BINNENLAND. Leger en Vloot. Uit Oost-Indië DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1930 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE ZUIDERZEEVISSCH ER IJ- TENTOONSTELLING TE ENKHUIZEN ZIJ NADERT HAAR VOLTOOIING Wat er te zien zal zijn Het Bestuur van de Zuiderzee-visscherij tentoonstelling, welke Maandag a.s. officieel eal worden geopend, heeft gister de jour nalisten ontvangen om hun een overzicht te geven van de expositie, die thans haar Foltooiing nadert. Het terrein is, zooals men weet, 't fraaie p-oote park, dat aan de eene zijde door het jek en aan den anderen kant door het ty pische kustmuurtje is afgebakend. Temid-- van de groene boomen liggen de pavil- öens. Buiten, over een oppervlakte van 50 bij iO M., ligt de openluchtattractie van de «positie: een geweldige uit kleurige bloe- jien samengestelde landkaart van Neder- and, waarop het geheele Zuiderzeegebied, met inbegrip van proef polder en afsluitdijk duidelijk te aanschouwen is. Alles, wat aan het verleden herinnert, dies, wat verband houdt met de geschiede- lis van de oude Zuiderzee, haar bewoners in de eilanden, zal men op de tentoonstel- ing kunnen bewonderen. Een visschersdorp net een Urker, Marker, Hindelooper, Volen dammer en Spakenburger huisje en de be- nvomers, orgineele typen van de eilanden en de Zuiderzeevisscherijplaatsen, zullen er te jen zijn. Men kan er ongedwongen kennis nemen Fan de rustieke interieurs, rijk aan folkloris tisoh materiaal. Hollands folkloristische rijkdom Het meest belangwekkende van Hollands' olklOristisohen rijkdom zal hier bijeen zijn rijkdom, welke als een kostbaar erf- van geslacht op geslacht in eere werd pehouden. Nog éénmaal zal op de Tentoonstelling dit alles te aanschouwen zijn. Wanneer de Êuiderzeevisscher zijn bedrijf zal moeten staken op de afgesloten Zuiderzee, zal het hem moeilijk vallen zijn beroep vaarwel te, leggen. Benoorden den afsluitdijk of op de Noordzee zal hij zijn vak weer kunnen uit oefenen, maar hij zal andere en meer mo derne visscherijmethodcs moeten toepassen. In den stand van schippers uit Rotterdam worden deze methoden gedemonstreerd, ter wijl in dien van Pen, De Lemmer, de net ten voor verschillende vischwijzen aanwe tig zijn. De Generale Commissie zal laten zien, •at zij uit hoofde van de Zuiderzee-Steun- wet roeds heeft bereikt en wat nog te be reiken'is voor hen, die door de droogmaking getroffen worden. De Directie van de Zui derzeewerken toont 't groote droogmakings plan en de werkzaamheden in foto's, kaar ten en modellen, tei'wijl ook reeds produc ten uit den proefpolder geexposeerd worden t Programma der feestelijkheden Aan een gemeenschappelijken maaltijd werden de plannen van het bestuur nader [uiteengezet, bij monde van den voorzitter, den heer C. Stapel. De opening van de Tentoonstelling zal op Maandag a.s. plaats {hebben. Den dag daarna, Dinsdag 2G Aug. [wordt' een groot Openluchtspel opgevoerd, dat als folkloristische gebeurtenis van groot belang -zal zijn voor Nederland in het \algemeen en West-Friesland in het bijzon der. Het spel behandelt een bezoek van den Koning-Stadhouder Willem III en zijn ge malin aan Enkhuizon, dat natuurlijk mei veel pracht en praal geschiedt. Het wordt grootschen stijl uitgevoerd. Het verdére programma is als volgt vast gesteld: Woensdag 27 Aug. Oudhollandsche hardddraverijDonderdag 28 Aug. Concours Hippique, Handicapdraverij om den grooten j prijs van West-Friesland; Vrijdag 29 Aug.; Urkerdag; Zaterdag 30 Aug. Spakenburger- n. Zangdemonstraties; Maandag 1 Sep [ember: Zanghulde Öranjevereeniging; Dins- 2 Sept.: Bloemencorso; Woensdag 3 Sept.: Markerdag; Donderdag 4' Sept.: Zeil wedstrijden; Vrijdag 5 Sept.: Bezook van H.M. de Koningin aan Enkhuizen