Sport-Kleeding DINSDAG 26 AUGUSTUS 1930 TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN UITVOERIGE DISCUSSIE OVER DE BELASTINGVOORSTELLEN VERZET TEGEN DE STRAATBELASTING Voorzitter burgemeester A. v. d. Sande Balchuyzen. Afwezig met kennisgeving de heer van Eek en van Rosmalen. Eenige adressen betreffende de straatbe lasting zullen bij het desbetreffende agenda punt worden behandeld. Voor prae-advies worden naar B. en W. verwezen een adres betreffende het houden van markt op R.K. feestdagen en een adres van den Ned. Bond van Personeel in Over heidsdienst betreffende inkoop van lossen dienst voor pensioen. In behandeling komt daarna De agenda Als conrector aan het gymnasium wordt benoemd Dr. C. de Jong; als leeraar in het Hebreeuwsch aan het gymnasium Prof Dr G. J. Thierry, als tijdelijk leeraar in hei lijnteekenen aan de H.B.S. voor Meisjes voor den cursus 19301931 de heer J. H. VVattez als tijdelijk leeraar in Natuurlijke Historie aan de H.B.S. voor Meisjes voor den cursus 1930—1931 Dr J. A. W. Groenewegen. Zonder hoofdelijke stemming worden aun genomen de volgende voorstellen: Prueadvies op het verzoek van J. N. van 'den Ende, om ontheven te worden van de betrekking van tijdelijk leeraar in de na tuurkunde en school hygiëne aan de Kweek school v. onderwijzers en onderwijzeressen Praeadvies op het verzoek van A. Tuk, om eervol ontslag als onderwijzer aan de Jongensschool voor U.L.O. aan de Pieters kerkstraat, Praeadvies op het verzoek van C. de Ko ning, om eervol ontslag als directeur van den Gemeentelijken Reinigings- en Ontsmet van de veilingloods aan de Boommarkt; b. tot het doen afbreken van de sub a. ge noemde veilingloods. Voorstel tot het instellen van een rechts vordering tegen KI. Stoepke, wegens ver goeding van schade, veroorzaakt door aan varing van het remmingwerk nabij de Spanjaardsbrug. J XT Praeadvies op het verzoek van de N. V. 'de Leidsche Duinwater Mij., om goedkeu ring van een plan tot uitbreiding van haar ontij zcrings-voorfiltergebouw en van een plan vpor het maken van een vierden zandfilter. Voorstel tot toekenning van een subsidie ten behoeve van de R. K. Hoogere Burger school over het jaar 1928 er. tot vaststelling van den desbetreffenden begrootingsstaat. Voorstel tot bestendiging van het Consul tatiebureau voor zenuw- en geesteszieken en tot beschikbaarstelling van gelden ter be strijding van de kosten van dat bureau. Praeadvies op het verzoek van het bestuur van de Centrale Vereeniging ter behartiging van de Maatschappelijke Belangen van ZeiAiw- en Zielszieken te Amsterdam, om toetredihg als lid van die vereeniging. Voorstal inzake het aangaan van overeen komsten tot wijziging van de met de ge meenten Nieuwkoop, Nieuwveen, Ter Aar en Zevenhoven gesloten stroomlcvenngs- overeenkomsten. Voorstel om de Commissie van Beheer breidiugs- en vernicuwingswerken ten be hoeve van het Slachthuis. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den voor den bouw van een brugwachters posthuisje op den Ouden Singel nabij de Pauwbrug. De heer VAN TAL zegt, dat onlangs twee brugwachtershuisjes naar de stadshulpwerf zijn gebracht. Zijn die niet meer te ge bruiken? Wethouder SPLINTER antwoordt dat een van die huisjes voor andere doeleinden m gebruik is en dat het andere niet meer te gebruiken is. Voorstel tot beschikbaarstelling van gel den voor de meerdere kosten van de stich ting van een bijzondere school voor U.L.O. In het perceel Noordeinde no 3, door de Vereen, voor Clir. Onderwijs. Do hger BOSMAN (lib.) vindt het vreemd 'dat de raming f 9000 te laag is uitgevallen Hoe is date mogelijk? Wethouder TEPE heeft deze zaak ook 'eenigszins vreemd gevonden, maar na de zaak onderzocht te hebben is hij tot de con clusie gekomen, dat niet van een irratio- neole handelwijze van de aannemers sprake is. De heer Huurman is lid van het school bestuur en men mag wel vertrouwen heb ben, dat door dezen bij uitstek deskundigen de belangen van de gemeente behartigd zijn De heer ZITMAN (v.d.) wenscht dat de heer Bosman een opmerking als zou er door de aannemers geknoeid zijn, terug trekt. De heer SCHULLER is het ook niet vol ledig eens met de gang van zaken. Was niet een her-aanbesteding gcwenscht geweest? Do heer BOSMAN blijft bij zijn bewering dat de mogelijkheid bestaat dat de aanne mers niet heelemaal zuiver gehandeld