D Moderne Benedenhuizen en Etagewoningen GOEVERNEURLAAN „COMFORT" Schakelaars De leipziger najaars-messe LV. ROTTERDAMSCHE LAS MAATSCHAPPIJ „UPS0N BLUE STRIPE" ISOLATIE N.V. HOUTHANDEL v/h Firma J. G. ALBLAS Een ideale MAANDAG 18 AUGUSTUS 1930 N.V. HET ONDERLING CREDIET Gevestigd te Rotterdam HOOFD3TEEG 39 h. Toerijstuin Opgericht 1865 BOUWCREDIETEN ■iirtiiT^'iTrTiT''': Ti^MTPir.iT^-iLTi^irT^iinrT'^aTTCitiiimrLninrcrriiirariirïïi'Tiirrr^iriTrininir.nnnfT^tinicvTOnr'axl OebrnlW bfl Uw® IHecfrfscïe Installaties uitsluitend Zij waarborgen absolute veiligheid, comfort en vele andere voordeelen NEDERLANDSCH FABRIKAAT N.V. MAATSCHAPPIJ TOT EXPLOITATIE VAN ELECTRISCHE APPARATEN „COIHfOR T" ALBERTIXESTRAAT 28, 'S-GRATENHAGE - TEE. 70901 Aan de herfsbbeurs, welke op 31 Augustus begint, zullen ongeveer 8500 exposanten deel nemen. Hiertoe behooren meer dan 20 Ne- derlandsohe firma's, welke o.a. met kunst aardewerk, tabakspijpen, glas en kristal, emaille artikelen, zeemleder, horloge-arm banden, artistieke lampen, lederwaren, re clameballons, sanitaire installaties, kardcer- machines en electrische klokken uitkomen. Dc Najaars-Messe duurt tot en met Vrijdag 5 September, waarop aleen een uitzondering geldt voor de sportartikelen-afdeeling en de textielgroep, welke respectievelijk op 4 en 3 Septcmlier gesloten zullen worden. In het RingmesShaus, waar de „Reclame- Messe" gehouden wordt, komt als iets nieuws de speciale tentoonstelling „Jeder kann wer- ben", om aan de kleinere bedrijven te doen zien, hoe «ij met beperkte middelen toch een doeltreffende reclame kunnen maken. In Duitschland wordt de collectieve propaganda steeds meer toegepast en betredeken firma's uit eenzelfde bedrijf, die in verschillende deelen van het rijk gevestigd zijn en daarom geen concurrentie van elkander behoeven te vreezen, de propagandamiddelen gezamenlijk waardoor zij tegen betrekkelijk geringe kos ten toch de beschikking hebben over eerste klas materiaal. Ook dit zal men op de ten toonstelling „Jeiber kann werben" in oogen- schouw kunnen nemen. De „Baumesse", welke in haar nog betrek kelijk kort bestaan zeer in beteekenis is toe genomen, iheeft nu voor de vijfentwintigste maal plaats. Gelijktijdig zal de „Deutsche Bautag 1930" gehouden worden; het pro gramma vermeldt belangrijke onderwerpen en alleszins bevoegde sprekers. Ook zijn er technisch-wetensdhappelijke voordrachten over gemeente-reiniging, waarna demonstra ties van de nieuwste machines en werktui gen op dit gebied. Tijdens de najaarsheurs wordt op de „Ipa" (de groote internationale pelterijen- en jachttentoonstelling, die tot einde Septem ber geopend blijft) een druk bezoek verwacht. Vijf hallen van dc Technische Messe en een groot open terrein zijn voor deze hoogst be zienswaardige tentoonstelling in gebruik ge nomen. Bij vooruitbestelling zijn toegangs kaarten tegen verminderde prijs verkrijgbaar Vervroegde aflossing Intern. Gewapend betonbouw De directie van den Intern. Gewapend- beton-bouw maakt bekend, dat van 1 Nov. af alle nog uitstaande obligatiën der 7 pet! 15-jarige leening 1921 betaalbaar zullen zijn met f 1035.