!liruuir£YiilsrtK £imrant Dageüjks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Uit de Pers. BINNENLAND. Radio Nieuws. 4B0NNEUENTI F Per kwartaal 125 (Beschikklngskosten f 0.15) £er week 1 0.25 yoor het Buitenland bij Weke- lijksche rending „6.— EU dagelijksche rending „7.- 'Alles hij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent ïondagshlad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3138 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 29 AUGUSTUS 1930 iDVCnrENIIt»: Van J tof 5 regels b!ke rccel oneer 0-221's fngei. üèdcderlintrci. e- van 1—6 regels 2-30 Elke regel oneer .0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor ho» bevragen aan bet bureau wordt berekend0-10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bieden DE EERSTE KAMER We lezen i t.-r. ,De Zeeuw": Het heeft reeds meermalen de aandacht getrokken, dat de Eerste Kamer, die eciu- ge jaren geleden de verdwijning nabij scheen te zijn, thans zulk een belangrijke plaats in het staatkundig leven inneemt. In vroeger jaren werd er als regel aan wat in het Hoogerhuis gebeurde, betrek kelijk weinig aandacht geschonken. Het was het politieke oudemannenhuis dat nu ja, nog wel gerespecteerd werd, maar waarom men zich overigens weinig bekommerde. Dat is de laatste jaren echter anders geworden. Voor het algemeen begrootingsdebat in de Eerste Kamer was soms meer belang stelling dan voor dat in het Lagerhuis en ook bij verschillende wetsontwerpen speelde de Eerste Kamer een bijkans lei dende rol. Hoe dit te verklaren? „Het Vaderland" is van oordeel, dat deze wijziging in de verhoudingen niet toevallig is en zegt: „Onze natie, die trots enkele uitwassen, welke boom was ooit zonder knobbels, gesteld is op verzekerdheid van recht, ver trouwt zich daarom niet gaarne toe aan het ecnkamer-stelsel; het hooger-op kun nen gooien is een levensbehoefte voor den Vrijen Nederlander. Zoo heeft dus de Eerste Kamer een positie gekregen, die eigenlijk heel wat sterker is dan een amendementsrecht, dat haar telkens zou moeten doen overwegen, of ze het op een conflict met haar zuster aan de overzijde van het Binnenhof, zou laten aankomen En haar positie wordt nog sterker door het feit, dat niemand die durft bestoken; de Tweede Kamer heeft zich zelfs bij de laatste Grondwetsherziening, en dat was zeker een fout van haar, neergelegd bij de veranderingen daarin, die de Senaat van Ruijs de Beercnbrouck heeft geëischt: en haar komt ook ten goede, dat het Ne- derlandsche volk zich zeor goed in den bestaanden toestand schikt. Afschaffing van de Eerste Kamer komt alleen nog voor op het Program der Communisten Wij hebben in onze vacantie ruim go legenheid gehad om weer over de positie van de Eerste Kamer na te denken, en wel bij gelegenheid van de behandeling van het Suikerwetje. Toen de Tweede Kamer toch dat wetje had aangenomen, was het, zooals in vroeger jaren het geval geweest zou zijn, allerminst chose jugée maar was de belangstelling groot voor wat de Eerste Kamer in deze zou doen. die Eerste Kamer, die thans dikwijls )o den telt van zoo groote beteekenis voor ons staatkundig leven, dat men ze liefst met den heer Colijn naar de Tweede Ka mer zou zien verhuizen. Het geval werd te interessanter, omdat de liberalen in de Eerste Kamer op de wipplank de beslis sende positie hadden, iets wat hun in de Tweede Kamer al heel moeilijk kan ten deel vallen. Het is door een samenloop van omstandigheden hun deel geweest, op den lOen November 1925, maar toen is hun ongedacht gunstige positie op het politieke schaakbord niet tot hen doorge drongen. En wij hebben het op het