Godesia-Geiser - SanitaireArtikelen [ef Leidsche Stadhuisvraagstuk TE KOOP TORFOLEUp J. C. HENRI VAN INCEN HYPOTHEEK - BOUWCREDSET M.C.PLEUNE, Rotterdam I STIJL en stemmingswaarde der meubelen BOÜWBLAD No. 63 MAANDAG 23 AUGUSTDS 1.930 Het ontwerp voor het Nieuwe Leidsche Stadhuis mei behoud van den ouden gevel aan de Breeslraat van W. M. DudokArchitect B. N. A. Toen in de raadsvergadering van den 7den Juli de plaats moest worden bepaald waar eventueel een nieuw raadhuis voor de Sleu telstad zou worden gesticht, bleek duidelijk, dat een groot deel van den raad geen be hoefte gevoelde aan een nieuw raadhuis op een andere plaats. Immers werd het voorstel—Wilmer aan genomen, waarbij werd vastgelegd, dat eerst het plan Dudok met den ouden gevel zou worden afgewacht en aan de publicatie zou worden prijsgegeven. Eerst daarna zou men dan bezien of nu de opdracht in December gegeven twee plannen nl. één met behoud van den bestaanden gevel en één voor een geheel nieuw raadhuis op nog te kiezen bouwplaats nog beteekenis had. We gaven in ons Bouwblad in Juli ons inzicht hieromtrent te kennen en spraken de meening uit, dat met de beste bedoe lingen door het voorstel Wilmer aan de voorstanders van „geheel nieuw" een be langrijke handicap was voorgeworpen. De kans op een vergelijking van twee plannen was hiermee vrijwel verkeken en vöorzoover er mogelijkheid van vergelijking bleef bestaan nl. in financieelen zin viel deze noodzakelijk uit in het voordeel van het behoud van den ouden gevel. Hiervoor was de grond volgens het eerste rapport—Dudok beschikbaar en geen ont- eigeningskosten van beteekenis behoefden hierbij te worden gemaakt. Doordat in dit rapport—Dudok de onteige ning van dure magazijnpanden in geval van nieuwbouw op het bestaande terrein, absoluut noodzakelijk werd geoordeeld werd ook het kostenverschil voor de beide moge lijkheden op het bestaande terrein zóó be langrijk, dat de beslissing niet twijfel achtig kon zijn. We hebben toen onzen spijt betuigd, dat niet aan de eerste opdracht voor twee plannen was vastgehouden om vóór en tegenstanders de mogelijkheid te geven van vergelijking en beide partijen gelijke kan sen te geven. De sfeer voor een bevredigende beslissing ware onzes inziens dan veel gunstiger ge weest. We opperden toen voorts het denkbeeld om op het beschikbaar terrein toch een ge heel nieuw raadhuis te doen ontwerpen en voor het terrein-verlies, dat Dudok dan aan de Breestraat noodzakelijk achtte compen satie te zoeken in de hoogte der te stich ten gebouwen. Dit denkbeeld lijkt ons ook thans nog 't overwegen waard, hoewel na het officieele verschijnen van het nu gepubliceerde plan aan geen enkel ander plan een redelijke kans wordt gegeven. Dat was te verwachten en daarom be treurden we de wijziging van de eerste opdracht Het stond toch voor ons vast, na de aan neming van 't voorstel—Wilmer, dat Dudok nu hij een oplossing in deze richting aller minst afwees, terwijl reeds een plan in die richting aan de raadsleden was getoond, met een plan zou komen, dat zeer velen zou kunnen bevredigen en ook door de voorstanders van geheelen nieuwbouw be zwaarlijk met deugdelijke argumenten zou kunnen worden bestreden. De keuze van den architect was beslissend en gaf waarborg voor een goede oplossing ook voor het uiterst moeilijke gegeven: een modern, praktisch raadhuis met behoud van den ouden gevel. Nu ligt deze oplossing voor ons en enkele foto's zijn reeds Vrijdag onder de oogen onzer lezers gebracht En, zooals we verwachten, is het een goede oplossing van dit zeer moeilijk ge geven. Dudok heeft als beginsel