VAGANTIE-ADRESSEN Uit de Pers. BINNENLAND. Huiduitslag. Kerknieuws. ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1930 TWEEDE BLAD PAG. S Met het oog op de groote drukte bij onze administratie, nu zoo velen onzer lezers met vacantie gaan, wordt men vriendelijk verzocht, deze tijdelijke adresveranderingen zoo spoedig mo gelijk op te geven, liefst enkele dagen van te voren. Komen zulke aanvragen op het laatste oogenblik, dan is het niet zeker, dat men aan z'n nieuwe adres direct den eersten dag de krant al ontvangt en hierop stellen de lezers zelf toch zeker even grooten prijs als wij. VOOR EEN ALGEMEENEN OMROEP SAMENWERKING GEWENSCHT. Op het door ons aangehaalde artikel van prof. Slotemaker de iBruine in de „Ned." antwoordde „De Maasbode": Men heeft een plan voor een nieuwe re geling of niet; heeft men er een, dan vraagt men dóérop adhaesie: heelt men niets; dan is een concentratie van men- schen, die wel iets anders willen maar niet weten wat, van geen waarde. Men roept geen menschen op om te pleiten voor een regeling, welke „van later zorg" is. Dit blijkt hier het geval te zijn: wij weten nóg niet wat „men" wil. De heer S. d. B. zelf schijnt echter een soort regeling te hebben uitgedacht. Maar hij helpt ons van den wal in de sloot. Niet alleen zou zijn voorstel de heele radio-ellende weer opnieuw laten begin nen, maar het zou de verwarring eerst ten top voeren en het vraagstuk eenvou dig onoplosbaar maken. De c.h. afgevaardigde, wil nog een om- roepvereeniging. Deze zal dan achttien karaats „algemeen" moeten zijn volgens ministerieele keur. Zij zal de helft van den zendtijd hebben bedoeld zal wel zijn: één zender en alle „niet-algemee- nen" zullen dan over den anderen zender mogen beschikken. Hetgeen de heer S. de B. voorstelt, lijkt veel op het spoorloos verdwenen advies van den Radio-raad, dat verleden jaar, in October, in ons blad werd besproken; het is nóg slechter dan het daarop vol gend advies, dat de Radioraad einde Fe bruari van dit jaar, uitbracht. Wat de hoogleeraar voorstelt, is geen regeling, maar een advies, bedenksel, waarop een regeling wel gefantaseerd, maar, bij de bestaande wet, en in de hui dige omstandigheden, nooit verwerkelijkt kan worden. Het schijnt ons technisch be slist onuitvoerbaar in verband met den beschikbaren zendtijd, en voor de omroe pen principieel onaanvaardbaar. Indien prof. Slotemaker de Bruine gaat praten met deskundigen, van welke richting ook zullen zij hem direct aantoonen dat, wat hij wil, een hersenschim is. Wij mecnen, dat de beslissing, welke Minister Reymer, op grond van de wet, dorst te nemen van veel meer wensc'ne- lijkheidszin getuigt. Want eenerzijds heeft zij de vrijheid der bestaande om- roepvereenigingen intact gelaten, haar geen gedwongen samenwerking opgelegd en haar niet genoodzaakt te gaan concur- reeren met een zgn. algemeen program, dat zij zelf mede zouden moeten verzor gen. Zij, die deze Ministerieele regeling, goedgekeurd door een overweldigende meerderheid in de Kamer, achteraf be strijden, dienen te komen met andere, werkelijk voor uitvoering vatbare rege ling als zij de eerste geannuleerd wen- schen. Toen de regeling van Minister Reymer in de Kamer was aanvaard, hebben wij direct geschreven, dat er nu zou komen „de zoo gewenschte samenwerking der verschillende omroeporganisaties bij de verzorging van het, door den Minister vooropgestelde, algemeen program". Daartoe, zoo schreven wij, is noodig, dat er geen waan-monopolies worden ge handhaafd en daartoe is ook noodig, zoo voegen wij er nu aan toe, dat geen nieuwe