2B0NNEU BNTi P°r kwartaal ƒ3.25 (Beschikklngskosten 0.15) jer week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bil dagelijksche zending -7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3135 Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 26 AUGUSTUS 1930 A D V E R .1 E N T I M» Vnn 1 tot 5 regels f 1.17V5 Elke regel oicer «0-22Vj Ingss. bedelerlinecL. van 1—5 regels ,.2J0 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekend0.10 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. VACANTIE-ADRESSEN Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvrageü op het laatste oogenblik, dan is bet niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker eveD grooten prijs als wij. DE ACTIE DER ONDERWIJZER? De roomech-kath. onderwijzers hebben, min of meer op stang gejaagd door roomsche Kamerleden en een roomschen wethouder, in een meeting gefulmineerd tegen de sala- rieering der onderwijzers. Over dit congres en de dreigende woorden daar gesproken wordt in de pers ijverig na- gepleit en het zal straks bij de alg.emeene beschouwingen over de staatsbegrooting ook wel ter sprake komen. Tiet is dus goed, dat. wij ons ten deze eenigszins orienteeren, om later des te ge makkelijker de besprekingen te kunnen volgen. Met een herinnering aan de artikelen, wel ke we schreven kort na het „gladstrijken der plooien", bij welke gelegenheid de onderwij zers al te veel op den achtergrond bleven: mogen we vaststellen, dat wij verbetering der onderwijzerssalarissen van harte zouden toejuichen. Wel is het waar, dat de onderwijzers ten plattelande in veel opzichten een sterk-be- gunstige positie hebben boven velen van hun medemen6chen; doch de achter stand van de eene groep rechtvaardigt nim mer die van een andere. Gezien in het raam van de algemeene sala- rieering der ambtenaren, staat het groot ge tal der onderwijzers hen altijd in den weg om afdoende geholpen te worden. Echter, sedert we in dezen geest schreven, zijn er eenige maanden verloopen en het aspect van het economisch leven is niet wei nig veranderd. Dat men op het congres op verbetering aandrong, zal niemand veroor- deelen; doch dat men absoluut alle maar- schappelijke factoren verwaarloosden en eenzijdig keek naar de Rijksinkomsten; dat is onze grief tegen de sprekers en het op standige congres. Uit den mond van een, politiek cn maat schappelijk zeer meelevend onderwijzer hoorden we dezer dagen de volgende opmer king: mijn positie met naar dienstjaren maximaal traktement, is als van zoovele collega's niet slecht. Toch doen we aan elke actie tot salarisverbetering mee... om daar door te voorkomen, dat in dezen tijd van malaise het traktement verlaagd wordt. Het is o.i. niet voor tegenspraak vatbaar, dat onderscheiden groepen van onderwijzers, gezien het algemeene salarispeil, reden heb ben om dankbaar te zijn. Daarnaast staan echter andere groepen, zooals de pas-beginners, die buiten de ouder lijke woonplaats een betrekking vonden, en ook de vaders van eenige kleine kinderen; die in tamelijk bekrompen omstandigheden leven en na betaling ven kost- en lesgeld of van dagelijksche uitgaven, al bedroefd wei nig overhouden. De opmerking, dat andere jeugdige perso nen van gelijke ontwikkeling ook wel tegen een minimumsttlaris op kantoren en e. d. moéten werken, wijzen we van de hand. In de eerste plaats toch, i6 het voor de laatsten vaak een leertijd en mogen ze de hoop koesteren later met sprongen vooruit te gaan; in de tweede plaat6 geeft men de jonge onderwijzers een volledige, zelfstan dige taak, welke zij naar behooren dienen te vervullen. Waarmee we in 't algemeen maar willen zeggen, dat men moeilijk zonder overdrijving al generaliseerend kan spreken van den nood der onderwijzers; doch waarmee wel toegegeven is, dat er o n d e