ZAILKDAG 9 AUGUSTUS 1930 EERSTE BLAD. PAG. 3 WERELDESPERANTO- CONGRES NEDERLAND VOORAAN GEEN KNORRIGHEID EN BOOSHEID Als men met een buitenlander over ons Nederland spreekt, valt het altijd op, dat er zooveel belangstelling is voor ons kleine landje. Zoo even sprak ik nog met Koogecu Ni- simura, den hoofdredacteur van het Japan- sche blad „Oomoto". Vol belangstelling in formeerde hij naar de plannen tot droogma king van de Zuiderzee. Een dame uit Fin land vertelt me, dat ze al zooveel Hollan ders op het Congres heeft ontmoet, waarop ik haar mededeel, dat er ruim GO Neder landers aanwezig zijn. Holland had een goeden Woensdagmorgen. Op de 2e Laborkunsido (werkbijeen komst) zou de heer Ellersieek uit Berlijn het rapport voorlezen omtrent de plaats die de Radio inneemt in de Esperanto-bewe- ging. In zijn plaats las de heer Schoofs, de voorzitter van het 20ste Congres te Antwer pen (1928), het rapport voor. De heer Heil ker, van Hoofddorp, vertelde dat het Radio station Huizen Esperanto zeer goed gezind is. Het zendt nl. regelmatig nieuwsberich ten uit in Esperanto. Dat bleek b.v. nog op 18 Mei, den Volkenbondsdag. De secretaris had geaarzeld. Welke taal zou men gebrui ken bij de uitzending? Het bestuur had de vraag spoedig opgelost. De heer Heilker had mogen spreken over den vrede, uitsluitend in Esperanto. (Applaus!) Het succes, zoo ging de heer Heilker verder, was overwel digend. Het stroomde briefkaarten en brie ven van luisteraars, die deze uitzending op hoogen prijs stelden. Jammer, dat deze kranige Radio-Esperanto-vertegenwoordiger niet meer tijd van spreken Icon krijgen. Ook de voorzitter, Mr. Merchant, betreurde dit, want er werd met genoegen naar den spre ker geluisterd, maar de tijd ging door. En spoedig kwam Nederland weer ter sprake. Drie Ned. Esperanto Vereenigingen onder houden een persdienst, waarvan de heer E. de Wolf directeur is. Weer bleek ons land vooraan te staan, wat betreft het aantal bladen, die artikelen voor of over Esperanto opnemen, maar ook wat bereft het aantal artikelen, dat per jaar verschijnt. Verschillende afzonderlijke bijeenkom sten hadden weer plaats met Esperanto als middel tot uitdrukking van de gedaohten. We noemen o.a. Intern. Esp. Vereen, voor Wetenschappen, Intern. P. T. T. Vereen., Dierenbescherming, Pan-Europa, Intern. Esp. Vrouwenbond, en K.E.L.I. (Intern. Chr. Esp. Vereen.). Op 22 Maart van dit jaar is te Amersfoort opgericht de Ned. Chr. Espe ranto Vereeniging (Nederianda Protestan te). Die vereeniging telt ongeveer 100 leden, as in zijn geheel toegetreden tot K.E.L.I. en vormt daar niet behoud van eigen zelfstan digheid een afdeeling van. Nu er zooveel Nederlanders zijn toegetreden tot de Intern. Vereen., werd ook een tweetal in het be stuur gekozen en wel de heer H. C. van Leeuwen uit Wij he (voorzitter van N. P.) als vice-voorzitter van K.E.L.I., en de heer L. Woudenberg uit Bussum (secretaris van Ned. Pr.). Het was een broederlijk samenzijn. Hier ndet in de eerste plaats de band van het spreken van dezelfde hulptaal, maar een nog sterker band is het, die de leden bij eenhoudt. Groeten uit verschillende lan den werden overgebracht door vertegen woordigers, ingekomen brieven getuigden van medeleven van leden, die niet in Ox ford konden zijn. Zelfs in Japan is nu een vertegenwoordiger, die ook ter vergadering aanwezig was. De heer Klomp, van Rijsen- burg, deelde uitvoerig mede hoe en onder welke omstandigheden Ned. Pr. werd opge richt en reeds groeit De voorzitter sloot de vergadering met dankgebed en de Christenen uit zoovele lan den, die elkander hier hadden kunnen toe spreken, gingen weer voor een jaar uiteen. Zullen ze elkander het volgend jaar in Krakau weer ontmoeten? Er waren ruim 40 leden aanwezig. Tijdens deze congresdagen is een van de dingen, die onmiddellijk opvallen, de vrien delijkheid en de opgewektheid, die er heerscht onder de bezoekers. Knorrigheid en boosheid zijn vaak gevolgen van het onderling niet verstaan en begrijpen. Hier, op dit Congres niets van dat. alles. Als "s avonds om 5 uur het postkantoor sluit (dit kantoor is in het congresgebouw tijde lijk ondergebracht en de ambtenaren spre ken Esperanto), ziet men een Zweed, die net te laat is orn nog een postzegel te koo- pen, maar gelukkig is er een Italiaan, die nog een voorraadje heeft, en er wordt be taald met een Engelsche penny, 't Is of er één afzonderlijk volk woont in Oxford, tus- schen de Engelschcn, men zou het kunnen noemen het Esperanto-volk. En dat volk wil zijn taal goed