hebben. Wel houder TEPE wijst er op, dat hel schoolbestuur van meening is dat een her- aanbesteding of een onderhandsche aanbe steding niet voordeeligcr zal zijn. De heer SCHULLER vraagt of de architect zijn raming heeft volgehouden. Wethouder SPLINTER antwoordt dat de architect erkend heeft, dat zijn raming te lang was. Het voorstel wordt daarna aangenomen. De belastingvoorstellen Voorstel tot vaststeling van de navolgen- do verordeningen: •i verordening regelende de classificatie der gemeente Leiden voor dc heffing der gemeentefondsbelasting; b. verordening, regelende <le classificatie der gemeente Leiden voor de beffing der jiersoneele belasting naar de eerste twee grondslagen; c. verordening op de heffing van een be lasting onder den naam van Slruatbelas ting, te Leiden; d. verordening, regelende de invordering van de Straatbelasting te Leiden. De lieer DE ItEEDE wijst er ojj. dut de Com missie van Financien gelegenheid heelt ge luid de voorstellen grondig te bezien en er baar meening over te zeggen. Dit constateert spr. met groot genoegen, omdat hij het met de positie van deze commissie lang niet al tijd crus is. Spr. wijst er dun verder op, dut de wct-De Geer niet in ulle opzichten voor do Gem. een meevaller is geweest. B. en W. spreken zelfs van een tegenvaller. Dit is echter niet heelemaal juist. Spr. somt op de verschillende voordeelon, die de wet voor de Gemeente afwerpt. In totaal is de nieuwe toestand tegenover do oude toestand f5?3.000 vnortlerliger. De belastingverlaging die dit jaar ingaat wordt door de nieuwe toestand niet opgeheven. Integendeel dit voordeel Dl i i ft bestaan. J'.r is over de belastingvoorstellen veel te zeggen, hccwcl spr. dit niet zal doen. De gemeente is gebonden aan zakelijke en persoonlijke heffingen. Wat de eerste betreft zijn sommige van geringe beteeke- nis. Er is niets mee te bereiken. Overblij ven als punten van beteekenis: de zakelijke belasting op 't bedrijf en de straatbelasting Leiden staat wat betreft de invoering van de straatbelasting niet ongunstig ten opzich te van andere plaatsen, terwijl bedoelde plaatsen (R'dam, den Haag en Amsterdam) door hun groote accomodatie in gunstiger positie verkeeren wat de belastingheffing be treft. Zonder de straatbelasting \an de be grooting niet sluitend gemaakt worden. Er is een bepaling in de wet, dat niet meer dan 80 pCt. op de gemeentefondsbelasting gehe ven mag worden, zonder dat de zakelijke belasting ingevoerd is, zoodat men niet bo ven die 80 pCt. uit kan gaan, zoneter dat men onder curateele van den Haag komt te staan. De straatbelasting heeft in de Commissie van Financiën hevige tegenstand ondervon den en dat i3 alleszins begrijpelijk. Even wel de gemeente staat voor de noodzakelijk heid van een sluitende begrooting. De per-, sonecle belasting verhoogen lijkt spr. niet, billijk omdat daarin zoo gauw onrechtvaar digheid insluipt De zakelijke bedrijfsbelas ting is heelemaal ongewenscht. Deze belas ting houdt geen rekening met de positie van degenen, die betalen moet, terwijl slechts een klein gedeelte van de bevolking door zulk een oplossing wordt gedrukt De straatbelasting is in geval billijker. Hierbij is het mogelijk de druk op bijna de ge- heele bevolking af te wentelen. De heer VERWEY (s.d.) zegt dat als er bij het college van B. en W. plannen voor zitten om de werkwijze van de Commissie van Financiën te veranderen, de s.d. fractie wel op zitting in de Commissie zal prijs stellen. Wat de zaak betreft is spr. in het prae advies van B. en W. wel eenigszins teleur gesteld. Spr. bemerkt er weinig van, dat B. en W. moeite hebben gedaan om de belas ting naar draagkracht voor te stellen. De voorgestelde belastingen zijn niet progres sief. De opcenten op de personeele belasting moeten naar spr's meening progressief wor den geheven. Iemand, die een groot inkomen heeft verwoont percentsgewijze minder dan degene, die een klein inkomen heeft. Hoe grooter inkomen hoe minder percentsgewijze belasting dus. Dat is onbillijk. De noodzakelijkheid van de straatbelasting is spr. nog niet duidelijk. Voor 't oogenblik lijkt spr. de invoering hiervan niet ge wenscht. Wel kan eenige aandacht geschonken wor den aan de vermogensbelasting. Wat is er tegen om het aantal opcenten hiervan te brengen op 50 voor wat Leiden betreft. Di maakt voor de betrokkenen