Jlteuarp geiltöctfe (tTourant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BÏNNENLAND. Uit de Pers. Pst kwartaal /S25 (Beschikklngskosten ƒ0.15) 5er week 1 °-23' Voor het Buitenland bij Weke- lijksche tending Bij dagelijksche tending Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7 h c®®* Bondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No 3107 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 24 JULI 1930 ADVEB-ENIIEN: Van '1 tof 5 regels J1-17V4 Elke regeJ aieer ,(122V» ïngez. Hededeclingeü 9HVk> van 15 regels 2-30 Elke regel meer...V....0.13 I Bij contract belangrijke korting. Voor bet bevragen aan het bureau wordt berekendJOJO 10e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE blader HART EN MILIEU. Uit het hart des menschen komt de zonde op en niet van buiten af, van de omgeving; in dit opzicht is er geen verschil tussohen stad en platteland. Maar het milieu, waarin men leeft, ls wel van groote beteekenis voor de uitbotting van de -kwade neiging en kan deze zoowel be vorderen als belemmeren. In dat opzicht is er wèl onderscheid tus- schen stad en dorp. En zal iedereen toegeven, dat er met meer of minder recht gesproken wordt van de wufte stad en het degelijke platteland. Het is al eenige jaren geleden, dat In een groote stad een sociaal-democratisch vrou welijk raadslid het oordeel der rechtsche fracties over bioscoop- en danskwaad onder schreef en op toezicht aandring. Zij had daarbij niet de instemming van heel haar fractie en veel minder van de andere vrijzinnigen, die in dit verband ne spreken van censuur en „klein burgerlijke benepenheid". Want censuur vinden vele vrijzinnigen het summum van alle overheids- kwaad; behalve dan, dat zij, als bij de radio, yan oordeel zijn: wat wij voor ons geschikt achten, is goed voor iedereen. Het is daarom een hoopvol verschijnsel, idat het Hoofdbestuur der socialistische jeugdorganisaties onlangs een rapport uit bracht over arbeidstoestanden ten platte- lande en niet verzuimde, daarin ernstige aan dacht te wijden aan de moreele gevaren, welke ook buiten „de wufte stad" de jeugd Gewezen wordt op het gevaar der wedstrij den van sportvereenigingen en het daaraan verbonden cafébezoek. Gewezen wordt op de zwoele atmosfeer in danszalen. De dacht wordt gevestigd op de gemakkelijker communicatie met de groote steden, wat niet enkel winst is. De vrije tijd, waarvoor men dankbaar be hoort te wezen, wordt niet altijd goed et eed. Soberheid schijnt een ondeugd te wor- en de plattelands jeugd aapt die van de Bteden in kleeding en tijdpasseering zooveel ïogelijk na. Sigaretten en bioscoop verteren het zakgeld; goede lectuur leest men niet ineer. Natuurlijk blijft op 't laatst de socialisti sche tendenz niet weg en wordt het Oranje feest even gehekeld; doch als we dit terzijde zetten en enkel op de zakelijke klachten let ten, dan zou men dit rapport algemeen kunnen noemen; in dien zin, dat ieder weldenkend menscfa er mee accoord gaat Dit is waarlijk niet zonder beteekenis. Want al bezien wij deze dingen van ons eigen standpunt beter gezegd, al willen wij over oorzaak, gevolgen en bestrijding het licht der Schrift laten vallen; ook de Overheid heeft in deze een taak en zij kan deze niet naar behooren vervullen, indien haar maatregelen geen weerklank en sympa thie vinden hij breed© volksgroepen. Daarom behooren wij, bij alle verschil van overtuiging, wel een open oog te hebben en onze waardeering te toonen voor elk ernstig pogen om de moreele gevaren, welke de jeugd bedreigen, tegen te gaan. WAAROM AFGEWEKEN. Wanneer men de statistiek van het aantal gasbedrijven raadpleegt, zal men opmerken dat het getal gasfabrieken regelmatig af neemt Er is de laatste jaren een streven waar neembaar in de richting eener beperkte cen tralisatie, wat de opheffing