llirnwr $t'\ hsdjr Courant EERSTE BLAD. Zonnebrand PUROL r £80NNE2dENTi Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskosten f0.15) >er week 1 3-2S Voor het Buitenland bij VVcke- Iijksche tending 6.— Bij dagelijksche tending ,7/- Alles hi] voorn it betaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 h cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3139 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1930 AOÏEHIENTlE!»! Van I tot 5 rtttli t!ke recol ot.tr Fneei .aededec hnger. van 15 regels »*-3r Elke regel meer -®-*' BU contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend f °*10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen ZONDAGSBLAD Waar heden eenige pagina's gevuld zijn met Koninginne-lectuur is het Zondagsblad uit de krant gebleven. Zaterdag a.s. verschijnt het Zondags blad weer in gewoon formaat van acht bladzijden. De vacantie-onderbrekiny is dan achter den rug. DE ZUIDERZEE VERLEDEN - HEDEN - TOEKOMST VIII (Slot). Thans kan de buyt verdeelt; hoe legt men dat wel aen? Wanneer straks, over een paar jaar, de grond bouwrijp is geworden, zal voor definitieve uitgifte gezorgd moeten worden, tenzij natuurlijk de Staat niet alleen als eigenaar blijft optreden, maar ook de bodem voor eigen rekening laat exploiteeren. Al dadelijk treden dus hier de ver schillende mogelijkheden naar voren verkoopen, verpachten in erf- of in tyd- pacht, of staatsexploitatie. Waar de Zuiderzeewerken ons land waarschijnlijk op zes a zevenhonderd millioen gulden zullen komen te staan, waarin begrepen is de rentelast totdat de gronden voldoende kapitaal waarde bezitten en rekening met de vermoede lijke opbrengst der gronden in die eerste jaren is gehouden, daar moet wel het kapitaliseeren van de droog te komen 220.000 H.A. van groote betee- kenis zijn. Het gaat natuurlijk niet aan om deze onkosten maar op de belastingbetalers van geheel Nederland te verhalen. Dat zou jaar op jaar aan rente en aflossing gedurende, zeg, vijftig jaar, ongeveer 30 a 35 millioen gulden per jaar be dragen. De Staat moet trachten de baten en de voordeelen zoo groot mogelijk te maken, zonder daarbij ook weer te ver geten, dat de toekomstige bewerkers van de nieuwe gronden onderdanen van den Staat zullen zijn, die op verzorging van hun belangen ook recht hebben. De commissie-Vissering oordeelde verkoopen van de gronden niet de goede weg te zijn. Hoewel al de argumenten, die aan gevoerd werden voor het verkoopen niet negeerend, meende zij toch, dat de na- deelen grooter zouden zijn. Meent men dat de Staat geen eigen dommen behoort te hebben, althans niet meer dan onvermijdelijk, dat de Staat ze niet economisch genoeg beheeren zal, dat vooral voor tuinbouw het ge- wenscht is dat de gebruiker eigenaar of tenminste erfpachter is, dan moet men wel voor verkoop der gronden ziin, waardoor tevens een kapitaalkrachtiger boerenbevolking de toekomstige polders zal bewonen, wat voor gemeentelijke be langen en voor winkeliers en ambachts lieden van veel beteeken is is en tevens een zekere waarborg, dat eventuecie moeilijkheden beter het hoofd geboden wordt. Doch de bezwaren zijn niet gering. Al dadelijk moet de vraag n.l. gesteld of de koopers van den grond ook wel de gebruikers zullen zijn. Zelfs al zou mer. eerst in tijdpacht de gronden uitgevend, deze later aan de pachters verkoopen, dan nog zou waarschijnlijk de bodem voor een min of meer belangrijk deel in handen van geldbeleggers komen. Ook zal bij eventueelen verkoop een waardestijging, welke