leeren, goed kennen. De Internationale' Zomer-Universiteit te Oxford zorgde weer, dat er gelegenheid voor was. Prof. B. Migliorini, van Rome, behandelde het onderwerp: „Do elementen van den Europeeschen woordenschat". Aangekondigd was, dat Dr. K. Kaloscay, een bekend dich ter van Esperanto-liederen te Budapest, het onderwerp zou behandelen: „Poëtische ont wikkeling \an Esperanto". Daar dc dichter wegens ziekte helaas niet aanwezig kon zijn, werd zijn referaat gelezen door den heer Sturmer, lid van het plaatselijk con gres-comité. Genietend van heerlijk zomerweer, van het weerzien van vrienden uit andere lan den, van schoone muziek of de opvoering van een aardig tooneelstukje, geheel in Esperanto, gaan hier de dagen van do con gres-week in een echte vacantie-stemming vooihij. Kerknieuws. Onlangs heeft in ons blad een Zwitser, lid van de Zwitsersche Gereformeerde Lands- kerk, enkele opmerkingen gemaakt over wat Ds. J. Gispen, van Groningen, in de „Bazuin" schreef over een door hem in Zwitserland bijgewoonden doopdienst. Thans schrijft Ds. Gispen verder, dat het hem groot genoegen doet te merken, dat bedoelde Zwitser opkomt voor de eer van zijn Kerk. En voorts: „Overtuigd van mijn ongelijk ben ik ech ter niet. Dat in de Zwitsersche Landskcrk als Staatskerk de Kerken der positieve en vrijzinnige richting vereenigd zijn, en niet met elkander, doch naast elkander arbei den, was me niet onbekend. Maar dat juist naar mijn inzien, de oorzaak dat het for mulier, dat ik hoorde lezen, in mijn Gere formeerde ooren klinkt als slapper dan slap. Is dat formulier, zou ik mijn Zwitser willen vragen, niet juist een soort van com promis tusschen de positieve en vrijzinnige richting? Of moet ik uit ziin schrijven op maken, dat in de Zwitsersche Landskerk een positieve dominéé een ander formulier gebruikt dan zijn vrijzinnige collega? Dat laatste zal toch wel niet het geval zijn. En waarom ik dat door mij aangehoorde for mulier meende slapper dan slap te mogen noemen, wil ik nog wel nader omsohrijven. Alleen in den eersten zin kwamen de woor den „Verbond Gods" voor. Van eenige uit werking van de rijke Verbondsgedachte hoorde ik niets. Vragen werden den ouders niet gesteld. Van een op zich nemen van eenige verplichting door de ouders of ge tuigen vernam ik niets. Dat alles zijn wij, Nederlandsche Gereformeerden, zoo geheel anders gewend en dat in het land van Cal- vijn nu aan te treffen, moet wel zulk een vreemden indruk op ons maken, dat wij het oordeel vellen: slapper dan slap. „Over het een Goddelijke beschikking achten dat in de Zwitsersche Landskerk de positieve en vrijzinnige Kerk naast elkan der arbeiden, ga ik met mijn Zwitser niet twisten. Gelukkig, dat vele van zijn geloofs genooten wenschcn, dat het nog eenmaal anders mag komen. Ik sluit me van gan- scher harte bij hun wmsehen aan, want juist waar wij, Nederlandsche Gereformeer den, zoo ontzettend veel aan de Zwitsersche Reformatie te danken hebben, stemde mij het zoo droef niet alleen nu, maar ook vroeger te moeten constateeren, dat de geest van Calvijn zoo weinig meer zijn ■invloed laat merken in de Zwitsersche Kerk. Mijn hart vloeit tenminste altijd over an dank aan God voor wat wij Nederlan ders in ons Kerkelijk leven bezitten moger., ook al is dat Kerkelijk leven bij ons oc»k nog zoo jammerlijk verdeeld". UIT DE ROOKSCHE KERK GETREDEN. In Spanje verscheen, naar we in „de Open Poort" lezen, uit de pen van Daniël Garcia Hughes, kanunnik aan de kathedraal te Madrid, een artikel, waarin hij het woord richt tot de Spanjaarden, die tot het Chris tendom, dat naar Gods Woord is, overge gaan waren. Dat artikel werd uit. het R. K. blad, waarin het voorkwam, in de „Espana Evangelica", overgenomen. De kanunnik had in zijn artikel aan zijn lanclgenooten, die de oude Kerk verlaten hadden om het Evangelie der Protestanten te omhelzen, de raag gesteld of zij hem de redenen wilden opgeven die de drijfveer van hun overgang geweest waren. De „Espana Evangelica", die heit artikel rergenomen had, noodigde dan haar le- ■rs, die de R. K. Kerk verlaten hadden om God te dienen uitsluitend naar het Evan gelie van Christus, uit om op dat verzoek van den kanunnik der kathedraal van Ma-j drid in te gaan en hun beweegredenen op te geven. Velen die Rome verlaten hadden om het Christendom, los van menscheljjke bijvoeg selen. aan te nemen, zonden hun antwoord hij de redactie van de „Espana Evangelica" binnen. Enkele dier talrijke antwoorden werden in dat blad opgenomen en naar den kanunnik van Madrid