r de onderwijzers nood heersch't, welke om voorziening vraagt, zoodra de rijksmiddelen en de economische toestand dit veroorloven. In vergelijking met vroeger hadden de meetinggangers niet over 't hoofd mogen zien, dat de indexcijfers in de laatste jaren aanmerkelijk zijn gedaald. Het statistisch overzicht, dat nog pas verscheen, was zeer leerzaam. Wie herstel van het salarispeil van 1920 eischt en dus over 't hoofd ziet, dat de prij zen der levensmiddelen sindsdien een v a I naar beneden hebben gemaakt, speelt toch eigenlijk valsch spel. Men heeft het recht de praktische betee- kenis der daling te becritiseeren: doch men mag het sterk gedaalde indexcijfer niet een voudig negeeren. Zelfs niet. als men Kamer lid of wethouder is. Ook is het van beteekenis er op te wijzen, dat de Middelenstaat, welke vlak na het con gres verscheen, nu toch waarlijk geen reden geeft om maar altijd weer te pochen op de welgevulde schatkist, die een aanzienlijke verhooging van salaris van tienduizenden ambtenaren zou toelaten. Wie zich eenzijdig op de cijfers blind staart en niet op de groepeering let, heeft makkelijk praten. Met de totale opbrengst der rijksmiddelen zal het in 1930 nog wel Io6loopen; doch dat sommige cijfers, welke een weerslag geven op het bedrijfsleven, tot ernstig nadenken aansporen; dat is on miskenbaar. Dit zijn de opmerkingen, welke we over het za k e 1 ij k e deel van het congres der eenigszins opgezweepte rqpmsclie onderwij zers wenschten le maken. We hebben er niet het minste bezwaar te gen, dat cp heerschende misstanden gewe zen wordt. Integendeel, dan steunen ,ve die actie gaarne. Ook bij en tegenover de Ile- geering. Doch men dient waar en nuchter te blij ven, zich voor generaliseeren hoeden en re kening houden met de gewijzigde en werke lijke maatschappelijke omstandigheden. En dan ontkennen wij, dat de onderwij zers van onzen tijd bijna aan broodsgebrek zijn overgeleverd. Wij ontkennen, dat alle categorieën reden tot klacht hebben; en we, zouden, vooral bij de bijzondere onderwij zers, zoo gaarne eens een woord van dank baarheid hooren, omdat er zoo veel, zoo heel veel ten goede verbeterd is door den onder wijsstrijd, welke wij te Kamen met de onder wijzers (in de verdrukking) hebben gestre den. En het is waarlijk ontmoedigend en bedroevend, dat déiirover zco vaak gezwe gen wordt en dat salaris-klachten het één en al zijn. Vroeger deed men het eene en men liet het andere niet na: strijden voor lotsverbetering en danken voor elke over winning. lichter, het roomsche onderwijzerscongres wilde ook politieke beteekenis hebben; dat misschien in de eerste plaats en daarover hopen we in een volgend nummer nog eenige opmerkingen te maken. DE PUBLIEKE EERBAARHEID. liet is een gewoon verschijnsel dat, naar mate een plaats meer wordt tot centrum van pret en vermaak en van weelde, ook de zonde er driester den kop opsteekt. Het mondaine leven van uitgaan en genot is als een magneet, die allerlei elementen van heinde en ver tot zich trekt. Is de strijd, die de politie tegen lieden van allerlei allooi heeft te voeren, niet gemak kelijk, haar taak mag niet nog worden ver zwaard doordat vreemdelingen zonder vol doende middelen van bestaan zich in ons land ophouden, en haar dikwijls handen vol werk geven. Daartegen waken de Vreemdelingenwetten van 1849 en 1918 en het od deze laatste wet steunende Vrcemdelingenreglement. Niet alleen kunnen Dersonen zonder vol doende middelen van bestaan over de grens worden gezet, maar hetzelfde lot knn tcu deel vallen aan degenen, die gevaarlijk wor den geacht voor de openbare orde, veilig heid, gezondheid en zedelijkheid. Men zou zoo zessen dat deze dubbele rem sterk genoeg moet worden geacht om de uit zetting te bevorderen van zeker slag vrou welijke vreemdelingen, dat