en de Vlootrevue; Zaterdag 6 Sept.: Zwemwed strijden, groot vuurwerk. van voornaamheid op gelukkige wijze tot uitdrukking brengen. Dat de Nederlandsche Jaarbeurs op deze tentoonstelling met reclamemateriaal verte genwoordigd is, vindt zijn oorzaak in her feit, dat Zeeuwsch-Vlaanderen nog steeds weinig belangstelling toont voor ons jaar beursinstituut, wat temeer te betreuren valt daar juist dit, door zijn ligging zoo geïso leerde gewest, in de jaarbeurs een uitste kend contactmiddel zou kunnen vinden met overig Nederland. Het is dan ook te hopen, dat het jaar- beursbestuur van zijn propaganda succes mag hebben en we eerlang ook Zeeuwsch Vlaanderen te Utrecht ruimer dan tot dus verre vertegenwoordigd mogen zien. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Naar aanleiding van het bezoek van Ko ningin Wilhelmina aan Zeeuwsch-Vlaande ren schreef de Volkskrant het volgende: „Koning Albert van België heeft een be zoek gebracht aan de Belgische provincie Limburg. Koningin Wilhelmina bezocht Zaterdag Zeeuwsch-Vlaanderen. Beide streken zijn grensgebieden. Te Hasselt maakte de commissaris der Ko ningin in Limburg, baron Van Hövell tol Westerllier, zijn opwachting bij koning Albert. In Zeeuwsch-Vlaanderen hebben we geen vertegenwoordiger van den Belgischen ko ning gezien. Blijkbaar heeft onze Koningin, in verband met den korten duur van baar oponthoud, niet gcwcnscht, dat een Belgische hoog rdigheidsbekleeder te Hulst zou ver schijnen; wij moeten dit wel aannemen, om 'it men anders voor een raadsel zou staan. Maar ook indien onze veronderstelling juist is, ware het dienstig geweest, dat zulks bekend gemaakt, ten einde verkeerde gevolgtrekkingen te 'voorkomen." De Tijd heeft ter bevoegdcr plaatse, naar aanleiding van dit bericht, inlichtingen in gewonnen, en verneemt nader het volgende: „Aangezien bezoeken van. de koninklijke families aan grensgemeenten nog al eens voorkomen, heeft men na gemeenschappe lijk overleg besloten, dat niet steeds een ver tegenwoordiger vani een van beide regeo- ingen aanwezig zal zijn. Bovendien gold het hier slechts een kort bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen. Eenigen tijd geleden vertoefde Z.M. Ko ning Albert achtereenvolgens in een drietal grensgemeenten. Bij deze bezoeken was er ook geen Nederlandsche vertegenwoordiger tr plaatse. Het behoeft dus absoluut geen venvonde- •ing te wekken, dat te Hulst geen Belgi sche vertegenwoordiger de Kon. familie was komen begroeten. Dat is de oplossing- van het „raadsel". GENERALE SYNODE GEREF. KERKEN DE AGENDA WEER UITGEBREID DE HERDENKINGSFEESTEN TE HULST De exposities Men meldt ons uit Hulst: Zooals bekend, worden ter gelegenheid in de herdenkingsfeesten verschillende tentoonstellingen gehouden, die, ieder in haar genre om haar uitstekende verzorging haar eigenaardige aantrekkelijkheid hebben De Zeeuwsch-Vlaamsche Middenstandsten toonstelling voor Handel en Industrie, is ondergebracht in de lokalen en op bet ter van de R.K. Middelbare Handelsdag school, buiten de wallen, tegenover het at tractieterrein „Oud Hulst". Verschillende der stands zouden waarlijk op onze jaarbeurs geen 6lecht figuur slaan De nog nieuwe, ruime schoollokalen leencn ach bijzonder voor een smaakvolle aan deeding en hiervan gebruik makend, kon den verschillende exposanten hun cachet TWEEDE ZEEUWSCHE KLOMPEN- BEURS TE CLINGE Gisterochtend i6 dp Tweede ZeeuwschP Klompenbeurs te Clinge officieel geopend door Ir. Grevers, directeur van 's Rijks Nij verheidslaboratorium te Delft, in tegenwoor digheid o.a. van het Tweede Kamerlid den heer Emile Lockefeer, den burgemeester van Hulst en St. Jans teen en van tal van genoo- digden. Naar ons werd medegedeeld is de kwali teit der hier