gezonden. Tevens werd daarbij aan den kanunnik het verzoek gericht in de „Espana Evangelica" zijn ant woord op die verantwoordingen van tot het Protestantisme bekeerde Spanjaarden te willen geven. De „Espana Evangelica" stel de haar kolommen ter beschikking van den kanunnik, die tot nog toe zijn meening over het antwoord, dat hem op zijn vraag door velen gegeven werd, niet bekend maakte. GEZANGEN IN DE KERK Van Dr. II. Beets, van Grand Rapids, lezen we over de jongste Synode der Chr. Geref. Kerk in Noord-Amorika o.m. het volgende in zijn „Missionary Monthly": „Wat ongetwijfeld vooruit wordt geacht door velen in den lande is het besluit om een artikel in de Kerkenorde zóó te wijzi gen, dat men in de Chr. Geref. Kerk niet alleen de Psalmen Davids zingt in den open baren eeredienst, maar ook door de Synode goedgekeurde hvmns. Zeker net zooals de Constitutie der Geref. Kerk het uitdrukt. Er waren er die vreesden, dat het Hollandsche clement zulke wijziging niet zal goedkeuren. Doch als het gebeurt schuilt er misverstand. Onze vroede en vrome vaderen te Dordrecht (1G18-T9) gaven verlof om naast de Psalmen ook enkele liederen te zingen. Sedert eeuwen staan die achter in ons Psalmboek. Welnu, dat deel des Dordtschen besluits wordt uit gebreid. Ook in Nederland hoeft men uitge sproken in de Gereformeerde Kerken, dat het niet togen Gereformeerd beginsel is om wat gezangen te zingen. Denk aan het Dordtsch besluit. Daarom zal ons volk daar ook wel mee instemmen op den duur, ons oudere volk. Prof. ten Hoor hield een prachtig en krachtig pleidooi voor zuivere Gezangen. Dat dit besluit naar het hart is van de jeugd, staat vast Trouwens wiie van Gods volk Aan Nedorlandsohen bloede voelt het hart niet trillen als men zingt: „Daar ruisoht langs de wolken"? En in de Engelsche taal zijn zulke heerlijke liederen, de Goddelijke Drieëenheid verheerlijkend, de Verkiezing bezingend, en vooral, den Heiland en den Heiligen Geest in hun werken grootmakend. Da a mm achten wij de Synodale beslissing een gepaste aanvulling van den Psalmbun del Een Commissie zal nu ook een bundel liederen kiezen. Moeilijk zal dat wel niet vallen. Reeds lag er een selectie, een uit gelezen bundel van prachtige liederen, voor de Synode. De United Presbyterians hebben mooie selecties achter de Psalmen. En Ds. H. J. Kuiper bracht een keurgarve saam in zijn „New Christian Hymnal". ZENDING De Voorzitter van het Hoofdbestuur van het Ned. /Zendelinggenootschap, Dr. C. W. Th Baron van Boetzelaer van Dubbeldam is van zijn bezoek aan de Molukken op Java' teruggekeerd Hij wordt in Octoben te lande terug venvacht. De Alg. Zendingsconferentie van 20-22 October in het Koloniaal Instituut te Am sterdam, zal geheel worden gewijd aan be spreking van het thema: „Kerstening en ontkerstening der /wereld". Mr. J. H. Old ham. secretaris van den Internationalen Zendingsraad, zal vlte algc-meene inleiding geven. Verder zullen spreken prof. dr. Ph Kohnstairmn, Prof. Dr. P. Schollen, Dr. F. J. Fokkema en anderen. De heer C. van Engelen en mevrouw zijn voor het Zendingswerk naar Oost- Ja va teruggekeerd, waar het ressort Mod- jowamo aan hun zorgen zal worden toe vertrouwd Ds. S. A. van Hoogstraten en mevrouw hebben Modjowarno verlaten om zich te Soerabaja te vestigen, waar Ds. van Hoog straten meer speciaal met het werk ende» de Javanen belast iwordt. Zendeling J. Pik en mevrouw, werk zaam te Malang (Oost-Java) en zendeling D. C. A. Boutj van Seroei (Jappen), zijn met verlof in ons land aangekomen. De zusters A. Ilulleman en E. Hassel- meyer hopen de volgende maand resp. naar Oost- en West-Java te vertrekken; zen deling A. Martin en mevrouw naar Sangi, en zendeling R. Veldhuis naar Posso. Dr. W. J. A. de Zwaan, laatstelijk op Siauw, wordt begin October met verlof hier te lande verwacht, en omstreeks denzelf- dén tijd de heer J. Ritsema, van Posso (Ce lebes)* INWENDIGE ZENDING. Het laatste nummer van „Woord en Daad", tijdschrift voor Inwendige Zending, begint met een belangrijk artikel van Ds. C. J. Oskam over .Kinderzorg", waarin aller eerst de geschiedenis en de wetgeving be sproken worden, vervolgens de practijk en 'nrlelijk de resultaten, waarvoor de cijfers ontleend zijn aan de rapporten uitgebracht aan het Bestuur van den Ned. Bond tot Kinderbescherming. Hierna volgt een door Ds. Jac. Poort opgemaakt verslag van een door Prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine gehouden lezing over „De plaats van het re- ligieuse in Iet Socialisme in Contraal- Europa". Jhr. M. T. C. van