eerder is te ver wachten dan een waardedaling, omdat by den verkoop van deze nieuwe gron den 't waarschijnlijk is, dat niet de hoogste prijzen geboden zullen worden, deze waardestijging niet ten gunste van het belastingbetalend Nederland komen. Het niet-economisch beheer van den Staat wordt tegengesproken door de werkwijzen en financieele uitkomsten van reeds bestaande overheids- en staatsbedrijven, die inderdaad den toets der kritiek kunnen doorstaan. Omdat de commissie meende, dat nog andere bezwaren tegen het behouden in Staatseigendom ondervangen kunnen worden, was ook zij van oordeel dat .<;t uit een sociaal oogpunt te ontraden is. den bouwrijp geworden Zuiderzeegrond te verkoopen. Ook de exploitatie van Overheidswege kan in het algemeen niet worden aan bevolen. Enkele leden der commissie (Chr. v. d. Heuvel, B. W. Okma en 1'. A. Diepenhorst), hadden nog andere praktische en ook principieele bezwa ren, en hebben deze per afzonderlijke nota medegedeeld. Er zijn wel, afgedacht van principi eele overwegingen, voordeelen aan Staatsexploitatie verbonden. Men is zekerder de meest geschikte krachten op de juiste plaats te krijgen, wat hier wel een zéér voorname factor is. Ook kan het koopen en verkoopen veel economischer geschieden, met uit schakeling van vele tusschenpersonen. Men loopt geen gevaar, dat wegens gebrek aan bedrijfskapitaal de exploi tatie slordiger zal geschieden, dan wen- schelijk is. En bovenal voor geheel Ne derland is het voórdeeliger, daar het volledig in de baten deelt. Maar in dit geval zijn er toch over wegende bezwaren, meent de commis sie. Wel in de voornaamste plaats het bezwaar een voldoend aantal geschikte arbeidskrachten te krijgen. Verder meent de commissie, dat in een zoo uit gestrekt bedrijf als de nieuwe Zuider zeepolders met hun 220.000 H.A. msl de noodige soepelheid tusschen de werkne mers en den werkgever, in dit geval de Staat der Nederlanden en namens deze de leidende ambtenaren zal mogelijk zijn als voor een goede exploitatie wc! noodig is. En vooral nu het moeilyl zal zijn zoo spoedig aan voldoende leiders die goed onderlegd zyn te komen dringt dit bezwaar naar voren en vreest men met recht voor de stroef heid in het afwikkelen der zaken, die het gevolg is van veel ambtenarij. Daarom is de conclusie, dat Over- heidsexploitatie der Zuiderzeegronden in het algemeen niet kan worden aan bevolen. Hiermede wordt niet uitgedrukt, dat algeheele Staatsexploitatie niet toege past 'zou kunnen worden. Een Staats exploitatie van landerijen op zoo groote schaal heeft men niet als voorbeeld kun nen nemen. Daarom waren de voor- cn nadeelen die aangevoerd werden meer beredeneerde dan praktische ^r-'mc-n- ten. Het Overheidsbedrijf mynen en by de posterijen, dat daar zóó goede resultaten heeft, dat menige tegenstan der van vroeger thans voorstander werd, kon hier moeilijk als maatstaf gelden. De meerderheid der Commissie beval dan ook aan, dat bij wyze van proef een gedeelte der gronden door de Overheid zou geëxploiteerd worden nder leiding van hetzelfde lichaam, dat ook de voorloopige exploitatie op zich zou nemen. Men wilde hiervoor ongeveer een vierde deel van den Wie- ]rir.g:'/meerpolder aangev -» zien en wel het Zuidwestelijk deel. De rest wil men in erfpacht uitgeven, met als overgangsmaatregel tijdver- pachting. Wel zou, wanneer men later tot ver- kooping of Staatsexploitatie wilde over gaan het uitgeven in tijdpacht beter zijn en bovendien zou men hiermede een algemeen bekend gebruik