oogen blik niet over de vraag of de doorslag die de liberalen in de Eerste Kamer bij het Suikerwetje gaven juist was, al vree- zen wij dan ook, dat wij voor het geval staande, met den heer S. van den Bcrgh Jr. zonder enthousiasme zouden hebben voorgestemd. Maar wij constateeren slechts, dat ook door den loop der gebeur tenisscn bij het Suikervvetje het aanzien van de Eerste Kamer weer ietwat is ver hoogd. Bij het uiteengaan van de Eerste Ka- mor op 31 Juli hoeft haar voorzitter de geestige opmerking geplaatst, dat hij de leden in het recès aangename weken toe- wenschte, „voor zoover daarvan buiten ons geitouw althans sprake kan zijn". Het wil ons voorkomen, dat van deze geestig heid in de pers wel wat weinig notilie genomen is. Niet om de geestigheid zelve, dio geheel in den aard van dezen'spreker ligt, maar oin het feit, dut hij ze durfde lancceren. Want ook daarin horkent men de groote verandering van de positie van dit Staatscollege." Een rechtstreeksche verklaring wordt hier niet gegeven, maar wel worden en kele punten aangeroerd, die in dit ver band niet zonder beteekenis zijn. Niet alle politieke figuren van beteoke- nis voelen zich tot het kleine soms peu terige werk in de Tweede Kamer annge trokken. En ze hebben ook niet den moed om „te doen alsof". Daarbij komt, dat in de Eerste Kamer soms meer de groote lijnen in het oog worden gehouden. Het „Vad." herinnert terecht aan 't ge beurde in 1925, toen om een bijkomstige kwestie het Kabinet aan den dijk werd gezet, wat in de Eerste Kamer zeker niet mogelijk zou zijn geweest De belangstelling in dc politiek is bij een grtot deel van ons volk gering. Munr dat neemt niet weg, dat in 1925 zeer wel werd gevoeld, dat toen niet het lands belang op den voorgrond stond, dat toen de „politiek" in den slechten zin van het woord een rol speelde, terwijl daarente gen in de Eerste Kamer meer rechte lijnen werden getrokken. De zaak is thans vooral in zooverre van belang, omdat we ons straks weer gaan voorbereiden voor de Statenverkiezingen, waarbij in beginsel ook over de samen stelling van de Eerste Kamer wordt bo alist. i. OFFICIEELE BERICHTEN BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDINGEN Bij Koninklijk Besluit is aan den kapitein A. J. J. M. Lohmeijer, van den Staf der In fanterie, vergunning verleend tot het aan nemen en dragen van de ordeteckenen van Officier met de kroon der orde van Adolf van Nassau van Luxemburg. aan den kapitein-luitenant ter zee J. T. A. J. Bruinsma, vergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van Commandeur in de orde van de Kroon van Italië hem geschonken door Zijne Majesteit den Koning van Italië. DEP. VAN BUITENL. ZAKEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot adjunct commies aan het Dep. van Buitenl. Zaken mcj. J- M.van der Post. DEPARTEMENT VAN KOLONIËN. Bij Kon. besluit is bevorderd by het Dep. van Koloniën tot administrateur en referen daris dr. L. J. van der Waals, tot referenda ris en hoofdcommies J H. Eeuwens. DEPARTEMENT VAN FINANCIEN. Bij Kon. besluit is benoemd met 1 Sept. bij het Departement van Financiën tot adjunct commies B. M. Berends, thans adj.-eommies bü den P.T T.-dienst, gedetacheerd bij het Hoofdbestuur der P.T.T. te 's-Cravenhagc. ZEEDIENST. Bij beschikking van den minister van Defen sie is de officier van administratie der 2e kl. L. P. van Boven, geplaatst te Willemsoord, den 1 September l'J30 ter beschikking gesteld AUDIËNTIE. De audiëntie van den minister van Water staat zal a.s. Woensdag niet plaats hebben. HOFBERICHTEN Z. K. H. de Prins wordt hedenavond om streeks half elf in de Residentie verwacht om morgen vroeg te vertrekken voor het reeds aangekondigde bezoek aan de Zuider zeewerken. TWEEDE INTERNAT. CONGRES VOOR VOLKSKUNST Als vertegenwoordigers van Ned. Indië op het tweed Internationale Congres voor Volkskunst, dat gehouden zal worden van Augustus tot 7 September te Antwerpen, Lui ken Brussel, zijn door den minister van Koloniën aangewezen de heeren P. A. J. Moojen, eere-voorzitter van den Bond van N.