MAANDAG 1 SEPTEMBER 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 Kerknieuws. f i GEREF. KERKEN 1 'Aangenomen: Kaar Ambt-Vollenhove [(A), cand- A. H. Ousooren te Broek (bij Dok kum). Naar Metslawier-Niawier, G. Bier steker te Suameer. Bedankt: Voor Krabbendam, cand. A. H. Oussoren te Broek (bij Dokkum). NED. HERV. KERK Beroepen: Te Puenswoude, W. Rijosbur- ger te Poübroek- Bedankt: Voor Den Burg (Texel), A. C. van Uchelen te Hoenderloo. BEROEPINGSWERK Te Zaandam is, in tegenstelling met een door ons van een ander blad ontleend bericht, door de Geref. Kerk in Hersteld Ver band voor de vervulling van de bestaande predikantsvacature nog geen tweetal ge vormd. f CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Cand. A. de Ruiter, wiens adres is: 'Giessendam B 274 zoowel als Kampen, Broc- 'derweg 2, is van nu af bereid een eventueel beroep in de Geref. Kerken in overweging te nemen. AFSCHEID, BEVESTIGING EN INTREDE Ds. S. K ooistra hoopt Zondag 28 Sep- 'tember a.s. afscheid te nemen van de Ned. Hervormde Gemeente te Welsrijp-Baijem en Zondag 5 October d.a.v. intrede te doen te 's-Gravenzande, na bevestiging door zijn zwager Ds. Tz. Hettinga, van Dantuma- vvoude. Cand. J. Kremer, van Heerenveen, hoopt Vrijdagavond a.s. intrede te doen als hulpprediker bij de Geref. Kerk te Ede (kerk gebouw Groote Straat)- Ds. P. van der Marei, gekon.en van Krabbendam, werd Zondagmorgen bij de Geref. Kerk van Driesum bevestigd do"r Ds. !A. Koning) van St. Laurens (Z.). die Lulcas 10 16 tot tekst had. Na de bevestiging werd toegezongen Ps. 134 3. De bevestiger ver bond zich des namiddags aan zijn nieuwe .Gemeente met een predikatie, die Efezs 3 14 tot 16 tot tekst had. over: „Pauius' bedt voor de Gemeente van Efeze om versterking van 'den inwendigen mensch", handelende over: 1. de wijze waarop de apostel tot God nadert, 'en 2. wat hii van God voor de Gemeente be geert. Aan het einde werd.hij toegesproken door ouderling Dijkstra, namens den Kerke- raad, die Ps. 121 1 er. 4 liet toezingen, en door Ds. J. G. R. van Mourik, van Hantum, namens de Classis Dokkum. De kerk was stampvol. .j. Ds. H. P. OKKEN Ds. H. P. Okken, Ned. Herv. pred. te Pexta [(Scheemda) is de vorige week door een auto aangereden, toen hij per rijwiel een hooi wagen wilde passeeren. Op advies van den arts is de predikant die ernstig aan een zijner armen werd verwond, in het R.-K. Ziekenhuis te Winschoten ter verpleging op genomen. EMERITAAT Ds. B. Moor re es J.G.G.zn., predikant der Ned. Herv. Gemeente te IJsselstein, heeft ,van het Prov. Kerkbestuur van Utrecht tegen 1 October as., eervol emeritaat verkre gen Hij heeft 34 dienstjaren gehad, achter eenvolgens werkzaam zijnde te Babyloniën- broek, Loon op Zand,:Heterch (hier 19 jaren) en IJseestlein (hier sinds 1923), KERKGEBOUWEN Te E n s c h e d zal dezer dagen de aan besteding plaats hebben van den bouw cener nieuwe Geref. Iverlc aan den Lason- dersingel, welke wordt gebouwd door de heeren Van de Lijke en Mink, die de ont werpers zijn van het bekroonde ontwerp onder het motto „Eenvoud". Bij het ont werpen is men van de gedachte uitgegaan de pastorie aan de eenc en de kosterswo ning aan de andere zijde van de kerk te plaatsen. Het is niet geheel zeker of de ontworpen mooie ranke toren gebouwd zal worden; zulks hangt af van den uitslag der aanbesteding. De kerk wordt opge trokken in roode waalklinkers, iets genuan ceerd. De dakbedekking is gedacht van grijs blauwe Romaansche pannen. Het orgel wordt geplaatst boven het platform. De verwarming zal geschieden door heete lucht. In het kerkgebouw zullen zich be neden 747 zitplaatsen bevinden en 161 op de galerij. Met uitschuifbankjes komen er in totaal een kleine 1000 zitplaatsen. Op latere uitbreiding met twee zijgalerijen is gerekend. In de catechisatiekamer komen 77 en in de kerkeraadskamer 30 zitplaatsen. Te Haamstede bestaat bij de Kerk voogdij der Ned. Hervormde Gemeente het plan tot restauratie van haar in gothischen stijl opgetrokken kerkgebouw. Reeds heeft het betrokken Ministerie voorwaardelijk sub sidie toegezegd. Komen dus van andere zij den financiecle toezeggingen, dan is de res tauratic vrijwel verzekerd en een der oudste kerken van Schouwen voor venal behoed. PILGRIM FATHERS-GENOOTSCHAP In de jongste vergadering van dit Genoot schap werd Dr. .T. van Lonkhuvzen, Geref. predikant te Zierikzee, met algemeene stem men benoemd tot lid van dit Genootschap. Zoo men weet bedoelt dit genootschap de gedachtenis en de beginselen van de Pel grim vaders, die van uit Engeland hier kwamen en van hieruit Amerika's natie grondvestten, te bewaren en te propageeren en de vriendschappelijke verhoudingen tus- schen Nederland en Amerika tc doen voort leven. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN ZENDING sfiln De- putaten voor de Zending onder de Heidenen en Mohammedanen vanwege de Geref. Kerken hebben vcor den komenden winter twee nieu we Zendingsfilms doen samenstellen. Deze zijn opgebouwd uit vroeger niet ge bruikte films en uit nieuwe stukken. Met enkele doublures zyn twee afzonder lijke films gemaakt, de een vooral betrekking hebbende op den arbeid op Midden-Java, de ander op Soemba. De eerste zal daarom in de midden-provincies van ons land de meeste be langstelling hebben, de ander in de noorde lijke. De bedoeling is, dat de films 1 October hun tournee zullen aanvangen. Beide films zullen Dinsdagavond as. voor de leden der Synode te Arnhem proefdraaien Om 9 uur zal de voorstelling, waartoe ook de gastheeren en -vrouwen der Synodeleden zyn uitgenoodigd, in een der kerken, aanvangen. GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN Pr om otierecht-Kampen. We verne men, dat de commissie van rapport, die do verschillende voorstellen in betrekking lot het Piomotierecht aan de Theologische School te Kampen had te overwegen, niet tot eer een stemmige conclusie kon komen en daarom besloot een rapport saam te stellen en de ver schillende overwogingen der Synode ter be slissing aan te bieden. De mogelijkheid bestaat, dat dit punt a.s. Donderdag door de Synode in behandeling genomen zal worden. AAN HET EIND DER TWEEDE WEEK. Onze medewerker ter Synode schrijft; De tweede Synodeweek kenmerkte zich door enkele belangrijke besluiten, die het waard zijn een oogenblik nader bezien te worden. Daar is dan in de eerste plaats het ontslag aan Dr. D. Bakker, den oudsten dïngsarbeider van de Gereformeerde Kerken, in den dienst vergrijsd. De eerste docent aan de opleidingsschool, die vanaf 1S06 met zijn rijke gaven in schier ongebroken kracht zich aan de school heeft gewijd, en haar tot grootcn bloei mocht zien komen, zag zich genood zaakt wegens wankele gezondheid ver vroegd verlof aan tc vragen. Dat verzoek werd ingewilligd en Ds. Bakker, die anders eerst onlangs in Holland zou zijn aangeko men, arriveerde nu reeds in Juni 1929. Vol gens medisch oordeel zal er van een terug keer naar Java geen sprake kunnen zijn, wat Ds. Bakker er toe geleid heeft ontslag aan te vragen. Onder groote aandacht hoorde de Synode de meded'eelingen aan, en men was zicht baar ontroerd, toen Ds. Schouten in harte lijke bewoordingen Ds. Bakker mededeelde dat zijn verzoek, hoe noode ook, ingewilligd was. Die ontroering uitte zich in een spon taan aangeheven zeeenbede. Maar al wisselen de arbeiders, het werk blijft en zoo stond doze Synode voo noodzakelijkheid de opengevallen plaats te vullen. De afzonderlijke vergadering van missh naire predikanten op Midden-Java droeg Dr. A. Pos to Djokjakarta voor. Van deze voor dracht in kennis gesteld, ontwikkelde Ds. Pos aanvankelijk bezwaren en vestigde hij de aandacht op een ander, maar, nadat de- putaten voor de Zonding die bezwaren zoo goed mogelijk hadden weerlegd, begon Ds. Pos zijn denkbeelden omtrent de voorberei ding te ontwikkelen, die door hem volstrekt noodig geacht werden indien een eventuee- le benoeming door hem mocht worden aan genomen. Hij acht minstehs een jaar stu die ter oriënteering in het Javaansche ge voels- en gedachtenlevcn beslist noodzake lijk. terwijl de helft van dit jaar in Britsch- ïndië, de bakermat van het Boeddhisme en Hindoeïsme, die zooveel invloed op het Ja- tvaansche gevoels- en gcdachtenleven hebben gehad, en de andere helft op Java aan die studie zou moeten worden gewijd. De Synode volgde gaarne het advies van de broederen in Indië en zij benoemde Ds. Pos, wiens levensbericht we