lliruwr |toltsép ttfiromitt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken llit de Pers. BINNENLAND. &BONNEUBN?! Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 10.151 >er weck t 3-25. Voor het Buitenland bij Weke- Ujksche zending Dij dagelijksche zending „7. Alles bil vooruitbetaling Losse Qumrners 5 cent met Zondagsblad 7 cent Eondagshlad niet afzonderlijk verkrijgbaar No 3126 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 15 AUGUSTUS 1930 ADVERTENTIE Van t int 5 rpenls t Likt reaal oirei °-2v' Ingre -4ede.fe< Uneer. van 15 regels „2J0 Elke regel meer .145 Bij contrnct belangrijke korting. Voor het bevragen aan bet bureau wordt berekendf O-1® 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit TWEE bladen EERSTE BLAD. ONBEHOORLIJK. Het Kamerlid, de heer W. Drop, heefl, blijkbaar op instigatie van zijn frac ie, hit in hem gestelde vertrouwen geschonden, [tij is overgegaan tot publicatie van de rappor ten' inzake de stakingsrelletjes te Maastricht, welke rapporten op de Griffie der Tweede Kamer als „vertrouwelijk" waren neerge legd. Tot publicatie werd overgegaan omdat 'Je zaak zoo uitermate belangrijk is, speciaal voor de moderne arbeidersbeweging, en om dat de regeering tot heden publicatie wei gerde, althans tegenhield. Doch noch het een noch het ander geeft aan het Kamerlid hei moreele recht om tot publicatie over te gaan en van den parlementairen weg af te wijken. Het Reglement van Orde voorziet niet in dit geval. De stukken werden niet uitdruk kelijk onder geheimhouding overge legd en disciplinaire maatregelen kunnen tegen het Kaïnerlid dus niet genomen wor den. Ook gebeurt het meermalen dat op grond van deze vertrouwelijke missives Ka merleden critiek oefenen op de regeering. Doch dan heeft de Kamervoorzitter de lei ding, en kan deze desnoods den spreker het woord ontnemen. De' heer Drop waagde zich daaraan niet, en koo6 een manier, welke slechts achteraf veroordeeld kan worden. Of dit zal geschieden, moeten we natuur lijk afwachten. De voorzitter zal hem straks in hut openbaar een reprimande kunnen ge ven. Ken ander lid der Kamer zal liet in be hoor lijk gedrag kunnen diskwalificeeren. Doch daarmee i6 het dan ook afgcloopen. Ilcl is dus, om zoo te zeggen, aan hel fai sot'n van een Kamerlid overgelaten, wat hij met ter visie neergelegde stukken za! Iohii Wip een tekort aan fatsoen heeft, houdt zich niet aan de wet der traditie en beschaamt het in hém gestelde vertrouwen. Dit' is het nare in deze zaak. Het prece dent van den heer Drop moet de regeenng wol kopschuw en uitermate voorzichtig ma ken bij het ter visie leggeu voor de leden, «n anderen zullen allicht het onbehoorlijke voorbeeld volgen. Het hek is van den dam. De heer Drop en met hem de roode kamer fractie, welkt zich veelszins zoo parlemen tair weet te gedragen, gaf hier een voorbeeld van schending van vertrouwen. Niet: ter navolging! een bietebauw voor bieten bouwers. l'n 6toute beweringen overtreffen de vrij zinnig-democraten in den laatsten tijd zich zelf en hun voorzichtige leiders uit een vroegere periode, zooals Dr. Bos en Mr. Drucker. In den Radio-strijd'zijn ze het meest on- verdraagzaam-vrijzinnig; als roekelooze ont wa'penaare staan ze nummer één in de rij; ten opzichte van de handelspolitiek zijn ze de meest doctrinaire vrijhandelaars, Liever mag het land te gronde gaan, dan dat iemand raakt aan 't heilige huisje. En zoo verpolitiekt is deze partij, dat de heer We6terdijk zelfs zijn stem aan het Suikerwetje niet mocht geven, hoezeer het zijn boerenziel ook pijn deed. Natuurlijk moet het nu zoo voorgesteld worden, dat de bietenbouwere tocb niet ge baat zijn met het wetje en dat het geld in de zakken der suikerfabrikanten en raffina deurs zal verdwijnen. Aldus bet jongste nummer van de „Vrij*, democraat" Doch, wanneer