Den Haag en Sclievcningcn onveilig maakt in de zomer maanden Mag men echter gelooven wal een inzen der in het Weekblad van hel Recht verhaalt dan schijnt de medewerking van sommige autoriteiten om onze Residentie van zekere ongure elementen te zuiveren niet zoo bijster groot. Als men leest hoe deze schrijver zich wendde tot Kantonrechter en Officier van Justitie, tot don vreemdélmgbndiensi en .ie politie en dan óf taal noch teeken ontving óf stuitte op onbegrijpelijke onwetendhei 1, vraagt men zich toch af of men meent met een dergelijke lijdelijke houding te kunnen volstaan. We willen niet ontkennen, dat de taak. die de zedenpolitie heeft te vervullen, niet go- makkelijk is Maar juist omdat zij moeilijk is, mag de strijd niet worden verzwaard door personen van verdachte zeden uit den vreemde, die haar woonplaats in den drukster» tijd van het jaar voor enkele maanden naar ons land verleggen. Het handhaven der publieke zedelijkheid onder de burgers van het eigen land onder vindt vaak zooveel tegenkanting binnen den eigen kring, dat deze binneninndeche be strijding reeds alle krachten upeiseliL Weet de politie dan deze dingen niet? En als .zij ze soms wèl weet, maar haar bewegingen door eigen menschen worden be moeilijkt, deinze zij er niet voor terug om eigen corps te zuiveren en zuiver te be houden. Een onderzoek naar deze dingen is zeker op zijn plaats. De Overheid, als waakster voor de goede zeden, dient toe te zien dat de burgerij on der haar regiment kan leven in alle eer baarheid. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN ZEEMACHT. Bij Kon. besluit zijn met ingang var Augustus bevorderd tot luitenant ter zee 2e klasse, die der 3e klasse G. Quint, P. A. Rie del, A. M. Valkenburg, L. Brouwer, F. R. L. Gonggrijp, A. R. Kiès, H. M. Willemseri; TI L. Nagtglas Versteeg, H. Kolff, J. M. van Olm, II. C. Besancon, S. de Waal, L. D. de Kroon, D. L. van Elk, A. P. L. do Gelder', B. A. W. Beijer, E. Hofstra, J. W. Baoh Stol ling, G. P. de Lange, W. A. Montanus, M C. van Grcmdelle, W. J. ITootsen, TI. W. A. Madsen, J. Winsser, G. E. A. Daanc Bolicr, .1. II. Scheltema de Heere, M. G. Smalt, A I-I. DekeUi, K. G. Tiel en N. W. Sluijtor; tot officier marinestoomvaartdienst 2fi klasse die der 3e klasse: C. B. Leeuwenburg. L. Kleiman en L. J. Keukens; tot officier der administratie 2e klasse dia der 3e klasse C. A. de Poorter en S. D. Duij- verman. ONDERSCHEIDINGEN Bij kon. besluit is toegekend de zilveren medaille der Oranje-Nassau-orde aan B. W. Winkel, pakhuisbaas bij de N.V. Expeditie onderneming Van Gend en Loos te Rotter dam; de bronzen idem aan moj. P. Konings, dienstbode bij de familie Poos te Velp (N.-B.) en aan D. W. van Leeuwen, arbeider bij do N. V. Dordrechtsche Metaalwarenfabrick voorheen weduwe J. Bekkers en Zoon te Dordrecht. Bij Kon. besluit is benoemd tot ridder der Oranje Kassa u-orde J. M. Memelink, be stuurslid van de Geldersch-Ovcrijsselsche Mij van Landbouw te Harskamp. POSTERIJEN, TELEGRAFIE EN TELEFONIE Bij kon. besluit is benoemd met 1 Sept. tot referendaris der P. T. T. Mr. J. Oomkens, thans referendaris 2e kl der P. T. T. en is bij beschikking van den Dir.-Gcn. der P. T. T. aangewezen met dien datum als adjudant- inspecteur der P. T. T. te 's-Gravenhage. In verband met de opheffing der post-, telegraaf- cn tclefooninspeetic Dordrecht zijn verplaatst de referendaris 2e kl. J. M. A. Schwan naar Rotterdam, de adjunct-referen darissen B. Verhoeven, G. P. Visser en T Boersma, resp. naar Rotterdam, Amsterdam en Dordrecht (postkantoor) en de assisten ten L. H. Schipper en T. Koek, resp. naar 's-Gravenhage en Dordrecht (postkantoor). ARBEIDSINSPECTIE. Bij Kon. besluit is benoemd met 1 October tot geneeskundige bij de arbeidsinspectie d»- heer .T. .T. Wallien, arts te Breskens