toepassen waar het vreemde af was. Doch de be zwaren zyn nog al belangryk. De ge noegzaam bekende bezwaren tegen tijd pacht treden hier in de meest sterke mate op den voorgrond. De nieuwe gronden hebben ook noodig kapitaal krachtige pachters, die niet zoozeer onder de gewone pachters gevonden worden. En het lose van den band tus schen pachter en bodem heeft meer n elders hier zijn bezwaren. De commissie komt na breedvoerige uiteenzetting tot de conclusie, dat al tijddurende erfpacht het beste is, de meeste waarborg geeft, dat de grond op de juiste wyze zal worden bebouwd, beter dan met tijdpacht of tijdelijke erfpacht het geval zal zyn. Men wil als eisch stellen, dat de m erfpacht gegeven boerderij niet ge splitst, niet onderverhuurd en door geen ander dan den erfpachter, die op zijn boerderij moet wonen, geëxploiteerd mag worden, tenzij de eigenaar, dus de Staat, er vrijheid toe geeft. Daar de Overheid aanspraak heeft op de voorrechten van den eigenaar wil men om de 10 a 20 jaar de pacht som vaststellen. Men voorkomt dan b.v. dat bij mogelijke prijsstijging de Overheid geen voordeel hiervan zou genieten. Als overgangsmaatregel stelt men voor de gronden in tijdpacht uit te geven daar men wel inziet, dat niet da delijk genoeg liefhebbers of geschikte personen voor erfpacht zullen gevonden kunnen worden. Een gedeelte wenscht men beschikbaar te stellen voor de uit gifte van kleine plaatsjes aan de land arbeiders volgens de welbekende Land- arbeiderswet De Commissie meent, dat waar vry zeker wel bouwcrediet, doch met even veel zekerheid moeilijk bedryfscrediet te verkrijgen zal zijn, van den aanvang gezorgd moet worden, dat de pachters het benoodigde bedrijfscrediet kunnen verkrijgen, waarby het publiekrechte lijk lichaam, dat voor alles zal zorgen, ook bemiddelend kan optreden, terwijl later de boerenleenbanken dez% taak kunnen overnemen. Wy missen de ruimte om breedvoeri ger op het rapport in te gaan. Het wil ons voorkomen, dat het wat aan den voorzichtigen kant geweest is met vaste voorstellen te doen; althans de argumentatie der conclusies is o.i. wat vaag. Nu brengt dat de moeilijk heid van de zaak, waarover gerappor teerd moest worden, ook mee, maar dat neemt niet weg, dat ons een zeker gevoel van onvoldaanheid overkwam by het doorlezen van het rapport. Wy achtten een Overheidsexploitatie van een beduidend deel van den Wie- ringermeerpolder niet verkeerd. Inte gendeel zouden het zelfs toejuichen en zouden de voorloopige Overheidsexpioi- tatie liever continueeren totdat de daarvoor bestemde gronden in erf pacht uitgegeven zijn, dan dat ze eerst nog weer aan tydpachters zouden wor den verhuurd. Voorloopige Staatsexploitatie zal ook wel iets langer kunnen duren dan tot het bouwrijp zijn der gronden, wat al tijd ook maar een betrekkelijk begrip is. Dat een bepaald deel (het Z.W.) alleen voor Staatsexploitatie aanga wezen zou worden, lijkt ons niet goed. Deze afzondering der pl.m. 100 „Staa*A- boeren" zal een verkeerden invloed" hebben. Dat zal dan een op zich zelf staande streek worden, een afzonder lijke groep, omdat ze afgezonderd zijn. Wanneer deze 100 staatsbedrijven meer regelmatig over heel den polder verdeeld werden zou het anders zyn Er kan dan zelfs een heel goede invloed van uit gaan, als voorbeeld. Want hoe goed ook voorbeeldbedrijven zijn (de commissie raadt aan er één of enkele in te richten) ze werken nooit econo misch. Dat zouden de staatsbedrijven wel kunnen, wanneer de bedrijfsleiders mede verantwoordelijk werden