DINSDAG 12 AUGUSTUS 1930 TWEEDE BLAD PAG. 6 INGEZONDEN MEDEDEEUNG STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS GEMEENTEREKENING B- en W. van Leiden brengen ter alge- meene kennis, dat de rekening en verant woording van de ontvangsten en uitgavi d zer gemeente over bet jaar 1929, met al de daarbij befaooremde bescheiden, aan den Ge meenteraad is overgelegd, tegelijk voor eon ieder, gedurende veertien dagen ter Secre tarie dezer gemeente ter lezing" is neergelegd, •n in afschrift tegen betaling der kosten, al gemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester, VAN STRYEN, Secretarie. Lsi-den, 12 Augustus 1930. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het poetkantoor Leiden en zijn bijkan toren werd dn den loop der maand Juli op spaarbankboekjes ingelegd 121.128.98 en terugbetaald 117.535.57. Derhalve meer in gelegd dan terugbetaald ƒ3503.41. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes be droeg 97 Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op 6taatsschuldboekjee inge schreven nominaal 3650 en afgeschreven ƒ8100. Derhalve minder in- dan afgeschre ven 4450. Het aantal nieuw uitgegeven ataatsschuldboekjes bedroeg 3. EXAMEN. OVERPLAATSING Majoor A .E. W. de Jong, commandant der 3de schóól-batterij van het 6de regiment veld artillerie, alhier, wordt 1 October overge plaatst naar Utrecht en is bestemd tofhoofd- mstructeur bij het 1ste reglmónt van het wapen. TER NAGEDACHTENIS VAN NICOLAAS DAMES. Het „Weekblad voor Bloembollencultuur" schrijft: Binnenkort zal een Comité zich tot de vakgonooten richten met het vooi-stel om ter eere van de nagedachtenis van wijlen Nicolaas Dames te Lisse, een gedenkteeken op te richten. Een monument voor dezen pionier-vak man, door het stichten waarvan het bloem bollenvak zijn erkentelijkheid uitspreekt voor hetgeen Dames ten bate van ons vak heeft gepresteerd. Waaruit het tegenwoor dige geslacht zal kunnen opmaken welke beteekenis aan het zooken en vorschen van dezen man moot worden gehecht cn bij den aanblik waarvan het nageslacht zal beseffen, dat de tijdgenootcn van Dames reeds inzagen, dat, wat deze wist te berei ken, van grootc cn blijvende waarde voor het geheele vak is geweest Dames is bij zijn leven niet officieel ge- cerd, trouwens hetgeen hij tot stand bracht deed hij nooit krachtens een of andere officieele aanstelling of in de een of andere functie. Hij toonde zijn preparatie-proeven, zijn schuurbchandolingswijzo, zijn kunst- mesttoepassing en zijn nieuwigheden slechts aan hem, die toonde cr belang in te stellen, maar sloot voor niemand zijn deur. Do vele vrienden die hij had, getuigen hot, dat de eenvoud en toegankelijkheid van Dames gepaard gingen met een eigenaardlgcn vrijheidslust, die alle handen verfoeide. Als resultaat van gesprokken in een klei nen vriendenkring, waarvan er nog slechts enkelen in leven zijn, was hij degene, die het ontstane denkbeeld om door een warmtebehandeling hyacinten voor vrocg- broei geschikt te maken, voor het eerst toepaste en dus wordt Dames terecht als grondlegger der preparatie geëerd. In aan sluiting daarbij is de schuurbehandeling van al onze bollen in zijn brein ontstaan en niemand, zelfs do minst ontwikkelde vak genoot niet, ontkent, dat door beide behan- dclingabewijzen het gebruik van zoowel tulpen als hyacinten is geworden tot wat het heden is. Men kan begrijpen, dat in ruimen kring do behoefte gevoeld wordt om dezo erken telijkheid in een daad om te zetten tot eer van zijn nagedachtenis cn tot leering van het volgend geslacht dat dezen beteekenis- vollen vakman niet persoonlijk zal hebben gekend. Eenigen tijd geleden is in den kring van Dames' persoonlijke vrienden de gedachte, waaraan thans uitvoering zal worden gege ven geuit en dit heeft geleid tot de vorming van een Comité van vakgonooten, waarvan Professor van Slogtercn de leiding heeft aanvaard. De plannen, door dit Comité uitgedacht, omvatten in de eerste plaats de oprichting van een monument in natuursteen, dragend de beeltenis van Dames. Aan den hekenden Hollandsohen beeldhouwer Bon Ingenhousz te 's-Gravcnhagc werd opgedragen een ont