monopolies worden geschapen. Drie groo te, in vrijheid ontstane omroepen, hebben zich tot samenwerking bereid verklaard: het wachten is op de eene vereeniging, welke verbitterd is, omdat de toepassing van de Radio-wet haar uit een geprivile gieerde positie verdreef. Wij blijven gelooven, dat op meer dan één gebied betere samenwerking tusschen de omroepen gewenscht en mogelijk is* de Volksuniversiteitsregeling bewijst dat. Maar deze samenwerking moet in vrij heid geschieden. De Minister heeft voor deze samenwer king een basis geschapen in den vorm van een algemeen program. Laten zij, wien „de eenheid der natie" zoo ter harte gaat, nu al hun invloed aanwenden, dat de bestaande basis wordt verbreed en ver sterkt en dat deze niet wordt vernield door degenen, die hun kracht zoeken in kleineering van anderen en in beleedi- gingen van een bewindsman, die eerlijk meende zijn plicht te doen. Aan theoretische constructies heeft nie mand wat. Maar, als er goede wil tot sa menwerking is, dan moet deze tot stand komen op den grondslag van een rege ling, zóó breed, dat bijna de geheele Volksvertegenwoordiging haar bekrach tigde. Het gaat alleen om een loyale uitvoe ring van deze regeling en dit is een zaak van de omroepvereenigingen. Als men ons komt vragen aan deze samenwerking te helpen, dan zijn wij gaarne bereid. Maar het bestaande helpen ondermijnen eer er iets beters voor in de plaats is ge steld, dat is nu volgens ónze opvatting van politiek een spel, waarvan men be ter doet zich te onthouden. PERMANENT HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE VERPLICHTE RECHTSPRAAK. Het ministerie van buitenlandsche zaken maakt bekend, dat op 11 Juli op het secre tariaat van den Volkenbond is neergelegd de akte van bekrachtiging van do verkla- ring van toetreding van den Ierschen Vrij staat tot de facultatieve verklaring inzake de verplichte rechtspraak van het Perma nente Hof van Internationale Justitie, over- komstig art 36, lid 2, van het statuut vah het Hof. Verder is op 28 Juli neergelegd de akte van bekrachtiging door Zijne Britsche Ma jesteit voor het dominion Canada van de verklaring van aanvaarding door Canada van de bovengenoemde facultatieve verkla ring. Door de volgende landen is thans de verplichte rechtspraak aanvaard: Abes- sinië België, Brazilië, Britsch-Indië, Bul garije, Canada, Denemarken, Duitschland Estland, Finland, Griekenland, Groot Brittanië, Haïti, Hongarije, de Iersche Vrijstaat, Letland, Litauen, Nederland. Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Oostenrijk, "Pa nama, Portugal, Siam, Spanje, Uruguay, Zweden. Zwitserland en Zuid-Afrika. INTERN. LUCHTVAARTCONGRES VAN 1—6 SEPT. TE DEN HAAG Over het Intern. Luchtvaartcongres, dat van 1—6 September te Den Haag wordt gehouden, zijn gisteren in een persconferen tie medodeelingen gedaan door den vice- president van het algemeene comité, Jhr. I. L. v. d. Bcrch van Heemstede en den secre taris, den heer H. Walaardt Sacré. Er blijkt voor het congres reeds zeer bevredigende belangstelling te bestaan, doch men verwacht, dat het aantal deelnemers nog grooter zal worden. Thans zijn reeds 467 congressisten ingeschreven, waaronder 370 werkende leden, die dus deelnemen aan den arbeid der sectie. Vermoedelijk zal het aantal deelnemers ongeveer 500 bedragen. Onder de deelnemers zijn 300 buitenlanders. Een-en-twintig re geeringen doen zich officieel vertegenwoor digen door een legatie. De Nederlandsche delegatie bestaat o.m. uit: Voor het departement van Waterstaat, Mr J. F. Schönfeld, administrateur, hoofd der afdeeling