niets uit en voor de gemeente levert het f35000 op. De conclusies van spr. zijn dus, dat pro gressie bij de personeele belasting ge- wenscht is, dat bet aantal opcenten op de vermogensbelasting verhoogd kan worden en dat de straatbelasting vooralsnog niet gewenscht is .Spr. voelt tenslotte nog meer voor een zakelijke bedrijfsbelasting dan voor een straatbelasting. De heer ROMEYN (v.b.) is van meening dat het voorstel van B. en W. ontsierd wordt door de invoering van de straatbelasting Spr. voelt daar heel weinig voor. Eer we daartoe overgaan moet het water tot aan de lippen gestegen zijn. Een dergelijke belas ting blijft, als zij er is, bestaan, de eeuwen door. Zij is geënt op de stam van de grond belasting en hetzelfde lot zal haar deel worden. Is er geen andere mogelijkheid? De beschouwingen van B. en W. zijn wat pessimistisch. Verschillende inkomsten val len steeds mee. Er is een belastingverlaging maar voor een bepaald bedrag wordt hot 'n verplaatsing en spr. vindt het onelegant dat het daardoor noodig is een straatbelasting in to voeren. De heer De Reede hoeft gezegd, dat het gevaarlijk is om het tekort op de begrooting doorloopend te putten uit de re serve. Deze waarschuwing neemt. spr. ter harte, maar er zijn op "t oogenblik te ver wachten voordeelon en daarom zou spr. nog even willen wachten tot men de beschik king heeft over meerdere cijfers en de straat belasting thans nog niet in te voeren. Laat men nu nog eens een jaar afwachten. De reserve kan toch wel gebruikt worden om dit risico te dragen. De heer DONDERS (r.k.) gelooft (lat (1e belastingverlaging wel wat te optimistisch gezien is. De finoncieele toestand zal ook in de toekomst zorgelijk blijven. B. en W. zijn dan ook wel gerechtigd te spreken in hun prae-advies van een tegeenvaller in het ver band waarin ze dat doen. De classificatie voor de heffing der gemeentcfondsbelasting die B. en W. voorstellen acht spr. juist. De verordening betreffende «e classificatie voor de heffing der personeele belasting zijn B. en W. verplicht in het leven te roepen. Wat deze classificatie betreft gelooft spr. dat voor de classificatie zeer veel te zeggen is. Spr. beredeneert dit uitvoerig. Zoowel voor de belastingplichtige als voor de gemeente is de numeriek hoogere klasse voordeeligec. Spr. zal vooralsnog geen voorstel doen, maar eerst de argumentatie van B. en W. afwachten. Wat de straatbelasting betreft, zegt spr. dat in 1008 een voorstel van wijlen den lieer Mulder is aangenomen om de straatbelas ting vooralsnog niet in te stellen. Er waren toen nog andere middelen. Thans zijn deze middelen echter niet aanwezig. De gemeente wordt gedrongen in de richting van de za kelijke heffing en hoewel er vele bezwaren aan deze heffing verbonden zijn, zal er niet veel tegen te doen zijn. Het is een nood zakelijk kwaad. De heer BERGERS (r.k) kan mot heele maal moegaan met het voorstel zooals bet er ligt. De straatbelasting zal hoofdzakelijk op den middenstand neerkomen en dat vindt spr. onbillijk. Misschien zal het be toog van den wethouder spr. van de nood zakelijkheid overtuigen. De heer ZITMAN (v.d.) verklaart zich tegen de straatbelasting. De Wethouder antwoordt Wethouder GOSLINGA wijst er op dat de werkwijze van de commissie van de Finan rien niet veranderd is, zoodat er geen renen is voor de s.d.a.j). om er thans zitting in te willen nemen. Het is dom dat ze er des tijds uit gegaan zijn. Het cijfer dat aan geeft het verschil tusschen den ouden en den nieuwen toestand is 649.200. Ondanks de voordooien, die de gemeente door de nieuwe, wet zal krijgen, blijft de toestand zorgelijk. Hoogere belastingheffing zooals dat vroeger mogelijk was door de factor te verhoogen is thans niet meer zoo gemakke lijk. Er is een streep waar men verplicht is op te houden. De heer Verwey wil progressie in de ver schillende voorgestelde heffingen. Een pro gressieve heffing op de straatbelasting zou echter niet in overeenstemming zijn met 't zakelijke karakter van de belasting. Ook voor progressieve heffing van de opcenten op de gemeentefondsbelasting kunnen B. en W. niet veel voelen en dat alleen omdat er hiina geen vermogenden in I.ciden zijn. 71 pCt. heeft een inkomen beneden f2000, 20 pCt een inkomen van f2000—f5000. De ge meente zou den kleinen man een ondienst doen door de last naar boven te