en is hem Breda als standplaats aangewezen. AUDIËNTIE. De gewone audiëntie van den minister Justitie zal Vrijdag 29 Augustus a-s. niet pl&ats hebben. De gewone audiëntie van den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal Maandag 1 September e.k. niet plaats hebben. BUITEN LA N DSCHE ONDERSCHEIDING. By K- B. is aan A. Bartels, leeraar aan d« Rijks Hoogere Burgerschool te Leeuwarden cr aan mejuffrouw Dr. B. H. Wind, leeraresaar het 2e Openhaar Gymnasium te 's-Gravenha ge, vergunning verleend tot het aannemen van de benoeming tot Officier d'Academie- HOFBERICHTEN H. M. de Koningin woonde Zondagmorgen de godsdienstoefening bij op het Aardhuis, waar mej. Ds. J. van den Ban, van Sta voren sprak voor H. K. H. Prinses Juliana en haar vriendinnen, die in de omgeving van het Aardhuis kampeeren. NEDERL. VEREENIGING VOOR GEMEENTEBELANGEN De Ned. vereen, voor Gemeentebelangen houdt Vrijdag 12 Sept. a.s. des voormiddags elf uur haar algemeene vergadering in een der zalen van bet hotel de Twee Steden te Den Haag. O.m. vermeldt de agenda de benoeming vuil drie bestuursleden (allen herkiesbaar) wegens periodieke aftreding van de heeren rnr. S. J. R. de Monchy, mr. L. J. B. van Op pen en G. vun Andel. Voorts komt ter tafel een voorstel tol machtiging van het bestuur om in samen werking met de vereeniging van gemeente- accountants een examen voor gemeente accountant in te stellen en de daartoe noodi- ge maatregelen te treffen. Prof. mr. dr. C. W. van der Pot Bz. te Groningen houdt een voordracht over: „De uitbreiding van bebouwde kommen in ver band met de aanhangige wijziging der Wo ningwet". De heer E. II. Ebels, lid van Gedeputeerde Staten van Groningen, zal ten slotte een prac-advies uitbrengen ter zake van de we genbelasting. Des namiddags 5 uur worden de deel nemers ontvangen door hel gemeentebe stuur in het gebouw Javastraat 26 en den volgenden dag maakt men een boottocht naar de Kager- en Braeemermeren. DE NOORDERSLUIS TE IJMUIDEN Naar gemeld wordt, vorderen de werk zaamheden nnn het buitentoeleidingsknnnal en het Noordelijke vaarwater naar de Noor- dersluis te I.Imuiden thans zoodanig, dat zeer waarschijnlijk deze sluis 1 November a.s. doorloopend voor de scheepvaart in ge- hruik kan worden genomen. Tot np heden geschiedde zulks alleen bij dag, wanneer de scheepvaart te druk liep voor de midden- en Zuidersluis. DE 2UIDERZEE-VISSCHERIJ.TENTOONSTELLING Minister Mr. P. J. Reijmer, die de tentoonstelling officieel opende) brengt een bezoek aan het visschersdorp op deze tentoonstelling. Van links naar rechts: Jhr. Roëll, Comm. der Koningin in Noord-Holland; een oude Spakenburger vrouw, daarachter de Voori., de heer C. Stapel, wethouder van Enlchuizen; Minister Reymer en geheel rechts de heer Valtier Kraane. NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ WET OP HET NOTARISAMBT HOOG BEZOEK. Door de heeren Raden Adipati Ario Soe- jono en Raden Adipati Ario Tjakraningral werd deze week onder leiding van den Di recteur en van Inspecteurs der N'ed. Heide- maatschappi' een bezoek gebracht aan de vischkwcekerij dezer Maatschappij te Vaas een, voorts aan ontginningen op de Vel uwe en in de Peel, waarbij in 't bijzonder i:i oogenschouw werde genomen de met Rijks- steun gestichte ontginningsboerderijen en de nieuwe dorpen, welke daar zijn ontstaan. Ten slotte werd nog oen dag doorgebracht in den Achterhoek van Gelderland ter be zichtiging van verschillende ontginningen en van cultuur-technische werken, zooals ver betering van beken en kleine rivieren en ontwateringswerken. HET BEZOEK VAN GENERAAL HERTZOG NOENMAAL De gezant der Unie van Zuid-Afrika te Den Haag, de beer D. J. Villiers geeft op Donderdag namiddag 4 September in bet Hotel „De Witte Brug" een noenmaal ter eere van generaal Hertzog, eerste