Lenncp ver haalt van „twee paleizen", door hot Leger des Heils te Parijs gesticht ten behoeve van dakloozen: Je Palais de la Femme" en Je Palais du Peuple". Door H. M. W. Bandel wordt een overzicht gegeven van het door Wichcm gestichte „Raue Haus", zooals het is. Fallentin schrijft over de Bondsdagen i het Nod. Jongelingsverbond te Leeu warden. Jhr. van Lennep bespreekt voorts de „Kcllnerzending", alzoo arbeid op eon terrein waaraan nog weinig arbeid besteed is. Tenslotte doet Ds. J. Gouverneur mode- deelingen „Uit de Praktijk". Een zeer lezens waard nummer. Het Bestuur der Chr. Bewaarschool te >rn heeft in een geschriftje eenige mc- dedeelingen gedaan over den toestand dier school, die in nauw verband met en uitste kende verhouding staat tot de Ned. Herv. Evangelisatie. Penningmeester is A. van Dijk, gironummer 121754, die gaarne giften ontvangt. Schoolnieuws. DE HOOFDAKTE-EXAMENS. Het resultaat van de Hoofdacte-examens is ook dit jaar weer niet schitterend. In verband daarmede worden de examinatoren wel eens beschuldigd van hardheid en on- gewenschte strengheid en ook wordt soms het vermoeden uitgesproken, dat er van hoo- gerhand wordt geinfluenceerd, dat er maar veel moeten zakkqji, omdat al die hoofak- tes zoo duur voor het Rijk uitkomen. Naar aanleiding daarvan schrijft het „Ne- derlandsch Weekblad" Wat een onbililijk oordeel! Wat een dom me onzin! Als deze kletskousen eens achter de cou lissen konden kijken zouden ze zich 'eer verbazen over dc ontzaglijke mildheid van beoordeeling en beschaamd zouden ze toch wel op hun neus kijken, als ze bemerken, dat er van al de kwaaddenkerij over geheimen invloed van de regcering geen bewijsje van waarheid overbleef. Wat kunnen buitenstaanders toch gezellig babbelen en oordeelvellingen lanèeeren over dingen, waarvan ze zooveel verstand hebben als een baby in de luiers. Er zijn candidaten, waar iedereen, en in de eerste plaats de examinatoren, medelij den mee hebben. Oudjes, die het na een ge brekkige opleiding voor hun onderwijzers akte voor de zooveelste maal probeeren. om het hoogste radicaal te bemachtigen, maar helaas alweer teleurgesteld huistoe moeten om daar vrouw cn kinderen deelgenoot te maken van hun wanhopig verdriet Wie zou met zulke menschen geen deernis liehben? Maar het programma ligt er en hoe mild de visie van den examinator ook moge zijn, hij mag er toch niet van afwijken. Er is nog een andere categorie van zak- kelingen. Dat zijn de jongeren, die wel een betere opleiding hebben ontvangen, maar die het na korten tijd maar eens wagen. Het blijkt dan wel, dat dezen van dit en dat wel gehoord hebben, maar dat het nog niet zit; dat het nog niet hun volle eigendom is; dat ze wel gewerkt hebben .maar dat de stof nog niet verwerkt is. De examinator mag spijt hebben over het mislukken van de poging van zulk een jeugdigen waaghals, mede lijden heeft hij niet. Maar er komt nog een slotwoord van jonge menschen, die na hun hulpakte den groo- ten heer hebben uitgehangen. Ze hebben visites gemaakt, misschien wel veel sport be oefend, of, wat ook niet ondenkbaar is, des avonds vergaderzalen, bioscopen en andere gelegenheden van verstrooiing en genot be zocht. De stof, die misschien op hun acht tiende jaar niet zoo heel vast zat, is in die twee, drie jaar heelmaal los gewrigeeld en als ze nu fatsoenshalve eens opgaan, slaan ze een allerdroevigst figuur. Als zoo'n candidaat zijn examinatoren wijs wil maken dat Wolf en Deken Sflers waren, dat Justus van Effen na Biklcrdijk leefde en dat Potgieter en Huygens tijdgenooten waren, dan loopt het de spuigaten toch wel wat uit. F,n als hij dan voortgaat met te beweren, dat Douwes Dekker na 80 een apar te plaats innam cn Kloos tot de ethische richting behoorde, dan sta je toch paf van de zeldzame gave van driestwog er maar wat uit te flappen. Mag zoo iemand later aan het hoofd van een school staan? Kan hij een middelpunt van kennis en bescha ving wezen van klein en groot? Gelukkig dat het rijk in het examen een barrière bezit tegen zulke dom-drieste waaghalzen. Veelweters die slagen, zijn ook altoos de ware broeders niet, maar dergelijke grap penmakers als bovengenoemd dienen in elk geval geweerd, tot ze beter beslagen ten ijs komen. En wat een stijlmoppen worden er in het schriftelijk werk getapt Hier is er een, die het heeft over Vondel die geen menschelijk opzicht kent. en van zijn zoon Jus, die zijn geld had doorgemaakt Een ander beweert dat in de 17e eeuw het ..gemis" aan initiatief ontbreekt Op den ke per