gestelrt, een deel der netto winst mochten be houden, hun uitkomsten werden gecon troleerd door boekboudbureaux en ver geleken met naastliggende bedrijven, dan zou van deze Staatsbedrijven we! degelijk een invloed ten goede uitgaan. Zooals de commissie het voorstelt lijkt ons die invloed niet alleen totaal afwe zig, doch zelfs van zeer verkeerde strek king. Ze zullen een bepaalde coterie vormen, door de andere boeren wor den gemeden wie de geestesgesteld heid der boeren kent, zal dit toestem men en zoo vanzelf tot „ambtenary" in den slechten zin van 't woord ver vallen. Een geheele Wieringermeerpol- der, bij wyze van proef, door de Staat geëxploiteerd zou zoo kwaad nog niet zijn. Maar we hopen, dat men niet zal overgaan een bepaald begrensd gedeelte in dien polder voor Staatsexploitatie aan te wijzen. Over de exploitatie door den Staat hopen we nog wel eens gelegenheid te hebben uitvoeriger te handelen. We zagen de Zuiderzee in haar ver leden, toen het geen zee, doch land was we zagen die zee ontstaan; we zagen plannen rijpen om terug te nemen, wat ze ons ontnam; W2 zien die plannen thans uitvoeren, en hooren Neder landsche waterbouwkundigen tot ver over de grenzen roemen; we zien in de toekomst een schoone twaalfde provin cie van 220.000 H.A. vruchtbaren grond ontstaan. God gebiede over alles wat tot stand reeds kwam en over alle plannen voor de toekomst Zijnen zegen. NIEUWE NED. HERV. SCHOOL TE SASSENHEIM INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN ECHTE friesche SIH EEREN - BAAI BIJ BEDORVEN MAAG, gistingen in don darm, leelijken smaak in den mond, voor hoofdpijn, koorts, constipatie, braken of diarree heeft reeds een glas natuurlijk „Franz-Josef'-l itterwatcr, een zekere, snell» en aangename uitwerking. Bij Apoth. verkr. m de op 2 Sept. a s. te openen A'ed. Herv. School tc Sassenheim, slaande an i Bcicrenlaan. De school is wbouwd onder de architectuur van d architecten Lohman en Ponsen. GESCHENK VAN DE WEERMACHT LUCHTPOST MET NED.-INDIE AAN DE KONINGIN. De geheele weermacht: de Zeemacht, het Leger hier te lande en het Leger in Neder- landsch-Indië, zal ter gelegenheid van de viering van den óOsten geboortedag van de Koningin aan Hare Majesteit een huldeblijk aanbieden, bestaande uit een paar in dp fabriek te Leerdam vervaardigde kristallen vazen. Hare Majesteit zal daartoe den Com mandant van het Veldleger, den Comman dant der Marine in Nederland en den oud sten hier te lande aanwezige hoofdofficier van het Leger in Nedcrlandsch-Indië op 1 September ten Paleize ontvangen, alwaar de aanbieding namens do weermacht zal plaats vinden. De deelneming is opengesteld geworden voor allen, (lie op een of andere wijze gere kend kunnen worden deel uit te maken van de weermacht. voor allen vastgestelde bijdrage is ge: stekl op f 0.10, te storten op postgirorekening no. 102-140. P. T. T. In een brievenbus toegelaten. Voortaan kunnen bij uitzondering door middel van frankeermachines gefran keerde stukken in een brievenbus worden geworpen, en wel nadat vooraf door de ge bruikers dezer machines overleg is gepleegd met den directeur van het betrokken post kantoor. Deze stukken moeten alsdan worden ge sloten in een omslag van helder roode kleur, welke in den linkerbovenhoek van de voorzijde voorzien is van de aanduiding „dadelijk openen'' en diagonaalsgewijze over de voorzijde het woord .frankeerma chine" draagt. Op dc achterzijde van den omslag moet een aanwijzing van het type en het indentiteitsmunmer der betrokken machine voorkomen. De bedoelde omslagen zijn onderworpen aan de goedkeuring van den betrokken postdirecteur. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN RAAD VAN STATE. De eerstvolgende openbare vergadering •an de afdeeïing van den Paad van State oor de geschillen van bestuur zal worden gehouden op Woensdag 3 September de* voormid-dags te 10.30 uur. De directeur-generaal der posterijen, tele grafie en telefonie maakt bekend, dat hij verhinderd is om op Vrijdag 5 September 1930 zijn gewone wekelijksche spreekuur te houden. Bij Koninklijk besluit van 23 Augustus ;s. met ingang van 1 October aan den hoofd commies bij het Hoofdbestuur der Posterijen Telegrafie en Tilïfonie C. Stuvel, op zijn erzoek, eervol ontslag verleend. PRINSES JULIANA NAAR ASSEN Prinses Juliana zal Woensdag te Assen de landbouwtentoonstelling van het Drentsch Landbouwgenootschap bezoenen. Zij arri veert des morgei: en zal dcnzelfden dag weer vertrekken. Voortaan zijn postpakketten, waarvan de waarde niet is aangegeven zonder verzege ling toegelaten in liet verkeer met Oosten rijk. Telefoonverkeer met Noord-Amerika. Het is mogelijk tegelijk met een gespreks- mvrage een oproepbericht door te geven teneinde de betrokken aangesloten persoon op een bepaalden dag op te roepon voor bet voeren van een gesprek aanwezig tc zijn. Hiervoor zijn. indien het gesprek niet tot stand kan worden gebracht op den ge- enschten of den daarop volgenden dag. kosten verschuldigd: de z.g. „report-charge" Met ingang van 1 September a.s. zal hierin in zoover wijziging komen dat het ge- wenschte gesprek, ook na den tweeden dag. nog van dag tot dag kan worden overge schreven. Eerst wanneer de aanvraag wordt ingetrokken zullen de opsporingskosten ver schuldigd zijn. Indien het gesprek echter tot stand komt wordt de report-charge niet ge heven. DE PLATTELANDERSBOND Gisteren vergaderde dc Plattolandersbond te Utrecht De aftredende voorzitter en se cretaris, de hoeren Braat en Timmers wenschten niet voor een herbenoeming in aanmerking te komen. In hun plaats zijn gekozen tot voorzitter rar. C. Vervoorn te Herwijnen en tot secretaris J. H. Zwart te Appelscha. De heer Braat werd wegens zijn vele verdiensten jegens den bond, tot eere voorzitter benoemd. Mr. Vervoorn werd be noemd tot lid van het hoofdbestuur van het Internationaal Agrarisch Bureau te Praag Met algemecne stemmen is besloten om. in verhand met de crisis in den landbouw, een plattelandersdemonstratic in Den Haag te houden. TARIEVEN VERHOOGD Eind September a.s. wordt een geregelde eertiendaagsche luchtdienst voor postver keer tusschen Nederland eu Ned.-Indië inge- steld. Teneinde in Indië een reserve-toestel te verkrijgen, zijn de eenste twee vertrekdata echter mei een tusschenruimte van één week vastgesteld. De vliegtuigen vertrekken des morgens 6 uur van Schiphol, te beginnen op 25 September en 2 October a.s. en ver volgens des Donderdags om de 14 dagen. Met dazen dienst zal gewone en aangetee- kende correspondentie (geen stukken met aangegeven waarde) worden verzonden Settlements, Ned.-Indië en verder gelegen landen. Het luchtrecht boren de qcwone porten en rechten te voldoen, bedraagt voor Ned.-Indië briefkaarten en postwissels 30 cent per stuk. voor brieven en overige stukken tot en 5 gram 30 cent, boven 5 t/m. 20 gram 75 cent en verder 75 cent voor elke 20 gram Voorts bedraagt het luchtrecht voor elke 20 gram voor Syrië 15 cent; Irak eu Pcrzie 30 cent; Britsch-Indië en Birma 40 ct.; Siain, Zuid-China en Straits Settlements 60 cent en voor landen verder dan Ned.