ten gevolge heeft niet enkel van kleine, maar zelfs van zeer belangrijke bedrijven. Het voortschrijden der techniek ls oorzaak geweest, dat gaslevering over grooten afstand geen bezwaren meer met zich brengt en waar samenvoeging in vele gevallen geldelijk voor deel opleverde, vond men in combinatie tal .van malen een welkome oplossing. Duitschland was hier het voorbeeld, dat werd nagevolgd: immers in en rondom het Duitsche kolëngebied hadden groote steden de gasfabrieken stilgelegd om voortaan het gas uit een centraal punt te betrekken. En waar in het buitenland niet te ver van het grensgebied een sterke centrale aanwezig was deed zich voor de gemeenten, die in de grensstrek lagen, de vraag voor of gasleve ring vanover de grens mogelijk zou zijn. Zoo is het bekend, dat dit vraagstuk onder het oog werd gezien door gemeentebesturen in het Oosten en het Zuiden van ons land. In het eene geval zou het gas worden betrokken uit het Duitsche Roergebied, in het andere geval vanuit de hoogovens bij Brussel. Met name in de gemeente Winterswijk was men reeds in een vergevorderd stadium van onderhandeling. De Industrieele Maatschap pij Mabeg te Utrecht had in een rapport aan deze gemeente geadviseerd tot aanslui ting bij de Thijssensche Ferngasmaat- schappij, daar deze levering in de toekomst voordeel zou bieden. Deze mogelijkheid is intusschcn verijdeld door een schrijven van den Minister van Binncnlandsche Zaken aan Gedeputeerde Staten, dat uitvloeisel was van besprekingen in den Raad van Ministers. Dit college stelde zich daarbij op het stand punt dat, behoudens uitzondering indien de omstandigheden het bepaald wenschelijk zouden maken, het aanbeveling verdient voorstellen tot het betrekken van electriciteit gas en water uit het buitenland af te wijzen. Nu willen we thans niet treden in de vraag, die ligt op het terrein der buitenlandsche betrekkingen, of het wenschelijk is het vraag stuk der gasvoorziening uit te breiden over de landsgrenzen. Maar waartegen wel ons bezwaar rijst is, dat hier door Ged. Staten, èp aanschrijven van den Minister, aan de Gemeentebesturen een houding wordt voorgeschreven. Wellicht zegt deze of gene, dat dergelijke vingenvijzigmgen buitengewoon veel voor hebben, omdat zij voor een ongelukkigen af loop behoeden. Maar als dè.t de bedoeling is van Gedeputeerden, is er voor wijze raad gevingen en wenken nog een ruim arbeids veld beschikbaar. De gemeentelijke autonomie vordert," dat men niet van bovenaf allerlei leefregels stelt, maar het initiatief laat aan de gemeente besturen en elk Incidenteel geval, dat aan hangig wordt gemaakt, op zichzelf beoor deelt. In die richting Is men met name aan het Ministerie van Onderwijs zeer krachtig werkzaam. Wanneer een gemeente- of schoolbestuur trachtte het oordeel van den Minister te ver nemen omtrent een belangrijke rechtsvraag, heeft de Minister er meermalen op gewezen, dat men de kwestie langs den weg van be roep aan zijn oordeel kon onderwerpen, maar van een algemeene uitspraak onthield de Minister zich. Terecht Niet van bovenaf, maar van onderop. Zoo had het ook hier moeten zijn?, Waarom dan afgeweken? DE CALVINISTENBOND IS HET SCHIP REEDS IN DE HAVEN GETORPEDEERD? Oven; de wording en constitueering van den Calvinistenhond hier te lande, hebben wij meermalen artikelen en berichten Over de „torpedeering" schrijft thans de Waarheidsvriend (blijkbaar Ds. M. van Grieken) en ter orienteering nemen wij het hier over: Mee door de actie van Dr. Van Lonk- huijzen, Geref. pred. to Zierikzee, tot voor kort pred. in Amerika, zijn Nederland- sche Calvinisten met Engelsche Calvi nisten samengekomen en is beraadslaagd of we hier in Nederland niet iets konden doen voor een internationale beweging onder de Calvinisten van alle landen. Vele mannen en vrouwen