reeds vermeld hebben. Interessant is zeker nog, dat Ds. Pos ge trouwd is met een dochter van een der oud ste Zendingsdeputaten, Ds. W. Breukelaar, van Zaandam. Hij woonde de Synode van Groningen bij als vertegenwoordiger der classis Batavia en we hebben aan den jon gen docent de meest aangename herin neringen bewaard, temeer, omdat we aan de koffietafel onze plaats was recht te genover de zijne een goede gelegenheid vonden tot nadere kennismaking. Nog een derde besluit in verband met de opleidingsschool werd genomen. Met het oog op de eischpn die de verdere ontwikkeling der opleidingsschool stel', werd te dezer zake een rapnort ontvangen van een commissie uit de afzonderlijke ver gadering van Zendingsarbeiders. In dit rapport wordt met klem betoogd, dat er aan de opleidingsschool drie docen ten noodig zijn, n.l. één docent die georiën teerd is in de kennis van den Islam, één docent, die studie maakt van het Boeddhis me en Hindoeïsme en de kennis van het gevoels- en gedaehfenle.ven der Javanen, en één docent die zijn studie richt op de Ja vaansche taal en land- en volkenkunde. Ds. 'F. L. Bakker, een zoon van Ds. D. Bakker, heeft de eerst omschreven taak op zich genomen, wanneer Ds. Pos zijn benoe ming aanneemt, wordt oolc de wensch om trent een leeraar in Boeddhisme in Hindoe isme vervuld. Rest de noodzakelijk geachte derrie leerkracht. Te dien aanzien heeft de Synode haar Zendingsdeputaten opgedragen in overl met de afzonderlijke vergadering van mis sionaire predikanten en de docenten der opleidingsschool, tot de benoeming van een derden docent over te gaan eoodra dit nood zakelijk blijkt en een geschikt man daar voor zal gevonden zijn. 't Laatste besluit was voor den praeses aanleiding te waarschuwen tegen een - stel vanyDr. Dijk. dat beoogde den Depu- taten ruimer middelen te verstrekken de inrichting en instandhouding van een eigen Zendingsbureau. De praeses is blijk baar van oordeel, dat er met het geld voor de Zending zuinig moet worden omgegaan, Het geeft ons aanleiding op nog een an dere uiting over deze zaak even aandacht te schenken. 't Was bij de behandeling van het voorstel tot overdracht van bet Zendingsterrein W nosobo aan de Kerken van Friesland, dat ook een der afgevaardigden de opmerking maakte dat er vonr dc Zending reeds zoo veel geofferd wordt. 't Was Ds. Breukelaar, die in heilige ver ontwaardiging. alsof er algemeen geof ferd zou worden, opkwam. Volgens dezen Zendingsdeputaat is de bijdrage voor de Zending per hoofd per week nog geen drie cent. De arbeid onder de verstrooide Gerefor meerden in Noord-Frankrijk bracht Ds. .T. Maaskant ter Synode. Op ongekunstelde wijze vertelde hij van de wijze waarop die arbeid onder vaak moeilijke omstandighe den verricht wordt, 't Is zoeken veelal, om dat de Nederlandsche Kerken niet geregeld aan Ds Maaskant opgeven als er van hun leden naar Frankrijk gaan. Vooral geldt dit van de Kerken in de landbouwstreken De verkeersgelegenhoden in Noord-Frank rijk zijn slecht en zoo gebeurt het wel eens dat gereisd moet worden op een open boe renkar om aan een gezin of familie eenice stichting of vertroosting te bieden. 't Feit, dat Ds. Maaskant op één dier zweeftochtcn eens twee kinderen doopte, zonder dat hij van een ouderling vergezeld was, bracht Ds. Jansen, dc man der Kerken ordening, in 't geweer. De toestanden lijken er veel op die in Indië en daarom kan men nipt dezelfdo eischen stellen die in pen ee civiliseerde streek gesteld mogen worden vandaar dat de Svnode na eenige opmer kingen van den Kamper professor in lu»t Kerkrecht, den jongen Brusselschen dominé déchargeerdc. Nog op andere wijze werden onze gedach ♦en bepaald hij de Gereformeerden in het buitenland. Dat was toen Dr. Keizer een rappoit uitbracht van de bevindingen van Ds. .T. C. Rullmnnn en hem over den toe stand in de „freie evangelische Gemcindcn" te Görlitz, Breslau en Oderwitz. Ds. H. Graefe, de pastor van Görlitz. was in verhand daarmee en in verhand met het verzoek dier gemeenten aan de Geref. Ker ken in Npderland om met hen in corres pondentie te willen treden, ter vergadering Ds Graefe is in Holland geen onbekende. O.a. studeerde hij aan de Theol. School te Kampen en diende