aanvaard dat de oude gevel moest bewaard worden als een document, doch dan niet als een museum stuk, dat een duffe doodslucht verspreidt, maar als een levend deel van een organisme dat tegelijkertijd documentaire beteekenis heeft Hij wil derhalve den gevel in zijn ele menten deuren, ramen, ingangen, top gevels, enz. de functie's geven, die ze behooren te hebben, waaraan bij het afge brande monument nog al iets ontbrak. Dut beteekende, dat niet achter een aardig toe gangspoortje een bergplaats mocht blijven of achter een groot venstor een stel toiletten kon worden ondergebracht Deze opzet nu lijkt ons volkomen geslaagd Immers zal de hoofdingang via de prach tige „pui" toegang geven tot de vertrekken van burgemeester en secretaris ecnerzijds en tot do burgerzaal en raadszaal, benevens de vergaderkamer van het college ander zijds. Dit blijft dus de officieele toegang tot het stadsbestuur. De poort, die onder de trappen door voert zal dienst doen voor het publiek, dat vanaf de Breestraat zich een oogenblik op het rustige binnenplein zal willen verpoozen. Deze doorgang komt met een verbreeding uit in een overdekte gang (collonade) die langs de achtergevel van het oude gebouw is gedacht en van waaruit de binnenplaats eenige meters voor deze collonade is bouwd (de uiterste rechtsche partij op de foto). Deze collonade is ontworpen als winkel galerij, welke winkels dan onder de nor male begane-grond-verdieping komen te liggen, omdat de voorgelegen straat (Visch- markt) meer dan twee en een halven meter onder hef Breestraatniveau is gelegen. De voorgevel van het Nieuwe Leidsche Stadhuis aan de Vischmarkt, recht van voren gezien, volgens het ontwerp van W. Af. Dudok, architect B. N. A. Rechts is de hoofdingang van het Raadhuis. met waterbassin is te bereiken. De verschillende bureaux omsluiten aan drie zijden dit mooie plein, terwijl aan de vierde zijde waar het bassin met fontein is geleeen op de onderste verdieping een trouw- en vergaderzaal zijn gelegen, terwijl daarboven de raadszaal over twee verdie pingen dezen kant van het binnenplein afsluit. Links van deze wand rijst de hooge klok- ketoren op boven een trappenhuis, dat vanaf de Vischmarkt bereikt kan worden. Rechts van den hoofdingang bevinden zich nog twee poortjes in den gevel, waar van het ééne in het plan dienst doet om het publiek in de gelegenheid te stellen het kantoor te bereiken waar de beurzen en portefeuilles een aderlating kunnen onder gaan in „het algemeen belang", en het meest rechtsche toegang verschaft tot een rijwielenbergplaats. Het poortje links van den hoofdingang zal tenslotte toegang geven tot de afdecling militaire zaken, welke hier haar bureaux heeft De groote zolderruimte, die in de renais- sancegebouwen onder de hooge kap aan wezig is, is hier bestemd voor cantine voor het personeel. Met deze geheel nieuwe indeeling van het gebouw aan de Breestraat is de gevel naar het ons voorkomt, volkomen verantwoord. Het behoeft wel niet uitdrukkelijk gezegd dat alles wat achter den gevel komt, vol komen „nieuwbouw" wordt Geheel links van den bestaanden gevel is nog een woning en toiletten ontworpen waarvan de laatste tegen het oude gebouw aansluitend zoover terug liggen in de rooi lijn, dat hier een duidelijke afscheiding in den straatwand ontstaat De drie vleugels, die achter het voorge bouw om de binnenplaats zijn gelegen slui ten logisch hierbij aan en zoo is één raad huis verkregen, dat voor efcn verre toekomst aan de behoeften van Leiden's stadsbestuur zal kunnen voldoen. Vermelding verdient nog, dat de gevel aan de Vischmarkt met een collonade, die een voortzetting vormt van de Kapelstraat buiten de rooilijn springt, terwijl de hoofd ingang voor de bureaux bovendien nog N.V.KON. VEREENIGDE TAPIJTFABRI EKEN ROTTERDAM Complex aan Stadionweg Amsterdam Koopsom 102.000.