geproduceerde klompen sedert bet vorige jaar sterk vooruitgegaan en be vindt zich onder iiet geëxposeerde werk, dat voor de beste Braba'nt6che producten niet behoeft onder te doen en vooral ver boven de Belgische kwaliteit uitsteekt BESMETTELIJKE ZIEKTEN In de week van 10 tot en met 16 Augustus zijn in ons land aangegeven 25 gevallen van hu ik typhus (Rotterdam 2), 1 geval van m&l- takoorls, 194 gevallen van roodvonk (Rotter dam 24, Amsterdam 37), 91 gevallen van dyphtherie (Rotterdam 22), 3 van nekkramp, 30 gevallen van kinderverlamming (11 in Zuid-Holland) en 1 geval van encephalitis lethargica. In dezelfde week is afgeleverd: door de entstofinrichting te Amsterdam koepokstof voor 1406 personen, te Rotterdam voor 47 personen en te Groningen voor 2 personen, totaal voor 1455 personen. In de week van 10 tot en met 16 Augustus zijn geeen gevallen van encephalitis na in enting (er kennis van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid gebracht. LANDSTORMDAG TE URK ZAL DOORGAAN. De Landstormdag te Urk op Vrijdag a.s. „ie, naar veler meening, tengevolge van lie ongunstige weer der vorige week zou zij) 14 gaat door. TREKHONDENCONCOURS Te Rotterdam werd gister door den Bond tot verbetering van den trekhond een trek- Kondenconcours gehouden. Uit menschen- en hondenwereld was de belangstelling seer groot, Hierboveneen kijkje bij het keuren van de honden. BEZWAREN TEGEN AANSLUITING NED. ZENDINGSRAAD Critiek op zijn doelstelling en waarschuwing tegen kerkrechtelijke afwijking Onze Synodeverslaggever schrijft: Hoewel 't agendum der Generale Synode eenst aan 't eind van de maand Juli gereed gemaakt is, zijn er sedert dien nog zooveel stukken ingekomen, dat heden een aanvul lingsagenda verschijnen moest. Meeidere nieuwe zaken worden daardoor aan de orde gesteld. Zoo is er een verzoek van den Kerkeraad der Geref. Kerk van Nieuw-Bcets die der Synode het verzoek doet zoo mogelijk tot de uitgifte van Catechismus- preeken voor leesdiensten te komen. Van Ds. J. Tollenaar en van 9 andere pre dikanten in garnizoenskerken kwam een brief binnen waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de besluiten der Synode van Utrecht. Dezelfde «aak wordt door Ds. N. Diemer van Vijfhuizen aangesneden, terwijl er voorstel len ter zake zijn ingekomen van do Classis Gorinchem. Zooals we gemeld hebben wordt door De- putaten voor de Zending onder de Heidenen en Mohamedanen een manier gezocht om zich aan te sluiten bij den Nederlandsclien Zendingsraad. De oud-voorzitter der Deputaten Ds. J. D. van der Munnik, emeritus-predikant van de Geref. Kerk van Leeuwarden, schrijft thans tegen dit voornemen in een uitvoerig adres aan de Synode o.m.: De zaak, waarom 't gaat, betreft de vraag, door het Zendingsrapport U voorgelegd (zie blz. 26—30) of ook onze Geref. Zending zich al of niet mede aansluiten zal bij den ten vorigen jare tot stand gekomen Nederland- schen Zendingsraad. i Maar is dat nu een zaak van zooveel ge wicht? Zoo bij den eersten aanblik misschien met Vraagt ge misschien: Wat kan daar nu tegen zijn? Maar bij dieper inzicht en als men zich rekenschap geeft van wat er aan vast zit, wordt het een vraag van hoog ernstige beteëkenis. Dat het contact onzer Zending met het Zendingsconsulaat „nimmer tot eenige moei te heeft geleid", zooals het Zendingsblad schreef, las ik w.el met eenige bevreemding. Zélf toch was ik er getuige van, dat de sa menwerking zoo nu en dan wel eens „kraakte" en niet zonder groote inschikke lijkheid van onzen kant kon gehandhaafd blijven. Toch betwist ik bet Zendingsblad met, „dat ook kerken wel met andere corporatie's voor een bepaald doel kunnen samenwer ken". Het komt er maar op aan, dat dit be paalde doel dan ook wei-omschreven zij