hij korten tijd de Kerken van Laar en Gronau. Bij de discussie over de vraag of men met deze gemeenten in correspondentie zou kunnen treden, werd de Vraag gedaan of hier wel van geconstitueerde Kerken ge sproken mocht worden en of hier niet wel licht aan vergaderingen van geloovigen ge dacht moet worden, omdat geen ambten zijn ingesteld. Tegen beide gedachten kwam Ds. Graefe, die de Hollandsche taal machtig is, met kracht op, al erkende hij gaarne dat de toestanden in Silezië en Saksen niet zijn als in Nederland. De gemeenschap zal wonden aangegaan cn de Kerken in Nederland zullen opge- t worden deze kleine Gereformeerde groepen in een Lutherschc wereld zoo krach- tig mogelijk te steunen. Van de Calvinisten in Amerika hoorde de Synode iets door den afgevaardigde van de Chr. Geref. Kerk aldaar, Ds. J. de Haan. Een uitvoerig uittreksel van diens rede publiceerden we. Wat in die rede opvalt is wel, dat men ook daar met dezelfde moeilijk heden worstelt als hier. Een Christelijke radio heeft men in Amerika niet en van daar dat wc de klacht over de radio-uitzen dingen zoo goed konden verstaan. Een voorlooper van dc behandeling van het promotïerecht der Theol. School was de behandeling van die voorstellen die een heid pogen te brengen in de opleiding der predikanten, 't Waren vooral de Kerken in de classis Leiden en Den Ilaag, die zich daarover hebben uitgesproken. Ter Synodevergadering was 't echter al leen de Dordtsche pastor, die er het pleit voor voerde. Prof. Hepp was van oordeel, dat de be handeling dezer voorstellen eerst, aan de orde (moest komen als over het promotie- recht zelve beslist zou zijn. Zijn meening werd evenwel door een klein deel der aanwezigen gedeeld, 't Be sluit om de eenbeidsvoorstellen, hoe noode dan ook, van de baan te schuiven, ging er toen met algemeene stemmen door. Vrijdagmorgen waren het alweer Zen dingszaken die dé aandacht vroegen. De bespreking over den arbeid onder de ver strooide Gereformeerden bracht den leider der A. R. partij en oyebminister Z.Exc. H. Colijn ter vergadering. Zijn rapport, maar nog meer de beschouwingen, die hij er aan toevoegde, werden met groote belangstelling aangehoord. Ongetwijfeld hebben de Geref. Kerken in den heer Colijn een Deputaat, die ter zake kundig is als weinigen, maar die ook de liefde van het Geref. volk bezit. Als zijn woord gedrukt wordt, wat in de bedoeling ligt, zal het ongetwijfeld lezers vinden en aan den arbeid onder de ver strooiden in ons schoone Insulinde ten goe de komen. De late Vrijdagmiddag bracht nog de be handeling van het rapport over „Betera Vooropleiding der Zcndingsarbciders". Tot een beslissing kwam het nog niet, omdat de commissie der Synode, dié deze zaak be handelde, voortvarender is als deze verga dering zelve. DE JUNKER 6 38 Schoolnieuws. HOOGER ONDERWIJS LEERAREN AAN NEDERL. GYMNASIA Herdenking van het 100-Jarig bestaan Vrijdag heeft het Genootschap van Leera ren aan Nederlandsche gymnasia in de aula van het gymnasium aan de Laan van Meer- dervoort te 's-Gravenhage een herdenldngs- vergadering gehouden ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het genootschap, onder voorzitterschap van dr. De Jong, leeraar. aan het gymnasium te Leiden. De voorzitter van de commissie van ont-1 vangst, dr. H. Cannegieter, rector van het gymnasium aan de Laan van Meerdervoort, heette de aanwezigen welkom. Daarna hield Dr. do Jong een korte ope ningsrede. Dr. N. J. Beverscn, oud-rector van het gymnasium te Leiden, verving den ernstig ongesteld geworden Dr. C. J. Vinkesteyn als spreker. Dr. Beversen sprak over „het oude ge nootschap", waarna oud-minister dr. J. Th. de Visser vervolgens een rede hield. Na afloop der bijeenkomst was er een ge zellig samenzijn, waarmee de avond besloten Des middags heeft het bestuur een recep tie gehouden in de hal van het gymnasium Voorts heeft het Gemeentebestuur in het Raadsgebouw aan de Javastraat Zaterdag middag het Genootschap officieel ontvangen. Ten besluite der feestelijkheden vond avonds in De Witte Brug een gemeenschap pelijke maaltijd plaats. Mr. A. J. L. van Bccck Calkoen vertegen woordigde den Minister van Onderwijs. LAGER ONDERWIJS J. WOLDENDORP Dezer dagen hoopt de