van Calvi nistische levens- en wereldbeschouwing voelden er voor. En mee onder leiding van mannen als Colijn, Rutgers en vele anderen ie voor Nederland een Calvinis- tenbond opgericht. Mannen en vrouwen van de Gereformeerde Kerken, van de Hervormde Kerk, van de Ghr. Gerefor meerde Kerk en van de Geref. Kerken in Hersteld Verband (Ds. Kersten c.s. wil den niet meer doen) kwamen bijeen en na besprekingen, waaraan de h.h. Colijn Rutgers, Severijn, Prof. van Leeuwen, Ds. Janssen enz. deelnamen, is een be stuur gevormd (Prof. Rutgers (Geref. Kerk), voorzitter; Prof. van Wijngaarden (Herv. Kerk) secretaris, enz.) Ook is er een Statuut gemaakt. Alle maal mooi. De Calvinistenhond was er en i s er om nationaal en internationaal nu te werken en een band te leggen tusschen allen die van een Calvinistische levens- en wereldbeschouwing zijn. Maartoen kwamen de onderzeeërs en bovenzeeërs. Toen werd de Calvinis- tenbond van alle kanten aangevallen. Hoewel Prof. Dr. H. H. Kuyper en Prof. V. He pp ook tot den Bond behoorden en mee leiding zouden geven, was de Bond niet Gereformeerd genoeg. Vooral van den kant van de Gereformeerde Kerken (Ds. Rietberg van Maassluis en Dr. Dijk van Den Haag, en anderen, kwamen los in verschillende organen) werd de staf gebroken over den Calvinistenbond. En het bleek wel, dat Assen hier nog na werkte. Assen en anti-Assen konden niet samenwerken. Als de een Gereformeerd is, kan de ander niet Gereformeerd zijn, enz. Ellendig toch. Als zóó de Calvinisten van de Hei-vormde Kerk en van de Chr. Gereformeerde Kerk e>n van de Chr. Gereformeerde Kerk en 'van de Gerefor meerde Kerken in Hersteld Verband tegen elkaar worden uitgespeeld, dan is het toch wel allervreesolijksL Dan kimnen we alleen maar samen werken op de manier van het oud-libera- lismc. Dat zei altijd verdraagzaam te zijn en voor do vrijheid; maar dan moest ieder precies deïïken en doen als de libe- ralist; dan wilde de liberalist verdraag zaam zijn; en dan wilde de liberalist vrij heid toestaan. Andersde roede. Dat hebben wc altijd met elkaar ver oordeeld en aan de kaak gesteld. Is dét verdraagzaamheid, als men alleen zichzelf verdragen kan en verder alleen hen die het met ons eens zijn? Is dat vrijheid, wanneer we alleen plaats willen gunnen aan onszèlf en verder alleen aan hen, die het met ons eens zi;n? Verschrikkelijk! En zoo is onze Calvinistenbond ge torpedeerd vóór dat het schip is uitge varen, nog in de haven liggend". OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Financiën zal op Maandag 28 Juli niet plaats hebben, RADEN VAN BEROEP. Bij K. B. is benoemd tot secretaris bij den Raad van Beroep voor de directe belas tingen: te Haarlem Mr. P. F. Westerling, hoofd commies ter provinciale griffie van Noord- Holland te Haarlem; No. 2 te Rotterdam Mr. P. J. Sigmond, advocaat-procureur en candidaat-notaris te Dordrecht. VOOGDIJRAAD. Bij K. B. is benoemd tot lid van den Voogdijraad te 's-Hertogenbosch H. A. Boeser, predikant bij de Ned. Hervormde Kerk te Vierlingsbeek, wonende aldaar. COMMISSARIS VAN POLITIE. Bij X. B. is henoemd tot commissaris vam politie te Groningen S. W. Moolenaar, thans hoofdinspecteur van politie aldaar. VERZEKERINGSKAMER. Bij K. B. is benoemd tot adjunct-com- "s bij de Verzekeringskamer te Amster- r'am A. K. H. Balvers, thans tijdelijk op burgerrechtelijke arbeidsovereenkomst bij gemelde Kamer werkzaam. RECHTERLIJKE MACHT. Bij K. B. is benoemd in de rechtbank te Haarlem: tot vice-president Mr. G. Sluis, th&ns rechter in gemelde rechtbank; tot rechter Mr. E. J. Top, thans rechter in de rechtbank te Tiel. Bij K. B. is op verzoek eervol ontslagen, met dank voor in rechterlijke betrekkingen bewezen diensten, Mr. J. Hooft Graafland als griffier bij de rechtbank te Utrecht Bij