— Verwarming ambtswoningen Bepaald Is, dat voor het geheele rijksperso neel, gerekend van 1 Januari j.l. voor het genot van (centrale) verwarming, uitslui tend dienende ter opvoering van de tem peratuur in de ambts- en dienstwoningen en niet tevens ook voor het bereiden van spijzen e.d. de aftrek V/2 ten honderd zal bedragen tot een maximum van I 75 's jaars. I-Iaagsche uitbrei dingsplannen Ter Gemeentesecretarie ven 's-Gra.venlha- ge. afdeeling S. em B. (learner 32) zal tot en met 31 Augustus 1930 voor een ieder ter inzage liggen het ontwerp-plon van uitbrei ding voor terreinen, gelegen aan en nabij den Kweekerij-, den Raam- en den Waals- dorpenveg. B ezwaren tegen het ontwerp „Cursuswet De Samenwerkende Vereenigingen op het gebied van het Nijverheidsonderwijs heb ben zich met een uitvoerig adres gericht tot den Minister van Onderwijs, Kunsten en -Wetensohappen'am^^|i|gH^ta^ ken: „a. de vakken, genoemd art. 11, sub b van het ontwerp „Cursuswet" daaruit te lich ten, omdat door deze bepaling het organisch geheel van het Nijverheidsonderwijs zal worden verbroken, waardoor het Avond- Nijverheidsonderwijs ernstig in zijn bestaan zal worden getroffen; ,yb. voorstellen, beoogende intrekking van art. 11 der Wet van 28 Juli 1924 (Stoparti kel), bij de Tweede Kamer aanhangig te willen maken". De „Cursuswet" beoogt, aanvullend on derwijs te geven aan de niet-leerplichtige jeugd. Dat is op zichzelf best. Maar zij be trekt daarin ook het onderwijs dat aan de avondscholen voor Nijverheidsonderwijs wordt gegeven, dat een geheel andere sfeer en andere leiding eischt dan in het nieuwe ontwerp-wet wordt voorgeschreven. Het Avond-Nijverheidsonderwjjs dient te worden gegeven door leeraressen en leera ren, die, na theoretische vooropleiding, eerst na jarenlange practijk-ervaring daar voor geschikt, zijn. Zij moetên voor iederen cursus voorbereidende werkzaamheden ver richten, als het maken van voorheelden enz. Rekening houdende met de zich steeds wijzigende practijk en liet toepassen van nieuwe technische constructies, zullen zij ook huiten de schooltijden daaraan hun voortdurende aandacht moeten geven. De opofferingen, die zij zich daarvoor moeten getroosten, worden thans eenigszins ge compenseerd door de bepalingen der Nijver heids-onderwijswet, welke voor hun func- Uit ons land vertrekken daags vóór de opening der IVIesse, dus op Zaterdag 30 Au gustus, 's imorgens en 's avonds een extra- trein tot verlaagd tarief. Op Duitsch grond gebied wordt door de spoorwegen heen en terug een reductie verleend, ook aan hen die afzonderlijk reizen, maar steeds geldt als bepaling, dat men in het bezit moet zijn van een entreebewijs voor de Leipziger Messe. De kantoren van het Messeamt te Amsterdam (Singel 116) en Rotterdam (Schiekade 181) .verstrekken alle nadere inlichtingen. De middel eeuwsche fassade van de Moskee van Sultan Achmed te Konstanti- nopel, waaraan veel Oostersche romantiek verbonden is. e bouwplannen van Parijs in verband met de wet Loucheur Parijs is dat kunnen we gerust zeggen, daar een ieder het er mee eens zal zijn, op het gebied van stedenbouw een der Europeesche steden, die het meest achteraan- komt. Zien we naar Rotterdam, den Haag, Am sterdam, Weenen, Berlijn, Keulen, Madrid, Barcelona, dan bemerken we, dat regeerin gen en gemeentebesturen er naar streven den bewoners der groote steden het leven zoo dragelijk mogelijk te maken en zich bij de eischen van het moderne leven aan te passen. Te Parijs is men nog niet zoover. Wei heeft men bij de verschillende poorten van Parijs de Porto de Champerret, de Porte de Versailles, de Porte de Si. Cloud enz. een paar honderd nieuwe moderne huizen gebouwd, maar het klinkt bijna als een be spotting, die als „MIDDENSTANDSWONINGEN" aan te duiden, want een huur van 10.000— 20.000 francs per ja<ar kan in Frankrijk niel als een huurprijs voor den middenstana worden aangemerkt. Daarentegen is