en geen belemmering in den weg legge aan de zelfstandigheid en vrijheid der kerk, om in bare eigenlijke zendingsactie getrouw te kunnen blijven aan don last des Heeren, haar opgelegd in Zijn Woord. Alsook, dat de kerk geen mede-verantwoordelijkheid behoe ve te aanvaarden voor wat andere corpora tie's naar eigen willekeur aan hun Zending ten doel stellen, noch voor de wijze waarop, den weg waarin, of de middelen waarmede deze dat doel willen bereiken. En hiermede kom ik tot mijn hoofdbe zwaar tegen de gevraagde aansluiting van onze Geref Zending bij den Nederlandschen Zendingsraad. Dit sluit toch lieel wat meer in dan „sa menwerking voor een bepaald en wei-om schreven doel". Wel kan men, onder verwijzing naar enke le artikelen (bijv. de artt. 12 exx 13) van de reeds vastgestelde Statuten, met eenigen schijn van recht beweren, dat de Neder). Zendingsraad zakelijk zoowat hetzelfde is als de vroegere „Comissie van Advies". Maar waarom beeft men het dan daarbij niet ge laten? Waarom heeft men al sinds jaren ge klaagd over bet onvoldoende van zulk een slechts adviseerende commissie en aange drongen op foi-matie van een Zendingsraad, indien 't niet was om meerdere bevoegdheid te verkrijgen tot handelen en het nemen van bindende besluiten? En zegt ook niet art. 2d der Statuten, dat de Noderl. Zendingsraad ten doel heeft „de Pi-otestantsche Nederland sche Zending te vertegenwoordigen in inter nationale zendingsorganisaties"? En wat dit bcteekent, vindt ge nader toegelicht in art. 15:,, De Raad treedt als lid Ine tot den Inter nationalen Zendingsraad. Hij benoemt een of meer pei'sonen tot zijn vertegenwoordigers in de Vergadering van den Internationalen Zendingsraad en betaalt het aandeel in do algemeenc kosten der afvaardiging, een en ander overeenkomstig de bepalingen van don Internat. Zendingsraad". Een tamelijk volledige incorporatie dus van heel de Protestantse lie Noderl. Zending, en dus ook van de Zending der Geref. Ker ken, in de machtige wereld-organisatie van den Internationalen Zendingsraad, die gec- 1104-1 ei geloofsgrondslag heeft wat trouwens bij omvatting van allerlei gcestessti-ooming van dezen tijd ook wel niets andei-s kan; en met 'n doelstelling, waarbij de eeuwigheids- vraag geheel op den achtergrond staat en alle actie zich concentreert om de vele be langen en pi'oblemen van liet tegenwoordige leven. Geen won dei', dat een wereld-confe rentie als die te Jeruzalem noodig was, o.a. om te beraadslagen over de vraag, welke heilsboodschap de Christelijke Zending eigenlijk aan de nict-christclijkc wereld to brengen heeft. En zulks met den uitslag, bij overwinning nog wel, zoo 't beet, van do orthodoxie, dat een Boodschap de wereld in ging, zoo vaag en weinig zeggend, dat men er vrijwel alle kanten mede uit kan, doeli waarin de kern van liet goddelijk beils- evangelie de verzoening en verlossing door onzen Hecre Jezus Christus wordt gemist, of althans zoo omwoeld, dat men naar zin en bedoeling raden moet. En dat alles ter wille van wat men noemt: de eenheid der Protest-Christcl. Zending. Een „eenheid", die in de werkelijkheid niet bestaat en niet meer is dan een fictie, waar mede men zich zeiven en anderen misleidt En nu zegge men niet, dat toch de Nederl. Zendingsraad, die onze aansluiting vraagt, blijkens art. 3 der Statuten een beslist Chris telijk standpunt inneemt, door zich te stellen „op den grondslag der II. Schrift, die hij er- keilt als het Woord van God, en mitsdien als J regel van geloof en leven, terwijl hij instemt" met de Apostolische geloofsbelijdenis". Want dat schijnt wel zoo. maar ik vraag wat waar de daaraan te hechten is, als ik zie, dat de positieve grondslag voor den Ned. Zendings raad toch geen verhindering is