beschouwd had hij hierin meer gelijk dan toen hij verder neerschreef dat de eeuw der ontdekkingen voor de 17e eeuwers een veld had gespreid en dat ondernemende kooplieden zorgden voor handelsaanknoo- pingen. Mij dunkt de heeren critici en betweters moesten hun energie maar liever gebruiken om overal, waar zij studeerende jongelui ontmoeten, dezen aan te manen tot ijver ep grondige studie. Zij moeten ben vooral maar doen weten dat de hoofdaktestudie niet moet bestaan in het memoriseeren van wat piet luttigheden, maar dot zij moet zijn het ver krijgen van inzicht, zóó, dat men zelf door zijn studie gevormd wordt. De hoofd akte-kennis moet niet zijn een vernisje, dat er op zit. Dien tijd hebben wij gehad. Dat beseffen vele candidaten nog niet. Gelukkig zijn er. die het wel doen. De- zijn het die die het hart van een exa minator vervroolijkcn. die voor luttel geld vacantie geeft aan dat verantwoordelijk en ondankbaar werk. Land- en Tuinbouw. MOND- EN KLAUWZEER. Het bestuur van don Alg. Ned. Zuivelbond verzoekt den Minister de groote legeroefe- ningen op de Veluwe dit jaar niet te doen houden. Hierbij toch zullen de manschap pen, komende uit verschillende deelen des lands, in aanraking komen met besmet'e hoeven en woilandon en zoodoende de be smetting niet alleen overbrengen op onbe smette perccelen in de omgeving der oefe ning, doch deze ook na den afloop daarvan weder naar streken van ons land nemen, waar men tot nog toe vrij van het mond en klauwzeer bleef. Naar aanleiding hiervan me)dt men ons- Op de Veluwe begint zich overal de ge vreesde ziekte te openbaren. In Barnevold kwamen reeds 90 gevallen voor. De hoop, dat de Veluwe gespaard zou blijven, is ver vlogen. DE ROGGEOOGST OP DE VELUWE. Men meldt ons van de Veluwe: De helft van de rogge is binnen gehaald. Wat nog op het land staat, vertoont zwart stroo en geschoten korrels. Indien het weer niet spoedig verandert, dreigt de halve oogst verloren te gaan. LICHAMELIJKE OEFENING Op 4» 5 en 6 September a.s. zullen op de Zuiderzee internationale zeil- en motorboot- wedstrijden wonden gehouden. Als wissel prij zen zullen worden verzeild van de zesnieter klasse de Van Tuyll-prijs. do Telegraafprijs, de Nederlandsche Roeibondprijs en de Hal ve Maanprijs. Voor de 45 vierk. M. klasse wordt verder de Mohr-prijs, voor de Han dicapklasse A en B de Zuiderzeeprijs en voor de Ronde- en Platboamklassc de Pam- pusprijs. In den nacht var. 5 op 8 September zul len nog Internationale Nachtwedstrijden plaats hebben voor zeil- en motorvaart ui- gen. PAARDEN CONCOURS-HIPPIQUE TE MEPPEL. Tengevolge van het buiige weer was er maar weinig publiek verschenen. De hoofdschotel werd gevormd door de tuis- panvdnummers, waarin ten deele goede sport werd getoond. Des morgens waren de traditioneele keur- tuigen aan de hand gehouden. In de concoursen open klasse voor niet- hockneys kwamen de schitterende paarden Hendo en Madam van den heer Mellema naar In de luxe nummers Weken de paarden vod mevr. Drory de Perez niet zoo goed op streek ols we wel gewend zijn. Helaas misten we cr de hackneys van den heer v. d. Haar. Het tandem-nummer verwekte nog al sen satie onder het publiek door een lage plaat sing van het favoriete span van den heer Velstra. We kunnen ons echter de plaatsing, zooals door de juryleden gedaan wel vooi- 6t?l!er, want de beide nu het hoogst ge plaatste lanespannen waren lang niet slecht. ~cr opluistering reed de landelijke rijver- ceniginsr van Meppel een carrousel in histori- •ne uniformen, dat veel bijval oogstte. Een springconcours der handicapklasse, aann 19 paarden uitkwamen en waarin slecht word ge-prongen, ook door dc be6ten, besloot dcc middag. Uitslagen, Ccoceurs eenspannen tuigpsarden (nieuw lingenklasse). Eenspannen uit den omtrek Meppel. welke nog nimmer in eenspan prijs hebben gewonnen. Minimum hoogte 1.55 M. 1. Frelona (H. Robaard-Oosterboer), 2. Castor (Gebr. Schiphorst-Oosterboer), 3. Glöck Auf (G. van Dijk, Meppel). Concours eenspannen tuigpaarden. Open Dor pa.irden uit den omtrek van Meppel. Mini mum hoogte 1.55 M. 1. Gree (J. v. d. oude, Kockange). 2. N. N. (H. Stegeman, Stap horst), 3. Hisponna (stal Spgkervet, Steen- Concours eenspannen tuigpaard, open klasse, 1. Hondo (D. E. Mellema, Reidcrwolderpolder), 2. Modulus (H. Rolt, Groningen), 3. Madam •VD. E. Mellema, Reiderwolderpolder Concours luxe eenspannen, hackneys. Min hoogte 1-50 M. 1. Bingley Victor (H. F. Bult man, Heemstede), 1. Winmoor King (Dre. Drory de Peiez. Voorst), 2. Capenor Hawaian Minister (dezelfde), 3. Charming Wonder (R. K. Velstra. Marssum). Concours tweespannen, open k'asse (Hack- nevs uitges'oten). 