HL.; W. sUandsehe schoolmeesters zand 8—9 c., Idem th ine ronde 5—C c, por kg, IJMUIDEN. 1 Sept. Ann de rijksafslag wa- Trawlvlsch Prilzen: t-rbot f 175—1.55; tong f 2.75heilbot f 1.85—1.70; per kg.: griet ffié—35: groote erhol f 45—29; rrlddel arhol f .28—31: zetsehol f 34—30: UI. Ine schol f C.50— 1.20: schar f13—9: tongsehnr f 50—34: vleet sehelviseh f 3—27; klein middel seholvlsch 1.2—7.50; kleine e> hel- Vlach 2 6—1.30; groote gullen f 15—7.50: kleine gullen f 41.00; wilting f 3.10—1.55: mukreel t 8—3.50; haring f 8—5.60 per 50 kg.; vleet k.inHiueh f o 75—C.2; per' stuk; kabeljauw 163 40 per 125 kg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6