de omgeving van Parijs, zoover het rechtsgebied van de stad zich uit strekt, de z.g. Banlieue, een schade voor een wereldstad als Parijs. In deze Banlieue liggen n.l. armelijke krotten, smakelooze villa's, groezelige fabrieken, welker onge zonde rookwolken zich over de geheele om geving verspreiden, en open terreinen, waai- mede schaamteloos wordt gespeculeerd, in de grootste wanorde dooreen. Er is reeds teveel onheil aangericht, dan dat het ooit meer geheel zou kunnen worden goedge maakt. Ook door de nieuwe bouwwet zal hieraan weinig kunnen worden veranderd. DE WET LOUCHEUR. Louis Loucheur heeft zich, toen hij twee jaar geleden Minister van Arbeid was, hel verwezenlijken van het hoogp ideaal tot doel gesteld: iederen burger zijn eigen woning. In zijn ijver ging hij zelfs zoover, zich te ver binden door een wet, die 13 Juli 1928 tot stand kwam. De „wet Loucheur" is het meest grootsche, wat sinds lang op het gebied van de bouwwetgeving tot stand kwam, en kan dan ook eerst na jaren tot uitvoering komen Zelfs gaf Loucheur voorschriften, wat den bouwstijl betreft. Ook hierin moest z.i. een heid eijn. Dat is niet zoo op te vatten, dut de Minister een bepaalden stijl voorschreef hij was overtuigd, dat de opvatting dei Fransche architectuur niet de eenig juiste is Het kwam dan ook met zijn bedoeling over een, een onderzoek in te stellen in andere landen. Een studie-commissie werd in. hei leven geroepen, die reizen maakte en nog maakt naar verschillende landen, met name naar Duitschland, Nederland en Oostenrijk waar men de beste uitingen van bouwkunst vond. De rapporten van deze reizen zijn bur- ten-gewoon interressant, waarvan wij hier de zij dringend verzoe- hoofdinhoud willen mededeelen en bepalen wij ons in dit artikel, waarvan wij do details vonden in het „Centraalblad" bij de bouwplannen der stad Parijs als uitvloeisel van de wet-Loucheur. Sedert deze wet is aangenomen, heeft het stadsbestuur een prijzenswaardigen ijver aan den dag gelegd, om aan den woningnood, dit- te Parijs tot ongekende hoogte is gestegen, zoo al niet opeens een einde te maken, dan toch dien binnen de grenzen van het draagc- lijke terug te brengen. Na een arbeid van maanden is het den districtsbesturen gelukt, een begin te maken met de oplossing van het probleem. Het zou ons te ver voeren, de technische en economische kwaliteiten van het plan- Loueheur uiteen te zetten. Wij willen ons enkel beperken tot de groote lijnen, waar naar het geheel zich richt. In een onlangs gehouden zitting van het stadsbestuur werd een plan aangenomen tot het bouwen van 18000 goedkoopc en 2000 woningen met een middelmatigen huurprijs De 18000 goedkoope woningen worden uitslui tend gebouwd voor den „Openbaren Dienst voor goedkoope woningen" (Office Public d'Habitations Bon Marché). De woningen van middelmatigen huurprijs worden voor de helft gebouwd door dezen dienst en voor de andere helft door do stad. De stad zal de kosten bestrijden door het uitgeven van obligaties en aandeelen. Dat het bouwen der middenstandswoningen gedeeltelijk door den „Openbaren Dienst voor goedkoope wonin gen" gedeeltelijk dooiede stad geschiedt, vindt ties de zekerheid der „vaste betrekkingen Sfl "VMST "T"" ss rsfi weezen niet geheel onverzorgd achterlaten. Het organisch verband tusschen het Dag en liet Avond-Nijverheidsonderwijs moet DE INDEELING raar het oordeel der N.O.