Waterstaatsrecht, E. Th. de Veer, directeur van den luchtvaartdienst, Dr. Ir. E. B. Wolff, directeur van den Rijks studiedienst voor de luchtvaart, Ir. A G. von Baumhauer, onderdirecteur van den Rijksstudiedienst voor de luchtvaart, J. J. van Drecht, hoofdcommies van den lucht vaartdienst, enz. Tal van autoriteiten op het gebied der luchtvaart in binnen- en buitenland zullen het congres bijwonen. Onder de ingeschreven Nederlanders zijn vertegenwoordigers van Kamers van Koophandel en van groote lichamen. Voor de zitting op 1 September, waarin de Prins het congres zal openen, zijn o.a. het corps diplomatique en vele civiele en mili taire autoriteiten uitgenoodigd. Het congres zal het karakter dragen van een burgcriuóhtvaartcongres. ZEEPAARDJES INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Wasch de aangedane plaatsen met wa.m water en Purolzeep en doe er dan wat Purol op, en bij jeukende of vocht-afscheidende uitslag en eczema bovendien nog wat Pmulpo der. Herhaal dit eiken dag, zoolang het noodig is. INTERN. TENTOONSTELLING DE SUIKER VAN 10—26 APRIL 1931 TE AMSTERDAM Van 10—26 April 1931 zal in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam een irternati nale tentoonstelling genaamd „De Suiker" wor den gehouden. Op deze tentoonstelling zal getracht wor den een duidelijk overzicht te geven van de groote beteekenis der suiker in onze huidige samenleving. De tentoonstelling zal zijn. al dus lezen wij in het prospectus, een vakten toonstelling in den waren zin des \vo rdr. en als zoodanig zal zij een zeer bijzondere plaats innemen in de groote rij der tentoonstellin gen. die jaarlijks worden gehouden. Het doel der tentoonstelling is het ver bruik van suiker cn de producten der sui kerverwerkende industrieën te bevorderen. Dit doel is internationaal, want vrijwel in alle landen kLinkt op dit oogenblik de leuze: Eet meer suiker. De tentoonstelling wordt gehouden voor en door de industrie eD handel. Er is reeds een eere-comité en t^n uitvoe rend comité benoemd. De burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt, treedt als eere-voorzitter op. Uitvoerige inlichtingen veretrekt voorts het prospectus, dat voor belangstellenden te verkrijgen is aan het secretariaat: Marnix- stnaat 3S0 te Amsterdam. LANDVERHUIZERS EEN INTERNATIONALE REGELING. In het Alg. Politieblad is de mededeeling opgenomen, da' op li Juni 1929 onder de auspiciën van den Volkenbond een inter nationale regeling is getroffen nopens tran- sitkaarten voor doortrekkende landverhui zers. De regeling en bijzonderheden over de inrichting der transitkaart zijn daarbij te vens vermeld. Deze regeling zal voor Neder land Tn werking treden op 1 October 1930 en is op dien datum eveneens reeds inwer king getreden voor de navolgende landen: België, Frankrijk, het Saargebied, Italië, Finland, Groot-Bri tannic en Noord Ierland en Duitschland. Ten einde misverstand te voorkomen, geldt als overgangsmaatregel, dat landver huizers in het bezit van poitiekaarten, vóór 1 October 1930 aan hen afgegeven, op de thans voorgeschreven wijze, worden doorge laten. RADIO-INSTALLATIES LEVERING AAN SPANJE De afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nij verheid vestigt er de aandacht op, dat blij kens een bekendmaking in de „Gaceta de Madrid" tot 27 dezer gelegenheid bestaat tot het indienen van aanbiedingen voor de le vering van een volledige radio telegrafische inrichtingen van de onderzeebooten C 3, C 4, C 5 en C 6, zoomede van oen station voor korte golven ten dienste van de school voor radio-telegrafie te Cartagua. De