-I. Kunstkringen, Raden Mas Ario Soe- jono, Raden Mas Noto Soeroto en mevr. de Oounairière Jhr. O. J. B. van Beresteyn, pre sidente van den Raad van Beheer van Boea- tan, onder bepaling, dat met de leiding van de delegatie wordt belast de heer P. A. J. Moojen. KONINKLIJK BEZOEK TE ARNHEM GROOTE BELANGSTELLING. Gistermiddag hebben de Koningin cn de Koningin-Moeder een bezoek gebracht aan Arnhem, waar momenteel groote feestelijk heden ter gelegenheid van het 85-jarig be staan der Geldersch Overijsselsche Maat schappij voor Landbouw plaats vinden cn waarvoor een folkloristische optocht plaats vond. Vele uren voordat het vorstelijk bezoek aankwam stonden in de straten waar langs de tocht zou gaan honderden menschen. Ook in de Zijp, waar de optocht geformeerd werd, stond het zwart van het volk. Te 2.25 uur arriveerde de auto, waarin de Koningin Moeder, die van Soestdijk kwam, zich naar het huis van den Commissaris der Koningin begaf. Te 2.45 uur kwam de Koningin bij het huis van den Commissaris aan. Zij werd luide toegejuicht, terwijl voorts door een groot aantal aanwezigen het Wilhelmus werd gezongen. Nadat de vorstelijke personen waren ver welkomd door den Commissaris en den burgemeester van Arnhem begaven zij zich naar het bordes, waar zij den optocht gade sloegen. Na afloop van den optocht, die ongeveer een half uur duurde, begaf II. M. de Ko ningin zich per auto weer naar Apeldoorn. H. M. de Koningin-Moeder vertrok even later naar het Openluchttheater, waar zij de voorstelling van „De Leeuwendalers" bij woonde. UITVOER VAN BOTER Het invoerrecht op boter is bij besluil van den Zvvitscherschcn Bondsraad van 70 tot 120 francs per 100 KG. verhoogd, ingaande 1 September a.s. Rechtstreeksclie zendingen, welke tot en met 25 Augustus jl. waren ar gezonden, zullen nog onder de berekening van het oude tarief worden toegelaten. EINDE VAN DEN RADIOSTRIJD? De „Gooi- en Eemlander'' verneemt: Naar wij vernemen zou kort geleden een of ficieuze bijeenkomst hebben plaatsgehad tus- schen Avro-hoofdb-v-tuurslcden en den direc teur-generaal der P/T.T., Ir. Damme. In deze bijeenkomst zou besproken zijn een plan, waai door de geheele radiostrljd zou worden opge lost. Volgens dit plan zou de Avro vergun ning worden verleend over te gaan tot den bouw van een erooten zender, geschikt voor 1071 en 1875 meter golflengte en een zestal kleine zenders, waarvan er drie op 217 en de andere drie op 219 meter zouden werken, (Gleichwellensysteem)- Deze Gleichwellenzen- ders zouden van gelijke constructie zijn, als die te Stettin, UjjagijcpjAjrg en Berlijn. NIEUWE WEG ROTTERDAM--IJSSELMONDE GISTEREN IN GEBRUIK GENOMEN. Onder groote belangstelling is gisteren de nieuwe weg van Rotterdam naar IJssel monde, die in een reeds lang gevoelde en zeer dringende behoefte voorziet, in gebruik genomen. Deze nieuwe weg is het gunstig resultaat van gepleegd overleg tusschen de gemeentebesturen van IJsselmonde, Rotter dam en de Prov. Staten van Zuid-Holland, welke ieder een derde van de kosten voor hun rekening namen. De Burgemeester van IJsselmonde, de heer B. P. Hasenberg, heeft in een rede voering de zeer talrijke autoriteiten verwel komd, waarna hij