heer J. Woldendoyp, directeur van de Chr. Landbouwwinterschool te Hoofddorp, te herdenken, dat hij 40 jaar geleden zijn arbeid bij het Chr. Onderwijs be gon- Ruim 9 jaar is de heer Woldendorp, d:e in 1921 uit Veendam kwam, aan zyn tegen woordige ontderwysinrichting verbonden. GEEN LIEFHEBBERS Te Terkaple (Utingeradeel) zijn voor de vacante betrekking van hoofd der Open bare School geen sollicitanten verschenen. BIJZONDER ONDERWIJS Te X o o r d w ij k is opgericht een School- HOOFDBENOEMINGEN ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Valkenburg (7.. H mevr. A. M. van WesteringEgberts te Leiden. Voor tydelyk. Groningen (Chr. Industrie- en Huis houdschool), de dames P. J- Cronjoungh en M. J. Ridderhof, beiden leerares te Zetten, en mej. A. Stoker to Assen. Karpel-Vlagt wedde (hoofd J. Jelle- ma). A Folkerts te St. Annaland. mej. P. Graaf te Dor drecht. Utrecht (Xed. Herv. Burgerschool, Dom plein 4, hoofd A. ten Have), K- Romey'n, al- R o 11 e r d a m - Z u i d (te openen Chr. School voor Buitengèw. Onderwijs a. d. Linker Maasoever, hen. hoofd G. J- van der Ploeg), de dames J. S. C. de Zeeuw te Zelhem en C. Pennings te Halle. Amsterdam (Groen van Prinsterer- school, Veerstraat 48S0, hoofd J. Wijngaar den). A- Doorn te Zwolle. Amsterdam (Elout van Soeterwoude- school), J. Looyenga, aldaar. Arnhem (Paterstraat 35), hoofd C. Zij- derveld), voor afd. L.O. mej. Berends te 01- denzaal (voor tydelyk) en J. de Bruijne te Herveld (voor vast)- VEREEN. VAN CHR. ONDERWIJZERS Naar aanleiding van onze bespreking van het „Gedenkboek" van bovengenoemde Ver- eeniging, deelt een van de leden van het Hoofdbestuur der .Vereeniging ons ter recti- ficatie mede, dat niet alleen, de heer A. de Jong Ezn., die (geen secretaris, maar) direc teur van liet bureau is, zooveel actie aan genoemd bock had, doch dat behalve de schrijvers dor artikelen het voornamelijk de volgende hecren der redactie zijn geweest: J. Hobma te Utrecht, A. de Jong Ezn., te Den Haag, TI. Nieuwenhuvzen te Zegwaart, A. Oosterwijk te Den Hnag en J. Th. R. .Schreuder tc Haarlem. Beleefdheidshalve prijkten die namen niet op het titelblad. We noemden bij uitzondering den naam van den heer De Jong. omdat deze zulk een bedui dend aantal bijdragen voor de feestuitgave schreef. VEILIGHEID IN SCHOLEN In „Child Welfare Magazine'' worden een aantal vragen gesteld betreffende de veilig heid van scholen ten aanzien van brandgevaar, o.m.: heeft een schoolgebouw voldoende brand uitgangen? Gaan de deuren wel alle naar buiten open? Worden er geregeld brandsig- naaloefeningen gehouden? Zyn er betrouwbare brandbluschtoestellen aanwezig enz. EXAMENS EXAMENS NOTARIAAT Den Bosch, en H P. Bron. Wilier heeren J. Poppelriars, Breda en J bortr. Alphen (N.-B.) Afgevv. 1 vr. E M. Kat. Utrecht. eGclangdrJe hecren A R. Ktilstra G. v. Parreren en E. M. Plasschaert. allen t Amsterdam. Zich teruggetrokken 2 en afgewe Zwolle. Geëx. 7 cand. Geslaagd mej. A F S. E. v. d. Kool. Apeldoorn, en de heeren f M. Xoach, Deventer en A. A v. Zorge, Lumeler- EXAMENS-WISKUNDE. Haag. 29 Aug. Akte L.O. Geëx. -I 2 candldaten. nl. de heer C. de en mej. L. M Coury, Montrcux. EXAMENS-HANDENARBEID riem, 29 Aug. Geslaagd do dam EXAMENS-NOTARIAAT EXAMENS-HOOFDAKTE Breda. Geslaagd de heeren J. C. Geleüns. Oud Gastel; H. P. v. d. Poel. FUna&rt: A. J. RtJsewöck. Helvolrt; D. Streefkerk. Sprang; J. G Wltha; e. Geëx. 7 candidal ?rk; TJ. Sjoerds. Purr aoerraoni Geëx. 7 cand. Geslaagd de hee- en L. J. Hnnekamp, Heerlen en H. J. Len- ïissen, Schlmmert. Rotterdam. Geslaagd de heoren P. J. Klei vegt. Rozenburg; D Visser. J. A. van Iioute, c hL Geslaagd J. J. van Straaten, Jut- EXAMENS-HANDENARBEID Ha a M. j. Brouw Delft: A. M. J H. Jacol der Koojj. Rotterdam en i. J. Meyer.Scheve- ningen en de heeren W. A. A. Kok. Dordrecht; H. Horman. J. Smit en A. van Straten, allen Rotterdam. EXAMEN-HEILGYMNASTIEK Voor het 1ste gedeelte van het examen voor et diploma van liet Nederl&ndsch Genootschap heilgymnastiek en massage zün geslaagd d Kolk, Rotterdam; en de heeren A. E. Frans an. Amsterdam; F. Kampenaars. Antwerpen C. Tlddens. Amsterdam; en A. Prins, Edam. Uit Oost-lndië VOLKSRAAD Het Digosl-rappcrt. Aanbouw van