1. Hendo en Madam (D. E. »llema, Reiderwoiderpoldcr). 2. Hertha en "inonna (stal Spijkervet. ?tecnw\jk). 3. Mo dus en Herman (H. Bolt, Groningen). Concours luxe tweespannen (hackneys). L Orchid en Greystcne Primrose (A. v. d. Kop pen. Zeist), 2. Bingley Victor en Tindor Em peror (II. F. Bultman, Heemstede), S. Wnmoor King en Capenor Hawaian Minister (Dre. Drery tfe Perez, Voorst). Concours tandems, open klasse. 1. B'ngley Victor en Tudor Emperor (H. F. Bultman, Heemstede), 2. Greystone Primrose en Orchid V v. d .Koppel, Zeist). 3. Charming Wonder i Revelation (R. K. Velstra. Marssum). Groot springconcours kl. E (met handicap)', 1. Kapt» de Kruiiff met Roland (2 ft., 1.34), 2. Ritm. de Kruijff met Tommy (2 ft., 1.49), 3. Lt. Vlielander met Mücke (4 ft., 1.23), 4. Ritm. I.abouchère met Fraugin (4 ft., 1.37), 5. Kapt. de Kruijff met Abaisse (5 ft., 1.44), 6. G. J. Lukke Holrink met Emma (6 ft, L42), 7. H. Geacher met Tjjl (8 ft., 1.33). Vraag en Antwoord. Vragen moeten vergezeld gaan van 20 ets. aan postzegels, zullen zij voor beantwoording ln aanmerking komen. 854. P. W. te E. Indien er geen testament is en uw vader en moeder in gemeenschap van goederen waren gehuwd, heeft uw moe der recht op 1120 van de erfenis. In het door u genoemde geval is het verstandig, dat alle erfgenamen das ook uw zwager voor de fi minderjarige kinderen overeen komen, dat gedurende de eerste 5 jaar dé boedel niet zal gescheiden worden. Na af loop kan deze termijn wederom met 5 jaar worden verlengd. Ge kunt dan ann uw moe der zoolang de boerderij laten. Wij raden u aan, indien u hiertoe overgaat, van een en ander den Ontvanger der Successie in ken nis te stellen. Successierecht behoeft niet te worden betaald. 855. J. M. v. A. te R. Iemand met een In komen van f 1000.— en twee minderjarige kinderen is thans aan rijksinkomsten-belas, ting verschuldigd f 0.00. of met inbegrip van de opcenten voor leoningsfonds en pro vincie f 0.73. Of men bij een huurwaarde van f 8.per week belasting is verschul digd hangt al van de waarde van het per ceelgedeelte. dat als werkplaats wordt ge bruikt. Is dit f 3.— of meer. dan is geen be lasting verschuldigd, omdat slechts belasting wordt geheven van perceelen met een huur waarde van meer dan f 5.per week. Dé waarde van het tot woning bestemde gedeel te moet worden geschat, zoodat wij niet kunnen zeggen hoeveel deswege eventueel aan belasting verschuldigd zal zijn. 856. P. G. te U. Voor een schriftelijke cure sus zoudt u eens inlichtingen kunnen in- I w innen bij het Bureau voor Wetenschappe lijk Nieuws in Amsterdam. In de provincie Utrecht weten we nlleert j;;i Amersfoort een Chr. Normaalschool. 857. Abonné te W. Wij vreezen dat filer weinig aan te doen is. Want wie bepaalt hier «le winst, wanneer geen afspraak ge maakt is hoeveel de eigenaar voor zijn eigen levensonderhoud aftrekt voor en aleer hi| aan winst toe is? Onder deze omstandig heden zal een proces ook wel niet veel op- weren, terwijl dit ook nog onkosten vood U meebrengt. 858. W. B. te VL Wilt u ons even Uvr naam en adres opgeven? We zullen U dan schriftelijk antwoorden. HET EVANGELIE ONDER DE CHINEEZEN HET WERK VAN DEN HEER J. DOLS. II In doodsgevaar. Uit verschrikke lijke dagen. De heer Dols, die vrooger Roomsch-Katho- liek priester was cn als missionaris in Chi na arbeidde, heeft van een herinnering uit bange dagen als volgt mededeeling gedaan: Op Zondag 1 Mei van het jaar 1912 werd ik in mijn huis en woning in de Provincie Kanson in China tegen l uren in den mor gen uit mijn slaap gewekt. Kanongebulder. Kogels vlogen sissend over kerkgebouw en woning heen. Mijn knecht, Simon, gevolgd door een aantal mijner Christenen en heidcnsche vrouwen, van schrik bevende, riepen van uit den hof: Priester, vlug. het bandieten leger van den „witten wolf" heeft de 6tad ingenomen. Ik sprong uit mijn bed, kleedde mij aan, liep naar buiten. Van buiten bij dc. groote poort zag ik, dat dc stadsmuren door solda ten en dieven bezet waren. Ze vuurden hun geweren af om dc laatste mannon, welke niet gevlucht waren, bang te maken. Wat was cr gebeurd? Sinds dagen liepen geruchten van een naderende, plunderen de, moordende, brandende dievenbende, go naamd de „Witte Wolf". Gedurende den nacht haddon kleine, in het rood geklcede jongens, welke door be zweerders bezeten waren, en dus een bij- gc.loovigc vrees in het volk brachten, dc ge sloten stadsmuren