minister, en den heer N. C. Havenga, Minister van Financiën der Unie, die zooals gemeld, den 3en September voor een tweedaagsch be zoek in. Den TIaag worden verwacht POSTCHEQUE EN GIRODIENST 1 September gesloten De directeur van den postcheque- cn giro dienst vestigt er de aandacht op, dat op 1 September e. k. don dag waarop de ver jaardag van IL M. de Koningin dit jaar zal worden gevierd, de kantoren der pos terijen voor genoemden dienst gesloten zijn, behalve voor het aannemen van stor tingen waarvan spoedbehandeling of spoed bericht wordt gevraagd en voor de uitbe taling van cheques, op welker adviezen ten girokantore spoedbehandeling is toe gepast. Het Centrale girokantoor is op den dag eveneens gesloten behalve voor de af doening van stortingen, giroliiljotten jn chèquc-adviezen, waarvan spoed -inde ling gevraagd wordt. NEDERL. JOURNALISTENKRING JOURNALISTIEKE OPLEIDING. In de bcstuursvergaderin' van den Ned Journalisten Kring van j.l. Zaterdag heeft de voorzitter medegedeeld, zulks in verband met het besluit in Juni van dit jaar door den Kring genomen betreffende de wen schelijkheid van universitair onderwijs in de journalistiek, dat op het desbetreffend door het Bestuur verzonden schrijven tot 'er antwoord is ontvangen van den Raad Beheer der Nederlandsche Handels Hoogcschool te Rotterdam, van den Senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht en van den Secretaris van den Senaat der Universiteit van Amsterdam. In eerstgenoemd schrijven wordt medege deeld, dat bij den Raad van Beheer p r i n- i e e 1 geen bezwaren bestaan tegen het scheppen van de gelegenheid onr derwijs tc krijgen in de journalistiek aan de Handels Hoogeschool te Rotterdam, doch dat de Raad gaarne nadere inlichtingen ontvangen omtrent de wenschon en het standpunt van den Kring. Deze nadere in lichtingen zijn inmiddels door het Dag. Bestuur van den Kring verstrekt Aan den Senaat te Amsterdam zijn, op verzoek, eveneens inlichtingen gegeven. In den brief uit Utrecht wordt medegedeeld, dat het onderwerp in r'e najaarsvergade ring van den Senaat zal worden behandeld. Het Kringbestuur nam van een en ander met belangstelling kennis en besloot voor- loopig een afwachtende houding aan te nemen. Weduwenkas. Het Kringbestuur heeft besloten, tegen Zaterdag 11 October as. den Kringraad hij een te roepon tot hot uitbrengen van advies Inzake de plannen tot oprichting van een Weduwenkas en reorganisatie van de Weer standskas. Op Zaterdag 6 December zal dan de algemeene vergadering de bestuursvoor stellen daaromtrent behandelen. FRANSCHE VERTALING. Het Internationaal Intermediair Instituut zal binnenkort een Franscbe vertaling pu- bliceerep van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op het notarisambt. HET TWENTE-RIJNKANAAL 'T WERK MOET VOORTGANG HEBBEN. Nu de Rijksbegrooting 1931 in voorberei ding is, heeft de commissie tot bevordering van den aanleg van liet Twente-Rijnkanaal aanleiding gevonden zich bij adres tot den Minister van Waterstaat te wenden met het verzoek dat op deze begrooting een post van f Ö.00U.000 voor den dienst der Twen te-kanalen moge worden uitgetrokken ken, opdat de thans aangevangen werken met kracht kunnen worden voortgezet en ook op Overijsselsen gebied kanaaJpandcn kunnen worden aanbesteed. Mede werd een beroep gedaan op de conclusie uit het rap port der Vervoer-Commissie-Patijn, dat de rentabiliteit der aan te leggen kanalen des te eerder intreedt, naarmate het rentever lies over de gebruikte kapitalen beperkt wordt. De betrokken waterschappen, de belang hebbende landbouworganisaties en de Ka mer van Koophandel voor Arnhem en Om streken zijn aangezocht gelijke stappen bij de Regeering te doen. Ook de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Enschedé—Lonneker ondersteunt