er op wees, dat inzonder heid voor hen, die hun werk aan de fabrie ken hebben, deze weg een groote verbete ring is. Voorts dankte Spr. de aannemers der werken, dc lieer Klootwijk, van Papen dreelit, de heer Kamsteeg, van IJsselmonde, de firma Killian, van Gorinchem, ieder voor zich hebben eer van hun werk. Het werk mag zich laten zien. Redenen waarom ook een woord van dank toekomt aan den heer Bakker, dagelijksch opzichter, alsmede den heer Van der Toorn. Het is dan ook do wensch van het gemeentebestuur dat de totstandkoming van dezen weg zal mede werken tot meerderen bloei van de gemeen te IJsselmonde. De heer Mr. P. Droogleever For- tuyn. Burgemeester van Rotterdam, zeide in het tot stand komen van dezen nieuwen «eg een goed voorbeeld te zien van wat aangenaam overleg vermag. Spr. wenschte IJsselmonde en Rotterdam geluk met het verkregen resultaat. De commissaris der Koningin in de pro vincie Zuid-IIolland, Jhr. Mr. H. A. van Karnebeek, die de eigenlijke openings plechtigheid verrichtte, wees er op, dat deze weg ligt in een gebied, dat van nationale beteekenis is Daarom had het provinciaal bestuur ook gaarne zijn medewerking ver leend. Na den wensch te hebben uitgespro ken, dat op dit werk zegen zal rusten, knipte Spr. het traditioneele lint door, waarmede de nieuwe weg aan het verkeer werd overgegeven. Door het Fanfarekorps van IJsselmonde werd twee coupletten van 't Volkslied ge spccld. waarna de genoodigden een kor'.e wandeling op den nieuwen weg onder namen. Onder de vele belangstellenden werd he halve de reeds gnoemde heeren o.a. opge merkt: de wethouders en gemeente secreta- an IJsselmonde, Weth. Mr. A. de Jong. de directeur van gemeentewerken van Rot terdam, de oud-burgemeester van IJssel monde, dc heer P. F. van Slijpe, de heer L. W. H. van Dijk, ir. W. F. van Dijck ingenieur van de hoofdafdeeling I (Haven werken.) DE NIEUWE WEG IJSSELMONDE-ROTTERDAM HET ZEVENDE EEUWFEEST VAN ZWOLLE GROOTSCHE HERDENKING Gelijk we reeds hebben gemeld is het 31 Augustus a.s. zeven eeuwen geleden, dat Willebrand van Oldenburg. 35e bisschop van Utrecht, aan Zwolle stadsrechten schonk. Reeds in het begin van dit jaar heeft zich op initiatief der Zwolsche V.V.V. een feest comité gevormd, dat zich verschillende sub- comitc's koos, o.a. voor de verfraaiing, hist, tentoonstelling, avondfeesten, verlichting, muziek, sport, kinderfeesten, huisvesting en verkeer, winkelweek; er is verder nog een commissie voor een reünie van Oud-Zwolle naren, een pers- en propaganda-commissic, terwijl een vrij groote commissie de zorg op zich genomen heeft voor het op te voe ren landspcl-Swolle stad 1230, en voor den historischen optocht Deze twee laatste programmapunten vor men eigenlijk den clou der feestelijkheden De historische tentoonstelling. De historische afdeeling in het Museum op de Melkmarkt, die reeds Maandag ge opend werd en buitengewoon belangrijk is door de Thomas a Kempis afdeeling, trekt groote belangstelling. Op deze tentoonstelling zijn o.m. twee deelen van den door Thomas a Kempis eigenhandig geschreven bijbel, welke be rusten in de Hessische Landesliibliotheck te Darmstadt. Deze twee doelen, die voor het eerst sinds de hervorming voor twee weken in ons land zijn, heeft men moeten ver zekeren voor f fiO.OOO, wel een bewijs hoe groote «aarde deze manuscripten zijn. Ook is er het origincele handschrift van de Imi tatie van Thomas a Kempis en een bijbel, vervaarditid in het Zwolsche Fraterhuis. Er zijn verder een aantal Zwolsche vvicge- drukken. Reeds voor 1 iS0 werd de boekdruk kunst te Zwolle beoefend door den drukker Peter van Os. SAMENWERKING