werp te vervaardigen van 'n gedenkteeken, Dames cn het bloembollcnvak waardig. Deze beeldhouwer, wiens naam onlangs met eere is genoemd als vervaardiger van het gedenkteeken voor Juliana van Stolberg, de stammoeder van het Koningshuls, is er wondergoed in geslaagd in zijn ontwerp neer te leggen dc gevoelens, die leven in den kring van de initiatiefnemers. Aan het gemeentebestuur van Lisse is verzocht het gedenkteeken te mogen plaat sen in den voortuin van het Laboratorium voor Bloembollen-onderzoek naast de Rijks- tuinbouwschool te Lisse. Een betere plaats is nauwelijks denkbaar. Als het mogelijk blijkt, zal daarnaast een fonds worden gevormd waaruit een Damos- mcdaillc voor bijzondere verdiensten jegens do cultuur kan worden uitgereikt. Ook dit denkbeeld achten wij zeer gelukkig. Een Ecre-comité van leiders van organi saties cn besturen in ons vak is in wording. Ongeveer half September a.s., als de grootste drukte voorbij is, zullen alle vak gonooten in de gelegenheid worden gesteld hun bijdrage te schenken voor deze plan nen. Intusschen is de sympathie er voor reeds zoo groot, dat het doorgaan er van is verzekerd. Het vrij groote bedrag, dat uit den aard der zaak met deze huldiging is gemoeid, zal echter niet door een klein aantal personen worden bijeengebracht. Terecht wordt, naar wij oordeelcn, ver wacht. dat dit sympathieke plan om „Hot Vak" dezen grootcn Vakman to doen eeren, waarlijk zal worden ocdemonstratie waaraan elk naar zijn krachten zal willen meedoen, w. DE OPTOCHT DER 3-0CT0BER- VEREENIGING GEEF U OP VOOR DEELNAME Ongemerkt komt de datum van Leiden's grootste feesten, de 3-Octoberviering weer in het verschiet, en hoewel naar buiten daarvan nog niet veel blijkt, wordt er binnenskamers aan de voorbereidingen van deze feesten reeds hard gewerkt. Zooals wij destijds reeds meldden, zal het glanspunt der feestviernig 1930 bestaan uit een Bloemenfeest, oen optocht, welke in alle opzichten wat praal en pracht betreft, zijn voorgangers in de schaduw kan stellen. Met opzet schrijven wij „kan" stellen, om dat het succes van dozen optocht niet In hoofdzaak en niet in de eerste plaats afhan kelijk is van de organisceraide 3 October- Vereeniging, maar van do deelnemers. Het Bestuur heeft alles gedaan om de deelname zoo aantrekkelijk mogelijk te multon: flinke bedragen worden sebchlkbaar gesteld voor prijizen in geld en/of kunstvoorwerpen en medailles. Het lijkt ons overbodig onze lezers op te wekken om aan dezen optocht deel >te nemen. Het Bloemenfeest belooft zooveel aantrekke lijks te geven, dait ieder, die daartoe in de gelegenheid is, er aan zal willen meedoen. De aan de versieringen verbonden kosten behoeven zeer zeker geen beletsel te zijn, daar met een kunst-zinnig oog en goeden smaak met bloemen reeds veel te bereiken is; vereonigingen op het gebied van land en tuinbouw kunnen bovendien al heel voor- deelig aan het voor versiering benoodigde materiaal komen. Zulk een Bloemenfeest kan en moet in Leiden, het centrum van bloemen teelt slagen en wel zeer luisterrijk. Daardoor moet getracht worden te bereiken, dat even als vorige jaren duizenden naar Leiden zul- komen om het 3 Octoberfeest mee te vieren. Waartoe wij echter wel gaarne <jen oproep willen plaatsen is: om niot te lang te wach ten met ei oh op te geven. Het wikken cn wegen van een en ander, het voeren van be sprekingen en ten slotte de definitieve Indee ling, bet opmaken en hot doen drukken van het programma kosten tijd endeze gaal 6nel, zóó snel, dat de dag van den 3en Octo ber voor de deur staat vooraleer wij het weten. Men lean het werk van de Optocht- Commissie nu ten zeersthe verlichten, door zich zoo spoedig mogelijk bij den voorzitter der Commissie op te geven. Voor verdere in lichtingen verwijzen wij naar de in dit blad voorkomende adverentie. Tenslotte wijzen wij nog op 'het volgende: zooals men hegrijpen kan, wordt niet ieder een, die zich opgeeft, maar voetstoots als deelnemer aangenomen. De Optocht-Commis sie wil de redelijke zekerheid hebben, dat zij, die zich opgeven met een versiering voor den dag zullen komen, die aan de door de Jury te stellen