om, zonder eenig voorbehoud, als lid toe te treden tot den Intern. Zendingsraad, die geen enkelen grondslag heeft Trouwens zegt de Nederl. Zendinjqgrand vooraf (stat art 2 a), dat hij bedoelt: „de bevordering der onderlinge gemeenschap en der eendrachtige samenwerking tusschcn de aangesloten lichamen, met volkomen eer biediging van elks algchcele zelfstandigheid en vrijheid." Met volkomen eerbiediging der algeheele zelfstandigheid en vrijheid dus óók van die „lichamen" die een afwijkenden of tegengestelden, of in 't geheel geen ge loofsgrondslag hebben. Met welke „licha men" men desalniettemin onderlinge gemeen schap en eendrachtige samenwerking zal hebben te onderhouden en te bevorderen! En nu zouden óók onze Geref. Kerken door hare toetreding met zulk een absurde, mers onmogelijke doelstelling zich solidair verklaren? Dan blijft mij srechts ove: verlegenheid te vragen: waar gaan wij heen Echter heb ik, hoezeer los van het bov staande, te dezer zake nog iets anders op te merken en der Synode onder de aandacht te brengen; een bedenking meer van formcel- kerkelijken aard. Ik stel n.l. deze vraag: waar of bij wie be rust ten principale de kerkelijke bevoegd heid om over de al- of niet-aansluiting der Geref. Zending bij den Ned. Zendingsraad c.a. te beslissen? Het Zendingsrapport vraagt die beslissi zonder meer, van de Generale Synode. Maar geschiedt dat met recht, d.w.z. op goeden kerkrechtelijken grond? Natuurlijk betwist ik niet, dat de Synode ten volle bevoegd en gerechtigd is om de aanhangige vraag liaar oordeel uit te spreken. Zelfs acht ik een Synodale uit- spraakt in casu alleszins gewenscht, zoo niel dringend noodig. Immers ook de gezamenlij ke kerken, in de Generale Synode vertegen woordigd, zijn bij eventueele toetredin, de zaak mede betrokken voor de behartiging van de aan al onze zendingen gemeen schappelijke belangen. ,Maar de beslissi zelve ligt toch, naar ik meen, althans eerste instantie, bij de Synode niet. Dat stuit zelfs af op de bepaling van c Ned. Zendingsraad (Stat. art 4), dat leden van den Ned. Zendingsraad zijn de afgevaar digden van de bij dien Raad aangesloten Protestantsche Zendingslichamen." Een „Zen dingslichaam" nu is de Generale Synode niet. Zij is trouwens in 't geheel geen „li chaam" ;immers enkel een vergadering, die op gezette tijden samenkomt, om clan tot een volgende Synode geheel te verdwijnen. De eenige constante „Zendingslichamen" zijn de Zendende Kerken zelve, als eigen stichting van Christus, en door Hem toej rust met het ambt, dat spreekt en handelt in Zijnen naam. Naast deze Zendende kerken kennen slechts medewerkende kerken, wier medeweï king omschreven is in een bij onderling goed gevonden „accoord van samenwerking," ter wijl die der gezamenlijke kerken geregeld is in de Zendingsorde. De Gereformeerde Zending bestaat du. niet als numerieke eenheid, ouder opper bestuur van dc Generale Synode. Als wij spreken van „de Geref. Zending", is dat be doeld als aanduiding van hare geestelijke eenhoid. (Evenals wij spreken bijv. van Christelijke School" als aanduiding van baai- geestelijk karakter der vele en velerlei zelf standige Christelijke Scholen). Maar nume riek en in concreto kennen wij niet minder dan zeven onderscheidene Geref. Zendingen, de eene na do andere in de historie opgeko men, en elk voor zich met inachtneming natuurlijk van de overeengekomen en vast gestelde „regelingen", zelfstandig hare ac tie voerende. Deze onderscheidene Zendingen zijn dan ook de eenige „Zcndingslichamen", die e tueel als leden van den Ned. Zendingsraad zouden kunnen toetreden en daarin zitting nemen. Naar mijn inzicht hadden Deputaten daar om de vraag, waarom 't gaat, allereerst moe ten voorleggen aan de respectieve