TUSSCHEN S.D.A.P. EN R.K, VOLKSPARTIJ DE VERPOLITIEKTE „DEMOCRATIE" Op initiatief van het bestuur der R. K Volkspartij hadden, naar het Volk meldt, drie vertegenwoordigers dier partij dezer dagen op het secretariaat der S. D A. P. een samenspreking met vertegenwoordigers van Partij en Vakverbond, omtrent door de R.K. Volkspartij te verleenen steun aan het peti tionnement der S.D.A.P. en het N.V.V tegen het vlootplan van minister Deckers. Het bestuur der R.K. Volkspartij gaf kennis van zijn voornemen om in het orgaan dezer partij en in een manifest, dat in hon derdduizend exemplaren verspreid zal wor den, de Katholieken aan te sporen, de peti- tionnementslijsten te onderteekenen. dering beleggen ter bestrijding vlootplan. Nog werden maatregelen overwogen van plaatselijk contact ten einde te bevorderen dat de aanhangers der R. K. Volkspartij be zocht zullen knnnoD worden om hun hand- teekening te winnen. Tenslotte zal de voorzitter der R.K. Volks partij de heer C. D. Wesseling. op Woensdag avond 10 September een kwartier voor den V.A.R.A.-microfoon spreken teneinde de katholieken tot teekenen aan te sporen. De lezers weten, dat dit partijtje het res tant is van de groep-Arts. Mr Arts zelf heeft zich uit de politiek teruggetrokken. De heer Wesseling, vroeger een vooraanstaand man uit de R. K. Staatsparty, zal het nu bier beproeven. Gister werd de nieuwe treij van IJsselmonde naar Rotterdam door de Commissaris der Koninqin in Zuid-Holland, Jhr. Mr. Dr. van Karnebeek, officieel qcopend in teqenuoor- diqheid van den Burqemeester van Rotterdam, Drooqleever Fortuyn, cn den Burqe- meesler van IJsselmonde, B. F. Hazenberq. Op bovenstaande foto: Z.Ex. van Karnebeek knipt het lint door. DE FEDERATIE VAN DIACONIEËN IN DE NED. HERV. KERK DE DIACONALE CONFERENTIE TE LUNTEREN DERDE DAG. De derde conferentie-dag uordt geopend door een toespraak van Ds. R. K 1 e i n W a s sink, van Bathmen, over Job 29 vs. 12 en 13, nadat de aanwezigen gezongen hebben Ps. 89 vs. 1. Na gebed wordt, onder voorzit terschnp van den heer Ruys, overgegaan tot de afwerking van het programma. De stichtingen bij Bielefeld De heer n. Wisman, van Utrecht, geef' in zijn referaat: „Wat hebbben de stichtir gen bij Biel°feld ons te zeggen?" in het ko~: een beschrijving van het leven van F. vou Bodelschwingel, de ziel van de stichtingen bij Bielefeld. Geboren 6 Maart 1831 te Tecklcnlmra gestorven 2 April 1910. was hij van 1872 zijn dood „Vorsteher" van de stichtingen bn Bielefeld. Hij doet zien de wegen Gods in bet leven van dezen man. die hem hebben voorbereid tot de geweldige taak. welke hij met bran dend geloof tot het einde zijns levens heeft vervuld. Von Bodelschwingel was een vertegen woordiger van het Christendom van de daad cn hij gaf daarin uitdrukking van zijn diepgevoeldon dank voor de genade Gbds, welke hem bewezen was. Von B. paf aan zijn gemeente van ellen digen, welke hij in de Sionskirche te Bethel zich vercenigde, de gestalte van een zich hoven alle aardsche ellende omhoo; strevende schare van verloste kinderen Gods. De diakonessen. die in Sarepta haar op leiding genieten, de broeders, die in h--t diakonenhuis Nazarpth werden gevormd, brieven en mededeelingen. welke aan een steeds groeienden vriendenkring van Bethel worden toegezonden, zijn boden en gelin gen van den in de stichtingen wonenden geest Zoowel voor de inwendige als uitwendige zending heeft de arbeid van Von B gewei dige beteekenis en als grondregel wor.h door hem in :ijn stichtingen doorgevoerd dat elke zieke door hem opgenomen, naar de mate van de hem of haar toebedeel l geestelijke en