minimum-eischen voldoet Een dezer dagen ontving het Bestuur der 3-October-Vereoniging van Zijne Excellentie den iMnister van Defensie bericht, dat ook dti jaar weer de paarden en bespanningen van het 6e Regiment Vcld-Artillerle ter be schikking voor de a.s. 3-Octoborfeesten zullen worden gesteld. reeds in de commissie, letterlijk cn figuur lijk kent hij het klappen der zweep. Voorts zullen 's middags volksspelen plaats vinden, zooals mastklimmen, stoelendans, zaltloopen, touwtrekken enz. Do inschrijving voor deec spelen zal tot uiterlijk 23 Augustus opens/Aan. Des avonds 8 uur wordt een concert gevan- in de muziektent. Ten slotte zal er een vuurwerk afgestoken worden. Gebeurde dit andere jaren om 11 uur, ditmaal zal het een half uur vervroegd worden, dus aanvang haUelf. De verschillende commissieleden voor die spelem werden nu benoemd. Daarna kwam nog de verloting. Deze bleek een volmaakit succes te zijn. Nadat ieder der aanwezigen een gratis lot gekre gen bad, werden de overige loten bij opslag aan dear man gebracht Vooral voor dc jon geren was het een groote attractie. De loten gingen allen vlot weg. Wiens lot het eersL uit do bus kwam mocht kiezen. De heer Bloot koers een mooie ets van do Oude Kerk in lijst. Toen- volgde de heer Pronk Jr. met het kiezen va.i een mooie vlag. Het kistje sigaren was voor KL Muggo. Om halfelf werd dc vergadering door den waant voorzitter gesloten. STRAND-EVANGELISATIE. Dinsdag Ds. L. D. Poot, Haarlem, Ds, H. Metering, Katwijk a. d. Rijn. Donderdag: Ds. R. W. Akkerhuis, Maas sluis, Ds. Th. G. Tonnon, Hoogmadc. BLOEMPJESDAG. Ton bate voor het fonds tot bestrijding der tuberculose „Draagt elkanders lasten' van het Chr. Nat. Vakverbond zal den Mden Augustus a.s. alhier een bloempjesdag ge houden worden. INBRAAK IN CONSUMPTIETENT. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de consumptietcnt aan de Zuidzijde van den Boulevard, toebehoorende aan J. v. D. Vermifet wordt een aantal fles schen limonade en vele koeken. Men heeft zich toegang verschaft door liet uitbreken van een plank. WATERPOLO. Donderdagavond a.e. te 8 uur speelt in de Zweminrichting „De Zijl" alhier het eerste zevental valt „De Zijl" een vriendschappelij ke waterpolowedsirijd tegen „Plat II" uit Den Haag. WATERTEMPERATUREN. Hooge Rijndijk 9 uur 20 gr. C., 12 uur 19 gr. C. POLS GEBROKEN. Gistermiddag is op de Douzaslraat de 18- jarige C. P. van R. van een groentenwagon gevallen. Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij door den E. H. D. ter behandeling naar het Acad. Ziekenhuis moest worden ge bracht, EEN DAGJE UIT. Hedenmorgen zijn de grootere kinderen van de leden van do buurt- en speeltuin- vereeniging „Oosterkwartier" per extra tram naar Meyendel gegaan om een dagje pret te maken. Ze maakten eerst voorafgegaan door muziek van het Leldsch politie-muzlek- gezelschap een wandeling door de Kooi. De kleinere kinderen zijn Zaterdag reeds op een dagje in de speeltuin van Oud-Hortuszicht alhier, onthaald. Uit den Omtrek. HAZERSWOUDE LISSE AANRIJDING. Gisterenavond had bij café Wed. Strem, een aanrijding plaats waarbij dc waranda gedeeltelijk stuk gereden werd door een „oud Fordje"! COöP. VEILING H. B. G. Woensdag 13 Augustus: Voorm. 10 uur: Speciale Hyaclnthenveiling. Namiddags 2 uur: Plantgoedveiling. HOLLAND'S BLOEMBOLLENHUIS. Woensdag 13 Augustus voorm. half tien: Veiling van leverbaar. Tulpen, Galanthus- sen, Crocussen, Scilla's on andere bolgewas sen, die nu leverbaar zijn. Indien noodig voortzetting der veiling namiddags 2 uur NIEUWE AANSLUITINGEN NET LISSE. j 163 Beus, W. do, Chefmontour Rijkstele- i grafie, Heereweg 48, Lisse. I 4683 Bos, F., Rijksstraatweg 17, Sassenheim 4660 Buig, J. P. v. d., Poelier, Haarlemm. trekvaart 12, Noordwijkerhout. 4508 Baartman en Koning, N.V., Hoofdstr. 48, Sassenheim. 2735 Doornebal, H., Behanger en Stoffeer der, Ambachtstr. 42, Hillegom. 2716 Politiebureau. 4681 Graaff en Zn., N.V. H. de, Tuinbaas v. d. kweokerij Voorhout. 41 Grieken, N.V. L. van en Zn., Bloem- bollenbedrijf, Lisse. 896 Grieken, Leo van, TIeereweg 84, Lisse. 898 Juffermans, E. H. A„ Caféhouder, Engelenbrug 386, Lisse. 