beklommen, zonder slag of stoot, de wachters gedood, dc poort ge opend. En de woeste bende drong dc 6tad binnen. .Vreesolijke paniek. De mannen vluchtten lieten hun arme vrouwen en meisjes met hun verminkte voeten in den steek, ten prooi aan de roofzucht en de hartstochten der dieven. Droevige tooneelen. Kniekruipende vrou wen trachtten te vluohten, maar werden op de vreeselijkste wijze gegrepen en ont- eerd. Buiten de stad nog heviger geweervuur. Op den berg hadden soldaten, welke de bende achtervolgden, post gevat en bevoch ten de andere troep bandieten, die de stad binnentrok. Een bandieit te paard kwam voorbij. Mij ziende, richtte hij zijn geweer op mij, do ko gel vloog langs mij voorbij, maar trof een armen vent, welke dood neerviel. Ik liep naar binnen, om in dc kerk de mis te beginnen, maar de vrouwen en man nen verlangden hun bieoht te spreken. On der een hevig geweervuur heb ik den dienst kunnen beëindigen. De vrouwen bleven in het kerkgebouw bidden. Plots stormde een troep dieven met sa bels en geweren gewapend, tierende en lawaaiende naar binnen, aangevoerd door een onderofficier. Deze was zeer vriendelijk, maar was niet bij machte orde te houden onder zijn soldaten. Omdat ik mijn geweer niet wilde afgeven, vuurde een der dieven het op mij af dc kogel vloog door de ruiten heen. De soldaten waren woedend. Zeker zou men mij vermoord hebben, als de onderoffi cier mij niet verdedigd had, want hij was, vertelde hij, Europeesch gezind. Ik heli 'n benauwd oogenblik doorstaan. Toen ving de algemecne plundering aan op mijn kamer. Pijpen, horloge, geweren, mijn fototoestel, klcederen en schoenen en al mijn geld werden medegenomen en zeer beleefd op zijn Chineesch groetende, trok dc bende weg. Later stormde een andere bende binnen. Een der dieven zette de blanke sabel op mijn keel en sprak: „we zullen u, Westcr- schc duivel, vermoorden". Hetgeen dc vo rige bende achtergelaten had, werd mede genomen. Ik was alles kwijt Tot overmaat van ramp kwam dezelfde onderofficier met twee soldaten terug cn haalde mijn paard en mijn muilezel uit den stal. De muilezel was koppig en liet zich niet zadelen. Toen hoh ik van droefheid tranen gestort, want een der soldaten ont ving order, den ezel omver te schieten, het geen ook gebeurde. Het was middag ge worden. Ik ging de straat eens op. Vreeselijke toe standen. Beschonken dieven, bekleed met de zijden gewaden, die zij in de tempels van de afgodsbeelden gestolen hadden, lie pen, woestelingen gelijk, rond, een vrouw of een jong meisje meesleurende. Mijn pen wei eert hier verder te schrijven Ik dank God, dat die woeste bende mijn Christenen en heidensche vrouwen, welke maar aldoor in de kerk tot Maria baden want het was dc eerste dag van Maria- maand geen leed veroorzaakt heeft Mijn I knecht was gevlucht Ik was alleen en zat op mijn kamer en maakte aanteekeningen over het gebeurde, toen ik buiten drie ban dieten met blanke zwaarden zag opduiken. Ik voelde een vreesdij ken angst dat gevoel, den dood te vinden door een zwaard is voor de verbeelding veel erger dan te worden gedood door een kogel. Ik liep naar buiten. Een der dieven bleef bij de buitendeur stoan, de twee anderen naderden, en op de vraag, wat ze verlang den, hief een zijn sabel omhoog om mij te doorboren ik had een groote kracht door mijn zenuwen, gaf hem een slag op den arm cn van schrik liet bij den sabel vallen en liep weg roepende: „Volk, volk", ge volgd door den anderen dief bij de poort. Dc nndore dief wilde mij het hoofd klie ven. Ik greep het zwaard vast gelukkig dat de mint alleen scherp was en hij greep mij bij mijn kleed. We stonden een oogenblik als twee woeste vijanden tegen over elkaar en toon kwam het woord er uitWe moeten u op bevel van den onderofficier gevangen nemen, otn als gij zelaar te dienen". Dit vooruitzicht gaf mij zulk een kracht, dat ik het zwaard losliet en hem een vuist slag tusschen zijn oogen gaf. Hij tuimelde op den grond, ik liep naar achter in den tuin en plotseling hoorde ik geroep en getier. Een bende was teruggekomen, om mij te zoeken. Ik vluchtte over den muur en over an dere muren heen en naar buiten de stad. Men moet weten, dat mijn woning en kerk gebouw buiten, maar vlak bij den rtads- muur gebouwd waren. Waarheen? Twee dieven zagen mij van uit de verte en terwijl een zijn geweer op mij afschoot, riep men: „Blijf staan". Men vloog mij te lijf om mij van mijn kleeren en schoenen te ontdoen. „Kijk, daar ginds is mijn huis daar zijn mooiere kleeren dan die ik draag". Weg waren ze. Ik