het blad dit De weei'd heeft, vestigt het direct de aandacht op ?qn tot beden niet bevestigd kran te ij bericht, waarin gezegd wordt, dat „ver schillende industrieelen uit de suiker ver werkende bedrijven, naar aanleiding van de aanneming van het Suikerwetje door le Tweede Kamer, de hoofden bij elkaar ge stoken en de mogelijkheid overwogen heh bcii om hier te lande een suikerraffinaderij opte richten op coöperatieve basis, zulks omdat men van oordeel is, dat hel te heffen compenseerend invoerrecht op suiker de suiker verwerkende industrie in ernstige moeilijkheden zal brenger»." Op grond van dit gerucht verklaart de redactie van de Vrijz.-democraat op stelli- gen toon: Die suiker verwerkende industrieelen zijn dus van plan. liever dan f 2.40 per 100 K.G. suiker meer te betölen, zelf de kosten van het raffineeren te dragen Ze zullen dus ruwe buitenlandsche suiker laten komen die vrij is van invo- - recht ende Nederlandsche bieten boeren die men wilde beschermen, zullen de dupe hiervan worden. In stede van „beschermend" zullen ze worden benadeeld. Ze zullen successieve lijk ophouden met den verbouw van bie- ;en en het succes van dit suikerwetje zal heel goed kunnen bést aan in de ver nietiging van onze nationale bietenpro ductie! Dit is min of meer belachelijk Want te uit en te na is verzekerd, dat de bevolking het gelag, dat is, de duurdere suiker zal betalen en aet valt overigens moeilijk in re zien, dat in d r scherpen concurrentiestrijd Alleen de fabrikanten de winst zouden op strijken en boeren, burgers en industriee len van alles de dupe zouden worden. Trouwens, indien men ruwe buitenland sche suiker invoerde en daardoor de bieten- bouw onmogelijk zou maken, dan w daartegen ook nog wel middelen te vinden. De redactie stelt het al le tragisch voor, om zoodoende niet al te zeer bij de boeren in discrediet te komen wegens de vrijz.-demo- cratische poging om ze elke bescherriiing onthouden. Bovendien vergeet de redactie van do „Vrijz.-democraat", wat een medewerker op een andere plaats in hetzelfde nummer schreef: „In het resultaat van wetten var- gist men zich wel meer". Precies. Men heeft indertijd gedemon streerd met dure schoenen, als gevolg van het Schocnenwetje. En incn h§eft zich in hel resultaat geheel vergist. Men teeken. thans donkere perspectieven voor de bieten bouwers, men maakt ze bang met bietebauwen (in vroeger tijd schrik beelden voor de kinderen), doch men ver geet, dat men „zich in het resultaat van wetten wel meer vergist." De strijd der roomsch-katholieke steen zetters te Amsterdam is in een merkwaar dig stadium gekomen. Men kent de hoofdgedachte. De Syndicalistische Federatie heeft de overmacht in een onderdeel van het bouw bedrijf en maakt van die meerderheids macht een schandelijk misbruik Wie niet tot deze organisatie toetreedt, wordt een voudig uit zijn werk en brood gestooten. Meer in 't bijzonder gold dit thans de roomsch katholieke steenzetters, die ten bloede toe vervolgd worden; wier veiliehe.d gevaar loopt en die tevergeefs werk trach ten te krijgen. Midden in ons land, waar de over-groote meerderheid der bevolking niets van bet communisme of syndicalisme moet hebben; hc-erscht over een deel der andersdenkende arbeiders een syndicalistische terreur; wordt do gewetensvrijheid belaagd en" lijdt men om zijn Christelijke geloofsovertuiging ver volging. Men vraagt zich met angstige bezorgdheid af, wat hét-worden zou. als in meerdere centra der bevolking het communisme de overhand kreeg. En daarom heeft de strijd dezer steenzetters een algemeene beteekenis Hier spitst zich de tegenstelling tusschen revolutie en Christelijke belijdenis toe. En dit benauwend conflict krijgt nu nog een kwaardige exponent door het feit. dat m nsch katholieke kerken te Amsterdam gecollecteerd za! worden voor de