-vcreenigingcn, porden gehandhaafd. Het stadsbestuur heelt voor elk der beide le. de goedkoope huizen: huizen met ééD of twee kamers en keuken of één kamer en een gemeenschappelijke woonruimte: 25— 2e. middenstandshuizen: de afmetingen zijn ongeveer dezelfde als die van de goedoope huizen, doch er zal op de volgende wijze comfort in worden aange bracht: 60 zal centrale verwarming worden jebracht en een badkamer (niet geinstat leerd). Een lift zal er niet in zijn, maar ei wordt ruimte voor opengelaten, om die latei te kunnen aanbrengen. De overige 40 zal centrale verwarming hebben, een hadkame# met volledige instal latie en een lift. De verhuurder zal evenwel een toeslag kunnen eischen voor badkamer en lift boven de wettelijk vastgestelde huur, een bedrag van 15 daarvan niet te boven gaande. Van deze huizen zal 20 bestemd zijn voor huurders, die zelfstandig een beroep uitoefenen; twee, drie of vier kamers zijn dan berekend voor eigenlijke woonkamers en twee voor de uitoefening van het beroep De verhuurder kan in dat geval een toeslag eischen van niet hooger dan 25 van de huursom. Na deze regling bleef voor het stadsbestuui nog het moeilijkste probleem op te lossen: de bouwgrond. Het was zaak, wilde men eer. einde maken aan de grondspeculatie, hierbij met groote beslistheid op te treden, zonder evenwel overijld te handelen. Voor de middenstandswoningcn had men een oppervlakte van 47 H.A. gerekend; pei jaar moest dus 9.4 H.A. worden bebouwd, voor de eene helft door den „Openbaren Dienst", voor de andere helft door de stad. Voor de goedkoope woningen had men een ongeveer even groot terrein gerekend, zoo dat de uitvoering van het geheele bouw plan 90 H.A. zou beslaan. Uit een onderzoek naar den beschikbaren bouwgrond bleek, dat men thans nog lang niet aan deze oppervlakte toekomt. WAT BESCHIKBAAR IS le. Voor de stad Parijs zeH: op de gesloopte wallen 155100 M2. in het centrum der stad 31434 M2. 2e. Voor den „Openbaren Dienst": op de gesloopte wallen 103600 M2. in het centrum der stad 6S57 M2. Totaal 296991 M2 of ongeveer 29 H.A. Voor de eerste twee jaar (Juli 1929Jul 1931) is dit voldoende: maar om het houwer van 1931 tot 1933 te kunnen voortzetten, zal men naar nieuwe terreinen moeten omzien. De gemeenteraad heeft daarom aan stadsbestuur opgedragen, zoo spoedig moge lijk naar bouwgrond uit te zien, om dan ver volgens de beschikbare perceelen te verdee- len tusschen de stad Parijs en den „Openba ren Dienst voor goedkoope woningen" en eer leening te kunnen sluiten voor den aankoop. J~JOE MEN BOUWT MET ANDERMANS GELD Het Jaarverslag over 1928 der (roodo) Alg. Coöp. Woningverceniging te Den Haag bevat eenige aardige mcdedeelingen, welke we onzen lezers niet mogen onthouden. Ter leering en ter vermaak voegt „Ons Eigen dom" er aan toe. Menig huiseigenaar heeft last met een woncr gehad als hij óf geen toestemming voor het plaatsen van een antenne wilde ge ven of er eenige voorwaarden aan verbond, welke hem voor eventueele schade dekten. Deze vereeniging van soc.-dem. en getinten en tot óe socialisatie geneigden zeggen, dat het bestuur zich genoodzaakt zag „maatrege len te treffen om vernieling, tengevolge van het plaatsen en verplaatsen van dakanten nes tegen te gaan. De enorme kosten dien tengevolge, waardoor andere herstellingen of verbeteringen moesten worden uitgesteld, waren aanleiding daartoe. Geld uitgeven voor bovenstaande vernielingen, daar heeft niemand wat aan cn een bestuur zou zijn taak niet goed begrijpen door, ziende wat er gebeurde, daaraan geen paal en perk te stellen. Gaarne wil het medewerken om de liefhebberij en vooral die op radio-gebied te bevorderen, maar het mag niet ten koste van anderen gaan." Als arbeiders-jiuurders in de woningen van particuliere huiseigenaren deze woor den eens ter harte namen! Hoe de predikers van den soc.