gunning, waorvan dag en uur te zijner tijd zal worden bekend gemaakt, zal plaats vinden in het Ministerie van Marine te Madrid. IN 'T MEISJES-VAC ANTIEK AMP Gister keerden vele Rotterdamsche meisjes, na een verblijf van cenige weken in het \acantiekamp te Gilze-Rijen in hun woonplaats terug. Dat er veel in 't kamp genoten was bewijst wel bovenstaande foto. SUIKERWETJE De Minister van Financiën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de Wet an 1 Augustus 1930 tot heffing van een componseerend invoerrecht op sommige soor ten van suiker in werking treedt 17 Aug. 1930 NED. HERV. KERK roep en: Te Dordrecht (vac.-Dr. J. Severijn), G. Alers te Nieuw-Lokkerland. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: Voor Wcstzaan, W. C. La- main te Leiden. AFSCHEID, BEVESTIGING INTREDE Ds. M. O 11 e v a n g e r, Ned. Herv. predi kant tc Papcndrecht, is voornemens op Zon- 21 September a.s. afscheid te nemen zijn tegenwoordige Gemeente en Zon dag 28 September d.a.v. tc Kampen intrede te doen, na bevestigd te zijn door Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden van De Bilt. Ds. H. ROELOFSEN. Ds. H. Roelofsen, em.-prcdikant der Geref. Gemeenten, wonende te Zeist, die een ope ratie heeft ondergaan, heeft het ziekenhuis weder mogen verlaten. Ilij is zeer verzwqkt, al behoeft hij het bed niet te houden. KERKGEBOUWEN Te Woudrichcm wordt met de restau ratie van den toren der Ned. 1-Ierv. Kerk weldra een aanvang gemaakt door de firma Paardekooper tc Den Haag. De kosten den indertijd door den Ilijksbouwkundige Sturm op 38.000 geraamd. Door de gemeente werd 5000 toegezegd, terwijl liet overige wordt gevonden door een subsidie van bet Rijk ton bedrage van 21.000 en van provincie Noord Brabant 9.000. Dc toren dagtcckcnt uit de eerste helft der 16e eeuw en is een fraai bouwwerk. RADIO KERKDIENSTEN IN NED. INDIE. In aansluiting aan een bericht in ons nummer van gisteren vernemen we nog, dat reeds op 20 Juli j.l. te Medan (Sumatra) twee kerkdiensten zijn uitgezonden: des voormiddags die van de Geref. Kerk en des namiddags die van de Prot (Herv.) Kerk. De beide pastores loei leidden deze dien sten. DE SACRAMENTEN. H. Kersten, predikant bij de Geref. Gemeente te Rotterdam (Boezemsin- gcl), hoopt Woensdag 27 Augustus a.s. tc Middelburg een lezing te houden over: ;,De Sacramenten". Vooral ambtsdragers in de Geref. Gemeenten zijn uitgenoodigd deze le zing bij te wonen. CATECHISATIEN. Op het Internationaal Congres voor Gods dienstige Opvoeding werd gewezen op de noodzakelijkheid van catechisatiën. In vele Engelsche en Noord-Amerikaan- sche Kerken, aldus de „Ref. Kirchenzeitung" bestaan deze niet. De predikant noodigt <«1- leen voor het afleggen van de belijdenis des geloofs de jongelui drie of vier keer op een praatuurtje, om kennis met hen te maken. ergenoegt er zich met de Zondags school. Thans staan die Kerken voor het feit, dat het opkomend geslacht alle kennis omtrent Schrift en Eelijdenis ontbreekt, waarom een roep ontstaat naar de catechisatiën. ANGLICAANSCHE KERKEN. Droeve uitspraken. De ter Lambethconferentie vergaderde bis schoppen der Anglicaansche Kerk hebben de aldaar genomen 307 beslissingen gepu bliceerd. Er is een uitspraak gedaan ten aanzien van „vrijwillige kinderbeperking", dat deze wordt toegelaten niet op grond van Chris telijke motieven en veroordeeld indien egoïste begeerten daartoe leiden. „Indien .om cenige reden de conceptie af te keuren zou zijn, indien er een deugdelijke moreele reden is waarom de weg der abstinentie niet zou worden gevolgd, kunnen wij het