noodiijden de steenzetters. De Roomsch Kath. kerk gaat er- spoediger dan esni'ge Protösta ntsclie kerk toe over om zich in te laten met een arbeidsconflict maar dit besluit is toch we! zeer ongewoon en bewijst de geweldige en principieele be teekenis van het conflict. En. hoezeer we van mecning zijn dat de berken der reformatie wel sociale gerechtig beid hebben te prediken, doch zich als regel afzijdig dienen te houden van sta kingen en uitsluitingen; we kunnen ons best voorstellen, dat zij bet voorbeeld der roomsch katholieke kerken zouden volgen, indien christelijke arbeiders in de positie der steenzetters kwamen te staan. Twee opmerkingen zijn hierbij op haar plaats. Allereerst, dat u i t deze toespitsing van den strijd der geesten weer overduidelijk blijkt, hoe onmogelijk dé bewering is. dat geloofsovertuiging en vakorganisatie niets met elkaar te maken hebben. In de tweede plaats en dat is in dit geval van veel meer beteekenis, treedt de waar heid van de Openbaring van Johannes in jteeris duidelijker licht; wie het teeken van be* beest niet draagt, wordt van de markt des levens weggedrongen. De tijdon zijn wel ernstig en het revolutlo lire gevaar is wel groot. Het communism dat de vrijheid belooft, wil van gewetens (•rijheid niets weten, zoodra hel de macht o handen heeft. DE ONGEREGELDHEDEN TE MAASTRICHT De Aicuwc RoUerdartsche Courant, den loop der gebeurtenissen merrioreerénde, gecjl aldus haar oordeel weer: Elke motiveering van deze op het he leid van burgemeester en commissaris van politi*» geoefende kritiek onthrecat. hoewel een opsomming \an de grond-'h hiervoor, in verhand met de weinig over tuigende voorstelling van zaken in hul eerste rapport van den advocaat-generaal (vojgens de ..samenvatting") en de daar om daartegen gerezen bedenkingen, een minimuin-cisch mag worden genoemd Wij hebben er indertijd op gewezen, dut er zekere - nok in Het Volk ter snrftKe gebrachte - aanwijzingen waren (hoewel wij ons te dezer zake niet tot een geve» tied oordeel gerechtigd achtten), volgons welke de schietpartij uitgelokt was duur een ondisciplinair optreden van lagere po litiebeambten onder leiding van den voor zittar der r.k.- agentenvereeniging en een adjunct-inspecteur, die op hun beurt on der den invloed stonden van de r.-k geestelijkheid. Deze zou steeds op een krachtig, ostentatief machtsvertoon door een verbod van samenscholing e.d. tegen over de stakers hebben aangedrongen, hetwelk zij in het belang van de r.-k. vak- beweging wenschelijk oordeelden, doch waarvoor zij bij den burgemeester en den commissaris van politie geen medewer king kreeg. Redén waarom toen op den avond van 16 October door onder den in vloed der geestelijkheid staande leden vau liet politiepersoneel op eigen houtje dé be kende hinderlaag is gelegd met de nood lottige-gevolgen, ten aanzien waarvan in- tusschen allerminst vaststaat, dat ook niet uit "de rijen der van verschillende kanlen ingesloten demonstranten is ge schoten. Zijn deze aanwijzingen juist? Het Volk van 7 Augustus spreekt opnieuw als zijn meening uit. dat er heel andere machten dan de burgemeester en de commissaris van politie zijn geweest, welke aan het werk waren in een richting, leidende tot het bloedvergieten van 16 October. Over de verantwoordelijkheid voor de schiet partij op dien avond wordt echter a! evenmin iets door de regeering me-Jege- deeld als over de redenen, welke haar er toe hebben geleid den burgemeester en den commissaris van politie haar ontevre denheid te betuigen over het door hen gevoerde beleid Men kan alleen zeggen, dat het oordeel van den Minister van Bin nenlandsche Zaken en Landbouw in deze schijnt te strooken met het oordeel der r.