schoolgebouwen. BATAVIA, 30 Aug. (Aneta). Dc heer 1. E. Stokvis (l.S.D.P.) heelt zijn erkentelijk heid geuit over het feil dat do regeering den Volksraad het rapport-Hillen, over Bo- ven-Digoel heeft overgelegd. Spr. verzocht den Volksraad in de gelegenheid te stellen het rapport te bespreken. De voorzitter heeft hiertegen geen be zwaar. Bij de behandeling van de afd. onderwijs is zonder hoofdelijke stemming een motie- de Dreu c.s. aangenomen, waarin wordt aangedrongen op spoedigen aanbouw van schoolgebouwen tenlastc van den buitenge wonen dienst De Volksraad nam met 384 stemmen een motie-Soetadi aan tot het afschaffen van den namiddagcursus in <lo Nederland sche taal op de Hollandsch-Inlandschc scho- Een motie-van Hclsdingen, beoogende een onderzoek naar de kosten per leerling van het algemeen vormend, lager, mulo en middelbaar onderwijs, wordt aangenomen met 30—12 stemmen. HET CONFLICT BIJ DE K.L.M. DE MATEIEELE POSIT^ DER PILOTEN DE VOORDELLEN DER IND IE-VLUCHT In een Zaterdagmiddag gehouden perscon ferentie heeft de Directie der K.L.M. inedc- deelingen gedaan over liet conflict met de piloten. De heer Plesman heeft, deels ails reflect e op wat van de zijde der vliegers is gepubli ceerd, meegedeeld, dat niet juist was, at het aan Van Dijk en Wiersma gegeven ont slag de oorzaak was. want op het oogenblik, dat de heer Van Dijk nog met den heer Ples- man zit te confereeren, kwam uit Londen hei 'i 'it, dat een drietal vli-egtuigbestuur- dc i iêenst weigerde en gezemenjök op cei '.me naar Holland wensch te ierug te k i. l\c jo 27 Augustus was aan de piloten megeaLeid', dat, indien zij weigerden naar Indië te vliegen op de bestaande voorwaar den en zij hadden op 21 Augustus ver klaard zulks van plan te zijn zij pe-r 1 October a.s. uit den dienst der K.L.M. zou den worden ontslagen. Van den bedenktijd, aan de heeren V Dijk en Wiersma gegeven, is dus gebruik gemaakt om gemeenschappelijk te besluiten de diensten te staken, in dien de Directie werkelijk uitvoering aan deze mededeeling zou geven. Het etakingsbeeluit krees echter uitvoering reeds voor Van Dijk ontslag had. We hebben begrepen, dat eiaenlijk twee complexen van wtnscfaen in het geding zijn: het eene betreffende den vliegtechnischen dienst en het andere rakende de salarieering, welk laatste probleem door de piloten sterk naar voren is geschoven. De heer PI es man deelde mee, dat de ete piloten in het jaar 1923 i-n 1929 gemid deld met reep. 11.3UU vu 12-000 per jaar naar huis gingen aan sa la: .o on vliegpremie, Hierbij'is nog miet opgeleid hun verblijfs- toelage, welke zij in het buitenland genie ten. Indien de diensten (normaal waren voort gezet, dan zouden de oudste piloten in 1930 met ƒ12.500 aan salaris en vliegpremie het jaar hebben 'kunnen afsluiten. De jongste piloten van de K.L.M. hebben in het eerste jaar van hun indiensttreding gemiddeld 450 per maand verdiend, ter wijl het gemiddelde per jaar van de middel ste piloten van ƒ6000 tot J 9000 bedraagt a dat van de ouderen ƒ12.500. Voor de hierbo ven genoemde bedragen werken de piloten gemiddeld 3 uur per-dug. In 1926 maakten de piloten gemiddeld 714 per maand, in 1927 777 en in 1928 818. Dat is dan salaris cn vliegpremie. In 1928 hadden ze gemiddeld 61 actieve vlieguren per maand, de uitbetaling geschiedde echter naar 81 uur. De slechte kansen in verband met ongunstig weer waren daarin verdis conteerd. In het jaar 1929 werd gemiddeld 750 per maand gemaakt met 41 actieve vlieguren, welke werden uitbetaald met 50 uren. Daar buiten vallen dan nog de verblijfstoela.' -n in het buitenland. Ook voor 1930 zijn naar de tot op heden beschikbare cijfers de inkomsten per maand iets gedaald. Ze kwamen op 634 bij 54 uur vliegen en 60 uitbetaalde uren. Uit de gegeven cijfers wordt dit wel dui delijk, dat de gemiddelde inkomsten der vlieguur zijn gedaald. De vermindering voii vlieguren vindt haar oorzaak in het sneller vliegen. Vroeger was die snelheid 130 fi 140 K.M., zij wordt gesteld op 150, maar bedraagt in de praotijk met de nieuwere ma chin te wel 180 K.M. De moeilijkheden van de Indië-routa moe ten, aldus de heer Plesman. niet door opvoe ring der salarissen huiten verhouding, in.ior door