verschuiven Dat is maar in schijn sociale politiek. Men maakt daardoor de stad onbewoonbaar voor degenen, die in die stad moeten blijven De voordeelen die de heer Verwey i wees door de tijdstippen van de inwerking treding van de wet kunnen de straatbelas ting niet tegenhouden. Er zijn verschillende nadeelen, die genoemde voordeelen al totaal verslinden. Ook voor het jaar 1931 kunnen B. en W. de f 200.000 waarmee de begrooting sluitend moet worden gemaakt niet missen Voor het verhoogen van de opcenten voelt spr. niets, omdat daardoor de belasting- vlucht in de hand gewerkt wordt. De zake lijke belasting op het bedrijf kan het tekort niet dekken. Op de opmerkingen van den heer Romein antwoordt spr. dat de invoering van de straatbelasting ijzeren noodzaak is. De meer dere winsten van de lichtfabrieken kunnen niet helpen. Het winstcijfer van de gasfa briek zal waarschijnlijk minder zijn. Een jaar afwachten is niet gewenscht, want er mag geen beroep op de reserve gedaan wor den, als dat niet strikt noodzakelijk is. Wat betreft de verdediging van den heer Donders van het idee om geclassificeerd te worden in de 4e klasse inplaats van in de 3e klasse voor de heffing der personeele be lasting, merkt spr op, dat daardoor de laat ste laag van de bevolking wordt getroffen en dat is zeer ongewenscht De straatbelas ting kan er ook niet mee geweerd worden De heer Bergers kwam voor de midden standers op. Maar deze moeten toch ook bij dragen in de gemeente-huishouding. De ge meente bewijst diensten aan de burgerij en die moeten betaald worden. De straatbelas ting valt bovendien wel mee wat de ver schuldigde bedragen betreft, zooals spr. met verschillende voorbeelden aantoont. Repliek De heer ROMEIN repliceert er op, dat het onbillijk is dat degene, die zijn geld be legt in huizen meer moet belast worden dan degene die dat in effecten doet. Op goede belastinggronden valt de straatbelasting niet te verdedigen. Spr. wil eerst de noodzake lijkheid zien van deze belasting en daarom dient hij een voorstel in om de beslissing over de straatbelasting aan te houden tot de behandeling van de begrooting 1931. De heer DE REEDE laat slechts noode de gedachte los van de heffing van belasting naar draagkracht. Het is echter rnogeliik dat de noodzakelijkheid hem dwingt. Dat is thans bet geval. De straatbelasting kan on mogelijk gemist worden. Spr. is het met den Wethouder eens, dat de toestand zorgelijk is. Er kan echter met voorzichtigheid doorgewerkt worden. De heer VERWEY dient een voorstel in om de opcenten op de gemcentefondsbelas- ting progressief te heffen en voorts een voor stel om de opcenten op de vermogensbe lasting te brengen op 50. De heer v. d. REYDEN was aanvankelijk tegen de invoering van de straatbelasting maar voelt thans wel de noodzakelijkheid van de invoering ervan. De heer ZITMAN begrijpt niet dat de heer de Reede bij de begrooting voorgesteld heeft de belastingfactor te brengen van 0.9 op 0.7 en dat hij thans meehelpt om de straat belasting in te voeren. De heer MANDERS wijst er op, dat de kleinere inkomens door de straatbelasting het meest zullen worden getroffen z.i. Spr. maakt voorts nog verschillende opmerkin gen om 'de straatbelasting te bestrijden. De vergadering wordt daarna verdaagd tot des avonds kwart over 8. AVONDZITTING In de avondzitting werden de replieken voortgezet De heer VERWEY wijst er op, dat als de commissie van Financien weder beant woordt aan haar naam de s.d. fractie wel weer zitting in deze Commissie wil nemen. Vroeger was het zoo, dat men zijn tijd wel beter kon gebruiken. Spr. verdedigt nog maals het progressief heffen der belastin gen waarover het voorstel handelt Het wil er bij spr. niet in dat de krachtige middel ste stand een progressieve heffing niet zou kunnen dragen. Verder verdedigt spr. zijn voorstel om de opcenten op de vermogensbe lasting te verhoogen tot 50. De personen, wien dit aangaat hebben toch een belangrijk voordeel bij den nieuwen toestand. Het voor stel van den heer Romein vindt spr. een uitstel aan executie. De straatbelasting is een verzwaring van de personeele belasting en daarom is Spr. hiertegen. Wethouder GOSLINGA komt op tegen dat gezegde van den heer Romein, dat spr. de straatbelasting nog zoo kwaad niet heeft ge noemd. Dat is natuurlijk relatief. Er zijn natuurlijk bezwaren, maar