Zendende Kerken c.a. Niet maar om deze, gelijk ik ver nam dat geschied is, in officieuse conferentie daarover te hooren en in te lichten, ter bereiding van de Synodale beslissing, r om haar voor zooveel noodig van dienst te zijn bij de dooi- haar zelve ta nemen beslis sing. Zoo ware het primordiaal beginsel on zer kerkelijke Zending zuiver gehouden en het besef verdiept van de liooge en verant woordelijke roeping, ook in dezen door den Heere aan Zijn kerk opgelegd. Het komt mij voor. dat deze principia van Gereformeerd kerkrecht, wortelende in autonomie der plaatselijke kerk. in de prac- tijk nog wel eens uit 't oog werden verloren, en herinnerde daaraan, zelfs ter Generale Synode, niet ganschelijk overbodig kan worden genoemd. En dat ook niet ter dézer zake, want ook hier behcerschcn do beginse len de prnctijk ófdie practijk verloopt in hot verkeerde spoor. Houde men mij daar om ook deze kerkrechtelijke critiek ten goe de. Dc Kerkeraad der Geref. Kerk van Tiel komt nog eens op de gezangenkwestie terug en vraagt overweging: a. Van de mogelijk heid enkele Schriftgedeelten te berijmen c die aan onze tegenwoordige kerkelijke li' deren toe te voegen, b. van de mogelijkheid enkele vrije liederen (gezangen) voor kclijk gebruik in te voeren ter uitbreiding van de enkele, die wij reeds bezitten, c. 01 het niet op den weg der Generale Synode ligt enkele van de meest moeilijke en or melodische psalmwijzen door bruikbaarder te vervangen. Zoo men weet adviseeren Deputaten voor deze aangelegenheid tc dezer zake niets to doen. Het promotierecht van de Theologische School bracht 5 adressen. Het zijn de classis Drachten en dc Kerkeraden van Heerenveen en Ambt-Vollenhove R., die er op aandrin gen,, de School der Kerk" dit recht toe te kennen. Dan is er een schrijven van den heer G. Kok en 63 andoren to Enkhuizen, en een adres van den heer Joh. van Hilton on 8 andere ouderlingen to Zeist, die hetzelfde vragen. Naar aanleiding van de 'besluiten van do Particuliere Synodes van Friesland, Zuid cn Noord-Holland, betreffende don arbeid van het Alg. Geref. Zuideizee-Comité kwam een memorandum van dit Comité in. Het Alg. Geref. Zuiderzee-Comitó bestaat uit vooraanstaande leden der Geref Horken terwijl de besluiten der Part Synodes er toe strekken dozen Evangelisatiearbeid in Kerkelijke banen te leiden. De moeilijkheden in de Geref. Kerk te De Leek (prov. Groningen) zullen nu ook «le aandacht der Synode vragen nu er een schrijven inkwam van den Raad der Dolee- rende Geref .Kerk, dc naam, die de uitge treden gemeenteleden hebben aangenomen Tenslotte is er nog een schrijven van de classis 's-Gravenhage, inhoudende verzoek om advies inzake de vraag van den heer A. Taal, ouderling in de Geref. Kerk van Den Haag-West en laatstelijk predikant bij de Gereformeerde Kerk van Hoogvliet, om weer tot het predikambt te worden toege laten. (Zie verder bis. 2.) IN DE HUWELIJKSBOOT Gisitr werd te Dordrecht het huwelijk er.ltrokken, tw-schen Prof. Ir. C. M. van H gaarden en mej. Jeanne B. S eve rijn (zusier van ons KamerlidO]) onze foto ziet m het zoo pas gehuwde paar het Dordtsclie Stadhuis verlaten. DE AANVARING VAN DE VELSERBRUG Het scheepvaartverkeer hersteld. De Ned. Spoorwegen hebben de reederij van het Grieksche s.s. „Amazon" aansprake lijk gesteld voor de aan de Velserbrug toe gebrachte schade. In dit verband vernemen wij, dat de Ned. Spoorwegen een cautie heb ben geëischt van één ton, hetgeen er op wij zen zou, dat de raming van de schade om er. nabij dit bedrag valt. Wij vernemen voor'e dat deze cautie is toegezegd, zoodat de „Amazon" na ontvangst van de borg dooi de Ned. Spoorwegen zal worden vrijgege Hiermede bestaat echter geen zekerheid, dat het sohip zijn reis