K. B. is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Wijk bij Duurstede Mr. M. P. Thomassen Thues- sink van der Hoop van Slochteren, burge meester van Doorn; Breukelen-Nijenrode Mr. W. J. Doude van Troostwijk, wonende te Nieuwersluis. ONDERSCHEIDINGEN. Bij K. B. is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau D. J. Veen, predikant bij' de Ned. Herv. Gem. te Bergharen; is aan na te noemen personen verlof ver leend tot het aannemen van het achter hun namen vermelde vreemde eereteeken: Jhr. G. W. J. Hooft van Woudenberg van Gee- restein te Zeist; ridder in de orde van het Legioen van Eer van Frankrijk C. Chr. J. Kiewit te 's-Gravenhage, officier .de l'In- struction Publique van Frankrijk. NOTARIAAT. Bij K. B. is benoemd tot notaris te Zuid- land A. D. van Bergeyk, candidaat-notaris te 's-Gravenhage; idem te Waardenburg J. A. E. van Aalst, candidaat-notaris te Bilt- haven. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 13 tot en met 19 Juli '30 zijn geconstateerd: 206 roodvonk-ge vallen, 92 diphtherie-gevallen, 49 gevallen van typhus en 37 gevallen van kinderver lamming. Door de koepokinrichtingen werd koe pokstof afgeleverd voor 839 personen. Encephalitis na inenting kwam in noemde week niet voor. CHR. BOND VAN ORANJEVEREENIGINGEN JAARLIJKSCH BONDSCONGRES Gister te Rotterdam aangevangen De Chr. Bond van Oranjevereenigingen i: Nederland hield gister en vandaag te Rot terdam zijn jaariijksch Bondscongr^. Gistermorgen werden de deelnemers het Congres door de Commissie van ont vangst uit de Ned. Oranjevereenigingen „Feijenoord-Hillesluis", „Rotterdam-Zuid" en „Charlois" in het Gebouw voor Kunsten i Wetenschappen ontvangen. Do ontvangst. Te 11 uur opende Ds. I. Voorsteegh, Bondsvoorzitter,het congres met het laten zingen van Ps. 84 3, voorlezen van Pi en gebed. Vervolgens nam de voorzitter van de c missie van ontvangst de heer A. N. Hulst Wzn. het woord, die de afgevaardig den hartelijk welkom'heette. Door samenwerking van de besturen der afdeelingen in Rotterdam, aldus spr., is een commissie gevormd om dezen Bon<* te bereiden. Spr. hoopt dat de aan wezigen geen spijt zullen hebben van hun tocht naar Rotterdam. Spr. brengt dank aan den secretaris, den heer W. Kalkman, zijn werk in dezen. Voorts brengt Spr. dank aan B. en W. van Rotterdam voor hun bereidwilligheid het toestaan van een rondvaart door de ha- ens, aan het bestuur van de K.L.M., aan de zangvereeniging en de plasto'club voor hun medewerking voor hedenavond. Na deze toespraak werd door allen staan de het Wilhelmus gezongen. HOFBERICHTEN DE KONINKLIJKE FAMILIE TERUG. Z. K. H. Prins Hendrik wordt 28 of 29 Juli s. van zijn buitenlandsche reis in Den Haag terug verwacht. H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana arriveeren 1 Augustus op Soestdijk. DE BEDRIJVENTELLING Het standpunt van den Minister. In de memorie van antwoord aan de Eer ste Kamer inzake het wetsontwerp betreffen de maatregelen tot het verkrijgen van een juiste bedrijfsstatistiek zegt de minister van Binnenlandsche Zaken, dat uit de toezeg ging aan de Tweede Kamer gedaan, dat aan de Centrale Commissie voor de Statistiek de vraag zal worden voorgelegd of en in hoever bij een volgende telling of bij de pro ductiestatistiek gegevens kunnen worden verzameld inzake de in de bedrijven geïn vesteerde kapitalen, do gebruikte werktui gen en g«reedschappen en do bedrijfsuit- komsten, niet mag worden afgeleid, dat reeds eenige neiging zou bestaan, het verza melen dier gegevens te bevorderen. De minister en zijn ambtgenooten van Ar beid, van Waterstaat on van Financiën wenschen, alvorens terzake een standpunt in te nemen, het advies van de Centrale Commissie voor de Statistiek af te wachten. DE ZENDTIJDVERDEELING Na de sluiting van den Phohi-zender. De openingsrede. Vervolgens nam Ds. I. Voorsteegh