-Indië 75 cent. Voor het gewone port moet men gewone frankeerzegels gebruiken, voor het luchtrecht kunnen zoowel gewone als luchtpostzegels worden gebruikt. Op de postkantoren zullen verkrijgbaa' worden gesteld omslagen en papieren ver vaardigd van licht materiaal en te zamen wegende 5 gram. tegen den prijs van 2 cL. (voor één omslag en één vel). De vluchten uit Ned. Indië naar Nederland vangen aan op 17 October en vervolgens dos Vrijdags om de 14 dagen. Door de keuze van deze vertrekdata word» o.a. bereikt, dat, zoowel in Nederland als in Ned-Indië een brief welke per luchtmail wordt ontvangen, nog dezelfde week met het retourvliegtuig beantwoord kan worden. Personen, dio luchtpostcorrespondent naar Ned.-Indië wenschen te verzenden doch aldaar geen relaties hebben, kunnen de stukken adresscercn aan het Hoofd van de afdeeïing Vervoer Posterijen te Bandoeng Deze zorgt voor de terugzending der stuk ken, indien de daarvoor verschuldigde kos ten zijn bijgevoegd of toegezonden. Hiervoor kan gebruik gemaakt worden van Indische frankeer- en luchtpostzegels (verkrijgbaar aan z.g. verzamelaarsloketten of op schrifte lijke aanvraag hij den directeur van het post kantoor te Amsterdam) of van antwoord coupons (waarde in Indië 15 cent). In het hijzonder wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat door den Nederlandsehen postdienst maatregelen zijn genomen, dat de uit Indië per vliegtuig ontvangen corres pondentie onvoorziene omstandigheden behouden, te Amsterdam. 's-Gravenhage en Rotterdam nog op den dag van aankomst van het vliegtuig in de laatste bestelling wordt bezorgd en in alle andere plaatsen in Nederland mei de eerste bestelling van den volgenden dag. SPREEKUUR DIR.-GENERAAL DER P. T. T. De Directeur-Generaal der P. T. T. is ver hinderd op Vrijdag 5 September a.s. zijn gewone wekelijksche spreekuur te houden E. VAN DEN BRINK t In den ouderdom van bijna 61 jaren is te Arhteveld (Geld.) overleden de heer E. van den Brink. Directeur van de M r. J. P A. Stichting De beer Van den Brink heeft in moeilijke jaren de stichting be stuurd; hij genoot groot aanzien bij Bestuur en verpleegden. VERKEERSONGVALLEN IN ONS LAND De Vereeniging voor alcoholbestryding by het snelverkeer heeft een boekje uitgegeven over Verkeersongevallen in Nederland in 1929 Wy ontleenen er het volgende aan: De statistieken der motorrijtuigen wijzen op con reusachtige groei van het snelverkeer, j Op 1 Jan. 192S bedroeg het aantal motorrij tuigen in ons la nd 95.883, op 1 Aug van ciat jaar 111.600, d.i. een vermeerdering met 2245 per maand. Geen wonder, dat men op tal van plaatsen staat voor moeilijke proble men inzake verkeer en veiligheid. Het aantal verkeersongevallen bedroeg in 1923 te Amsterdam 3451, in 1929: 7389, te Rotterdam resp. 2121 en 4684, te 's Graven- hage 1360 en 2974. Het aantal dooden was in 1929 resp. 59, 36. 22, het aantal ernstig gewonden resp. 391, 332, 211. De meeste ongevallen hebben waarschijn lijk niet plaats in de straten der steden maar op de buitenwegen. Od de rijkswegen waren er in 1927 ("28 en "29 zyn nog niet bekend) 94 dood. n. 117 zwaar gewonden. 303 gewonden. 334 licht gewonden Het boekje hardelt verder over den alcohol als factor, welke de veiligheid bij het snelverkeer in «revaar brengt. Slukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wiei.