zal kunnen vervolgen, aangezien het waarschijnlijk is, dat van den kant van reederijen, welke door het ophou den hunner schepen schade hebben geleden, actie zal worden ontketend. Vooral de stag natie der weekbooten, welker lading direct voor de markt is bestemd, brengt aanzie! lijke 6chade met zioh mede. Woensdag werd den geheelen dag voortge- werkt met hydraulische vijzels. Tegen vier uur in den namiddag werd met een kracht van ongeveer 1400 ton het gewicht van de brug gewerkt, dóch er was in het ge vaarte geen beweging te krijgen. Daarop werd besloten de hulp in te roepen van een groote drijvende bok van 150 ton van de Amsterdamsche Droogdok-Mij. Tot nu toe had men van dit hulpmiddel liever geen gebruik gemaakt, omdat men bevreesd was, dat de brug van de rollen zou loopen en in het water terecht komen. Toen evennel bleek, dat met de vijzels geen resultaat werd bereikt, werd de bok aan liet werk gezet en met succes. Te 6.20 uur Woensdagavond, bij na een etmaal na de aanvaring, kon de brug weer draaien en te half zeven was het scheepvaartverkeer hersteld. Toen de brug weer open was, lagen te Amsterdam zestien 6chepcn, waaronder de „Gelria" en voor de brug een twaalftal schepen voor de vaart naar Amsterdam werd opgehouden. In scheepvaartkringen te Amsterdam en te IJmui-den wordt de oorzaak van deze aan varing, die zulke ernstige gevolgen voor de Amsterdamsche scheepvaart had kunnen hebben, wanneer de brug nog geruimen tij 1 had blijven vastzitten, mede toegeschreven aan het eheoluui onvoldoende toezicht op de scheepvaart in het Noordaeekanaal. Ook wordt nog steeds gewacht op de benoeming van een nieuwen Rijkshavenmeester te IJmuiden, waardoor het toezicht aldaar ook onvoldoende is. De brug heeft zeer ernstige schade opge- loopen. Ilet s.s. „Amazon", dat de aanva ring veroorzaakte, >'s minder ernstig bescha digd. Aan bakboordsboeg zijn eenige platen ingedrukt. Omtrent de toedracht van de aanvaring verneemt het Persbureau Vnz Diae nog hei volgende: Dinsdagavond tegen zeven uur lagen aan do Westzijde van de spooAvegbrug te Veisen het s.s. „Erato" van de Kon. Ned. Stoombc-ot- Mij. te Amsterdam en aan den anderen kant als eenste van een aantal uitgaande schepen het Griekfiche s.s. „Amazon". Nadat te Ü.55 de trein naar Velzen gepasseerd was, zou de brug van 7.01 tot 7.08 voor de scheepvaart worden opengesteld. Als teeken dat de brug zou worden gedraaid, gaf de brugwachter het voorgeschreven sein: op- en neerhalen van de bal. De „Krnto" was het eerst voor de brug gearriveerd en vad derhalve voor het paeseeren den voorrang. De brugwachter heeech in verband hiermede den kegel niet de punt naar boven, het voorgeschreven sein voor het paeseeren van schepen uit Westelij ke richting. Daar evenwel de „Amazon" veel dichter bij de brug lag dan de „Brato" cn eerstgenoemd sdhip vlugger kon passeeron, haalde de brugwachter den kegel weer neer on heesch hem daarna mof de punt natir heneden, hetgeen beteekende dat de „Ama zon" voorrang kreeg. Het voorschrift luidt, dat de schepen eerst mogen paeseeren wan neer op de brug de manden bal is gehesen >n. Dit teeken heeft de loods, die het Griekeche s.6. „Amazon" naar builen zou brengen, evenwel niet afgewacht. Toen op de brug bol sein was gegeven, dat de „Amazon" het eerst mocht passeeren. is aan boord van dit schip onmiddellijk „vooruit" gegeven, hetgeen len- gevolge van eon defect aan de brug daarna tol de aanvaring heeft geleid. Toon toch de brug. «lie electrisch bediend wordt, ongeveer 45 graden gedraaid was - zij draait naar het Oosten bleef zij lot groote verwondering van don brugwachter plotseling steken. In bet bedicningfihuisie sloegen de veiligheids lampen dnór on de brug bleef staan. Tol dusver is dit nog