verbetering van vliegtuigen, grondorgr nisotie, enz., overwonnen worden, waiuvn krachtig wordt gewerkt Indië-vliecers g nieten van vertrek Schiphol tot terugkomst verbiijfstoelagen van ƒ18 per dag. Europte- sche salarissen worden op Indie-route met 50 vermeerderd, zoodot oudere piloten ƒ600 salaris per maand ontvangen. Als vliegveld wordt aan jonge vliegtuighestuur ders ƒ5. aan ouderen ƒ6 per vlieguur be laald, op basis van 200 vlieguren voor Indie- vluchten; voor uitrustingskrsten ontvangen zij 400 voor eerste vlucht 40 voor elke volgende vlucht. Voor de mecaniciens deze bedragen reep. ƒ250 en 25. Behalve de verzekering bij de Rijksverze keringsbank, zijn de piloten bovendien voor rekening van de K.L.M. nog verzekerd voor een bedmg van ƒ10.000 en de mecaniciens voor 5000. Meer kon in don beginne niet gedaan wor den. Daarnaast staat, dat de salorissen en verdere inkomsten van dien aard zijn, d.il het niet onmogelijk moet worden geacht, dat de vliegers zelf een hun bevredigende verzekering sluiten. Vóór het ontslag aan de piloten Van Dijk en Wiersmi verleend werd. is dezen nnji medegedeeld, dat naar olie .vanischijiilijk- heid vanaf 1 Januari 1931 voor het geheet personeel van de K.L M. een voorziening» fonds zal worden ingesteld. Voor de jonger..- pilon-n van de K.L M. is het sparen verplichtend gesteld, hetgeen »ij bij hun aanstelling hebben aanvaard. De helft van hel hun toekomend vUeggekl moe ten zij op de Bank. op een te hunner eiecn naam staande rekening, in deposjto plant een, over welke gelden do K I. M. hun 6 rente vergoedt. Den ouderen piloten is aan geboden van deze spaargelegeneid vrijwil! c gebruik te maken; geen enkele heeft dit aan bod aanvaard. De vraag riist, aldus de Directe, of bij een dergelijke betaling de noodzakelijkheid is ontstaan om juist.hij den aanvang van de Indië-vludh-ton dienst te weigeren en of hier niet afgewacht had diienen te worden hoe d ervaring over een ecnigszins ruime period Door wad nu georgaAteeersi gedaan ie Radio Nieuws. ..3012 Godsdienstig leln van de KRO-Klok. 12— 1.30 Lunchmuziek door het KRO-Trio. 1.302 ifoonplaten. 23 Vrouwenuurtje. 5—6 GramoToonmuzlek. 6 Tt)dseln van de KRO.- -k. 6.01—6.15 Sportkwartlertje. 6.156.30 .mofoonmuzlek. 6.30—6.-10 Persbureau Va* Dins. Koersen. 6.40—7.15 Platenconcert, 7.15— 7.45 Spreker: De ZeerEerw. Pater Drs. Const. Speet O. Carm. Onderwerp: „De afscheiding van België". 7.458 Gramofoonmuzlek. 8 Tijdsein van de KRO.-Klok. 8.01—11 Concert door het KRO.-Orkest, onder leiding van den heer Johaa Flm. 9.30 Nieuwsberichte! HILVERSUM. (1S75 M..) AVRO. 12 Ttfde n. 12.152 Middagconcert. J—2.30 Halfuurtje voor dames. 3Gramofoonmuzlek. 44 30 Lezing. 4.305 Piano Studierr. door Egbert Veen en Louis Schmidt. 7—7.1". Gmmofoon. 7.15—7.45 Radio-Volksunivc-riet. 8 1 n. S.«l Con cert. 10 Pers- en r. uw.'bv t-n. 10.1511.J0 Revue. ll.Sö Gramofoon. 12 Sluiting. Op Dinsdag 2 September a.s. zal f-m 15 uur (Amsterdamsche zomertijd) door den korte- golfzender P L E op een golflengte van 15.93 Meter, weder een muziekprogramma worden uitgezonden. Medewerkenden zijn: Mevr. M. Zaalberg, piano en de hecren F. H. Belloni, viool en L. M. F. Berghuis, cellow Het programma omvat de volgende num mers: 1. Andante et final de la 3ine sym phonic la Surprise van J. Haydn, Trio; 2. Danse Tringane van Fivadar Nachez, viool solo; 3. Sonate Op. 27 No. 2 van L. v. Beet hoven. pianosolo; 4. Serenade Hongroisa van Silvio Ramèri, vioolsolo; 5. a Serenata Oriëntale, b. Légende de Boroboedoer (OZ. Gamelanspcl), beiden van F. H. Bellani door Trio. 6. a. Grande Valse Brillante Op. 18, b. Grande Valse Op. 42 van Chopin, beiden pianosoli; 7. Andante et final de la 7me symphonic van J. Haydn, Trio; S. a Echos des Alpcs Op. 51. b. Première Mazurka Op. 22 van resp. J. Hubay en Fr. Dcdla, beiden viooLsolL wordt het bedrijf op losse schroeven gezet, vooral als de directie maar eenvoudig had te aanvaarden wat de organisatie, op straffe van staking, wenschte te vorderen. De heer Plesman achtte zoo'n organteatie van de 17 piloten allerminst noodig. Ilij te voor de mcnschen ten allen tijde te spreken. Tegen de bewering vam de vliegtulgboi stuur ders, dat hun positie ndet verzekerd