deze actie, terwijl het Bureau der Kamer van Koophandel cn Fabrieken voor Twente met gelijk doel reeds verschil lende autoriteiten bezocht. Vctrouwd wordt, dat ook de organisaties van werklieden, in 't hijzonder die, welke in Twente belangen hebben, het hunne zul len doen om een spoedige uitvoering der kanaalplannen te bevorderen, omdat de uit voering, direct en indirect, tot werkverrui ming zal leiden. Ook de organisaties op liet gebied van de binnenvaart zullen zeker niet stil zitten cn de bovengenoemde pro paganda steunen. NIJMEGEN'S 700-JARIG BESTAAN DE EERSTE FEESTDAG Gisteren was het de eerste feestdag ter gelegenheid van het 700-jarig beslaan van Nijmegen als stad. Na de officicele raads zitting, waarin Nijmegen gehuldigd werd namens gedeputeerde Staten van Goldcrland, namens de Kreis Cleve. namens omliggende gemeenten, had een officicele maaltijd plaats, waarbij alle autoriteiten van Nij megen aanzaten. De gemeenten Arnhem, Kleef en ook na mens de R. K. Universiteit, waarvan de rector-magnificus, Prof. Mr. Belfroid aan de gemeente Nijmegen namens den Senaat du bul aanbood voor liet beleid van du ge meentebestuurders in het verleden en heden. Verder werd de gemeente gehuldigd na mens de studenten en de rijksambtenaren. De burgemeester dankte en deelde o.m. mede, tot groote vreugde der aanwezigen, dat de 'onderhandelingen met den Minister van Waterstaat, inzake rivieroverbruggingen tusschen Arnhem en Nijmegen zoover ge vorderd waren, dat binnenkort een gunstig resultaat mag worden verwacht. Spr. be sloot met een dankwoord tot allen, die in deze dagen aan de gemeente Nijmegen bun sympathie betuigd hebben 's Middags was er een groote jeugdoptocht cn 's avonds werd in alle deden der slad welke rijk is geïllumineerd, een taptoe ge houden. Het vreemdelingenbezock is zeer groot. AANBESTEDING WEGEN HAARLEMMERMEER. Vanwege het Prov. Bestuur van Zuid Hol land werd gister aanbesteed liet aanbren gen van een deklaag van termnx of teerstere slag op een gedeelie van den verkeereueg llftnrlpmniernie.rpolfler—llilli-ffnni De /uk (de z.g Meerlaan) le llillegnni 't laagste was ingeschreven: met lermax: de N.V Ned. Bouw. en Aann. Mij. te Bussum voor f 11500—; met teers teenslag. de N.V Genrsrh .ze Weg te Heemstede voor f 13310.— DE ZUIDERZEEVISSCHERIJ- TENTO0NSTELLING OPENING DOOR MINISTER REIJMER. Gister had te Enkhuizen de opening plaats van de Zuiderzeevisscherij-tentoon- stelling. Een groot aantal autoriteiten cn genoo- digden verecnigden zich in het op het ten toonstellingsterrein gelegen restaurant „De drie haringen". Onder hen merkten wij o. m. op de heeren Jhr. Mr. Dr. A. Rüell, Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland; Ch. L. v. d. Bilt, lid van de Tweede Ka mer; Ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, directeur-generaal der Zuiderzeewerken; J. A. R. Bosnia, oud-burgemeester van Enk huizen; Mr. W. C. Bosman, directeur van den veerdienst EnkliuizcnStavoren; J. W. (1 van Dijk, oud-Minister van Oorlog; Th. C. P. M. Kolfschoten, burgemeester van Edam, en voorzitter van de Vereen. \an Zuiderzeegemeenten; Ir. J. A. Ringers, di recteur-generaal van het departement van Waterstaat; Mr. H. Smeengc, lid der Eerste Kamer, en vele andere autoriteiten, van wie vele met hun dames. Terwijl het stedelijk muziekcorps het oude „Wilhelmus" speelde, betrad de Minister van Waterstaat, M r. P. J. R e ij m e r. de zaal, waar verschillende personen aan hem werden voorgesteld. Hierna bracht de zangvereeniging „In ternos" een aantal liederen ten gehoore. Allereerst werd het woord gevoerd door den heer C. Stapel Gzn., voorzitter van het Uitvoerend Comité. De heer W. Th. C. Zimmerman, bur gemeester van Enlchuizen, tevens cere- voorzitter van het Uitvoerend Comité, sprak vervolgens zijn