lichamelijke krachten moei deelnemen aan den arbeid ten bate van de geheele gemeenschap. Voorts trachtte Von B. door de oprichting van vele kleine te huizen het Wkhcrr.sche familieprincipe door te voeren. Spr. geeft verder een overzicht van der arbeid door Vun B. tot stand gebracht, waar na hij mededei lingen doet over het bezoek dat door de leden van de Federatie ond-r leiding van haar voorzitter in het voorjaar aan de stichtingen werd gebracht, om i' bpsluiten met emigo opmerkingen, waartoe dit bezoek aar.leiding geeft. Nadat Spr. nog ecriige vragers heeft in gelich!. wordt gezongen Gezang 189 vs. 4. Na den maaltijd wordt een samenspro king gehouden over verschillende diaconale zaken. In de middagvergadering spreekt de heer S. R o o s j e n. van Groningen, over „De diaconie en haar concurrenten Spr. herinnerde er aan, dat vóór de komst van Christus het instituut der georganiseer de barmhartigheid een ongekende zaal was Het woord philanthropic is wel aan dc Grieken ontleend, maar had een ganso'i anderen inhoud dan bij ons. Rome had wel zijn uitdeelingen van koren, maar deze wa ren ontstaan uit politieke overwegingen en zijn nooit ware armenzorg geweest. De Kerk van Christus in haar eerste periode kent geen concurrentie bij de be oefening der barmhartigheid. Haar verval ook o;» het diaconaal terrein, is de oorzaik van concurrentie. Vrij snel wordt het goud verdonkerd. De Christelijke Kerk wordt Staatskerk, de diaconie Staatsarmenzorg Zoo blijft het de Middeleeuwen door. Bij de Reformatie treedt drieërlei stand punt naar voren. Rome stelt de armenzorg als tank van Kerk en Staat, Lutber ais taak van den Staat, Calvijn als taak van de Kerk. Calvijns opvattinc won hier te lande h-- pleit, maar weldra komt de vermenging van Staat en Kerk, en de diaconie wordt handlangster van de burgerlijke overheid De 18e eeuw brengt sterk de particuliere weldadigheid als concurrentie en het Réveil in de 19e eeuw prikkelt opnieuw het parti culier initiatief. De laatste halve eeuw brengt het bewust zijn, dat de overheid een roeping heeft op sociaal terrein en Dr. A. Kuyper is de eer ste, die deze roeping sterk naar voren brengt. Zoodoende staan Kerk, overheid en parti culieren op het gebied der armverzorging naast elkaar. Spr. zet uiteen, in welke volgorde zij heb ben in te grijpen, en dan ca ten decle le particuliere taak voorop, in de eerste plaats die, welke voortvloeit uit den familieband, en in de tweede plaats die, welke voor', vloeit uit maatschappelijken band, een volg orde, ook door Paulus vooropgesteld. Daarna komt de tank der diaconie, welke barmhartigheid iAjfl den ruim sten zin des vvoords. We aanvaarden liet, dat Jozus Christus dc model-diaken is. maar dan heb ben we daaruit ock eerlijk de conclusie te .rekken. Christus hielp niet halverwege Daarom weg met alle dubbele bedeelina We raken hier op het terrein van de ver houding tusschen diaconie en overheid en Spr. bindt het den broeders op liet bar Breekt radicaal met alle dubbele bedeeling. ziende op onzen oversten Leidsman. De ^;eun der Kerk, in volle, rijke mate is noo- dig. Spr. wijst op het gevaar van deze dubbele bedoeling voor de Kerk van Christus, waar men met halve steun helpt, leunt op dn overheid en zoodoende onmogelijk maakt den leden der Kerk voor te houden, dat zii te kort schieten in hun taak. Zij is een ge vaar voor den diaken, die niet anders doet mag dan half werk, soms nog minder. Zij een gevaar voor den arme. die niet weet of hij links of rechts zal zien als meer steun noodig is. Meer steun moest overbodig zijn, maar, helaas, dit is nipt hc» geval Tal van part culieren