-k. geestelijkheid, die mede door haar in vloed op een deel van het politiepersoneel een contra-leiding heeft gegeven tegen het verantwoordelijke hoofd van de oolitic en zijn eersten ambtenaar, ondanks hei feit, dat ook de gemeenteraad het inr.cbt van deze beiden heeft gedeeld. Het is zeer zeker niet doenlijk voor een buitenstaander om tot een gevewtjgde overtuiging te komen, maar wel kan moet men zeggen, dat de geheurtenissi door de onvoldoende mededpelingpn der regeering cn de ..samenvatting" van he: eerste rapport van den advocaat-generaal allesbehalve zijn opgehelderd.-en dat de betrachte geheimzinnigheid geen vertrou wen wekt. Te minder is dit het geval, na dat door hel aandeel dat deze minister van binnenlandsche zaken en landbouw als tijdelijk voorzitter van den minister raad heeft gehad in de vaststelling van de schuld hij de betreurenswaardige ge beurtenissen tijdens den aanslag op W-I lemstad. ernstige twijfel is gerezen aai de overeenstemming van zijn rechtsgevoel met dat van de meerderheid der natie. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAATWEZEN De consul der Nederlanden te Bremen, de heer H L. Baron, is met een verlof van drie weken van zijn post vertrokken. Mejuffrouw E. Honigsheim is belast met de afdoening der zaken van het consulaat De consul der Nederlanden te Panda (Li kas:. Belgisch Kongo). [r. J. Schutting, zal met ingang van 42 September a.s. met een verlof van 5 maanden naar Nederland ver trekken. Ir. j. F. Vaes, aan wien in de Nederland- sche taal geschreven kan worden, is belast met de waarneming van het consulaat. De heer J. L. de Bruyn. is ter vervanging an den heer J. G. van Schaardenburg, he last met de waarneming van het vice-consd laat der Nederlanden te Krakau (Polen). ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besl. is aan J. van Hasselt, direc teur van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. N.V te Amsterdam, verlof verleend tot het aan nemen van zijn benoeming tot officier der Phenixorde van Griekenland. POSTERIJEN EN TELEGRAFIE Bij Kon. besl. is. met ingang van 1 Oct I9:i0 bevorderd tot hoofdcommies bij het hoofdbestuur der P.T..T. A. W. H. van Straaten thans commies bij genoemd hoofd bestuur, en is met ingang van denzelfden datum, aan genoemden hoofdcommies op verzoek eervol ontslag verleend. GEDELEGEERDEN INT CONGRESSEN Bij Kon. besl. zijn benoemd tot vertegen woordigers van de Nederlandsche Regeering bij het in 19.30 te Praag te houden 10e Int Pénitentaire Congres, de heeren: mr. J. P de Mcijcre, directeur generaal van het Ge vangenis. Rijkstucht- en Opvoedingswezen; mr. .1 I!. H. van Schaik. voorzitter van het Centraal College voor de Reclasseering; prof. mr. J. Simon van der Aa, vertegen woordiger der Nederlandsche Regeering in de „Commission Internationale Pénale et Périitontinii-e", en mr. II. J. Spit, O. I. hoofd ambtenaar met verlof, laatstelijk directeur Justitie in Nod. Oost Indic. GENERAAL BAUD De vciiej'aal-majoor-litulair Jhr. Mr \V. V. R. K. Baud, oud-commandant van dc voormalige dienstdoende schutterij te 's-Gra venhage. die reeds sedert 1S92 adjudant in buitengewonen dienst van II.M. de Koningin is, zal aanstaanden Zaterdag 16 Augustus zijn 90ste»n verjaardag vieren. HOFBERICHTEN H. M. DE KONINGIN MOEDER. Op 3 September a.s. hoopt H. M. de Ko ningin-Moeder de Zuiderzcevisscherij-ten toonstelling te Enkhuizen te bezoeken. PRINS HENDRIK Prins Hendrik is voornemens een bezoek te brengen aan het van 21 tot en met 23 Augustus le 's G ra venhage te houden inter nationaal concours hippique. Z. K. H. zal ook deelnemen aan het din»r, dat ter gelegenheid van het concours op Zaterdag 23 dezer wordt gegeven. DE FRANSCHE OPLEIDINGSSCHEPEN PERM. HOF INTERN. JUSTITIE drie nederlanders voorgedragen Het Volkenbondssecretariaat te Genève heeft de lijst van 55 candidatcn gepubliceerd, voorgesteld door de nationale groepen, voor de verkiezing van rechters voor