—, Huren pl.m. 14.000.— Te bevragen onder letters J V. Afd. Bouwwereld van dit Blad Dagelijks te bezichtigen. Aanvaarding na oven eenkomst. N.V. SILICA en OVENBOUW MIJ. Raamweg 17 - 's-GRAVENHAGE - Telefoon 17733* H.H. Automobilisten t- Gaat U naar Oen Haag? Dan naar Hotel KUYS WITSENBURG Voor logeergasten gratis Garage aan huis beschikbaar. Parkeerplaats voor minstens 20 wagens. LOGIES MET ONTBIJT vanaf 3 Gld. Hótel KUYS WITSENQURG HAAGWEG - RIJSWIJK-DEN HAAG. Zoo'n winkelgalerij onder een raadhuis moge een moderne vondst zijn, die econo misch volkomen te verdedigen is, naar onzen smaak ware deze oplossing bij het huis van de stad liever achterwege gebleven. Wat aan 't geheel geen afbreuk zou doen Zooals gezegd, ligt aan de Vischmarktzijde dcThonumentale toegang tot het grootste deel van de bureaux en is in dezen hoek van het gebouw ook het groote trappenhuis geprojecteerd. In de twee andere hoeken zijn bovendien meer ondergeschikte trappen aangebracht, die de communicatie in verticale richting tot stand brengen. In elk der trappenhuizen is bovendien een stel liften gebracht. Over de architectonische oplossing van 't geheel mogen hier nog enkele opmerkingen volgen. Zeker maakte de oude gevel het geval ge compliceerd doch de ontwerper heeft geen oogenblik gepoogd het oude en nieuwe te verzoenen. Er is geen sprake van een com promis. Integendeel is hot conflict ten volle aanvaard. Immers meent de heer Dudok ook dat we hier juist te doen hebben met een con flict van den modernen tijd. Een eeuw ge leden zou niemand eraan hebben gedacht om het afgebrande gebouw ook maar ge deeltelijk te herstellen. Nu echter dc waarde van levende kunst weer wordt beseft, is men ook zuinig op goede overblijfselen uit de bloeitijdperken van een vroegere cultuur periode. In dien zin kan men dus inder daad spreken van een modern conflict. En de „dienende" taak van den architect bracht voor Dudok mee de noodzakelijkheid om dit coi>f!ict te aanvaarden zonder meer Natuurlijk mocht een praktische, moderne inrichting van een voor geslachten te bou wen raadhuis hier niet onder lijden, maar dit is ook in geen enkel opzicht het geval. Zooals boven reeds werd opgemerkt is ook achter den ouden gevel de inrichting beter dan in het vergane raadhuis het geval was De binnenplaats is bijzonder rustig en voornaam van architectuur. De zijde waar aan de raadszaal gelegen is lijkt ons het minst geslaagd. De hooge monumentale vensters dezer zaal gaan over in die van de onder gelegen trouw- en vergaderzaal zonder eenige andere afscheiding dan dc horizontale verdeeling in de laatst genoemde Voorts kan ons ook de torenbekroning nog niet bevredigen. Van de binnenplaats gezien ligt de dobbelsteen waarop de wijzers van het uurwerk zijn aangebracht, al te los op den onderhouw en doet ons de geheele op lossing van de torenbekroning niet zoo fijn aan als we dat van Dudok gewoon zijn. Van de zijde van de Koornhrug gezien is het eerste euvel reeds belangrijk minder Aan de zijde van do Vischmarkt valt op dat de grootsche toegangstrap ook naar de zijde van de winkelgalerij treden heeft. Het noodzakelijk verband ontgaat ons en een omloopen der treden aan de buitenzijde zou o.i. meer zin hebben bij het voorrijden van vervoersmiddelen. In de architectuur van dezen gevel doet eigenaardig aan hot groote raam met hori zontale indceling, dat dienst doet ter