kleven die niet aan elke ontvangst-post. Het is niet de lief de tot de straatbelasting ,die tot dit voorstel heeft geleid, maar het is nu eenmaal de meest gewenschte oplossing in de huidige omstandigheden. B. en W. zien geen kans een sluitende begrooting in te dienen zon der dat deze post er op voorkomt. Het doet spr. genoegen, dat de heer Don ders teruggekomen is van zijn idee om de gemeente te plaatsen in de vierde klasse van de personeele belasting. De heer Man- ders wilde plaatsing van de eerste in de derde klasse van de gemeentefondsbelasting om de straatbelasting te ontgaan. Dit reme die is erger dan de kwaal en allerminst de mocratisch. Door progressie zou de middenmoot van de bevolking al te zeer bezwaard worden. De heer Verwey moet de financieele too- stand nuchter bezien. Een progressie zou 'n slechte invloed hebben op de samenstelling van het belastingbetalend publiek on dit zou den derden stand zeker niet ten goede komen. De heer DE REEDE verdedigt in derde m stantie zijn standpunt. Spr. wijst er op, dat zijn standpunt ten opzichte van dc straat belasting heelemaal niet in strijd is met zijn voorstel indertijd om de belastingfactor te verlagen zooals de heer Zitman hem aan wreef. Spr. bestrijdt nog enkele opmerkin gen van tegenstanders. ITet indienen van voorstellen in deze raadsvergadering door de s.d. fractie nu de zaak zoo lang bestu deerd wordt .vindt spr. daarom zoo vreemd omdat dit hij een vorige gelegenheid aan leden van de rechtsche fractie door de s.d. a.p. is kwalijk genomen. Ook de heer ROMEIN verdedigt nogmaals zijn standpunt evenals de heer VERWEY. \Vat de laatste betreft zegt spr. dat de s.d. n.p. geen voorbeeld van edelmoedigheid be hoeft te zijn, wat het indienen van voorstel len betreft, terwijl de rechterzijde herhaal- delijk zich aan bot indienen van belang rijke voorstellen tijdens een raadsvergade ring schuldig maakt. (Homerisch gelach). Do lieer BERGERS ziet thans dc noodzake Iijkheid wel in om voor het voorstel te stemmen. De heer MANDERS dient een voorstel in om de voorgestelde straatbelasting tot de helft terug te brengen en voorts om de ge meente wat de gemeentefnndshelasting be treft van de eerste in dc tweede klasse te brengen. De heer GOSLINGA tripliceert. Spr. be strijdt bet voorstel Mandors. De plaatsing in de tweede klnsse van dc gemeentebelas ting is voor de minst draagkrachtigen be zwaarlijk. Ook de hal veering van de straat belasting wijst spr. af. Hierna worden de verschillende voorstel len in stemming gebracht. liet vooretel-Romein werd verworpen met 20 tegen 12 stemmen. Voor stemden de hee- ren Zitman, Bosman, Romein en de s.d.a.p. Het voorstel van den heer Verwey (verhoo ging opcenten vermogensbelasting werd ver worpen met 21 tegen 11 stemmen. Voor stem den de heeren Mandeis, Zitman en de s.d.a.p. Het voorstel-Verwey (progressieve heffing personeele belasting werd verworpen met 22 tegen 10 stemmen. Voor stemden de heer Manders en de s.d.a.p. De heer Manders trekt zijn voorstel in. Het voorstel van B. en W. omtrent de straatbelasting werd daarna in stemming ge bracht en aangenomen met 20 tegen 11 stem men. Tegen stemden de heeren Zitman, Man ders cn de e.d.a.p. De heer Romein had de zaal verlaten. Zonder hoofdelijke stemming werd goed gekeurd het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de inrichting van die kleedkamer van de H.B.S. voor Meis jes tot leslokaal en daarmee verband hou dende werken. Rondvraag. Bij cle rondvraag zegt de heer Van S t ra- 1 e n (s.d.) vernomen te hebben, dat de over tollige parelookes van de gasfabriek wordt geleverd voor de centrale aan de electrici- teilsfabrieken. Kan deze cokes niet beter ter beschikking worden gesteld aan de bevol king tegen verlaagde prijs. Wethouder G os 1 in ga zegt, dat er inder daad een overvloed van parelcokes aan de gasfabriek is en dat de centrale daar gebruik van maakt. Hierdoor wordt andere brand stof uitgespaard. In hoeverre het aanbeve ling verdient de cokes tegen verlaagde prijs aan de bevolking te verstrekken kan spr. niet dadelijk beoordeelen. De zaak zal on derzocht worden. De heer Kooistra (s.d.) vraagt hoe het staat met de voorstellen omtrent de huurni- velleeringen. Wethouder Gosling antwoordt, dat een nieuw voorstel door B. en W. is gemaakt, dat binnenkort den Raad zal bereiken. De heer Coster (r.k.) vraagt hoe het staal met de wijziging van de rioolbelasting. De Wethouder antwoordt dat ook daaraan gewerkt wordt. De heer Groeneveld (s.d.) wijst er op, dat voor de auto-garage aan den Morschsin- gel steeds een aantal auto's staan, die het verkeer belemmeren. De Voorzitter zal dit onderzoeken. De heer Manders (r.k.) zegt, dat in de zweminrichting aan den Iloogen Rijndijk onlangs ook een Goudsche club heeft ge zwommen. Is dat niet gevaarlijk met het oog op de in den omtrek van Gouda heersohende kinderverlammingen. De Voorzitter antwoordt, dat met het oog op deze omstandigheden de club niet aan de wedstrijden heeft deelgenomen. De heer Wilbrink (c.h.) zou willen, dat op de Uiteretegraclït het één-richitingverkeer werd ingevoerd. De Wethouder zal dit overwegen. De Voorzitter antwoordt nog op een desbetreffende vraag van den heer Groene veld in een vorige vergadering, dat het plaat een van d>e auto op de hoek van de Donker st eeg en de Haarlemmerstraat noodzaak is. Het plaatsen van deze auto daar tot het los sen en laden van goederen geschiedt echter zoo min mogelijk. De Raad ging daarna in geheime zitting. Bij heropening der deuren werd het volgen de besluit genomen: a. tot aankoop in het belang van de Volks huisvesting tegen den prijs van f 2 per M2., van de perceelen land, kadastraal bekend gemeente Oegstgeest, sectie E. No 248, groot pl.m. 0.70.00 H.A., dit laatste nummer met uitzondering van de zich daarop bevindende woning cn 6chuur met erf, op de overgeh de teekening im groene kleur aangegeven: b. tot aankoop in het belang van de Volks huisvesting tegen de prij6 van f 10.000 van de sub. a. bedoelde woning en schuur met erf, groot pl.m. 864 M2.; c. de6ub. a. genoemde perceelen en de sub. b. bedoelde woning en schuur met erf in te brengen in het Gemeentelijk Grondbedrijf voor de koopeom, vermeerderd met de kos ten op den an koop vallende; d. vast te 6tellen de hierbij overgelegde wijziging van de begrooting van het Gemeen telijk Grondbedrijf, dienst 1930, en van den mede bierbij gevoegde begrootingsstaat, mo del D., dienst 1930, groot met inbegrip van de kosten van overdacht f 143.000. Daarna sloot de voorzitter te 12 uur de vergadering. INGEZONDEN MEDEDEELING Kréymborg-coupe bouwt mee aan' Uw succes STADSNIEUWS WEER SPREEKUUR. De Wethouder van Financiën, de heer T. S. Goslinga, zal Woensdag a.s. weder zijn gewoon spreekuur houden. V. O. L. A. De Vereeniging van Oud-Leerlingen der Ambachtsschool organiseerde voor haar ie- den dit jaar twee excursies naar de Wereld tentoonstelling te Antwerpen. De eersto groep vertrok Vrijdagmorgen onder leiding van den heer D. Scheer voor een bezoek van twee dagen. Na Vrijdags de tentoon stelling bezichtigd te hebben, stond o.m. voor Zaterdagochtend een rit per touringcar door Antwerpen op het program. Er werd gereden langs rle voornaamste bezienswaar digheden. Zaterdag 10.15 arriveerde de twee de groep voor een verblijf van een dag on der leiding van den heer A. N. Zekweld. Het bezoek van deze groep gold uitsluitend de tentoonstelling. Verschillende paviljoens werden bezichtigd. De langste tijd werd v#r- toefd in het „Nederlandsche". -Dit behoeft geen verwondering. Algemeen toch wordt dit als het mooiste en het best verzorgde paviljoen beschouwd. Zeer voldaan en opgewekt keerden beide groepen gezamenlijk met den trein van 23.40 in Leiden terug. K. VAN K. RIJNLAND Wijziging. 25 Aug. R.K. Fonds voor Zie- kcnbuisverpleging. Ocgstgeest, Terweeweg 38. N. Voorz.: F. M. Blonk, Oegstgeest. N. L. Raad v. Comm.: J. Smit, Oegstgeest, A. J. J. Peeters, Oegstgeest, J. P. M. Stygers, Lei den. 25 Aug. Scheepsbouwwerf „De Dage raad" v/h. de Wed. J. Boot. Alphen a. d. Rijn. Woubrugsche weg 15. Scheepsbouw, re paratie cp constructiewerken. Uittr. Comm.: T\ W. Mens, Noordwijkerhout en J. Reyene- veld, 's-Gravenhage. N. Comm.: H. J. Boot, Alphen a d. Rijn en G. van Wijk, Alphen n d. Rijn. N. Proc: H. J. Boot, Alphen a. d. Rijn. INGEZONDEN MEDEDEELING GROOTE KEUZE DE BEKENDE LAGE PRIJZEN Turntruien met lange en ft QT korte mouwen 1.27 1.17 1.10 v.u f 1.07 Turnkoasen met spec, lange 1 A "7 beenen voor Dames 1.67 HAARLEMMERSTRAAT hoek DONKERSTEEG 246 Vlaggen, Wimpels, Oranje en Nat. Lint, enz. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Maison de Blanc. In „Maison de Blanc" in de Maarsman- steeg zijn eenige belangrijke verbeteringen aangebracht, die den winkel veel geriefe lijker hebben gemaakt en die de goederen beter tot hun recht doen komen. Zoo is een geheele nieuwe opstand aangebracht voor baby-goederen, waardoor deze veel overzichtelijker kunnen worden ten toon ge spreid, terwijl ook de etalage van een nieu wen opstand is voorzien. De aldus verbeterde zaak is hedenmorgen voor het publiek her opend. VERKEERSSTAGNATIE Op den Rijnsburgenveg is gisteravond te kwart voor negen een aanhangwagen die door een tractor werd getrokken hiervan losgeraakt en dwars over de tramrails ko men te staan. Het tramverkeer uit de richting Leiden ondervond hierdoor onge veer een uur vertraging. Ten slotte is de wa gen door de fa. v. d. A. weggehaald. De in houd was min of meer beschadigd. WATERTEMPERATUREN Hooge Rijndijk 9 u. 19 gr. C.; 12 u. 19Vè ST- De Zijl 9 u. IS gr. C.; 12 u. 19 gr. C. WATERPOLO. A.s. Donderdag tc 8 uur zal in de zwem inrichting „De Zijl" een waterpolo-wedstrijd worden gehouden tusschen De Zijl I en H. P. C. II. <0 JARIG JUBILEUM. De heer L. Boom hoopt op 29 Augustus den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad van de fa. J. C. Zaalberg en Zn. alhier. EXAMEN. Voor het hoofdacte examen is te 's-Gra venhage geslaagd de heer C. Weststeijn. al hier. AANHOUDING. Wegens verduistering van een rijwiel ten cadeele van een inwoner van Lisse is aan gehouden C. v. L. alhier. INBRAAK. Door middel van verbreking van een luik is ingebroken in de koekfabriek „De Bij", alhier. Er worden eenige kleinigheden ver mist. ALS DE DRANK IS Door de politie is proces-verbaal opge maakt tegen zekere D. K., terzake van liet feit, dat K. zich onder den invloed van ster ken drank in de onmiddellijke nabijheid van een kerkgebouw aan den Middelweg (tijdens een godsdienstoefening) luidruchtig gedroeg, zich op het bevel van een politie-agent niet onmiddellijk verwijderde en bovendien met de agent handgemeen werd. Geboeid is hij ten slotte naar het politiebureau overge bracht. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSVERGADERING. Maandagavond 7 uur kwam de Raad der gemeente in openbare vergadering bijeen. Afwezig met kennisgeving is de heer Den Ouden. De vergadering wordt geopend met gebod. Door den heer Ten Cate Brouwer is een schriftelijke opmerking ingezonden omtrent de notulen welke, opmerking in de notulen zal worden verwerkt. De Voorzitter wil deze vergadering begin nen met een bijzondere opmerking te doen. Het heeft hem en de Wethouders bevreemd dat er in een plaatselijk blad een stuk is opgenomen geweest, waarin gehandeld werd over het uitbreidingsplan der gemeente. In dit stuk waren uitdrukkingen en zinsneden opgenomen, welke woordelijk genomen wa ren uit een geheim voorstel aan de Raads leden. Eén van de raadsleden moet dus dit geheime stuk hebben afgestaan, waarover hij en de wethouders zich hebben verbaasd. In verband hiermede zullen B. en W. in het ver volg spaarzamer zijn met hun mededeelin- gen aan de leden. De heer Ten Cate Brouwer die hierover het woord vraagt, wordt verzooht deze aan gelegenheid bij de rondvraag tc bespreken Mededeeling wordt gedaan van de goed keuring door Ged. Staten van in een vorige vergadering genomen raadsbesluiten. Ingekomen zijn het gemeen te-verslag en het verslag van de water- en lichtbedrijvon. welke de leden zijn toegezonden. Een verzoek van de familie Vis-Snel om pensioen voor mej. C. L. Snel kan niet in behandeling word n genomen, als zijnde niet op zegel gedaan. De ingezonden rekening van de Gezond heidscommissie wordt goedgekeurd. Punt 1 van de agenda: verleenen subsidio voor de winkelweek, wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Eveneens worden aangenomen voorstel verleenen subsidie Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (MA I.) arig bestaan van Ni De Zuiderzee-tentoonstelling te Enkhuizen, (blz. 5.) Het zevende eeuwfeest van Zwolle. BUITENLAND (blz. 2.) Dc Arabieren en de Joden in Palestina; een uiteenzetting van bevoegd Joodsch® zijde. Moordaanslag op Sidki Pasja in Egypte veedag; verhuur gymnastieklokaal school Schoolstraat en het verleenen van machti ging aan B. en W. tot het aangaan van de definitieve overeenkomst tusschen het Rij® en de gemeente in take overdracht van d9 Post- en Hofbrug Dan komt aan de orde punt 3: voorstel van B. en W. tot