-ijcJen PRINS HENDRIK BIJ DE ZUIDERZEEWERKEN Gistermorgen arriveerde Prins Hendrik in gezelschap van 27 personen in 12 auto's op Wieringen ter bezichtingen van de Zui ler- zeewerken te De Haukes, den Oever en Bre°- zand werd voortgezet. In café Brul werd eveneens de thee gebruikt. Burgeniee>:er Kolff sprak den Prins toe. De directeur gene raai der Zuiderzeewerken De Block van Kuf- feler, vergezelde den Prins. Om hr.liz ven vertrok het gezelschap weer van Wieringen. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op de vragen van mevrouw van ILalIie— van Embden betreffende het weigeren van militaire eerbetuigingen bij tie lijkverbran ding van een ridder in de Militaire Willems orde heeft minister Deckers geantwoord, dat Velsen geen garnizoensplaats ie cn krach tens het reglement op den garnizoensik' n»«t pen begrafenis met militair eerbctïin Hon geschieden kan in eon garnizoensplaats Bo vendien is een lijkverbranding niet eon he grafeni6 in den zin der wet van 10 April 1860. De Minister liet zich bij lijn weigering van het militair eerbetoon niet biden door zijn persoonlijke gevoelens, doch alleen door zijn plicht tot het naleven der militaire regle menten en het eerbiedigen der wet. ALGEHEELE ZONDAGSSLUITING VAN CAFES Te Vriezenveen is gister de opnieuw gewij zigde Politie erordening waarbij de al-*ehee le Zondagssluiting van hotels, cafés enz. is geregeld, aangenomen. Voor 't eerst op Zondag 7 Sept. as. moeten deze inrichtingen allen gesloten zijn. HANDELSOVEREENKOMST TUSSCHEN NEDERLAND EN ROEMENIE. Een voorloopige handelsovereenkomst tus schen Nederland cn Hoemenie :s geteeki-nd, welke moet worden beschouwd als! eon ver lenging an de voorloopige rege'ing der han delsbetrekkingen tusschen beide landen De voorloopige handelsovereenkomst zal op 1 September a& in werking tre lor» en van kracht blijven tot de iri werking re ling van het definitieve handels- en scheepvaart- verdrag tusschen beide landen, waarover thans onderhandelingen gevoerd word.-», behoudens opzegging door een der pa-tijen r.a 1 Februari 19.31 met inachtneming a's dan van een opzeggingstermijn van een maand. UIT HET SOCIALE LEVEN SUBSIDIE LEERLINGEN OPLEIDING DRUKKERSBEDRIJr De Centrale Leerlingen commissie in het boekdrukkershedrijf, optredende als bestuur van tie .-Vereen, tot bevordering van d.> op leiding in het Typografisch Bedrijf ontving van den Minister van Onderwijs bericht, dat het verzoek om subsidie is toegestaan Sedert 1925. dus reeds onder het bewind van den vorigen Minister van Onderwijs, zijn besprekingen gevoerd over subsidie, waarvan de toekenning verzocht werd op grond van titel II der Nijverheid*, n.lor- wijsvvet. Sedert het optreden van «Ion tegen- woord igen bewindsman werden de bespre kingen. onder leiding van den inspecteur- generaal. den heer I)e Gflpoh voortg zet Thans kwam het bericht TÏT d it het er- zoek is toegestaan De subsidie bedraagt f 12.000 per janr. Voor 1M0 wordt f 8000 beschikbaar gesteld. De leerlingen-opleiding in tiet boekdruk kershedrijf omvat het geheele land Inge volge de aan den Minister gedane voorstel len moet nu een controleur worden be noemd. Waar sedert 1916 de opleiding geheel door de samenwerkende patroons- en ar beidersorganisaties werd ingesteld en door- gevoerd, mag het toekennen van -ui-widto orden opgevat als een bewijs, dat de up- leiding tot goede re«ullnten lie. fi g< leid. De opleiding der leerllr-g-n duurt 4 jaren, geschiedt hoofdrnk lijk in de werkplaatsen en wordt, waar dit eemg<zins mogelijk i«. aangevuld met theoretisch vakschool- of cursorisch onderricht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1