2738 Linden, J. E. v. d., Inspecteur Natio nale Levensverzekering, Leidschestr. 113, Hillegom. 2377 Lommerse, Nic. W., Bloembollcnkwee- ker, Haarlemmerstr., Hillegom. 899 Rosier, Gobrs., Kanaalstr. 66, Lisse. 897 Schalk, Adr., Kruideniers- en Grut terswaren, Julianastr. 89, Lisse. 2784 Scheleer en Co.'s, Internationale Ex peditie Rotterdam, Bijkantoor Hille gom, Stationsweg 172, Hillegom. 4626 Speelman, Joh., Kantoor, Sassenheim. 2611 Strobbe, P. F., Reparatie-inrichting voor automobielen, motoren en rijwie len, Hoofdstraat 168, Hillegom. 4530 Tol, M. van, In- en verkooper vai N.V. Boot en Co. te Voorhout, Beuken laan, Sassenheim. 2347 Veldhuijzen van Zanten Jr., R. J., Villa 't Eiland, Pastoorslaan, Hillegom. 4631 Weyden, J. v. d., Mest- en Rielhandel, Klinkenborg 7, Sassenheim. VERVALLEN AANSLUITINGEN. 2664 C. Sohrama, Stationsweg, Hillegom. 4659 Dijk, Jacobus van, Sassenheim. wednr. van A Hortensius 87 j. KATWIJK AAN ZEE ORANJE-VEREENIGING. Het programma van 2 September. vergadering van bovengenoemde ver eeniging, welke gisteravond in Casa Cara gehouden werd tot vaststelling vam het feest programma op Dinsdag 2 September, was zeer druk bezocht. Bij verhindering van den voorzitter, Dr. Eikelenboom, leiddo de secretaris, de heer J. J. Kraal, deze bijeenkomst. Do nolulen der vorige vergadering wer den goedgekeurd. Vervolgens deelde de voorzitter het pro gramma mede, dat door het bestuur samen gesteld was. Met eenige kleine wijzigingen kon de vergadering cr mee accoord gaan. Alle bijzonderheden zullen op voldoende wij ze in de gemeente gepubliceerd worden. Des morgens om 7 uur zullen herauten te paard door liet dorp trekken. Om 8 uur is koraalmuziek op den toren. De optocht van ongeveer 3000 kinderen zal op den gewonen tijd om haftien plaats hebben. Dan zullen nog dos morgens om halfelf eenige spelen gedaan worden, o.a. fietsen met hindernis- en balspelen voor meisjes. Een aardig mor belooft i!c worden hier nog nooit vertoond hot ringrijden met een meisje en kruiwagen, voortgeduwd door een jongen. Des middags om 2 uur zal cr een groote ringrijderij zijn met paard een versierde sjees op den Boulevard. Er zal een prijs worden uitgeloofd voor de mooist versier de spces. Voor bet mooiste costuum wordt eveneens oen prijs beschikbaar gee'eld. Hoe wel gekleed in een costuum niet verplich tend is, zag dc vergadering gaarne, dat de deelnemers in een mooi costuum er aan deelnamen. De organisatie van deze ring rijderij berust ln beproefde handen. Do heer Pronk van de Hoogstraat is in deze geen outsider. Twintig jaar lang zit hij daarvoor OEGSTGEEST EEN MOOIE GIFT. Voor den bouw van de tweede Ned. Herv. Kerk is bij den waarnemend penningmees ter, den heer H. W. A. v. Riesscn een gift binnengekomen van 500, waarhij medege deeld werd dat deze gift els jaarlijks terug- keerend moet worden beschouwd. RIJNSBURG MET DE FIETS TE WATER. De 15-jarige J. B. alhier geraakte, Hot sende aan do Langevaart, met zijn rijwiel, te water. Hij geraakte daarbij met zijn been zoo danig beklemd tusschen frame en stuur, dat het hem onmogelijk was, zich te bevrijden. Op zijn hulpgeroep snelde do heer C. Kromhout toe, wlen het met behulp van don heer van Egmond mocht gelukken, drenke ling en rijwiel op het droge te brengen. UITBREIDING VEILINGGEBOUWEN. Het bestuur van de Veilingvereeniging „Flora" alhier verwacht dezen winter een dusdanige grootcn aanvoer van bloemen dat uitbreiding van de gebouwen haar geboden voorkomt. In oen buitengewono ledenvergadering zullen voorstellen hiertoe door het bestuur worden godoan. De gebouwen zijn dc laatste jaren al verschillende malen vergroot, waarbij ge meend werd, dat in de behoeften van jaren was voorzien. Wel oen bewijs van de uitbreiding van het veilingwezen hier ter plaatse. SASSENHEIM GEMEENTERAADSVERGADERING Gisteravond kwam de Raad dezer Gemeen te onder voorzitterschap van den Burge meester in openbare vergadering bijeen. Aanwezig zijn alle leden behalve de lieer Speelman die door ongesteldheid verhin derd is. Na goedkeuring van de notulen doet de voorzitter medodeeling van de schenking van de twee planten voor