-dem. heil staat zelf optreden tegenarbeiders, nog wel in dienst van hun eigen coöperatie, d. w. z. in hun 'eigen dienst, dat bewijst de volgende passage afdoende: „Enkele onzer leden meenen, dat onze mcnschen net goed genoeg zijn, om op hen hun booze buien te laten uitrazen, ook al kon terzake hoogstens een inlichtende op merking tot ons bestuur worden gericht Dringend en beslist wijst ons bestuur 'er op, dat ons personeel slechts de uitvoerders zijn van de opdrachten hen door ons bestuur ge geven. Het bestuur meent zich te kunnen onthouden van de opmerking dat b.v. een timmerman in dienst onzer coöperatie even goed mensch is, als welke onze ledenbewo ners ook." En hoe het met de betaling in dit voor portaal van den heilstaat gesteld is, kan men nagaan uit deze verzuchting: „In de huurafdracht moet zeer beslist verbetering komen. In den loop van dit jaar moest ons bestuur van den Dienst van Stadsontwikke ling en Volkshuisvesting een schrijven ont vangen, inhoudende de ernstige vermaning, dat het totaal-bedrag der huurschuld veel te hoog werd." Ons dunkt, dat is 'n niet onaardige col lectie opmerkingen envoor particuliere huiseigenaren waarschuwingen. De financieele gesteldheid van de A. G W. is ook waard even bekeken te worden. De inlegsommen, dat wil dus zoggen het eigen stamkapitaal, staan op de balans voor f 28.950, welk bedrag door een reserve, een fonds, kantoorexploitatie, een saldo van vo rige jaren en een saldo ad f 1400 over 1929 'n totaal kapitaal uitmaakt van f 32.8S7.451/2. Intusschen werkt ze met gemeentelijke ka pitalen van f 188.523.20, f 385.861.47^, t 1.089.480.13 en een van het Burg. Pensioen fonds gegarandeerd door do gemeente van f 290.759.98, in totaal maar niet minder dan f 1.954.574.78', 2, ongerekend nog het geld voor het vijfde complex, dat pas in dit jaar in gebruik is genomen en dus in het volgende erslag zijn intrée zal maken. Het stamkapi taal is dus niet 2 pet. van het benoodigd be drag. niet eens 1 pet, maar op en al 0.17 pet. En dan nog niet ccna jjan de stichtings- Jaarverslag Algemeene Coöperatieve Woningver eeniging. kosten, maar van het bedrag na afschrijving. Op het complex Beijersstraat te Den Haag dat f 214.389.80 heeft gekost en nu is afge schreven op f 188.523.20, is een saldo winst gemaakt van f 7142.10 bij een huuropbrengst van f 27.293.39. Dat is 14.5 pet. Het complex Goudenregenstraat te Den Haag heeft gekost f 42l.023.95Vi, leverde een verlies f 4120.35 bij een huuropbrengst van f 26.310.04 bij een kapitaal van f 3.385.861.47d. i. 7.1 pet. Het oorspronkelijk f 1.144.871.S9 gekost hebbende complex Delareyweg, het smarte- kind, „geeft als steeds een aanmerkelijk te kort". Het verlies beliep f 28.224.30V2 bij een huuropbrengst van f 54.606.96, d. i. 5 pet van het kapitaal. Er is f 8108.79 voor onderhoud besteed moeten worden aan dit complex, en hoe noodig dit was leert de mededeeling, „dat het vrij grondig opknappen van aantal woningen aan de Winburgstraat niet heeft nagelaten den post „Onverhuurd" en „Oninbaar" zeer gunstig te beinvloeden. Van in totaal ruim f 5100 in 1928 beliepen deze beide posten op f 1900 terug in 1929, waar dan nog bij kwam, dat door een getroffen regeling met den geldschieter, de huren in die straat met 25 tot 80 cents per week ver hoogd konden worden tot f 7.25 voor de be nedenwoningen, f 