het vaststellen van ver schillende verordeningen in zake de heffing van belastingen, in verband met de finan cieele verhouding tusschen het Rijk en de Gemeenten. De heer Den Uyl (s.d.a.p.) zegt dat deze voorstellen slecht zijn. Van dit college van B. en W. is ook niet anders te verwachten, t Is hem beleend dat de Burgemeester veel invloed in het college heeft en het spijt hem dat deze zijn invloed niet heeft aangewend in het belang van dc arbeiders. Met deze voorstellen zijn de arbeiders wei nig gebaat en zij getuigen ook niet van Chr. bclastingpolitiek. De omliggende plaatsen gaan in de 2e klasse voor de gemeentefonds belasting en waarom Alphen dan in de 3e? Hij stelt voor om de gemeente in de 2e klasse voor de gemeentefondsbelasting te plaatsen en een progressie toe te passen op te heffen opcenten op die belasting. De heer Spreij (c.h.) kan met de voorstel len van B. en W. meegaan, maar wil ook in de 2e klasse. Ook de heer Boeren (r.k.) steunt dit voor stel. Hij wil het verschil van f 10.000, wat deze verandering in klasse-indeeling zal te weeg brengen, vinden door de opcenten op de personeele belasting te verhoogen van 40 op 50 of anders de opcenten op de gemeente fondsbelasting te verhoogen. Tevens verzocht hij of bij deze gelegenheid ook het schoolgeld niet kan herzien worden. Dc heer Ruting ,.h.) maakt bezwaar ter gen het heffen van 50 opcenten op de vermo-. gensbelasting. Die zou hij willen terugbren gen tot 25 of 30. De heer Van, Dijk (lib.) vinclt het heffen van opcenten op de vermogensbelasting ook niet,billijk. Mensahen die nu door hun wer- ,këh en energie een kapitaaltje hebben ge vormd moeten daarvan nu nog meer belas ting gaan betalen. Hij'zal' échter voor de voorstellen stemmen. De heer Ten Cate Brouwer (lib.) betuigt zijn instemming met deze voorstellen. Hij vraagt zich af of de belasting van de kleine inkomens wel gemist kan worden. Degenen die groote inkomens hebben moeten toch al genoeg betalen. Hij geeft een overzicht wat ingezetenen met hooge inkomens meer moe ten betalen dan in andere gemeenten. Bo vendien betalen zij nog ojjcer.ten op de ver mogensbelasting. Men mag niet denken ,dat de ingezetenen met kleine inkomens meer betalen moeten. De hoogere inkomens mo gen geen belasting meer worden opgelegd. De Voorzitter bespreekt de verschillende gemaakte opmerkingen. (Wordt vervolgd). BOSKOOP GESLAAGD Mej. B. Oppelaar, alhier, behaalde het diploma machmesehrijven van de Ver. van Dir. van Pontscholcn, opgeleid door de l'ontschool te Leiden. NED. HERV. KERK. De collecte ten bate van de Diaconie der Herv. Kerk heeft in het gebouw „Salvaton"' de som van f27.96 opgebracht. DRONKEN WOESTELING. Zaterdagavond werd de politie ter assis tentie geroepen in de woonkeet, alwaar da grondwerkers, werkzaam aan den spoorweg gehuisvest zijn. Het bleek, dat een dezer lie den in een dronken toestand het inwendige van de keet wilde vernielen. De politie maakte korte wetten, door den woestaard te boeien, en op te sluiten in het arrestan ten lokaal. DOOD DOOR ONVOORZICHTIGHEID Zondagavond is er alhier een ontzettend, ongeluk gebeurd. Op een terrein van den in aanbouw zijnde spoorweg, in den Pettepol- der, lagen eenige vaten benzine opgeslagen, waarvan er een bijna leëg was. Twee jon gens, die zich aldaar ophielden, kregen het in hun hoofd om een lucifer in het bijna lege vat te gooien, met gevolg, dat een he vige ontploffing ontstond, een van cle jon gens. de 15-jarige A. N., een eind weg werd geslingerd, en zeer ernstig aan beide heeneu verwond. Door drie doktoren werd het jong- mensch verbonden, en daarna per zieken auto naar een ziekenhuis te Leiden ver- De knal van het uit elkaar gesprongen var was ver in den omtrek hoorbaar Naar wij varnemen is het slachtoffer Maandogmorgcn in het ziekenhuis overleden HAZERSWOUDE CONCERT Zaterdagavond gaf dc Harmonie van Ha- zerswoude een concert in de muziektent in de Torenstraat, onder leiding van den di recteur, de heer M. Bolderdijk van Leiden. Vele belangstellenden waren opgekomen om- te genieten van de schoone muziek. WEER HERSTELD Het zoontje van den heer v d. V. dat en kele weken geleden in het Academisch kenhuis te Leiden werd opgenomen wegi Kinderverlamming, is weer hersteld in een tc houden fok ouderlijke woning teruggekeerd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6