vreugde uit over het gereed komen van de Zuiderzeevisschcrij- tentoonstelling. Na zijn beste wenschen voor de tentoonstelling te hebben uitge sproken, gaf hij het woord aan den Minister van Waterstaat, Mr. P. J. Reijmer. De heer Reijmer memoreerde de geschie denis van de drooglegging J-?r Zuiterze*.. Veel van hetgeen verdwijnt zal men niet weemoed gedenken. Men vraagt zich thans af: „waar gaat het nu heen?" Spr. acht het daarom een gelukkige ge dachte, dat de Zuiderzecvisscherij-tentoon- stelling juist in dezen tijd gehouden wordt. De Regeering heeft niet geaarzeld haar steun ten deze te verleencn. De tentoonstel ling zal deze aanschouwing geven dat ter verdwijning voorbestemd is, doch als wij de groote belangstelling zien welke bestaat voor het groote werk dat hier verricht wordt cn tevens de vele voordeelcn overwegen, welke hierdoor ons land ten deel zullen vallen, moeten wij toch tot de overtuiging komen, dat het oude zal worden vervan gen door veel dat schooner cn beter is dan het vroegere. Spr. verklaarde ten slotte de tentoonstel ling voor geopend. Hierna maakten de aanwezigen 'n rond gang door de tentoonstellingsgebouwen. Na de officieele opening van de Zuider- zeevisscherij-tcntoonstelling is er 'n hee'e reeks feestelijkheden in aantocht, die aan de zeer belangwekkende expositie den noo- digen luister zullen bijzetten. In de eerste plaats een groot Openlucht spel, geheel onder leiding van den beken den Westfriescbcn folklorist en voorzitter der Ver. „Oud-Westfriesland", Dr. G. C v. Balen Blanken, uit Bovenkarspel. Het motief is ontleend aan bet bezoek van Willem 111, Prins van Orange, koning van Engeland en stadhouder van Holland, Ze- land cn Westfriesland, den liden Juni 1GS3 aan Enkhuizen gebracht. To omstreeks één uur 's middags stelde de stoet zich op op het Stationsplein. Eon kwartier later had aldaar de aankomst van 11. M. de Koningin plaats, aangekondigd door twee herauten, voorafgegaan door «ie burgemeester Mr. Joan van Gent en Mey- nert Mossel, en begeleid door vier pages, twee gaande links en twee gaande rechts van de Koningin. Dan komt M. de Koning aan met zijn gevolg. Du het in liet zicht komen van het koninklijk jacht worden saluutschoten gelost, die van boord af be antwoord worden. Onderwijl speelt do stads beiaardier, de lieer It G. Crevecoeur, op liet carillon. De Koning wordt verwelkomd door de burgcmcestcren Mr. Wallich Proost en Gerhrand Blaouhulck en den secretaris Haak, Vervolgens vindt de begroeting van II. M. de Koningin door Z. M den Koning plaats. Ter eere van, bet vorstelijk bezoek houdt Enkhui7.cn dun een optocht, die aan liet koninklijk oog voorbijl rekt. en waarin alles wat goed, schoon cn edel is in Wm- friesland, in werkelijkheid of zinnebeeldig wordt weergegeven. Zoo zien wij zinnebeel dige voorstellingen, ontleend aan het platte land, West-Friesch Lilliput, Padvinders, wagens van bedrijve^en vereenigingen, Re derijkerskamers, di^litteraire tafereeltjes, vertolken, e.d. Na den rondgang door de stad, waarbij ook muziekcorpsen meetrekken, bereikt de stoet bet ZV T-terrein, wnar de Nederland sche en Engelscho volksliederen ten ge hoore worden gebracht. De Koning Stadhouder, getroffen door al bel schoons, flat bij cn zijn genial in bter hebben medegemaakt, geelt dan op de ook in dien tijd gebruikelijke wijze uiting aan zijn voldoening, door decoraties uit te deejen Ten slotte volgde nog een uitvoering door de meisjes en jongens vnn,gge F.nkbulzer Gymnnsiiekverecnigingen. PflPnlIcrlei uf- srbridsnlichtplegingen verlieten Hunne Ma jesteiten d>' terreinen, terwijl de mtizfek bel .AVien Neerlnndseb Bloed"f?) en „God save the King" speelde. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN. WAAS HET BEHOORT

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1