de hal van het Gemeentehuis door de fam. J. Zonneveld en leost den brief voor waarin aan de schen kers dank wordt gebracht. Verder maakt de voorzitter bekend de on derhandelingen die door de diverse betrok ken gemeenten gevoerd worden met de Di rectie van de N.Z.H.T.M. in verband met de clectrificatie van de tramlijn Leiden— Haarlem, waaruit blijkt dat het streven van deze Maatschappij is om binnen den gestel den termijn van 3 jaar, dc electrificatie tot stand te brengen, waarbij aanvankelijk van Leiden tot Hillegom deze verandering zal worden aangebracht. Ook de Hoofdingenieur van de Rijks Waterstaat is reeds in de be handeling van deze zaak betrokken en men hoopt spoedig volledige overeenstemming te bereiken. Het verzoek van de Copex (Expeditiebe drijf) om op de Oosthoven oen walhuisje te mogen plaatsen, wordt ingewilligd, op de zelfde voorwaarden van als gesteld aan do andere expeditiebedrijven, nl. tegen een ver goeding van f 52 per jaar, Ged. Staten hebben eenige opmerkingen gemaakt tegen het ontwerp van de te hef fen rechten bij voltrekking van huwelijken. De gelegenheid om in de raadszaal van het Gemeentehuis te trouwen zal thans worden opengesteld tegen een vergoeding van f 50, zonder meer, in plaats van tegen f 50 boven het geV>ne recht ad f 20. De Voorzitter leest een request voor te zenden aan don Minister v. Justitie en van Waterstaat uit naam van den Gemeente raad tot het in het leven roepen van een rijksverkeerspolitie op den straatweg door onze streek. De gemeentepolitie is niet meer bij machte om bij het zeer drukke verkeer de regels voldoende te handhaven en het woeste rijden op afdoende wijze tegon te gaan. De medewerking van andere gemeen ten in betrekking tot dit verzoek is toege zegd. In het request is ter argumenteering van dc noodzakelijkheid om bijzondere maatregelen te treffen aangevoerd, dat voor eenige weken in onze gemunte binnen een uur tijd door de politie 10 proces-verbalen werden opgemaakt voor auto's die de maxi mum snelheid in de kom van het dorp van 30 K.M. met een snelheid van 45 tot GO K.M. overtraden. Verschillende heeren, uit erva ring sprekende, zijn van meening dat het 'gevaar niet in de eerste plaats in de snel heid moet worden gezocht, doch in het niet in achtnemen van de verkeersregels, terwijl de heer A. Warnaar Jr. als bezwaar tegen het request aanvoert dat de auto's als de alleen-schuldigen van het verkeersgevaar worden gekenmerkt, terwijl de politie toch tot taak heeft bij alle gebruikers van den weg op naleving van de regels toe te zien. De heeren Verklev en Zonneveld wijzen op de slechte verlichting van de wegen en dc heer Van Zonneveld is bovendien van meening dat ook in dit opzicht het Rijk een taak heeft daar hoofdzakelijk het door gaand verkeer van, den straatweg gebruik maakt. De Burgemeester doet mededeeling, dat 'n plan in studie is om de verlichting van den weg te verbeteren. De Raad hecht goed keuring aan inzending van het verzoek en daarbij zal met de verschillende opmerkin gen rekening worden gehóuden. Aan het accountantskantoor van de Fa. Morct zal opdracht gegeven worden om naast dc controle van de boekhouding van de andere gemeentebedrijven, ook die van het nieuwe badbedrijf te controleeren. Tot doortrekking van de Beukenlaan, waar bij de breedte van IS M. zal worden gehand haafd, wordt het aanbod van den heer .T. Warmerdam aanvaard tot het afstaan van een stulc grond nabij Kikkerzeel aan de Gemeente, onder voorwaarde dat de op hooging voor rekening van den heer W. komt. Het voor velen gewichtige vraagstuk van het al of niet afstaan van het terrein Sport- hoff aan de Oranjeverceniging voor de vie ring van de a.s. Oranjefeesten is thans aan de orde, en de Voorzitter leest het met re denen omkleed verzoek van het Bestuui dier vereeniging voor, en het afwijzend ant woord van B. en W. daarop. Ook de huurder van het terrein de voetbal vereeniging „Teylingen" had zich schrifte lijk tot B. en W. gewend om lien te be wegen het verzoek van de O.V. niet in te willigen op grond van het feit dat in 1927 duidelijk is gebleken dat groote schade aan het veld werd toegebracht