6.50 voor de eerste en f 6.75 voor de tweede étages. Inderdaad zijn dit stevige verlagingen. Nemen we als ge middelde 50 cents aan, dan komt het op 6.45 resp. 7.14 en 6.9 pet Intusschen maakt 't verlies nog ruim de helft, 51.7 pet. van de bruto huuropbrengst uit. Wat er toch wel absoluut op wijst, dat de huren te laag zijnl Het complex Lijsterbesstraat (Den Haag) stichtingskosten f 297.918.47 heeft als winst f 2.302.08^2 opgeleverd bij een huur opbrengst van f 28.228.79, welke van het ka pitaal 9.78 pet. uitmaak. Nu zijn de percentages van de huur vol strekt niet te hoog, maarde particuliere huiseigenaren, die ook niet meer maken, worden door diezelfde categorie menschen immer op alle mogelijke wijzen uitgemaakt. Laten we het complex Beijersstraat even opzij, dat in een normale rekening niet mee kan, dan is op de overige drie complexen bij een bruto-huuropbrengst van f 81.832.22 eer zuivere winst gemaakt van f 5223.83^2- We mogen der A. G W. den lof niet ont houden, dat zij de eenige der woningbouw- vereenigingen is, welke haar jaarverslag en cijfers publiceert. Dat prouveert voor haar. Waarom de andere het niet doen, daar kun nen we slechts naar gissen. Dat het verslag afbeeldingen bevat van het nieuwe complex Moerbeiplcin spreekt haast vanzelf. Maar het plaatje van het in térieur is niets meer of minder dan lichte lijk misleidend. Er staat simpel onder: In terieur huiskamer Moerbeiplein, maar er had moeten staan: Interieur van den best gesitueerden inwoner en van een der groot ste typen woningen. Een gewone arbeider kan zich geen tafel van een binnehuis-ar- chitect van naam aanschaffen. Beter ware geweest een interieur een der gewone typen benedenwoningen voor kleine gezinnen die in verhouding duur zijn want dan had men kunnen zien dat het hoofdvertrek (van de heide andere spreken we maar niet eens) zóó klein is. dat er heel moeilijk zelfs door iemand niet smaak, iets behoorlijks Van te maken is. Een dergelijk trucje is een bestuur van se rieuze mannen, cn dat is het bestuur der A.CIV, stellig, onwaardig. JRONDPRIJZEN EN MARKTWAARDE Naarmate een gemeentelijk grondbedrijf meer en meer het karakter van monopolie nadert en er dus steeds minder particuliere gronden aan de markt komen, mist men een zuivere vergelijking om deze waarde te kun nen bepalen. De kostprijs van den grond? Maar dit leidt tot de grootste ongelijkheden. De bestemming van den grond, de aard an den voorgenomen bouw? Het behoeft geen betoog dat men ook daarmee alleen niet kan uitkomen. Waar verschillende factoren in aanmerking moeten worden ge nomen, kan het niet anders of men moet bij de bepaling van den erfpachtscanon GEVEN EN NEMEN met al de gevaren, die daaraan verbonden zijn. Hoofdzaak is, d&t de rechtvaardigheid in het oog gehouden wordt en vooral wordt gewaakt tegen een opdrijven van den canon. Maar ook al maakt men op die wijze het grondbedrijf tot geen bepaald nadeel voor de burgerij, daar blijft altijd het feit, dat de burgerij in het algemeen en terecht meer waarde hecht aan het bezit van een pand op „eigen grond" dan aan een „op erfpacht" want die pacht is een BLIJVENDE LAST, die op het bezit blijft drukken, óók als er slechte tijden komen, waarin die druk te zwaar wordt. De erfpacht drukt ook de waarde van het pand en maakt verkoop moeilijker en nadeeliger naarmate de mijn van erfpacht zijn einde dichter nadert. De eigenaar van een pand op erfpachts- grond heeft een gevoel van gebondenheid en van onzekerheid, waarvan hij bevrijd zou zijn, wanneer