moot maar enkele grepen doen uit dat droevig lijdensverhaal. Ik vluchtte de bergen op. Heel den naóht zijn de dieven mij komen zoeken in de kerk. Vreeselijke orgièn heb ben de dieven gehouden, heel den nacht door. Uit vrees van mishandeld cn onteerd te worden, zijn tal van vrouwen in de wa terputten gesprongen of hebben door zelf moord een einde aan haar leven gemaakt. Om pret te hebben aan dc smarten van arme vrouwen, hebben dieven de borsten van twee vrouwen afgesneden. Gedurende 1 maanden heb ik die arme vrouwen ver pleegd. Om zich te vermaken aan de smarten van moedors, heeft men in hun bijzijn kin doren op de straatstcencn verpletterd. Gedurende 4 maanden heb ik 00 gewon den, mannen cn vrouwen en kinderen, ver pleegd. Als ik dat alles nu overdenk en nog vele andere dingen dio ik bob doorleefd en niet zelf den dood gevonden heb, wat ik niet kan zeggen van andere zendelingen, mijn collega's, dan vraag ik mij af: waarom ik niet. en waarom zij wel? Dan Liuig ik mijn boofd in dankbaarheid neer en breng Gndc als een liefdevollen Vader in Jezus Christus mijn dank. dat Hij in zijn nederhuigende liefde mij gespaard en bewaard heeft om. volgens Zijn ecuwig bestek, mij door het lijden en de donker nissen tot het licht, tot Jezus, te brengen en mij de genade te geven, om thans te mo gen arbeiden onder de Ghineezen te Katen- dreeht-Rotterdam, tot uitbreiding van Zijn Koninkrijk, hier en in China. Een treffende ontmoeting. pas met een boot zijn meegekomen, óf die vertrekken gaan, om met hen te spreken over het Evangelie, hun van Jezus te vertellen en hun bij hun vertrek een Testamentje in de Chincesche taal en andere Christelijke lec tuur mede te geven. Voorkeur hebben voor al prenten, voorzien van teksten cn uitleg, uit de gelijkenissen van het Evangelie. Enkele weken geleden was ik in een hoardinghuis en sprak met een aantal Chi- neezen, pas uit China met een boot aan gekomen. Toen ik het had over mijn twin tigjarig verblijf in China en wel over de Kansou en over andere plaatsen, waar ik als Roomsch zendeling geweest was. waren er twee onder hen die met belangstelling luisterden. Een hunner vertelde mij. dat hij geheel de provincie Kansou doorreisd had en ver telde mij zulke intieme dingen over gezin nen en menschen in de stad, waar ik toen was, dat ik begon na to denken. Ik vroeg hem. wanneer hij er geweest was en toen kreeg ik de zekerheid van een vermoeden, dat ik reeds had. De andere Chinees hleof mij maar aan kijken en werd een oogenblik wit van ge- luatsk' nr. want ik meende in zijn persoon terug te kennen den onderofficier, die met do bende van den „Witten Wolf" mij had willen doen gevangen nemen. Oni z. ker te n. brnrht ik het gesprok op 1 Mei vnn het jaar 1912, cn toen ik ver telde van de plundering in mijn woning t<»; Futsiang en van een zekeren onderofficier Ma fong yu. die zeer Europeesch gezind was, maar die toch vreeselijke moorden en doodslagen op zijn geweten had, begonnen' beiden zóéklanig te beven, dat de andere Cliineezen onzeker werden van wat or zou gebeuren. Eindelijk kwam hot woord eruit En ééa hunner sprak: „Wij beiden hebben u ook herkend, want ik was deze onderofficier, en de andere één der soldaten onder mij a bevel". Opspringend van zijn stoel maakte hij voor mij een diepe buiging en sprak: „Wil ons dit vergaven. Voor al onze mij-daden hebben we vreeselijk geleden. Honderden onzer sol.lalenbend.- zijn ellendig HOM ko men en wijzelf hebben op die rooftochten, ondanks het feit dat we een grootrn buit hadden, honger en gebrek geleden. Ik, ben blij u hier terug te vinden, want gij zijt een goed mensch!" Ik bracht bet gesprek op God en Zijn voorzienigheid en ook. dat ik hun en al de bandieten om Jezus' wille volle vergeving schonk en dat we daarover niet meer zou- dm gwlwn Ik gaf hun en ook den anderen Chineezen een N -Testamentje, dat zij in dank aanna men. Met het boek in de hand, hebben we tezamen een pagina geleten o:a hen daare na te spreken over God Gedurende deze avonden luk gehad aan beiden het Eva kondigen. Ze waren Innig blij. en bij hun vertrek als stoker naar Amerika brachten te mij innigen dank cn beloofden ook later door bet Evangelie betere mensch' te worden en d le«-r van de JFou ing kiao" (dit be- teekent: van de Kerk der Blijde Boodschap) to omhelzen. Ook ann andere zes vertrekkende CM* neer en heb ik elk een Evangelie gegc\cn cn ben gesproken vnn Jezus. Treffende ontmoeting, waarovw Gods be stier gnat. 'm i:\angclie

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 3