gebruik van wetenschappelijke methoden om conceptie te voorkomen niet veroordee- len". Nadruk is gelegd meer op de motie ven dan op de methoden. We moeten zeggen, dat deze uitspraak «ener Christelijke Kerk allerdroevigst is te noemen, wijl in strijd met de geestelijk- zedelijke beteekenis van Gods Woord. Wat betreft de waarde van den arbeid der vrouw voor de Kerk is aanbevolen, dat de vrouw in de buitengewone godsdienst oefeningen liet woord voere en geestelij ken bijstand verleen, Dat is een nieuwe concessie aan eman cipatie en feminisme. Evenzoo door Gods Woord veroordeeld. Een encycliek vergezelt deze besluiten, en zegt, dat twee bewegingen tot dc hereeni- ging der Kerken thans in het eindstadium zijn gekomen, namelijk dc hereeniging met de Orthodoxe Kerken en met de Oud-Katho lieken. Hieromtrent behoeven we weinig of niets op te merken. Wat betreft de huidige ontwikkeling van het wetenschappelijk en wijsgeerig denken, wordt door de Conferentie opgemerkt, dat deze een gunstige atmosfeer voor het geloof schept. Deze uitspraak legt een klaar getuigenis af van de sfeer waarin de Anglicaansche Kerk ademt en meent te mogen ademen, 't Is gansoh zeer droef. DARBISTEN. In Juli j.l. herdachten de Plymouth Broe ders, ook Darbysten genaamd, hun honderd jarig bestaan. De stichter was John Nelson Darby. De Plymouth Broeders hebben beduidenden invloed uitgeoefend op Kerken ook buiten Engeland. APOSTOLISCHE KERK Te Enkhuizen hebben naar de N R. Ct. meldt, een groot aantal Gemeenteleden de Hersteld Apostolische Zendinggemcente zioh niet langer kunnen vereenigen met de plaats door den apostel J. H. van Oosbree die het beheer heeft over alle Gemeenten Nederland en koloniën, ingenomen. Volgens de leer, die het meerendeel voorstaat, woord van don apostel autoritair en mag door niemand aan critiek worden onderworpen In het ambt van apostel staande, heet deze kerkvorst de plaat sbekleeder van Christus te zijn. Een aantal vooraanstaande leden uit de kerk getreden. Zij scharen zich aan de zijde van den heer Grootveld, uit Sche- vcningen, die hier tot nog toe meestentijds de godsdienstoefeningen leidde. GEORGANISEERD ATHEÏSME. Het officicele Jaarboek voor 1930, dat door de Sovjei-Regecring wordt uitgegeven, bevat een Statistiek van alle vereenigingen en in stellingen van godloochenaars, die direct of indirect de godsdienstige beweging en de Kerk bestrijden. Aan de spits van deze athe ïstische organisaties staat „dc centrale orga nisatie van werkende leden van den bond van godloochenaars", die 800.000 leden telt Deze centrale organisatie is onderverdeeld in verschillende afdeelingen, o. a. een afdeeling voor de nationale minderheden en een voor wetenschappelijke vraagstukken. Dan volgt een afzonderlijke organisatie voor het gouvernement Moscou, met ver schillende ondorafdeelingen voor nationale minderheden, voor de bestudecring van godsdienstige gebruiken, voor de soldalen vr.n het Roodc Leger. Het voornaamste orgaan van dezen bond het zesmaal per maand verschijnende tijd schrift „De godloochenaar aan dc werkbank' (Besbochnik u stanka), dat een oplage lieefl an 170.000 exemplaren. Verder verschijnt er im de veertien dagen: „Het Panorama «h godloochenaars" met een oplage van S0.000 Bovendien verstrekt de „Krasjana Gazet.i" anti-godsdienstige lectuur en allerlei Marxis tische boeken op gebied van natuurweten schappen. Op de tweede plaats komt de vereeniging „de Godloochenaar", die een eigen uitgevers zaak bezit met een eigen tijdschrift ..Dc Atheist" (4000 exemplaren) en het gei'lu- streerde blad „De