ver lichting van twee boven elkaar gelegen gangen. Natuurlijk kan worden aangevoerd, dat het nu mogelijk is om door een glaswand de aan deze gangen gelegen bureaux ook nog van die zijde te verlichten, een vol doende motief kunnen we ook hierin niet zien voor deze minstens eigenaardige op lossing. Resumeorend zouden we willen zeggen dat hier is een zeer knap plan voor dit moeilijke geval, grootsch van opzet en ar chitectuur. Al kunnen we niet nalaten erbij te voegen: dat echtPr in gevoeligheid ver achter blijft bij Dudok's randhuisontwerp voor Hilversum. Maar dat is ook subliem! En dat hoogtepunt wordt door de beste kunstenaars slechts zelden bereikt Mouth. v/h N.V .J ,V(lll Schi/lldel ^'Co. Itooiakanwor: Opslagplaatsen, Z agent tn Schaven ANNO 1833 Oost'Admiraliteitükade47'JRotterdam Nassauhciueii - Boerenrjat (jlas als betonverharding In Duitschland gebruikt men gemalen glas als verhardingsmiddel voor beton. In verhouding 1 cement op 1 glas wordt de harde laag opgebracht. Dergelijk beton kan met olie zeer mooi worden gepolijst en kan ook gekleurd wor den met ultramarin of zwart, waardoor fraaie kleureffecten bereikt kunnen worden. £)uitsche architecten naar Rusland Een der bekendste na-oorlogsche archi tecten van Duitschland is de heer May, wet houder van Frankfort a/Main, die in den loop der laatste vier jaren aldaar ongeveer tO.OOO huizen heeft gebouwd en daarbij naam heeft gemaakt door de methoden, vol gens welke hij de stad Frankfort heeft uit gebreid Zijn plannen bestonden voornamelijk in het bouwen van z.g. „Trabantensta.ite", kleine 6tadjes van nieuwe huizen, die iets buiten de stad in het. groen worden gezel en dan door een tram- of omnibusdienst met de eigenlijke bestaande 6tad worden verbonden. Daardoor wordt een verdere op- eenbooping der huizen vermeden. De heer May, die overal in Europa lezin gen over zijn werk heeft gehouden, o.a. ook te Amsterdam, heeft een uitnoodiging van het Sovjelbestuur ontvangen om naar Rus land te komen en zijn oordeel over de bouw methoden daar te lande te vormen. Thans zal hij de leiding opzich nemen van een tP Moskou te vestigen centraal-bureau, dat be last zou worden met een reusachtig bouw plan voor geheel Rusland. De heer May, die zijn positie als wethouder van Frankfort moet opgeven, vertrekt reeds eind Septem ber naar Moskou. De gesloten overeenkomst geldt voorloopig voor vijf jaren. Interessant voor Nederland is, dat de heer May, die met een dertigtai architecten naar Rusland vertrekt, ook den Nederland se h e n architect Stam medebrengt De heer Stam, die vroeger te Rotterdam werkzaam was, woont 6'edert twee jaren te Frankfort. A. VISSER ZONEN Meubelmakers Rotterdam Woonhuis: Lambertusstr. 101 Hp Werkplaats Schoutenstr. 131 Inlichtingen bebouwmgaan den Terbregscheweg te Hillegersberg bij Vlietstraat 8b Rotterdam Telefoon 11748 Duurzaam Concurrec SCHUURMAN COORS DIJKSTRAAT 114. R'dam. TEL 10411 GLAS IN LOOD liKiii! inainiuim GEËTST GLAS N.V.I. BR0ERE& ZONEN's Glasindustrie OIJKSTRAJU115-117119 - R'DAM - TEL. 52401 mniiiiiiniiiiiiiiinfiniiiiiinira anno is96 K. J. SOS ZOON ut .dek HOUTHANDEL VUREN GRENEN «OTTERDAM HOU LAAN 19 GEZAAGD TELEF. 