het woord voor het uitspreken van zijn openings rede. Spr. brengt hulde en dank aan de ont vangende afdeeling. (applaus.) Wij zijn in de stad aan de Maas, aldus spr., waar handel en industrie hoogtij vie ren en waar ook zoo veel harten warm kloppen voor het Oranje-huis. Spr. dankt God voor den zegen over het Oranje-huis, over ons volk en over ons werk. Wij zijn samen om elkaar te bemoe digen en te sterken voor den arbeid, voor de bevestiging van 't devies: God, Nede en Oranje. Juist in Rottendam werd in 1918 hét re- volutievuur gestookt, doch God heeft het kwaad gekeerd. Het revolutievuur smeult door in ons volk, meer dan menigeen ver moedt. Doch wij smeeken Gods zegen af voor het werk van de Chr. Oranjevereeni gingen Eenige weken geleden was een Duitsch gezelschap in ons land en bezocht Delft, het graf van den grooten Zwijger. Zij schre ven aan H. M. een brief, waarin zij van de liefde voor H. M.'s land getuigden. Wanneer buitenlanders dit zeggen, wat moeten wij dan niet voor ons vorstenhuis gevoelen? Uit ons werkprogram kunnen we krach tige actie bespeuren. Van actie gespr> de propaganda-commissie zal er van spre ken in een mooi boekje. Wat onze bond be treft, we herinneren aan de feestviering op 29 April in Den Haag, waarbij H. M. tegen woordig was. Uit Koninklijken mond werd ons toen gezegd, hoe H. M. groote belang stelling toont voor ons werk. We herinneren aan de onthulling van het Juliana van Stolberg-monument, aan de Koninklijke onderscheiding van twee leden in onzen bond. Allerlei voorbereidingen worden gemaakt voor de viering van den 50en verjaardag van onze Koningin. Ik denk aan het schoo- ne gedicht: Vrouwe van Nederland. Tot grooter actie worden we geroepen; tot principieele actie. Steeds moeten we de his torie laten spreken voor ons volk. Ik denk hierbij aan de' historische stukken van den heer De Haan. Wij moeten vooruit met onzen bond; hij bestaat nu 20 jaar. Doch hij moet nog meer groeien. Steeds moeten we voortgaan, vrien- '?n, in naam van God en Oranje. Op voorstel van den voorzitter wordt een telegram van hulde aan H. M. de Koningin gezonden. Vervolgens worden de notulen van de vo rige bondsvergadering voorgelezen en goed gekeurd. Het Jaarverslag Een der musici, werkzaam hij den Phoni- zendcr, die tengevolge van het sluit&n van dien zender, in verband met de verdeeling van den zendtijd, is ontslagen binnen den schriftelijk gecontractëerden tijd, heeft te gen de directie van den Phohi-zender een actie ingesteld tot het verkrijgen van scha- Ter orienteering, ja, maar ook ter over- devergoeding. denking. Heeft de Waarheidsvriend gelijk! Do directie van den zender beroept zich d. Post nf onzeliik- deze vraag mogen we ons wel op de statutftlr« overmachtsbepaling, terwijl gen, dn of ongelijk, deze viaag mogen we ons wei mugicu3 ontkentt dat hier van overmacht «uilen w met den grootsten ernst stellen. I gesproken kan worden. erdcr dat daarna uitgebracht werd, spreekt van het feit, dat do Bond thans 20 jaren bestaat en memoreert zijn oprichting onder leiding in ds. Idcuburg te Amsterdam. De bond is uitgegroeid tot een lichaam van 85 afdeelingen .tellende 20.000 leden. Dank wordt gebracht aan de oprichters en aan de oud-bestuurders en hulde wordt ge bracht aan den heer v. d. Wal, secretaris in den Bond. Betreurd wordt, dat er zoovele Chr. Oran jevereenigingen in ons land zijn, waarvan de bond niet eens het bestaan weet Op ons rust de dure plicht om te doen wat mogelijk is om den bond uitrte breiden. Verder spreekt het verslag van ae wcnscho lijkheid van een eigen orgaan, dat de bond nog steeds niet bezit Herinnerd wordt aan den Bondsdag te Utrecht liet vorig jaar; het succes van het bondslied; het maken van een portret van de prinses. Dr. Barkey Wolf van Geersteyn werd in het bestuur