door de groote toeloop van menschen, het rijden met wa gens enz., waardoor het veld voor het voet balspel ongeschikt werd en door de gemeen te f2000 moest worden bekostigd om het terrein weer in orde tc maken. Op grond van een en ander stellen B. en W. aan den Raad voor de afwijzing van het verzoek te handhaven en het torroin van de Oosthavcn toe te wijzen. De heer A. Warnaar Jr. betoogt dat de O.V. steeds goede zorgen voor het terrein heeft gehad, in 1927 heeft het terrein wel iswaar veel geleden, wat evenwel was too te schrijven aan het vele water dat cp hot terrein stond, wat thans is ondervangen door de afvoer door middel van drainoerhlïlzen Aangenomen mag worden dat het terrein ch inmiddels heeft hersteld. De bezwaren an het terrein Slechtkamp dat in 1928 en 1929 in gebruik is geweest, zijn: do hooge huurprijs, de onbeschutheid van het '«rreir. en verder dat het dit jaar toch reeds voor het laatst kon worden gehuurd. Het toege wezen terrein Oosthaven is ten eencn male ongeschikt. Dc heer Schrama verdedigt het verzoek in de Voetbal Vereeniging Teylingen en ijst op de vele kosten tot herstelling van het terrein gemaakt en ziet de belangen van deze vele leden en donateurs tellende ver eeniging op ernstige wijze geschaad wan neer het verzoek zou worden ingewilligd Spr. acht do geregelde sportbeoefoning van meer belang dan twc£ dagen feest per jaar. De heer van der Geest, als deskundige in het terrein, deelt de bezwaren van den heer Schrama niet en meent ook dat dc drainage een herhaling van het gebeurde i 1927 zal voorkomen. Met 8 tegen 2 stemmen besluit do ver gadering ten slotte het verzoek van de O.V. wel in te willigen. Tegen do heeren Bader i Schrama. Aan de orde komt de al of niet reser vering van het terrein hoek Charhonlaan- ic. van Beicrenlaan voor do stichting van n Badhuis. Hoewel dit laatste voorloopig nog niet op het program staat dient hierin toch reeds een beslissing genomen te wor den. daar eenerzijds het terrein bijzonder voor het dool geschikt is, doch anderzijds het in het bezit houden van het terrein velo nadeelen cceft Verschillende hoeren, hoewel do wonsche- ikheid en ook de motrolljkheid van do stichting van een badhuis gevoelende, mee- nen dat ook nog wel ander geschikt terrein zal te vinden zijn cn bij verkoop Is do ge- meento van de zorgen van het onderhoud ontslagen. Met vier tegen zes stemmen wordt tot publieke verkoop van het terrein besloten Het verzoek van Ged. Staten van Zuid- Holland tot overdracht aan dc provincie van de brug in de Teylingerlaan tegen betaling door de Gemeente van f 1134, welk bedrag is gebaseerd op de jaarlijksch te besteden onderhoudskosten, wordt ingewilligd. (Wordt vervolgd). DOOR DE BRUG GEZAKT Gistel-middag is op de Postwijkkade een zwaar beladen vrachtauto met het linker achterwiel door de houten brug gezakt, nabij de schuur van de fa. Gebrs. P. Door dat de auto overhelde, liep en de auto en de lading groot gevaar, hewelk men even wel door een omzichtig lossen van de la ding wist te koeren, waarna de auto mot vereende krachten op vasten bodem kon worden teruggereden. GEMEENTERAAD VAN 'S-GRAVENHAGE VERKEERSVERBETERINGEN HET LAAKKANAAL De Raad hield gisteren nog een echti vacantiezitting. Ruim een derde der leden bleef afwezig, en ook de voorstellen wek ten weinig belangstelling. Het debat erover was vrij saai. Er werden enkele niet onbelangrijke ver- k eere verbeteringen goedgekeurd en voor stellen aangenonvïn, die daarmee verband hielden. We noemen den aankoop van per- ceelen aan het Spui, de aa-nkooo van grond aan de Javastraat en de verkeereverruiming, welke bij don hoek Anna Paulownastraat - Laan van Meerdervoort zal worden tot stand gebracht. Alleen dit iaatöte lokte eenig de bat uit, maar verzet was er overigens niet Ook niet tegen het voorstel om het Laak- kanaal af te maken. Dat is een werk, w mee ruim een millioen gulden gemoeid zal zijn. Is het kanaal eenmaal gereed, dan zal een deel van de Loosduinsche vaart kunnen worden gedempt en zal een belangrijke er noodige verkeereverbetering op den Loos- duinsóheweg tot werkelijkheid kunnen komen. Heel lang heeft de