het Perm Hof van Intern. Justitie voor een periole van negen jaar. Op de lijst komen drie Ne derlanders voor. nl Prof f)r W. .1. M van Eysinga, voorgesteld door de Australische en Engelfiche groep; Mr J Limburg, voorge e'eld 1oor de Zweedsche groep en Mr. J Kostprs. voorgesteld door de Albaneesche en Nederlandsche groep. BORNEO DE GRENSREGELING Hét Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat op 6 Augustus te 's Gra ven I age de uitwisseling heeft plaats gehad van de ëkten van bekrachtiging van Het op Maart 1928 aldaar tusschen Nederland en Groot Brittannië en Noord-Ierland, gesloten Verdrag tot nadere vaststelling van een ge deelte der grens tusschen het Nederlandsche gebied op het eiland Borneo en Scrawak. INTERNATIONALE FOTOTENTOONSTELLING VERLENGD TOT 16 AUGUSTUS Tengevolge van het drukke bezoek'is de Internationale Fototentoonstelling van den Bond van N.A.F.V, in het Stedelijk Museum te Amsterdam verlengd tot en met 16 Aug TENTOONSTELLINGSBELA GEN .DE HEER STOOP EERE LID Ter vergadering van de Nederlandsche Verecniging voor tentoonstellingshelnngen. gehouden in een der zalen van hel Departe ment van Arb., Handel en Nijverheid, heeft de heer Ir. L. I-I. N. Du four, namens de leden der Verecniging den scheidenden voorzitter den heer Ir. J. A. Stoop, dank gezegd voor alles wat de heer Stoop als voorzitter heeft errichL Onder algeraeene instemming werd de heer Stoop henoemd tot eere-lid van de Ne derlandsche Verecniging voor Tentoonstel lingsbelangen. BARNEVELDS EIERMARKT CANADEESCH BEZOEK. Ongeveer 250 Canadeezen hebben gister onder leiding van Mr. El ford een bezoek gebracht aan de Barneveldsrhc eiermarkt De burgemeester, de heer J. Westrik, ont ving de gasten en leidde hen over de markt rnnd. Daarna hegaf men zich naar het Nutsgebouw, waar de burgemeester den Canadeezen verschillende bijzonderheden omtrent ons marktwezen mededeelde. Na op de belangrijkheid der Barneveld- sche eiermarkt gewezen te hebben, bracht Mr. El ford, als voorzitter der Canadeesche Pluimveerluh. den burgemeester dank voor het gehodene. Daarna werden eenige ver ferschingen rondgediend, waarna men nog irersrhillende groote pluimvee-inrichtingen als Schimmers Broederij en Bremer's Kui kenfokkerij bezichtigde. KLOMPENBEURS TE CLINGE Men schrijft ons uit Zeeland Nog enkdie dagen en we staan weer voor de klompenbeurs. Verleden jaar was der# beurs een zoodanig succes, dal het alle ver wachting overtrof. Onk de koopers uit ver schillende streken moesten het bekennen, dat ze nog nooit zno'n klonipenbeurs hadden gemaakt 't Is dan ook niet te verwonde ren. dat de inzendingen op de a.s beurs nog grooter en talrijker zijn dan varleden jaar. En elk jaar blijkt meer en meer. van ■e cconté beteekenis deze industrie is voor ■•eland. Ook dit jaar zal de heurs op 2021 Alien* tus weer vele handelaars en helangslellen den naar Clinee brengen, want, die er eens geweest zijn. weten, dat er op dit gebied ook in Zeeland goede zaken ijn te doen. DROOGLEGGING DER ZUIDERZEE interessante film De drooglegging der Zuiderzee maakt sneller vorderingen dan men gedacht heeft Vooral die bevolking welke haar bestaan tot nu toe heeft gevonden op de zee komt thans met de vraag: „Wat nu?" Zij wordt echter niet aan haar lot overgelaten en kan medewerking verkrijgen om in de toe komst, zelfs in de allernaaste toekomst, langs andere wegen in haar onderhoud te gaan voorzien. Daarvoor is opgericht de „Centrale Commissie voor de Zuiderzee steunwet" Deze commissie heeft gemeend ook niet te moeten wachten tot de bevol king tot haar kwam. Zij heeft een zeer ern stige poging gedaan om tot die bevolking te komen. Daarvoor heeft zij een film laten maken om te komen tot een geleide lijke afwikkeling van het Zuiderzeevis- schershedrijf. Deze film is gister voor het eerst te Am sterdam