anti-godsdienstige mensch" (22.000 exemplaren). De taak van deze laatstgenoemde organisatie bestaat 'ooral hierin, dat zij de bevolking moet o stroomen met anti-godsdienstige literal in dat zij zal zorgdragen om in overleg i le werkende leden van den Bond van 2 loochenaars, de strijd tegen den godsdienst i meer ideologische wijze te voeren. Verder wijst Moscou nog op enkele anti godsdienstige cultureels instellingen, n.l 1. De anti-godsdienstige universiteit vou het Proletariërs-district. „De anti-godsdienstige tentoonstel'.in der Raden-syndicaten" niet de ondcrafdee- lingen: de afstamming en de evolutie mensch; oude godsdiensten cn hun sprong; de godsdienst van de oude Egypt o- naren, Assyriërs en Bahylonicrs; de gods diensten van Griekenland en het oude Rome; het Christendom een samenraapsel vroegere godsdienstige begrippen; de godsdienst als grondslag van het Czare regiem; godsdienst als rem voor den sociale opbouw; godsdienstige feestdagen en alge meen drankmisbruik. „Het centrale anti-godsdienstige 1" (dat ondergebracht is in het vroegere Strastnoi-klooster) met de verschillende ai- deelingen, o. a. geschiedkundig materiaal over den godsdienst; bewijsstukken over dc tegen-revolutionnaire actie der kerk; allerlei gegevens over de geschiedenis en den tegen- •digen toestand in dc anti-godsdienstige beweging. 5. Het museum der Centrale Vereeni oor de werkende leden van den Bond Godloochenaars. 6. Het verplaatsbare tooneel „de Godloo chenaar". Al deze musea en anti-gods* stige tentoonstellingen zijn gratis toeganke lijk voor arbeiders, boeren, soldaten van li Roodc Leger en leden van eenigc arbeidei jeugdorganisaties. KERK EN JEUGD. Een vijftig jaar geleden lieten de Schot- sche Kerken liet geheele onderwijs over aan den Staat. Alleen de Roomselicn en de Epis copaten richtten hun eigen Scholen op. Thans klaagt men steen on heen. dat de jeugd in godsdienstig opzicht dreigt om te komen en zelfs de Vrije Kerken hebben moeite haar jeugd voor zich te behouden. EMANCIPATIE. De Zuidelijke bisschoppelijke Methodisten kerk in Noord-Amerika heeft uit haar hu welijksformulier dc wóórden verwijderd, dal do vrouw haar man onderdanig zul zijn m den Ileere. Men acht dit niet meer in over eenstemming niet den tijd, waarin wij leven. ERFENISSEN. In de „Saambinder" der Geref. Gemeenten wordt een vraag behandeld betreffende een erfeniskwestie. Er is in een familie ongenoegen ontstaan over de erfenis van een overleden bro-r. Deze had geen kinderen en vermaakte een gedeelte der erfenis aan een neef, die van kindsaf bij hem gewerkt had en meusehe- 1 ijkerwijs de zaak had helpen opbouwen. De broers en zusters van den overledene zijn hierover nogal gebelgd en meenen zelfs grond voor hun ergernis te vinden in Nu- Het antwoord zegt: Hoe geheel ten 00. rechte! Numeri 27 spreekt van de erfdochtereo. Zelafead had geen zonen, wel vijf dochteren. Een dochter erfde echter niet. Doch daa zou, omdat er geen zoon was, de erfenis van Zelafead verloren gaan. En dat mocht niet. De Heere bestelde dan ook, dat wanneer iemand sterft en geen zoon heeft, de erfenis op zijn dochter zal komen. Als de gestor- ene geen kinderen naliet, dan werd zija nalatenschap verdeeld onder zijn broederen. Als ook dc.ze ontbraken, onder de broederen zijns vaders, en voorts aan de nabestaanden 1 zijn geslacht Het gaat niet aan uit deze Mozaïsche wet ten te concludeeren, dat het bovenbedoelde familielid geen recht had zijn neef, die hern jaren heeft gediend een deel zijner erfenis toe te kennen. Wie weet niet, dat in Nuin. 27 de zorge Gods zich uitspreekt