hij met het pand ook den grond gekocht had. Zeker, er wordt druk gebouwd op erfpachtsgrond en de huizen D e heer L. van den Berg te Hillegers- berg deelt ons het volgende mede: Terrazzo- of granietvloeren kunnen wor den aangebracht zoowel op beton- ala op houten ondervloer, en zijn een fraaie, duur zame en nnadlooze, alzoo aanitaire vloer bedekking. De vloeren zijn in diverse kleurvariatiec uit te voeren, en zijn, mita door vakkundue menschen aangebracht, in vele opzichten te verkiezen boven andere vloerbedekkingen, omdat zij, le zeer weinig aan slijtage onderhevig zija 2e bijna geen onderhoud vereischen 3e gehea] naadloos rijn, welk laatste punt vooral bij toepassing in scholen en zieken huizen. consutnptiewinkels etc. van zeer groot belang is. Een vroeger bestaand bezwaar tegen deza vloeren, n.l. het vertoonen van z.g. krirnp- 6cheuren. is door een juiste toepassing van een nieuwe werkwijze geheel op te heffen. Van groot voordeel irwag verder nog ge noemd, d«t ooi: bij deze uitvoering, de vloe ren nog beduiden lager in prijs zijn, dan eenig andere gelijkwaardige vloerbedek king. Hetzelfde ken ook gezegd worden van on ze Bitumineuze Houtgranietvloeren, welke door een scheikundige goede samenstelling, een fraaie en duurzame vloerbedekking ge ven voor kantoren, schoollokalen, woonver trekken, etc. Wij vernomen dezer dagen vnn iemand, dat bovengenoemde vloeren goed voldeden» Red, „De Bouwwereld". worden ook wel verkocht, maar dat ia waarlijk niot te verwonderen, waar veelal de gemeente langzamerhand vrijwel allen beschikbaren grond in handen heeft gekre gen en daardoor bouwers en koopers feite lijk dwingt. Meer dan op eenig ander terrein wellicht, is ten aanzien van de gemeentelijke grond- politiek een zoo beperkt mogelijke gemeen- telijke bemoeiing het meest in het belang der burgerij te achten. F 7.50 PER WKK VOLGENS HUURKOOPSYSTEEM TE KOOP SCHIEBRO» 2 tvumers on Suite. Acacialaan. boven SSlaeplumer* Inlichtingen F. VAH BOVEN Groothandel In Spiegel III en Vensterglas Ailbrachtjkade 163-164 Telefoon 34214 lunuwneunann Vlugge bediening Prima kwaliteit L. VAN DEN BERG Gewapend Beton- en Kunststeenwerken, Terrazzo- i^ri vloeren en Gootsteenen. Bitumineuze Houtgraniet- gl vloeren. KERSTANT V. D. BERGELAAN 2a HILLEGERSBERG - Telef. 42587 Rotterdam in 36 AL lange, 43—65—86 cM. breede, plooibare, strooken DOODT GELUID! Vraagt voorbeelden van toepassingen voor plafonds, muren en in betonbouw. Officieele, vergelijl*de Regee- ringscijfers met soortgelijke materialen op aanvrage, verkrijgbaar. 40' A 60% kolenbesparing! Importeur: Fa. G. KEHLENBRINK Jr. Zuidblaak 2 - ROTTERDAM Teleloon 66768 WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 OPSLAGPLAATS ROTTERDAM aan den Zwaanshals No. 203-205 - Telefoon No. 40891 TE HUUR prijzen 42.50 tot f 37.50 per maand. Allen U voorzien van compleet ingerichte badkamer. Te bevragen: 1^ Bouwbedrijf Gebr. WERNER Geraniumstr. 230 DEN HAAG, Tel. 38184 en op het werk Gouverneurlaan DEN HAAG, Tel. 18465 Inininuniiiiiiiiiniiiimu m Voldoende woningruimtc. Dat is WO li III U tegenwoordig een factor van be- teekenis. Het woningtype in Den Haag voor iets grootere gezinnen is over het algemeen te klein. Kom daarom deze week eendlijken aan de aan de Goeverneurlaan en Van Zeggelenlaan te 's-GRAVENHAGE, met zijn moderne WINKEL- en WOON HUIZEN (4 of 6 Kamers met volledig Ingerichte Badkamer). Maximum comfort. Hl Administratie Mij. „AMSTERDAM", Gouvernetirlaan 626,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 9