beoefenen barmhartigheid en d-* grootste last van al heeft de overheid t-* torsea Spr. zet uiteen, hoe de tank *rr overlie: is te zien. Zij heeft in t» grijpen in de maat schappelijke verhoudingen, nis het recht geschonden is Spr. wijst in dit verhand op dc verzorging van den arbeider hij "iekb\ invaliditeit enz. Ilier is een tank van recht, dat boven do barmhartigheid staat. Dón heeft de Kerk de overheid niet te beschou wen als concurrente. Het terrein der Kerk werd reeds door de soriale zorg der over heid beperkt en wordt in de toekomst nog meer beperkt. Dat aanvaarden «e dank baar als een overwinning van het recht. Daarnaast komt haar taak op het terrein van de barmhartigheid tegenover den en keling. waar zij de laatste plants inneem: Noodgedwongen zien we haar op dit terrein. Evenals de overheid elk individu beschermt tegen bedreiging door anderen, rnoet zii ook ingrijpen als stoffelijk nood dreigt en geen andere iiulii t. krijgen is. Evenwel blijft h v ideaal, dat de overheid hier overbodig worth gemaakt. Hiertoe wekt Spr. met klem en kracht op. Discussie. De heer Van Strien. van Den Hnag gelooft, dat de particuliere barmhartigheid bijna geheel zoek is geraakt. In de groote steden schijnt het niet buiten de dubbele bedeeling te kunnen, wat niet «egncemt. dat Spr het sielsel ten zeerste betreurt. De heer H ii nntr. van Leiden, merkt op. dat de Staat toeli ir. vroeger tijd de over tuiging had. dat de armenverzorging aan de Kerk behoort. De heer Kiers. van I.eiden, merkt op, dat bij de dubbele bedoeling ook met medeleven der verzorgden soms gerekend ioet r.len. De heer v. d. Veen, van Oostermeer, hoewel tegen dubbele bedeeling, is van mei ning, dat men er nog niet buiten kun B. vendien zijn er gemeenten, welke veel arme hebben, terwijl er andere zijn, die veel rijken hebben. De heer Dekker, van Utrecht, deelt h mede over den gang van zaken aldaar. De heer Krnnendi n k. van Middrlbti actit de dubbele bcdeeling een noodzakelijk kwaad. De heer Marseille, van Lias», merkt op. dat de armoede heden ten dage eer. heel ander Karakter draagt dan \roegrr De grenzen van armoe zijn vaak nmeilijl te onderkennen, «at Spr. mot een voorbed toelicht. Ps. Dartels, van Lathum, zou gm.ru. zien, dat de diaconieën steeds groofcr ,an dacht wilden besteden aan de ontwikkeling van het begrip barmhartigheid in de rich ting van het recht. Met de dubbele bedoeling staat het ni* zoo gemakkelijk als men wel meent, wat Spr. nader aantoont met den overheids steun voor de verzorging van de verwaar loosde jeugd. Ook is Spr. van meening. dat de inleider niet geheel recht heeft gedaan aan het begrip volkskerk. Ds. Klein Wassink, van Bathmen, vraagt of de kerkelijke armenverzorging in staat is haar tekort in te halen cn in ver band daarmee vraagt Spr. «elk bezwaar bestaat tegen het subsidie-stelsel. De heer Roos jen doet opmerken, dat de invloed van Calvijn toch grooter is ge weest dan die van de Ypersche wetgeving. Men komt nooit bedrogen uit als men Gods cisch aan de gemeente in gehoorzaam heid aanvaardt. Dan zou elke diaconie haar taak kunnen volbrengen. Het is een kwestie van geloof. Buitenger*oen gevaarlijk is het als da Staat zal uitmaken hoe de Kerk haar armen verzorging uitoefent Voor spreker staat het zoo, dat de kerke lijk onverschilligen buitengesloten moeten worden, hoewel de grens ook weer niet (e nauw getrokken dient te worden. Afdoende steun is een eerste vereischte. De diaconie breidt haar vleugelen wel eens te ver uit. Het bezoek van den armbezoeker kan to heel veel gevallen achterwege blijven. Wat het werkloosheidsprobleem betreft, op dat