daarover, dat elke stam zijn eigen erfdeel behouden Daarom ook mochten erf-dochteren met huwen dan niet een man uit den stam, waar toe zij zelf behoorden. E11 al geldt nu als regel nog, dat do naaste familie erft, de uit zonderingen zijn in de ceremonieel? wet, d.e met den tijd van het Nieuwe Testament wegviel, oqs niet verboden. Het betaamde den munnureerenden broe ders en zusters van den overledene wel, den voorrang van den neef te erkennen en over hun hebzucht beschaamd te zijn. NIET HET EERSTE. Van Ds. Jac. van Nes, Den Haag, ontvin gen we het volgende schrijven: 't Zij mij vergund even een rectificatie van U tc vragen \an oen bericht in Uw blad van Donderdag 14 Augustus. U gaf daar .».a door mij niet groote belangstelling cn blijd schap gelezen verslag van de samenkomst in „Lommerrijk" te Hillegersberg in 't be lang van de Zending onder dc Joden, een samenkomst, waartoe ik ook was uitgenoo digd, maar lichte ongesteldheid verhinderde» mij te gaan. Échter het opschrift: „ligt eerste Neder landsche Jodenzendiugsfeest" geeft '11 on juistheid te zien, welke om verbetering vraagt. Dc samenkomst le Hillegersberg toch ma? er volstrekt geen aanspraak <.p maken, het eerste Nederlandsche Jodeu- zendingsfeest te zijn. Wat toch is het geval? Reeds in 1889, en wel op den 24en October, werd in Utrecht gehouden: „Onze eerste Zendingsdag voor Israê 1", gelijk wijlen Ds. G. Kropveld, de predikant, die als Jood geboren werd, dien noemt in een kleine, te Heusden bij A. Gezelle Meer burg uitgegeven brochure. Zendingsdag en Zendings f e e s t is in wezen hetzelfde, moge de naam ook anders klinken. Die eerste Zendingsdag voor Israël in 1SS9 ging uit van dc commissie voor de Christelijke Gereformeerde Zending onder Israël, waarvan Ds. Gezelle Meerburg prae- ses, en Ds. Kropveld secretaris-pemiingmeos- ter was. Op 23 October werd er 's avonds in do Chr. Geref. Kerk op de Breestraat een bid stond gehouden, geopend door den bekenden l'trechtsclien predikant Ds. van Minnen, waar Ds. Biesterveld (later Prof. Biester- veld) preekte over Jerem.a 31 35—37, en de talrijke schare bepaalde bij „dc vas tigheid van Gods verhond met Israël Op 2i October spraken in de vergadering, waar velen uit allerlei plaatsen des land» bijeen waren, waaronder ook oe toenmalige arbeiders onder Israël Ds. Adler, en de hee- ren Bloch, Ivorff en van Os, verschillend.! sprekers over belangrijke onderwerpen. Zoo behandelde Dr. H. Buvinck van Kampen: „H c t Jodendom van onzen t ij d", Dv J. van Andel: „Israël in de Apoca lypse", cn Ds. Elzcnga: „Schriftma tig h e i d der Zending onder 1 s- ra 1". De genoemde Zendingsarbeiders, die nn-t van de Chr. Geref. Kerk waren, spraken al len een hartelijk woord. 't Was een uitnemend geslaagde Zendings dag, naar 't oordeel van Ds. Kropveld. Te Hillegersberg werd dus niet de eerste Zendingsdag voor de Joden gehouden! Wo BUBELSCH MUSEUM. ilag 20 Augustus a.s. des i onds 8 uur hoopt de heer Jac. W. van Voorst. Godsdienstonderwijzer, tevens Custos van Museum, een dienst te leiden bij den Tafcer- nakcl. Hemonylaan 19 a, te Amsterdam. Toegangsbewijzen zijn 0 0.25 per persoon vooraf te verkrijgen adres: Bureau voor Inwendige Zending, Stadhouderskade 137, telefoon 26410 en voorzoover nog plaatsen beschikbaar zijn, 's avonds aan dc zaal. VERLICHTING DIERGAARDE Ondanks het buiige weer werd gisteravond In de Rotterdamsche DiergatM illuminatie ontstoken. Op sommige plaatsen gaf de verlichting een verft Hierbovende hoofdingang tegenover dt üiergaardelaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 5