is, omdat door de Directie ontslag is öangezegd. wegens weigering van diicnst, ware aan 1a voeren, dat bij hun aanstelling aa.n de pilo- ton is medegedeeld, dat zij die routes moeten vliegen, welke door de Direotüe naar be kwaamheid worden aangewezen. Hun sela- riöregeliag te in een 6aJarisvoonschrift vast gelegd. De aanstelling van iederen vliegtuig- bestuurder gesciedt schriftelijk na kennis neming van de voorwaarden. Het is de vraag of bij een salaris als hierboven aangegeven en bij een bedrijf als de K.L.M., dienstweige ring onder de gegeven omstandigheden op haar plaats ie. Het moment, dat door de vliegtuigbestuarders gekozen is, kan van hun zijde niet anders «ion zeer gunstig ge noemd worden; na een lange regenperioio met slecht vervoer s thans zeer gunstig weer gekomen, waarvan het bedrijf had kunnen profiteeren. Het Vijfde Internationa le Luchtvaartcongres vangt Maandag aan. De Nederlandsche luchtvaart had ook in het buitenland groote belangstelling, terwijl het helang van de a.s. hervatting van de Holland: —Indië vluchten niet nader behoeft te wor den toegelicht. Wanneer aan de eischen der piloten zout worden toegegeven zou dit voor de Indrië- vluchten ƒ3000 per enkele vlucht, dus ƒ6000 met de retourvlucht beteekenen. Per jaar, zou dat neerkomen op misschien een 3 ton, die moeilijk af tc eisolien zijn van een on derneming, dae een nieuwe zaak moot op bouwen met groote garanties van openbars lichamen. Maatschappen met 3 of 4 maal meer sub sidie dan de K.L.M kunnen op papier mis schien wel een6 hoogere Solaris- n neerzet ten. maar dat zegt voqr de werkelijke in komsten der betrokkenen nog niets. 1929 was, door het niet doorga in der Inliê- vluchten voor de K.L.M. een moeilijk jaar. Duurt i.et nu uitgebroken conflict wat lang, dan is te voorzien, dat van nieuwe vluchten niets komen zal voor het eind van 1932. De bemiddeling Naar we vernemen heeft Mr. S. de Vries, de Hijksbenii Idelaar, ben-ids aan partij :n inlichtingen gevraag 1. As. Woensdag zullen in "'en Raad van Bestuur der K.L.M. te deze* zake definitieve beslissingen worden ge- Het antwoord der piloten De Ned. Ver. van Verkeersvliegers heeft, nadat de uitlatingen van den heer Plesman bekend waren geworden, een communiqué in de wereld gezonden waarin wordt volge houden, dat de diensten eerst zijn stopgezet nadat aan Van Dijk ontslag was aangezegd- Te 9.05 op 29 Augustus jl. deelde Van Dijk dit aan Schiphol mede, en 10 minuten lnu-r was bericht aan Rotterdam en Landen door gegeven, zoodat nog juist voor het vertrek van den 9.20 uur dienst (9 uur E. T.), de piloot op het Croydon-veld op de hoogte w erd gesteld. Op het overig deel van het betoog van dent heer Plesman gaat het communiqué niet m. De vliegers zeggen het van veel meer belang te achten deze pijnlijke aangelegenheid b n- n-nskamers te behandelen, waarom zij het aanbod van don Rijksbemiddelaar volgaarne aanvaarden, teneinde 1e geraken t.t een spoedige hervatting von don vliegdienst en het zonder vertraging voortzetten van de voor Nederland zoo utters: belangrijke vluchten Amsterdam—Batavia. Luchtvaart PLANNEN VOOR EEN WEST-INDISCHEN VLIEGDIENST De plannen voor het instellen van eenige nieuwe West-Indische luchtlijnen nemm vnsteren vorm aan. Men hoopt in het be gin van den zomer met eenige nieuwe lucht lijnen te kunnen beginnen. De Britsche re- gee ring zal den moaLsehappiien, die de nieuw e lijnen gaan exploited ren. een aan zienlijke subsidie verlecncn. Wf EEN RONDVLUCHT MET HINDERNISSE* Dinsdagnarht zijn 23 vliegtuigen der Kl«i- ne Entente en \a;i Polen te Warschau ge start vooreen rondvlucht over de landen der Kleine Entente. Tot nu toe i» het verloop niet zeer gun stig geweest. Van dc 23 vliegtuigen zijn er tot nu toe te Praag, einde der e--rste etanpo, slechts 15 aangekomen. Twe. I'oolsche vlieg tuigen zijn onderweg neergestort, waarbij een vlieger om het leven is gekomen. Vei^ scheiden© Poobchc. Tsjecho-slowaklscha en Roemeensrhe vliegtuigen moe«ten onderweg noodlandingen maken, daar zij hun koers waren kwijtgeraakt. Fen Rcmecnsch vlieg tuig kon het vliegve'd -m Traag hij nneht niot vinden en j tot Pilsen, terug-

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5