terrein is nog zeer veel te bereiken door de diaconie. Spr. is van meening. dat de overheid heel wat kan verrichten op sociaal gebied. Spr. merkt op. dat hij in geheel andere-i zin over dubbele bedeeling heeft gesproken dan Ds. Bartels. wat hij nader toelicht. Spr. stemt toe wat Ds. Bartels over seizoenwer kers heeft opgemerkt. Spr. hecht aan het begrip volkskerk vol strekt geen waarde. Ilii acht dit zelfs e*ri gevaar voor de Kerk zelf. Het subsidie-stelsel is absoluut onmoge lijk geworden en Spr. hoopt, dat ten de/a nooit wetswijziging komt. Hij besluit met «u; op te wijzen, dat de eisch van Christus vol komen moet vervuld worden. Na den avondmaaltijd houdt Ds. Vrijlamit een toespraak over 1 Cor. 13 vs. 13 cn wordt deze uitnemend geslaagde driedaagsche con ferentie na eenige plichtplegingen en dank- •gging gesloten. Een bespreking in engeren kring volgt nog daarna. RADIOMUZIEK UIT BATAVIA Het Programma Zooals reeds door „Aneta" bericht werd, zal op Zaterdag 30 dezer door den Indischen telegraafdienst naar Nederland worden uit gezonden de muziek- cn zanguitvoering, «elke te Batavia op het Koningsplein zal plaats vinden ter core van den vijftigsten verjaardag van H. M. de Koningin. De uitvoering zal door II. M. de Koningin op het Loo worden aangehoord van 2 tot 3 in den namiddag (het is dan te Batavia 8 tot 9 uur in den avond). Naar wij vernemen heeft de K. R. O. toe stemming gevraagd deze uitzending, welk® van Batavia uit door don telegraafdienst reeds over den gehcelen Archipel zal worden uitgezonden, ook via het station te Huizen voor de Nederlandsche luisteraars hoorbaar te maken, hetgeen is toeges'aan. Medewerking wordt verleend door de mu ziekcorpsen van het eerste cn derde regi ment infanterie, de vereenigde tamboers en hoornblazers van genoemde regimenten, de trompetters van de cavalerie cn de veld artillerie te Weltevreden in garnizoen, do Menadoneesche fluitorkesten van het 11de, 12de cn 13de bataljon, totaal plus minus 225 man. Programma: a Reveille, door de tamboers, hoornbla zers. trompetters en vereenigde muziek korpsen. 1» Marechnussee-marsch door het Menado- nee*ch fluitorkest. c. Tjakrnnegara-marsch door de vereenigde muziokkorpsen, tamboers cn hoornblj- d Sajang Kené, Aml*>nnoesch volkslied door bot Amhonnecsch fluitorkest. e. Prinses Juliana marsih door de vereenig de muziekkorpsen. f. Taptoe door de tamboers, hoornblazers, trompetters en de vercenigde muziek korpsen. Tweede gedeelte (van 8.30 tot 9.— Indl- sche tijd). Zangliulde onder leiding van den heer J. F. Bakker, met medewerking van het nv s jeskoor van den heer en mevrouw Bakk-r. de leden van het kerkrlijk koor St. Carcil'u. het Duitsche Mannenkoor en een dameskoor, ter gcznmenlijke sterkte van ongeveer 160 znngers en zangeressen. Programma: a „Wilt heden nu treden", uit Valerius' Ge- denkklnnck. door mannenkoor, b „O Ucer, die daar des Hemels tenten •protdt" uit Valerius' Gedcnkklanck. doOf meisjeskoor, c. „F.ln fester Burcht 1st unser GoU". door dameskoor. d „Merk toch hoe sterk" nit Valerius' Gc- denkklanrk door mannenkoor, e „Prince«srlied". Jubileum cantate van Mevr. F. Schumann—van den Bosch, door meisjeskoor, f. „Lied" van Catherine van Rennes. door dn mesknor. g „Wilhelmus van Nassaue", nude zettinc. de eerste twee couplettere door gemengd koor. Daarna het eerste rouplef van het Wilhel mus en hulde door het publiek. Dnnrnn: Slotzang uit de cantate „Do schoonste feestdag" van Catherine van Ren nes door meisjeskoor. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN. WAAS HET BEHOOBT

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1