benoemd. Het 40-jarig jubileum van het Rotterdam- sche bestuurslid v. d. Hulst wordt in het verslag herdacht De bond was tegenwoordig bij het ont hul n van het Juliana van Stolberg-monu ment te Den Haag. Op den 29en April j.l. was II. M. tegen woordig op het feest van de afd. Den Haag. waarbij het Bondsbestuur en verschillende ministers eveneens aanwezig waren. Herinnerd wordt aan de Koninklijke on derscheiding van de hoofdbestuursleden v. d, Post en P Spaa; aan de radio-uitzendin- ermachtsbepaling, terwijl gen, die ge! uien werden en nog gehouden dacommissie in herinnering gebracht De bond heeft nog steeds geen vaandel. Naar aanleiding van het jaarverslag merkt ds. Klinkenberg op, dat nog heden het vaan del er komen moet. Het jaarverslag van den penningmeester vermeldt, dat een batig saldo 622,36 in kas is. De boeken en bescheiden worden in de beste orde bevonden. Na de ochtendvergadering zaten de deel nemers aan een gemeenschappelijken lunch aan. Tocht door de havens en be zoek aan het vliegveld. De Rotterdamsche Vereeningen hadden zich reede lang van te voren beijverd, om den'afgevaardigden een prettig© ontvang6t in de Maasstad te bereiden. Dank zij de medewerking van het Gemeentebestuur kon aan het Congres een tocht worden aange boden door de onvolprezen Rotterdamsche havens. Jammer genoeg liet zich gistermiddag het weer al zeer ongunstig aanzien, maar desondanks hebben nog een paar honderd afgevaardigden en belangstellenden den moed getoond om de elementen te trotsee- ren. Drie schepen lagen aan Je Parksteiger gereed om de gasten te ontvangen. Het hoofd bestuur en de afgevaardigden van buiten de 6tad, scheepten zich in op het 6.6. IJssel, dat welwillend door het gemeentebestuur ter besehikkihg was gesteld, terwijl de verdere belangstellenden en hun dames werden dergebrabht op de Prinsesseiplaat en Vondelingeplaat. De tocht naar het Vliegveld is ondanks alles toch nog ©en succes geworden. De niet-Rotterdammens genoten en volle van het schouwspel, dat de vrij stormachtige rivier bood. Met belangstelling sloeg n het levendige vertier van zeeschepen sleepbootjes en rijnaken gade en de Indië- vaarder „Baloeran" die met de vertrekvlag in top aan de Lloydkade gereed lag, werd hartelijk toegejuicht Te 3 uur landde bij het Vliegveld en juist nu begon het te regenen. Zoo was de ontvangst hier, hoewei hartelijk, toch koud. De Nederlandsche Oran jevereeniging Rotterdam-Zuid had bijzondere attractie gezorgd. Bij den ingang van het Vliegveld stonden opgesteld de jongens van de Oranje-garde en de meisjes van „Jong-Holland" congressisten werden in den stroomenden regen met het Wilhelmus ontvangen. Bondsvoorzitter Ds. I. Voorsteegh heeft met enkele hartelijke woorden voor de attentie bedankt Onder het spelen van verschillen de Vaderlandsche liederen door de Radio van het Vliegveld, werden de hangars be zocht terwijl met groote interesse aankomst en vertrek van verschillende vliegtuigen werd gadegeslagen en velen van de gele genheid gebruik maakten om een .vlieg tocht je boven de stad te maken. Te 4 uur scheepte men zich weer in e^n vaartocht door de Rotterdamsche ha vens te maken. Het weer was gelukkig in tusschcn weer verbeterd. Dë feestavond. Nadat 3ë "congressisten ëën tocht door de havens hadden gemaakt en in het Gèbouw voor Kunsten en Wetenschappen gezamen lijk hadden gedineerd, werd gisteravond in datzelfde gebounv een groote feestavond ge geven, welke uitstekend geslaagd is. Het gebouw was tot in den nok gevuld met Oranje-klanten en de stemming vanaf het eerste oogenhlik al patent. De bondsvooreitter, Ds. I. Voorsteegh, opende den avond met een korte toespraak, waarin hij zeide, dat de ontvangst in Rot terdam alle verwachtingen had overtroffen Op royale wijze heeft de afd. Rotterdam do afgevaardigden in haar