Raad gepraat ovei voorstel om een stuk van de Koekamp af te nemen, de beide trambanen van „de blau we tram" te doen opschuiven en er nog dub bele rails naast te leggen om daarover de lij nen 1, 3 en 21 van de H.T.M. te laten rijden die dan uit de binnenstad zullen verdwij nen en alle drie eindpunten zullen krijgen voor het station van de Staatss-poor- Allerlei, dat het. tramweg-net raakte, were overhoop gehaald, maar had met het in be handeling zijnde voorstel niets te maken. Wt praten daar dan ook niet verder over- Hei bleek, dat de burgemeester ernstige bezwa ren had tegen de schending, die z.i. het na tuurschoon van de Koekamp zal ondergaan. Dat bezwaar werd gedeeld door den heer v. d. Bilt, wiens bedenkingen, welke door kele raadsleden werden herhaald, echter veel meer zich richtten tegen de nieuwe wijze van kruisen op het Be-zuidenhout. Zi duchtten daarvan slagnatie voor het ver keer, al kon. niet worden ontkend, dat ook de afbuiging de Rijnstraat in, gelijk di thans plaats beert, groote moeilijk-heden geeft. Deze worden door de verkeerspolitie nog veel ernstiger geacht dan wat de nieu we toestand brengen zal. We geven toe, dat verschil van inzicht om trent beide kweeti-es mogelijk is, waarover lang en breed te praten valt. De Raad deed dat dan ook, maar besliste ten slotte toch overeenkomstig het voorstel van B. cn W. Tot 2 September heeft do Raad thans weer rust. Land- en Tuinbouw. UIT DEN TUINBOUW. Men schrijft ons uit Loosduinen: Dat ook voor den tuinbouw naar wat war mer en zonnig weer verlangd wordt laat zioh verstaan. Zeker, een al te ws Augustusmaand beeft voor de tuinbouw ook haar nadeelen, allereerst voor de export en ten tweede voor de gewassen, maar van de koude der laatste dagen hebben de produc ten buiten ook veel geleden, terwijl de ge wassen ln kassen cn onder het platte glas groote behoefte aan zonnewarmte hehben. Dc aanvoer van tomaten nam in deze week niet onbelangrijk toe. Het gevolg hiervan was, dat de noteeringen nog meer terug lie pen. De prijzen, welke thans voor de toma ten betaald worden, zijn verre van rooskleu rig te noemen. De handel besteedde vooi A-soort van f 4.60 tot f 6.20, voor B-soort van f 4.10 tot f 4.60, voor C-s:ort van f tot f 0.10, voor C.C.-soort van f 1.60 tot f 3.50 en voor de bonken van f 1.60 tot f 2.60 per 50 kilo. De prijs der boonen bleef matig, de aanvoer hiervan nam toe, betaald werd voor stokprinsesse]>oonon van f 17 tot f 20, voor stamprinsesseboonen van f 4.10 tot f 8.70, voor snij boonen van f 12 tot f 20, voor pronkboonen van f 3.30 tot f 5.80 en voor boonenstek van f 4 tot f 7 per 100 kilo. Bloemkool verspeelde in prijs, eerste soort deed van f 4 tot f 11, en tweede soort van f 1 tot f 2.20 per 100 stuks. Komkom mers, waarvan nog een belangrijke hoeveel heid ter veiling wordt gebracht, staan niet hoog in prijs, alleen eerste soort rijenkom- kommers en de jonge kaskomkommers breri gen een eenigszins redelijke prijs op, twee de soort rijenkomkomraers en stek is schier waardeloos. Vrijdag besteed-de de handel voor eerste soort komkommers van f 12.10 tot f 12.60 en voor tweede soort van f 9 tot f 9.80 per 100 stuks. Rijonkomkommers doden voor eerste soort van f 3.80 tot f 6.20 en voor tweede soort van f 0.50 tot f 1.50 per 100. Voor de gele komkommers betaalde men van f 2.90 tot f 3.50 voor eerste soort en van f 1.40 tot f 1.70 voor tweede soort, terwijl voor de witte komkommers van f 1 tot f 2.60 per 100 stuks besteed werden. Komkommerstek ging van f 0.50 tot f 1 per 100 kilo. Salade, mits de kwaliteit goed is, brengt soms nog «en aardig prijsje op. Zoo besteedde men Vrijdag voor de eerste soort van f 3 tot f 5.20 per 100 krop. Veel wordt hiervan echter niet meer aangevoerd. Fruit bleef tot op heden gewild, de noteeringen waren voor eerste soort druiven van f 0.55 tot f 0.7S en voor tweede soort van f 0.34 tot f 0.5S per kilo. Groote meloenen deden van f 0.30 tot f 0.48 en kleine van f 0.18 tot f 0.28 per stuk. Eerste soort perziken gingen van f 10 tot f 18, tweede soort van 6 tot f 15,50 en derde soort van f 4.80 tot f 11 per 100 stuks. Handperon brachten op van f 14 