1302-1303 GESCHAAFD Bovenstaande Waschtafels, Baden, Badkachels, enz. verkrijgbaar bij A. HOGEDOORN Zaagmolenstraat 93 a-b, R'dam, tel. 41610 ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiinuiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiniiiiiiiiiuniiii'jniiiiiiiniiiiiiiiiiniiiiniiiiiniiiiuiiuu: ASSURANTIËN Gelden beschikbaar Voor le hypotheek, bouw- credieten en 2e hypotheek Noordsingel 59a Telefoon 40276 Agent Friesch-Groningsche Hypotheekbank Agent Provinciale Credret- en Spaarbank De Platte Grond van de Begane Grond. IJe Begane Grond is hoofdzakelijk bestemd voor de dienstvertrekken. Aan de Vuch- markt is de hoofdingang flinks) en aan de Breestraat heeft men in het midden de ingang, die toegang verschaft lot de Binnen plaats en de vertrekken van den Burqemeester; rechts en links daarvan zijn de ingangen naar de Afd. Militaire Zaken en naar de kantoren van den Gemeente-ontvanger. Meubelen zijn slechts schijnbaar leven loos. want in werkelijkheid heeft ieder meubel zijn stemmings-vibraties. In elft meubel steekt een zuivere, echte natuur (hout). Het leven doorstroomt de meubelen eerst door het gebruik. Wat m oude kasteelen en musea aan meubelen te zien is. is niet meer door het gebruik bezield. Hoogstens leeft daarin de herinnering aan den mees ter. die het mpubel gewrocht heeft. De stijl van de moderne meubelen staat sterk onder de invloed van de GEDWONGEN ZUINIGHEID, die overal, en door alles heen moet wor den doorgevoerd. In de eenvoud van de moderne metibellijn drukt zich een zeker „karig" accent uit. wat na den wercldoor log zeer wel te begrijpen is. Men mag dit. in verband met de hooge ontwikkeling der meubelcultuur in het verleden, betreuren, doch men vergete nie.t, dat ook het mo derne meubel in al zijn eenvoud zijn eigen en zelfs zeer belangrijke stemmingswaarde bezit. De moderne meubelindustrie is scherpziend geworden. Zij ziel in al wat buitengewoon is het ietwat protsige van een rijke periode, die niet in de eerste plaats met economische problemen te ma ken had en waarmede heden mets is te be ginnen. Deze scherpzicndhcid en fijngevoe ligheid der moderne meubelproductie strek ken zicli echter ook uit tot de tegensta» ders der nicuwc-zakelijkhcid, welke de men bel- en woningarchitcciuur slechts wil zien als een handelsaangelegcnlieid. waarhij het verstand de doorslag geelt Juist bij de moderne meubelen, bij de stijl van de een vond, berust de stemmingswaarde voor liet grootste deel op het handwerkmatige kun tien Dus op de verbinding: technisch ge voel en geestelijke middelen. Waar een van deze elementen ontbreekt, ontstaat een „kramp", ontslaan de bekende meubelty pen, die z io afschuwelijk modern zijn. De stemmingswaarde van de moderne meubelen moet UIT HET LEVEN ZELF voortkomen. Niet degene, die „modern" jvil zijn. voldoet aan de schoonhcidscisclien der moderne meubelkunst, maar degene, die de constructie ontleent uun liet stijlgevoel van den tijd, dio de techniek vèn het mate riaal -hcwei ken volkomen beheerscht, die niet de smaak van het oogenblik, maar de levenscultuur von de meubelen dicnL Hoe meer ziel, vakkennis, bekwaamheid, originaliteit, waarheid en doelmatigheid de liandweiksman in zijn meubelen weet te loggen, des te meer oiterlt|l^«ri innerlijke schoonheid zal hel manhal ^cn haren, des tc grooter zal de stemmingswaarde zijn, die het van het meubel naar buiten b-e uitstraalt Zoolang er alleen sprake wa werk productie hij dc mciihelc wc in „Binnenhuis", had elk zijn eigen, Apaitc slemiinngs-v „collectieve ziel is pas door de industriali satie opgetreden, doordat deze indust satie uitgaat van het principe der herha- in hand- oo lezen ubelstuk De li- Het i uhlm bel, dat handwerkmatig vervaar digd is bezit niet alleen de liefde, de ziel cu de Ideeën vun den vervaardiger, maar het hooft dank zij die stemmingswaarde, ook veel eenier „contact" mei den koopcr dan de Industrie-meubelen. Wat ten slotlo economisch toch wel een zeer belangrijke factor is,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9