nijvere stad ont vangen en het is een gelukkige gedachte jeweest om op dezen avond de historie te laten spreken. Want we moeten altijd de historie laten spreken: wij moeten altijd •ijzen op de tradities van ons geliefd Vor stenhuis en de oogen van ons volk doen opengaan voör al datgene wat de Oranjes voor ons giedaan hebben. Ik volgde met belangstelling, aldus Spr., 3 eeuwfeesten van België en ik stond ver wonderd over de groote sympathie Belgische wik voor zijn Vorstenhuis. Belgiö herdacht het eeuwfeest van haar onafhan kelijkheid, doch wij moeten 1530 herdenken. Hedenavond zullen we een *stuk uit de go schiedenis van ons Vorstenhuis zien: hef huwelijk van een Oranje-Prinses, n.l. dat van Louise Henrietta, dochter van Frederik Hendrik en Amelia van Sokns, met den Keurvorst van Brandenburg, Frederik Wil helm. Spr. gaf vervolgens in het kort weer de historie, die plastisch weergegeven zou worden door de plasto-declamatieclub. Na de toespraak van Ds. Voorsteegh zon gen de aanwezigen staande twee coupletten an het Wilhelmus. De costumes en de decoratie, henevens de goede belichting deden de tableaux schitte rend slagen, Waarvoor we gaarne onze hulde brengen. Het was wel een bezwaar dat voor al achter in de zaal het gesprokene slcchl erstaan kon worden, ondanks de aange bracht© geluidversterkers. Tusschen de verschillende bedrijven zone de Rotterd. Zangvereen. „Polyhymnia", afd der N. O. V., directeur de heer F. M. A. Li n- e m a n, eenige liederen. Mevr. C. v. d. Hulst-Ringels begeleidde aan den vleugel. In de pauze werd ëen collecte gehouden >or het bondsvaandel. Te ruim kwart over elf werd de bijeen komst, die schitterend geslaagd was, op dr gebruikelijke wijze gesloten. DE BOLSJEWISTISCHE METHODE irdt het werk yan de propagan- VOLKENBONDSGEZELSCHAP NEDERLANDSCH IN DE BALTISCHE LANDEN Men schrijft uit Koningsbergen: De delegatie, die in opdracht van de Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede Finland bezocht, heeft den terugweg genomen over de Baltisclie landen, zijnde Esthland. Let land en Lithauen. Te Reval (Tallinn) wesd zij bij haar aankomst ontvangen door den Xedcrlandschen consul-generaal, don heer Schultz, en vertegenwoordigers van het mi nisterie van buitenlandsche zaken. Des mid dags werd de stad Reval bezocht, en des avonds bood de minister van buitenlandsche zaken, de heer Lottik, in zijn ambtswoning, deel uitmakende van den vroegeren burcht, een maaltijd aan de Nederlandsche delega tie aan, waaraan eenige autoriteiten deel namen. HET TOPPUNT VAN WREEDHEID De politiek kent het woord medelij den niet. Daar heerscht de wreedheid. In de politiek vermoordt men iemand in koelen bloede; politiek gesproken dan. Want als het zwaard zonder genade zijn plicht heeft gedaan en de getroffene neer zijgt, dan is de aanvaller de eerste om hem met een glaasje water weer bij te brengen. Natuurlijk is de communistische politiek nog weer anders. Daar kent men het woord medelijden en genade noch in politieken noch in moreel en zin. Met welk een smaad de berouwvollë leiders overladen zijn (naar bolsjewistische methodfe .staat er beteekenisvol bij) weten onze lezers en ze hebben het in de Amster- damsche correspondentie van Dinsdag nog eens heel duidelijk kunnen lezen. Ik herhaal dat niet, maar ik moet mijn medelijden betuigen met mannen als Wijn koop en Van Burink, want erger mensch- onteerende slavernij, dan waarmee deze zich onderwerpen is niet denkbaar. Men kaji den politieken tegenstander zoo diep vernederen, als men wil, maar een klein beetje respect voor zijn persoon blijft er dan toch nog altijd over. Niet alzoo bij de bolsjewisten. Daar rust men niet voor de ongehoorzame, maar berouwvolle dienstknecht kapot gemaakt is. Wijnkoop c.s. verklaarde, dat zij in alles schuldig stonden; zij deden niets