vertoond in tegenwoordigheid van de leden der generale commissie voor de Zuiderzeestéunwet en een aantal burge meesters van Zuiderzee gemeenten. Dp aandacht wordt door deze film geves tigd op de verschillende vormen, waarin de commissie in staat gesteld wordt door de Zuiderzeesteunwet om de belanghebben den voort te helpen." Deze verschillende vormen zijn: tegemoet koming in de kosten van opleiding tot een ambacht of nieuwen werkkring; hulp en voorlichting ter verkrijging van werk voor ouders en zonals de wet tot nu toe luidt voorlichting hij de keuze van pen he roep voor de kinderen: erediet voor vervor ming of verplaatsing van bedrijf en ten slotte een geldelijke tegemoetkoming daar waar. niet door annwending van .eigen ar beidskracht voldoende middelen tot levens onderhoud kunnen worden verschaft. Het ligt in de bedoeling de film te ver tonnen op de Zuiderzeevisscherij-tentoon stelling te Enkhuizen en daarna in de voor naamste Zuiderzeevisschersplaatsen. CENTR COMMISSIFVAN RIJN- FN BINNENVAARTVERFFNIGINGüN DEZER DAGEN OPGERICHT. Tn een Dinsdag jl. gehouden vergadering hebben de belangrijkste vereenigingen van .particuliere Rijn- en binnenvaartreeders schippers opgericht de Centrale commissie van Rijn- en hinnenvnartvereenigingen in Nederland. met zetel Rotterdam. De algeheele leiding van deze een trale commissie is voorloopig opgedra gen aan een bestuurlid van de sleepvereeni ging Eendracht te Rotterdam. De centrale commissie stelt zich ten doel het behartigen van de belangen van de Ne dertandsche Rijn- en binnenvaart in het al gemeen en van de belangen van particuliere Rijn en binnenvaartondernemers in het bij zonder. Zij acht dit doel te bereiken door: a het hes'udeeren van vraagstukken, die voor de Nederlandsche Rijn en binnenvaart van belang kunnen worden geacht; b het plegen van overleg in aangelegen heden, die op de Nederlandsche Rijn- en binnenvaart direct of indirect van invloed zijn; c. het geven van vakkundige adviezen nl of niet in samenwerking met nndpren, aan overheidsorganen of andere lichamen, in za ken middellijk of onmiddellijk de belangen der Rijn en binnenscheepvaart rakende; d. het in beperkten zin ter kennis bron gen of in meer algemeenon zin puhliceeren van datgene, wat naar dp zienswijze der centrale, in het belang der Rijn en binnen scheepvaart of wel meer speciaal in het he lang van het particuliere Rijn en binnpn scheepvaartbedrijf, dient tc worden gedaan of nagelaten; e het plegen van overleg en waar mogelijk samenwerken met andere centrale bureaux en/of corporaties, voor zoover deze «•en zeil de of aanverwant doel beoogen. Zij zal zich niet inlaten met: a. overeenkomsten of geschillen tusschen werknemers en werkgevers: b. interne aangelegenheden de aangesloten vereenigingen; c. aangelegenheden van ondergeschikt of althans beperkt belang, die door de nange sloten vereenigingen zelfstandig kunnen worden opgelost, resp. geregeld. Op het werkprogram stnnn o m. de vol gende punten vermeld: 1. verbinding reep samenwerking zoeken met: a Centraal Ru reau v. Rijn en Rinnenvaart b. Nederl Binnenbennvaart bureau; c. Autoriteiten en buitenlandsche vereenigingen; 2 Verhetering landlngsgeleeonheid hd lig plaatsen der schepen te Rotterdam 3. Verruiming rivlemppervlak hoven de bruggen. 4. Binnenscheepvaartwel (Molengraaf). 5. Intern, binnenscheepvaartregeling. 6. Arhitrage. 