tot f 15, stoofperen van f 5 tot f 7 en aalbessen van f 12 tot i 18.30 per 100 kilo. Andijvie ver minderde in prijs, betaald werd voor goe- Voornaamste Nieuws. BINNENLAND (bit. 1.) De aanslagen op asistenten zijn in da Volksraad ter sprake gekomen. Vacantie-indrukken. Voor de Raad van Scheepvaart is de aan aring tusschen de Johan van Oldenbarne elt en de Reggestroora behandeld. Medische Kroniek. BUITENLAND Volgens het Berliner Tageblatt is opzeg ging van het Duitsch-Finsche handelsvai drag niet meer mogelijk. >rt ultimatum i In Japan is de neiging, om het Londensc) viootverdrag goed te keuren, miniem. Litaucn wil zijn grenskwestie met Polei onderwerpen aan een controle-commissie. De communisten zouden Tsjangtsa, de z< geteisterde Chineesche stad, weer in handci hebben. i Engelsch-Indi de kwaliteit van f 1.10 van f 3.80 per lö struik. Stoofsla noteerde van f 0.13 tot f 0.16 pe kist. De weinige keukengroenten, we" aangevoerd worden, gaan nog goedkoop de hand. Zoo betaalde men voor prei f 2 tot f 2.20, voor peterselie van f 0.30 f 1. voor selderij van f 1.30 tot f 1.60 voor radijs van f 0.50 tot f 1.40 per 100 bo< Rabarber bracht van f 2 tot f 2.50 per lf bos op. Postelein en spinazie verspeelden ij kwaliteit zoowel als in kwantiteit, de handi betaalde dan ook hiervoor minder als vorige weken. Spinazie deed van f 0.11 f 0.3S per 4 kilo en postelein van f 0.10 tt f 0.33 per kist van 6 kilo. Aardappelen bij ven spot-goedkoop, dezo teelt brengt in laatste jaren al bijzonder weinig op, dat terwijl het toch een product is dat iedi een schier dagelijks eet. Voor den prij' welke men er thans voor krijgt, kan onmogelijk dit product verbouwen. De ha del betaalde hiervoor van f 2.40 tot f 4 per 100 kilo. Roode kool bracht niet veel op, om deze tijd is dc vraag naar dit product niet groo men betaalde van f 1 tot f 1.50 por 100 ki hiervoor. Peen raakt afgedaan en n bospeen komt nog maar weinig voor, prijzen waren voor eerste soort peen f 8 tot f 9 en voor tweede soort van f tot f 3.90 per 100 bos. Een korte tijd slechts nog en de soizoci drukte behoort op de veilingen weer tot hi verleden. Rechtzaken IN EEN MILITAIRE GROEP GEREDEN Gistermorgen heeft voor den plaatsver kantonrechter te Leiden, Mr. de Clerq, g diend de zaak tegen A. T., fabrikant Leiden, die ter hoogte van den Witte Singel en de Heerenstraat een militaii colonne van ongeveer 40 man zou hebbt belemmerd door zich met zijn auto tusschf de colonne te plaatsen. Eenige militaire werden als getuigen gehoord. Het O. M. eischte een geldboete v subs. 3 dagen hechtenis. Als gemachtigde van T., die zelf niet w. verschenen, trad op Mr. M. B. Vos, d aanvoerde, dat, al mocht de troep uit mil tairen hebben bestaan, deze in elk gev geen militaire colonne was, aangezien mi hier te doen had met een trainingsoefenii voor don 4-daagschen afstandmarsch, te wijl bovendien 2 dames in den troep meil liepen: Voorts betoogde Mr. Vos, dat verdach toen hij den troep inhaalde, behoorli signalen had gegeven en er ruimte geno voor verdachte was om te passeeren. Echt kwam plotseling van den tegcnovergestcldi kant een wielrijdster, waarop verdachte n een botsing met haar tc voorkomen, 2' genoodzaakt zag plotseling te stoppen toen bij het uitwijken de troep eonigszi indeukte, wat iets anders is dan zich tu schen de troep plaatsen. Gemachtigde concludeerde ten slotte vrijspraak, subsidiair ontslag van ree vervolging. Uitspraak 19 Augustus. Uit het Westland. DE LIER. Een jongen heeft uit baldadi heid een voorwerp in een rijdende auto g worpen. Gelukkig werd geen der inziltc den gewond. Do politie heeft procesverbo opgemaakt. De tongblaar onder het vee is L gemeente langzamerhand afgenomen. Tha zijn nog een zestal stallen besmet. MONSTER. De heer D. van Geest heeft eerste druiven uit de koude kas ter voilij Eei aangevoerd. KERKNIEUWS NED. HERV. KERK Ber 00 pen Te Streefkerk, G. .T. Strnet te Heinenoord To Den Burgh (op Texi A. C. van Uohelen te Hoenderloo Te IT dekenskorke, S. J. M. Hulsbergen te Vr< wen polder en Gapingen Te Glanerbrua, J, Lassohuit te Hall,

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 6