nim mer voorgekomen. Toen men op de „Arni- bemerkte, dat de brug niet geheel werd eeft i - getracht Middellijk werd „u- n. terwijl men ook nog het i -liet sohip had echter ree.Is et-u aanvaring kon niet nu jdi-n. Met groote kracht vi ONGELUK IN EEN EI.ECTRISCHE CENTRALE. In de gemeentelijke elcctrisehe centrale Ie Enschedé is een monteur, die Itlijkhaai in gedachten was. een verkeerde cel binnen gestapt. met bet gevolg, dat hij met de hoog spanningsleiding in aanraking kwam. Hij is in ernstigen toestand naar het ziekenhuis overgebracht. HUIZEN. (Vóór ïeer H. Hermann, »t Jr., cellomevr. F 10.30 Tijdsein. 10.30 Jdsein 12.30—2 Concert: lyMóllcnkamp, ians; looi: de heer H. v. d. beslaande uit de dames: l'bla Corry Rietveld, viool: de heeren o: Abr. Martijn. orgel on J. Bcrghoi 'fluit. 5.S0— 6.30 Orgel' Chef Techn. Dier HILVERSUM. (1875 M.). V.A.R.A. 8— Ort r.A.R.A. „Onze keuken", 4.45 Voor on.« kind n .45 Concert 7.45 Politieberichten. 8.Einde. •.r.R.O. 8.— Tijdsein. 5.01 Concert. 8.45 Curus. PR OEFUITZENDINGEN VAN L D. Z. ement en verdere technische kw t systeem van uitzending verschilt de tot nog toe voor omruepdoeleluder -ste modulatie-systemen, n.l. frequ jlatlo inpluats vun amplltudo-modulutl ntvnngst Is liet verschil kenmerkend 1 bij elkunr. Ondanks deze schijnbaar afstemming, neemt een dergelijk ger I zendstation toch nog minder plaats i de kwulltei schappelijke zijde bestaat in inland belangstelling voor dez AMSTERDAM AMSTERDAMSCH DRANKWEER COMITÉ. Uit liet jaarverslag van bovengenoemde or- gnnisatie blijkt o.m., dat het drankweerhuis op 1 Mei opnieuw werd gehuurd, thans al leen de benedenverdieping. In 1929 bracht de verkoop van blauwe bloempjes bijna f 300 meer op dan het vori ge jaar. De inrichting voor drankweeronderwijs werd sedert 12 Febr. 1929 tot 16 Febr. 19:50 bezocht door 1450 personen, te weten 150 vol wassenen en 1300 kinderen tegen 725 in een vorig jaar. Deze 1450 personen waren ver deeld over 34 lessen. De rekening der inrich ting over 1929 geeft do volgende cijfers in ontvangst en uitgaaf: f 2695.97. De rekening van het comité over 1929 toont in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 5929.17. BEZUINIGINGSMAATREGELEN SEMARANG, 19 Aug. (Aneta). Hel agent schap van het A.D-E.K. (Alg Deii's Emigratie Kantoor) alhier wordt per 30 September a.s. gesloten wegens bezuiniging cn dc mindere aanvragen van koeiie's voor Java. Gok het personeel van het kantoor tc Soerabat a wordt bcruldend verminderd. DF. P. N. I.-ZAAK VOOR DEN LANDRAAD. BANDOENG, 19 Aug. (Aneta)- Heden zetta de landraad te Bandoeng onder vooizitter- sc'iap van den heer Mr. Siogenbcek van Keu kelen de behandeling van dc F.N.I-zaak oort. De zaal is geheel gevuld. De voorzitte* vraagt of de P. N. I. non-coöperatie in haar Beklaagde. Ir. Soekarr.o, wil dit woord liever niet gebruiken. Z(jn systeem is mew gebaseerd op vertrouwen in eigen krukt con form „/olfhelp'' of auto-activiteim^or de niyingenf nationale banken, enz* Dit D e-n van «ie middelen tot verwerving der vrijheid. Dit systeem van auto-activiteit houdt evenwel ".a. in peen zitting nemen in publiek-rechte- ïykc lichamen, dewijl deze niet den volkswil to* uitdrukking bron gen- De voorzitter vraagt hoe men concessies van de overheid denkt te verkrijgen, indien men niet met de regering samenwerkt. Beklaagde, Ir. Socknmo, verklaarde, «t#t 'v« n dit denkt te bereiken door machtsvor- i.iin:: huitcn d? puhl ckreehteljjke lichamen *<>r grondige bewerking van de publieke opinie, waardoor de regeering ten slotte zal gedwon gen zjjn concessies te verleenen. Br klaagde noemt dit conform den heer Ratu Langte heeft gvzegd: „de methode van moreel ge veld".

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5