7. Charters, ONZE VROUWENPAGINA Door vacantie van onze Redactrice zal deze week GEEN Vrouwen-pagina verschijnen. ALG. NED. VERBOND de heer d. hans neemt ontslag. Naar wij vernemen heeft de het-r D. Hans, met het oog op de drukke werk zaamheden aan zijn vele vereenigings functies verbonden, ontslag genomen als lid der Taalcommissie (Taalwacht) van 'i Algemeen Nederlandsch Verbond, als lid der Permanente Commissie voor de Taal- an Letterkundige Congressen van dat Ver bond en als bestuurslid van de Vereeniging Ons Hollandsch Lied". BOND VAN CHR. GEREF. J.V. de a.s. jaarvergadering. De Bondsdag van den Bond van Chr. Gere formeerde J.V. in Nederland zal plaate heb ben op \Voen6dag 20 .Augustus «.s. te Utrecht. De vergadering zal 'e morgens te 11 uur aanvangen. Op het programma voor de raorgenvergadering staat o.m. eon rede van Ds. Jansen, en behandeling van ver schillende Bondsvoorstel.cn. In de middagvergadering auopt Ds. A. NL Berkhof het onderwerp: „De Chr. J.V en de Chr. Sociale beweging" in te leiden, s Avonds houdt Ds. A Gruppen. van Zwaast- weeteinde, .cn opwekkende rede over: „Langs vaste lijnen". Luchtvaart DE K.L.M. ALS VLIEGENDE AMBULANCE. een mooi transport. De K. L. M. is dezer dagen weder belast met ziekenvervoer. Een driemotorig Fokker vliegtuig heeft dezer dagen een patiente, wier ruggegraat bij een motorongeluk in Engeland beschadigd was, van Crovdon overgebracht naar haar woonplaats Flens burg in Slceswijk-IIolstein. Het meisje werd begeleid door haar ouders en een dokter liet vliegtuig P.H.—A.E.Nbestuurd door den piloot Pellens, vertrok uit Lon den om 9.55 en landde te Flensburg 1120. Het vervoer door de lucht werd ter vermij ding van schokken door den dokter verko zen hoven eenig ander transport De hran card van het Ned. Roode Kruis, welke hij de K L M gestatinnneerd is. heeft mista kende diensten bewezen. De patiente kwam behouden te Flensburg aan en de opdracht gevers waren vol lof over deze transport- wijze. KA.M.-VLUCHTEN UITGESTELD Iu verband met het feit, dat door de slechte weersomstandigheden het vliegveld hjj' Vught in minder gunstige conditie is, heeft de K.L.M. besloten, om de aangekondigde passagiprsvluchten op dit vliegveld, dio van 16 tot en met 2-1 Augustus gehouden zouden worden, tot nader datum uit te stellen. KINGSFORD SMITH HERSTELD. ne Australische vlieger Kingeford Smith, die m het ziekenhuis te Middelburg ter ope ra tie was opgenomen, heeft gister geheel hereteld deze inrichting kunnen verlaten. Uit Oost-Indië VOLKSRAAD De afdeeling onderwijs In behandeling BATAVIA, 13 Aug. (AnetaV De Volksraad nam in behandeling de afdeel mg Onderwijs in het begrootingsontwerp 1931. De heer Soetadi wijst er op, dat het onder wijs altijd nog slechts 10 pCt van de begroo- tmg uitmaakt. Juist in deze tijden is hot ge- wenscht de ontwikkeling van het land door meer onderwijs te bevorderen Spr berekent dat van de 7.600.000 inlandse kinderen, die daarvoor in aanmerking komen, slechts 7.400 000 eenig onderwijs genieten Dc regee ring schiet dus nog tekort. Spr. meent, dat het aantal confcssionecle scholen te groot is in verhouding tot het neu traal onderwijs en verzoekt voor de zelfbe sturen ruimer financieelen steun, ..ok om de ongunstige verhouding tusschen confessioneel en openhaar onderwijs te verbeteren en drmgt nan op bespoediging van de regeling Ier pensioenen x-oor inland;.-K- onderwijzers. De heer H J de Dreu (I.SD.P.) besnreelct eveneens de verhouding tusschen confesso- nee! en openboar onderwijn. Hij is niet teeen subsidie maar z"ox-eel mogelijk moet »-..rdrn rekening gehouden met de wmvhen de- r>u. ders. Spr vraagt een algemeene herzienmir van de subsidieregeling en toont aan dat het grootste deel der scholen nog steed« een ot gebrek heeft ann erx-aren OMjerwijzerw onderwijzeressen. Hij geeft InïBrwegtng den eenigen weg. welke naar verMvfcng lei.lt in te slaan, nl verbetering der positie van het onderwijzend personeel Spr. bepleit ko.vloog onderwijs, invoering van e.-n schoolbela-ting en wenscht den invloed van de Inspectie van het Hollandsch-Inlandsch Onderwjj* op de on derwijzers t« beperken. HELPT ALLEN MEE ONS BLAD IN DE GEZINNEN TE BRENGEN. WAAS HET BEHOOBt

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1