dan fou ten maken; principieel en taktisch; zij onderwerpen zich geheel en volledig en zul len voortaan denken, doen en spreken, zoo als Moskou en Lou de Visser dat wenschen. Kan men verder gaan? Kan men zich meer vernederen?, Is grooter slavernij mogelijk? Neen, zegt leder normaal menscfï. Ja, zegt Moskou, want naar bolsjewis tische methode maken wij onderscheid tus schen leiders en volgelingen. De laatste erkennen hun fout en daarmee is het uit. Maar de eersten moeten verder gaan. Zij moeten „voor de geheele arbeiders klasse en voor dé K. I. volledige rekenschap afleggen voor hun daden in de afgeloopeo vijf jaren van strijd tegen de K. I.; nauw keurig hun fouten, ontleden, do oorzaken die hen er toe gebracht hebben deze fouten te maken in het volle daglicht stellen, ongo' nadig en zonder eenige terughouding of verbloeming." Ongenadig, Ja, dat ls liet juiste woord. Ongenadiger kan het niet. En daarom heb ik medelijden met deze tegenstanders, wier beginselen en taktiek ik verfoei; maar die toch menschen blijven met een persoonlijkheid. Want, hier wordt het onmogelijke vaaf hen gevraagd: ze moeten de fouten, welke zij gemaakt hebben, ontleden; doch dat kunnen zij natuurlijk niet, immers, onder werping brengt wel tot slavernij, doch nooit tot beter inzicht. De wreedste slavenhouder heeft nooit van zijn lijfeigenen gevergd, wat de bolsjewis tische leiders van hun neergesabelde vijanden eischen. -. ...„v.-,.. Des avonds laat vertrok men In gereser veerde slaapwagens naar Narva, op slechts 10 K.M. van de Russische grens gelegen. De ontvangst geschiedde daar door de nieuw- opgerichte afdeeling Narva van de Esthland sche Volkenbondsvereeniging, die de gasten rondleidde. Dienzelfden avond vertrok het gezelschap naar Dorpat, waar het den vol genden dag door de Universiteit en door het gemeentebestuur werd ontvangen, en waar de heer Schokking opnieuw antwoordde op de vriendelijke welkomstwoorden. Van Dorpat ging de reis naar Riga, waar ter begroeting de Nederlandsche consul-ge neraal, de heer Hermack, en vertegenwoor digers van het consulaat en van het ministe rie van buitenlandsche zaken aanwezig wa- Den volgenden morgen vroeg vertrok" fiet gezelschap naar Kaunas, de hoofdstad van Lithauen. Het werd ook door den consul- generaal, den heer Tillmans. met vertegen woordigers van buitenlandsche zaken ont vangen. Na bezichtiging der stad vertrok" ntcn naar Koningsbergen. ->• *-t«ruerjh+ RICHTINGSAANWIJZERS VAN TRAMRIJTUIGEN EEN COMMISSIE VAN ONDERZOEK BENOEMD. Ongeveer twee maanden geleden ver zochten de A. N. W. B. en de K. N. A. C aan de directies van dc tramweg-maat schappijen c.q. de gemeentetrambedrijven in do groote steden van het land, om in hot belang van dc veiligheid van het verkeer eenvqpdige richtingswijzors aan dc tram- rijtuigen te willen doen aanbrengen, terwijl levens in overweging werd gegeven hel laarheen te leiden, dat in afwachting mii lit desideratum op de meest gevaaript' punten door den betrokken conducteur fnf van de conducteurs) een betrekkelijk iein zou worden gegeven, n de zijde van een aantal van de be trokken bedrijven werd de verzekering ont vangen, dat deze aangelegenheid de volle belangstelling heeft, terwijl tevens werd be richt, dat een betrekkelijk armsetn bereids in een enkel geval toepassing vindt (uiler aard niet bij eenmanswagens). Ook zijn hier en daar automatische lichtseinen ge- plantst, en op enkele plaatsen waarschu- vingslmrden nun het bovenleidlngsnet op- tehungen om op de richting verandering ipmcrkznam te maken. Naar nader wordt vernomen is door de Nederlnndsche Vereeniging van Locaal- s|»oor\ve.gcn en Tramwegen een commissie benoemd, die over deze zeer belangrijke aangelegenheid advies zal uitbrengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1930 | | pagina 1